2. 10. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 10. 2008

Čtvrteční noční hlasování amerického Senátu na podporu sanačního balíku v hodnotě 700 miliard dolarů pro americký finanční systém v podstatě nepřineslo zlepšení situace na světových trzích. Londýnská burza stoupla ve čtvrtek ráno jen o 47,3 bodů, tedy méně než o jedno procento. Obdobně nijaká či záporná reakce přišla z Asie, kde japonský index Nikkei poklesl ve čtvrtek dopoledne skoro o dvě procenta.

Britští analytikové varují, že celá řada špatných zpráv o klesání cen nemovitostí a objemu prodeje automobilů, spolu s politickou nečinností v Evropě, vedly k tomu, že nově nalezená minimální míra dohody ve Washingtonu burzy neovlivnila. Analytikové poukazují na to, že hlasování v americkém Senátu je pouze prvním krokem v tom, co bude muset být velmi dlouhý ozdravovací proces.

Americký Senát hlasoval rozhodně ve prospěch Paulsonova záchranného plánu po šestihodinové debatě a několika dnech politického hašteření, které dále stlačilo už tak velmi nervózní světové trhy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 10. 2008

Z výšin Hradu se rozhostilo podezřele ohlušující ticho, co se týče prvotních a následných (použité pokusy o řešení) projevů nastupující finanční a ekonomické krize.

Zatímco guru makroekonomiky a volného trhu bez přívlastků ještě bojuje s klimatickými změnami, státní sektor se skřípěním zubů sanuje soukromé finanční ústavy. Myslím, že pan profesor vždycky bojuje jinde, než je válka, ale možná jsem zaujatý, píše Jarmil Chládek.

Mám pocit, že právě teď je ta pravá doba k zásadnímu projevu presidenta k světové ekonomické situaci a hlavně k tomu, jaké jsou výhledy na řešení v rámci trhu bez přívlastků a na další život v prosperitě.

Myslím, že tímto projevem by si udělal jméno a možná i nominaci na Nobelovu cenu.

2. 10. 2008

"Spojené státy se utopily v asijské likviditě," sdělil jeden čínský státní činitel Davidu Pillingovi, komentátoru hospodářského deníku Financial Times.

2. 10. 2008

Ruský premiér Vladimir Putin zaútočil ve středu na Spojené státy za to, co charakterizoval jako jejich neschopnost vyřešit finanční krizi, která postihla globální ekonomiku.

Putin se zejména ostře kriticky vyjádřil ohledně toho, že Kongres odmítl přijmout sanační balík opatření v hodnotě 700 miliard dolarů. Toto odmítnutí silně postihlo ruské finanční trhy.

2. 10. 2008

Očarován a zkrušen hloubkou analýz v Britských listech, přispívám do vřavy rezolucí z lidu. Spěchám se svou troškou do mlýna -- neodolatelná fráze, otlemená řeč, hlas --- vichřice podoba!

Michael Marčák: Hergot, to je ruskejch agentů, já přes ně vůbec nevidím na ex-poslance Moravu !
2. 10. 2008

2. 10. 2008

Moje upozornění, že bych si Rusko neidealizoval, vyvolalo ve čtvrtek ráno celou řadu reakcí, od přátelských a tolerantních, poukazujících na to, že se státní úřady mnoha jiných zemí, včetně České republiky, chovají neférově a neslušně k vlastním občanům i k občanům cizích zemí, až po protesty, proč kritizuju Rusko, vždyť to vypadá, "jako že píšu jako pan Komárek v MFD". K tomu musím podotknout, že prostě není možno ignorovat realitu jen proto, že informace o ní zneužívá k propagandistickému psaní nějaký zaujatý komentátor či list. Bylo by to přesně totéž, jako když začátkem devadesátých let si zakazovali v Československu tehdejší tržní komsomolci různé rozumné postoje či praxi jen proto, že jich používali i komunisté (pamatujete, jak odmítali "plánování", protože to údajně dělal jen komunistický režim? a tím prohrávali v souboji s novými kapitalistickými konkurenty, protože ti samozřejmě, bez ideologických klapek na očích, plánování používali běžně. Atd.)

Přitom je samozřejmě pravda, jak na to poukazují i západní komentátoři, že v současnosti jsou Rusové v Rusku rekordně nejsvobodnější a nejbohatší a žije se jim nejlépe za mnoho desítek let. To vysvětluje také velkou popularitu Putinovu a Medvěděvovu, píše Jan Čulík.

Níže přinášíme soubor reakcí na poznámku o Rusku:

2. 10. 2008

Stále se vedou debaty na téma, zda nás probíhající krize obejde obloukem, zda ten oblouk bude velký či malý. Nemálo analytiků, kteří už dnes připouštějí, že se něco děje, ještě před pár týdny bylo naprosto v klidu a vypočítávali mnoho důvodů, proč se zde nemůže nic stát.

Nechci zpochybňovat jejich mnohá tvrzení, protože by snad bylo nejlepší si někdy dát tu práci a srovnat jejich výroky v časové řadě a hlavně se podívat na jejich prognózy.

2. 10. 2008

Krize amerického finančního systému a reakce veřejnosti k televizní debatě obou prezidentských kandidátů minulý týden dala Baracku Obamovi dosud největší náskok nad Johnem McCainem, od sjezdu Demokratické strany koncem srpna.

Z průzkumů veřejného mínění provedených ve středu vyplývá, že Obama má podstatně vyšší podporu než McCain v důležitých státech Ohio a Florida, které předznamenaly výsledky předchozích voleb. Na Floridě má Obama voličskou podporu 51 procent, McCain 43 procent, v Ohiu má Obama 50 procent a McCain 42 procent, v Pennsylvanii má Obama 54 procent a McCain 39 procent. Avšak volby budou až za 33 dní a americké voličstvo je velmi vrtkavé.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 10. 2008

Lesley Keen

2. 10. 2008

Agentura AFP však přeceňuje význam tohoto opatření pro ochranu civilistů

Agentura AFP s odvoláním na izraelský vojenský rozhlas informovala, že armáda zahájila nákup kazetových zbraní, jejichž submunice je vybavena autodestrukčním mechanismem. Cílem tohoto opatření má být údajně omezení počtu civilních obětí v příštích ozbrojených konfliktech.

2. 10. 2008

KD│ Katharine Gunová si samozřejmě mohla dovolit svědomí - pokud ovšem nenarušovalo její práci pro britskou zpravodajskou službu, píše Norman Solomon v článku pro magazíny Truthout a Perspective, který představuje knihu Marcie a Thomase Mitchellových. Z pohledu úřadů bylo svědomí Katharine něčím asi stejně uchopitelným jako pixel na obrazovce počítače. Během jednoho obyčejného rána však při pročítání emailů svědomí náhle udeřilo -- a změnilo život Katherine Gunové i dějiny.

2. 10. 2008

Irán bude o dva roky až o päť rokov schopný vyrobiť atómovú zbraň. V stredu vo washingtonskom Nixonovom stredisku to uviedol bývalý šéf amerického tímu hľadačov zbraní v Iraku David Kay. ... Kay, ktorý riadil Irackú prieskumnú skupinu od roku 2003 do začiatku roka 2004, uviedol, že USA by sa mali zapojiť do vytvárania medzinárodného nátlaku na Irán, aby sa vzdal nukleárnej zbrane. Zároveň by sa však USA podľa Kaya mali pripravovať na možnosť, že toto úsilie zlyhá.

AP/SME: Kay: Irán bude o dva roky až o päť rokov schopný vyrobiť jadrovú zbraň ZDE

ČTK: Írán údajně sestrojí během dvou až pěti let jadernou bombu ZDE
2. 10. 2008

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko predal Gruzínsku zbrane, aby mu pomohol bojovať proti separatistickému regiónu Južné Osetsko a Rusku, uviedol vo svojom štvrtkovom vydaní ruský denník Izvestija. "Ukrajina dodala zbrane gruzínskym ozbrojeným silám, aby uskutočnili vojenské operácie proti Južnému Osetsku a Rusku...na príkaz Viktora Juščenka a na úkor obranných schopností samotnej Ukrajiny," uviedol denník.

Izvestije/SME Kyjev predal Tbilisi zbrane na úkor vlastnej obrany ZDE

Michael Marčák: Teď nemůžu, Helenko, právě mě krááásně infiltruje jeden ruský tajný agent...
2. 10. 2008

2. 10. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Němečtí kupci rizikových papírů zjistili, že zaměstnanci Dresdner Bank je neinformovali o hrozících ztrátách a nedoporučili jim, aby prodali to, co u nich předtím koupili. A právník Jan-Henning Ahrens zastává názor, že tito kupci mají proto dobrou šanci na to, aby jim byla tato banka nucena nahradit s tím spojené ztráty. Mě to přivedlo k tomu zamyslet se dnes nad vztahem důvěry a kontroly, a to nejen ohledně kšeftů s finančními papíry.

2. 10. 2008

Finanční krize

Francie ve středu večer vyvinula tlak na nečinného britského premiéra Gordona Browna tím, že navrhla ambiciózní plán na vytvoření evropského fondu pro záchranu finančního systému v hodnotě 300 miliard euro. Francouzský prezident Sarkozy nyní usiluje o podporu pro tento plán od evropských činitelů.

1. 10. 2008

"Trest pro peněz chtivé bankéře", to není záchranný plán

Jestliže Kongres neschválí nějaký podpůrný balík pro finanční systém, banky po celém světě budou dál krachovat a světové hospodářství zcela určitě utrpí hlubokou depresi. Avšak i v tom případě, že by se američtí politikové vzpamatovali a dohodli se na balíku, politikové po celém světě si budou muset pečlivě a konstruktivně rozmyslet své postoje vůči podpoře bank. Pokud se svět má vyhnout stoprocentnímu znárodnění všech bank, zejména v Americe a v Británii, politikové se budou muset přestat chlubit, že chtějí potrestat peněz chtivé bankéře, a budou muset začít podporovat akcionáře i střádaly ve velkých bankách, píše ekonomický komentátor listu Times Anatole Kaletsky a pokračuje:

Michael Marčák: V Rakousku málem vyhrála krajní pravice. Jen aby nám, sakra, ti Rusové nebyli ještě dobrý...
2. 10. 2008

2. 10. 2008

Reakce na výše uvedený kreslený komentář Michaela Marčáka.

Mám zrovna v těchto dnech hodně špatné zkušenosti s ruskými úřady. Záměrná škodolibost, zlovolná msta za politické neúspěchy na normálních lidech, prosazování politické mstivosti do byznysu, obstruční hádavost, neschopnost a autoritativní primitivismus, nevědomí, že pravá ruka dělá něco úplně jiného než levá, korupční poskytování soukromých zakázek firmám, které jakoby záměrně vydělávají na byrokratičnosti a neefektivitě státních úřadů. A tak dále. Chudáci lidi, kteří s tímto "systémem" musejí přicházet do styku.

Nemyslím, že pro Evropu bude Rusko záchranou před čímkoliv, stejně, jako nebylo v devatenáctém století...

1. 10. 2008

Rusko vyslalo fregatu na scénu stále ostřejšího napětí mezi americkým námořnictvem a piráty, kteří se v Indickém oceánu nedaleko Somálska zmocnili dopravní lodi, naložené tanky a zbraněmi.

1. 10. 2008

Mezinárodní měnový fond přidal svůj hlas k rostoucímu nátlaku na americký Kongres, aby schválil sanační balíček pro Wall Street. Burzy ve středu ráno stouply v očekávání, že k dohodě tento týden skutečně dojde.

1. 10. 2008

Špioni dělají volby a volby dělají špióny

Ten nadpis není vůbec nesmyslný. Je to bohužel až příliš hluboká realita. Naše realita. V demokratickém prostředí by měl mít své rozhodné místo politický argument a to bez jakýchkoliv omezení. Rozumějte dobře: i argument opozice a nesouhlasu. Dokonce i mechanismy k jeho vyjádření by měly být souměrné (přístup k mediím). To je jediná cesta k otevřené diskusi a k hledání objektivní reality, tolik nutné pro správné rozhodnutí. Je to ovšem také cesta velmi nesnadná protože vyžaduje schopnost obhájení svého názoru, chcete-li své pravdy.

1. 10. 2008

V úterý v podvečer se v britské televizi ironicky pozastavoval šéfredaktor satirického čtrnáctideníku Private Eye Ian Hislop nad rebelií republikánských poslanců v Kongresu proti prezidentu Bushovi, "komunistovi, který chce zničit volnotržní kapitalistický systém nepřípustnými intervenčními státními zásahy". To, že je George Bush vlastně komunista, jsme dosud netušili, poznamenal Hislop.

2. 10. 2008

Myslím, že hned z několika důvodů, ať již praktických, osobních či ideologických jako jsou riziko lavinového efektu, loajalita k zaměstnavateli, neochota připustit vlastní díl odpovědnosti či nechuť vystavit kořeny liberalismu diskusi, finančníci zatím (a ještě i to velmi zdráhavě) pouze připouštějí, že král již není zcela oblečen, poznamenává čtenář Jaromír Habr.

1. 10. 2008

Lidé jako já, kteří nemají shůry dáno, mají většinou dlouhou řadu chytřejších spolužáků. A pokud si chytřejší spolužáci nepamatují své méně disponované souputníky jako naprosté idioty, tak je občas upozorní na něco, co se v jejich oboru událo a co by mohlo mít význam i pro svět, který je vyhrazen těm, kdož v apatyce nekoupí a musí zabývat například vojáctvím, hospodářstvím a obchodem neřkuli politikou. Jeden z mnoha mých chytřejších spolužáků mi poslal odkaz na dokument Evropské společnosti fyziků s názvem "ENERGY FOR THE FUTURE, The Nuclear Option, A position paper of the EPS". Navrhl jsem mu, že by mohl napsat i úvodní slovo, abych nebyl podezříván z toho, že tento článek a informace v něm obsažené mají nějaký skrytý účel, popř., že jsem pod vlivem nějaké té tajné služby nebo zelené či jaderné lobby. Následující řádky napsal vynikající odborník ve fyzice, docent, vysokoškolský učitel, vědec a výzkumník. Spolužák a fajn kamarád. Rovněž titulek je z jeho klávesnice.

1. 10. 2008

Cloud computing je past, varuje zakladatel GNU

Webové programy jako Gmail od Googlu donutí uživatele, aby přijali uzamčené, firemní systémy, které budou během času stát stále více, varuje aktivista za software zdarma.

Koncept používání webových programů jako Gmail je "horší než blbost", zdůrazňuje Richard Stallman. "Je to falešná marketingová kampaň."

30. 9. 2008

Prožíváme teď daleko více než finanční krizi. Je to historická geopolitická změna. Dochází k nevratné změně v rovnováze moci ve světě. Éra amerického globálního vůdcovství, která začala během druhé světové války, skončila, míní profesor John Gray.

1. 10. 2008

Dramatická tvorba Václava Havla jistě není originální: je svého druhu velmi dovednou variantou především her jiných, známých v širokém povědomí jako absurdní drama. Celý evropský kontext tohoto fenoménu není jednolitý, obsahuje tvorbu podstatně různých autorů: nejznámější jsou patrně Samuel Beckett (1906-1989), Eugène Ionesco (1909-1994), méně již například Arthur Adamov (1908-1970). Nejblíže má Havlova dramatická tvorba v některých rysech k polemickým pokusům o antihry Eugèna Ionesca, výborného francouzského dramatika rumunského původu. Právě on velmi dovedně rozvinul základní princip, spočívající v repetitivnosti, nebo chcete-li opakování, základních motivů, a nejvíce fráze. Založil tím doslova celý systém...

1. 10. 2008

Navzdory zásadnímu pesimismu ohledně budoucnosti průmyslové civilizace se mluvčí jednoho z proudů americké alternativní spirituality, John Michael Greer, v posledním blogu snaží najít sféry, v nichž by současná finanční krize mohla Americe paradoxně pomoci k vyřešení dosud ignorovaných problémů. Greer načrtl celkem pět okruhů, kde by podle jeho názoru "léčba šokem" mohla prospět. Jsou to:

1. 10. 2008

My, bulíci, co se vyznáme kromě politiky taky ve fotbale, jsme mohli tušit předem, jak dopadnou nedělní bavorské zemské volby. V sobotu chytil Bayern München v Hannoveru 1:0, a protože to byla už druhá porážka v pořadí po šesti kolech nového ročníku Bundesligy, motá se německý mistr na devátém místě tabulky. Druhý mnichovský tradicí ověnčený klub "1860 München" se potácí na sestupovém místě ve druhé lize, slavný norimberský "Club" 1.FCN je v tabulce na čtrnáctém místě před "Lvy", jak se lidově nazývá "1860 München". Kdo trochu fotbalu rozumí, je mu na první pohled zřejmé, že nad fotbalovým Bavorskem se kupí v současnosti těžká, černá mračna a ve vedeních fotbalových klubů se blýská.

30. 9. 2008

Anebo spíše je to s ní jaksi "hladce a obratce"?

Podle té poněkud pošetilé (ne-li dokonce urážlivé a hloupé) inzerce ČR před jejím předsednictvím v EU by se muselo zdát, že my Češi jsme, panečku, "někdo". Vždyť to těm ostatním "osladíme"! (Jako by musel celý svět okamžitě vědět, jací jsme koumáci, když na moravské půdě její rodáci inovačně vymysleli pro cukr místo běžných homolí praktičtější tvar "kostek". Jako kdyby ta naše, prý rovněž "zdivočelá země" místo biče kontaktně -- i taktně? -- uplatňovala především "cukr"? Nebo někdo už myslel s předstihem na to, jak ten "kostkově-cukrový" námět jako šalebná kvízová otázka prolétne celým světem a takto se svrchovanou naléhavostí upozorní na malý stát s 10 miliony obyvatel, který věděl, "jak na to" --- tj. jak "to" prakticky osladit, i když tutlá, CO VLASTNĚ se má toho kostkového sladidla dočkat...)

1. 10. 2008

Ve třicátých letech dvacátého století přispěl americký Kongres víc, než musel, k tomu, aby proměnil finanční krizi v globální depresi, míní Gerard Baker, americký editor britského deníku Times.

Kongres tehdy hlasoval pro ochranářskou legislativu, pro nechvalně známý Smoot-Hawleyův zákon o tarifech, který vybudoval kolem Ameriky obchodní zeď a téměř zastavil volný pohyb zboží a služeb, životně důležitý pro efektivní fungování globálního hospodářství.

Když nyní americký Kongres odmítl plán na záchranu finančního systému,uštědřil tak těžkou ránu globálnímu finančnictví.

11. 9. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 150 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V srpnu 2008 přispělo celkem 145 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 29 606.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.8. 2008 částku 221 857.95 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,422.96 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2008 Prostoduché úvahy chudáka Michal  Kuklík
2. 10. 2008 Putin kritizoval Spojené státy za "neschopnost vyřešit finanční krizi"   
2. 10. 2008 Britský premiér pod tlakem Francie i Irska   
2. 10. 2008 Amerika si musí odvyknout finančním dotacím z Číny   
2. 10. 2008 Americký Senát schválil sanační balík, reakce světových burz je nijaká   
2. 10. 2008 Podezřele ohlušující ticho z Pražského hradu   
1. 10. 2008 Americký Kongres zopakoval chyby ze třicátých let   
1. 10. 2008 Velmi špatně   
1. 10. 2008 Může být finanční krize Americe užitečná? Karel  Dolejší
1. 10. 2008 Politika a management v krizové době, aneb Co když se neví, co se vlastně děje Uwe  Ladwig

Pákistán RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Lukáš  Visingr
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN   
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Štěpán  Kotrba
25. 9. 2008 Přestřelky v Pákistánu: konečně se Američané přiznali   
24. 9. 2008 Pákistán považuje americké razie na své území za příčinu islamabádského atentátu   
24. 9. 2008 Dalš incident ve Vazíristánu: kdy dojde Pákistánu trpělivost?   
23. 9. 2008 Další pohraniční incident mezi Pákistánem a USA   
22. 9. 2008 Paranoia nikdy nepřináší mír, ale vždycky jen válku Štěpán  Kotrba
19. 9. 2008 Myšlenka včerejška: Kuda do Kabula, gospodin?   
15. 9. 2008 Pákistánci stříleli na výstrahu do vzduchu proti Američanům   

Mexiko RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Castañeda jako poslední provokace CIA v Mexiku Štěpán  Kotrba
20. 8. 2007 Když za dobrodružstvím - tak do Mexika Miloš  Kaláb
21. 12. 2006 Mexiko má dvoch prezidentov Samuel  Kováč
16. 12. 2006 Kavan: Nikde v mezinárodním právu není zakotveno právo na "změnu režimu" vojenskou intervencí Jan  Kavan
12. 12. 2006 Paradigma o civilizaci jako velkém rozcestí Josef  Skála
27. 11. 2006 Mexiko: policejní represe posílily síť občanské společnosti Eva  Malířová
6. 11. 2006 Vzpoura v Mexiku Thomas  Franke
30. 10. 2006 Venezuela versus Guatemala: Kdo obsadí místo v Radě bezpečnosti OSN? Simone  Radačičová
15. 9. 2006 Mexiko: ústavní právo na odvolání vlády Eva  Malířová
13. 4. 2006 Latinská Amerika: Tok peněz od emigrantů živí domácí ekonomiku Michal  Giboda

Nezávislost Kosova RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2008 Nelze diktovat vyhnancům Bohumil  Kartous
4. 4. 2008 Výzva proti uznání Kosova   
18. 3. 2008 Kosovo "je součástí Srbska"   
10. 3. 2008 Proč je jednostranné uznání nezávislosti Kosova nezákonné Rajko  Doleček
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2008 Mnichov sedmdesát let poté Richard  Seemann
22. 9. 2008 Obětí Mnichova byla i Milada Horáková Miloslav  Štěrba
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil
15. 5. 2008 Sudetští Němci a lidský zmatek Leopold  Kyslinger
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Mnichov, tentokrát v Kosovu -- pokračování v dlouhodobé strategii Jaroslav  Foldyna

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
27. 9. 2008 Gamardžobat! Gagimardžot! Štěpán  Kotrba
26. 9. 2008 Co zbude za 40 let z Gruzie, Ukrajiny a z plen Michal  Vimmer
18. 9. 2008 Ruská armáda: kovářova kobyla chodí bosa?   
17. 9. 2008 Gruzie tvrdí, že Rusko vstoupilo s armádou do Jižní Osetie už před 8. srpnem   
16. 9. 2008 Západ připravuje novou konfrontaci s Ruskem   
12. 9. 2008 "Neférový" ruský tisk a Saakšviliho "ljubovnica" Alana Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Putin: Měli jsme si setřít krvavé hleny z tváře a sklonit hlavu?   
12. 9. 2008 Sarah Palinová by zaútočila vojensky proti Rusku   
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba

Čína RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2008 Potěší Vás to? Miloš  Dokulil
20. 8. 2008 Olympiáda a zdravý rozum Jan  Chmelarčík
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   
6. 8. 2008 K diskusi o Číně Boris  Cvek

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 Mráz neprišiel z Dušanbe Peter  Stupavský
12. 9. 2008 CSTO: Asie dostane společné jednotky rychlé reakce   
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Delegace slovenské armády se v Pekingu setkala s ministrem obrany Liang Kuang-lie   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
25. 9. 2008 Kauza Bernard: Napsali jsme, že je politický turista, soud pravdivost tohoto názoru nepopřel Štěpán  Kotrba
23. 9. 2008 Televize Nova kopíruje Český rozhlas a jde jí to dobře Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Propouštění zaměstnanců v BBC vedlo k vzniku technických problémů ve vysílání   
9. 9. 2008 Radiožurnál drsně porušuje veřejnoprávní statut Českého rozhlasu Miloslav  Štěrba
9. 9. 2008 Anonymní avataři v digitální éře a Kroupova žurnalistická etika Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Exkluzivita, či jednostrannost Ivo  Šebestík
8. 9. 2008 ČT se nezajímá o knihu Boba Woodwarda, zajímá ji pouze názor jakéhosi politologa Štěpán  Kotrba
29. 8. 2008 RRTV pokutovala Novu za islamofobii   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba
25. 8. 2008 Srpnová noc - perfektně zvládnuté téma? František  Hájek

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Radar -- bude Topolánkova vláda mlžit i nadále? Petr  Pokorný
13. 9. 2008 Ptejte se McCaina a Obamy na protiraketovou obranu Philip E. Coyle III.
12. 9. 2008 Důkazy k rozptýlení mlhy, která je soustavně vytvářena nad Brdy Milan  Hlobil, Štěpán Kotrba
10. 9. 2008 Radarové výsledky z ruky   
9. 9. 2008 Kvalitní výkon Reportérů ČT - bezděčně prokázané vládní lži Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska   
2. 9. 2008 Protiraketová obrana Izraele Stanislav  Kaucký
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2008 Nord Stream: Putin zve po tvrdém vyjednávání Evropu k spoluúčasti   
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   
13. 9. 2008 Asijská podoba státem řízené demokracie Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Putin v Uzbekistánu plánuje plynovod, Cheney se snažil v Ázerbájdžánu, Krol u Turkmenů Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Ázerbajdžán nepodpořil Cheneyho - neobejde Rusko   
4. 9. 2008 The Times: Evropa prohrála strategickou hru o energie   
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka   
28. 8. 2008 Britská vláda energetickým firmám: Použijte své zisky na pomoc chudým zákazníkům   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2008 Ach, zapomněl jsem Angelo  Ambrogini (Poliziano)
10. 7. 2008 I to je blues   holger
9. 7. 2008 Když kvetly hlohy Petr  Hrbáč
8. 7. 2008 Srpnové pozdravení Petr  Hrbáč
7. 7. 2008 Letní motiv Petr  Hrbáč
4. 7. 2008 ve vesnici zapalují ohně Petra  Placáková
3. 7. 2008 Kalikrů kalikým Vladimír  Pospíšil
2. 7. 2008 Inspirál karbec Vladimír  Pospíšil
1. 7. 2008 Nálada podvečerní Vladimír  Pospíšil
27. 6. 2008 (osamocená) Jan  Borna

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 10. 2008 Příběh špiónky, která chtěla zabránit válce   
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN   
26. 9. 2008 Ruská rozvědka je mocná Mojmír  Babáček
25. 9. 2008 Ví česká vláda, komu chce poskytnout radarovou základnu? Mojmír  Babáček
24. 9. 2008 Dalš incident ve Vazíristánu: kdy dojde Pákistánu trpělivost?   
22. 9. 2008 Vel'ké hry malých mužov Peter  Vittek
16. 9. 2008 Pákistánští vojáci "stříleli" na Američany   
12. 9. 2008 Začarované kruhy Ladislav  Žák
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich

Školství RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2008 "Byla to významná změna". A bude hůř... Petr  Bílek
16. 9. 2008 Školy by měly víc studovat světovou literaturu Boris  Cvek
2. 9. 2008 Být učitelem Miriam  Prokešová
1. 9. 2008 Našim vzdělancům, aneb recyklace zaostalosti Ondřej  Hausenblas
25. 8. 2008 S učitelstvím to není tak jednoduché   
20. 8. 2008 Úroveň vysokoškolského studia určují studentky a studenti Milan  Šveřepa
19. 8. 2008 Jsou učitelé v koncích? Miriam  Prokešová
19. 8. 2008 Není pravda, že ve škole není disciplína   
19. 8. 2008 Jak mě pět let na vysoké škole nepřipravilo na kariéru učitelky   
19. 8. 2008 Učitelství je především řemeslo, na pedagogických fakultách se však nevyučuje Bohuslav  Sedláček

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
3. 8. 2008 Letní filmová škola Uherské Hradiště: Konečné ohlédnutí Jan  Čulík
2. 8. 2008 Tenkrát I: Robert Sedláček a jeho pokus zmapovat po deseti letech pád komunismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Jak dnes prezentovat politický útlak za stalinismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Krávy zpochybňují hrdinství Hana  Tomšů
1. 8. 2008 Podporují nekriticky Britské listy svrženého šéfa LFŠ Jiřího Králíka? Jan  Čulík
31. 7. 2008 Veit Helmer: Naděje pro inteligentní filmové diváky Hana  Tomšů
30. 7. 2008 Opojné Jahodové víno Jan  Čulík
30. 7. 2008 Organizační diletantismus na letošní LFŠ Jan  Čulík
30. 7. 2008 Jiří Králík: Nechci vyvolávat konflikty Jiří  Králík
30. 7. 2008 Z ohledu na "neutuchající zájem" obnovujeme prodej akreditací   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2008 Radar v Česku bude jiný než ten na Kwajaleinu   
26. 9. 2008 USA: Pokus o předpověď Ladislav  Žák
26. 9. 2008 Švejk znovu v ruské uniformě Milan  Daniel
25. 9. 2008 Ví česká vláda, komu chce poskytnout radarovou základnu? Mojmír  Babáček
25. 9. 2008 Kontrarozvědka: "Ruští špioni se snaží v ČR vyvolat odpor proti americkému radaru"   
25. 9. 2008 Iniciativa Ne základnám odmítá spojení se zpravodajskou činností Ruské federace   
12. 9. 2008 Obama pro radar Boris  Cvek
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
10. 9. 2008 Referendum jako jediný legitimní prostředek rozhodnutí o základně   
1. 9. 2008 Americká ochrana životů a majetku v praxi Ladislav  Žák

Český film RSS 2.0      Historie >
2. 9. 2008 Brabcův Máj je opravdu špatný film Jan  Čulík
1. 9. 2008 Štefan Švec: Kouteckého Občan Havel je dobrý film Jan  Čulík
2. 8. 2008 Tenkrát I: Robert Sedláček a jeho pokus zmapovat po deseti letech pád komunismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Jak dnes prezentovat politický útlak za stalinismu Jan  Čulík
30. 7. 2008 Občan Havel: Kouteckého nasládlá propaganda, kterou měla naštěstí rozum odmítnout i Česká televize Jan  Čulík
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
28. 7. 2008 Děs a bezstarostnost poúnorové doby Hana  Tomšů
28. 7. 2008 Znovu o filmu Sedm zabitých Tereza  Chrástová
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík