23. 12. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 12. 2008

VÁNOČNÍ ČTENÍ:

Kosmas

Toho času vznikl mezi dvěma obyvateli, kteří vynikali bohatstvím i rodem a byli jaksi správci nad lidem, nemalý spor o mez sousedních polí. I pustili se do takové hádky mezi sebou, že jeden druhému vjel nehty do hustých vousů, a tupíce se hanebně nevybíravými nadávkami a luskáním pod nosem, hřmotně vejdou do dvora a s velikým hlukem předstoupí před svou paní a snažně žádají, aby spornou věc mezi nimi rozhodla po právu a spravedlnosti. Ta si zatím hověla, jak si rozpustile vedou rozmařilé ženy, když nemají muže, kterého by se bály, měkce ležíc na vysoko nastlaných vyšívaných poduškách a o loket se opírajíc jako při porodu.

27. 12. 2008

Z prozatímní zprávy Kongresu o strategické pozici Spojených států vybral Pavel Barák.

Sovětský svaz byl během studené války pro Spojené státy existenční hrozbou. Jak odpověď na tuto hrozbu USA do roku 1980 rozmístily více než deset tisíc jaderných hlavic. Se zánikem Sovětského svazu a s koncem studené války nebezpečí existenční hrozby dramaticky pokleslo. To umožnilo snížit spoléhání na jaderné zbraně a podstatně zredukovat jaderné síly. Současná převaha Spojených států v konvenčních schopnostech posílila tento proces. To ale paradoxně u Rusů, pociťujících své konvenční slabiny, vyvolalo nárůst spoléhání na taktické i strategické jaderné zbraně.

27. 12. 2008

Evropská unie čelí příští týden jednomu z nepodivnějších předání moci ve své historii, míní britský deník Independent. Francie, představovaná nevyčerpatelným Nicolasem Sarkozym, předá předsednictví Evropské unie nezkušené české vládě, rozštěpené mezi euroskeptickým prezidentem a europozitivním premiérem.

28. 12. 2008

„Místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques řekla, že Klausův výpad považuje za nedostatek taktu a diplomatického umu, pokud se tak vyjadřuje o svém evropském kolegovi, který má za sebou půl roku velmi úspěšného předsednictví EU“.

Právo, 27 prosince 2008 – Sarkozy škodí Evropě, vzkázal Klaus na Štědrý den

„Francouzské předsednictví Evropské unie nechalo zapadnout Evropu do bahna krátkodobých zájmů států a nejvíce znečišťujícího průmyslu, na úkor evropských občanů a bez ohledu na osud milionů lidí ve světě“.

Greenpeace, Réseau Action Climat, Les amis de la Terre
Michael Marčák: Přeišel k nám veselý rok 2009... ...hodně štěstí !
27. 12. 2008
26. 12. 2008

Nemůžeme doufat, že bychom se vyhnuli chybám posledních osmi let, pokud je nebudeme plně analyzovat (z téhož důvodu potřebuje Británie plné vyšetřování irácké války), píše v deníku Guardian Jonathan Freedlander.

Před čtrnácti dny vydal armádní výbor amerického Senátu dvojstranickou zprávu - jejím spoluautorem nebyl nikdo jiný než John McCain - o americkém užívání mučení proti osobám, vězněným ve válce proti terorismu. Zpráva naprosto odmítá představu, že hrůzy vězení v Abu Ghraib byly důsledkem jen "několika málo shnilých jablek". Zpráva podrobně analyzuje forenzním způsobem historii memorand a instrukcí, které vedly přímo k tehdejšímu ministru obrany Donaldu Rumsfeldovi.

26. 12. 2008

Reforma Pentagonu pro prezidenta Obamu a nový Kongres

"Vyšší úroveň války ovládá nižší, takže když nemáte správnou strategii, prohrajete nezávisle na tom, jak dobře si počínáte na rovině taktické a operační."

KD│America's Defense Meltdown je titul nové knihy o vojenské reformě editované Winslowem Wheelerem a publikované Centrem pro obranné informace, napsal William S. Lind v recenzi pro server Military.com. V rozsáhlé antologii (271 stran) některé vedoucí postavy hnutí za americkou vojenskou reformu ze 70. a 80. let aktualizují své dílo a vztahují ho k současným výzvám, včetně války čtvrté generace.

Kniha přichází v pravou chvíli, domnívá se Lind. "Po léta jsme s Chuckem Spinneyem říkali, že žádná reforma nebude, dokud jednoduše nedojdou peníze. A pokud ten den už nenastal, rozhodně je zapsán v kalendáři. Kombinace vážné recese nebo deprese a rozsáhlých programů veřejných prací ve stylu Nového údělu znamená, že se musíme něčeho vzdát."

24. 12. 2008

KD│V pozadí debaty o obnovení americké finanční politiky probíhá debata o tom, kdo je vinen. Přiznat historii její práva má zásadní význam, píše laureát Nobelovy ceny Joseph Stiglitz v lednovém vydání magazínu Vanity Fair. Ve své analýze identifikuje pět zásadních omylů, k nimž došlo během úřadování Reagana, Clintona a Bushe mladšího -- a jeden národní blud.

27. 12. 2008

Izraelské bombardéry F16 zaútočily na klíčové cíle v pásmu Gaza a usmrtili podle místních zdravotníků nejméně 225 osob, informují internetové stránky BBC.

Většina usmrcených byli policisté z militantního hnutí Hamas, které ovládá Gazu, ale zahynuly i ženy a děti, konstatovali činitelé v Gaze.

Dalších přibližně 700 osob bylo zraněno. Izraelské střely zaútočily na bezpečnostní budovy a na základny extremistů.

Izraelský premiér Ehud Olmert uvedl, že operace "bude trvat po určitou dobu", avšak přislíbil, že se vyhne humanitární krizi.

Izrael konstatuje, že reagoval na eskalaci raketových útoků z Gazy a že bude bombardovat "tak dlouho, jak to bude nutné".

Jde o nejtěžší izraelské útoky proti Gaze za mnoho desetiletí. Další letecké údery byly zahájeny s příchodem noci.

Zaměstnanci v hlavní nemocnici v Gaze uvádějí, že operační sály jsou přeplněné, nemocnici docházejí léky a není dostatek chirurgů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 12. 2008

Skončilo příměří mezi Izraelem a Hamasem. Týden to vydrželo a začala válka. Těžko se dá to, co Izrael spustil, nazvat jinak. Nejsem vojenský odborník, ale pokud agenturní informace nelžou, tak podobnou akci nelze připravit a relativně slušně před mezinárodní veřejností i utajit za pouhý jeden týden. Říká se - chceš-li mír, připravuj válku. Zdá se, že se to Izraelcům tak trochu popletlo. Oni uzavřeli příměří, aby mohli připravovat válku a této přípravy nevyužili k uskutečnění údajně chtěného míru, ale k zahájení opravdu chtěné války.

27. 12. 2008

Mne vždycky překvapí, jak málo lidé toho vědí o křesťanství. Tak především citovat knihu Leviticus jako argument pro křesťanskou morálku je opravdu podivné. Starý zákon není posledním slovem křesťanské víry, je pouze jakousi přípravou na evangelium, které je to slovo konečné.

Čili když už, argumentoval bych na místě pana Litoše třeba Pavlovými výroky z Listu Římanům, ovšem i to by byla chyba, protože litera - jak zdůrazňuje sám Apoštol v Druhém listu Korintským - "zabíjí, ale Duch dává život".

Pavel, kterého lze po Kristu považovat za nejvyšší autoritu křesťanství, za člověka, který vyložil a rozšířil evangelium celému pohanskému světu, to dobře věděl. Podstoupil např. bitvu s tradičními prvokřesťany o obřízku. Zdálo se nemožné, že by člověk mohl být věřícím v židovské tradici bez obřízky, ale Pavel to prosadil, prosadil ducha svobody, jak krásně ukazuje např. List Galatským.

Ve výkladu Písma není možno vzít tu verš a tu odstavec a nasadit lidem takovým způsobem rohy na hlavu a bojovat proti nim jako proti zvráceným a zlým (tím spíše, že naprosto centrálním bodem křesťanství je to, že Kristus umřel za všechny bez výjimky, není tedy naším úkolem někomu dávat čertí rohy a posílat ho do pekla, když sám Bůh ho miloval natolik, že za něj umřel na kříži).

27. 12. 2008

Letošní Vánoce jsem se po dvacáté za sebou dodíval na papežovo poselství Urbi et orbi. Nejsem věřící křesťan,ale sledování tohoto pořadu ve sváteční poledne 25.12.,tedy na Boží hod vánoční, se pro mne stalo jakýmsi rituálem. Něčím, co tak trochu dává vědět, že je zase o rok víc. Je to po formální stránce rok od roku úplně stejné nebo velmi podobné. Vzpomínám na rok 1989, kdy jsem měl tu možnost se poprvé podívat na přímý přenos a uvědomuji si, jak to bylo tenkrát nové. Vidět na živo hlavu katolické církve, navíc Slovana, jak mluví k městu i světu, to byl tenkrát pro mne prostě zážitek a symbol toho, že se opravdu něco mění.

27. 12. 2008

Lidstvo je třeba chránit před homosexuály tak, jako je nutné ochraňovat deštné pralesy. Je to dost překvapující, ale jsou to slova současného papeže Benedikta XVI (pondělí, 22.12.2008). Církevní představitelé dosud byli ve svých vyjádřeních velmi opatrní a závěry k některým aktuálním problémům, které si zaslouží důsledné řešení, většinou nespecifikovali příliš jasně, ale spíše je jen naznačovali. Výše uvedené vyjádření je ale jednoznačné, zásadní a naprosto srozumitelné. Myslím, že překvapeni byli ti, kteří zastávají vůči homosexuálům striktně negativní stanovisko a překvapeni byli bezesporu i ti, kteří se k této sexuální orientaci veřejně hlásí. Okamžitá reakce některých našich mediálních celebrit tomu bezpochyby nasvědčovala.

27. 12. 2008
„Benedictus qui venit - málo vědět, mnoho věřit“
K.H.Borovský: Jezovitský marš

Petr Litoš spekuluje z pozice „bezvěrce“ v článku "Ecclesia militans" nad vánočním výrokem papeže o homosexualitě. Tvrdí, že papež „nejspíš porušuje základní lidská práva“, jestliže nerespektuje lidi jiné sexuální orientace. Má pravdu.

27. 12. 2008

V pátek mě v petrohradském metru zaujala jedna docela zvláštní věc. Po výjezdu metra ze stanice se do čela vozu postavila asi dvanáctiletá holčička, oddeklamovala historku, že jí zemřeli rodiče a že nemá peníze a prosí o finanční příspěvek, a pak se vydala vozem metra s otevřenou igelitovou taškou, nastavenou cestujícím.

Pro mě jako pozorovatele obeznámeného s poměry v Česku, kde by lidé v takovéto situaci většinou dětskému žebráku nic nedali (viděl jsem to v Praze mnohokrát, místní lidi mi zdůvodňovali, že je to všechno podvod, mafie, atd.) bylo zvláštní, že petrohradští cestující začali vytahovat peněženky a dítěti takových osm deset cestujících ve vagóně do igelitky přispělo mincemi. Totéž se odehrálo s jiným dítětem na zpáteční cestě.

Co to znamená, nevím.

27. 12. 2008

Jan Čulík se setkal možná s citlivým bodem ruské či sovětské minulosti, o kterém se téměř nepíše a zůstává utajen někde hluboko na dně povědomí lidí či, jak se říká, ruské duše, což nevylučuje, že se mohlo jednat o nějakou malou podvodnici, píše Ivan Sommer.

Po občanské válce zůstalo na milion sirotků bez otce i matky a opět se tak stalo po 2. světové válce. Stát jim musel zajistit prostředky na živobytí a zorganizovat jejich výchovu. Nebylo to jednoduché, také demokracie u hladových lidí všeho věku nefunguje příliš efektivně, pevný řád je nezbytností, zčásti tedy přetrvala válečná organizace práce. V tom můžeme hledat zdroje, proč se tak oslavovala dětská organizace pionýr, prosadil se Lysenko se svými vizemi hojné úrody atd. Proto děti asi vzbuzují téměř podvědomou reakci v době soustrasti a smutku. Setkal jsem se s tím, když jsme hledali své příbuzenstvo. Vlastně jsme nenašli nikoho ani osídlení, v daných oblastech zůstala jen pustina. Pamatuji si ale na vřelé přijetí, které se nám cizím osobám dostalo.

Úzce s tím souvisí i to, že v Sovětském svazu bylo v podstatě tolerováno mnohoženství, protože celé ročníky mladých mužů padly v bojích. Ani o tomto jevu se nikdy mnoho zpráv nenapsalo. To jsou situace naprosto nesrovnatelné s poměry v protektorátu, natož někde v USA. Náznak toho prožila Velká Británie během druhé světové války při evakuaci dětí z měst na venkov.

Michael Marčák: Vo hospodářský krizi ani slovo. Ale problémy vlekařů znám skoro intimně.
28. 12. 2008

25. 12. 2008

Rusko hodilo rukavici Baracku Obamovi a oznámilo, že podstatnou měrou zvýší výrobu strategických jaderných raket.

Kreml oznámil další svůj agresivní krok a uvedl, že Rusko v nadcházejících třech letech vybuduje 70 nových strategických střel. Bude to součást velkého dozbrojovacího programu, v jehož rámci budou vyrobeny i nové rakety krátkého doletu, dále 300 tanků, 14 válečných lodí a 50 letadel.

Vojenští odborníci uvedli, že plánovaný nový arzenál se má skládat z pozemních interkontinentálních balistických střel. Jde o čtyřnásobné zvýšení dosavadního počtu ruských raketo tohoto typu. Součástí arzenálu budou střela z mnohonásobnou hlavicí RS24, která byla poprvé odzkoušena r. 2007.

Nové rakety budou součástí balíku dozbrojovacích opatření pro léta 2009-2011 v hodnotě 95 miliard liber. Jde o 28 procentní zvýšení výdajů na zbrojení. V dalších letech bude ruský vojenský rozpočet dále posílen.

Vojenští odborníci uvádějí, že výroba 70 dalekonosných jaderných střel v nadcházejících třech letech je ruským pokusem posílit vyjednávací pozici Ruska vůči Washingtonu při rozhovorech o nových škrtech jaderného zbrojení, až nynější dohoda Start 1 vyprší v prosinci 2009.

Moskva také uvedla, že dodá Teheránu nové rakety země-vzduch navzdory tomu, že jsou Spojené státy proti tomu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25. 12. 2008

Nositel Nobelovy ceny Harold Pinter, jeden z největších dramatiků své generace, zemřel 24. 12. na rakovinu ve věku 78 let.

Když Pinterovi r. 2005 udělila Nobelova akademie svou cenu, uvedla ve zdůvodnění, že "Pinter je všeobecně považován za nejvýznamnějšího představitele britského dramatu v druhé polovině dvacátého století", že je to "autor, který ve svých hrách odhaluje pod každodenním žvaněním propast a násilím proniká do uzavřených místností utlačitelů".

Pinter byl autorem klasických, kafkovských her z šedesátých let The Caretaker, The Dumb Waiter a The Birthday Party. Byl to také scénárista, herec a režisér a v posledních letech energický aktivista za lidská práva. Ostře vystupoval proti okupaci Iráku západními armádami. V roce 2004 obdržel cenu Wilfreda Owena za sbírku poezie, kritizující válku v Iráku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

25. 12. 2008

Prokletý český stát:

Před třemi lety mi ukradli automobil i s obsahem. Ten byl poměrně o dost cennější než auto. Jednalo se o specielní výstroj pro hloubkové potápění.

Sice to byla velmi infarktová událost, když jsem na zloděje koukal z balkonu, jak odjíždí s mým autem, ale stalo se. Policie přijela brzy a vcelku bez otálení sepsala protokol a jako obvykle jsem po měsíci obdržel papír o odložení případu neb pachatel nebyl vypátrán.

Trvalo mi asi rok než jsem specielní na míru dělanou výstroj doplnil a věc i když s hořkostí pustil z hlavy.

Nicméně jsem se spletl. Neudělal jsem jednu věc. Auto jsem neodhlásil z centrálního registru vozidel. Popravdě netuším, co to je. Výsledek je, že mám od roku 2005 nezaplacené povinné ručení za auto, které mi ukradli i s obsahem. Pokuta je za tento typ auta 70 Kč denně + doplatit povinné ručení. Za tři roky asi slušná paleta.

24. 12. 2008

Britská komerční kulturní televizní stanice Channel Four se rozhodla požádat íránského prezidenta Mahmouda Ahmadinežáda, aby přednesl letošní "alternativní" vánoční projev v britské televizi.

V Británii je dlouhá léta tradicí, že na Boží hod vánoční dne 25. prosince v patnáct hodin odpoledne se v televizi vysílá pětiminutový vánoční projev anglické královny.

25. 12. 2008

Plný text vánočního poselství íránského prezidenta Mahmouda Ahmadinežáda, které na Boží hod vánoční v 19.15 vysílá britská televize Channel Four.

26. 12. 2008

Mluvčí ministerstva zahraničí uvedla, že toto rozhodnutí vyvolá po světě rozhořčení.

"Prezident Ahmadinežád pronesl během svého funkčního období celou řadu děsivě antisemitských výroků," řekla. "Britská média právem mají svobodu činit svá vlastní redakční rozhodnutí, avšak toto pozvání urazí a pobaví mnoho lidí nejen v Británii, ale i ve spřátelených zemích po celém světě."

Podrobnosti v angličtině ZDE

26. 12. 2008

Viagra je novým nástrojem, jehož prostřednictvím získávají pracovníci CIA v Afghánistánu stárnoucí válečné magnáty na svou stranu, píše list Washington Post. Deníku to sdělil bývalý pracovník CIA.

V jednom případě měl šedesátiletý afghánský válečný magnát potíže ve snaze uspokojit své čtyři mladé manželky. Zároveň měl k dispozici, a nechtěl vydat, informace, které americká strana potřebovala.

Agenti CIA využili příležitosti a dali stárnoucímu Afghánci balíček čtyř malých modrých pilulek. "Vezměte si tohle," řekl agent CIA, "Bude se vám to líbit."

O čtyři dny později se agent CIA vrátil k zářícímu válečnému magnátovi - zda byly potěšeny i manželky, o tom se nehovořilo. Válečný magnát pak poskytl CIA cenné informace o pohybech Talibanu a o jeho zásobovacích liniích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24. 12. 2008

Jsem silně znepokojen letošním průběhem Vánoc. Média informují o když ne klesajícím, tak minimálně o stagnujícím vývoji letošních předvánočních tržeb obchodníků se spotřebitelským zbožím. Zejména potraviny nepřekonávají svůj loňský vrchol a index prodeje ingrediencí bramborového salátu nezaznamenal poprvé za dlouhá desetiletí růst. Podobně jsou na tom i prodejní indexy chipsů, coca coly a dalších tradičních náležitostí sváteční tabule. Pokud vyloučíme možnost, že lidé již dospěli ke svým biologickým limitům ve spotřebě, musíme uvažovat o daleko nebezpečnější situaci.

Michael Marčák: Tak šťastnou a veselou hospodářskou krizi roku 2009
29. 12. 2008

23. 12. 2008

Město má dokonale zrestaurované a vynikajícím způsobem osvětlené historické areály. S tím kontrastuje často velmi kýčovitá vánoční výzdoba... :)

FOTOGALERIE

Pozn: Fotografie ve fotogaleriích zvětšíte, když na ně kliknete. Je k dispozici asi pět různých velikostí.

23. 12. 2008

Se zájmem jsem si přečetl Vaše postřehy z Ruska i prohlédl fotografie.

V důsledku československé reality jsem po roce 1970 směl jen do SSSR, pracoval na ropovodech a byl jsem tam často. Koncem 80-tých let cest ubylo, předposlední cesta již do Ruska byla v roce 2000. Ta poslední před měsícem. Tak s touto zkušeností jsem četl Vaše články.

V mnohém máte pravdu, mnohé dojmy však mají jiný výklad, pro ten však nemáme dostatek znalostí i zkušeností z místní reality, píše Jiří Kroc.

24. 12. 2008

KD│Moskvu a EU čekají kvůli českému předsednictví nové problémy, upozorňuje redakční komentář Nězavisimoj gazety. Mezi faktory, které každé půlroční předsednictví ovlivňují, zmiňuje list národní rysy předsedajícího státu, jeho postavení v EU, autoritu lídra, naléhavost výzev, ale i charakter vztahů s Ruskem.

24. 12. 2008

Český účastník misí OSN:

Jako účastník dvou misí UN si ale přeji (na rozdíl od Vás) stažení vojsk z Afghánistánu, píše Pavel Skácel. Nejen českých. Jeden důvod je - vojenskogeografický. Není pochyb o tom, že bojové operace zde vedené nejde prostě vyhrát. Nemluvě o jejich nákladnosti.

25. 12. 2008

Politická krize se stupňuje

Politická krize v Gruzii nabírá o Vánocích nové obrátky, patrně i v souvislosti s očekávanou změnou v Bílém domě. Bývalý gruzínský zástupce v Organizaci spojených národů Irakli Alasania, který rezignoval 4. prosince a který je považován za jednoho z možných vůdců opozice, na Štědrý den na tiskové konferenci konané ihned po návratu z USA vyzval k urychlenému konání předčasných prezidentských a parlamentních voleb.

"Měli bychom změnit filozofii vládnutí; měli bychom vytvořit silné, demokratické, transparentní instituce, kompetitivní podnikatelské prostředí," řekl čerstvý pětatřicátník Alasania. Kritizoval dosavadní přístup vládnoucí moci, která každý nesouhlas považovala za výraz nepřátelství. Vyslovil se pro pokojné a legitimní změny v rámci ústavního pořádku. Oznámil také, že zahájil konzultace s představiteli politických stran, a vyslovil se rovněž pro spolupráci s bývalou předsedkyní parlamentu Nino Burdžanadzeovou.

23. 12. 2008

Lidé se diví, že přicházejí věci, které nebyly očekávány, i když ze zpětného pohledu očekávány být asi měly.

Diví se finanční krizi, diví se poklesu cen ropy, diví se pádu automobilového průmyslu. A přesto právě na začátku 21. století bychom si měli být více než kdy jindy v dějinách vědomi toho, že svět se dokáže měnit překotně a radikálně.

Kdo by před sto lety pomyslel na internet nebo na vyhlazovací tábory nacistů a komunistů? V Evropě dnes téměř neexistují hranice, sovětský blok je minulostí a jednou z největších hrozeb dneška či vlastně zítřka, soudě např. podle nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature a Science, je oteplování světového klimatu.

22. 12. 2008

Sepsání článku o skutečném smyslu českých Vánoc jsem si uložil jako trest za kritiku šéfredaktora. Myslím, že to bude trest spravedlivý.

Vánoce jsou nepochybně původem křesťanské svátky -- byť je prvotní křesťané neslavili. Menší část obyvatel České republiky, která se ke křesťanství hlásí, má tedy v základním ohledu jasno. Ale co všichni ti ostatní?

Pomineme-li reflexi Jana Kadubce, který zcela pohansky slaví slunovrat, není na první pohled vůbec jasné, co že si to Češi, Moravané a Slezané každý rok koncem prosince vezmou do hlavy. Když jsem o problému přemýšlel, prošel jsem postupně několik vánočních hypotéz, které tu předkládám obecenstvu k posouzení a kritice.

Klasický antropologický výklad svátku jako obnovení řádu se nabízí hned na prvním místě. Obávám se ovšem, že na znovuzrození cyklického času má u nás faktický monopol Silvestr. Nový rok znamená nový začátek, ale na Adama a Evu zpravidla nic takového subjektivně neprožíváme. A jaký by to také dávalo smysl, zřídit dva podobné svátky tak, aby je od sebe dělil pouhý týden! Kdepak, tudy cesta nevede.

22. 12. 2008

Aj, pane doktor, hezké je, že se nás neštítíte přec. - Nezbylo už nic neškodného. Malé radosti, výrazy života, které se zdály být vyňaty z odpovědnosti myšlení, nejen že obsahují moment vzdorné hlouposti, zatvrzelého sebezaslepení, nýbrž přímo slouží svému nejkrajnějšímu protikladu. Dokonce i kvetoucí strom v okamžiku, kdy je květ vnímán beze stínu zděšení, lže; dokonce i nevinné "Jak pěkné" omlouvá urážku ze strany existence, která je jiná, a není už žádná krása a žádná útěcha, kromě pohledu bezprostředně následovaného děsem, odoláním děsu a nelítostným vědomím negativity podržujícím možnost lepšího. Ve vztahu ke všemu nebrzděnému, uvolněnému, všemu co ponechává věcem volný spád, co zahrnuje poddajnost vůči převaze existujícího, lze doporučit nedůvěru. Zhoubný hlubší význam uvolněnosti, jež kdysi byla vyhrazena družnému přípitku, již dávno zasáhl i bližší pohnutky. Už příležitostný hovor s mužem ve vlaku, při němž, aby nedošlo ke sporu, odsouhlasíme pár vět, o nichž víme, že musejí vést rovnou k vraždě, je zradou; žádná myšlenka není imunní vůči své komunikaci, a abychom podkopali její pravdu, stačí jen vyslovit ji na špatném místě a ve špatné shodě.

23. 12. 2008

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

24. 12. 2008

Je energie jen jednou komoditou z mnoha v moderním průmyslové ekonomice? Nebo je to samotný základ našeho finančního a materiálního života? ptá se Kurt Cobb na stránkách Scitizen.

23. 12. 2008

JU│ Nezavisimaja gazeta si ve svém obsáhlém komentáři všímá nedělních akcí proti zvýšení cel na dovážená auta, které byly tvrdě potlačeny ruskou policií. Jak uvádí, měly neočekávané pokračování. Na webu ministerstva vnitra se rozběhla diskuse, kde, jak se ukázalo, nejvíce diskutovali sami milicionáři. Diskuse se natolik rozběhla, že kolem poledne v pondělí byla zablokována a na příslušné stránce se objevil text, že probíhají technické práce.

23. 12. 2008

V tržním hospodářství platí, že čas jsou peníze, jenže jak kdy, jak kde a jak pro koho.

Já se v průběhu posledních pár let stala milionářkou, aniž bych o to stála, jen díky tomu, že vzrostly ceny kdysi tak pohrdaných panelákových králíkáren. Po šestiletých soudních řízeních potvrdil Odvolací soud pro Prahu 2, že zaplatím polovinu z králíkárny ve výši 1 460 000 Kč exmanželovi, jinak mi hrozí exekuce.

23. 12. 2008

Poznámka k článku Žaluji na systém, neboť můj čas nejsou peníze" Marie Haisové

Článek paní Haisové je jistě lehce expresivní. Ale popisuje to, co je pro dnešní společnost typické. Tedy až astronomické ocenění věcí některých a totální znehodnocení věcí jiných. Samozřejmě na příkladu rodiny se to chápe a vlastně i počítá nejlépe. Je to ovšem jen důkaz toho, jak je ztržnění všeho vlastně nesmyslné, protože ono je bohužel závislé na tom, že lidé budou racionální, morální, eticky na výši, s dlouhodobým horizontem úvah, nebudou brát ohled na svůj společenský status a ideálně ještě budou dobrovolně solidární s potřebnými.

23. 12. 2008

Protestní čin novináře Muntadara Zajdího, který po americkém prezidentovi hodil pár prošlapaných smradlavých křusek a zároveň mu adresoval slova o špinavých psech a lásce iráckého lidu, patří do onoho tak vychvalovaného rámce západní liberální demokracie a Amerikou tak opěvovaných lidských práv. Prezidenta neohrozil, jako kdyby po něm hodil granát. Lásku Iráčanů a všech Arabů k americkému okupantovi vyjádřil s expresivitou vlastní jeho kultuře už po staletí. Kulturu odlišnosti je třeba respektovat, ne? Ano, spáchal atentát. Mediální.

Stejně tak mediálním atentátem bylo, když po Madeleine Korbelové Albrightové hodili v březnu 2000 čeští studenti na Masarykově univerzitě smradlavá vejce poté, co zde Albrightová převzala Velkou zlatou medaili za "přínos světové diplomacii". Za rozpoutání války na Balkáně, za vybombardování Bělehradu, za potupnou okupaci Kosova. Dostali podmínku. Tehdejší prezident Václav Havel vaječný útok odsoudil slovy: "Kdo není schopen přemýšlet o vážných problémech dnešní civilizace včetně globalizace, tomu nezbývá než vzít vajíčko a po někom ho házet." Stejně tak mediálním atentátem bylo, když dva novináři s platnou akreditací a bezpečnostním prověřením (jeden rusky hovořící a druhý ukrajinsky hovořící) na závěr summitu NATO v Praze hodili rajčata na generálního tajemníka aliance George Robertsona. Důvod měli. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek tehdy ČTK řekl, že policie muže stíhá za výtržnictví na svobodě, protože neshledala důvod k vazbě.

23. 12. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Vánoce jsou oblíbeným svátkem dětí, a to nejen pokřtěných. Že ale přitom šlo alespoň kdysi míň o dárky než o Ježíšovo narození, to hodně lidí prý neví, nebo to nechce slyšet. Stejně je ale právě z toho důvodu zajímavé, co podle magazinu News v pořadu "Pressestunde" rakouské televize ORF řekl v těchto dnech římskokatolický kardinál kardinal Christoph Schönborn v techo dnech rekl podle magazinu News v 'ORF Pressestunde'.

23. 12. 2008

V pondělí 22. prosince 2008, v hlavních večerních zprávách TV NOVA, nabídla hlasatelka Markéta Fialová titulek: "Potvrdí nová studie nezávadnost radaru v Brdech?" Zaostřil jsem oční pozadí a našponoval oba ušní bubínky - nechtěl jsem přijít o novou informaci.

Dozvěděl jsem se, že se chystá "unikátní studie o vlivu radaru na lidské zdraví". Tuto studii údajně právě připravuje armáda ČR, která hodlá zdravotně sledovat asi 300 osob.

23. 12. 2008

Vojenské operace ze západu a shora ještě mír a zářné zítřky do žádné země nepřinesly. Kdyby chtěly Spojené státy doopravdy pomáhat obyčejným afghánským lidem, nepodporovaly by tu dříve fanatické džihádisty, kteří po odchodu Rusů rozervali zemi natolik, že domorodá populace vítala příchod Talibanu k moci. Navýšený počet jednotek NATO/ISAF, jak se očekává, této nešťastné zemi nikdy klid nepřinese, spíš naopak. Jsou zde jen kvůli ropovodům, nikoliv kvůli blahu afghánských nebožáků. Stačilo by ale, kdyby takzvané mezinárodní společenství naslouchalo afghánskému umírněnému disentu, navázalo s ním úzkou spolupráci a zapojilo do rekonstrukce země sousední státy.

22. 12. 2008

Vracel jsem se v pondělí večer z centra Petrohradu metrem na své předměstí, když jsem si ve voze veřejné dopravy povšiml zvlášť bizarní kapitalisticko-komunistické reklamy. Banka Baltinvest lákala vkladatele úroky z uspořených částech ve výši 14 nebo snad 17 procent ročně (obě úrokové míry jsou naprosto nerealistické) - snad aby zdůraznila naprostou ireálnost takové nabídky, bylo na plakátě zdůrazněno: Vklady jsou pojištěny!

Ale proč to píšu: Chcete-li si své úspory na velký kapitalistický úrok vložit do banky Baltinvest, navštivte některou z jejích poboček. Například tu na Náměstí Diktatury Proletariátu č. 7. Nemohla by být absurdnější metafora směsice kapitalismu a pozůstatků komunismu, jíž je dnešní Rusko.

Přitom ale zase v univerzitní čtvrti hned v centru města mají Náměstí Akademika Sacharova, což byl antikomunistický disident. :)

V Československu po pádu komunismu nový režim rychle zlikvidoval všechny pozůstatky poraženého režimu v sochách i v názvech ulic. Není to konec konců překvapivé, byla to okupantská ideologie. V Rusku to většinou neodstraňovali: i když, v rámci férovosti, je nutno přiznat, že v Petrohradě nyní probíhá debata, zda by se měl zrušit název Třídy bolševiků a nahradit jej něčím nepolitickým. Zatím k tomu nedošlo a paradoxně Sídliště bolševiků je tu paradoxně považováno za jedno z nejhorších příměstských sídlišť.

20. 12. 2008

POVRCHNÍ DOJMY Z BÝVALÉHO RUSKÉHO HLAVNÍHO MĚSTA:

< Pozvánka na protivládní demonstraci proti "krizi" a vládní nečinnosti vůči ní. Na rozdíl od pozvánek na demonstrace proti radaru v Praze tyto plakátky v Petrohradě nikdo, jak se zdá, nestrhává, i když si lidi myslí, že protivládní protesty financuje disidentský magnát Berezovskij z Británie

Kvůli finanční krizi sleva veškerého zboží o 70 procent >

Jak vypadá život v Sankt Peterburgu, bývalém centru ruského impéria, v "evropském" městě před tři sta lety postaveném daleko na severozápadě země v oblasti bažin, v Putinově "totalitním státě", který by podle pražských antikomunistů "zase chtěl zotročit ubohou Českou republiku"? Jaké jsou povrchní dojmy člověka, který poprvé v životě přijel do ruské říše, protože mu předtím bylo blbé cestovat do okupačního impéria?

Jak o tom svědčí fotografie z prvního dne po příjezdu, které si můžete prohlédnout v této fotogalerii, první dojmy z bývalé ruské metropole Sankt Peterburg jsou, že je to město neuvěřitelně pozápadněné. Všude jsou jen drahá západní auta, BMW, four by fours, vozidla drahých značek. Je to prý nový jev, před třemi lety tu jezdily převážně jen žigulíky.

Moskvané, naprosto posedlí byznysem, kapitalismem a podnikáním, se prý Petrohraďanům posmívají, že to je město, které je v polospánku. Moskva je posedlá tím, čemu Rusové říkají "glamur" - být co nejrychleji co nejbohatším kapitalistou. V Petrohradě to také existuje, ale prý méně. Je tomu, jako by po desetiletích komunismu chtěli být Rusové co nejkapitalističtější. "Byznys byl, je a BUDE!" viděl jsem nápis na jednom petrohradském billboardu.

Cizinec z Evropské unie, který nebydlí v hotelu, se musí registrovat na policii. Formulář je papírový (takže pro registraci k ničemu, úřednice papíry někam odloží, informace jsou tak nedohledatelné) a složitý. Jenže se nemusí stát dlouhé hodiny fronta jako v Praze na Olšanské: formulář stačí vyplnit a odeslat na adresu policie z pošty, bez fronty.

Přesto místní lidi poukazují na velké množství byrokracie a razítkování, které občané překonávají tak, že prostě nedodržují žádné předpisy, všechno si dělají po svém. Ukradnou-li vám počítač, musíte zaplatit policii 8000 Kč, aby vám ho našla, a jí se to skutečně podaří - což jaksi naznačuje, že je policie se zloději spolčená.

Jistě pozůstatkem stalinské paranoie je, že se nesmí fotografovat na poště a v metru. :)

Ceny v Petrohradě mi připadají tak o 30 - 40 procent vyšší než v Praze: Pivo stojí 60 Kč, boršč 75. Lidé prý vydělávají asi 10 - 15 000 Kč měsíčně, často ve dvou zaměstnáních. Všeobecně působí město dojmem dobře oblékaných, relativně bohatých lidí, jezdících nejdražšími automobily. K chudině patří především starší lidé a důchodci, kupující v supermarketu jen chleba a kefír. Obchody mají otevřeno dlouho, obchod s alkoholem Norman má otevřeno čtyřiadvacet hodin denně, avšak po třiadvacáté hodině je zakázáno prodávat tvrdý alkohol. Cigarety jsou neuvěřitelně levné. Všichni kouří. Letadlo z Amsterodamu do Petrohradu bylo silně cítit kouřem z Rusů, ačkoliv se v něm samozřejmě nekouřilo. Ruská vláda nařídila, že cigarety, prodávané v restauracích, nesmějí být dražší než v běžném obchodě. Restaurace to obešly tím, že nabízejí i zapalovač a za ten si účtují přirážku.

Historické centrum města je obklopeno ošklivými panelovými sídlišti, kde bydlí většina obyvatelstva. I sem proniká reklama a západní firmy a supermarkety. Pomalé a neefektivní veřejné dopravě ostře konkurují vysoce populární "maršrutky" - minibusy, které rychle a často jezdí po fixních trasách a zastaví podle přání zákazníka kdekoliv. Cena za přepravu je 18 Kč. Lidé si v minibuse navzájem předávají peníze, až je dostane řidič. Po cestujících v přeplněném minibuse pak putují zpátky i drobné. Jízdenky se nevydávají.

Uprostřed historického centra citlivě architektonicky zbudovaný hypermoderní koncertní sál Mariinského divadla. Koncert Messiaenovy hudby dirigovaný známým ruským i mezinárodním dirigentem Gergievem, vstupné 100 Kč. Kdyby to slyšel Stalin, tak by se zbláznil. Rozsáhlá knihkupectví. Lidi, kteří vám přiznávají, že čtou poezii.

V metru i všude po městě jsou billboardy vládní osvětové propagandy: "Každé dítě má nárok na rodiče." - "Aby člověk mohl v dobro věřit, musí ho začít dělat. Tolstoj." A všudypřítomné reklamy. Petrohradské metro je jimi oblepené daleko víc než metro pražské.

FOTOGALERIE

20. 12. 2008

které před pětašedesáti lety hladovělo

Návštěva supermarketu vypovídá výmluvně o zvyklostech a stavu každé země. Samozřejmě, že se dnes stavějí chrámy konzumerismu všude stejné. Přesto však je nabídka zboží v supermarketech v každé zemi trochu jiná. Nabídka v tomto potravinářském supermarketu na předměstí Petrohradu se zdála být - zejména v potravinách, v alkoholu a v Kavkazem inspirovaném nakládaném ovoci a zelenině - o něco širší než v České republice, určitě o hodně širší než v Británii a o něco užší než např. ve Francii.

Nákup z jiných obchodů stejně jako veškeré své větší tašky byli zákazníci před vstupem do supermarketu si nechat zadarmo zatavit do velkých igelitových pytlů, aby nekradli. :)

Platba úvěrovou či debetní kartou z libovolné země se dala uskutečnit poté, co prodavačka dvouvteřinovým nahlédnutím ověřila totožnost kupujícího podle pasu. Supermarket byl přeplněn lidmi a nebyl zrovna dostatek nákupních vozíků.

FOTOGALERIE

21. 12. 2008

"Nu což," odpověděl Woland zamyšleně, "lidé jsou lidé... Mají rádi peníze, ale to bylo vždycky..."

Bulgakov, M.: Mistr a Markétka. Odeon, Praha 1990. S. 100

Bulgakovův román Mistr a Markétka je situován do Moskvy v době Leninovy Nové ekonomické politiky (Новая экономическая политика, НЭП) mezi lety 1921 -- 1929. Bolševiky tolerovaný kapitalismus "nepmanů" pyšnící se zlatými mincemi zvanými červoněc stál ve znamení obnovy nabídky spotřebního zboží a kultu peněz. Právě tento rys doby vystupuje do popředí v Bulgakovově scéně z moskevského divadla Varieté, při níž ďábel nechá ze stropu sálu padat čerstvě vytištěné ruble a baví se rvačkami mezi publikem. V roce 1928 se ruská ekonomika konečně dostala na předválečnou úroveň. Rok nato přišel Stalin s kolektivizací, industrializací a Gulagy.

21. 12. 2008

< "Každé dítě potřebuje rodiče!" (Městská společenská reklama komunálního úřadu Sankt Peterburgu)

Reakce na glosu Karla Dolejšího "Ano konzumu, ne moderně"

Rád bych zdůraznil, že svými povrchními poznámkami z Petrohradu po dvou dnech pobytu nezamýšlím v žádném případě Rusko idealizovat - píšu jen o tom, co vidím, a co je. Ovšem píše-li Karel Dolejší, že se nikdy neví, jak to nakonec v Rusku dopadne, má sice pravdu, je to ale trochu neférové - ono se nikdy neví, jak to dopadne nikde. Mě například v současné době docela děsí stále sílící politická korektnost a šířící se až skoro komunistická byrokracie v britské společnosti, proti níž prostě není odvolání: byrokrati si v Británii docela putinovským způsobem rozhodli, že takhle prostě věci budou. Jak poznamenala polská kolegyně na Glasgow University, je to stalinismus, a o to nebezpečnější, že ho šíří lidé, kteří netuší, co dělají. Věděli jste, že když jste před patnácti lety žádali Scottish Arts Council o grant, vyplnili jste patnáctistránkový dotazník; dnes musíte vypracovat dotazník o délce 300 stran? Kdo to rozhodl a proč všechno směřuje tímhle směrem? Můžete křičet a protestovat, nikdo vám nic neudělá, ale taky se nic nezmění. Je to proto, že byrokrati jsou přesvědčeni, že stojí v čele systému, který je jediný možný a správný. Připomíná vám to Putina?

Tím chci jenom říct, že není jasné, jak to dopadne nikde, zvlášť v době prohlubující se finanční krize a blížícího se vyčerpání ropných zdrojů, na které se, jak se zdá, nikdo nepřipravuje.

22. 12. 2008

Očekávaný pocit při první návštěvě Ruska, že mě zahrne děsivá východňárská cizota, se nedostavil. Potvrdily se informace, že to v Rusku vypadá jako v České republice; respektive že Česká republika vypadá dodnes daleko víc jako Rusko než jako Západ. Během několika desítek let komunismu se Československo přizpůsobilo ruským způsobům daleko víc, než jsme možná ochotni přiznat. Hlavně ten život na sídlišti... No, posuďte sami.

FOTOGALERIE

22. 12. 2008

Ruští oligarchové se řadí s prosíkem před Kremlem a dožadují se půjček ve výši 78 miliard dolarů, které jim mají umožnit, aby přežili finanční krizi, píší ekonomické internetové stránky Bloomberg. Putinovi to poskytuje příležitost, aby posílil vliv státu v největších ruských korporacích.

Ruské firmy bude muset příští rok splatit zahraniční obligace ve výši 110 miliard dolarů, což je podle ústřední banky dvojnásobek dluhu, jaký mají Brazílie, Indie a Čína.

Zadluženost ruských podniků se za poslední tři roky ztrojnásobila. Jejich majitelé jsou ochotni poskytnout část svého kapitálu státu oplátkou za státní podporu, protože byli postižení klesajícími cenami komodit a největším poklesem hodnoty rublu od ruského bankrotu r. 1998.

Zdroj ZDE

25. 12. 2008

ŠOK Rusko a Srbsko podepsaly sérii energetických dohod, na jejichž základě získá ruská společnost Gazprom většinový 51procentní podíl v srbském ropném monopolu NIS výměnou za výstavbu strategického ruského plynovodu South Stream přes Srbsko. ... Gazprom koupil 51 procent podílu v srbském ropném monopolu NIS za 400 milionů eur a zavázal se, že bude do srbské společnosti do roku 2112 investovat 500 milionů eur bez ohledu na to, jaké eventuálně budou důsledky světové ekonomické krize. ... Gazprom pro South Stream už uzavřel dohody s Bulharskem, Srbskem, Řeckem a Maďarskem. Podílet by se na něm mohly také Slovinsko a Rakousko.

podrobnosti: Finanční noviny - ČTK: Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohodyZDE

související: SME: Gazprom dohodol s Turkménskom výstavbu plynovodu ZDE
23. 12. 2008

JU│ Ruský tisk si všímá stále velmi neklidného vývoje na Ukrajině. Tak v minulých dnech obvinila premiérka Tymošenková prezidenta Juščenka a lidi z jeho okolí, že manipulovali kurzem ukrajinské hrivny, která se znehodnotila vlivem světové finanční krize ze 4,80 hrivny za dolar v srpnu na 7,87 v současnosti. Někteří jimi pověření lidé pak prováděli operace s výměnou valut a na tom se obohatili o několik miliard.

14. 12. 2008
"Věz, že mezi pravdou a snem není jiný rozdíl než ten, že sen může být někdy překrásný a sladký, kdežto pravda nikdy."
Giacomo Leopardi

Raymond Aron kdysi trefně poznamenal, že kdyby západní demokracie směly uzavírat aliance pouze s demokraty, Západ by nemohl mít za spojence nikoho než sebe sama. Takové konstatování skutečnost nepřikrašluje a velmi prospívá přesnému myšlení. Známe situace a důvody, proč západní země musejí spolupracovat s nedemokratickými režimy jako Stalinův SSSR nebo absolutistická Saúdská Arábie. Pak je ovšem nezbytné vědět, s kým máme co do činění, proč, odkud, a až kam.

22. 12. 2008

Občanská iniciativa orientující se na oblast genderových vztahů Žába na prameni udělovala v neděli 21. 12. 2008 své výroční ceny a anticeny. Ceny jsou věnovány lidem, kteří buď nějak přispěli k rozvoji společenského diskurzu týkajícího se kulturně etablovaných vztahů mezi pohlavími, nebo naopak předvedli nějaký "echt" konzervátorský, nejčastěji sexistický nebo jinak diskriminující výkon v rámci utužování stereotypů místní sociální konstrukce.

Jan Čulík patřil mezi ty první a získal cenu Zlatá žába za " soustavnou podporu snah o odstranění genderových stereotypů v ČR a sdělování svých zkušeností ohledně postavení žen a mužů ve Velké Británii v článcích na Britských listech". Postoj Jana Čulíka podle organizátorů iniciativy nejlépe vystihuje citace z jednoho z Čulíkova článku "Ženy nejsou méněcenné bytosti, pane Klausi": "Vzdělání je v ČR koedukační, přesto však, zdá se, dokáže česká společnost vypěstovat u mladých lidí dodnes tak silné genderové stereotypy jako snad v nejortodoxnější islámské společnosti někde v Pákistánu."

23. 12. 2008

ANALYSIS

In a matter of weeks the crisis transformed the world entirely

How the crisis has evolved

t is now quite obvious that, unlike the initial misapprehensions suggesting the turmoil was limited to mortgages in the US, what we are actually faced with is a global financial crisis typified by plummeting capital and money markets, dragging prominent banks down with them, and by the freezing of cash and confidence. The gambles taken by money market and capital market operators are not solely to blame. Their actions are a direct result of the extreme deregulation of these markets, facilitating the use of sophisticated, obscure gambling products such as multi-level derivatives (derivatives and derivatives of derivatives of securities) or entirely unregulated gambling institutions fronted in the main by hedge funds, long ago dubbed `casino capitalism' by European trade unionists.

22. 12. 2008

The fortieth anniversary of the Prague Spring is more than an opportunity to commemorate one of the highlights of our history. First and foremost, it is an opportunity to reflect on how we can find inspiration today in the reforms of the time – and their suppression. To express this, I will use the term ‘lessons’, so sullied back then; these days we do not ‘draw lessons from a crisis’, as proclaimed by the government after stifling the reforms, but learn from both the reforms and their suppression.

22. 12. 2008

Rowan Williams, arcibiskup canterburský, varoval v článku v deníku Dail Telegraph, že si Británie musí dát velký pozor při zavádění opatření proti finanční krizi, aby to s ní nedopadlo jako v nacistickém Německu. Srovnal reakci Gordona Browna na finanční krizi s nacistickou Třetí říší.

V článku píše, že Německo ve třicátých letech provádělo politiku podle zásady, že "na velkém množství lidí nezáleží".

Podle Williamse ignoruje britská vláda v nynější krizi obyčejné lidi, důchodce, kteří přišli v důsledku finanční krize o úspory, zaměstnance zkrachovalého supermarketu Woolworth, mladé podnikatele, kteří doufali v úspěšnou kariéru, nemluvě o bezmocných výrobcích zboží v zemích třetího světa, jehož ceny jsou určovány tisíce kilometrů od místa, kde se zboží vyrábí. Arcibiskup srovnal britskou vládní politiku vůči výdajům s postojem "narkomana, který se vrací ke své droze".

Britský premiér Gordon Brown řeší ekonomickou krizi tím, že zvýšil státní půjčky na rekordních 200 milionů liber denně. Vláda poskytla 500 miliard liber z peněz daňových poplatníků na záchranu krachujících bank a snížila DPH o 2,5 procenta ve snaze přimět veřejnost, aby zase začala nakupovat. Avšak očekává se, že nezaměstnanost v Británii po Novém roce stoupne na více než 2 miliony osob. Supermarkety jako Woolworth a MFI zkrachovaly. Ceny realit poklesly o 15 procent a tisíce držitelů hypoték se staly obětí "negative equity" (nejsou schopni hypotéku dál platit a dům či byt nemohou prodat, protože jeho hodnota je nyní nižší než výše splácené hypotéky). Vklady občanů v bankách utrpěly, protože byly úrokové míry sníženy na 2 procenta.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22. 12. 2008

Istanbulská obuvnická firma Baydan Shoe Company byla zahlcena objednávkami obuvi z celého světa poté, co informovala, že právě ona vyrobila boty, které před několika dny v Iráku jeden novinář hodil na prezidenta Bushe. Baydan musel zaměstnat dalších 100 osob, aby byl schopen vyrobit dalších 300 000 párů obuvi - čtyřikrát vyšší objem normálního odbytu. Objednávky bot pocházejí především z USA a z Británie a ze sousedních muslimských zemí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

23. 12. 2008
tisková zpráva poslance Ing. Petra Rafaje, člena rozpočtového výboru , předsedy podvýboru pro činnost daňové a celní správy a člena mediální komise Parlamentu.

Jednání Rady Českého rozhlasu vzbuzuje podezření, že se zaměřila na likvidaci generálního ředitele ČRo Václava Kasíka. Její kroky jsou neobhajitelné a nelogické a činnost Rady je třeba prověřit. Petr Rafaj tak reaguje na poslední kroky Rady Českého rozhlasu, která minulý týden obvinila z "vážného porušení zákona" generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka. Měl se ho dopustit tím, že nevěděl o možné spolupráci svého spolupracovníka Libora Křivky s vojenskou kontrarozvědkou. Křivkovi, který v srpnu rezignoval na svou funkci, zatím spolupráce prokázána nebyla.

23. 12. 2008

Velmi ráda bych Vám poděkovala za Váš podpis v petici proti mé demolici.

Od doby spuštění petičního webu uplynuly 2 měsíce a mým zachráncům se podařil velký kus práce. O tomto, nebojím se říci, zločinném plánu, se dozvěděla celá republika i okolní země. Řada Čechů žijících Anglii, USA, Novém Zélandě, dokonce i v Panamě a dalších zemích byla tímto záměrem pobouřena natolik, že svůj protestní podpis rovněž připojili k petici.

23. 12. 2008

Nemohu souhlasit s názorem Petra Wagnera v článku Poplatky za ošetření nic neregulovaly. Pokud mají peníze nějakou hodnotu, z čehož vycházím, bude mít každá změna v jejich vydávání a přijímání nějaké důsledky. Samozřejmě chápu, že název článku Petra Wagnera není vážně míněnou generalizací, ale nadsázkou. Ta však situaci zcela nevystihuje, což je patrno i ze samotného článku autora, který fungování poplatků popisuje.

22. 12. 2008

Skupina poslanců (včetně jedné poslankyně, Kateřiny Jacques) se vydala do Afghánistánu zjistit – ověřit si – jak tam působí (žijí) čeští vojáci a „rekonstrukční tým“. Cesta dobrodružná a vzrušující – dobrodružná, protože sotva který člen skupiny kdy byl vojákem neřku-li zúčastnil se ozbrojeného boje. Vzrušující, protože cesta přece vedla do „válečné zóny“. Ano, titulek jedné zprávy tvrdil, že se poslanci „ocitli pod minometnou palbou“ – třebaže o čtyři řádky dále se v téže zprávě píše, že základna, na níž pobývali, „napadena nebyla“. Museli ovšem do krytu.

22. 12. 2008

Celá řada autorů napsala pro dnešní BL články, v nichž se přimlouvá za stažení českých vojáků z Afghánistánu. Česká jednotka samozřejmě situaci v Afghánistánu nevytrhne, dovolil bych si však skromně podotknout, že jestliže tam Západ v důsledku své vojenské a diplomatické nekompetence prohraje, vítězství Talibanu bude pro místní lidi, hlavně ženy, hodně drsné. Chudáci.

Víte jistě, že aktivisté z Talibanu v minulých týdnech už několikrát chrstli dívkám, které na sobě neměly burku, do tváře kyselinu. Extremní muslimové z Talibanu zakáží ženám jakýkoliv přístup ke vzdělání i veškerou činnost mimo kuchyň. Před americkou invazí do Afghánistánu r. 2001 byla zakázána i rocková hudba a televize.

To jen na přípomínku, abychom si nehráli pořád jen na vlastním rybníčku a nebyli posedlí jen vlastním úhlem pohledu. Ano, než se ozvou kritikové, vím, že je velmi obtížné vnášet civilizovaný režim do země ze zahraničí. Máme však zůstávat úplně v nečinnosti nad praktikami Talibanu - je chrstání kyseliny do tváří mladých dívek "vnitřní záležitostí" dané země a pokusy to zastavit jsou nepřípustným vměšováním? :)

PS: A k poznámce Karla Dolejšího: Samozřejmě, že klíčem k celému problému je pákistánské pomezí a vůbec neuspořádané poměry v Pákistánu. - Celou ženskou populaci bude asi obtížné z Afghánistánu repatriovat. :) - Jinak se mi nelíbí v poznámce Karla Dolejšího projevovánéí poněkud typicky českého postoje, že "nic nejde, tak nemá cenu se o cokoliv snažit". Jaké je to řešení? To není asi alternativa.

22. 12. 2008

Reakce na glosu Jana Čulíka.

V Afghánistánu jsem pobýval před dlouhem ale ne krátce. Vězte, že pobyt vojsk ze zcela jiné kulturní oblasti vede k několika věcem. Především se zcela deformují tradiční mocenské poměry. Druhá je že extremisté získávají větší moc. Protože pro místní jsou kulturně bližší než my "Zápaďané", píše Petr Wagner.

22. 12. 2008

Z článku pana Kadubce "Ateistovy Vánoce":

"Svátek Slunovratu je navíc mnohem staršího data než křesťanské narození Mesiáše."

Proč "navíc"? Je starší datum argumentem? Pak je kanibalismus určitě lepší než Deklarace lidských práv :-) , píše Boris Cvek a dál protestuje:

Celý ten článek pana Kadubce je absolutní pitomost! Ten člověk nemá ponětí o biblistice a o tradici... ba podezřívám ho, že své informace a zejména způsob argumentace čerpal z nějakých slovníků pro ateisty, které vydávali komunisté. Pan Kadubec by mohl znát aspoň základní věci z wikipedie.

Bádání o historickém Ježíši je staré už dvě století a má za sebou mnohé kontroverze a ideologické střety. Kadubec se tváří jako člověk, který zná pravdu a neví vůbec nic o tom, jakou cestu bádání o historickém Ježíši už urazilo. Jeho text by se hodil někde na začátek 18. století jako výchozí bod ideologické bitvy. Do 21. století patří stejně jako teorie flogistonů nebo alchymie...

22. 12. 2008

ANALÝZA

Jestliže byla lidská práva v době vzniku OSN pojímána jako právní vyjádření vzájemných humanistických ohledů a solidarity ve společnosti, jejich neoliberalistická interpretace naproti tomu akcentuje individualistické pojetí až egoistického charakteru.

S nimi spojovaná svoboda je pak chápána, stručně řečeno, jako stav, kdy je jedinec státem i právem ponechán sobě napospas v dobrém, ale i ve zlém.

22. 12. 2008

Britské listy uveřejnily v minulém týdnu několik článků, které podporují evropskou integraci nebo Lisabonskou smlouvu použitím, domnívám se, pochybných argumentů, jako je kupř. zpochybňování Masaryka nebo první republiky. Masaryk ovšem byl – a to je snad všeobecně známo - stoupencem Spojených států evropských. Postavených ovšem na rovnoprávnosti států (národů) a na demokratických, mravních a duchovních principech.

22. 12. 2008

Slavím Vánoce, i když jsem ateista. Slavím totiž svátky Slunovratu, připadá mi to naprosto samozřejmé, akorát by ty svátky mohly trvat až do Tří králů. Svátek Slunovratu je navíc mnohem staršího data než křesťanské narození Mesiáše. Vánoční stromeček už nejméně třicet let doma nemíváme. Mám pro to jediný důvod - stromky jsou příliš drahé. Přitom se v lese musí každoročně provádět tak zvaná prořezávka, tj. vyřezat některé stromky, aby ty druhé měly více světla a měly lepší podmínky k růstu. Takže ty vyřezané stromečky jsou vlastně odpad. Proč dělat prořezávku třeba na jaře, kdy by se ty stromky musely ponechat v lese na shnití, když můžeme odpad zpeněžit! To proto nějaký chytrák vymyslel heslo: Na vánoce do každého bytu stromeček! Marně hledám nějaký jiný důvod. S narozením Ježíška stromeček nemá žádnou souvislost, dokonce ani se slunovratem. Přesto i já mívám v pokoji jakousi nápodobu stromečku. To si zajdu do lesa a ulomím pár co nejvíce pokroucených větviček z borovic a jsem potěšen, když najdu větvičku ještě se šiškami. Větvičky dám do vázy s vodou, příjemně to voní a připomíná mi to čínské bonsaje.

22. 12. 2008
Reakce na článek Jana Čulíka "Jediným problémem s Afghánistánem je..."

Zatím poslední válka v Afghánistánu už je opět s velkou pravděpodobností prohraná. Bez zničení základen hnutí Talibán v sousedním Pákistánu, jež by si však nejspíše vyžádalo občanskou válku, může NATO doufat nejvýše ve vytlačení militantů přes hranici, která se kvůli geografickým danostem prakticky nedá uhlídat.

Pokud i tato invaze selže, bude několikátá v řadě a nikdo by se už neměl divit. Podle údajů z otevřených zdrojů si Talibán, založený kdysi pákistánskou službou ISI a americkou CIA, díky obchodu s drogami zajistil zhruba dvacetkrát větší příjem než afghánská vláda -- a navíc má čas. NATO má politické problémy, čas v žádném případě.

Akceptovat jiný úhel pohledu, jak doporučuje Jan Čulík, jistě nezaškodí, ale pokud jde o afghánské ženy, na něž fanatici útočí kyselinou, ty by měla hlídat afghánská policie, nikoliv čeští vojáci vyčlenění primárně k ochraně zahraničních civilních specialistů. A jestli afghánská policie tohle nedokáže, tak jediné, co se pro ohrožené ženy dá ještě udělat, je dostat je ven ze země, již před terorem fanatiků (vypěstovaných také za peníze amerických daňových poplatníků) nedokážeme zachránit.

Je to smutné, ale víc se o tom opravdu nedá říci.

22. 12. 2008

Debata o postojích presidenta Klause, Lisabonské smlouvě, euroskepticismu a eurooptimismu, která probíhá na stránkách Britských listů, je skvělá. Bylo by báječné a pro českou veřejnost užitečné, kdyby se o významných společenských a politických dějích a pohybech takto diskutovalo v hlavních denících, v rozhlase a televizi. Kdyby takovéto výměny názorů byly ve sdělovacích prostředcích, pravděpodobně by se zvýšil zájem občanů o politiku, kultivovala by se angažovanost veřejnosti a snížil právem kritizovaný flegmatismus populace ve vztahu k postojům a rozhodnutím decizní sféry. Je nádhera číst polemiky Schnura s Kellerem, Čulíka s Kotrbou a Kubou, porovnávat postoje Dolejšího a Saka, Štampacha a Žáka, konfrontovat je s názory Kvacskaie, Šebestíka, Vimmera, Koštála, Drašnara a dalších.

4. 12. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V listopadu 2008 přispělo celkem 175 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 46415.45 Kč. Příjem z reklamy byl 3300 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30. 11. 2008 částku 81 005.73 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach
16. 12. 2008 Sarkozy ve francouzských Gumácích podpálil Klause   
16. 12. 2008 Západní nezájem o Českou republiku: Co se dá dělat? Jan  Čulík
15. 12. 2008 Traumata a mindráky Jiří  Drašnar
15. 12. 2008 Prosinec 2008: Obamo, Vaše názory mne nezajímají... Boris  Cvek

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
19. 12. 2008 Prezident Bush "nedovolí rozklad amerického automobilového průmyslu"   
18. 12. 2008 Ve Washingtonu se rozdávají úvěry Ladislav  Žák
17. 12. 2008 O neznalosti politiků a drzosti bankéřů, neboli Rozhodování v nejasnosti Uwe  Ladwig
17. 12. 2008 V Británii výrazně stoupla nezaměstnanost   
16. 12. 2008 Ruská vláda neví, co bude napřesrok s ekonomikou   
4. 12. 2008 Britské úrokové míry byly sníženy na nejnižší úroveň v historii   
1. 12. 2008 Stát musí odstranit tržní rizika, má-li hospodářství znovu začít fungovat   
1. 12. 2008 Miliony z klobouku? Petr  Wagner
27. 11. 2008 Snižování daní v době krize, aneb Kancléřka Merkelová se ještě brání Uwe  Ladwig
26. 11. 2008 Americké ministerstvo financí vloží dalších 800 miliard dolarů do krachující americké ekonomiky   

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   
24. 2. 2008 Nikdy více bolševizaci ČR   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar
3. 11. 2008 Společensky nebezpečné postoje Martin  Škabraha
3. 11. 2008 Umění má zřejmě pořád, kromě poznávací a estetické i etickou funkci Jan  Čulík

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann
25. 11. 2008 Za odměnu na Sibiř Karel  Dolejší
16. 11. 2008 Pozor na ruskou manipulaci Jan  Čulík
14. 11. 2008 Civil Georgia: Bush prý přesvědčoval Sarkozyho, aby během gruzínské krize nejezdil do Moskvy   
13. 11. 2008 Independent: Proč ignoroval Západ pravdu o válce v Gruzii?   
10. 11. 2008 Rusko, Gruzie a USA: Dvojí metr v praxi Edward S. Herman
8. 11. 2008 NYT: Saakašviliho verze vzniku srpnové války zpochybněna vyšetřováním OBSE   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2008 Poplatky za ošetření nic neregulovaly Petr  Wagner
6. 12. 2008 Šlo o návštěvu lékaře jen v nutných případech   
5. 12. 2008 Poplatky ve zdravotnictví v ČR a v Německu   
5. 12. 2008 Rušení traumacenter a standardy zdravotní péče Petr  Wagner
5. 12. 2008 Zdraví je nade vše Jan  Mertl
5. 12. 2008 Brno má zájem o Úrazovou nemocnici, kterou chce Julínek rušit   
2. 12. 2008 Medicínské námitky proti "standardům zdravotní péče" Petr  Wagner
2. 12. 2008 Petr Wagner neřeší zásadní etické otázky dnešní zdravotnické péče Jan  Čulík
26. 11. 2008 Josef Provazník nerozumí problémům ve zdravotnictví Petr  Wagner
26. 11. 2008 O Davidu Rathovi: Politik by neměl radikálně měnit svá stanoviska   

Čína RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr, Alena Breuerová, Štěpán Kotrba
31. 10. 2008 Na čínském obzoru jsou přece jen nakonec "josefínské" reformy? Miloš  Dokulil
30. 10. 2008 Asijské vesmírné závody   
30. 10. 2008 Studie RAND naznačuje, že USA prohrají válku s Čínou   
13. 10. 2008 Čína zřejmě dovolí zemědělcům prodávat svou půdu   
5. 9. 2008 Potěší Vás to? Miloš  Dokulil

Zelení RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
25. 11. 2008 Pochybnosti   
25. 11. 2008 Jak se dláždí cesta k moci Milan  Daniel
24. 11. 2008 Bursíkova izolace se prohlubuje Milan  Daniel
24. 11. 2008 Hlasujte v souladu s programem, nebo odejděte! Ondřej  Slačálek
22. 11. 2008 Poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová opustily klub SZ   
21. 11. 2008 Zelené divadlo na provázku Milan  Daniel
13. 11. 2008 Stanislav Penc odchází ze Strany zelených Stanislav  Penc
4. 11. 2008 Zubová: Jednou z příčin propadu SZ ve volbách byl odklon od zeleného programu Matěj  Stropnický
23. 10. 2008 ČSSD dostala příležitost, které se zřekla Bursíkova Strana zelených Jakub  Rolčík

Vánoce, svátky míru a konzumerismu RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2008 Kosmas: Jak muži nezvládli schopné ženské   Kosmas
31. 12. 2007 Léta Páně 1587. Poznamenání první jízdy z Prahy do Vídně s Jeho Milostí arciknížetem Arnoštem. Na 12. rok stáří věku mého Jindřich  Hýzrle z Chodů
31. 12. 2007 Léta 1607. Poznamenání jízdy do Horní Říše, do Lutrinku, do Frankrejchu, do Engelandu a do Nýdrlatskejch provincí, věku mého 32 líta Jindřich  Hýzrle z Chodů
25. 12. 2007 Jak jsem na Štědrý večer nekradl Wenzel  Lischka
25. 12. 2007 Britský konzervativní poslanec demonstrativně přespal na ulici, aby poukázal na osud bezdomovců   
25. 12. 2007 Církevní a státní hodnostáři se vyslovili na podporu imigrantů, chudých a bezmocných a planety Země   
24. 12. 2007 Vánoce - oslava chamtivosti a poživačnosti? Sandra  Wain
24. 12. 2007 Přicházejí vánoce, svátky pojídání masa Jan  Paul
24. 12. 2007 Po roku večierky, večierky prichádzajú, spievajme, priatelia Marta  Moravčíková
24. 12. 2007 Vánoční svátky Milan  Cimburek

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2008 Dialog, nikoliv válka může Afghánistán postavit na nohy Daniel  Veselý
22. 12. 2008 Hrrr do Afghánistánu! Štěpán  Steiger
22. 12. 2008 Jediným problémem s Afghánistánem je... Jan  Čulík
22. 12. 2008 Ženy, Afghánistán a lidská práva Petr  Wagner
22. 12. 2008 České jednotky "by měly být vyslány i do Saúdské Arábie"   
2. 12. 2008 Immanuel Wallerstein: Irák: třináctá hodina Immanuel  Wallerstein
1. 12. 2008 Afghánistán: Jaká je definice vítězství?   
27. 11. 2008 Irácký parlament schválil odchod amerických vojsk   
19. 11. 2008 Američané, ropa a Irák   
18. 11. 2008 Jeden z nejvýznačnějších britských soudců odsoudil válku v Iráku jako protizákonnou   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová

Školství RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2008 Advent... Ladislav  Žák
24. 11. 2008 Demogrant jako nástroj financování vysokého školství Petr  Gočev
19. 11. 2008 V české společnosti vládne despekt vůči intelektuálům a humanitním oborům Jan  Mertl
18. 11. 2008 Akademická jatka 2008, aneb Gaudeamus Igitur Josef  Švéda
18. 11. 2008 Akademický senát FFUK žádá o navýšení rozpočtu vysokých škol   
13. 11. 2008 100 000 školáků demonstruje za lepší školy František  Řezáč
10. 11. 2008 Poplatky za studium, neboli Jen zdánlivá ochrana středních vrstev Uwe  Ladwig
5. 11. 2008 Kde se bere japonská preciznost Michal  Giboda
21. 10. 2008 Učitelé a metodika výuky František  Hrdlička
17. 10. 2008 Česká republika má letos dvě univerzity mezi 500 světově nejlépe hodnocenými Jan  Sova

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2008 Heuréka - nová superstudie o radaru? Jan  Neoral
15. 12. 2008 NATO provokuje Obamu: Chceme raketovou obranu v Evropě   
13. 12. 2008 Center for American Progress: Zastavte rozmisťování protiraketové obrany v Evropě Karel  Dolejší
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
8. 12. 2008 MDA opět nerealisticky simulovala raketový útok Karel  Dolejší
8. 12. 2008 Happening hnutí Nenásilí "Neviditelní"   
6. 12. 2008 Proč je ve Francii poplatek u lékaře nižší než v Čechách Karel  Košťál
2. 12. 2008 Nerozumím této nebetyčné idiocii Jan  Čulík
2. 12. 2008 Co by měl Obama dělat s protiraketovou obranou?   
27. 11. 2008 Senát zapsal do českých dějin "černý čtvrtek"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda
13. 10. 2008 Kopnete-li si do Kundery, stanete se komickou postavou jeho románů Jan  Čulík
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
23. 8. 2008 Škvoreckého Mirákl: Politická detektivka? Petr  Kleňha