4. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 4. 2008

Ondřej Neff a Miloš Čermák přehrávají znovu a znovu staré stereotypy

Je to nesmírně nebezpečné

Pátek 17.00: Na konferenci o komunistickém převzetí moci r. 1948 a o Pražském jaru r. 1968, která se koná na universitě v Glasgow, odkud právě píšu, přednesl Václav Žák vynikající analýzu o tom, jak je jednání rozhodujících českých politiků už od roku 1918, vždycky ve všech národních krizích, ochromeno předchozí nepoužitelnou zkušeností, zkušeností z předchozího režimu, takže je pokaždé, když vznikne nová situace, politika paralyzována zjednodušenou ideologickou reakcí na to, co "bylo předtím", protože staré myšlenkové postupy, se už nedají aplikovat na novou situaci.

Češi podle Žáka jdou vždycky ode zdi ke zdi a reagují po dlouhou řadu let na základě traumat získaných v přechozích krizích, kdy jsou však takové reakce už nepraktické, zavádějící a destruktivní, protože se v nových situacích nedají použít. (Žákův příspěvek přineseme v BL v plném znění.) Teď chci publikovat jen pár stručných poznámek, které jsem rychle sepsal v konferenčním sále v Glasgow.

Už jsem v tomto listě poukazoval na základní princip modernismu, směru, který vládl evropské kultuře přibližně od roku 1850 do roku 1950. Základním principem modernismu, v důsledku překotně se měnící evropské kulturní zkušenosti, je zjištění, že zkušenost z minulých dějů se nedá uplatnit na současnost - souřadnice se totiž mění a staré zkušenosti nejsou v nové situaci použitelné.

Je tomu, jako by do ČR modernismus nikdy nepronikl. Václav Žák před časem také poukázal na to, jak se po r. 1918 nová československá rozvědka tak strašně bála možného obnovení moci Rakouska, že sledovala různé habsburské šlechtice a jejich milenky tak intenzivně, až jí ušlo, že se v Německo dostal k moci Hitler...:) Dnešní "novináři" v ČR dělají totéž.

Naprosto stejnými stereotypy myšlení zdá se trpí myšlenkoví staříci Ondřej Neff a Miloš Čermák. Neff znovu a znovu, jako by prostě nerozuměl dnešnímu světu, opakuje, jak hluboce žije v minulosti: podle něho existuje stále ještě Západ a Východ, Amerika je svět dobra a Rusko světem zla. Českou republiku vykoupí, když se "přimkne k světu dobra". píše:

"Poprvé v našich dějinách zaujmeme jako stát významné místo v obranném úsilí. Doposud to vždycky byli jednotlivci, naštěstí mnoho jednotlivců, kteří zvolili to správnou stranu - bez ohledu na vládní stanovisko."

Ale jaké obranné úsilí? Ona je Česká republika ve válce? Proti komu? Proč? Proč Neff předstírá, že se proti někomu bojuje jen proto, že americké zbrojovky chtějí mít nekonečné, lukrativní vládní kontrakty?

A Neff pokračuje ve své zadřenosti z r. 1973 :) (?) i nadále. Jakýmsi logickým skokem, předpokládá, že ti, kdo nechtějí na svém území cizí vojáky, stejně jako nechtěli Rusy, a kdo ze své země nechtějí udělat terč dobrodružné vojenské politiky, jsou "agenty Moskvy". (Připomíná mi to proces se Slánským, jen obráceným na druhou stranu, Neffa bolševické manýry zřejmě neopustily...) Neff píše:

[Rusové] příliš spolehli na vliv své agentury v Praze a mysleli, že se bude opakovat už tradiční situace, kdy agentura opřená o idealisty udělá svoji práci.

To už je paranoia nejvyššího druhu. Poměry na světě skutečně rozhodují zahraniční výzvědné služby? Neřekl bych. A lidé, kteří jsou v ČR proti vstupu cizích vojsk, jsou všechno komunisty?

Měl bych pro Ondřeje Neffa otázku. Jestliže je 70 procent českého národa proti přítomnosti amerického radaru a cizích vojsk v Brdech jen důsledkem neobyčejné efektivnosti a úspěšnosti ruských výzvědných služeb v ČR (je to jasné, Češi jsou naprosto nesvéprávní a jen čekají, než je přesvědčí ruská rozvědka:) ) - jak je možné, že se proti americkým základním ve střední Evropě stavějí i Němci, Francouzi a Španělé? To bude také pozůstatkem komunismu v těchto západoevropských zemích, nebo snad obrovským vlivem ruské rozvědky po celém světě? Rusy máme pod postelí všude, volá zřejmě Neff. Zachraň se, kdo můžeš.

Jenže dnešní Rusko není komunistická říše za Brežněva. Mám v Petrohradě dceru, žije tam dlouhodobě, svědčí o tom velice zajímavě. Myšlenkový stařík Neff to nedokáže pojmout. Zůstávání v minulosti je nesmírně nebezpečné. Uznávám, že k stáru člověk není často schopen pojmout změny, které kolem něho probíhají, ale neměl by svou zkostnatělost vnucovat jiným.

Podobně argumentuje v tvrdě propagandistických Lidovkách i Miloš Čermák ZDE. (Mimochodem, divím se, že není Neffovi a Čermákovi stydno, že píší do žumpy, jakou se staly Lidové noviny. [Neffův Neviditelný pes je ovšem přímou součástí této žumpy...:)] Čeští "novináři" mají holt hroší kůži... Nebo že by si nebyli vědomi, do jak svinsky propagandistických letáků píší?Je to odporné. Neff i Čermák se tím společensky diskvalifikují.)

Čermák kritizuje Klvaňu za neefektivnost a pokračuje:

Příznivci radaru jsou líčeni jako dědici těch, kteří tu v minulém režimu schvalovali přítomnost Rusů. To nejsou žádné imaginární bytosti, nýbrž tehdejší, a tedy i současní komunisté. Je neuvěřitelnou drzostí a paradoxem, že právě oni se dnes staví do role obhájců suverenity a morálních arbitrů."

Oni nemají občané v demokracii právo zastávat své politické názory? "Nevhodné" názory občanů je nutno diskreditovat kádrováním? Co takhle předložit vlastní, originální, přesvědčivé argumenty? Ve své myšlenkové ochablosti používají Čermák i Neff stejné zastaralé, nemyslivé a primitivní myšlenkové schéma. Jejich intelektuální slabost je pozoruhodná.

Člověk by si opravdu přál, aby byli stoupenci radaru a americké přítomnosti v České republice schopni argumentovat ve své věci inteligentně a přesvědčivě. Chtěl bych vydávat v Britských listech přesvědčivé argumenty pro přítomnost amerických vojsk v ČR. Nikdo je nepřednesl. Bohužel, nohsledi Spojených států a jejich nekritičtí přisluhovači jako Neff či Čermák nedali dohromady jedinou inteligentní a přesvědčivou myšlenku. Je deprimující, že se musejí vracet k dávno zastaralým a překonaným traumatům bipolárního světa. Ale tak přece funguje současná česká politika, falešná hra stínů, ve všech oblastech. Důležité aspekty současné politiky jsou pomíjeny a média jsou posedlá Mašíny, antikomunismem a lezením Američanům kamsi.

Čeští "novináři" a "politikové" prostě nedokážou překročit svůj stín. Jak v Glasgow Žák argumentoval nesmírně přesvědčivě, Češi jednají vždycky po každém dalším národním traumatu asi dvacet či třicet let nepřemýšlivě na základě podmíněných reflexů, vzniklých v důsledku onoho národního traumatu, přestože skutečnost se naprosto změnila a minulá zkušenost už není použitelná. Vede to, jak jinak, k dalším katastrofám a traumatům.

Česká moderní historie je tragikomická fraška a lidé jako Neff a Čermák k ní přispívají obrovskou měrou. Bude zajímavé, jestli si to za pár let uvědomí tak jasně, jak si to například uvědomili někteří stalinští komunisté, když v padesátých letech zavlekli Československo - na základě předchozího traumatu z Mnichova a z nacistické okupace - do nové, vražedné krize padesátých let. Rozdíl mezi tehdejší a dnešní situací je minimální. Mechanismus je to pořád stejný. Mnozí Češi se prostě nepoučili. Tak bude česká historie znovu a znovu opakováním národních katastrof, protože řešení, založená na už nepoužitelné minulosti, vnucovaná hystericky a slepě přítomnosti a budoucnosti, mohou vždycky vést jen k dalšímu neuvěřitelnému průšvihu.

                 
Obsah vydání       4. 4. 2008
7. 4. 2008 Otazník nad základnou v Polsku -- Jince opět na řadě? Karel  Dolejší
6. 4. 2008 Spiegel: Bukurešťský summit hluboké neshody v NATO odložil, ale nevyřešil
4. 4. 2008 Ondřej Neff a Miloš Čermák přehrávají znovu a znovu staré stereotypy Jan  Čulík
6. 4. 2008 Je Jařab Zelených? Jacques tvrdí, že ano. Jařab tvrdí, že ano. Štěpán  Kotrba
5. 4. 2008 Julínkova půjčka od nemocných důchodců a snesitelný život na pokraji smrti Štěpán  Kotrba
6. 4. 2008 Skutečně žádné hrdinství Bohumil  Kartous
5. 4. 2008 Omezenost českého diskursu Jan  Matonoha
5. 4. 2008 Patologie Ondřeje Neffa je známá z Quebecu
4. 4. 2008 Je otázkou, jestli si něco jiného zasloužíme Jindřich  Kalous
5. 4. 2008 Kde začíná impeachment předsedy strany Zelených
5. 4. 2008 Žáčkova složka o vražedných úmyslech Zdeněk  Maršíček
5. 4. 2008 Greenpeace: Otázky, jimž se Bursík vyhýbá
5. 4. 2008 Dalmácie jako decimálka František  Řezáč
4. 4. 2008 NATO navrhlo Rusku komPROmis
4. 4. 2008 Radar je věcné břemeno Ivan  Větvička
4. 4. 2008 USA a ČR "podepsaly v Bukurešti dohodu o výstavbě amerického radaru v ČR"
4. 4. 2008 Bush v Bukurešti s požadavkem na rozšíření NATO neuspěl Karel  Dolejší
4. 4. 2008 Rusko chce podstatné pravomoce pro americké základny v ČR a v Polsku
4. 4. 2008 Americký radar v České republice. Proč? Pavel  Urban
4. 4. 2008 Lidem to komfort neposkytne a úředníky neušetříme Miroslav  Opálka
4. 4. 2008 Měsíční Hana  Tomšů
4. 4. 2008 Raketový systém kratšího doletu Temp-S v Československu Wieslaw  Strzondala, Vladimír  Panuška
4. 4. 2008 Slovensko: Novinári musia bojovať o priazeň Alena  Behúnová
4. 4. 2008 Svoboda projevu není všechno, neboli Myšlenky vyžadují akci Uwe  Ladwig
5. 4. 2008 Penzista na venkově
4. 4. 2008 V mnoha ohledech je situace horší než před rokem 1989 Michal  Rusek
4. 4. 2008 Postolova zpráva o radaru a teorie předběžné opatrnosti
4. 4. 2008 Bývalý šéf řetězce Woolworths: Růstu cen energií bychom měli čelit globalizací
4. 4. 2008 Pravice a levice v Česku a na Západě
4. 4. 2008 Fšimli ste si fčil té Tálie? Miloš  Dokulil
4. 4. 2008 Jak daleko je z Bukurešti do Pekingu? Tomáš  Havlín
4. 4. 2008 Židovské muzeum v Praze také pracuje na identifikaci původních vlastníků židovských knih
4. 4. 2008 Christianie se vzbouřila po zásahu policie
4. 4. 2008 Kterak se Mejstřík dohaduje s Volným o "třetím odboji"
4. 4. 2008 Do neba volajúce hovadiny sa musí zapísať do análov rasizmu
4. 4. 2008 Nadávky nejsou argumentem
4. 4. 2008 Islám je jiný Leopold  Kyslinger
4. 4. 2008 Sterilizované ženy se setkají v Ostravě
5. 4. 2008 Slovenský expremiér Čarnogurský protestoval proti samostatnosti Kosova pred velvyslanectvom USA v Bratislave
4. 4. 2008 Výzva proti uznání Kosova
4. 4. 2008 Vyhnání Němců z ČR
4. 4. 2008 První kroky ke sjednocení Kypru Věra  Flasarová
3. 4. 2008 Firma propuštěného radarového lobbisty Klvani sponzoruje filmový festival Febiofest Štěpán  Kotrba
4. 4. 2008 K Newtonovi Ondřej  Čapek
4. 4. 2008 Ještě jednou o Newtonovi Jiří  Hudeček
4. 4. 2008 O škodlivém nálepkování náboženství Boris  Cvek
3. 4. 2008 Když vidím ty stále zacpanější pražské ulice, plné dusivého smradu Jan  Čulík
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
3. 4. 2008 Bohdan Sláma: "Buďme na sebe hodní, nic jiného nemáme" Jan  Čulík
3. 4. 2008 Rozvojové země drasticky omezují vývoz potravin
3. 4. 2008 Parlament: zahraničním výborem otřásalo Kosovo Andrea  Cerqueirová
3. 4. 2008 Immanuel Wallerstein: "Wall Street je opravdu založen na chamtivosti" Immanuel  Wallerstein
3. 4. 2008 Šikovná šaškárna šarmantního šlechtice aneb Nilnisi rectum Štěpán  Kotrba
2. 4. 2008 Hromadná sebevražda novinářské individuality Ivo  Šebestík
3. 4. 2008 Ponižující slouhovství české vlády
2. 4. 2008 Politické školení mužstva a pánbu v troubě Karel  Dolejší
21. 3. 2008 Hospodaření OSBL za únor 2008

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
5. 4. 2008 Greenpeace: Otázky, jimž se Bursík vyhýbá   
4. 4. 2008 Raketový systém kratšího doletu Temp-S v Československu Wieslaw  Strzondala, Vladimír Panuška
4. 4. 2008 Americký radar v České republice. Proč? Pavel  Urban
4. 4. 2008 Rusko chce podstatné pravomoce pro americké základny v ČR a v Polsku   
4. 4. 2008 Radar je věcné břemeno Ivan  Větvička
4. 4. 2008 Ondřej Neff a Miloš Čermák přehrávají znovu a znovu staré stereotypy Jan  Čulík
3. 4. 2008 Ponižující slouhovství české vlády   
3. 4. 2008 Balistická hloupost Jiřího Paroubka Štěpán  Kotrba
2. 4. 2008 Klvaňa: Jaký pán, takový kmán Jan  Neoral
31. 3. 2008 Diskreditace hnutí Ne základnám pokračuje - jenže selektivně Štěpán  Kotrba
28. 3. 2008 Rusko stále naléhá na Spojené státy, aby projekt raketové obrany zrušily   
25. 3. 2008 Radar - Bursíkova zhouba Ivan  Větvička
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
23. 3. 2008 Postscriptum velikonoční Karel  Dolejší