8. 12. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 12. 2005

Americká ministryně zahraničních věcí Condoleezza Ricová nyní konstatovala - jde o zřejmou změnu amerického postoje - že Konvence OSN proti mučení platí pro americké vyšetřovatele nejen na americkém území, ale kdekoliv na světě.

Bushova vláda dosud tvrdila, že tato Konvence, která zakazuje kruté, nelidské či ponižující zacházení s vězni, neplatí pro činnost amerických úředních činitelů v zahraničí. Pozorovatelé se domnívají, že Ricová nyní vyjádřila jiný názor zřejmě pod tlakem Kongresu.

Sloupek
Vladislav Reisinger


Letité kmeny,
prázdná hnízda,
hadi z kůže vystřižení.

Hole,
opřené o starce.

ze sbírky Ticho a jiné stroje, nakl. Lubor Kasal, Praha 2005, vybral Štefan Švec

8. 12. 2005

"Případ" německého občana libanonského původu, který ve svých souvislostech nyní přivedl poněkud do úzkých členy staré i nové německé vlády začal na Silvestra 2003. Khaled al-Masri byl v té době na autobusovém zájezdu v Macedonii a byl odtud unesen "neznámými lidmi", 23 dny jimi zadržován, týrán a nakonec letecky dopraven do Afghánistánu, kde byl dalších pět měsíců držen a vyslýchán v jednom z vězení, které CIA používá v zahraničí, aby se vyhnula problémům s americkým právem na americkém území.

8. 12. 2005

George W. Bush a Tony Blair musejí být pohnáni k odpovědnosti za to, že veřejnosti předložili o irácké válce "obrovskou tapisérii lží", konstatoval britský dramatik Harold Pinter ve své přednášce napsané pro příležitost udělování Nobelovy ceny. Pinter je letošním laureátem Nobelovy ceny za literaturu.

Většina politiků "se nezajímá o pravdu, ale jen o moc a o to, aby si moc uchovali," konstatoval pětasedmdesátiletý dramatik. Jeho projev se hrál z videozáznamu, neboť Pinter byl tento týden nucen uchýlit se do nemocnice.

Jeho přednáška měla název "Umění, pravda a politika". Pinter se v ní zabýval významem pravdy v umění a ostře kritizoval údajnou absenci pravdy v politice.

8. 12. 2005

Cestující, který tvrdil, že přinesl na palubu letadla American Airlines v Miami na Floridě bombu, byl zastřelen americkým ozbrojeným federálním policistou, konstatují americké úřady.

Policista zastřelil tohoto 44 letého amerického občana, když sáhl po odchodu z letadla do svého zavazadla. Zatím žádná bomba nalezena nebyla.

7. 12. 2005

8. 12. 2005

Pokrytectví

Pět nevládních organizací (Olympic Watch, Amnesty International ČR, Konfederace politických vězňů ČR, společnosti Člověk v tísni a sdružení Lungta) požádalo prezidenta ČR Václava Klause a premiéra ČR Jiřího Paroubka, aby při jednání s premiérem ČLR Wenem hovořili také o lidských právech, která jsou v Číně zásadním způsobem porušována.

Starost o lidská práva v nejlidnatější zemi světa je jistě na místě, nic proti tomu. Žádost zmíněných organizací však znehodnocuje skutečnost, že neměří stejným metrem i největší mocnosti tohoto světa, která lidská práva pošlapává z pozice v níž se deklaruje jako posvěcený ochránce demokracie.

8. 12. 2005

V zájmu pokroku je nutno využít zaručených receptů prověřených minulostí. Tiše a urychleně likvidovat každého, kdo by se mohl, nedej Bože, postavit do čela odporu, probouzet spáče burcujícími projevy, nevhodnými myšlenkami, psaním literárních odkazů prošpikovaných jinotaji. Včera jako dnes, stále podléháme domněnce, že koloběhu světa rozumíme, a proto ho jsme schopni pomáhat točit podle svých zpozdilých představ.

Žijeme v nevědomosti a malovzdělanosti. Školství je o málo jiné než za Františka Procházky, blahé paměti. Encyklopedické znalosti mohou v dnešním internetovém přívalovém dešti informací posloužit snad jen při soutěžích v televizních kanálech -- pokud dramaturgie nepoloží například otázku za sto tisíc: je syreček sýr nebo marmeláda?

Škola otravuje žactvo a učitelé pomrkávají po vhodnější službě společnosti.

8. 12. 2005

"Nepořádně jste si přečetli 'rozhovor' s Ondřejem Neffem v reklamě na telefon firmy Ericsson. Není pravda, že v reklamě Neff jen obecně hovoří o digitální fotografii. Ne, mobil Ericsson v reklamě přímo doporučuje!" napsal nám jeden čtenář v reakci na článek, v němž jsme upozorňovali, že renomovaný politický komentátor se nesmí prodávat vystupováním v reklamách komerčních firem.

Čtenář má pravdu, případ je horší, než jsme původně napsali. Neff v reklamě vychvaluje telefon Ericsson těmito slovy:

"Vezměte si třeba můj mobil z nové řady telefonů Sony Ericsson s označením Walkman. Kromě základní funkce mobilního telefonu mají i plnohodnotný hudební přehrávač s velkou pamětí a potřebnou kvalitou zvuku. Dále je v nich i digitální fotoaparát, který je naprosto dostačující pro běžné focení. Ve srovnání se situací před několika lety je to obrovský pokrok."

Je to neslýchané. Autor politických komentářů v Lidových novinách Ondřej Neff je od nynějška navždycky poskvrněn tím, že je za peníze ochoten vystupovat v reklamě. Mohou si Lidové noviny dovolit takového komentátora?

Neffův reklamní "rozhovor" ZDE

8. 12. 2005

Evropská ústava je mrtva! Ať žije Evropská ústava! Sotva půl rok od chvíle, kdy Francouzi a Nizozemci odmítli ratifikovat návrh Smlouvy, zakládající Ústavu pro Evropu, objevují se první řešení, jak se z této pasti dostat ven. Ústavní proces totiž běží dál, i když zdánlivě vypadá, že stojí.

9. 12. 2005

 

8. 12. 2005
tisková zpáva KSM

Ministerstvo vnitra ČR zaslalo KSM upozornění a výzvu, ve které zpochybňuje statut KSM jako občanského sdružení pod záminkou, že cíle činnosti KSM zabíhají do oblasti vyhrazené činnosti politických stran, do níž občanská sdružení dle jejich výkladu zákona nemají zasahovat. Přitom KSM se v této oblasti obecně neliší od působnosti dalších mládežnických politických organizací v ČR jako jsou Mladí konzervativci, Mladí sociální demokraté, Mladí křesťanští demokraté apod. Je tedy zjevné, že tento útok proti KSM je zcela účelový a politicky motivovaný. Je však třeba jej chápat také za zřejmou snahou omezit právo sdružovací.

8. 12. 2005

POLEMIKA

Ti, kdo neznají nuance zákona o politických stranách stejně jako nuance jiných zákonů, mohou se domnívat, že se jim křivdí, jestliže je státní orgán nutí k dodržování zákonů. Existují ale pouze dvě cesty. Respektovat demokraticky přijatá pravidla - zákony, a pak je nesmyslnou formulace o revoluční změně, nebo zákony nerespektovat a přiřadit se k hnutím, usilujícím o svržení stávajícího společenského řádu. Protože nic jiného revoluce není. Ani ta sametová, ani ta rudá.

Za svalnatými slovy buď následují činy, nebo nic.

8. 12. 2005

Už v mládí do nás hustili: 'kdo nepracuje, ať nejí`. Původcem tohoto pěkného přísloví není žádný levičák 19. století, nýbrž řád Benediktinů, přesněji už apoštol Pavel. Téměř o století dříve, než Mohamed zahájil svou islámskou revoluci, zahájil Benedikt z Nursie činnost jednoho z nejvýznamnějších řádů katolické církve.

'Ora et Labora` je heslo tohoto řádu, modli se a pracuj. Všeho s mírou, platilo už ve středověku. Tehdy byly nejenom neděle volné, církevních svátků bylo v roce nejméně 50, v těchto dnech se pracovat nesmělo. Samozřejmě museli robotníci v létě těžce pracovat, v zimě ale bylo daleko méně co dělat, život se odehrával mimo pracoviště.

8. 12. 2005

Zavést dobrý pojem a vytvořit v lidech pocit jeho nepostradatelnosti může předznamenávat obrovský kasovní úspěch. I když je pozice pojmů "Ježíš" a "Bůh" na memetické burze zřejmě zatím neotřesitelná (vedle "svobody", "demokracie" a hlavně "humanity", která učinila z Václava Havla jednoho z nejbohatších Čechů světa), je dobré mít další v záloze. Na poli kšeftu s ničím čeká slovo "realita" slavná budoucnost. Jeho zavedení na mediální úrovni bude možná jednou označeno za stejně geniální tah jako vytvoření neviditelného, nehmatatelného a nepoznatelného Boha.

8. 12. 2005
Martin Ondreját

Přirozenoprávní teorie stojí tradičně v opozici k pozitivně právní teorii, a říká spolu s Krakonošem a Radomilem Uhlířem v Kouři na adresu Zákonodárce "Tam nelez! Už je tam plno!" V praxi Montesquieovy trojdělby státní moci to znamená, že Soudce vyšťuchuje bidlem Zákonodárce z jedné místnosti jeho domečku řka: "To je pro tebe 13. komnata. Můžeš si tam sice kecat, co chceš, ale já na to stejně nebudu brát ohled. Já se budu řídit tím, co tam už je a ty to nezměníš."

8. 12. 2005

Protestní happening

tisková zpráva

Iniciativa PolicejniStat.cz pořádá tuto sobotu 10.12.2005 v 15:00 krátký protestní happening. Účastníci vyjádří svoji nespokojenost se současným vyšetřováním zásahu na festivalu Czechtek 2005. Uskuteční se při příležitosti mezinárodního dne lidských práv v prostorách parku Kampa v Praze.

Velmi brzy po policejním zásahu proti účastníkům festivalu Czechtek 2005 bylo zřejmé, že nejtěžším úkolem bude dohnat odpovědné činitele a velitele zásahu k profesní odpovědnosti.

8. 12. 2005

Chápu Milana Valacha, z jakého důvodu má problém přiřadit ke KSČM atribut "levicová". Pak je tu ale otázka, proč je levicovou stranou ČSSD?

Se zájmem jsem si přečetl dnešní článek Milana Valacha "K historickému pojmu levice". Vyplynulo z něj, že Valachův přístup k pojmu levice je normativní. Nic proti tomu. Jen si myslím, že situace je trochu komplikovanější, to zaprvé, a zadruhé že bychom měli používat pojmy, které můžeme jako vhodné nástroje používat k analýze současného stavu společnosti.

8. 12. 2005

Reakce na články Jana Sterna "Naše poklady: VyVolení, Rychlé šípy, major Zeman a céčka" a Jiřího Drašnara"Co s junk food pro mozek?"

Sedí pan Drašnar s panem Sternem v salónku a pan Stern počne v dobrém rozmaru vyprávět panu Drašnarovi bajku o lvu a koni. Pan Drašnar se ve spravedlivém rozhořčení osočí na pana Sterna: "Ale zvířata přeci nehovoří!". Pánové si spolu nerozumí, přou se, píše Erik Srovnal:

7. 12. 2005

Hanebnost je propachtovávání volných ploch na takovém místě uvnitř města jakýmsi nesmyslným velkokšeftům se stavebninami a nářadím. Kdybych měl můj hlas nějakou váhu, přimlouval bych se spíše pro koncepci jakési varianty Komenského sadů.

Nemá cenu dnes sténat nad "ztrátou" Karoliny, protože koksovny se z povahy věcí dají těžko proměňovat ve skanzeny - prostě proto, že koksovna produkuje při své - v tomto případě stopadesátileté - činnosti velké množství sloučenin, které nezamořují jen vzduch, ale taky půdu a objekty.

7. 12. 2005

Díky za váš dnešní postřeh na BL. Potřeboval jsem dnes nějakou vzpruhu... Týká se mého článku v Novém prostoru. Došlo k něčemu, co se stává běžně, po odevzdání textu mi při zalomování změnili perex, aby byl snad text poutavější, píše Petr Holeček a pokračuje: Nechtěl jsem psát o tom, co si školáci myslí o komunistech, to nebylo ani předmětem reportáže. Šlo čistě jen o to, podívat se na jeden z výstupů akce Jeden svět na školách a napsat o akci něco blíže, plus udělat rozhovor s panem Strachotou. Perex o kterém se zmiňujete není z mého pera, ani titulek článku. Lze to vyčíst i z toho, že se zde píše "Petr Holeček se vypravil", a to bych asi o sobě těžko psal, že.

Jestli jste z textu vypozoroval, že "Zkratové spojení mezi prokurátorem Urválkem a dnešní KSČM jim nepřišlo podivné," je to jedině dobře.

7. 12. 2005

Váš středeční sloupek, pane Čulíku, to je velmi přesné postižení situace, kdy pod rouškou vyšetřování zločinů komunismu a vůbec československého komunistického režimu, se skrývá často primitivní, matoucí a ve svém důsledku kontraproduktivní a znechucující kampaň, která způsobuje pouze zabetonování diskuse o českém komunismu a posiluje konzervativní prvky i uvnitř komunistické strany a komunistického hnutí vůbec, míní Lubomír Novotný a pokračuje:

Trvalá snaha o směšování zločinů nacismu a komunismu, trvalá snaha o rovnítko mezi režimy v letech 1939-1945 a 1948-1989 (často je sem kladena i epizodní epocha let 1945-1948!) vede pouze k nepochopení moderních českých dějin, k nepochopení vývoje české levice.Je nutné tyto klišé a mýty rozbíjet a vyvracet i za cenu toho, že budete vystaven urážkám za prokomunistické postoje ap. Mám pocit, že za dnešní úvodník, ač upozorňuje pouze na ideologičnost postoje jedné významné polistopadové názorové skupiny, těmto urážkám vystaven budete.

7. 12. 2005

Tisková zpráva Amnesty International ČR a Olympic Watch ze dne 7. prosince 2005

Koalice pěti nevládních organizací písemně požádala prezidenta ČR Václava Klause a premiéra ČR Jiřího Paroubka, aby při jednání s premiérem ČLR Wenem hovořili také o lidských právech, která jsou v Číně zásadním způsobem porušována. Právě tato oblast dlouhodobě zatěžuje vztahy mezi Čínou a zeměmi demokratického světa. Pod žádost připojili své podpisy nejvyšší představitelé organizací Olympic Watch, Amnesty International ČR, Kofederace politických vězňů ČR, společnosti Člověk v tísni a sdružení Lungta.

Premiér Wen Ťia-pao navštíví ČR ve čtvrtek 8. prosince a pátek 9. prosince.

7. 12. 2005

Fabiano Golgo se mýlí - v ČR jsou idealističtí publicisté

Fabiano Golgo čtenářům Britských listů v obsáhlém článku vyložil své osobní pojetí novinářské etiky. Učinil tak však velmi jednostranně a především bez znalosti moderní teorie masové komunikace.

7. 12. 2005

Sociální demokracii chybí dominanta volební kampaně. Jedním z řešení by mohlo být svolání řádného sjezdu s volbou předsedy.

Průzkumy volebních preferencí již několik měsíců hlásají, že se propast mezi občanskými a sociálními demokraty neúprosně zužuje. Poslední průzkum, který zveřejnila agentura CVVM minulý týden, oznamuje, že se ČSSD podařilo stáhnout náskok ODS na jeden a půl procentního bodu -- což je povolená tolerance chyby ve výzkumu.

7. 12. 2005

Toto pondělí a úterý proběhl pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a Mezinárodní organizace práce (MOP) v Černínském paláci Národní tripartitní seminář o důchodové reformě. Mimo pořádajících MPSV (Škromach a jeho náměstek Hofman) a MOP (E. Reynaud -- odbor sociálního zabezpečení MOP) se semináře zúčastnila celá řada odborníků z České republiky i zahraničí, kteří se touto problematikou zabývají. Ze zahraničních expertů je třeba zmínit zástupce OECD a dále odborníky z mnoha zemí, kde se reforma připravuje nebo již byla spuštěna (mimo zástupců některých zemí EU to byla též ředitelka výzkumu americké Národní akademie pro sociální pojištění).

7. 12. 2005

Khaled al-Masri, německý občan libanonského původu, který se označuje za oběť údajných tajných věznic CIA v zahraničí, žaluje bývalého šéfa americké výzvědné služby za to, že byl prý mučen.

Al-Masri svědčí, že byl unesen v roce 2003, kdy byl na dovolené v Makedonii, byl dopraven do Afghánistánu, kde s ním bylo špatně zacházeno.

Žalobu na bývalého šéfa CIA George Teneta podala jeho jménem vlivná americká organizace na obranu lidských práv American Civil Liberties Union, a to u okresního soudu v Alexandrii ve státě Virginia. Jde o první žalobu proti praxi CIA tzv. "rendition", dopravování podezřelých osob k výslechům do třetích zemí.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

4. 11. 2005

V říjnu 2005 přispělo celkem 105 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 376 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 885.28 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2005 Tiché dohody a špatné hody Václav  Dušek
8. 12. 2005 Politický komentátor Neff konkrétní mobilní telefon přímo doporučuje! Jan  Čulík
8. 12. 2005 Realita - obchodní artikl jednadvacátého věku Filip  Sklenář
8. 12. 2005 Brazil Tomáš  Krček
7. 12. 2005 Smí nezávislý komentátor vystupovat v reklamách? Jan  Čulík
7. 12. 2005 Zmatený článek pod zavádějícím názvem Jan  Čulík
7. 12. 2005 Muž žaluje CIA za to, že byl údajně mučen   
7. 12. 2005 Důchodová reforma Josef  Provazník
6. 12. 2005 Hrubý domácí produkt -- k čemu je a k čemu není Tomáš  Paleta
6. 12. 2005 Jak vypadá svoboda peněz Bohumil  Kartous

Školství RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2005 Tiché dohody a špatné hody Václav  Dušek
11. 11. 2005 Škola a jazyky   
10. 11. 2005 Jak se vyučují jazyky na české střední škole   
10. 11. 2005 Výuka cizích jazyků Josef  Vít
9. 11. 2005 Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí   
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda
6. 9. 2005 Post-moderní reforma školství v ČESKU jako příležitost pro (všeho)schopné Ivo V. Fencl

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
23. 9. 2005 INVITATION   
15. 9. 2005 15 let Českého dialogu a Libri prohibiti   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2005 Hole v ráji Vladislav  Reisinger
6. 12. 2005 Výlov horusického rybníka Tomáš  Třeštík
5. 12. 2005 Jediné, co ti mohu dát Štěpán  Kotrba
2. 12. 2005 Na Forum Latinum Car  Osten
1. 12. 2005 Konec listopadu Štěpán  Kotrba
30. 11. 2005 Znepokojení Richard  Weiner
28. 11. 2005 Když se loučí...   
25. 11. 2005 VI Ladislav  Novák
22. 11. 2005 * * * Leoš Bacon Slanina
21. 11. 2005 * Martin  Švanda

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
29. 11. 2005 Vatikán potvrdil zákaz vstupu do kněžského stavu pro homosexuály   
24. 11. 2005 Proč se ženy nedívají na gay porno? Jan  Stern
23. 11. 2005 Pilsudského stín nad polskými gayi Pavel  Pečínka
20. 11. 2005 Homosexuálové do plynu? Ondřej  Slačálek, Linda Sokačová
20. 11. 2005 Gay a lesbická liga protestuje proti zásahu policie vůči polským lesbám a gayům   
24. 10. 2005 Štvanice Štěpán  Kotrba
18. 10. 2005 Být homosexuál je jako obskočit kandelábr Irena  Ryšánková
10. 10. 2005 Uznání homosexuálních sňatků nelze není srovnatelné s uznáním mnohoženství   
7. 10. 2005 O homosexuálech ve Španělsku   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Bude arabská televize BBC vnímána jako nezávislá?   
1. 12. 2005 Optimismus, odhodlání, nadšení: soudruzi modří, hrr na ně ! Štěpán  Kotrba
23. 11. 2005 Česká televize -- vymývání mozků? Milan  Valach
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
12. 11. 2005 Koncesionářské poplatky: zpátky na strom, pane Lutonský Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Důvěrný dopis tiskovému oddělení České televize Bohumil  Kartous

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
2. 12. 2005 Soukromé bezpečnostní firmy střílejí v Iráku na kohokoliv   
1. 12. 2005 Los Angeles Times: Americká armáda platí irácký tisk, aby pro ni publikoval propagandu   
30. 11. 2005 Bush: Nemá kam prchnout   
28. 11. 2005 Talabani: Alávího tvrzení je nesmysl   
27. 11. 2005 Aláví: Porušování lidských práv v Iráku je nyní horší než za Saddáma   
24. 11. 2005 Joseph Wilson: "Bushovi poradci Blaira podvedli"   
23. 11. 2005 EU bude oficiálně vyžadovat od USA vysvětlení ohledně věznic ve středovýchodní Evropě   
23. 11. 2005 Monbiot: Američané užívali ve Fallúdži termobarických zbraní, jako Rusové v Čečně   
23. 11. 2005 Blair se pokouší umlčet britská média   
21. 11. 2005 Irácký prezident: Budu vyjednávat s povstalci   

Týrání a mučení vězňů v Iráku RSS 2.0      Historie >
27. 11. 2005 Bylo vězení CIA v Kosovu? Simone  Radačičová
23. 11. 2005 EU bude oficiálně vyžadovat od USA vysvětlení ohledně věznic ve středovýchodní Evropě   
16. 11. 2005 Irák: Ve vládním bunkru nalezeno mezi mrtvolami 173 zbitých a vyhladovělých vězňů   
24. 6. 2005 Lékaři v Guantánamo terčem kritiky   
5. 6. 2005 Stráž v táboře Guantánamo kopala do koránu   
30. 3. 2005 Generál schválil extremní vyšetřovací metody   
4. 1. 2005 Americká vláda plánuje v Guantánamu trvalá vězení   
27. 12. 2004 Další svědectví o týrání vězňů v zálivu Guantánamo   
8. 12. 2004 Další týrání iráckých vězňů Američany   
4. 10. 2004 Guantánamo "nezabránilo teroristickým útokům"   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2005 Kudy ven ze slepé ulice evropské ústavní krize? Josef  Brož
6. 12. 2005 Je jasné, proč Ukrajinci nechtějí do EU Kamil  Abbid
25. 11. 2005 První debata z cyklu Zamyšlení nad Evropou Josef  Provazník
21. 11. 2005 Ač v EU, cizí nechceme a svoje nedáme Bohumil  Kartous
8. 11. 2005 Kam se dívá Evropská unie? Egon T. Lánský
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Je Evropská unie před zánikem?   
31. 8. 2005 Václav Klaus: Evropa musí odmítnout pojem evropského občanství   
24. 6. 2005 Blair: "Je načase, aby se Evropa probudila"   
23. 6. 2005 Britský ministr financí požaduje reformy, aby se EU vyrovnala Číně   

Rasismus RSS 2.0      Historie >
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc
19. 9. 2005 Několik otázek k problému zahnívajícího rasismu Ondřej  Fér
19. 9. 2005 Prodaná černoška Filip  Sklenář
19. 9. 2005 O rasismu v médiích a ve společnosti Jan  Čulík
19. 9. 2005 Je rozumné používat pojem "rasa"?   
16. 9. 2005 Kdyby nebylo důležité, jak lidé vypadají, vypadali by všichni stejně Štefan  Švec

Český film RSS 2.0      Historie >
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2005 Kudy ven ze slepé ulice evropské ústavní krize? Josef  Brož
31. 8. 2005 Václav Klaus: Evropa musí odmítnout pojem evropského občanství   
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   
23. 10. 2005 Newyorská konference o ropném zlomu Jindřich  Kalous

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
24. 10. 2005 Ti, kteří zaručeně znásilňují a vraždí   
30. 9. 2005 Američané se musejí zbavit své posedlosti armádou   
18. 9. 2005 Američtí konzervativci útočí na Bushe   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
16. 9. 2005 Lidé umírali a budou umírat Miroslav  Šuta
14. 9. 2005 Nový Orleán Petr  Pospíchal
14. 9. 2005 Hurikán Katrina - změna klimatu a toxické znečištění Miroslav  Šuta
13. 9. 2005 Chaos je blízko a musíme s ním počítat Michal  Spáčil
9. 9. 2005 Bush vyhlásil den modliteb za oběti Katriny   
9. 9. 2005 Šok: Amerika není všemocná   

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík
9. 5. 2005 Capitalist lapses, Communist lures Jan  Čulík
25. 4. 2005 Secretive politicians vanquish a media foe Jan  Čulík

Autorské právo RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2005 Microsoft se bude podílet na digitalizaci světových knihoven   
17. 10. 2005 Autorské právo, písmo svaté a veřejná služba Štěpán  Kotrba
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
21. 9. 2005 Copyrightová organizace OSN chce uvalit autorská práva na volný materiál na internetu   
22. 8. 2005 Komu patří internetové stránky Hospodářských novin Štěpán  Kotrba
8. 8. 2005 Deset let internetu jako masového jevu   
15. 7. 2005 Summit v Londýně: "Rozvíjet jednotnou evropskou digitální ekonomiku!" Štěpán  Kotrba
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   

Competitive intelligence RSS 2.0      Historie >
28. 11. 2005 Je to bezpečné...?!? Ladislav  Žák
18. 11. 2005 Umíte mluvit? Umíte psát? A víte vůbec, co říkáte? Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Competitive intelligence Josef  Provazník
30. 9. 2005 Vojáci stále na odstřel? Josef  Kovařík
19. 1. 2005 Stejně, nebo jinak? Oskar  Krejčí
18. 12. 2004 Rusko a Čína posilují svou vojenskou spolupráci   
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
23. 9. 2004 Média a tajné služby Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
9. 7. 2004 Za chyby ohledně Iráku "nemůže Bílý dům, ale CIA"   

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek
17. 10. 2005 Jak se ubránit před ptačí chřipkou   

Tak trochu jiná reality show Odhalení RSS 2.0      Historie >
1. 12. 2005 Stále stejná, režimem povolená a regulovaná hra Michal  Vimmer
15. 11. 2005 Reality show Odhalení: víkend aneb dámská rvačka o sex Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
8. 11. 2005 Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé Karel  Moudrý
8. 11. 2005 Reality show Odhalení: premiéra na ČT 24 na pozadí bojující Francie Štěpán  Kotrba
7. 11. 2005 Reality show Odhalení je parodie!! Jan  Čulík
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba