7. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Václav Žák
7. 4. 2008

ČESKÉ DĚJINY VE DVACÁTÉM STOLETÍ:

Příspěvek přednesený na konferenci o letech 1948 a 1968 na Glasgow University

Od pádu komunismu už uplynulo skoro dvacet let, ale česká vláda dosud nikdy nebyla schopna zajistit pragmatické rozhodnutí v zahraniční politice, založené na národním zájmu.

Václav Žák na konferenci v Glasgow

No, nejsem velký expert na rok 1968. Tehdy mi bylo třiadvacet let a byl jsem pozván na tuto konferenci spíše jako svědek. Protože však byl dnešní příspěvek pana profesora Myanta velmi zajímavý, pokusím se zodpovědět alespoň některé jeho otázky. Musím říci, že se snažím už řadu let porozumět tomu, co se dělo s naší zemí ve dvacátém století. Nemyslím si, že je v české historii diskontinuita.

Jsem totiž přesvědčen, že existuje závislost na určité cestě, ale tato závislost není lineární. Lépe ji lze charakterizovat jako vychylování kyvadla. Kontinuita chování Čechoslováků ve dvacátém století není lineární proces, ale je to pohyb od jedné extremní pozice k jiné. Pokusím se vysvětlit, jak to vidím. Body obratu jsou charakterizovány jako body s velkým "potenciálem odmítání" (refusal potential), kdy jsou pro většinu národa předchozí podmínky nesnesitelné. Takže konsensus je založen na souhlasu o tom, co společnost nechce. Bohužel -- ale za takových okolností je to docela normální -- taková koherence chybí při vytváření plánů pro budoucnost.

Sloupek
Ludwig Wittgenstein

1. Die Welt ist alles, was der Fall ist.
1. Svět je vše, co se má tak a tak.

Zdroj (německy) Wittgenstein, Ludwig: Tractatus logico-philosophicus, Routledge, London and New York 1995 (anglicky). Mezi svých Deset básní vybral Tomáš Martinec.

7. 4. 2008

"Upřímně řečeno nepokládám za nutné, aby Česko a Polsko s Ruskem a USA jednaly. Proč? Nejprve se musí dohodnout Američané a Rusové. Pokud se jim to povede, tak mám dojem, že získat souhlas Prahy a Varšavy je pro Washington řešitelný problém," dodal Fjodor Lukjanov (šéfredaktor odborného časopisu o zahraniční politice Ruské federace a mezinárodních vztazích Россия в глобальной политике, vycházejícího za účasti prestižních Foreign Affairs. Předsedou redakční rady tohoto časopisu je předseda prezidia Rady vnější a obranné politiky RF Sergej Karaganov).

ČTK: Experti: Dialog o radaru mezi USA a Ruskem teprve teď začne ZDE

Nabídky, které by mohly změnit názor poslanců, jež si základnu v Brdech nepřejí budou nepochybně velmi lákavé. A vůbec nemusí jít zrovna o korupci. Republikové radě strany Zelených je třeba přiznat odvahu, která se objevila na pozadí skutečného názorové střetu v této straně. A navíc. Zatím se v patnáctiletých dějinách novodobé České republiky nikdy nestalo, že bychom se jako malý stát vzepřeli v otázce strategických záměrů Spojených států amerických. Neudělali jsme to ani při rozšiřování NATO a koneckonců ani při bombardování Jugoslávie v roce 1999. Basu s USA držíme díky ministru zahraničí i v otázce Kosova, které vyhlásilo v únoru nezávislost evidentně v rozporu s mezinárodním právem.

Josef Petrů: S týdnem v zádech: Zelení se kapku pochlapili ZDE

7. 4. 2008

JČ│ Přibližně před rokem jsme provedli internetový průzkum naší čtenářské obce. Připravili jsme dotazník a požádali jsme čtenáře, aby ho vyplnili. Reakce byla pozoruhodně rychlá a rozsáhlá. Do 24 hodin odpovědělo víc než 1000 čtenářů, do týdne pak více než 5000 čtenářů. Výsledky analyzoval Bohumil Kartous v článku "Denik bohatého a vzdělaného bolševika" ZDE.

Napadlo nás, že bychom měli čtenářům zpřístupnit kompletní data, a tak je tímto zveřejňujeme ZDE

4. 4. 2008

Je to nesmírně nebezpečné

Pátek 17.00: Na konferenci o komunistickém převzetí moci r. 1948 a o Pražském jaru r. 1968, která se koná na universitě v Glasgow, odkud právě píšu, přednesl Václav Žák vynikající analýzu o tom, jak je jednání rozhodujících českých politiků už od roku 1918, vždycky ve všech národních krizích, ochromeno předchozí nepoužitelnou zkušeností, zkušeností z předchozího režimu, takže je pokaždé, když vznikne nová situace, politika paralyzována zjednodušenou ideologickou reakcí na to, co "bylo předtím", protože staré myšlenkové postupy, se už nedají aplikovat na novou situaci.

Češi podle Žáka jdou vždycky ode zdi ke zdi a reagují po dlouhou řadu let na základě traumat získaných v přechozích krizích, kdy jsou však takové reakce už nepraktické, zavádějící a destruktivní, protože se v nových situacích nedají použít. (Žákův příspěvek přineseme v BL v plném znění.) Teď chci publikovat jen pár stručných poznámek, které jsem rychle sepsal v konferenčním sále v Glasgow.

Už jsem v tomto listě poukazoval na základní princip modernismu, směru, který vládl evropské kultuře přibližně od roku 1850 do roku 1950. Základním principem modernismu, v důsledku překotně se měnící evropské kulturní zkušenosti, je zjištění, že zkušenost z minulých dějů se nedá uplatnit na současnost - souřadnice se totiž mění a staré zkušenosti nejsou v nové situaci použitelné.

Je tomu, jako by do ČR modernismus nikdy nepronikl. Václav Žák před časem také poukázal na to, jak se po r. 1918 nová československá rozvědka tak strašně bála možného obnovení moci Rakouska, že sledovala různé habsburské šlechtice a jejich milenky tak intenzivně, až jí ušlo, že se v Německo dostal k moci Hitler...:) Dnešní "novináři" v ČR dělají totéž.

7. 4. 2008

Ať už výsledky víkendových jednání Putin -- Bush v Soči hodnotí kdokoliv -- Američané, Britové, Němci nebo Rusové -- hlavní závěr je jasný a všude stejný: Ruský ústup od výhrad vůči plánované americké protiraketové základně v Evropě, který byl americkými vyjednavači avizován, se vlastně nekoná. Schválená deklarace výslovně uvádí: "Ruská strana se jasně vyjádřila, že s rozhodnutím o výstavbě objektů v Polsku a České republice nesouhlasí" (přeloženo podle zprávy ruské agentury RIA Novosti).

To ovšem znamená, že Bushovi se nepodařilo splnit jednu z podmínek, kterou při březnové návštěvě Washingtonu položil na stůl polský premiér Tusk -- a sice překonání obav Ruska ze základny. Jak se nyní polská strana k záležitosti postaví, to je otázka. Zatím stále čeká na konkretizaci americké nabídky vojenské pomoci, takže má čas své stanovisko důkladně zvážit.

6. 4. 2008

KD│ Úsměvy v Bukurešti byly sotva něčím více než show, píše Spiegel. Po politické stránce byl summit NATO fiaskem. Západní aliance zůstává hluboce rozdělena a čelí krizi identity -- přičemž vztahy s Ruskem jsou pouze jedním z mnoha sporných bodů.

Zhruba čtyřicítka prezidentů, premiérů, personál ministerstev zahraničí a obrany, ale také okolo 3.000 poradců, tajemníků a dalších úředníků -- ti všichni se během třídenního summitu NATO v Bukurešti neustále usmívali.

7. 4. 2008

Přívažkem pár čísel...

NATO nezaokrouhleně slavilo. Organizace byla založena 4. dubna 1949 a původně měla jen 12 členů. Dnes je členských států 26. Jen vybraní funkcionáři těchto států si před víkendem zajeli do Bukurešti. Podle médií se mohlo zdát, že především se potřebovali sejít s mezinárodním komparsem dva prezidenti, Bush a Putin. Neboť takhle navenek vypadalo bukurešťské "finále".

7. 4. 2008
tisková zpráva iniciativy Ne základnám

Iniciativa Ne základnám uspořádá od pondělí 7. dubna do pátku 11. dubna, od 8.00h do 20.00h protestní chození kolem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde budou v tomto období zasedat některé výbory.

7. 4. 2008

Nějak v jednu chvíli jsem se dostal k článku Štěpána Kotrby a k nedělní Partii s ministrem Julínkem a poslancem Rathem.

Na rozdíl od uvedených pánů mám jednu nevýhodu. Ve zdravotnictví pracuji a během řešení problémů zdravotnictví nemám dostatečný nadhled a odstup k všeobjímajícím politickým debatám na téma reforma.

5. 4. 2008

Právo přineslo 28. 3. 2008 informaci, že 6,5 milionu pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny za necelé tři měsíce vydalo ze svých kapes na regulační poplatky a doplatky na léky už 600 miliónů korun. Jen 64 lidí z 6,5 milionu do této chvíle překročilo 5000 Kč limit, stanovený Julínkovým ministerstvem. Takto obecně řečeno, v duchu komunikační strategie tiskového Cikrta, by jeden zdravý ministru zdravotnictví pogratuloval. Jak ale vypadá praxe? Jak vypadá praxe nemocných?

7. 4. 2008

aneb Konec bezplatných deníků v Čechách?

Martin Kovalčík

Na přelomu roku koupila 60 procent akcií deníku Metro mediální skupina Mafra, do té doby vydávající konkurenční Expres. Bylo rozhodnuto o sloučení těchto deníků s cílem využít nejsilnějších stránek obou periodik. Spojením Metra a Expresu měly vzniknout dynamické noviny se silnou pozicí na trhu, které by byly postupem času schopny (alespoň podle mého názoru) konkurovat i těm největším hráčům na malém českém hřišti.

7. 4. 2008

ANALÝZA

Na summitu NATO v Bukurešti nebylo v otázce americké vojenské základny v Česku rozhodnuto nic. Vše záleží na Parlamentu České republiky, na odvaze poslanců a senátorů hájit české národní zájmy.

Bukurešťský summit NATO konečně přinesl dlouho očekávané: slib, že budovaný systém Národní protiraketové obrany USA bude propojitelný se zamýšleným systémem protiraketové obrany NATO. Samozřejmě plus výzvu přemýšlet o dalším propojení protiraketové obrany s Ruskem. To by mělo poslancům Strany zelených pokynout alibi při hlasování o smlouvě se Spojenými státy o umístění jejich vojenské základny v Česku.

5. 4. 2008

Dopis Martinu Bursíkovi

tisková zpráva

Vážený pane předsedo,

právě proběhl ostře sledovaný summit NATO v Bukurešti, na kterém se členové aliance vyjádřili k americkému protiraketovému štítu v České republice a Polsku:

7. 4. 2008

AP│TASR│SME│ Spojené štáty nie sú bližšie k splneniu svojich cieľov v Iraku než boli pred rokom. Rýchle stiahnutie vojakov z tejto krajiny by však mohlo viesť k veľkému chaosu a dokonca genocíde. Uvádza to dnes zverejnená správa amerického Mierového inštitútu. Správu napísali experti, ktorí boli poradcami komisie Iraq Study Group, vytvorenej americkým Kongresom v roku 2006 s cieľom vypracovať odporúčania pre politiku USA voči Iraku. Správu zverejnili dva dni pred tým, ako budú hlavný americký veliteľ v Iraku David Petraeus a veľvyslanec Ryan Crocker informovať Kongres o situácii v Iraku. Predložia tiež odporúčania týkajúce sa znižovania počtu amerických vojakov v krajine. Prezident USA George W. Bush naznačil, že ich rady príjme, mohli by tak významne ovplyvniť postup USA v Iraku v najbližšom roku.

SME: Mierový inštitút: USA nemajú bližšie k splneniu cieľov v Iraku ZDE

Daniel Serwer, Sam Parker - Iraq Study Group, United States Institute of Peace: Iraq After the Surge: Options and Questions ZDE
7. 4. 2008

Bilaterální česko americká dohoda o vybudování US radaru v Čechách byla podepsána na summitu NATO v Bukurešti. Podpisu smlouvy, "na okraji vrcholné schůzky NATO" a také na okraji evropské demokratické veřejnosti mezi Ricovou a Schwarzenbergem, pobaveně přihlíželi přítomní "eurooptimističtí" signatáři Lisabonské smlouvy. Jejich rozvědčíci je zajisté informovali, že 70 procent Čechů je proti, ale o tom se v kuřáckých salónech při kávě a koňaku nemluvilo. I skalní eurooptimista si všimne, že nepadlo žádné unijní veto a že o Brdech se nemluvilo. Evropské liberální elity jezdí lyžovat do Chamonix. Bukurešťský summit nalinkoval "konec dějin" a "nepřekročitelný obzor liberálního kapitalismu". V Evropské Unii budou bohatí nadále bohatnout a chudí chudnout pod americkým deštníkem. Tak si to alespoň evropské vládnoucí liberální elity představují.

7. 4. 2008

Pokud budeme i nadále psát o radaru a raketách, mějme jasno v základních údajích. Jince jsou městečko v údolí pod Plešivcem (653m). Zde se nachází vojenská posádka a správa Vojenského újezdu Brdy.

Vojenský výcvikový prostor s různými střelnicemi (vše je na internetu i s fotkami) se nachází na území tohoto vojenského újezdu. Jsou to vlastně střední Brdy od Mirošova severovýchodně až k Jincům. Jižní Brdy jsou zhruba kolem Rožmitálu a Březnice, severní část, zvaná Hřebeny se táhne od Jinců až ku Praze.

7. 4. 2008

Eva Hahnová upozorňuje v článku BL "Dvě poznámky k ne-diskusi o sudetoněmeckých záležitostech" na nesrovnalosti v akademických titulech doc. Rudolfa Kučery s tím, že Kučera účinkuje v roli profesora na webu "Centra proti vyhánění". Redakce Britských listů k tomu dodala, že doc. Kučera podle vlastních slov z března 2007 titul profesora nepoužívá. Nejsem si jist, zda mluví docent Kučera pravdu. Dodnes se objevuje jméno Rudolfa Kučery na výpisu z obchodního rejstříku u firmy SKS - Informační středisko Praha s.r.o. (IČ 26741725) jako společníka Sudetendeutsche Verlags-Gesellschaft mit beschränkter Haftung Mnichov a na výpisu z obchodního rejstříku u firmy Panevropa Praha, spol. s r.o. (IČ 48037362) , nakladatelství a vydavatelství jako společník Paneuropa Verlag GmbH. Jméno docenta Kučery se objevuje dodnes s titulem profesora nejen na stránkách "Centra proti vyhánění", ale také na stránkách různých poboček Panevropské unie.

7. 4. 2008
Hana Tomšů

Názory Štefana Švece na situaci současné české literatury v článku "Krize české literatury" mi mluví z duše. Proč se v české literatuře nedokážou prosadit hlasy, které by skutečně stály za to? Částečným vysvětlením může být setrvačnost fungování literárního světa. Je jen škoda, že osmnáct let po konci komunismu si literatura hraje na underground. Na rozdíl od minulosti se dnes izoluje dobrovolně a obhajuje se tím, že je k izolaci donucena okolím.

7. 4. 2008

Čína je země s největším počtem poprav na světě

Může dnes v době devalvace mnohých hodnot vůbec něco překvapit? Ve hře jsou přece vždy především mocenské a ekonomické zájmy a nikoliv naplňování idejí. Olympiáda v zemi, jejíž režim zabil mnoho nevinných lidí, je výsměchem těmto obětem, je výsměchem všem, kteří se snaží upozorňovat na nedodržování lidských práv kdekoliv ve světě.

6. 4. 2008

NEZÁVISLOST RADNÍHO ČESKÉ TELEVIZE

Podle úvodníku předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřiny Jacques ve zpravodaji poslaneckého klubu Zelených č. 8 se zde dozvíme o "úspěšném zvolení kandidáta Strany zelených Josefa Jařaba do Rady České televize" Podle textu na stranách 8-12 "Kandidátem zeleného klubu se stal profesor Josef Jařab, pro kterého se podařilo získat podporu i u ostatních koaličních stran. ... Pane profesore, za Poslanecký klub Sz Vám blahopřejeme a přejeme vše dobré ve Vašem konání! Jsme rádi, že nás bude reprezentovat odborník Vašich kvalit", konstatuje předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Jacques.

5. 4. 2008

Republiková rada Strany zelených se ale usnesla na tom, že nesouhlasí s vybudováním základny a vyzvala poslance, aby hlasovali proti ní. Ze tří podmínek zelených byla podle usnesení splněna jen jedna - bylo dosaženo společného stanoviska v Radě NATO. "Další dvě podmínky - závazná garance vlády USA, že radarové zařízení protiraketové obrany bude začleněno pod řízení a velení NATO a společné stanovisko Rady EU - splněny nebyly," stojí v dnešním usnesení.

"Usnesení je celou řadou zbožných přání, ale ne vždy odpovídají naší váze," komentoval Bursík, který ho navíc označil za předčasné. "Žádný dopad pro naše další kroky usnesení mít nebude," řekl MF DNES.

iDnes: Schwarzenberg a Bursík ustáli kritiku spolustraníků za radar ZDE

4. 4. 2008
Polemika s návrhem ministra financí Kalouska k sjednocení odvodů daní a pojistného na jednom výběrčím místě

Po odmlce spustila vláda další informační kampaň ke změnám ve správě části sociálního systému. Tentokrát se jedná o společné odvody - daní z příjmů fyzických osob, jejich sociálního zabezpečení (nesprávně uváděno jako sociálního pojištění) a snad i všeobecného zdravotního pojištění - na jednom úřadě. Hovoří se o spojení finančních úřadů zejména s ČSSZ.

Není to žádná nová informace. Tento úkol si daly obě Topolánkovy vlády již ve svých programových prohlášeních a existuje i usnesení vlády, navržené tehdejším ministrem financí V. Tlustým, které zavázalo MF, MPSV a MZd přípravou tohoto kroku. Pracovní skupina pro přípravu této změny však odhalila, že takovéto přání není podloženo žádnou důvěryhodnou analýzou. Ač se tento krok může občanům jevit jako potřebný, prospěšný a správný, prokázala se zatím jen potřeba vysokých vstupních nákladů a nespočitatelnost případných úspor pracovních míst.

6. 4. 2008

Deník si povšiml, že se některým aktivistům ODS nelíbí, že ODS vůbec neplní předvolební sliby. Jen je škoda, že iDnes jaksi dodnes nezaznamenala, že pan premiér Topolánek také lže veřejnosti při setkáních s ní i v parlamentu. │JČ

5. 4. 2008
tisková zpráva Slovenského mierovéího výboru

Dňa 5. apríla 2008 sa v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí pred veľvyslanectvom USA uskutočnilo za účasti asi 200 ľudí protestné zhromaždenie proti jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova. Zhromaždenie zorganizoval Slovenský mierový výbor, ktorého hovorca, Peter Baďura, podujatie moderoval. V oficiálnej časti zhromaždenia vystúpili: členka Európskeho mierového fóra Dagmar Bollová, starosta Bratislavského mierového výboru Michal Petrovič a slovanský aktivista -- expremiér SR a bývalý predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Čarnogurský. Na záver bolo prijaté Memorandum Bratislavského mierového výboru k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova

Memorandum Bratislavského mierového výboru k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti Kosova ZDE

4. 4. 2008

Novinári, respektíve majitelia médií, sa príliš venujú boju s vládou (či proti nej) namiesto toho, aby bojovali o priazeň svojich čitateľov a divákov. Jedným z argumentov je aj tvrdenie, že novinári nechcú robiť noviny, ktoré sa nebudú čitateľom páčiť. Avšak januárové čísla predajnosti ukazujú, že noviny aj bez nového tlačového zákona čitateľov strácajú a podobne je na tom najnovšie aj televízne spravodajstvo.

Januárové výsledky predajnosti denníkov i týždenníkov potvrdili trend poklesu, s ktorým tlačené médiá bojujú už dlhší čas. Z globálneho hľadiska je to celkom prirodzený vývoj charakterizovaný nástupom internetu. Lenže u nás ešte nie je internet taký rozšírený a zároveň tento trend „prebrali“ už aj televízie.

5. 4. 2008

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů P. Žáček opět prokázal, že jeho úřad slouží zejména k neobjektivní obhajobě všech, kteří bojovali proti tzv. komunistickému režimu. Tentokrát se »vyznamenal« prohlášením, že existuje složka týkající se bratří Mašínů a jejím obsahem má být, že tito měli v úmyslu zavraždit Klementa Gottwalda a další představitele tehdejších bezpečnostních složek.

5. 4. 2008

Jako pars pro toto české intelektuální scény: od Petera Dale Scotta má Klementinum jednu knihu, od Naomi Wolfové má Klementinum jeden německý překlad jedné knihy z devadesátých let a slovenský překlad Beauty Myth (z nakl. Aspekt), od Chalmerse Johnsona má Klementinum tři knihy, všechny z první půle sedmdesátých let (a s výjimkou jednoho kurzu na FSV se zdá, že se knihy jako Blowback, Sorrows of Empire, Nemesis vůbec nikde v Česku neobjevují, dokonce ani na webu). Žádné knihy těchto a podobných autorů k současné problematice v ČR v běžné populaci necirkulují, dokonce ani skrze hlavní knihovnu.

Ke zhodnocení fázového posunu v myšlení české společnosti a její reprezentace, nic to neukazuje jasněji než teď ty základny, píše Jan Matonoha.

Když se člověk podívá, tak snad jen Britské listy a Listy se k tomu staví komplexně, kriticky ve smyslu zohlednění všech pro a proti a širších souvislostí.

5. 4. 2008

Dobrá analýza, nicméně aplikujete nesprávný vědní obor. Na chování jednotlivců, o kterých píšete, je totiž potřeba nazírat ne z pohledu politologie či sociologie, ale z pohledu psychologa nebo psychiatra, píše Paul Novotný z University v Montrealu.

Vámi zmiňovaní jedinci si totiž jen a pouze všemožnými způsoby neustále léčí své bolístky utržené za komunistického režimu a z toho resultující mindráky, především mindrák z toho že málokdo v sobě našel dost odvahy, aby se komunistům postavil a prakticky každý celkem ochotně s komunistickým režimem kolaboroval.

6. 4. 2008

Je škoda, že Jan Čulík ve svém nepochybně trefném pojmenování skutečného myšlenkového stavu některých, ne vždy biologicky starých, publikujících gerontů, nepokračoval v citaci ze "sportovního" komentáře pana Čermáka. Jedna důležitá (s)myšlenka navíc dokáže ještě lépe poodhrnout závěs mozkových plen a nahlédnout hlouběji "sportovním" komentátorům globálního světového dění do strojku jejich mechanického a těžko "upgradovatelného" flašinetu:

4. 4. 2008

K článku o národních katastrofách: Jistý historický rozdíl tu přece jenom je.

7. 4. 2008

Představenstvo nacionalistické Švýcarské lidové strany SVP se v pátek velkou většinou rozhodlo ze svých řad vyloučit členku spolkové rady - vlády Eveline Widmer-Schlumpfovou, odpovědnou za spolkovou justici a policii.

Pro své jednání si vedení této nejsilnější švýcarské parlamentní strany, mající 62 poslaneckých míst v dvousetčlenné sněmovně a 7 míst v 46 členném senátu, vybralo příznačné kuriózní místo. Jako spiklenci se sešlo osmdesát jeho členů v Lungernu v kantonu Obwalden v bývalém bunkru, který nyní slouží jako armádní střelnice.

7. 4. 2008

"Takovou smlouvu si nemůžeme dovolit odmítnout. To by byla sebevražda, byť demonstrativní, a ta nemívá plán B," řekl vicepremiér Alexandr Vondra.

iHNed: Vládě chybí hlasy na prosazení smlouvy s USA ZDE

7. 4. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ

Že se univerzitní studium pro maturanty vyplatí i finančně, to se všeobecně ví. Že odborníci v některých oborech mají možnost vydělat víc než odborníci z jiných oborů, to se také ví. Přesto jsou však právě zveřejněné výsledky rozboru výdělků 18 000 obyvatelů Německa důvodem mé dnešní poznámky...

7. 4. 2008

4. 4. mne v BL zaujal kratičký příspěvek čtenáře Chládka "Vyhnání Němců z ČR", kterého by zajímal názor signatářů petice proti uznání Kosova na VYHNÁNÍ sudetských Němců, píše František Hájek.

Pan Chládek zřejmě není informován. Kdyby pozorně četl jen BL, které se tomuto tématu před několika lety věnovaly, tedy by věděl, že podle mezinárodního práva existuje termín ODSUN, což je legální akt, a také termín VYHNÁNÍ, což je zločinem podobně jako genocida. Také by věděl, že na konferenci v Postupimi v roce 1945 vlády čtyř vítězných mocností rozhodly o ODSUNU Němců z Československé republiky.

7. 4. 2008

Aneb o co vám, sakra, jde (?!?)

Která teorie nestojí na historických sloupech v bagančatech, kdo má máslo na hlavě a troufá si nesouhlasit. Jak se kdo má chovat, co říkat, kdy mlčet. Koho podporovat, koho zdiskreditovat. Na koho co prásknout nebo třeba použít plivance a čekat za bukem, co to udělá.

Marně jsem sledovala v jistém očekávání sledovanost článků.

V jednom jediném příspěvku jsem totiž našla TO. Přirozené, nezištné, velmi lidské TO. Teplo TOHO jsem ucítila i přes Atlantik. Hezké, milé pohlazení TOHO, dlouho očekávaného. Krystalizující květ. TO tak samozřejmé. Přátelské. Objevné i dojímavé.

Nebudu vás napínat. Moc bych si přála, abyste se vrátili k příspěvku, který jste zřejmě vynechali, neboť byl psán od plotny ZDE

Přečtěte si TO a hlavně TOTO: ..."Mami, nedávej mi zítra žádné jídlo. Jen nějaké ovoce." Nechápavě se k ní otočím a ihned podezíravým tónem zjišťuji, co je za jejím zvláštním přáním. A jen doufám, že nehodlá nějakými drastickými dietami přinutit své tělo, aby se co nejvíce podobalo anorektickým dívkám z přehlídkových mol a časopisů. "Julia má půst, jí teď maximálně mrkev nebo jablko, tak přece se před ní nebudu o přestávce cpát." ...

Děkuji, Esterky.

7. 4. 2008

V proromské politice se málokdo dočká vděku, řešení se hledají těžko, výsledek obestírá nejistota. Proto je nutné zatleskat každému dalšímu odvážlivci, každému pokusu proklestit a vyhodnotit neprobádanou cestu.

Nyní tedy přichází na scénu ministryně Džamila Stehlíková se svou Agenturou pro odstraňování sociálního vyloučení. Jeden velmi ostrý rozpor ještě před rozjezdem práce nového orgánu však už teď z projektu přímo trčí:

5. 4. 2008

Jako penzista na venkově, žiji na Karlštejnsku, do roku 2002 v Praze. Má zkušenost z venkovského života smutná. Chování domorodců, jejich společenská aktivita (když si odmyslím aktivní Sokol a akce pořádané OÚ) je dána především majetkovými změnami po roce 1990. Mnozí se stali ze dne na den, bez svého přičinění, majetnými, vrácení združstevněných pozemků jejich předků a jejich přeměna na stavební parcely s následným rozprodejem, znamenala jejich přesun do milionářských pozic.

Na druhé straně je třeba dodat, že venkovská sláma v botách zůstala a tak předmětem zájmu jsou jen drobné, denní problémy, sousedské vztahy, píše čtenář J. Kroc

5. 4. 2008

Servery www.ct24.cz a www.aktualne.cz mají ke zprávě o nehodě letadla v Kataru shodně fotografii letadla Grumman Northrop B-2 Spirit namísto havarovaného Rockwell B-1 Lancer. Je to náhoda, anebo opisují s chybami?

Je třeba přiznat, že B-2 je také letadlo. Kdysi se říkalo: Dalmácie jako decimálka, hodinky jako holinky, obojí se natahují. Proč se pak diví, že je nelze brát vážně, ptá se František Řezáč.

4. 4. 2008

Občas si přečtu vaše internetové noviny a vždy jsem udiven odlišným úhlem pohledu, než který nám poskytují ostatní naše média. Chtěl jsem vám proto položit několik zřejmě naivních otázek, týkajících se porovnání politické orientace občanů ČR s občany Velké Británie či Francie. Určitě víte, že je u nás velmi zmatená a komplikovaná situace.

Díky dvěma sociálně demokratickým "přeběhlíkům" získaných za podivných okolností současným premiérem Topolánkem a jeho tajemníkem Dalíkem, může současná pravicová koalice provádět reformy postihující negativně nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny obyvatelstva. Dá se říci, že zejména se změnami ve zdravotnictví většina lidí v zemi nesouhlasí. Bydlím v Praze, kde naopak převažuje spokojenost. Pokud však přijedu kamkoliv na venkov, musím vyslechnout obrovský nářek lidí v souvislosti se snižující se životní úrovní, zhoršujícím se zdravotnictvím atd. Když se jich zeptám, proč tedy neprotestují, obvykle mi odpoví, že protestovat mohou pouze lidé v Praze a nikoliv oni na venkově, píše čtenář Jan Novotný.

21. 3. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro její podporu nevzchopí?

V únoru 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 59 236.86 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 29.2.2008 částku 288 237.81Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 940.56 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 "Reforma" zdravotnictví Petr  Wagner
21. 3. 2008 Zdravotnictví a pojištění Vladimíra  Bošková
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek
19. 2. 2008 Jak jsem onemocněl   
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner

Čína RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 Olympijské hry v Číně jsou vrcholem mezinárodního pokrytectví Jan  Paul
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Politujme Tibeťany, kteří si naivně mysleli, že jim někdo pomůže   
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich
20. 3. 2008 Čína a budoucnost našeho světa Dominika  Švecová
20. 3. 2008 Čínský premiér: Čína je ochotna zahájit dialog o Tibetu   
19. 3. 2008 Očitý svědek z Tibetu Zdeněk  Jehlička

Tibet RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   
26. 3. 2008 Tibet a nezávislost aktivistů?   
26. 3. 2008 Boj za svobodu není nelegitimní jen proto, že ho podporují Spojené státy Jan  Čulík
26. 3. 2008 Následkem čínské okupace zemřelo přes milion Tibeťanů   
25. 3. 2008 Sněmovna odmítla projednat rezoluci k Tibetu Andrea  Cerqueirová
25. 3. 2008 Čínská velvyslankyně: Kdyby čeští poslanci měli nezávislé informace, rozhodovali by se jinak   
25. 3. 2008 Tibet -- konečně vyvážený přístup Miroslav  Polreich

Zelení RSS 2.0      Historie >
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Chceme otevřenou diskusi o tom, za jakých podmínek setrvávat v této vládě!   
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
12. 10. 2007 Proč by měl Václav Klaus Alu Gorovi pogratulovat Jiří  Paroubek
8. 10. 2007 Hnědí a zelení. Vzájemný boj, ale i prorůstání Pavel  Pečínka

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Klecová lůžka RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2008 Proč omezovat omezující prostředky ve zdravotnictví a proč Britské listy dávají prostor pro vytváření virtuální reality? David  Zahumenský
2. 4. 2008 LN: Vládě se nelíbí svěrací kazajky aneb lepší časy české psychiatrie Ivan  David
11. 1. 2008 Ústavní soud odmítl schematickou praxi českých soudů   
31. 7. 2007 Je správné, pokud práva občanů omezují moc lékařů David  Zahumenský
30. 7. 2007 Tvrzení o znepokojivém stavu lidských práv v psychiatrických ústavech se neopírá o pravdivé údaje Ivan  David
30. 7. 2007 Záhumenský to ví   
27. 7. 2007 Nejvýznamnější orgán pro lidská práva s celosvětovou působností po druhé kriticky posoudil situaci v Česku   
24. 7. 2007 Rowlingová je nána... Martina  Dostálová
16. 7. 2007 Žádní zdraví v psychiatrických léčebnách nejsou Ivan  David
13. 7. 2007 CPT: Zdraví lidé jsou nuceni zůstávat v psychiatrických léčebnách   

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
27. 3. 2008 Rádio bez reklamy? Jinde nemožné Lukáš  Rychetský, Jiří G. Růžička
16. 3. 2008 Proč není k dispozici pořádné zpravodajství? Monika  Binke
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
29. 2. 2008 Kubiceho zpráva: Stížnost proti odfláklému stanovisku Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Sněmovně přibude návrh na odvolání Ladislava Jíši z Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné   
21. 2. 2008 Barbora Tachecí je pryč. A co Rada? Irena  Ryšánková
21. 2. 2008 Češi jsou přesyceni reklamou v elektronických médiích   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Protiraketová základna v Polsku: Co chtějí Poláci? Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Mladá fronta Dnes si najala na diskreditaci hnutí Ne základnám specialisty z řad pravicových extremistů Štěpán  Kotrba
17. 3. 2008 Langerovo posílení rozvědky a snížení bezpečnosti Česka umístěním radaru Zdeněk  Maršíček
16. 3. 2008 Proti radaru demonstruje jen malá část jeho odpůrců Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
31. 3. 2008 Írán vyměnil petrodolary za eura a přesvědčuje k tomu i OPEC   
18. 3. 2008 Těžba ropy v Rusku - méně je více   
10. 3. 2008 Válka s mloky Lovelocky Karel  Dolejší
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
7. 4. 2008 Citát dne (včerejšího) o sebevraždě vlády   
7. 4. 2008 Americká základna v Čechách : Merci, Monsieur Sarkozy Karel  Košťál
7. 4. 2008 Americký radar v balení pro české zelené Oskar  Krejčí
5. 4. 2008 Greenpeace: Otázky, jimž se Bursík vyhýbá   
4. 4. 2008 Raketový systém kratšího doletu Temp-S v Československu Wieslaw  Strzondala, Vladimír Panuška
4. 4. 2008 Americký radar v České republice. Proč? Pavel  Urban
4. 4. 2008 Rusko chce podstatné pravomoce pro americké základny v ČR a v Polsku   
4. 4. 2008 Radar je věcné břemeno Ivan  Větvička

Český film RSS 2.0      Historie >
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
18. 3. 2008 O rodičích a dětech: Dobrý film, ale zase o tomtéž Jan  Čulík
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Boris  Cvek, Jan Čulík
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec
27. 3. 2008 Otokar Fischer -- nejen překladatel Fausta a Zarathustry Nikola  Richtrová
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík