24. 5. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 5. 2005

Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí

Vůbec se mi nelíbí, jak se tu někteří pustili do Josefa Víta, který možná ne zcela přesně použil pojmu "liberalismus" ve své snaze o vyjádření názorů na současný stav české společnosti. Chci se ho zde velice důrazně zastat a vyjádřit mu své sympatie a pochopení, protože to činí způsobem, který je mi blízký. Stejně jako on mám technické vzdělání a praxi v průmyslu a stejně jako on si myslím, že nás to nediskvalifikuje pro diskusi o tom, jak by společnost měla vypadat, kdyby záleželo na nás, na obyčejných lidech bez mocenských ambicí, na lidech, jejichž cílem není zbohatnout ani jít ve své hvězdné kariéře přes mrtvoly.

J. Vít možná používá pojmu "liberalismus" v rozporu s poučkami, které Petr Fiala a jemu podobní slýchají při svých studiích na VŠE. Přesto se domnívám, že při troše dobré vůle lze pochopit smysl jeho slov tak, jak byla míněna.

Nehledě na názvy -ismů, kterých někteří používají při snaze všechno a všechny nějak onálepkovat, lze účastníky veřejných diskusí, jako je tato, rozdělit v podstatě na dva tábory: Na ty, kdo se snaží o věcech poctivě přemýšlet, a na ty, kdo jen agresivně útočí na oponenty nebo tupě omílají jedny a tytéž cizí názory pořád dokola. S těmi poctivými nemusím vždy souhlasit (viz moje předchozí polemiky s Borisem Cvekem nebo Marianem Kechlibarem), přesto si jich mohu vážit. Na druhé straně (nechť mi pan šéfredaktor tuto jedovatost promine) takového Jana Bláhu kdyby Jan Čulík neměl, nejspíš by si ho jako virtuální identitu musel vymyslet, aby občas vyprovokoval polemiku na obzvlášť kontroverzní téma.

Ale dost útoků ad hominem, pojďme zpět k meritu věci. Není nic jednoduššího než se zaklínat knižními definicemi, zejména když se jejich apologeti ohánějí autory i autoritami ze stále téže strany názorového spektra. Chtěl bych jim proto připomenout, že to, co se čte a memoruje na obou stranách kateder v posluchárnách VŠE, zdaleka není jedinou relevantní literaturou použitelnou pro podobné diskuse. Nejsou jen Samuelson, Friedman, Hayek nebo Klaus. My, intelektuálové-amatéři, živelní a hospodští filosofové, plebs - bez formálního vzdělání, považte! - který je tak drzý a dovoluje si těmto monumentům světového myšlení oponovat, čteme i jiné autory a rádi je našim katedrovým národohospodářům i jejich studentům doporučíme. Ulrich Beck, Immanuel Wallerstein, Noreena Hertzová, John Gray, Jan Keller - výčet toho, co se v českém mainstreamu zamlčuje a do češtiny překládá jen občas, zdaleka není úplný - to nejsou zplozenci levicového pekla.

Někteří z nich dokonce důvěrně znají WTO, IMF a jiné podobné instituce zevnitř a o to zběsileji jsou pak nositeli jediných pravd napadáni. Možná by se u nich naši oponenti dočetli, že existují i jiná měřítka kvality života normálních lidí, než je HDP, hodnoty nějakých akcií nebo kursy měn. Třeba by zjistili, že svět ve stadiu nadcházejícího globálního deficitu zdrojů je nutno řídit pomocí jiných nástrojů než jsou úrokové míry nebo procenta zdanění - i když, pravda, oni nám předkládají, že svět není nutno řídit vůbec, ale přitom se nesnaží o nic jiného než ho řídit v zájmu svých bankovních kont, ať to nás ostatní, kdo na tom nemáme podíl, stojí cokoli.

Až se otočí Golfský proud, až se začne válčit o pitnou vodu a potraviny, těžko se pánové najedí svých opcí, derivátů nebo vládních dluhopisů. Lidé jako je J. Vít nebo autor těchto řádků chtějí zkrátka žít způsobem, který je pro ekonomiku a ekonomy zdivočelého globálního růstu nepřijatelný.

My totiž za základní hodnoty, podle nichž má být uspořádána společnost, považujeme zcela jiné věci než zběsilý konzum a deregulovaný "trh". Díkybohu nás existuje dost - nás lidí, kteří si pod pojmem demokracie představujeme něco zcela jiného než rozhodování o našich životech a osudech v kancelářích šéfů a šéfíků nadnárodních firem. Svobody si chceme užívat i jinak než jen výběrem ze šestadevadesáti druhů jogurtů nebo televizních programů. A do množiny lidských práv řadíme na prvním místě práva sociální.

Znovu zdůrazňuji: I když možná neumíme přišpendlit na prezentace svých názorů ty správné štítky s učebnicově přesnými názvy a definicemi škatulek, kam by podle teoretiků měly patřit, jako občané si důrazně osobujeme právo mluvit do toho, co se nám nelíbí na způsobu, jak se nám někteří pokoušejí šafářovat, a hlasitě sdělovat, jak jinak si to představujeme. A jestli nám tohle právo kdokoli chce upírat, ať to řekne na plná ústa. Ať víme, jak se máme zařídit. Ještě jsme zdaleka neřekli své poslední slovo. Moc bezmocných je stále v našich rukách, i když si její sílu možná příliš často neuvědomujeme. Kdokoli nám bude chtít vládnout bez ohledu na nás, bude s ní nakonec stejně muset počítat.

                 
Obsah vydání       24. 5. 2005
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
24. 5. 2005 O patlamentě Alex  Koenigsmark
23. 5. 2005 Češi nevědí, co je to svoboda projevu, a neznají hranice slušnosti Jan  Čulík
24. 5. 2005 12 hlupáků v Parlamentu aneb ještě jednou o "dálničním zákoně" Stanislav  Křeček
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
23. 5. 2005 Humor, inteligence a svoboda Ondřej  Hausenblas
24. 5. 2005 Bouře ve sklenici vody aneb potrefená husa se vždycky ozve Josef  Provazník
24. 5. 2005 Tichý převrat Miloš  Kužvart st.
24. 5. 2005 Co je a co není liberalismus
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR
23. 5. 2005 Odměnou za skvělou hru bylo zabíjení židů Stanislav  Kliment
24. 5. 2005 "Volby se nekonaly v Německu"
24. 5. 2005 Kdy bude mít Francie nového premiéra?
24. 5. 2005 Rádio Limonádový Joe nedostalo licenci Štěpán  Kotrba
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
23. 5. 2005 František Koukolík: Mozek a jeho duše Jan  Sýkora
23. 5. 2005 17 pádů českého jazyka
23. 5. 2005 Prase na talíři Štěpán  Kotrba
23. 5. 2005 Lety, prasata a komunisté Boris  Cvek
23. 5. 2005 Levicová frakce v levicové straně má své opodstatnění Jan  Kavan
23. 5. 2005 Zrušme komunisty, 7.A Bohumil  Kartous
23. 5. 2005 The Awaited SVU Publications from the Czech Republic Are Now Available
23. 5. 2005 Mírně těhotná / velmi těhotná František  Schilla
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
6. 5. 2005 Hospodaření OSBL za duben 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

Liberalismus RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít