9. 12. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 12. 2008

Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS

Kdo někdy slyšel na vlastní uši vystoupení spolupředsedy frakce Evropských zelených Daniela Cohn-Bendita, ten ví, že jde o brilantního a útočného rétora, který je stejně výřečný ve francouzštině i v němčině, a patří k mála ikonám Evropského parlamentu. Během jeho přestřelek například s bývalým britským premiérem Blairem nebo současným francouzským prezidentem Sarkozym na půdě Evropského parlamentu (jichž jsem byl svědkem) padala ostrá slova plná ironie a sarkasmu. To však patří ke stylu politiky, která je divadlem. Na sarkasmus lze odpovědět sarkasmem, na vtip vtipem, na inteligentní provokaci ještě inteligentnější replikou. Jenže to všechno předpokládá u politika schopnost zůstávat nad věcí a neprožívat příliš hluboce vlastní majestát. Doba bronzových bust a zkamenělin Bismarkova střihu je dávno pryč.

Problémem Václava Klause je, že se nedokáže oprostit od pocitu vlastní výlučnosti a snad dokonce vědomě provádí na Pražském hradě regresi do dávných časů státnické důstojnosti. Tedy někam přes T. G. Masaryka do Habsburské monarchie a dále až ke Karlu IV. Dnešní evropští státníci jsou jiného založení. Jsou to lidé jako Berlusconi, Blair, Sarkozy, ale také Cohn-Bendit. Především herci schopni stejně rychle a náruživě do role vstoupit jako z ní unaveně a na chvíli, je-li ovšem řádně dohráno, vypadnout.

Důstojnost, tu ať si nechá Vatikán, ani Dalajláma na ní nelpí. Speciálně Cohn-Bendit je svým způsobem ale obětí vlastní projekce. Dělá to, co se od něj čeká. Když se někde objevil nezapomenutelný Vladimír Menšík, nemusel ani ústa otevřít a už se lidé smáli a čekali, že bude legrace. Když vystoupí Cohn-Bendit (tentokrát zacílil na Václava Klause) očekává se, že bude jízlivý, vyzývavý, provokativní, útočný. S tím se prostě počítá a politik schopný občas seskočit z vlastního piedestalu je na to připraven. A může i smečovat.

Ale, aby bylo jasné, nechci se přidávat ke štěkající smečce, která se v současné době s pěnou u mord žene po stopě prezidenta republiky. Je to pohled nechutný, a jak je v českých zemích už zvykem, děje se to pod heslem "Zbabělci všech koutů země spojte se!" Naopak, domnívám se, že se Václav Klaus ve svém druhém a zřejmě posledním volebním období ocitl v situaci, kdy se pokouší myslet více na širší souvislosti a na budoucí hodnocení svého jednání, než na oblibu u současníků. I to je, pochopitelně, ze všeho nejvíce produktem osobní ješitnosti. Ale nepředbíhejme.

Jistě si mnozí vzpomínáme na opozici Havel -- Klaus. Nesmiřitelnost názorů a vzájemná osobní antipatie se zde výtečně doplňovaly. Po odchodu Václava Havla do ústraní se však toto jeho "ústraní" proměnilo ve výhodu. Neviditelný soupeř je horší než protivník, který stojí před vámi. Václav Havel českou politiku zdaleka neopustil, a je v ní vlivnější než Miloš Zeman na Vysočině, který si na šedou eminenci spíše ve svých teplákách a flanelové košili hraje, než aby měl skutečný vliv. K tomu mu chybí peníze. Václav Havel má exkluzivní přístup do řady médií, kam je zván jako deus ex machina v dobách, kdy je třeba zapůsobit na veřejnost ve prospěch amerického radaru nebo uznání albánského Kosova. Má to vypadat jako vstup nezávislého arbitra a autority. Ve skutečnosti se jedná o promyšlenou politickou kalkulaci. Skutečnost, že se v obou Topolánkových vládách objevili na postech ministrů lidé jako Martin Štěpánek, Bursík, Schwarzenberg, Parkanová, Vondra, lze sice svádět na výsledek koaličních kompromisů, nicméně stačí naslinit prst, aby bylo patrné, odkud vane vítr a kdo, zdá se, i drží kladivo, které do ODS zarazilo klín k rozštěpení.

Také samotný premiér, Mirek Topolánek, najednou v sobě objevil priority, o kterých snad v minulosti nemohl mít ani tušení. Také on najednou cítí potřebu ocenit bratry Mašíny, plédovat za samostatnost albánského Kosova, prosazovat americký radar, být američtější než Socha svobody (a propos Made in France). Zkrátka vykonávat vše, co je posvěceno srdíčkem Václava Havla a co na veřejném kolbišti prosazují také lidé, kteří k němu mají blízko. U Topolánka to připomíná osvícení, upřímné procitnutí. Nenadálé setkání s Mistrem, který otevřel oči doposud nevidoucí. Inu, síla Ducha za noci padajícího do pouště, nebo prostý výsledek agitace na člověka, který nemá dost silné vlastní intelektuální a vědomostní zázemí?

Ve všech těchto věcech (o evropské integraci nemluvě) má ale Václav Klaus názor odlišný nebo i radikálně opačný. Každopádně je to názor propracovanější i bližší většinovému mínění obyvatelstva. To však není podstatné. Na Václava Klause je v současné době veden ironizující útok, a to především od lidí, jako je například ministr Bursík v politice, a mimo politiku, ale v politicky velmi účinné televizní talk-show, herec Jan Kraus.

Manévrování Václava Klause není za této situace jednoduché. Brání mu v tom fronta, která jde, exkluzivně etablovaná v médiích, proti němu, a jejíž původ dobře vnímá. Poráží jej starý protivník prostřednictvím lidí, kteří prosazují jeho vize. (Nelze prokázat, za co tak činí.) Ale stejně tak mu v tom brání jeho osobní založení. Klaus nechce a neumí prohrávat, nechce se přizpůsobit a hledat kompromisy. Navíc pohrdá většinou lidí, s nimiž by se technicky vzato mohl spojit. Sní o nesmrtelnosti a o tom, že dějiny jednou řeknou: "Václav Klaus měl pravdu." A dějiny to možná skutečně jednou řeknou a k tomu dodají, že naopak Václav Havel pravdu neměl. Ale na veškeré soudy a rozsudky si musíme ještě počkat.

V současné době je mnohem snazší a existenčně výhodnější zastávat politickou orientaci Václava Havla a jeho souputníků, než Václava Klause, osamoceného bojovníka za vlastní nesmrtelnost na Hradě pražském. Je to smutný boj a málokdo asi před lety tušil, že právě Václav Klaus se promění v Dona Quijota de la Mancha, smutného hrdinu, jenž musí dokonce vyklidit i místo ve vlastní straně, v jejímž hnízdě se mu před očima vylíhlo hned několik podivných kukaček, na které se rozhodně už nemíní dívat.

                 
Obsah vydání       9. 12. 2008
10. 12. 2008 ČTK falšuje historii - vyměnila Karla Srpa za Sašu Vondru Karel  Srp
9. 12. 2008 Zápis z přijetí delegace Evropského parlamentu prezidentem republiky Václavem Klausem
9. 12. 2008 Kdo má pravdu, Klaus či europoslanci? Jan  Čulík
9. 12. 2008 La Repubblica: Češi nejsou připraveni na předsednictví Evropské unie John  Dunn
8. 12. 2008 S Topolánkem do ofsajdu, neboli Evropa je víc než jen sumou nacionalistických národních států Uwe  Ladwig
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
9. 12. 2008 Pohled zvnějšku
9. 12. 2008 Naprosto zbytečná nehoráznost Petr  Litoš
9. 12. 2008 Brzeziński: Izraelský lobbying za útok na Írán může poškodit vztahy s USA
8. 12. 2008 Václav Klaus je prezidentem České republiky Jan  Piegl st.
9. 12. 2008 Bezradní ekonomové
9. 12. 2008 Evropská identita a hodnoty Petr  Sak
9. 12. 2008 Jan Ruml vypráví o svých zážitcích z nedávné cesty do země Hugo Chaveze Daniel  Veselý
9. 12. 2008 Neviditelní humanisté a neviditelná vyváženost Štěpán  Kotrba
9. 12. 2008 Jsme odsouzeni k likvidaci kamionovou dopravou? Jan  Prokeš
9. 12. 2008 Nepochválí-li tě někdo jiný, musíš se pochválit sám...
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS
9. 12. 2008 Bursík: dobrá zpráva...
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
8. 12. 2008 Dopady realitní a finanční krize na průmysl ICT budou fatální Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 MDA opět nerealisticky simulovala raketový útok Karel  Dolejší
7. 12. 2008 Topolánek: Hvězdné nebe nad hlavou - a Talmanová, ke mně Karel  Dolejší
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous
6. 12. 2008 Návrat Topolánka k Jakešovi či jen nebezpečná hloupost Miroslav  Polreich
6. 12. 2008 Jak zlikvidovat lobbismus a klientelismus a posílit demokracii Alex  Koenigsmark
8. 12. 2008 Cui bono "české předsednictví", čili komu skutečně přinese prospěch Jaroslav  Kuba
4. 12. 2008 Hospodaření OSBL za listopad 2008

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous
7. 12. 2008 Topolánek: Hvězdné nebe nad hlavou - a Talmanová, ke mně Karel  Dolejší
6. 12. 2008 Topolánkovo "poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti" Mirek  Topolánek
6. 12. 2008 Jak zlikvidovat lobbismus a klientelismus a posílit demokracii Alex  Koenigsmark
6. 12. 2008 Titul čestného předsedy ODS byl přítěží pro Vás, ale i pro mne Václav  Klaus
6. 12. 2008 Topolánek: ODS potřebuje víc marketingu Michal  Vimmer
6. 12. 2008 Klaus nebyl nikdy pravicový politik Boris  Cvek

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2008 La Repubblica: Češi nejsou připraveni na předsednictví Evropské unie John  Dunn
9. 12. 2008 Zápis z přijetí delegace Evropského parlamentu prezidentem republiky Václavem Klausem   
9. 12. 2008 Naprosto zbytečná nehoráznost Petr  Litoš
9. 12. 2008 Kdo má pravdu, Klaus či europoslanci? Jan  Čulík
8. 12. 2008 Cui bono "české předsednictví", čili komu skutečně přinese prospěch Jaroslav  Kuba
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
8. 12. 2008 Václav Klaus je prezidentem České republiky Jan  Piegl st.