23. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 9. 2008

tisková zpráva týdeníku A2

Dva lidé ze skupiny, která v noci na 6. září 2008 na dálnici D1 ve směru z Brna do Prahy poskvrnila růžovou barvou desítky billboardů, ale i reklamy na mostech a obří poutače uprostřed polí, poskytli první rozhovor kulturnímu týdeníku A2. V něm uvedli, že se akce účastnilo až padesát lidí.

23. 9. 2008

Pochybnosti nad rychlostí, jíž prý může být realizován americký finanční plán na záchranu krachujících bank, vyvolává pochybnosti mezi Demokraty i Republikány.

Kontroverzi vyvolává návrh omezit odškodné pro šéfy krachujících firem i širší pomoc pro Američany, jimž hrozí, že přijdou o své příbytky.

Poslanci z obou hlavních amerických stran požadují více času na debatu. Bílý dům však tvrdí, že Kongres plán musí schválit, jinak dojde k dalším ekonomickým problémům. Prezident Bush se vyjádřil, že svět se dívá, jestli "dokážeme jednat rychle a zachránit své trhy".

Podrobnosti záchranného balíku ve výši 700 miliard dolarůl se teprve připravují.

Avšak pochybnosti nad záchranným plánem vedly k tomu, že americký index akcií Dow Jones poklesl o 3, 27 procent a tím zlividoval zisky, k nimž došlo v pátek.

Demokraté požadují, aby byla součástí záchranného plánu podmínka, že finanční odškodné pro šéfy krachujících firem bude omezeno. I americký demokratický prezidentský kandidát Barack Obama požaduje, aby odškodné pro bankéře, jejichž neprofesionální rozhodování ohledně poskytování půjček tuto krizi vyvolalo, bylo také omezeno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

23. 9. 2008

Byla jsem překvapena, že se ve zpravodajství mluví o tom, že Sam Parnia obdržel velký grant na to, aby zjistil, zda lidská duše opouští při smrti lidské tělo - zda vědomí přežije, když už mozek přestal fungovat. Parnia a jeho kolegové po světě umístí na platformu u stropu operačních sáků v nemocnicích obraz, který nebude viditelný zezdola, ale který by byl vidět, pokud by - při předsmrtné zkušenosti - pacientovo vědomí opustilo své tělo, píše Sue Blackmorová a vyjadřuje v této věci skepsi:

Michael Marčák: Správně, děti, demokracie je když... ...si naše vláda může svobodně dělat co chce
22. 9. 2008

23. 9. 2008

Brněnští muslimové:

tisková zpráva

Jménem Libertas Independent Agency o.s. sdružující brněnské muslimy a přátele muslimských národů odsuzujeme protimuslimskou demonstraci před první mešitou v České republice v Brně, plánovanou na středu 24. září 2008, jejíž přípravu oznámila Národní strana na své webové stránce.

Jak jsme již uvedli ve své tiskové zprávě k teroristickému útoku v Pákistánu, odmítáme jakékoliv projevy radikalismu a terorismu a jsme přesvědčeni, že Národní strana se snaží uspořádáním demonstrace před brněnskou mešitou zneužít smrt našeho odvážného velvyslance v Pákistánu k agitaci a prezentaci před nastávajícími volbami.

22. 9. 2008

Trošičku "policejní" stát, aneb:

Netroufnu si ten jeden velmi dobře známý a nemálo u nedělních obědů sledovaný televizní pořad ani popsat, ani -- tím méně! -- kriticky hodnotit. Týden před tradičními lidovými neoslavami vzniku moderního československého státu (tedy 21. 9.) jako kdyby se s ošidnými otázkami veřejnosti (zastoupené V. Moravcem) necudně roztrhl pytel, v němž nebylo možno utajit nejen onu příslovečnou jehlu, ale ani byť bytelnější, leč také málem obdobně efemérní šídlo, o málem notoricky známém provazu oběšencově nemluvě.

22. 9. 2008

Z kontrol úřadů práce a orgánů celní správy u zaměstnavatelů podle MPSV vyplývá, že každý čtvrtý až pátý cizinec je u nás nelegálně zaměstnáván. Jestliže tedy nyní v ČR legálně pracuje zhruba 310 tisíc cizinců, dojdeme jednoduchými počty k cca 70 tisícům "nelegálů". To odpovídá počtu obyvatel severočeského Mostu.

Jak se tito lidé do této situace dostali a jak žijí?

23. 9. 2008

Nedalo mi to a letmo jsem nahlédl do trestního zákona, abych si porovnal, kolik by dostali Rosenbergovi u nás, píše Jan Rovenský.

Je to prosté: Julius od osmi do patnácti let za vyzvědačství a Ethel maximálně tři roky za neoznámení trestného činu. Že byla manželkou pachatele by jí v tomto případě nepomohlo (samozřejmě pokud o činu věděla).

23. 9. 2008

Kdysi jsem studoval atomovou fyzikou a v tomto oboru byla kauza Rosenbergových nepřehlédnutelná. Z hlediska odborného vypadá neskutečně, že by zveřejněná primitivní schémata znamenala vyzrazení výroby atomové bomby. To byla nesrovnalost, na kterou poukazovali odborníci již během procesu, píše Ivan Sommer.

Avšak nejvíce sporné byly asi procesní okolnosti. V ČR vyšel 1999 překlad starší publikace z r. 1984 francouzské politoložky, přednášející na školách v USA. Neznala samozřejmě pozdější odtajněné zpravodajské informace a zabývá se hlavně mccarthismem, kauza Rosenbergových zabírá jen 10 stran ze 174. odkazuje však na méně známé okolnosti, naznačuje, že proces byl ideologicky zmanipulován.

Michael Marčák: Správně, děti, demokracie je když... ...si naše vláda může svobodně dělat co chce
22. 9. 2008

23. 9. 2008

Boris Cvek si v článku o politickém bratrstvu, k němž měl nabádat Jiří Čunek v OVM, ohřívá svou oblíbenou polívčičku: dožaduje se "normální" politické soutěže, z níž - podle něj - vychází jednoznačný vítěz, píše Otakar Zekl.

Nejeden politolog však nejednou doložil, že žádný "slušný" volební systém (rozuměj systém hrubě nemanipulující hlasy voličů) není zárukou, že výsledkem nakonec přecejen nebude pat.

23. 9. 2008

Tvrzení že "Paranoia nikdy nepřináší mír, ale vždycky jen válku", je stejná pitomost, jako když se tvrdí že "Pravda zvítězí". Samozřejmě, že pravda zvítězí, protože o tom, co je pravda v reálném světě, nakonec rozhoduje vítěz, ať je jim kdokoliv. Stejným způsobem ten, kdo se bojí, třeba i z dobrých důvodů, je nepřítelem označován za paranoika, a když nakonec dojde k boji, je nepřítelem za pomoci výše uvedeného výroku označen za viníka konfliktu. Nezbývá než souhlasit s klasikem "Lidé, bděte" s dodatkem "nad tím, co žvaníte", míní Luboš Zán.

23. 9. 2008

Mezinárodní agentura pre atomovou energii (MAAE) stále zkoumá vzorky z údajného nukleárního zařízení al-Kibár na rieke Eufrat v Sýrii, které začátkem září 2007 bombardovaly izraelské stíhačky. Doposud v nich však žádnou přítomnost radioaktivního materiálu nenašla, uvedl v pondělí 22. 9. 2008 generální ředitel MAAE Muhammad al-Baradei pro Reuters.

SITA/SME 22. 9. 2008: Agentúra vo vzorkách zo Sýrie zatiaľ žiadne náznaky rádioaktivity nenašla ZDE

Americká zpravodajská služba uvedla, že reaktor v době izraelského útoku ještě nezahájil proces použití jaderného materiálu, takže není možné radioaktivní materiál ani odhalit. "To neznamená, že tam nic nebylo , jen že inspektoři nechtěli (nebo nemohli) hledat na správných místech", konstatoval 21. 9. 2008 dvojsmyslně pro vyděšený Izrael "nejmenovaný" diplomatický zdroj ve Vídni.

YnetNews: IAEA: UN watchdog probe of Syria inconclusive so far ZDE

Sysrské minsiterstvo zahraničí konstatovalo sebevědomě už 10. 8. 2008 , že je schopno zodpovědět inspektorům MAAE "jakékoliv otázky".

YnetNews: Syria says ready to answer IAEA questions ZDE

23. 9. 2008

Pákistánské jednotky v noci na pondělí zmařily přeshraniční vpád americké armády ze sousedního Afghánistánu, když palbou zapudily dvojici amerických helikoptér. S odvoláním na zdroj uvnitř pákistánských bezpečnostních složek o tom informovala agentura Reuters. ... Napětí mezi Washingtonem a Islámábádem, dosavadními spojenci ve válce proti terorismu, se nově vystupňovalo po přeshraničním útoku amerických jednotek na obec v Jižním Vazíristánu. ... Pákistánská vláda proti vpádu, kterého se vůbec poprvé účastnily i pozemní jednotky americké armády, vznesla diplomatický protest. ... Pákistánští vojáci údajně stříleli na americké helikoptéry už před týdnem u obce Angor Adda.

Aktuálně: Pákistánci střelbou zapudili americké helikoptéry ZDE

ŠOK│ Pohraniční incidenty mají jednoznačný důvod - pád generála Mušarrafa a neochotu současného vedení Pákistánu vést ze svého území i nadále americkou válku proti stínům v horách. Jsou diplomatickým vzkazem, mající navrátit nové "bhuttovské" vládě u pákistánských občanů, kteří "křižáky" nenávidí, důvěru.

23. 9. 2008

BEZ KOMENTÁŘE

Izrael podezřívá Rusko z poskytování výzvědných informací o Izraeli Sýrii, která je dále postupuje libanonskému Hizballáhu. Špionážní zařízení postavené na ruských technologiích údajně pokrývají celé území Izraele. Záměrem Rusů je zamezit tomu, aby byli zaskočeni nenadálým vývojem. Izraelci nicméně mají dobré informace o tom, co o nich jejich nepřátelé vědí, protože jsou schopni sestavit zrcadlový obraz jejich dat.

Israel.cz: Sýrie poskytuje Hizballáhu ruskou protiizraelskou špionáž ZDE

22. 9. 2008

Nová totalita v ČR:

Městský soud v Praze podpořil úřední zákaz průvodu iniciativy

tisková zpráva

Městský soud v Praze podpořil úřední zákaz průvodu iniciativy FreedomNotFear.cz. Podle advokátky organizátorů průvodu Heleny Svatošové nedodržel zákonnou lhůtu na přípravu a jednání tak proběhlo bez účasti iniciativy. Organizátoři proto podávají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Jednání o zákazu průvodu proběhlo už v pátek, s předvoláním zaslaným e-mailem den předem. Soudní řád správní přitom zaručuje desetidenní lhůtu na přípravu jednání," říká advokátka Svatošová. "Nyní čekáme na písemné rozhodnutí, pak podáváme opravný prostředek k Nejvyššímu správnímu soudu," dodává.

22. 9. 2008

Historie odmítá používání slova "kdyby". Nicméně, nebýt Mnichova, tak jméno Milady Horákové, v této chvíli zneužívané v předvolební vřavě, buď bychom vůbec neznali, ale určitě by se nejednalo o jméno patřící oběti. A za oceánem by prožila svůj "americký sen" Ethel Rosenbergová. Svatá inkvizice, stalinští pohůnkové i McCartyho vymítači rudých ďáblů dovedli spravedlnost do absurdních rozměrů. Podrobeni modernímu útrpnému právu se nešťastníci doznávali s nadějí, že smrt je zbaví hrůz mučení. V realitě české kotliny se obžalovaní učili zpaměti své finální role.

Pozn. JČ: Rosenbergovi však byli skuteční špioni; Horáková se ničím neprovinila.

Pozn. ŠK: Šéfredaktor se mýlí. Záznamy velké poroty z procesu s manželi Rosenbergovými, které odtajnily a zveřejnily USA ve čtvrtek 11. 9. 2008, naznačily, že Ethel Rosenbergovou odsoudili a popravili na základě křivého svědectví obžaloby, vynuceného CIA na Davidovi a Ruth Greenglassových. Greenglass v roce 2001 uznal, že lhal. Horáková na tom byla tedy stejně, jako Ethel Rosenbergová... "Čím se provinila? Tím, že byla jeho ženou," řekl pro The New York Times Morton Sobell, který byl obžalován společně s Juliem Rosenbergem. "Případ Rosenbergových ilustruje excesy, které se mohou stávat v časech, kdy žijeme v atmosféře strachu," komentovala to Meredith Fuchsová, generální konzulka Národního bezpečnostního archivu po vyhraném sporu s Národním archivem USA.

Pozn. JČ: Kotrbova interpretace je zkreslená a založená na zkreslených zdrojích. Není pochyb o tom, že Julius Rosenberg špionem pro Sovětský svaz byl a i jeho spolupracovník svědčí, že jeho manželka o jeho špionáži nejméně věděla. Nelze výběrově citovat pouze zdroje, které se mi hodí do krámu. Pro širší informaci viz např. tuto zprávu Associated Press ZDE

Pozn. ŠOK: Umět psát předpokádá i umět číst. Ano, zveřejněné dokumenty dokázaly, že JULIUS Rosenberg byl špión, nicméně totéž NEDOKÁZALY u jeho ženy, o které píše ve svém článku Miroslav Štěrba. Nelze proto než opakovat onu provokativní otázku: Čím se provinila Ethel Rosenbergová? Tím, že byla ženou Julia Rosenberga. Nic víc jí nikdo nedokázal a systém si musel pomoci podvodem.

Pozn. JČ: Cituji z výše zmíněné zprávy ZDEsyna Rosebergových:

"Jejich svědectví [tj. svědectví rodičů] před velkou porotou mi poskytlo podstatné informace o společenském kruhu, jehož součástí byli mí rodiče. Byli to všichni lidé kolem dvaceti, které formovala americká hospodářská krize. Oni ji nejen přežili, ale stali se úplnými jedničkami a nabyli pocitu, že mohou změnit svět. Chtěli prostě svět změnit. Až to vedlo ke katastrofě."

Ani sám syn Rosenbergových nezpochybňuje, že jeho matka měla stejné ideály jako jeho otec, které "vedly ke katastrofě". V synových výrocích lze předpokládat jistou míru eufemismu a zaujatosti ve prospěch rodičů. Morton Sobell je přesvědčen, že Rosenbergová o špionážních aktivitách svého muže věděla. Podle britského a tuším i českého práva je trestným činem, pokud se k vám dostanou důkazy o tom, že někdo páchá trestný čin a neinformujete o tom policii. Je ovšem otázkou, zda z této povinnosti r. 1952 ve Spojených státech vyčleňoval zákon manželky. Netvrdím, že Rosenbergová měla být v hysterii padesátých let odsouzena zrovna k smrti (trest smrti je mimochodem dodnes nesmírně kontroverzní věc) a je pravda, že měla být její vina zjištěna mimo jakoukoliv pochybnost. Představa však, že Ethel Rosenbergová byla zcela nevinná, o špionáži svého manžela nic netušila a do soudního procesu přišla jako slepý k houslím, není objektivním zhodnocením tehdejší situace.

Pozn. ŠOK: Iura novit curia. Jen soud zná právo.... Dobrý argument, takový urválkovský... Presumpce neviny je nicméně stále zásadou práva (a bylo to i v roce 1953 jak v ČR, tak v USA). Není-li vina prokázána obžalobou nade vší pochybnost, (v případě jakýchkoli pochybnosti či nejasnosti) musí být obviněný obžaloby zproštěn. In dubio pro reo . Odpovědnost za dokazování viny leží na žalobcích, žalovaný nemusí dokazovat svou nevinu. Obžalován a souzen může být jen z konkrétního trestného činu. Vina mravní ještě neznamená vinu právní.

22. 9. 2008
reakce na článek Ladislava Žáka "Finanční krize: Komu se dá věřit ?!?"

Role důvěry ve společnosti je i podle mého názoru klíčová a pro zdravou společnost nevidím nic důležitějšího, než vzájemnou důvěru členů společnosti. Krize důvěry je opravdovou katastrofou, a to i proto, že si to ani veřejně neuvědomujeme, pořád řešíme zástupné problémy, které řešíme jako hlavní a nejdůležitější, a krachující důvěru nepovažujeme za hodnou zaznamenání, píše čtenář Pavel Adamík z Ostravy.

Pro hořké pobavení posílám odkazy na scénky pánů Birda a Fortuna.

John Bird & John Fortune: Tržní sentiment a hypoteční krize vesele - české titulky ZDE

John Bird & John Fortune: Morální hazard a run na Northern Rock - české titulky ZDE
22. 9. 2008

Po mnoha letech, kdy tvrdili, že jejich otec byl nevinen, přiznávají nyní synové Julia a Ethel Rosenbergových, že jejich otec byl špion.

K obratu v jejich postojích došlo, kdy Morton Sobell, který byl souzen spolu s Rosenbergovými, přiznal poprvé, že společně s Juliem Rosenbergem skutečně kradl nejaderná vojenská a průmyslová tajemství pro Sovětský svaz.

22. 9. 2008

9/11: Ideologické vytváranie historickej diskontinuity

Imperiálny politický diskurz je veľmi stará a flexibilná štruktúra. V konkrétnych historických podmienkach sa jeho obsah mení, i keď dôvody na jeho existenciu zostávajú rovnaké. Slúži predovšetkým ako nástroj legitimizácie nadvlády.

V tomto zmysle imperiálny politický diskurz ospravedlňuje nadvládu oligarchie v centre impéria a právo centra impéria udržiavať a rozširovať svoju moc nad periférnymi oblasťami. V centre impéria buduje obraz nadradenej civilizácie, ktorá má, ako stelesnenie konkrétnej historickej podoby „najvyššieho dobra“, jednoznačnú morálnu povinnosť chrániť a šíriť vlastné hodnoty. Dominantný kultúrny stereotyp, ktorý sa v imperiálnom politickom diskurze premieňa na absolútnu a univerzálnu hodnotu, umožňuje jeho nositeľom pri zachovávaní a šírení tohto „dobra“ používať akékoľvek prostriedky.

22. 9. 2008

Gordon Brown doufá, že zachrání svou klesající popularitu balíkem opatření proti mezinárodní finanční a hospodářské krizi. Zamýšlí prosazovat přísnější mezinárodní regulaci globálních peněžních trhů a boj proti kultuře neodpovědných milionových prémií pro pracovníky finančních institucí.

Brown plánuje prosazovat:

22. 9. 2008

Statistiky dokazují, že oba čeští prezidenti jsou ve srovnání se svými komunistickými předchůdci skrblíky v nakládání s institutem milosti prezidenta republiky. Zatímco soudruzi prezidenti rozdávali milosti po stovkách a navíc hýřili amnestiemi, páni prezidenti vystačí s desítkami, a Václav Klaus dosud nikdy nevyužil práva vyhlásit amnestii. Platí to i v případě Václava Havla, kritizovaného za tzv. podivné milosti, ovšem Václav Klaus nakládá se svým právem milosti tak opatrně, že je povznesl -- obrazně řečeno -- až na úroveň "božské milosti".

22. 9. 2008

Pod tímto názvem "Kulturhauptstadt des Führers" byla minulý týden zahájena v lineckém zámeckém muzeu výstava, která bude trvat až do 22. března příštího roku. Jejím motivem je seznámit po 70 letech veřejnost s Hitlerovými plány po anšlusu Rakouska a z města jeho mládí učinit světové středisko umění v duchu nacionálně socialistického pojetí.

Výstava je pořádaná za kooperace "Linec 2009 hlavní město kultury" a hornorakouských zemských muzeí. Ne poprvé byl Linec střediskem evropské kulturní politiky. Po nástupu nacismu se stalo toto bývalé hlavní město župy Horní Dunaj z maloměsta průmyslovým centrem, které se pod ješitnýma očima Hitlera mělo stát výstavní síni umění v jeho pojetí. Jaký ve skutečnosti byl kulturní život v této době a k jakému zlomu došlo po roce 1945, s těmito aspekty se zabývá tato rozsáhlá výstava.

22. 9. 2008

Jiří Čunek v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásil Českou republiku za stát, který je zčásti policejní, neboť novináři a policie v něm spolupracují na vydírání a diskreditaci české politické elity. Čunek je najednou hrdina. Ještě nedávno to byl ten politik, který se podivným způsobem vyhnul soudu a který v žádném případě neměl právo na důvěru veřejnosti. Nyní je ale jednou z obětí, jedním z čistých politiků, na něž policie s novináři ušila boudu: Paroubek a ČSSD mají svou Kubiceho zprávu (která byla vytvářena v době, kdy ministr vnitra byl právě sociální demokrat a kdy ČSSD mohla práci policie, směřovanou proti ní, komplikovat), nyní je tu ODS se svým Moravou a Tlustým, dále Topolánkův Dalík, který podle soudu opravdu chtěl uplatit exposlance Kořistku, a nakonec ministr vnitra Langer s údajným napojením na gangstera Mrázka (kauza opět vychází -- v titulku MF Dnes -- na povrch v době, kdy ministr vnitra je ve střetu zájmů s možným policejním vyšetřováním této kauzy).

tygřice Isabella
23. 9. 2008

Je otec ve svých třech letech už pohlavně zralý?

Přesně osm let trvalo, než komerční média dostihla multimediální tým Českého rozhlasu. Televize Nova spouští přímý přenos porodu mláděte tygřice. Gratulujeme.

Divácky unikátní zážitek nabídne ode dneška svým návštěvníkům zpravodajský server TV Nova tn.cz ve spolupráci s libereckou ZOO. Po několik týdnů bude v přímém přenosu sledovat předporodní chování bílé tygřice Isabelly, následný porod a první momenty života tygřích novorozeňat.

Český rozhlas nabídl v roce 2000 přímý přenos porodu mláděte nosorožce ze zoo v Dvoře Královém. Senzace ve vědeckém světě neměla sice tak hebký kožíšek, jako mladý tygr, nesla zato celosvětové označení Mládě milénia a dívali se na něj nadšenci v Česku i přírodovědci až z Austrálie a Ameriky. Bylo to v pořadí čtvrté mládě severního bílého nosorožce narozené v zajetí a byl to historicky první porod v přímém videopřenosu, přenášený po internetu do celého světa. Samička později dostala jméno Fatu. Pokud nyní televize Nova přispěje k záchraně byť jen jediného vzácného zvířete, patří jí za tento vpravdě veřejnoprávní počin dík.

22. 9. 2008

Nechci v tomto příspěvku jakkoliv komentovat veškeré výroky a úvahy, které se týkají toho, co se nejčastěji nazývá krizí finančních trhů. Je toho příliš mnoho, vyjadřuje se kde kdo a konec konců tak chci učinit i já. Myslím si, že nejlépe je se podívat na to, co že se to vlastně nachází v krizi. Tvrdí se, že to jsou finanční trhy. Pokud se podívám na prazáklad významu slova trh, tak naleznu v mnoha jazycích slova, která zní velice podobně a řada jazyků má výrazy naprosto odlišné.

11. 9. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 150 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V srpnu 2008 přispělo celkem 145 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 29 606.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.8. 2008 částku 221 857.95 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,422.96 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2008 Americký plán na záchranu bank vyvolává pochybnosti   
22. 9. 2008 Finanční krize: Komu se dá věřit ?!? Ladislav  Žák
22. 9. 2008 Kapitalismus vždycky ví, jak problém vyřešit Milan  Kohout
22. 9. 2008 Udělá americká vláda sama bankrot?   
22. 9. 2008 Gordon Brown se chce zachránit globální iniciativou proti finanční krizi   
22. 9. 2008 Finanční krize: pořád řešíme zástupné problémy   
20. 9. 2008 Číňané kupují Rotschilda   
20. 9. 2008 "Horší nás teprve čeká"   
19. 9. 2008 Nekompetence, anebo nějaká "tajná strategie"?   
19. 9. 2008 Obrat na bankovních trzích: Americká vláda zasahuje, akcie rychle stoupají   

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Ruská armáda: kovářova kobyla chodí bosa?   
17. 9. 2008 Gruzie tvrdí, že Rusko vstoupilo s armádou do Jižní Osetie už před 8. srpnem   
16. 9. 2008 Západ připravuje novou konfrontaci s Ruskem   
12. 9. 2008 "Neférový" ruský tisk a Saakšviliho "ljubovnica" Alana Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Putin: Měli jsme si setřít krvavé hleny z tváře a sklonit hlavu?   
12. 9. 2008 Sarah Palinová by zaútočila vojensky proti Rusku   
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
12. 9. 2008 Saakašvili se už dostal pod tlak opozice. Zleva i zprava   
12. 9. 2008 Mráz neprišiel z Dušanbe Peter  Stupavský

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2008 Obětí Mnichova byla i Milada Horáková Miloslav  Štěrba
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil
15. 5. 2008 Sudetští Němci a lidský zmatek Leopold  Kyslinger
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Mnichov, tentokrát v Kosovu -- pokračování v dlouhodobé strategii Jaroslav  Foldyna
26. 10. 2007 Kdo v Brně zapomíná na oběti mnichovské dohody? Ivan  Sommer

Nezávislost Kosova RSS 2.0      Historie >
17. 9. 2008 Nelze diktovat vyhnancům Bohumil  Kartous
4. 4. 2008 Výzva proti uznání Kosova   
18. 3. 2008 Kosovo "je součástí Srbska"   
10. 3. 2008 Proč je jednostranné uznání nezávislosti Kosova nezákonné Rajko  Doleček
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba

Mexiko RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Castañeda jako poslední provokace CIA v Mexiku Štěpán  Kotrba
20. 8. 2007 Když za dobrodružstvím - tak do Mexika Miloš  Kaláb
21. 12. 2006 Mexiko má dvoch prezidentov Samuel  Kováč
16. 12. 2006 Kavan: Nikde v mezinárodním právu není zakotveno právo na "změnu režimu" vojenskou intervencí Jan  Kavan
12. 12. 2006 Paradigma o civilizaci jako velkém rozcestí Josef  Skála
27. 11. 2006 Mexiko: policejní represe posílily síť občanské společnosti Eva  Malířová
6. 11. 2006 Vzpoura v Mexiku Thomas  Franke
30. 10. 2006 Venezuela versus Guatemala: Kdo obsadí místo v Radě bezpečnosti OSN? Simone  Radačičová
15. 9. 2006 Mexiko: ústavní právo na odvolání vlády Eva  Malířová
13. 4. 2006 Latinská Amerika: Tok peněz od emigrantů živí domácí ekonomiku Michal  Giboda

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
3. 8. 2008 Letní filmová škola Uherské Hradiště: Konečné ohlédnutí Jan  Čulík
2. 8. 2008 Tenkrát I: Robert Sedláček a jeho pokus zmapovat po deseti letech pád komunismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Jak dnes prezentovat politický útlak za stalinismu Jan  Čulík
2. 8. 2008 Krávy zpochybňují hrdinství Hana  Tomšů
1. 8. 2008 Podporují nekriticky Britské listy svrženého šéfa LFŠ Jiřího Králíka? Jan  Čulík
31. 7. 2008 Veit Helmer: Naděje pro inteligentní filmové diváky Hana  Tomšů
30. 7. 2008 Opojné Jahodové víno Jan  Čulík
30. 7. 2008 Organizační diletantismus na letošní LFŠ Jan  Čulík
30. 7. 2008 Jiří Králík: Nechci vyvolávat konflikty Jiří  Králík
30. 7. 2008 Z ohledu na "neutuchající zájem" obnovujeme prodej akreditací   

Marihuana RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
16. 9. 2008 Tady nejste v hotelu   
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
15. 9. 2008 Také nastupujete do nemocnice na rekreaci a zároveň uspořit? Vladislav  Černík
15. 9. 2008 Dřívější smrt důchodců ulehčí státní kase   
12. 9. 2008 Zdravotní reforma Petr  Wagner
29. 8. 2008 Privátní zdravotní pojišťovny Petr  Wagner
18. 8. 2008 Zdravotnické reformy bez smlouvy s občany Martin  Gřeš
11. 8. 2008 Pronájem laboratoří ústeckého kraje Petr  Wagner
8. 8. 2008 Praktické zkušenosti s Kaiser Permanente Martin  Zbořil
29. 7. 2008 Zdravotnictví v ČR trpí plýtváním Petr  Wagner

Čína RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2008 Potěší Vás to? Miloš  Dokulil
20. 8. 2008 Olympiáda a zdravý rozum Jan  Chmelarčík
13. 8. 2008 G8, OECD či WTO: Dupání rozmazlených dětí v bačkůrkách Štěpán  Kotrba
13. 8. 2008 Amen, pane premiére Miloslav  Štěrba
12. 8. 2008 Podvody při marketingu čínských olympijských her   
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
8. 8. 2008 Úvodní ceremonie jsem se rozhodl neúčastnit, Čína se musí změnit   
6. 8. 2008 Pozor na ideologickou zaujatost Lukáš  Zádrapa
6. 8. 2008 Čínský šok   
6. 8. 2008 K diskusi o Číně Boris  Cvek

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Evropa šéfů Burkhard  Hirsch
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   

Zelení RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Zelení na cestě k politické bezvýznamnosti Miroslav  Pořízek
10. 9. 2008 Zelený triumvirát Martin J. Kadrman
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Michael  Marčák
7. 9. 2008 Normalizovaní Zelení Milan  Daniel
7. 9. 2008 "Vymysleli jsme to, dámy a pánové, dobře..." Martin  Bursík
5. 9. 2008 Strana zelených: koho hodí přes palubu? Bursíka anebo své voliče? Martin  Gřeš
3. 9. 2008 Nervózní Bursík: beze mne se všechno zhroutí Milan  Daniel
29. 8. 2008 Koteckého zbožná přání v situaci, kdy Bůh není Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2008 Televize Nova kopíruje Český rozhlas a jde jí to dobře Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 Propouštění zaměstnanců v BBC vedlo k vzniku technických problémů ve vysílání   
9. 9. 2008 Radiožurnál drsně porušuje veřejnoprávní statut Českého rozhlasu Miloslav  Štěrba
9. 9. 2008 Anonymní avataři v digitální éře a Kroupova žurnalistická etika Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Exkluzivita, či jednostrannost Ivo  Šebestík
8. 9. 2008 ČT se nezajímá o knihu Boba Woodwarda, zajímá ji pouze názor jakéhosi politologa Štěpán  Kotrba
29. 8. 2008 RRTV pokutovala Novu za islamofobii   
29. 8. 2008 Točka zvaná Iskander a Sorosovi manipulátoři potřetí a snad už naposled Štěpán  Kotrba
25. 8. 2008 Srpnová noc - perfektně zvládnuté téma? František  Hájek
25. 8. 2008 Český rozhlas: nemohoucnost několika radních   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
15. 9. 2008 Radar -- bude Topolánkova vláda mlžit i nadále? Petr  Pokorný
13. 9. 2008 Ptejte se McCaina a Obamy na protiraketovou obranu Philip E. Coyle III.
12. 9. 2008 Důkazy k rozptýlení mlhy, která je soustavně vytvářena nad Brdy Milan  Hlobil, Štěpán Kotrba
10. 9. 2008 Radarové výsledky z ruky   
9. 9. 2008 Kvalitní výkon Reportérů ČT - bezděčně prokázané vládní lži Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Čína vynesla na oběžnou dráhu společnou družici Íránu, Číny a Thajska   
2. 9. 2008 Protiraketová obrana Izraele Stanislav  Kaucký
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2008 Nord Stream: Putin zve po tvrdém vyjednávání Evropu k spoluúčasti   
15. 9. 2008 Jak se dnes diskutuje v Británii   
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   
13. 9. 2008 Asijská podoba státem řízené demokracie Štěpán  Kotrba
8. 9. 2008 Válcovací sjezd Zelených: Silou, Katuško, silou... Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Putin v Uzbekistánu plánuje plynovod, Cheney se snažil v Ázerbájdžánu, Krol u Turkmenů Štěpán  Kotrba
5. 9. 2008 Ázerbajdžán nepodpořil Cheneyho - neobejde Rusko   
4. 9. 2008 The Times: Evropa prohrála strategickou hru o energie   
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka   
28. 8. 2008 Britská vláda energetickým firmám: Použijte své zisky na pomoc chudým zákazníkům   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 9. 2008 Školy by měly víc studovat světovou literaturu Boris  Cvek
2. 9. 2008 Být učitelem Miriam  Prokešová
1. 9. 2008 Našim vzdělancům, aneb recyklace zaostalosti Ondřej  Hausenblas
25. 8. 2008 S učitelstvím to není tak jednoduché   
20. 8. 2008 Úroveň vysokoškolského studia určují studentky a studenti Milan  Šveřepa
19. 8. 2008 Jsou učitelé v koncích? Miriam  Prokešová
19. 8. 2008 Není pravda, že ve škole není disciplína   
19. 8. 2008 Jak mě pět let na vysoké škole nepřipravilo na kariéru učitelky   
19. 8. 2008 Učitelství je především řemeslo, na pedagogických fakultách se však nevyučuje Bohuslav  Sedláček
18. 8. 2008 Zatím ještě učím...   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
12. 9. 2008 Obama pro radar Boris  Cvek
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
10. 9. 2008 Referendum jako jediný legitimní prostředek rozhodnutí o základně   
1. 9. 2008 Americká ochrana životů a majetku v praxi Ladislav  Žák
27. 8. 2008 O jaký radar se vlastně jedná? Petr  Pokorný
26. 8. 2008 Špionážní družice USA sestřelena - otazníky zůstávají Stanislav  Kaucký
26. 8. 2008 NCADE: Systém k ničení balistických raket ve startové fázi Stanislav  Kaucký
25. 8. 2008 Paroubek: Jednat ještě neznamená dojednat Jiří  Paroubek
23. 8. 2008 Standa chce radar František  Řezáč
22. 8. 2008 Schválením amerického radaru "zůstaneme na Západě" Martin  Štumpf

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha
23. 8. 2008 Bylo odpoledne... Josef  Škvorecký
19. 8. 2008 Špatná kniha o životě za komunismu Tomáš  Krček
13. 8. 2008 Vesnická magie: pozdrav ze starých časů moderním civilizacím Hana  Tomšů
13. 8. 2008 O dvanácti koláčcích a normalizaci trochu jinak Jiří  Beránek
28. 7. 2008 Překvapivě kvalitní filmy Pavla Kohouta Jan  Čulík
26. 7. 2008 Kohoutovy a Jasného Zářijové noci: pozoruhodně zralý a promyšlený film Jan  Čulík
25. 7. 2008 Aktuální Nesmrtelnost Milana Kundery Hana  Tomšů
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek