26. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Pavel Hobl
26. 7. 2005

Rozhovor s Pavlem Hoblem

Jak to, že u vás v tom Pythagorovi směl hrát Jiří Menzel, když nesměl natáčet?
To jsou věci, které jsou nevyzpytatelné. Bylo nutné to zkoušet. S Chramostovou to neprošlo, s Menzelem to prošlo. Já ty důvody vůbec neznám. Pro mě bylo naprosto šokující, že vešlo ve známost, že máme dělat Pythagora, a potkal jsem ve Filmovém klubu Miloše Macourka. To byl kamarád, velice jsem si ho vážil, jistě znáte jeho filmy. Říkal: "Jak se máš?" a dodával: "Jo, jo, on ti tam bude hrát Menzel. To jo. Já si myslím, že mu to dovolíme." Pro mě tohle byl šok.
Macourek to rozhodoval?
Ano. On byl předseda partaje na Barrandově. Já o tom vůbec nevěděl. Kluk, s kterým jsme chodili za holkama, všechno, vám řekne tuhle stalinskou větu: "My ti to dovolíme." Já byl otřesen. Takhle to je. Takhle to bylo.
Našel jsem si Platónovy Dialogy. Jeden ten gospel, jedna píseň v tom filmu je o tom, že všechno už víme, jde o to se na to rozpomenout, je to klasická platonovská myšlenka. A refrén je uveden slovy, která jsou v recitativu: "Opakujte znova / slova Platonova." A dotaz ze stranických míst byl, jestli ten Platonov je ruský nebo sovětský autor.

Na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti se promítaly klasické filmy Pavla Hobla Máte doma lva? (1964), Ztracená tvář (1965) a 30 panen a Pythagoras (1973). Dlouholetý "zaměstnanec Krátkého filmu Praha" Pavel Hobl (nar. 1935) má za sebou rozsáhlé a rozrůzněné filmové dílo: dokumentární filmy, celovečerní hrané filmy, hudební filmy, polyekrany. Natáčel filmy v Československu i v zahraničí. V Uherském Hradišti s ním hovořil Jan Čulík.

Sloupek
Bogdan Trojak

Pán si nese v černé bouřce
studánku.
Jde opatrně.
Jemně našlapuje na špičky
a hladina se ani nepohne;

jako by plulo pod okny zrcátko,
v němž se odráží
bělost živůtků
všech vykloněných panen.

ze sbírky Kuním štětcem, Host, Brno 1996 vybral Štefan Švec

26. 7. 2005

Drtivá většina britských muslimů odmítá politické násilí. 90 procent z nich je přesvědčena, že násilí nepatří do politiky. Téměř 90 procent muslimů konstatovalo, že je ochotno pomáhat policii v boji proti extremistům v islámských komunitách v Británii.

Statisíce britských muslimů uvažují po londýnských bombových atentátech o emigraci z Británie. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění deníku Guardian a organizace ICM.

Z průzkumu také vyplývá, že desetitisíce muslimů v Británii jsou terčem zvýšené islamofobie. Každý pátý muslim se od útoků ze 7.7. stal terčem verbálního útoku či projevu nepřátelství.

Britské policie zaznamenala v minulých dnech 1200 incidentů, u nichž vládne podezření, že jde o projevy islamofobie. Většinou jde o verbální útoky, ale došlo i k jedné vraždě. Z tohoto průzkumu veřejného mínění vyplývá, že policejní údaje jen špičkou ledovce.

Vesnice Ivesti - foto REUTERS/Bogdan Cristel
26. 7. 2005

Jak ošidná je mediální přízeň a jek věrolomná je přízeň politiků i křesťanská dobročinnost, mohli se přesvědčit všichni během posledních dnů.

Do Rumunska téměř nejezdí čeští turisté. Do Rumunska hlavně nejezdí mediální celebrity a modelky. V Rumunsku nejsou mediálně zajímaví disidenti. V Rumunsku se už nedá šířit americká demokracie. Rumunsko není zajímavé ani pro McDonalds. Rumunsko ekonomicky nekonkuruje na českých ani evropských trzích. S Rumunskem totiž téměř neobchodujeme. V Rumunsku nejsou zásoby ropy. V Rumunsku se nepěstují drogy ve velkém.

A proto ho ignorujeme. A proto živelná katastrofa, která zemi postihla koncem předminulého týdne, zůstala skryta demonstrativně mediálně ohlašované solidarity. Několik zpráv, odvozených ze zpravodajství ČTK proletělo médii. Jen dvě organizace - katolická Charita a ADRA - vyhlásily sbírku. Česká katolická charita odeslala pak 15. 7. své partnerské organizaci v Rumunsku ze svého krizového fondu 3000 dolarů... Na konto Charity do 22.července 2005 věnovali čeští dárci 47 250 Kč.

České deníky s miliardovým obratem a stamiliónovými zisky zajímalo v té době, že o víkendu bude pršet a na Moravě hrozí záplavy, nebo že v rozbouřené Sázavě se utopil raftař.

25. 7. 2005

pondělí 16.00: Londýnská policie v pondělí odpoledne zveřejnila jména dvou osob, podezřívaných z pokusu spáchat ve čtvrtek 21.7. v londýnských dopravních prostředcích další atentát. Peter Clarke, šéf protiteroristického oddělení londýnské Metropolitní policie, uvedl také, že pekelný stroj, nalezený o víkendu ve křoví nedaleko Wormwood Scrubs, byl podobný bombám, které použili čtyři atentátníci.

Podezřelé osoby se jmenují Muktar Said Ibraihim, který je také známý jako Muktar Mohammed Said a Yasin Hassan Omar.

23. 7. 2005

pondělí 15.00: Brazilec měl propadlé vízum. Jean Charles de Menezes mel propadlé vízum, informovala jeho rodina. Pobýval v Británii na studentské vízum, ale tomu před měsícem vypršela platnost. Může to být důvodem, proč utíkal před policií, informuje Fabiano Golgo.

sobota: Muž, kterého v pátek zastřelila v londýnském metru britská policie, byl Brazilec, jmenoval se Jean Charles de Menezes, bylo mu 27 let a pocházel ze státu Minas Gerais. Žil čtyři roky v Londýně a pracoval tam jako elektrikář.

Britské listy o tom informoval Fabiano Golgo, který v této věci kontaktoval Laudemara Aguiara, tiskového tajemníka brazilského velvyslanectví v Londýně. Britská policie mu de Menezesovu totožnost potvrdila, ale sdělila mu, že ji zveřejní, jak je běžnou praxí, teprve po souhlasu jeho matky či otce. Blízcí příbuzní musejí být informováni dříve než sdělovací prostředky. Nedlouho poté, co Britské listy přinesly tuto zprávu, ji potvrdila i BBC.

sobota 23.00: Fabiano Golgo přináší další informace: Bratrance Alexe Pereiru Alvese, který poznal Jeana Charlese de Menezese na videozáběrech, které po jeho usmrcení obletěly svět, také v sobotu vyzvala britská policie, aby potvrdil totožnost zemřelého muže. Alex žije také v Londýně, v Kingston Hill, kde sdílel byt s usmrceným Menezesem. Menezes strávil ve svém rodném městě Gonzaga v Brazílii téměř 4 měsíce, od Vánoc 2004 do dubna 2005. Pak se vrátil do Británie, kde žil legálně od konce roku 2001.

26. 7. 2005

Deník The Guardian vyhodil z práce reportéra, neboť se prokázalo jeho spojení s muslimskou politickou skupinou.

Elév Dilpazier Aslam, 27, který psal zprávy a část komentáře o teroristických útocích v Londýně pro Guardian, byl 24 července odhalen v Independentu jako člen muslimské politické skupiny Hizb ut-Tahrir. Tato skupina prosazuje založení nového státu na přísných islámských principech a je zakázána v Německu a Holandsku, ale ne ve Velké Británii. 20 července sloupkař deníku The Sun Richard Littlejohn požadoval veřejně Aslanovo propuštění. The Guardian přistoupil k internímu vyšetřování a elévovi neprodloužil smlouvu. Panu Aslanovi jsme dali si vybrat. Jeho pokračující členství v muslimské organizaci je neslučitelné s pokračujícím zaměstnáním novináře, sdělila redakce Guardianu.

Podrobnosti - Press Gazette ZDE

26. 7. 2005

Nechci říct, že nezbytně souhlasím s článkem Štepána Kotrby. Ten bohužel jako obvykle argumentuje jako vzteklý politruk, včetně mávání pistolí, čímž vezme tomu, co říká jakoukoliv váhu a jeho názory na kolektivní vinu atd. se zjevně týkají pouze Němců a nacistů, ale ne Čechů a komunistů), nicméně se mi zdá, že v tomto případě je argumentace Jana Čulíka dosti chabá.

Ať je to jak chce, v každém případě si myslím, že není produktivní ani přesvědčivé šmahem aplikovat na tak složité fenomény jako je kolektivní a individuální vina, morálka a zodpovědnost, módní, politicky korektní imperativy. Zejména v době kdy se zodpovědnost (nebo její nedostatek), začíná jevit jako jeden z problému, které můžou tuto civilizaci přivézt na hnůj.

25. 7. 2005

Zápisník z Letní filmové školy v Uherském Hradišti:

S určitými obavami přistupuji na letošní Letní filmové škole k nejnovějším českým filmům. Raději vlastně okruhem: mám-li volbu zhlédnout českou klasiku, rozhoduji se především pro ni. Nezklamaly mě filmy režiséra Pavla Hobla. Promítala se tu jeho celovečerní groteska Ztracená tvář (1965), profesionálně a velmi tvůrčím způsobem ztvárněné dílo podle námětu a scénáře Josefa Nesvadby, autora vědeckofantastické prózy.

25. 7. 2005

Letní filmová škola Uherské Hradiště:

Je zajímavé, že na letošní jednatřicáté Letní filmové škole v Uherském Hradišti není vůbec žádná infrastruktura pro novináře. Aspoň jsem žádnou nenašel a na dotazy u organizátorů jsem na žádnou nebyl upozorněn.

Michael Marčák: Jak to tak vypadá, tak volby vyhraje Paroubek a ODS s ČSSD se poperou o druhé a třetí místo.
26. 7. 2005

26. 7. 2005

Jako právník jsem s opravdovým nadšením přivítal neobyčejně průlomové rozhodnutí, kterým bylo zastaveno trestní stíhání toho mnohokrát vykradeného starého pána, který na další zloděje nalíčil past a ustřelil mu tak nohu. V tomto rozhodnutí ( alespoň podle televize) zazněla dvě stanoviska, která stojí nejen za zmínku ale i za následování.

Předně jde o názor (naštěstí už ne zcela nový) , že člověk má právo bránit svůj majetek.

26. 7. 2005
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Jak vyplývá ze známého úsloví, omylnost (chybování) je tak starý a běžný úkaz, že ho ani nepokládáme za nectnost. Už naši prehistoričtí předkové se museli občas dopouštět omylů, chtěli-li například zjistit, které plody jsou jedlé a které naopak trhají střeva, nebo které zvíře se dá uštvat a před kterým se naopak nedá utéct ani skrýt -- byla to pro ně existenční nutnost. Museli se mimoto často přemisťovat, to jest bloudit, a tak si museli vymyslet bludičky a bludné kameny, aby si své omyly zdůvodnili. Po pohanském období ovšem nastoupilo období závazné religiozity, které obdařilo všechny cesty novou symbolikou. Kdo zbloudil ve své cestě k Bohu, to jest ve svých náboženských názorech, byl jako bludař odvržen a zatracen.

25. 7. 2005
replika na glosu Borise Cveka "Hranice nevede mezi Čechem a Němcem, ale mezi vrahem a nevrahem", reagující na článek Štěpána Kotrby "Spravedlností byla jedině smrt"

Je mi líto, ale odmítám se jako Čech stydět za poválečné excesy. Nebyli to Češi, kteří zavinili, že právo a pořádek měly v této zemi v době poválečné tak malý kredit.

Je j jasné, že vraždy lynčování a jiné odporné delikty tohoto druhu jsou zavrženíhodné, ať se dějí z důvodu sebevíce pochopitelných. I v případě, že se o těchto věcech koná soudní řízení je povinnost soudu přihlédnout nejen k provedení činu ale i k pohnutkám pachatele , motivům a vůbec k okolnostem případu. Podle toho se pak posuzuje nejen vina jednotlivce ale i výše jeho trestu -- nebo dokonce i jeho beztrestnost. To je jeden důležitý moment.

26. 7. 2005

V minulém týdnu se na stránkách Britských listů objevily dva podnětné články - Jana Čulíka Velmoci spolu neválčí, bojují proti sobě univerzitami a reakce na něj od Josefa Bohumila Ftorka Americké univerzity vychovávají i hrobaře zahraničních zájmů USA. Stačí se zamyslet na údernými názvy obou článků, aby bylo zřejmé, o čem by stálo zato vést diskusi, co by bylo vhodné podrobit analýze a co bychom neměli pouštět ze zřetele.

26. 7. 2005
Pozoruhodným prvkem kubánských zemědělských reforem jsou městská a příměstská zahradnictví. Vznikla víceméně živelně, ale vláda v roce 1994 rozpoznala jejich potenciál, legalizovala jejich činnost a poskytla jim všemožnou podporu. Dnes zajišťují asi 60% spotřeby zeleniny na Kubě. Jen v Havaně tato zahradnictví v roce 2004 vyprodukovala 300 000 tun potravin!

Na samém začátku musím poctivě a bez okolků přiznat, že k tématu přistupuji se značnými rozpaky. Referovat o Kubě je bezesporu vysoce kontroverzní, obzvláště v českém prostředí - s přihlédnutím k oficiálním postojům české politické sféry ke kubánskému režimu a pod tlakem převládajícího způsobu, jakým se ke kubánské realitě staví mainstreamová česká média.

26. 7. 2005

Standardní diskuse s Janem Čulíkem probíhá tak, že jmenovaný začne atakovat na nějaký podle něj zpozdilý a nepokrokový názor. Zastánce takového názoru to má již předem spočítané - může argumentovat jak chce, jeho argumenty se budou od pana Čulíka odrážet jako hrách od stěny. Namísto odpovědí na ně se mu dostane poučení, že ve vyspělém západním světě si přece už dávno myslí něco jiného a že on sám je pouhým zhmotnělým projevem esence, která se zve Čech obecný (latinský název to pokud vím nemá) a která se vyznačuje nejen sto a jednou vadou na kráse, ale především tím, že jeho vlastní názor či zkušenost není schopna k diskusi ničím přispět.

Je zajímavé, že v diskusi o sudetských Němcích pan Čulík o britském příkladu cudně mlčí.

26. 7. 2005

"...jak je to nádherné, když krev židovská zpod nože stříká..."

Jan Čulík se ve svém sloupku dopouští několika nepřesností ve vztahu ke konceptu kolektivní viny. Především, u něj v mnohem menší míře než u jiných autorů, ale přece jen lze pozorovat projevy kolektivního předsudku vůči Čechům. Stačí pár rasistických mailů a je ochoten psát o Češích jako o rasistech. Ale zpět k otázce kolektivní viny a nacismu.

Pokud je tento pojem promýšlen vážně, jak to učinil filozof Jaspers krátce po válce, či polský filozof Leszek Kolakowski (Malé úvahy o velkých věcech), není kolektivní vina či obecněji odpovědnost vztažena na národ jako takový. Tomu je tak především proto, že národ existuje po mnoho generací a generace budoucí nemusí mít nic společného se zločiny současnosti. Odpovědni jsou však všichni ti, kteří tvoří existující politický celek, především stát. Odpovědni jsou proto, že se vždy více či méně podílejí na jeho fungování. I disidenti měli podíl na fungování komunistického státu, pokud nebyli zrovna ve vězení. Ale této otázce odpovědnosti Čechů za komunismus se chci nyní vyhnout (více jsem se jí věnoval v knize Svět na předělu).

25. 7. 2005

V Čechách bude okurková sezóna jistě brzo - do měsíce - ozvláštněna srpnovým traumatem (1968, 1969). Do žní, zdá se, vrhá stín březen -- květen 1939-1945. Mám pocit, že marné diskuze v 60 let starých národních zákopech "u nás" stále ignorují tu podstatnou část "německé" pravdy, která ovšem, jak lze vyčíst i z knih západnějších než německých historiků, má také v mezinárodním fóru svoji váhu. Dnes, po těch úžasných šedesáti letech od 2. světové války, se už dost málo mluví o tom, kde ta slavná kolektivizace, ta ruleta kolektivních vin celých (ne jen evropských) národů začala. Kdy začala být všeobecně uznávanou všemi stranami.

26. 7. 2005

Děkuji vám za článek Klausovo Národní souručenství. Je to děsivé a mělo by to být alarmující. Bohužel se mainstreamová média venkoncem tváří, jako by se nechumelilo, píše čtenář Valentin Štorkánek.

25. 7. 2005
Pan Provazník ve svém článku Vystřiženo z dobových komunistických žurnálů? kritizuje Skácelovu formulaci :
"...České noviny jsou v rukách Němců a píší podle jejich diktátu.

Komentuje to slovy:

Ještě bys se slušelo napsat, že jsou v rukách německých fašistických vrahů, to by se teprve ta naše malá hrdá česká dušička tetelila. To jsme to těm skopčákům zase nandali, co? Ale vážně, české noviny nejsou obecně moc kvalitní čtivo, ale vytýkat jim ponejvíce to, že jsou v německých rukou? Každopádně opravdu existuje dosti z nás, kteří tomuto blábolu věří. Typická česká malost a ukřivděnost, se kterou se toho smrádku nikdy nezbavíme....

Pan Provazník se mýlí, když píše o blábolu a víře. Není to otázka víry, je to otázka smutných, brutálních faktů. Z českých celostátních deníků, ani z regionálního tisku už není téměř nikdo (mimo komunistického deníku Haló noviny), kdo by nebyl v majetku německých nebo německo-amerických vydavatelských skupin. Pokud si dobře vzpomínám, v případě celostátních je to kolem 83% vlastnických podílů, v případě regionálních deníků 96 %. O této problematice napsal hodně historik Bořivoj Čelovský.

Je český tisk ještě český? TÉMA BL


K tomu poznamenává Josef Provazník:

"Vůbec nezpochybňuji, že většina českého tisku je v německých rukou. Ptám se však, co s tím chcete dělat? Je třeba jim jejich legální vlastnictví upřít? Nabízíte něco jako znárodnění? Jestli je to na jejich práci opravdu tolik vidět, položte na stůl jasné důkazy, kdy a jak píšou pro své německé pány. Mně na českých novinářích vadí mnohem více, než že jejich chlebodárce je z Německa. Doufám, že i Vám. ... Na závěr snad dodám, že účelem mého posledního článku bylo pouze zesměšnit jaké slovní obraty autoři z Národního sjednocení používají, nic víc, nic míň. Toť z mé strany vše."

Vzájemné osobní invektivy obou pánů redakce BL pominula v rámci věcnosti diskuze.

Adolf Hitler
26. 7. 2005

S obsahem sloupku Jana Čulíka "Oni o koze a já o voze" se vzásadě ztotožňuji, za poněkud zavádějící považuji pouze tuto pasáž:

"Sám odsun byl proveden v důsledku rozhodnutí západních Spojenců a byl jimi tehdy i schválen: s rozhodnutím československé vlády neměl nic společného. Československá vláda neměla a nemohla mít jurisdikci rozhodovat o tom, zda nějací lidé mají být odsunuti na území okupovaného Německa."

To vyznívá tak, že odsun sudetských Němců byl československé vládě vnucen stejně jako šest let před tím připojení Sudet k Německu. Takto by to ovšem bylo značně zavádějící. Správnější je napsat, že odsun sudetských Němců byl proveden na základě shodné vůle vlád vítězných mocností a československé vlády.

26. 7. 2005
Petr Novotný, Neratovice

polemika s článkem Ivana Breziny "Černobílé příběhy vždy něco podstatného zatajují a manipulují realitu"

Nevím, z jakého důvodu Ivan Brezina už po léta vede propagandistickou válku proti organizaci Greenpeace. Můžu ale snadno doložit, že to rozhodně dělá velice hloupě. Jako příklad Brezinovy zaslepené demagogie jsem se rozhodl analyzovat jeho absurdní nařčení, že David Mc Taggart (jedna z vedoucích osobností v historie Greenpeace) údajně nálepkou "bio panenský olivový olej" klamal zákazníky, když v jím prodávaném oleji byly nalezeny nepatrné stopy dioxinů.

26. 7. 2005

Vláda se rozhodla legalizovat prostituci. Toto bohulibé opatření podle ní ochrání prostitutky před pasáky a udělá z nich normální účastníky pracovního trhu. Cílem normy by mělo být omezení a stanovení pravidel prostituce. Zástupci obcí po normě, s níž by mohli prostituci na svém území upravit či omezit, volali léta. Na prostitutky čekají pravidelné lékařské prohlídky, placení pojistného a daní. To je ale podle některých hlavní důvod k legalizaci.

25. 7. 2005
Jádro věci je v tom, že Kotrba zcela vážně napsal, že spravedlivým trestem za druhou světovou válku bylo pozabíjení (snad jen sudetských) Němců. To je úlet, za který by se měl Kotrba chytit za nos a nesnažit se ještě házet na ostatní to, že ho nepochopili.

Mám za to, že pobít po druhé světové válce tři miliony sudetských Němců by nebylo ani šťastné, ani spravedlivé. Proč je nutné to vyslovit?

Štěpán Kotrba napsal článek "Spravedlností byla jedině smrt", ve kterém jasně říká, že by to spravedlivé bylo. Jan Čulík to ve svém sloupku odmítl, načež ho Kotrba obvinil z nepochopení slov a jejich významů, z univerzalistického moralizování a div ne z toho, že se chce omlouvat sudetským Němcům za odsun a podporovat nacisty.

25. 7. 2005

Pohyby na německé politické scéně

Když Lafontaine označuje všechny hlavní politické strany -- CDU/CSU, SPD, Zelené a FDP jako neoliberální varianty jednoho a téhož směru, tak nachází stále více sílící odezvu u voličstva. Není ani divu.

Televizním vystoupení německého spolkového presidenta Horsta Köhlera ve čtvrtek večer, když oznámil německé veřejnosti, že přistoupil na návrh spolkového kancléře a rozpouští dolní komoru parlamentu (Bundestag), byl oficiálně zahájen předvolební boj -- ve skutečnosti běží fakticky od voleb v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní -- Vestfálsku (NRW).

26. 7. 2005

Poznámka k diskusnímu pořadu Pod lampou

Dívám se na televizi častěji než kdysi, ale to kvůli větší únavě... je to svého druhu odpočinek a únik od přemýšlení. Ani dvě hodiny trvající film pro "náročné diváky" nepřinese tak mnoho intelektuální zátěže jako např. dvě stránky ze čtivého a málo obtížného eseje T. S. Eliota Ben Jonson.

25. 7. 2005

Podpora, které se prezidentovi dostalo od spolku krajně pravicových politických stran a kterou jeho jménem tajemník Jakl opětoval, dává tušit nejen to, že Václav Klaus přestal být prezidentem všech občanů. Dává tušit i jeho budoucí orientaci. Obrana "národních zájmů", obhajoba "české státní ideje" či akcent na další symboly "národního obrození" činí prezidenta v roce 2005 směšnou figurou evropské politiky.

Michael Marčák:My Češi, pane, jsme právem hrdi na to, že u nás již po celá staletí vítězí ideologie nad zdravým rozumem...
26. 7. 2005

Smrt na elektrickém plotě  koncentračního tábora
22. 7. 2005

Už podruhé v krátké době musím reagovat...

... na nepochopení, které není u Jana Čulíka vinou nepochopení složitostí jazyka, ale slov a jejích významů. Je i nepochopením kulturního a historického kontextu těchto slov. Používá nelogickou argumentaci a slepou víru v samospásnost univerzality lidských práv - a používá ji už dlouho. S názorem, že každý nemusí být disidentem, souhlasím vřele. Množství disidentů na kilometr čtvereční - zvláště v Praze - je podobné množství partyzánů v Tatrách. Po válce... Disidentství je dnes kádrový předpoklad kariér. Tvrdím ale, že revanšismus a pocit nadřazenosti není ani dnes, v roce 2005, cestou k bezkonfliktnímu multikulturnímu a multietnickému soužití. S nikým. 92 % sudetských Němců, kteří se přihlásili DOBRO'VOLNĚ k občanství Říše - ve svobodných volbách, se nenašlo v československém pohraničí náhodou. V archivu Národního shromáždění republiky Československé z let 1935 - 1938 je řada důkazů o koordinaci kroků jejich politické reprezentace s německými nacisty a masové podpoře od německého obyvatelstva Sudet. Tvrdím, že "omluvy" za "vyhnání" se sudetští Němci z landsmandschaftu, ani jejich čeští kryptofašističtí přátelé nedočkají. Kvůli Konrádu Heinleinovi a Sudetoněmecké straně. Kvůli zřeknutí se českého občanství v té době. Kvůli provokacím, anexi Sudet a vášnivému ohlasu sudetských Němců na tento proces v roce 1938 a v dalších letech. Kvůli zvěrstvům německých nacistů i rakouských Volksdeutschů. Kvůli mučírně v Pečkově paláci. Kvůli Lidicům. Kvůli koncentračním táborům a šóá. Kvůli všem mrtvým. Tvrdím, že je správné ocenit ještě i dnes ty německé antifašisty (a o definici státně spolehlivých osob se postaraly tehdejší zákony), kteří se tomuto procesu likvidace československého státu postavili.

Říše, Vlast a Národ v zrcadle evropské federální multikulturality ZDE

Tvrdím, že pokud bych se dožil osvobození roku 1945, byl by odsun německého obyvatelstva z Čech tím nejmírnějším, čeho bych byl schopen a s čím bych souhlasil. Soužití různých etnik a kultur po explozi násilí není nemožné, je ale obtížné. Zkušenosti s třímiliónovou německou menšinou jsou však dějinně tragické a traumatizující. Bude se snad opakovat Osvětim, Majdanek či Treblinka? Nejsem pacifista, ale ani militarista. Svou bezpečnost však i dnes umím hájit se zbraní v ruce. A občas jsem k tomu nucen okolnostmi pohybu v noční Praze. A nečiním rozdílu mezi opilým agresivním Němcem, opilým agresivním Londýňanem a opilým agresivním Ostravákem. Pokud můj - do značné míry netolerantní a nekompromisní - postoj k nacistům i neonacistům Jan Čulík nechápe, je to jeho problém, ne můj. Nálepku tomu může dát jakou chce. Vypovídá totiž o něm samém.

Jak je snadné býti hrdinou ZDE

Hitler a historie nacismu TÉMA BL

Neonacismus a extremistická hnutí TÉMA BL
23. 7. 2005

Provokatér v pátek oznámil pracovníkům jedné mešity ve východním Londýně, že je v ní umístěna bomba. Obyčejní muslimové hovořili o tom, že mají obrovský strach a že mají pocit, že je většinová společnost neustále sleduje.

V pátek dopoledne v 10.25 přijala telefonistka v mešitě anonymní telefonát od muže s anglickým přízvukem. "Je to východolondýnská mešita?" zeptal se muž. Pak řekl: "V mešitě je bomba. Máte půl hodiny na to, abyste budovu evakuovali." - "Byl to velmi klidný telefonát. Muž nijak nenadával," uvedl Dilowar Khan, ředitel mešity.

26. 7. 2005
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Stoupenci šíitského duchovního vůdce Mahmúda al-Hasaního al-Sarchího vyšli v neděli do ulic Basry, aby protestovali proti Američany dosazené vládě, jejíž ministr vnitra nazval Sarchího teroristou. Demonstranti včetně žen vyrazili od Sarchího kanceláře a pod iráckou státní vlajkou a Sarchího obrazem zamířili k úřadu loutkového guvernéra. Průvod ochraňovala tzv. Irácká národní garda, což korespondent Mafkarat al-Islam označil za důkaz, že minimálně část gardy tvoří Sarchího přívrženci nebo přívrženci Muqtady as-Sadra, protože by jinak bylo nemyslitelné, aby ochraňovali demonstraci proti vlastní vládě.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
25. 7. 2005

ŘEMESLO PROSTITUCE MÁ ZLATÉ DNO

aneb Děvčata, nedejte se

Zákonodárci zvažují přijetí zákona o prostituci. Stojí dosud na hranici zákonnosti a k nelibosti výběrčích řádně stále nezdaněnou. Přispěchalo panstvo a komonstvo s názorem, že stát stane se největším pasákem, jakoby se už snad dostatečně nepopásal na solidních občanech a nestahoval svou smyčku kolem našich krků dle zvrhlé zásady: vyždímat z voličstva každou korunu, aby byl dostatek k rozhazování, cestování, žranice, přitroublé juchanice a novodobé jitrnice.

25. 7. 2005

Ekonom Pavel Kohout je znám jako propagátor co nejméně regulované ekonomiky a velký odpůrce sociálního státu. Svému přesvědčení zůstává věrný i při psaní svého posledního článku na téma imigrace, který publikovaly 20. července Lidové noviny. V článku s názvem "Přistěhovalci ekonomice spíše prospívají" se nás Pavel Kohout snaží přesvědčit, že veškeré problémy spojené dnes s imigrací (včetně teroristických útoků) jsou způsobeny naším špatným přístupem k regulaci pracovního trhu a celkovým špatným pohledem na imigraci. Imigrace by prý s sebou nemusela přinášet problémy, kdyby měla podobnou podobu jako přesun obyvatelstva do USA v 19. století...

25. 7. 2005

Článek Petra Slámy mne natolik zaujal, že jsem ze svých knih (Šmahel: Husitská revoluce, Kejř: Husité; Husův proces, Kantůrková: Jan Hus) osvěžil své znalosti a na jejich základě bych se odvážil Mistra hájit v obou bodech obžaloby.

25. 7. 2005

aneb O boji proti uniformitě

Tajemství smokingu jsem pochopil na velikém mezinárodním veletrhu s uměním, je jedno, zda se jmenoval bienále, trienále nebo jak, kde ho na sobě nikdo neměl.

Byl to úžasný svět. Bylo tam logicky v halách a výstavních palácích shromážděno na tisíce zajímavých a nevšedních lidí, umělců a přátel umění, obchodníků a podvodníků s tímtéž. Umělci se rozlišovali na dohola ostřihané, celé v černém oblečené a na vlasaté a vousaté, celé v černém oblečené. Obchodníci měli drobně kostkovaná saka, světlomodré košile a brýle se zlatými obroučkami. Uměnovědci, ať ženy nebo muži, byli až na výjimky oblečeni v černém a byli střiháni na krátkého ježka. Kdo neměl sako, měl na nohou tenisky.

4. 7. 2005

Po zveřejnění apelu Jana Čulíka "Proč to nejde" přispělo v červnu 2005 celkem 195 čtenářů na provoz Britských listů úhrnem částkou 75 567 Kč, dalších 11 200 Kč byl příjem z reklamy. Na internetovém účtu Paypal máme nyní dále 715.08 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu cca šest až osm tisíc čtenářů denně, někteří z nich velmi podstatnými částkami, děkujeme. Vybranou částkou budeme financovat dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2005 Katalog omylů František  Hrdlička, Zdena Bratršovská
26. 7. 2005 Univerzity a svět: Kdo s kým válčí? Radim  Valenčík
25. 7. 2005 Jste vozíčkář, práce není   
25. 7. 2005 Tajemství smokingu Alex  Koenigsmark
25. 7. 2005 Hus -- chaot a kruťas? Jan  Novotný
25. 7. 2005 Sociální stát a problémy imigrantů Veronika  Valachová
25. 7. 2005 Ať žije bordel a nikdy jinak! Václav  Dušek
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Postřílet Němce? Štefan  Švec

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
4. 8. 2004 České klasické filmy by měl na DVD vydávat stát prostřednictvím Národního filmového archivu   
2. 8. 2004 Non Plus Ultras: další neúspěšný pokus, který se snaží být filmem Jan  Čulík
2. 8. 2004 Ohlédnutí za Letní filmovou školou 2004 Jan  Čulík
30. 7. 2004 Škoda, že v České televizi nemůže Igor Chaun odvysílat celý svůj film Jan  Čulík
30. 7. 2004 Kdo to neprožil, nemůže tomu porozumět Štěpán  Kotrba
30. 7. 2004 Monty Python Terry Jones: Tony Blair by měl být postaven před soud jako válečný zločinec Jan  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík
7. 7. 2005 Zelenka's new film brings a tear to our laughing eye Ema  Čulík
7. 7. 2005 The City of the Sun lies under some patchy cloud Ema  Čulík
22. 6. 2005 Česká filmová klasika -- proč nevychází na DVD? Jan  Lipšanský
9. 5. 2005 Příjemná zábava s novým Renčovým filmem Jan  Čulík

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2005 Světlo Bogdan  Trojak
21. 7. 2005 Je třeba je zabíjet Karel  Škrabal
18. 7. 2005 Cítil jsem vinu i za to Petr  Štengl
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2005 Tak kde to letos bude? Martin  Boháč
2. 5. 2005 Freetechno party rozpuštěna policejním komandem   
5. 10. 2004 Najde se řešení pro příští CzechTek ? Jiří  Dolejš
20. 9. 2004 No system! Irina  Kellyová
19. 9. 2004 ...nenechat se sežrat soukolím systému Linda  Sokačová
16. 9. 2004 Czechtek 2002: "Mámo neblázni, přijedou -- zatancujou a odjedou" Martin "Juki" Jyrkinen
16. 9. 2004 CzechTek 2002: Vox populi aneb co na to andělé Martin "Juki" Jyrkinen
14. 9. 2004 Další policií ukončená party   
13. 9. 2004 Policie a starosta zakázali pražskou techno party   
11. 9. 2004 Gross: "Napomůžu k získání prostoru pro akce jako Czechtek" Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 "Já vám předkládám kvalitní médium a vy to, holoto, čtete zadarmo"   
7. 6. 2005 BL jsou špatné, ale jsou tím nejlepším, co máme   
7. 6. 2005 Slova plná zloby   

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
10. 6. 2005 Arogance moci   
10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák   
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík

Školství RSS 2.0      Historie >
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
26. 7. 2005 V mystice se cesta za pravdou stává pravdou samotnou Boris  Cvek
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
7. 7. 2005 Paměť a teologie Svatého Augustina Stanislav  Heczko
1. 7. 2005 Katolická církev nucena zaplatit odškodné ve výši 28 milionů Kč za sexuální zneužívání dítěte   
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
29. 6. 2005 Vatikán zahajuje svatořečení Jana Pavla II.   
13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   
26. 5. 2005 Odsoudila katolická církev skutečně své zločiny?   
25. 5. 2005 Není omluva jako omluva Boris  Cvek
16. 5. 2005 Zázrak jako setrvalý argument pro "spasitelnost" víry Miloš  Dokulil

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík
20. 2. 2005 Bush a jeho homosexuální prostitut Fabiano  Golgo

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2005 Beethoven zvítězil nad zpěvákem Bono v boji o stahování z internetu   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
14. 7. 2005 Fox News: "Jak vás ohrožují Jane Fondová a BBC"   
30. 6. 2005 Hodina pravdy a spořádanosti v České televizi Bohumil  Kartous
28. 6. 2005 Digitální vysílání je více než jen technologická změna Štěpán  Kotrba
28. 6. 2005 New York Times: Bílý dům chce proměnit americké vysílání veřejné služby v provládní propagandu   
24. 6. 2005 BBC zavádí nový etický kodex   
24. 6. 2005 Poplatky: Deset piv měsíčně Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 ČT se vrátila do postavení servilního prostředníka Bohumil  Kartous