22. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 9. 2008

Čunkův recept na demokracii: politické bratrstvo

Jiří Čunek v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásil Českou republiku za stát, který je zčásti policejní, neboť novináři a policie v něm spolupracují na vydírání a diskreditaci české politické elity. Čunek je najednou hrdina. Ještě nedávno to byl ten politik, který se podivným způsobem vyhnul soudu a který v žádném případě neměl právo na důvěru veřejnosti. Nyní je ale jednou z obětí, jedním z čistých politiků, na něž policie s novináři ušila boudu: Paroubek a ČSSD mají svou Kubiceho zprávu (která byla vytvářena v době, kdy ministr vnitra byl právě sociální demokrat a kdy ČSSD mohla práci policie, směřovanou proti ní, komplikovat), nyní je tu ODS se svým Moravou a Tlustým, dále Topolánkův Dalík, který podle soudu opravdu chtěl uplatit exposlance Kořistku, a nakonec ministr vnitra Langer s údajným napojením na gangstera Mrázka (kauza opět vychází -- v titulku MF Dnes -- na povrch v době, kdy ministr vnitra je ve střetu zájmů s možným policejním vyšetřováním této kauzy).

I kdyby nic ze všech těch případů nebylo založeno na pravdě, všichni ti politici měli odejít. To je jedna ze základních věcí, která v české politice chybí: umět odejít z vrcholné funkce pro pouhé podezření (jako to dokázal Edmund Stoiber a mnozí jiní standardní západní politici). Je pravda, že potom se podezření dají vyrábět jako na běžícím pásu, jenže nemyslím, že by se to někdy stalo realitou. Naše dnešní situace nepramení z toho, že tu chce někdo sejmout čistého politika, ale z toho, že dlouhodobě novináři, policie i veřejnost cítí, že naše politika prostě je špinavá, aniž by se s tím cokoli dalo dělat. Vidíme spoustu kauz, aniž bychom měli pocit, že tu došlo k opravdovému prošetření. Podzemní dění někdy vykoukne nahoru v tak zřejmém, a přec zcela zákonném, obratu, jako bylo zbohatnutí bývalého premiéra Grosse.

Čunkova úvaha je taková: všichni politici jsou oběťmi a měli by být spolu solidární. Najednou je Čunek na koni! Kde je Topolánek, který mu dříve hrozil odchodem z vlády, kde je naopak opoziční leader Paroubek, který hřímal, že vláda, v níž je Čunek, je ostudou? Podle Čunka je třeba chovat se zcela opačně, než je zvykem na Západě, totiž definovat politiky jako nějaké oběti policie a médií, čímž se média jako hlídací pes demokracie a policie jako hlídací pes právního řádu stanou zbytečnými. Podle Čunka jde policista se svými informacemi za médii, protože od nich chce peníze, a média ho za jeho nelegální vynášení uplácejí. Já osobně mám spíše pocit, že policisté jsou frustrováni neúčinností policejního a soudního stíhání politiků a jejich případných kompliců, a proto vynášejí ven. Dlouho o problémech s řešením těchto kauz referuje týdeník Respekt, a to bez ohledu na blížící se volby. Možná bych Respektu věřil málo a s velkou rezervou, kdybych ovšem nevěděl, jak justice a policie v této zemi selhávají i ve zcela banálních věcech (stačí číst ve víkendových Lidovkách poslední slovo Josefa Klímy). Podívejte se už jen na bodový systém, který všude jinde funguje, jen v Česku se stal v rukou našich orgánů pouhou směšnou formalitou, nezlepšující vůbec nic!

Od roku 1998, kdy Miloš Zeman sliboval vyšetření zločinů Klausovy privatizace, žijeme stále v jakési frustraci, že velké zločiny se v Česku prostě netrestají. Stalo se průpovídkou: když se rozhodneš ukrást deset tisíc, zavřou tě, když deset tisíc miliónů, budeš beztrestný. Vlečeme se v systému, kde se spřátelili politici mezi sebou navzájem natolik, že jim Čunek s klidnou tváří může navrhnout pocit, že jsou na jedné lodi. Je to jako kdyby Stoiber místo své rezignace šel za svými stranickými kolegy (v Bavorsku je opozice bezvýznamná po desítky let) a řekl jim veřejně: když se vykašleme na naši pověst a uzavřeme spolu pakt bez ohledu na to, co o nás píší média a povídají lidi, bude se nám vládnout báječně a bez stresu. Bavorsko by se tak stalo jakousi banánovou republikou, podobnou současnému Česku. Základní pilíř demokracie je ale právní stát a přísné nároky na toho, kdo na fungování státu má vliv, tedy zejména na politiky. Je nepřípustné, aby na ně padl stín podezření, jako padá na naši politickou elitu. Čunek tohle ovšem nikdy nepochopí, a proto v demokratické politice dávno nemá co dělat (jeho rómská politika je také za hranicí demokratického zřízení, postaveného na rovnosti občanů bez ohledu na jejich rasu, původ, sexuální orientaci, náboženské vyznání atd.).

To, co by české politice pomohlo nejvíce, je normální politická soutěž, v níž jsou jasně dáni vítězové a poražení a v níž se politici vzájemným vydíráním, uplácením atd. nemohou nijak udržet u moci. Je-li osud státu v rukou několika přeběhlíků, člověk nemůže čekat, že politické praktiky vůbec mohou být otevřené a že veřejnost může být efektivním soudcem. Vždyť na co jsou voliči, když všechny volby končí patem a politici ze staré gardy zas zkušeně v křehkém prostředí bezmoci standardních mechanismů najdou své páky k uplatnění svých cílů? Od dob opoziční smlouvy ovšem nikdo tak jednoznačně, jako dnes Čunek, nedal najevo, že politici by měli konečně vládnout spolu a proti médiím, policii, ba vlastně i občanům.

Pražský primátor Bém se okázale ptal: proč policie všechny ty kauzy nešetří? Moje otázka je: měli politici od dob premiéra Zemana, za něhož došlo k velké reformě policie (celá ta "akce čisté ruce" zkrachovala) a k návratu starých předlistopadových kádrů do ní, zájem na tom, aby se něco vyšetřilo? Nefunguje-li v tomto státě policie a justice, co udělali politikové, aby ty dvě klíčové složky demokratické společnosti fungovat začaly? Není nejhorší noční můrou českých politiků, že by policie a justice opravdu fungovaly? Já myslím, že je.

                 
Obsah vydání       22. 9. 2008
22. 9. 2008 Gordon Brown se chce zachránit globální iniciativou proti finanční krizi
22. 9. 2008 Zákaz pražského karnevalu míří k Nejvyššímu správnímu soudu
22. 9. 2008 Cesta z pasti pro nelegály Milan  Daniel
22. 9. 2008 Čunkův recept na demokracii: politické bratrstvo Boris  Cvek
22. 9. 2008 Není investigativní žurnalistika na scestí? Miloš  Dokulil
22. 9. 2008 Pošpiněný institut prezidentských milostí Zdeněk  Jemelík
22. 9. 2008 Udělá americká vláda sama bankrot?
22. 9. 2008 Michael  Marčák
22. 9. 2008 Gordon Brown vede Labouristickou stranu k rozdrcení v příštích volbách
22. 9. 2008 Finanční krize: Komu se dá věřit ?!? Ladislav  Žák
22. 9. 2008 Kapitalismus vždycky ví, jak problém vyřešit Milan  Kohout
22. 9. 2008 Obětí Mnichova byla i Milada Horáková Miloslav  Štěrba
22. 9. 2008 Associated Press: Rosenbergovi synové přiznali, že jejich otec byl špion
22. 9. 2008 Michael  Marčák
22. 9. 2008 Nord Stream: Putin zve po tvrdém vyjednávání Evropu k spoluúčasti
22. 9. 2008 O posmrtném životě historických osob, neboli Ani velkému počtu hlasů se někdy nedá věřit Uwe  Ladwig
22. 9. 2008 Paranoia nikdy nepřináší mír, ale vždycky jen válku Štěpán  Kotrba
22. 9. 2008 K romskému táboru patří romské písničky i čardáš Pavel  Pečínka
22. 9. 2008 Gazprom bude těžit plyn v Bolívii
22. 9. 2008 Vůdcovo hlavní město kultury Richard  Seemann
19. 9. 2008 Protestujeme proti likvidační politice české vlády
22. 9. 2008 Křesťanská identita Evropy Jan  Sova
19. 9. 2008 Kde a kdo jsou ti extrémní levičáci Lubomír  Molnár
19. 9. 2008 Proč bychom měli vědět, jaké otázky položil LHC Miloš  Dokulil
19. 9. 2008 Jsou Češi heretici? Miloš  Dokulil
19. 9. 2008 Nekompetence, anebo nějaká "tajná strategie"?
18. 9. 2008 Co ukazuje finanční krize Jan  Mertl
18. 9. 2008 Strčte si vaše kostky cukru za klobouk, pane Vondro! Josef  Brož
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Štěpán  Kotrba, Lumír Ondřej Hanuš
11. 9. 2008 Hospodaření OSBL za srpen 2008