29. 11. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Gulfstream CIA
29. 11. 2006

Doprava vězňů na mučení:

Konečná zpráva Evropského parlamentu o údajných únosech CIA a věznicích CIA v Evropě zostudí konkrétním obviněním 11 členských zemí Evropské unie, z nichž bude nejostřeji kritizováno Polsko. Tuto informaci podle EuroObserveru přinesla před zveřejněním zprávy dne 29. listopadu polská tisková kancelář PAP.

Itálie, Velká Británie, Německo, Švédsko a Rakousko byly svědky toho, že z jejich území CIA unášela osoby, které podezřívala z terorismu, bude konstatovat zpráva, jejímž hlavním redaktorem je italský socialistický europoslanec Claudio Fava. Británie, Německo, Irsko, Portugalsko, Španělsko, Řecko, Kypr, Itálie, Rumunsko a Polsko poskytlo infrastrukturu pro stovky tajných letů CIA.

K tomu též: BBC: EU nations 'knew about CIA jails' ZDE

Sloupek
Kateřina Bolechová

A sen?
ve svatebních šatech
tak bíle
žena bere si
muž bere si
na kolečkových bruslích
kyčle rozjedou se
až nečekaně
A sen!
špek mlhy v podbradku údolí
jsem jezdec na amputovaném koni
zítra ráno tě zastřelím
Lásko
na laserové střelnici

do Britských listů poslala autorka

29. 11. 2006

Ministr zahraničí v demisi Alexandr Vondra jde proti proudu aliančních jednání v Rize: obrátí se dnes na USA, aby Američané požádali o umístění své protiraketové základny na území České republiky. Britské listy to vědí z důvěryhodných zdrojů ne příliš vzdálených od MZv...

Stejně tak Britské listy vědí, že Severoatlantická aliance se rozhodla vybudovat vlastní systém protiraketové obrany. První důležitou smlouvu už představitelé NATO podepsali pár hodin před začátkem summitu NATO. Hodnota kontraktu je 75 miliónů eur.

29. 11. 2006

Americká média porušila dosavadní tabu:

Bushova vláda zřejmě prohrála boj, jehož cílem bylo zabránit americkým médiím, aby charakterizovala zvyšující se násilí v Iráku jako občanskou válku. NBC News, hlavní americká televizní stanice, totiž oficiálně oznámila, že toto tabu od nynějška bude porušovat.

Deníky New York Times a Washington Post užívají tento popis k charakteristice situace v Iráku bez fanfár už delší dobu, ale v pondělí použila televize NBC News jednoho ze svých nejznámějších moderátolrů, Matta Lauera, který oznámil, že jeho televizní stanice se v této věci nyní hodlá protivit Bílému domu. "Po pečlivém uvážení se NBC News rozhodly, že je nutná změna názvosloví, že situace v Iráku, kde ozbrojené, militarizované frakce bojují za prosazení vlastní politické agendy může být nyní charakterizována jako občanská válka," uvedl Lauer, moderátor pořadu Today.

29. 11. 2006

BRITÁNIE:

Editor bulvárního britského deníku News of the World přiznal u soudu vinu, ze "spiknutí odposlouchávat zprávy v hlasových schránkách". Clive Goodman, 48, z Londýna, byl zatčen poté, co si domácnost prince Charlese stěžovala na porušení bezpečnosti. Glenn Mulcaire, 35, z tého listu, přiznal u soudu tutéž vinu a dále i to, že pětkrát odposlouchával zprávy v hlasových schránkách na mobilních telefonech několika britských celebrit. Oba budou odsouzeni v lednu 2007.

29. 11. 2006

POZNÁMKA NA OKRAJ

Přece každý politik to zná: Když nemáš přátele, tak si hledej společného nepřítele.

Sjezd strany německých křesťanů CDU, jedné ze dvou stran koalice kancléřky Angely Merkelové, tentokrát v Drážďanech.

A hlavním hostem druhého dne Edmund Stoiber, předseda CSU, druhé strany německých křesťanů, lépe řečeno bavorských křesťanů, a ministerský předseda Bavorska v jedné osobě.

Riga 1940
29. 11. 2006

Tak to alespoň vidí generálmajor Lev Filipovič Sotskov z ruské rozvědky (SVR), který se zabývá analýzou sbírek vyřazených dokumentů o II. světové válce a akcemi v pobaltských státech. Se šokující informací přišel v rozhovoru se "zvláštní dopisovatelkou" agentury Interfax Olgou Golovanovou.

Nový pohled na pobaltské dějiny se jakoby náhodou přesně kryje se začátkem summitu NATO v Rize. Pár dní před summitem zveřejnila agentura Interfax historické dokumenty, podle nichž USA a Británie vyjádřily tichý souhlas s obsazením tří pobaltských republik Sovětským svazem v roce 1940 kvůli jejich blízkým vztahům s Hitlerovým Německem. Lev Sotskov "donutil Washington a Londýn přiznat, že sovětská okupace pobaltských států v roce 1940 byla vnímána USA a britskou politickou elitou jako nutný a příhodný pohyb na politické šachovnici". Informace, které zveřejnilo Rusko, zpochybňují oficiální prohlášení takových významných osobností, jako Winstona Churchilla, Franklina Roosevelta, Anthony Edena... V dokumentech je zaznamenáno, že Churchil v roce 1939 zastával názor, že je v britském zájmu, "aby Sovětský svaz zvětšil svou sílu v Pobaltí ve snaze omezit riziko německé nadvlády v této oblasti ". O dva roky později však zdůraznil, že žádné územní změny, učiněné během války, by neměly trvale zůstat bez "svobodného souhlasu a dobré vůle všech, koho se to týká". Churchill byl totiž tehdy absolutně rozhněván tím, jak drsně zacházela sovětská vojska v pobaltských zemích ve čtyřicátých letech s civilisty, a posléze odmítl uznat začlenění těchto zemí do Sovětského svazu. Pobaltské země zůstaly v područí SSSR až do rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

Zprávu si objednala dolní komora ruského parlamentu. Podle listu Guardian publikovalo Rusko tyto dokumenty právě nyní zcela záměrně, aby vyvolalo nedůvěru mezi pobaltskými zeměmi a Západem.

29. 11. 2006

V modelingu a u vládnutí platí, že nahoře to jde (pár měsíců) bez.

Benedikt XVI.
29. 11. 2006

Tato návštěva nejvyššího představitele římskokatolické církve je automaticky především ve stínu papežovy řezenské přednášky z 12. září 2006. Přednáška sama je v bezděčném stínu pětiletého výročí 11. září 2001, kdy došlo k šokujícímu útoku na USA letadly, jichž se předtím zmocnili fundamentalisticky orientovaní muslimové. Problematika násilí se odrazila také ve zmíněné řezenské přednášce. A reakce na tuto přednášku v muslimských zemích nebyla rozhodně pouze akademická (pustošení svatyň, zavraždění jeptišky v Somálsku).

Ladislava Chateau: Portrét pro Lou, Sabinu a Marii.
29. 11. 2006
Ladislava Chateau: Portrét pro Lou, Sabinu a Marii. Psychoanalytické nakladatelství, Praha 2006, 187 stran

Titulek mé recenze knihy Ladislavy Chateau Portrét pro Lou, Sabinu a Marii je skandální. Ilustruje způsob, jakým se po staletí v evropské kultuře psalo o významných a zajímavých ženách: nikoli jako o osobnostech, ale jako o inspirátorkách osobností - tedy mužů. Jako o těch, co prošly velikými mužskými osudy a padlo tak na ně světlo génia. Dnes se paradigma mění. Stále více se zajímáme o samotné osudy těchto femmes fatales a objevujeme nový žánr, učíme se vyprávět příběhy žen, namísto tradičního vyprávění o ženách v osudech mužů. A nic na tom nemůže změnit vkrádající se pochybnost, zda mnoho z těch žen v osudech mužů nebylo tak trochu "sběratelkami" oněch géniů.

29. 11. 2006

Podle mediálních zpráv si Tomáš Bláha, státní zástupce pro Prahu 2, vyžádal od ministerstva spravedlnosti dokumentaci k 25 stížnostem ministra pro porušení zákona. Na popud blíže nedefinovaných nadřízených začal prověřovat postup bývalého ministra Pavla Němce při vyhodnocení odpovídajících podnětů, neboť jej podezírá z nestandardního postupu a apriorně mu vytýká, že v některých případech podal stížnost, aniž by měl k disposici trestní spis. Stížnost pro porušení zákona není součástí pravomocí ministerstva jako úřadu, ale osobně ministra spravedlnosti jako ústavního činitele.

29. 11. 2006

Jádrem dlouhodobého konfliktu na Blízkém Východě je spor o území Palestiny. Jde o historické území o rozloze cca 27 tisíc km 2 (tedy přibližně velikosti Moravy), které nikdy nebylo samostatným státním útvarem. Do roku 1918 bylo součástí Osmanské říše, poté bylo jako mandátní území spravováno Velkou Británií. Bylo osídleno dvěma hlavními národnostmi; v roce 1921 v Palestině sídlilo 91% arabského (palestinského) obyvatelstva, 7% Židů a 2% jiných národností.

29. 11. 2006

Lidé, kteří si vezmou pilulku extáze (3,4-metylen-dioxy-A - metyl-amfetamin, MDMA), mohou utrpět poškozením paměti a poškozením mozku hned po prvním použití, varuje nová studie této drogy, často zneužívané na diskotékách.

I nízké dávky této drogy způsobují změny v mozku. Vyplývá to z první studie, která srovnává uživatele drogy před jejím požitím a po jejím požití. Studie zjistila, že extaze snižuje prokrvení mozku a že osoby, které požily extázi, měly problémy s paměťovými testy.

29. 11. 2006
Stanislav Křeček, Radko Martínek

Dne 31. 3. 2006 nabyl účinnosti dlouho očekávaný zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu tzv. zákon o deregulaci nájemného. Aplikace jednotlivých ustanovení tohoto zákona ukazuje, že přijatá právní úprava splnila očekávání a především vyřešila složitý problém českého právního řádu. Jak ukazuje současný vývoj, tak soudní spory s majiteli domů nepřibývají, a soudní řízení, která probíhají, byla zahájena před účinností tohoto zákona. Soudy při své rozhodovací praxi jednoznačně respektují nový zákon, což dokazuje i jejich judikatura.

29. 11. 2006

Česká politika selhává především proto, že ve stranách dlouhodobě panují uzavřené elity. Nové přístupy však mohou přinést pouze noví lidé.

V historii každého pořádného státu je vždy trochu tajuplné mystiky. Takto lze v českých dějinách s údivem hledět na dvacetileté cykly krizí a revolucí či trnout pokaždé, kdy se objeví rok s osmičkou na konci. Už dnes někteří vykladači české státnosti varují, že se blíží "osmý" rok a vzápětí i dvacet let od "sametového" 17. listopadu. A s nimi prý přijde krize. Nemají pravdu - krize už tu je.

29. 11. 2006

SUMMIT EU V TAMPERE

Vyjednávání mezi Tureckem a EU selhalo na řešení kyperské otázky. Hrozí částečné pozastavení, nebo přinejmenším zpomalení přístupových rozhovorů s Tureckem.

Turecko odmítá otevřít své přístavy a letiště kyperské dopravy, pokud EU nepovolí obchod s tureckou částí Kybru. Plán finského předsednictví navrhoval turecké straně výměnu jedné vesnice v severní části Kypru za otevření kypersko-tureckého přístavu Famagusta pro obchod s Unií.

29. 11. 2006

Agenda 2010 je nový program možné koalice, který ODS předložila k prostudování sociální demokracie. Názv sám o sobě je ale symbolem nepřijatelnosti tohoto kroku celou levicí.

Agenda 2010 byla sérií reforem, plánovaná a prováděná německou vládou (Bundesregierung) pod vedením kancléře Gerharda Schrödera , která měla zmodernizovat německou společenost, reformovat veřejné finance a trh práce. Deklarovaným cílem programu 2010 bylo zlepšit hospodářský růst a tak snížit nezaměstnanost.

29. 11. 2006

Díky summitu EU a NATO sílí opět v Rusku pocit, že se je Západ snaží ovládnout či izolovat.

Tendence jednat z pozice síly je riskantní diplomacie. Vykládat neúspěch summitu EU-Rusko, který se odehrál minulý týden ve Finsku, jako porážku Kremlu, je příkladem politické slepoty. Vše začalo tím, že Rusko zakázalo dovoz masa z Polska se zdůvodněním, že se jedná o nekvalitní asijské maso. Je zbytečné se dnes přít, kdo má pravdu. Podstatné je, že díky Varšavě se z této dílčí otázky stal důvod k zablokování dohody o strategickém partnerství Ruska a Unie.

29. 11. 2006

MNICHOV:

Poznámka k článku pana Drexlera "Mnichov: Proč se bojovat nemělo!"

Nemám jeho znalosti a nejsem vojevůdce, nicméně s jeho názorem nesouhlasím. "Celý můj život, celé to mé trvání na pravdě mě naučilo vážit si krásy kompromisu. Lidský život je řadou kompromisů a není snadné dosáhnout vždy v praxi toho, co jsme shledali pravdou v teorii. Některé z principů však jsou věčné a nepřipouštějí kompromis. Chceme-li je uskutečnit, musíme být připraveni obětovat za ně i život," řekl Mahátmá Gándhí.

29. 11. 2006

Ekonómia je vraj veda. Nakoniec, je plná tabuliek, grafov, rovníc. Obyčajný smrteľník jej nerozumie.

Na televíznych obrazovkách ju vykladajú vážni páni v oblekoch, nezrozumiteľnými slovami objasňujú tú istú zrozumiteľnú pravdu: čo ako sa vám to nepáči, musí sa to. Je pozoruhodný tento jednotný front. Veď inde a inokedy mávali ekonómovia celkom opačnú povesť. Podľa starého vtipu, ak ste do jednej miestnosti zavreli dvanásť ekonómov, dostali ste dvanásť rôznych názorov -- a trinásť, ak bol jedným z nich Keynes. Také malé podpichnutie človeku, ktorého na chvíľu považovali za záchrancu západného liberálneho kapitalizmu. Keynes, pravda, nezostal neprajníkom nič dlžný: "Nuž, keď sa zmenia fakty, ja mením názory. A vy ako?"

Michael Marčák: Marie, vždyť jsem ti říkal, že s komunistou nikdy !!!
29. 11. 2006

29. 11. 2006
reakce na reakci Borise Cveka pod titulkem "Svět bez komunistů by býval lepší"

Závěry, které se objevily v Cvekově posledním článku jsou naprosto zkreslující, dokonce se je nebojím označit za vysloveně lživé. Tvrzení, že "nacismus (čili nacionální socialismus) sliboval lidem dokonalou společnost, spravedlivou, sociální a silnou" je absurdní již proto, že tato vize měla platit jen pro vyvolené - především rasově čisté.

28. 11. 2006

Polemika s články Miloslava Junka "Přestaňte myslet na to, jak hrozné to bylo za socialismu" a Lubomíra Novotného "Svět bez komunistů by byl světem nacistů"

Pane Junku, já neříkám, že se sociální situace v ČSSR, zvláště v sedmdesátých a osmdesátých letech (nezapomeňte na měnovou reformu, která zplundrovala majetky dělníků, nezapomeňte na likvidaci venkova, kde se zemědělství chopil městský "proletariát" a ze zkušených sedláků udělal čeledíny atd.) nebyla lepší než za dob Masarykovy republiky. Kdybyste četl můj článek lépe, pochopil byste, že říkám: sociální i ekonomická situace v Československu by byla mnohem lepší v 50., 60., 70., 80., 90. letech i dnes, kdyby tu sociální politiku v něm nedělali komunističtí tyrani, kteří zlikvidovali inteligenci, průmysl, zemědělství a svobodné bádání a všechny hodnoty, ale kdyby tu politiku - stejně jako v Německu, Rakousku, Švédsku, Británii, Francii, Dánsku atd. - dělaly levicové strany, tzv. menševické (socialisté, sociální demokraté).

29. 11. 2006

Pan Cvek reagoval na některé články ve Britských listech. V článku "Antikomunismus a dnešní komunisté" rozebírá, jak by vypadal svět bez komunistů a jak s nimi. Nevím ale, proč rozebírat něco, co se nestalo? Má to smysl? Co by se stalo, kdyby se Hitler a Stalin nenarodili? Kdyby nenastala Říjnová revoluce a světové války? Myslím, že svět se pohybuje v určitých zákonitých cyklech. Takže pokud by se to nestalo u nás, stalo by se to kousek jinde, ale stále se točíme okolo hypotéz.

Zkusme se podívat na reálnou situaci, navrhuje Antonín Hubený:

29. 11. 2006
reakce na reakci Borise Cveka pod titulkem "Svět bez komunistů by býval lepší" a článku Jana Čulíka Vojtěch Filip dal najevo, že KSČM není slušná strana

Měl bych pro pana Cveka jednu otázku: Měli by se na Západě tak dobře, nebýt "socialismu"? Kapitál nikdy nedá nic zadarmo a to je vidět zrovna dnes, kdy probíhá globalizace a již zde není nic, co by ji mohlo zastavit.

Pan Cvek absolutně nic neví o druhé světové válce. Pokud si myslí, že válku vyhrály USA, tak ať radši nic nepíše, míní čtenář J. Procházka.

29. 11. 2006

Autor emotivně argumentuje o zkušenostech své maminky a tatínka z první republiky. Já je nechci zpochybňovat,ostatně i já ze své rodiny znám podobně příběhy.V ostrém kontrastu k tomu staví dobu po roce 1948, jako dobu, kdy byla "byla spousta práce pro všechny", píše čtenář Vojtěch Rosol.

29. 11. 2006

V souvislosti s odstraněním soukromého vlastnictví výrobních prostředků, obhajovaném panem Vítem, se mi vybavil následující citát z internetu:

The ultimate "means of production" is human action directed by the human mind. To control the "means of production", the state must control all human action, and ultimately all human thought as well.
Konečnými "výrobními prostředky" jsou lidské činy, řízené lidskou myslí. Má-li stát ovládnout "výrobní prostředky" musí ovládnout veškeré lidské činy a nakonec i veškeré lidské myšlenky.

Paradoxně, pokud by bylo soukromé vlastnictví v České republice "posvátnou krávou", nikdy by nemohlo dojít k zákazu komunistů. Na svém pozemku si totiž - při striktním výkladu majetkových práv - může každý říkat co chce, míní Ondřej Palkovský.

29. 11. 2006
Polemika s článkem Josefa Víta "Soukromé vlastnictví"

Jsem jeden z těch, kdož neuznávají žádné jiné vlastnictví než soukromé. Přesněji řečeno - rozhodne-li se majitel, že daruje své výrobní prostředky státu - nebo rozhodne-li se společenství vlastníků, že shromáždí svůj majetek do družstva či kibucu - nechť si to tak provedou. ALE PROSÍM - jen a pouze ti, co to tak chtějí. Problém komunismu je v tom, že komunisti chtějí shromažďovat CIZÍ majetek do rukou státu a družstev.

A proto je komunismus zločinný.

28. 11. 2006
reakce na reakci Borise Cveka pod titulkem "Svět bez komunistů by býval lepší"

Nemá to asi smysl, ale přesto ještě poslední reakce na evergreen antikomunismu. Pominu-li to, že Boris Cvek vůbec nechápe atmosféru těsně poválečné doby, není schopen a ani se nechce vcítit do podvědomí milionů lidí v celé Evropě, pominu-li to, že žije v zajetí mýtů (např. že rozhodujícím zvratem ve válce byl vstup USA), tak mě zaujaly hlavně dva body jeho reakce. Nejdříve, že neodpověděl na to, proč se lidé jeho zaníceného ražení a svatého zápalu nepustí do stejně brilantních analýz i jiných historických systémů než byl komunismus.

29. 11. 2006

Co se týká pro útočníka bezpečné manipulace - jelikož záření alfa prakticky neproniká pokožkou ani jinými pevnými materiály, jediné riziko spočívá ve vdechnutí nebo spolknutí látky. Umím si představit, že budou polonium či lépe nějaká jeho rozpustná sloučenina uzavřeny v malé, vzduchotěsné, ve vodě rozpustné kapsli, tak, aby nehrozilo uvolnění do vzduchu nebo ulpění na kůži vraha. Pak stačí kapsli vhodit nic netušící oběti do nápoje. Nemyslím, že by v takovém případě při zachování elementární opatrnosti vrah potřeboval jakoukoli další ochranu.

28. 11. 2006
22:30

Šéf ruské státní agentury pro jadernou energii ROSATOM v úterý vyloučil, že radioaktívní polónium 210Po, které spůsobilo smrt defektora KGB Alexandra Litviněnka, bylo ukradené v Rusku. Sergej Kirijenko zdůraznil, že výroba a export tohto izotopu jsou přísně kontrolované. "Obvinění, že ho někdo ukradl z výroby, jsou absolutně nepodložené. Kontroly jsou velmi přísné," prohlásil. Dodal, že společnosti, které dovážejí čisté polonium z Ruska, musí podepsat certifikát, že látka nebude zneužita. Rusko podle Kirijenka vyváží měsíčně 8 gramů polónia-210, pričemž všechno jde do USA. Vývoz do Británie zastavilo Rusko před pěti roky.

Times Online, UK, 19:30: Blair vows nothing will hamper spy murder hunt ZDE

Irish Examiner, UK, 19:30: Polonium export controls 'tough', says Russia nuclear chief ZDE
28. 11. 2006

TAJNÁ VĚZENÍ USA

10:40

Jak uvádí 28. 11. 2006 Marcin Gadziński z Washingtonu na stránkách internetové Gazety Wyborczej, proudové letadlo Gulfstream, které převáží nejdůležitější vězně CIA, takzvaný Guantanamo Express, v průběhu několika měsíců roku 2003 přistál v Polsku nejméně sedmkrát.

iHNed - onl 28. 11. 2006, 18:48: "Guantánamo express" údajně létěl i do Prahy ZDE

Novinky: ČTK 28. listopadu 2006 21:14 : Letadlo CIA přistálo i v Praze, tvrdí polský list ZDE
iDnes: rez/ČTK 28. listopadu 2006 20:08 : Letadlo CIA přistálo i v Praze, tvrdí polský list ZDE
Aktuálně red zah/ČTK 28. 11. 2006, 20:15 : Guantanámo express létal i do Prahy ZDE
ČTK 28. 11. 2006, 18:34: Gazeta Wyborcza: "Guantanámo express" létal do Polska i do Prahy ZDE
Bojovníci džihádu
28. 11. 2006

Několik poznámek k situaci na Blízkém Východě

částečná reakce na směs fakt a rétoriky v článku Daniela Veselého "Blízký východ: Třináct odpovědí"

Je to nedlouho, co se řada Židů a Arabů v Izraeli modlila za společný mír. Pak Izrael sám, o své vůli vyklidil pásmo Gazy. Od té doby trvale stoupá počet raket dopadajících z pásma Gazy na území Izraele. Už je jich přes tisíc. Před nosy příslušníků mezinárodních sil došlo k vykopání 4 tunelů, kterými se pašovala munice, zbraně a komponenty na výrobu raket i drogy do pásmy Gazy. Vyklizení pásma Gazy bylo a je považováno Araby za vítězství Arabů nad slabou "sionistickou entitou", a základem na stupňování úsilí na likvidaci Izraele -- včetně Židů.

Michael Grade
28. 11. 2006

Osm milionů liber může dostat předseda (správní) Rady BBC poté, co přeběhl z veřejnoprávní BBC do komerční ITV. Třiašedesátiletý Grade prohlásil, že si připadá, "jakoby se vracel domů".

Prohlásil také, že udělá všechno proto, aby dostal ITV znovu na nohy. Gradovo rozhodnutí BBC zaměstnance šokovalo a znepokojilo. Novinka prosákla na veřejnost včera v noci. Dnes ráno potvrdila ITV, že Grade se stane se začátkem roku 2007 výkonným ředitelem společnosti s platem 825 tisíc liber ročně, s odměnami ale může plat dosáhnout až dvojnásobku. Michael Grade se předsedou Rady BBC v květnu 2004, a to na dobu čtyř let.

28. 11. 2006

SIROMACHA

A v noci už tě srdce víckrát nezabolí, to že se změní v kousek soli.
Egon Feilchenfeld: Pustá zem

Za úplňku (ale to byla náhoda, nikoliv záměr), což bylo samo o sobě velmi romantické, se v lese nedaleko bývalého kaolinového lomu Bělka potulovala trojice lidí. Byli to Alice Bezkočková, bývalá tanečnice, někdejší artista, vrhač nožů Šándor Viktora, který se teď ovšem živil docela jinak, a vysoký, pohledný muž se širokými rameny, nejspíše Rus, kterého oba znali jako Sergeje Komarovského a říkali mu Serži.

Na okraj lesa dojeli autem, nechali ho stát na křižovatce pod stromy a dál šli pěšky, protože příjezdová cesta ke kaolinovému lomu byla zavalená. Jelikož nechtěli, aby je někdo nepovolaný zahlédl, počítali s tím, že se k lomu dostanou za soumraku. Ukázalo se ale, že si Viktora cestu nepamatuje docela přesně, protože tu byl naposledy hned po válce, a ne úplně střízlivý, a tak se do okolí lomu dostali už za tmy. Šli opatrně, jeden za druhým, tak aby se viděli, Viktora první, pak Alice a za ní Rus. V jednom okamžiku Alice zjistila, že je v lese sama.

28. 11. 2006

Blowback - zákon nezamýšleného efektu

je nutno uvědomit, že politika je v současném světě podřízena ekonomice. Konec konců závěr dvacátého století byl hřbitovem pokusů podřídit ekonomiku ideologii. Politici dbající žaludků svých voličů samozřejmě určují rámcová pravidla hry a korigují výsřelky vedení korporací. Ty zajímá jen horizont do nejbližší účetní uzávěrky. Na druhé straně si však právě ti samí politici velmi dobře uvědomují, které zájmové skupiny financovaly jejich kampaň a které budou financovat tu příští. A právě tato skutečnost platí v USA více než kde jinde. Současná americká vláda není vládou zemědělců z Arkansasu nebo ocelářů a automobilového průmyslu z Illinois či Michiganu. Jedná se o vládu ropné a zbrojní lobby. Tomu také odpovídá strmý nárůst vojenského rozpočtu. A také zcela nová strategie americké národní bezpečnosti..

Tato slova napsal kolega, analytik Petr Baubín 12. 3. 2003 v článku "Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa". Při pohledu do historie Britských listů je dnes možno si ověřit, zda analýzy zde zveřejněné byly založeny na předvídání trendů či podléhání kolektivnímu "spojeneckému" pohledu. Nyní se nejhorší prognózy z jara 2003 začaly naplňovat.

Irácký prezident Džalál Talabání v pondělí požádal namísto americké okupační správy jednoho z členů americké osy zla, Írán, o pomoc pri potlačování násilí v jeho zemi. Generální tajemník OSN Kofi Annan tvrdí, že Irák stojí na prahu občanské války. Irácká vláda a americké jednotky nejsou schopny zvládnout narůstající hnutí odporu proti americké okupaci, ani krvavé boje mezi šíity a sunnity.

28. 11. 2006

Dvacet šest vedoucích představitelů Severoatlantického společenství, které svazuje severní Ameriku k Evropě, se v úterý sejde na summitu v Rize. Budou jednat o budoucnosti NATO. Spojené státy usilují o novou roli pro NATO. To totiž vlastně neví, k čemu je, od té doby, co vyhrálo studenou válku nad Ruskem. A malá válka v Asii vyvolala vážné pochybnosti o účelu NATO i jeho existence, argumentoval pořad rozhlasu BBC Analysis.

Afghánistán je operací, kde je zkoušena důvěryhodnost Severoatlantického společenství. Bude vážně otřesena, pokud se organizaci NATO nepodaří Afghánistán stabilizovat, míní Constanze Stelzenmüller, šéfka německého úřadu Německého Marshallova fondu. Američané chtějí, aby NATO dělalo víc. Argumentují, že je zapotřebí globálních institucí, zejména vojenských, které by byly schopny reagovat na hrozby kdekoliv na světě.

28. 11. 2006

Pozvednout kritický hlas proti jednomu z nejušlechtilejších pořadů ČT, navíc moderovanému člověkem, jenž se těší všeobecné oblibě právě díky svému uměřenému a distinguovanému stylu, by mohlo budit zdání kritikovy malichernosti anebo nedostatku závažnějších témat. Ani jedno není pravda.

Rozhovor Marka Ebena se spisovatelkou Lenkou Reinerovou, odvysílaný ČT2 ve čtvrtek 23.11.2006, přinesl tak neobvyklá moderátorova pochybení, až se člověku svíralo srdce. A že se taková blamáž přihodí ikoně zdejšího moderátorského světa, je okolnost spíše přitěžující.

Nevím, zda jsem sám, komu nejpozději v ten večer připadlo, že jas "velké hvězdy obrazovky ČT", jak televize na svých webovských stránkách Marka Ebena s dětinsky nekritickým obdivem nazývá, notně vybledl.

28. 11. 2006

Nerozumíte tomu, že premiérův tajemník zpochybnil jednání o vládě mezi ODS a ČSSD a zároveň mluvil v souladu s oficiálním postojem ODS, když ODS jednání s ČSSD nezpochybňuje? To je od vás sice trapné, ale rád bych pro méně chápavé celou situaci vyjasnil. Z prohlášení představitelů ODS totiž jednoznačně vyplývá, že to je nejen možné, ale že je to vlastně úplná banalita...

28. 11. 2006

Kandidátka na předsedkyni KDU-ČSL a předsedkyně jejich poslaneckého klubu Vlasta Parkanová chce před nadcházejícím sjezdem, aby se strana přejmenovala. Vhodný by byl podle ní tradiční název "Lidová strana". Vlasta Parkanová Preferuje trvalou koalici po vzoru CDU-CSU. Strana podle Parkanové musí "vzít na vědomí stále přetrvávající averzi značné části veřejnosti vůči katolické církvi a křesťanství vůbec." Za favorita je médii prozatím považován vsetínský kandidát, starosta Čunek, který se mediálně zviditelnil kontroverzním rozhodnutím vystěhovat z centra Vsetína romské neplatiče nájemného.

Slovenskou Ľudovou stranu, která byla hegemonem politiky Slovenského štátu, vedl katolický kněz Andrej Hlinka Lidovou stranu v Československu vedl Jan Šrámek, představitel ČSL od r. 1919, celostátní předseda ČSL od r. 1922 do roku 1948, 1948 - 1951 A. Petr, 1951 - 1968 J. Plojhar).

"Lidová strana je stranou všech, a proto ve vládní většině svědomitě se stará o to, aby se u nás nevládlo třídně ve prospěch stavu jednoho, nýbrž bude vždy pracovati, aby se vládlo stejně spravedlivě ke všem stavům a třídám obyvatelstva. Všichni jsou občany tohoto státu, všichni mají právo na živobytí."

zpráva výkonného výboru ČSL za období 1923-1926

"My nejsme žádní lidovci, ale křesťanští demokraté"

Miroslav Kalousek 2006
28. 11. 2006

A je to tady. Paroubek dal najevo, že nyní musí zase chvíli hrát tvrdě, ovšem s daleko větší grácií než dřív. Licitovat. Skrytá kamera umožnila vedení sociální demokracie vrhnout kostky bez doteku. Místo stále horší vyjednávací pozice padla levici na negociační poušť božská mana v podobě obhroublého výroku poradce předsedy ODS. Topolánek se navíc páně Dalíkovým nástinem zamýšleného politického draftu ocitl v automatickém podezření probouzejícím démony minulosti. Přesněji dřívější totožné snahy administrativních sil, kterým, shrneme-li nedělní slova občanské demokratky Němcové, volební důvěru ve straně nikdo nedal.

21. 11. 2006

V září přispělo celkem 115 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 281,00 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 10. 2006 částku 151 838, 27 Kč. Vzhledem k tomu, že čtenost Britských listů trvale stoupá a za nedávné období došlo k podstatnému vzrůstu sledovanosti časopisu, dostal se náš dosavadní server na hranici svého výkonu i životnosti a byli jsme nuceni částkou 243 745.32 Kč zakoupit server nový, který bude zanedlouho zprovozněn. Příspěvky čtenářů dále využíváme k modernizaci funkcí redakčního systému. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,692.59 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   
23. 11. 2006 Autorskoprávní zločiny a pětikoruna Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 Pokud se za autorská díla platí při nákupu kopírovacího materiálu, měla by být zadarmo   
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2006 David ze Vsetína Oskar  Krejčí
22. 11. 2006 Konstruktivní dialog? Oskar  Krejčí
20. 11. 2006 USA chtějí na summitu v Rize prosadit plnou globalizaci NATO Jiří G. Müller
19. 11. 2006 Objevil Ameriku Miloslav "Kraken" Junek
18. 11. 2006 Citáty dne - z kongresu ODS   
18. 11. 2006 Dopis nestranného publicisty místopředsedkyni ODS Bohumil  Doležal
18. 11. 2006 Topolánek plive na demokracii Boris  Cvek
18. 11. 2006 Jsem rád, že si politici uvědomili, že je demokracie založená na kompromisu Jan  Čulík
16. 11. 2006 Proč se ODS chce znemožnit Boris  Cvek
16. 11. 2006 Nedohoda versus dohoda Jiří  Pehe

Americké volby 2006 RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2006 Talabání dal v pondělí Bushovi facku Štěpán  Kotrba
20. 11. 2006 Demokrati -- čo prinesú vo vnútornej politike   
15. 11. 2006 USA: Jak vykročit z kruhu Oskar  Krejčí
10. 11. 2006 Demokraté získali i Senát   
9. 11. 2006 Donald Rumsfeld odvolán v důsledku volebních ztrát Republikánů   
9. 11. 2006 Pákistán: Poselství o osmi desítkách mrtvých Lubomír  Molnár
9. 11. 2006 Demokraté zřejmě "ovládli i Senát"   
6. 11. 2006 "Neokonzervativcovo pozdní pokání" nebo jen další pokleslé dějství? Michal  Brož
5. 11. 2006 Odborný americký armádní časopis požaduje Rumsfeldovu rezignaci   
30. 10. 2006 USA: Bouře, která by mohla vést k porážce Republikánů   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2006 EU-Rusko: Partnery nelze mentorovat Oskar  Krejčí
28. 11. 2006 Talabání dal v pondělí Bushovi facku Štěpán  Kotrba
31. 10. 2006 Anarchie, nebo otevřená společnost? Egon T. Lánský
25. 10. 2006 Kreml -- energetický nepřítel? Oskar  Krejčí
22. 10. 2006 Zelení nebudou nadšeni, Klaus chce uhelné i jaderné elektrárny Štěpán  Kotrba
4. 10. 2006 Klaus: Cesta po dějinách komunismu s tržními prvky Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Ropný zlom se odkládá. Kde udělali soudruzi chybu? Ivan  Brezina
8. 9. 2006 S ropným zlomem počítá i americká administrativa ve svých strategiích Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Zpráva o nálezu velkého ropného ložiska je zřejmě jen PR propaganda   
24. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude II. Emil  Bédi

Bratří Mašínové - hrdinové nebo zločinci? RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2006 Mašínové jsou samozřejmě hrdinové Ondřej  Šlechta
8. 11. 2006 Mašínové - pan Šlechta nepřesvědčuje Ladislav  Lašek
8. 11. 2006 Mašínové - slepé násilí lze těžko hodnotit jako odboj   
28. 7. 2006 Je kritika komunistického útlaku antikomunismus?   
27. 10. 2004 Generálové a frajtři Václav  Dušek
20. 8. 2004 Kdo jinému jámu kopá - tak se z lesa ozývá... Jan  Sýkora
18. 8. 2004 Vraždili bez morálních zábran Jiří  Hudeček
16. 8. 2004 Karel Hoffmann a jeho právo "vyjadřovat se nehorázně" Jan  Sýkora
12. 8. 2004 Padouch nebo hrdina? Jiří  Hudeček
28. 7. 2004 Ještě jednou o Mašínech Milan  Černý

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2006 Pan Ucháč nemá informace Darina  Martykánová
1. 11. 2006 Zemři, nebo jdi do vězení! Darina  Martykánová
26. 10. 2006 Darwin by se divil Ladislav  Žák
14. 10. 2006 Muslimské autority přijaly papežovu omluvu   
14. 10. 2006 Poradce: "Bílý dům se vysmíval evangelikálům"   
3. 10. 2006 Katolická církev útočí na BBC   
26. 9. 2006 Logos - tvůrce světa Miloš  Dokulil
25. 9. 2006 Papež neříkal v přednášce o násilí pravdu Lukáš  Lhoťan
22. 9. 2006 Problémy případného dialogu o náboženské víře Miloš  Dokulil
22. 9. 2006 Kardinál Vlk obvinil české katolické radikály ze spojení s americkými extremisty Štěpán  Kotrba

Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2006 Soud uložil tresty za křivé obvinění Milana Venclíka   
10. 11. 2006 Citát dne - včerejšího   
9. 11. 2006 Dnes už se nejde a nic spolehnout... Štěpán  Kotrba
8. 11. 2006 Kraus: Případ postavený na svědectví dvou nájemných fízlů a jednoho uvězněného podvodníka Štěpán  Kotrba
4. 11. 2006 Židovská liberální unie chce po Langerovi důkazy, média to dodnes tajila Štěpán  Kotrba
1. 11. 2006 Kdo už konečně zastaví prolhané policejní grázly? Štěpán  Kotrba
31. 10. 2006 KSM protestuje proti nepravdivému prohlášení pražské policie   
28. 10. 2006 Kubiceho denunciační prefabrikát: volby skončily, proboha zapomeňte Štěpán  Kotrba
27. 10. 2006 Golgova starost o kvalitu Britských listů a o zachování mediálního monopolu Štěpán  Kotrba
26. 10. 2006 Pohanka: A je to jasné, proč referendum k základnám neprošlo o jeden hlas Štěpán  Kotrba

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
14. 8. 2006 Fašismus dnes existuje!   
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2006 Sedmnáct let... aneb za tři roky to bude dvacet let Ladislav  Žák
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
17. 11. 2006 17. listopad 1989 v Britských listech po deseti letech   
17. 11. 2006 Za nekrology Pavel  Kopecký
17. 11. 2006 Nežná? Revolúcia? Lucia  Mrázová
16. 11. 2006 Jaká byla role agenta Zifčáka?   
5. 10. 2006 Barevný podzim 1989 Pavel  Pečínka
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
18. 11. 2006 Nepříjemná pravda Jiří  Pálka
6. 11. 2006 Ministr Kalaš: Reakce na protestní akci Greenpeace   
6. 11. 2006 Greenpeace dnes uzavřelo ministerstvo životního prostředí   
1. 11. 2006 Jak britské státní instituce už nyní bojují proti klimatickým změnám   
1. 11. 2006 V Praze se jednalo o udržitelném rozvoji   
31. 10. 2006 Blair: Musíme platit nyní, abychom se vyhnuli katastrofě   
31. 10. 2006 Sternova zpráva o globálním oteplování: Hlavní body   
31. 10. 2006 Globální oteplování -- Brezina versus modely Ladislav  Metelka
30. 10. 2006 160 bilionů Kč: To je cena, jíž bude muset uhradit svět, pokud nezačne bezodkladně bojovat proti podnebným změnám   
30. 10. 2006 Ivan  Brezina

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2006 Virtuální Kateřina  Bolechová
27. 11. 2006 Daleká cesta František Emanuel Zelenka
24. 11. 2006 Na hlubinách František Emanuel Zelenka
22. 11. 2006 Podzim Václav  Hrabě
21. 11. 2006 Rozbořené staré zámky   
20. 11. 2006 Martinov Irena  Václavíková
16. 11. 2006 Báseň veskrze koaliční - S dvojím smyslem Jan Jeník z Bratřic
15. 11. 2006 Variations on a Generation 1959 Gregory Nunzio Corso
14. 11. 2006 ■ ■ ■ Mikuláš  Bryan
13. 11. 2006 Opravdová láska   Canny

Co bude s ostravskou Karolinou? RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2006 Jak bude využita ostravská Karolina? Vít  Hinčica
22. 6. 2006 Shopping mall není městotvorný element Jan  Mech
6. 6. 2006 Veřejná diskuse o budoucnosti Karoliny   
7. 12. 2005 Ostravskou Karolinu bylo nutno zbourat Tomáš  Krček
6. 12. 2005 Krátce k ostravskému "areálu Karolina" Aleš  Uhlíř
6. 12. 2005 Zedník bude pískat, kdo bude skákat? Jan  Mech
5. 12. 2005 "Primátor Zedník mluví jako dlaždič"   
5. 12. 2005 Neznalost zákona neomlouvá   
23. 11. 2005 Podmínky konkursu na zástavbu Karoliny jsou sporné   
21. 11. 2005 Město je na delší dobu než volební období... Igor  Krčmář

Alex Koenigsmark: Siromacha - román na pokračování RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2006 Bílé noci Alex  Koenigsmark
24. 11. 2006 Máj Alex  Koenigsmark
21. 11. 2006 Útěk - část 2. Alex  Koenigsmark
14. 11. 2006 Útěk - část 1. Alex  Koenigsmark
10. 11. 2006 Kometa Alex  Koenigsmark
7. 11. 2006 Ďáblova krása Alex  Koenigsmark

Jacques Derrida RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2006 Za práva žen -- v každém člověku! Martin  Škabraha
6. 4. 2006 Demystifikátor Jiří David Jan  Čulík
13. 2. 2006 Jacques Derrida: "Nezlobte se, ale takhle jsem to nikdy neřekl." Martin  Škabraha
9. 2. 2006 Literatura v ohrožení   
7. 2. 2006 Je vůbec možný "židovský stát"? Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Kázání o pravdě Stanislav  Heczko
8. 6. 2005 Derrida a vábení marginalizace Petr  Svoboda
28. 2. 2005 Modernita je iluze, že žijeme v současnosti Martin  Škabraha
15. 2. 2005 Dnešní rolí komunismu je vyvádět svět z míry Martin  Škabraha

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
17. 10. 2006 Budoucnost mýtného a špehování automobilů   
1. 10. 2006 Cestovní válka mezi USA a Evropou začala   
5. 9. 2006 Pro informatiku vnitro není řešení, pouze nebezpečí Jiří  Kofránek
29. 8. 2006 Amerika zavádí všude biometrické průkazy   
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích   
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno   
17. 8. 2006 Je segregace cestujících při bezpečnostních kontrolách řešením?   
15. 8. 2006 Jak transparentně propojit informační systémy veřejné správy a nepostavit přitom Velkého bratra Jiří  Kofránek
8. 8. 2006 Hacker pronikl do nových biometrických pasů   
7. 8. 2006 Gordon Brown chce umožnit soukromým firmám přístup do státních databází o občanech   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2006 Talabání dal v pondělí Bushovi facku Štěpán  Kotrba
28. 11. 2006 Sedm letů Guantanamo Express do Polska   
27. 11. 2006 Michael Moore: Musíme činit pokání. Stáhněte teď americká vojska z Iráku   
27. 11. 2006 Jak opustit Irák se ctí   
27. 11. 2006 Poláci už splnili v Iráku svou misi   
26. 11. 2006 Tajná studie USA: Výsledkem americké okupace Iráku je občanská válka   
22. 11. 2006 Konstruktivní dialog? Oskar  Krejčí
20. 11. 2006 Novinári urobili pri Iraku chybu -- a ja som bol jedným z nich Branislav  Ondrášik
18. 11. 2006 Blairovo přiznání, že je Irák "katastrofa", vyvolalo v Británii mediální bouři   
14. 11. 2006 Úspěch mladé demokracie Ladislav  Žák

Školství RSS 2.0      Historie >
20. 11. 2006 Nové technologie vzdělávání František  Augusta
20. 11. 2006 Vysoký intelekt a vůdcovství v genech Michal  Giboda
20. 11. 2006 Rozhněvaní angličtí studenti vyžadují za své školné kvalitu   
2. 11. 2006 Školné podle Britů odrazuje mladé lidi od studia   
10. 10. 2006 Pedagogika na rozcestí? František  Augusta
11. 9. 2006 Univerzity usvědčují podvádějící studenty   
9. 9. 2006 Když jsem já šel tou putimskou branou... Jaromír  Máša
8. 9. 2006 Návrh změn pro české školství Radek  Sárközi
4. 8. 2006 Co bude se školstvím po prázdninách? František  Augusta
30. 6. 2006 Šikana na vysokých školách   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2006 Když chceš něco vědět, tak se neptej Aleš  Merenus
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
8. 8. 2006 Poezie jako oběť doby Michal  Černík
8. 8. 2006 O básnivosti pod Čerchovem vzklíčené Miroslav  Vejlupek
26. 7. 2006 Ztráty a nálezy Pavel  Janoušek
26. 7. 2006 Básník, jemuž věřím Miroslav  Vejlupek
10. 7. 2006 Ztrácí se povědomí o významu Jan  Čulík
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2006 Základna: Může být vlastně předem zodpovězená otázka s otazníkem? Štěpán  Kotrba
28. 11. 2006 Debata o raketových základnách na půdě Filosofické fakulty UK   
24. 11. 2006 Demokracie a jaderné zbraně Alexej G. Arbatov
20. 11. 2006 USA chtějí na summitu v Rize prosadit plnou globalizaci NATO Jiří G. Müller
7. 11. 2006 Protiraketová obrana USA: družicový systém SBIRS Stanislav  Kaucký
5. 11. 2006 Prst na spoušti raket v Česku by měl jen velitel armády USA Jiří G. Müller
30. 10. 2006 Hlasování o základnách - chybělo více než jeden hlas Štěpán  Kotrba
26. 10. 2006 Pohanka: A je to jasné, proč referendum k základnám neprošlo o jeden hlas Štěpán  Kotrba
20. 10. 2006 Server mladých komunistů je mimo provoz Štěpán  Kotrba
18. 10. 2006 Vojáci proti válce   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2006 Cena života i smrti a odškrtávači počtu mrtvol Jan  Klepetář
23. 11. 2006 Blízký východ: Třináct odpovědí Daniel  Veselý
23. 11. 2006 Falangisté nejsou sociální demokraté Pavel  Pečínka
23. 11. 2006 Krátké ohrazení Hynek  Bíla
22. 11. 2006 Nejsem levičák   
20. 11. 2006 Třináct otázek Hynek  Bíla
20. 11. 2006 After Rumsfeld Robert  Jarkovský
14. 11. 2006 Podzimní mračna nad Palestinou Daniel  Veselý
11. 11. 2006 USA vetovaly rezoluci, odsuzující izraelský útok v Gaze   
31. 10. 2006 Fašista izraelským vicepremiérem? Daniel  Veselý