14. 7. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 7. 2005

Fox News: "Jak vás ohrožují Jane Fondová a BBC"

Šéf zpravodajství BBC: Fox News nestojí ani za pohrdání

Jeden přispěvatel Fox News konstatoval po londýnských atentátech, že "BBC funguje téměř jako zahraniční registrovaný agent organizace Hezbollah a dalších džihádistických organizací". Na internetových stránkách společnosti Fox News je komentář s titulkem "Jak Jane Fondová a BBC ohrožují vaše životy". Píšu tohle v budově, která se stala obětí útoku irských teroristů. Moji kolegové a já žijeme ve městě, které se snaží vzchopit z ran, které mu byly uštědřeny minulý týden. Pokud mohu naši obvyklou nestrannost na okamžik odložit, výroky na Fox News nestojí ani za pohrdání.

Došlo ke kontroverzi ohledně toho, jakých výrazů používáme - zejména ohledně otázky, zda BBC zakázala užívání slova "terorista". Žádný takový zákaz neexistuje. Je pravda, že toto slovo je sporné v některých kontextech v našem zahraničním vysílání, a proto je oficiálně doporučeno, aby ho novináři používali s opatrností. Avšak slova teror, terorismus a terorista užíváme a užívali jsme ho i ve svém zpravodajství ve čtvrtek.

Novinářská práce je životně důležitou součástí celonárodní reakce na terorismus: informovat poctivě a přesně o tom, co se stalo, a poskytnout lidem znalosti k tomu, aby pochopili svět, v němž žijí, napsal šéf zpravodajství televize BBC Roger Mosey v deníku Guardian a pokračoval:

Televizní zpravodajství BBC o bombových atentátech minulý čtvrtek sledovalo více než 30 milionů lidí. Z toho vyvstávají některé otázky:

Věnovalo vysílání BBC příliš mnoho času bombovým atentátům v Londýně? Od začátku incidentů o nich informoval čtyřiadvacetihodinový satelitní zpravodajský okruh News 24 a první zpravodajství o útocích přinesla terestrická televizní stanice BBC 1 v 10 hodin britského času. Tehdy byly k dispozici informace, že problémy v londýnském metru vyvolalo elektrické vedení, avšak jakmile byla potvrzena zpráva o explozi v autobusu na Tavistock Square, přesunuli jsme zpravodajství News 24 na terestrickou stanici BBC 1 a vysílali jsme jej tam až do 19 hodin večer. Vedlo to k zdvojnásobení normálního počtu televizních diváků a sociologický vzorek obyvatelstva odpověděl na náš průzkum veřejného mínění, že naše vysílání bylo vhodné, a uměřené.

Ve čtvrtek ve 20 hodin BBC vysílala mimořádný pořad od týmu z programu Newsnight, který poskytl událostem celého dne řádný kontext. V pořadu se vysílaly rozhovory s britským ministrem vnitra i s Rudolphem Giulianim a i film odborného reportéra BBC Johna Wara o podstatě teroristické hrozby.

Někteří lidé se dotazovali, zda BBC záměrně zadržuje některé informace a zda byla opatrnější než jiné zpravodajské zdroje. BBC nikdy nepotlačuje známá fakta. Vždycky chceme být první s ověřenými informacemi a samozřejmě vysíláme informace, jakmile je obdržíme. Avšak nevysíláme nepodložené zprávy a nikdy nebudeme vysílat neověřené počty raněných a mrtvých. Některá média ve čtvrtek odvysílala údaje o raněných a mrtvých, které byly daleko vyšší než oficiální odhady. Tak BBC nepracuje - přesnost je pro nás důležitější než rychlost, i když chceme dosáhnout obojího. To pochválily mimo jiné i některé noviny v USA.

Zatřetí je důležité rozhodnout, jaké záběry odvysílat - a zda je rozumné je o několik vteřin zdržet? Musíme ukázat realitu těchto šokujících událostí, ale zároveň musíme dodržovat lidskou důstojnost a nezvětšovat bolest příbuzných.

Myslím, pokračuje autor, že jsme to většinou dokázali, i když pod tlakem přicházejících zpráv odvysílaly News 24 jednu krátkou sekvenci, která se měla vynechat. Uvedli jsme že za výjimečných okolností zavedeme zdržení živého vysílání o několik vteřin a tato metoda zůstává jednou z našich možností. Ve čtvrtek jsme ji nepoužili, protože většinou jsme informovali až o důsledcích událostí. Nejvíce je zapotřebí zdržet živé vysílání o několik vteřin, pokud drastická událost teprve probíhá - jako například obležení v Beslanu - a kdy nechceme odvysílat detailní záběry mrtvých a ničení, jak se to odehrává před zraky národa, aniž bychom předem k této věci nezaujali editorské stanovisko.

A pak jde o otázku možné zaujatosti. Některé radikální internetové stránky obvinily BBC, že pokrytecky truchlí za mrtvé v Londýně, zatímco prý oslavovala zabíjení civilistů v Iráku. To naprosto zkresluje zpravodajství BBC o Iráku, kde jsme se vždy snažili ukazovat kompletní obraz.

Druhou výjimkou je především americká stanice Fox News. Jeden přispěvatel Fox News konstatoval po londýnských atentátech, že "BBC funguje téměř jako zahraniční registrovaný agent organizace Hezbollah a dalších džihádistických organizací". Na internetových stránkách společnosti Fox News je komentář s titulkem "Jak Jane Fondová a BBC ohrožují vaše životy". Píšu tohle v budově, která se stala obětí útoku irských teroristů. Moji kolegové a já žijeme ve městě, které se snaží vzchopit z ran, které mu byly uštědřeny minulý týden. Pokud mohu naši obvyklou nestrannost na okamžik odložit, výroky na Fox News nestojí ani za pohrdání.

Došlo ke kontroverzi ohledně toho, jakých výrazů používáme - zejména ohledně otázky, zda BBC zakázala užívání slova "terorista". Žádný takový zákaz neexistuje. Je pravda, že toto slovo je sporné v některých kontextech v našem zahraničním vysílání, a proto je oficiálně doporučeno, aby ho novináři používali s opatrností. Avšak slova teror, terorismus a terorista užíváme a užívali jsme ho i ve svém zpravodajství ve čtvrtek.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       14. 7. 2005
14. 7. 2005 O životě v Uzbekistánu
14. 7. 2005 Fox News: "Jak vás ohrožují Jane Fondová a BBC"
13. 7. 2005 Co to znamená, že atentátníci byli Britové?
14. 7. 2005 Zmatek v hlavě čtyř britských mladíků Jan  Čulík
14. 7. 2005 Dopis dcery Iráku britskému lidu
14. 7. 2005 Ráj Karel  Toman
14. 7. 2005 Nový přístup profesora Prahalada jak odstranit problém globální chudoby Miloš  Kaláb
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
14. 7. 2005 Etický kodex advokáta? Jaroslav  Štemberk
14. 7. 2005 Spasí nás dieta? Miloš  Dokulil
14. 7. 2005 Nepovažuji vás za blbce, jste pouze fachidiot
14. 7. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 25. června -- 1. července 2005
13. 7. 2005 Damir Kapidžič: Mám muslimské kořeny, ale piju alkohol Jan  Čulík
13. 7. 2005 Strašidlo mediální digitalizace 2010 Štěpán  Kotrba
13. 7. 2005 Nebezpečný narcismus Západu Oskar  Krejčí
13. 7. 2005 Policie identifikovala čtvrtého atentátníka
13. 7. 2005 Od vědy k ideologii, od světlých zítřků k temné budoucnosti Milan  Černý
13. 7. 2005 Mistr Jan Hus - národní hrdina nebo nebezpečný náboženský fanatik? Petr  Sláma
13. 7. 2005 Sázka Bohumil  Kartous
13. 7. 2005 Nezákonné kácení Pod Vyšehradem a postoj úřadů potřetí Petr  Kužvart
4. 7. 2005 Hospodaření OSBL za červen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2005 Fox News: "Jak vás ohrožují Jane Fondová a BBC"   
30. 6. 2005 Hodina pravdy a spořádanosti v České televizi Bohumil  Kartous
28. 6. 2005 Digitální vysílání je více než jen technologická změna Štěpán  Kotrba
28. 6. 2005 New York Times: Bílý dům chce proměnit americké vysílání veřejné služby v provládní propagandu   
24. 6. 2005 BBC zavádí nový etický kodex   
24. 6. 2005 Poplatky: Deset piv měsíčně Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 ČT se vrátila do postavení servilního prostředníka Bohumil  Kartous
20. 6. 2005 Digitalizace: Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď? Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
11. 6. 2005 Americký Kongres výrazně snížil federální finanční podporu pro veřejnoprávní vysílání   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
20. 5. 2005 V pondělí nebude BBC vysílat "Newsnight"; Paxman odmítl stát se stávkokazem   
10. 5. 2005 Mediální násilí -- nahodilost či logický důsledek stavu společnosti Petr  Sak
2. 5. 2005 Česká televize zahajuje experimentální digitální vysílání   
29. 4. 2005 Odpolitizovat Bohumil  Kartous