26. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 1. 2009

Radní ODS: "Ta lokalita je nádherná. Pro les je jí škoda"

Zita Kazdová, Pavel Roušar

Klánovický les je největší pražská lesní plocha ležící na východním okraji města, která zahrnuje přírodní park, rezervaci i evropsky významnou lokalitu NATURA 2000. Tedy území podléhající zvláštní ochraně. Jenže, ouha, jeho ekologická stabilita, životaschopnost a budoucnost byla rozhodnutím magistrátu dána v sázku pro vybudování golfového areálu, který by byl již šestým (!) v přibližně desetikilometrovém okruhu kolem lesa.

26. 1. 2009

"Rok 1968 byl setrvalým soubojem dvou křídel ve vedení KSČ," tvrdí ve svém polemickém příspěvku na můj text "Příštích dvacet let" Pavel Urban. "To není zrovna příklad toho, co bych já sám označil za komplexní myšlení," pokračuje dál, bohužel již v jiné souvislosti.

Představa Pavla Urbana o roku 1968 je zprostředkovaná školstvím, publicistikou, politikou. Není zatížená osobní zkušeností, nevyplývá z konfrontace protichůdných interpretací ani z kritického úsudku. Je triviálně úderná, politicky konformní a snadno zapamatovatelná. Je jediná, se kterou se kdy setkal -- a tedy správná.

26. 1. 2009

ANALÝZA STUDIE DELOITTE

Meznárodní účetní firma Deloitte Touche Tohmatsu vydala jako každý rok prognózu o technologiích, médiích a telekomunikacích v roce 2009. Sleduje faktory, „které budou mít nyní i v budoucnu výrazný dopad na podnikání“. Prognózu rozdělila na tři části. Ta mediální vyšla pod názvem Mediální trendy pro rok 2009, telekomunikační pod názvem Trendy v telekomunikacích pro rok 2009, třetí část jako Technologické trendy pro rok 2009. Je to mnohdy veselé, až iracionálně zábavné čtení. Promítají se do něj totiž přání a tužby manažerů a podnikatelů více, než si může seriózní prognostické pracoviště dovolit.

26. 1. 2009

Následující text je pokusem o stručný souhrn myšlenek Dmitrije Orlova. Dmitrij Orlov (*1963) je softwarový inženýr, působící v oborech fyziky vysokých energií a internetové bezpečnosti a také v neposlední řadě jako aktivista hnutí ropného zlomu. Narodil se v sovětském Leningradu (dnes ruský Sankt Petěrburg), odkud se jako dvanáctiletý odstěhoval do USA a do SSSR/Ruska se vracel na dlouhodobé pobyty v době nejhlubší krize na přelomu 80. a 90. let. Své zkušenosti z rozpadu sovětského impéria se pokusil zobecnit ve formě tezí o pěti stupních kolapsu průmyslové civilizace. Domnívá se, že podobný proces jako v bývalém SSSR nyní probíhá v USA. Současnou finanční krizi považuje za první stupeň kolapsu americké společnosti, který předpověděl už v roce 2006. Ve své knize Reinventing Collapse: Soviet Example and American Prospects (Znovuvynalézání kolapsu: Sovětský příklad a americké vyhlídky, ISBN 9780865716063) vyjadřuje přesvědčení, že Rusové byli na zhroucení sovětského impéria ve své době mnohem lépe připraveni, než jsou současní Američané na kolaps svého státu a že pro řadové občany USA bude rozklad současné podoby jejich společnosti mnohem bolestnější a bude mít pro ně i svět dalekosáhlejší důsledky, než měl svého času rozpad SSSR.

26. 1. 2009
Černý: Je to takový morální gesto. Mezi námi: dělám to hlavně kvůli Sašovi (Alexandru Vondrovi, místopředsedovi vlády). Už takhle jsem mu dost zavařil. A ono přece jenom líp zní, když se řekne, že to vládu stálo jednu korunu. To je docela slušná reklama za ty prachy ne?

ŠOK│ Geniální odpověď vůči mystifikaci výtvarníka Davida Černého Entropa se povedla Mladé frontě Dnes. Na výtvarnou mystifikaci odpověděla mystifikací novinářskou. Zveřejnila fiktivní rozhovor Milana Eisenhammera s umělcem. David Černý své fiktivní odpovědi čtenářům neunesl. Jeho hysterické dementi je křivým zrcadlem, do kterého se chytila hloupost i nadutost. Do které se chytil "umělec".

Čásenskej, jestli si tou zprávou o reakcích Černého na mystifikaci MfD nedělaj z lidí prdel jak Černej onou Entropou, tak jsou dobrý, fakt...

iDnes: Nejste umělecké dílo, brání se Černý proti fiktivnímu rozhovoru MF DNES ZDE

Mystifikační rozhovor MfD: David Černý: Stud jsem jen hrál ZDE
26. 1. 2009

Zdá sa, že o kríze, ktorá otriasa súčasným svetom, je napísané už skoro všetko. Pozrieme sa ňu cez prizmu sociálno-kritických názorov, tvrdiacich, že v základe krízy leží dlhodobo deformovaný spôsob distribúcie bohatstva a moci, ktorý sa silne dynamizoval v posledných desaťročiach. Historicky krátka, ale intenzívna a neobmedzovaná vláda ekonomického a politického neoliberalizmu priniesla svoju trpkú úrodu. Kríza nepredstavuje nič nevysvetliteľné, či neočakávané a ide skôr o fenomén, ktorého možnú existenciu až do vlaňajšieho leta tvrdošijne odmietala pripustiť predovšetkým vládnuca elita západného sveta forsírujúca rôzne podoby a odnože neoliberalizmu a jej epigóni. Nekonal sa koniec dejín vo fukuyamovskej interpretácii, ale vznikli dejiny, ktoré nemajú budúcnosť.

26. 1. 2009

PONDĚLNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES

Nastal nov. Obvykle se tím problémem nezabývám. Ale řekl jsem si, že je to vhodný okamžik, abych v tomto novém roce 2009 zahájil v Britských listech nenápadně jednu novou rubriku. Oproti úplňku, který je velmi populární, je totiž nov okamžikem, kdy se Měsíc nachází mezi Zemí a Sluncem a osvětlena je jeho odvrácená tvář... Možná to bude mít i nějaký význam pro kondici a kvalitu této rubriky.

Hned úvodem ale připojuji: ne, nebude to blog, prosím, bude to kritický bloc-notes, nebo-li vlastně zápisník, chcete-li, v němž budu každé pondělí komentovat události převážně kulturní. Řeknete, jaký je v tom rozdíl? Blog nebo zápisník? Inu, nezbývá než pokrčit rameny... a říci: uvidíme! Třeba to ale nebude hned jasné. Úplněk není také každý den. Dnes je prostě nov. Nehodlám se tu ale rozhodně úvodem hlásit do kritického klubu vševědoucích, ani všehoschopných, nýbrž hlásím se tu, promiňte -- k tradici kritického myšlení. To jaksi u bloggerů většinou postrádám.

26. 1. 2009

Zavrtání magistrály pod zem dopravní problémy v centru nevyřeší, ale zhorší

tisková zpráva Auto*mat

Město plánuje utratit deset miliard korun za další tunel. Po rozestavěném komplexu Blanka pod Stromovkou má vzniknout podobná podzemní dálnice zahloubením severojižní magistrály u Muzea. Oficiálním důvodem této akce je údajné zklidnění dopravy. Iniciativa Auto*Mat tvrdí, že jde o zbytečnou investici, která dopravní problémy naopak zhorší. Ke skutečnému zklidnění automobilového provozu totiž může vést jedině zklidnění samotné magistrály -- to by také vyšlo na zlomek uvažovaného rozpočtu.

26. 1. 2009

Reaguji na články Jana Čulíka ZDE a Petra LitošeZDE . Ano, skutečnost, že se do BÍLÉHO domu nastěhovala ČERNÁ rodina je událost, nad níž se nedá jen tak mávnout rukou. Nesdílím ale hurónský optimismus "obamománie" panující na obou stranách Atlantiku i na černém kontinentu. Nechci zmiňovat prioritu číslo jedna administrativy nového prezidenta, tedy ekonomickou krizi, ale Bushovo válečné dědictví. Obamovo rozhodnutí eskalovat Bushovu "válku proti terorismu" v Afghánistánu a Pákistánu chápu jako fatální, uvědomuje si nukleární hrozbu v Pákistánu a politický chaos v obou zemích. V tomto ohledu vnímám Baracka Obamu jako "Bushe s lidskou tváří".

26. 1. 2009

Poslouchám už několik týdnů všemožné rady, jak zvládnout finanční, tu ekonomickou, tu hospodářskou, tu americkou, tu evropskou tu světovou či globální krizi a nemohu při jejich sledování ubránit reminiscencím na pořady Přemka Podlahy. Rád bych předeslal, že rady Přemka Podlahy mi připadají, přes některé výjimky potvrzující pravidlo, daleko užitečnější než ty, které slýchávám společně s ostatními od politiků, ekonomů, analytiků a vůbec odborníků všeho druhu.

26. 1. 2009

Když jsem byla dítě, tak naši měli temně žlutou felicii s černou sundavací střechou. Aut bylo obecně v šedesátých letech na silnicích málo, řidiči a majitelé těchto se při potkání pyšně zdravili.

26. 1. 2009

Nerad píši o vnitrostranických intrikách v kterékoliv ze stran, neboť neznám partaj, ve které by se uvnitř nebojovalo. Ve které by kandidátů na funkce nebylo vždy víc než funkcí. Pro tentokrát učiním výjimku. Protože vnitrostranická podlost se týká názorů, vyřčených mediálně. Týká se svobody slova. Týká se zdravého rozumu. Týká se pravdy. Do špinavé hry lokálních ekonomických a politických zájmů a vnitrostranických intrik byl namočen autor, který píše i pro Britské listy.

Krajská konference ČSSD, konaná ve Vsetíně potvrdila vyloučení Mgr. Miloslava Štěrby z řad členů ČSSD . Krajská kontrolní komise pod vedením Jiřího Haase navrhla, delegáti odmávali, aniž by věděli. Proč také? Štěrbovi bylo původně zrušeno členství v ČSSD usnesením Okresní konference ve Zlíně, konané 29. 11. 2008, v rozporu se stanovami bez jeho přítomnosti. Důvod? Zpochybnil úsilí ČSSD o plnění jejího volebního programu "svými příliš kritickými osobními názory a postoji v novinových článcích, uveřejňovanými nejen na oficiálních internetových stránkách KVV, kde má každý přístup, ale především v místním i regionálním tisku, poškodil celou zlínskou organizaci ČSSD v očích široké veřejnosti", konstatoval v "obžalobě" Karel Dvorský z okresní kontrolní komise Zlín a předseda krajské kontrolní komise ČSSD Jiří Haas Štěrbovo vyloučení podpořil. Zlínská organizace ČSSD se poškodila sama - tím, že poslanec Melčák podpořil Topolánkovu vládu a jeho asistent i nadále řídí ČSSD ve Zlíně. A ta se podílí na koalici s ODS. Štěrba se proti nespravedlnosti svého vyloučení odvolal. Grázlové v sociální demokracii nicméně prozatím zvítězili. Alespoň ve Zlínském kraji.

26. 1. 2009

Současný kolotoč v zásobování Evropy zemním plynem skončil a přichází čas na reflexi. To co se stalo, nebylo žádným velkým překvapením. Energie je již dávno nástrojem politiky a hlavním prostředkem ekonomické globalizace. Je s politikou organicky prorostlá, protože konec konců i každý politik ví, že živé i neživé procesy na této zemi a pravděpodobně i v celém vesmíru jsou spojeny s výměnou energie. Je-li energie elementárním hybatelem v přírodě, bude v lidské civilizaci faktorem o to důležitějším, jakým tempem roste nijak neregulovaná spotřeba konečných zásob primárních energetických zdrojů. Rusko ukázalo, že sílu plynu jako primárního energetického zdroje chápe, a jakkoliv bylo uzavření přívodů do Evropy podmíněno neshodami s Ukrajinou, hodí se zcela jistě jako demonstrace síly. "Jsme zde a vy nás potřebujete", to je vzkaz, které nám Rusko sděluje. Již dlouhá desetiletí je energie pivotem světové politiky; útok nacistické armády na jih k ropným polím byl pravděpodobně příčinou obratu na východní frontě za druhé světové války; byla to energie, která se stala stěží zamlčovaným důvodem kontinuální války v regionu Perského zálivu; dalšími obětmi jsou Afganistan, Čečensko, Dárfúr. Energie jako casus belli, opravdové i ekonomické války. Byla zveřejněna čísla, která potvrzují, že právě v Iráku je největší podíl dosud netěžené ropy, i když celkové zásoby ropy tam jsou nižší než v Saúdské Arábii. V Iráku je ropa snadno těžitelnější a proto poskytne vysoký zisk.

26. 1. 2009

. V čase keď mnohí ešte verili v rýchle vyriešenie plynovej krízy, som na stránke chelemendik.sk uverejnil esej (Gaz a Gaza: kľúčové slová nového roku 2009.), v ktorej som na základe analýzy vzťahov v pozadí procesu konštatoval okrem iného dve veci:

26. 1. 2009

Tak se shodli evropští ministři práce a sociálních věcí na jednání v Luhačovicích. Eurokomisař argumentoval tím, že v přírodě není nic statické, tažní ptáci se stěhují dvakrát do roka, zvěř putuje za potravou, i lid by se měl hýbat.

26. 1. 2009

Dobrý den, reaguji tímto na článek "Prosba o pomoc" od Tomáše Koloce. Aktivity, které směřují k pomoci hendikepovaným zaslouží chválu. Ovšem konkrétně k waldorfskému školství je podle mého názoru třeba přistupovat s opatrností, míní David Zejda.

Vychází totiž ze Steinerovy antroposofie, mystické nauky, která kombinuje náboženské, okultní a pseudovědecké představy včetně alchymie, astrologie a spiritismu, jasnozřivosti. Z antroposofie vycházejí podivné představy o vývoji člověka zahrnující kupříkladu reinkarnaci. Tělo člověka se prý skládá z těla fyzického, astrálního, éterného a z Já, má 12 smyslů, celé je prostoupeno duší. Součástí výchovy je eurytmie, tanec inspirovaný antroposofickou filosofií a astrologií. Vše je ve zřejmém rozporu s vědeckými poznatky. V Německu a Holandsku waldorfské školy zažívají kritiku za iracionálitu a rasistické prvky ve výuce.

26. 1. 2009

David Zejda mi připadá jako člen společnosti Sysifos. Odsuzuje šmahem to, co možná ani nezná a třeba ani poznat nechce. Znám více absolventů waldorfských škol a všichni působí vyrovnaným dojmem, mají úctu k druhým i přírodě, směřují k vysokoškolskému vzdělání s jakousi vnitřní lehkostí a ani jeden z nich nekouří a nefetuje. Je jich tolik, že to nebude jen náhoda. Na víru v reinkarnaci jsem se jich neptal, ale víra v lidské dobro z nich vyzařuje a o strachu z Božího soudu nemluví, píše čtenář Jiří Novák.

26. 1. 2009

POSTAVTE SI SEN ZA CIZÍ PENÍZE

reakce na "Žádost o pomoc" Tomáše Koloce

Zrekapitulujme si to bez srdceryvných, prosebných slov. Skupina soukromých osob si za společné soukromé peníze koupila za milion korun velké zchátralé historické stavení (několik set metrů čtverečních). Nastěhovala do něj mimo sebe a svých rodin i neziskovou organizaci. A začala tento objekt zvelebovat. Za peníze druhých - většinou za veřejné peníze. Levné a jednoduché "podnikání". Neziskové "podnikání". Namísto sociálně citlivého a efektivně fungujícího státu a jeho promyšleného nízkoprahového sociálního systému zde nastupuje efemérní občanská společnost, vedoucí své ovce v odlehlých oblastech mimo bdělé oko veřejnosti ku obecnému zlepšení vztahů mezi většinovou společností a členy handicapovaných minorit... Prací. A rozjímáním o harmonii mezi lidmi v okolní přírodě.

24. 1. 2009

Ačkoli se dosud živím jako novinář, od 1.září 2008 pracuji jako terapeut a amatérský "fundraisera" ústavu pro tak zvaně "postižené" v Srbči u Rakovníka. Vesnice leží asi padesát kilometrů od Prahy, má asi dvě stě obyvatel, poštu, která je otevřená tři hodiny denně, krám se smíšeným zbožím a není tu mobilní signál.

Náš waldorfský týdenní stacionář s chráněnou dílnou Společenství Dobromysl (www.dobromysl.info) je v přirozeném centru vesnice, bývalém schwarzenberském dvoře s románskými základy a barokně-klasicistní vnější úpravou. V tuto chvíli v něm žije sedm klientů ve věku od 24 do 59 let, tři kolegyně, dva jejich manželé, čtyři děti, fena Mája, kocour Chlup, dvě ovce, koza, párek hus a hejno slepic.

26. 1. 2009

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Papez Benedikt XVI zrušil exkomunikaci tradicionalistických biskupů sdružených kolem Kněžského bratrstva Svatého Pia X. K nim patří také známý popírač holocaustu Richard Williamson. Karel Dolejší o tom psal v BL a den potom se i online o tom dalo číst v Süddeutsche Zeitung a ve Spiegelu. V obou případech poukázalo německé zpravodajství nějak nekriticky na kritické hlasy k tomu rozhodnutí. O tom něco v této poznámce...

26. 1. 2009

Autor má velikou výhodu. Úvahy a názory obyčejného občana z opačného břehu "řeky" s výhledem na současný konflikt na Blízkém východě, asi nebudou uveřejněné nikdy. V Právu dne 15. ledna 2009 v článku "Izrael nemůže stát se založenýma rukama" napsal Arnošt Lustig, že jeho bratři opět krvácejí a umírají. Ano, je to politováníhodné.Jistě, nikomu, kdo je alespoň trochu soudný, není lhostejné žádné násilí a zabíjení, píše Josef Liška z Brna.

26. 1. 2009

Respektovaná a dlouhodobě působící nevládní organizace Avaaz se nyní rozhodla zahájit kampaň jejímž cílem je dosažení vyváženého zpravodajství v amerických médiích o izraelsko-palestinském konfliktu. Tato organizace usiluje o dosažení mírového soužití obou etnik. Za tím účelem právě zahájila sbírku finančních prostředků, k níž je možné se připojit ZDE .

Jelikož působení Avaaz je mezinárodní, podepsalo její petici za zastavení bojů v Gaze již více než 117 000 lidí. Kdyby každý z nich poslal za tímto účelem jen 1,5 euro, získala by Avaaz 1 milion US dolarů.

Je až neuvěřitelné, co vše mohou spojené síly prostých občanů dokázat. Zvláště v českém prostředí bychom si tento fakt měli stále připomínat.

24. 1. 2009

Nejsem medicínský profesionál, naopak vzhledem ke vrozenému handicapu častý příjemce zdrav. péče. Právě proto je mi líto, že lidé podobného osudu se stali faktickými rukojmími jakoby ideologicky motivovaných sporů (ve skutečnosti i tady jde o peníze až v první řadě). Mám za to, že odstoupivšímu ministrovi Julínkovi se nepodařila žádná z tzv. reforem, pouze polarizovat až rozeštvát všechny zúčastněné, píše Antonín Konečný.

24. 1. 2009

BRITÁNIE:

Tři britské televizní stanice se rozhodly odvysílat reklamu charitativních organizací ve prospěch finanční sbírky pro obyvatele Gazy, čímž vzrostl politický tlak na společnost BBC, aby změnila své rozhodnutí. BBC nadále tuto reklamu odmítá odvysílat. Tvrdí, že odvysílání této reklamy by poškodilo důvěru v její nestrannost, konstatovaly v sobotu v 18 hodin hlavní zprávy rozhlasu BBC. Citujeme podrobně z tohoto zpravodajství, protože je velmi zajímavé, jak BBC informuje o kontroverzi, která se týká jí samotné. Byla to první zpráva ve zpravodajském bulletinu. (JČ) Zpráva pokračovala:

25. 1. 2009

ANALÝZA

Křesťanští a liberální demokraté v Hesensku minulý týden vyhráli zemské volby. SPD naopak klesla o 13 procent a sociálně demokratická zemská předsedkyně Andrea Ypsilanti rezignovala na stranickou funkci. Výsledkům mimořádných hesenských zemských voleb z minulé neděle byla po celý týden věnována mimořádná pozornost, protože byl jimi zahájen německý „supervolební rok“. Bližší pohled ukazuje, že vítězství CDU není vítězství a k přesunu přízně došlo především na levici a v liberálním středu politického spektra.

23. 1. 2009

POZVÁNKA

Seminář Masarykovy dělnická akademie a družstva pro ekonomická, politická a sociální studia Fontes Rerum se bude konat ve čtvrtek 5. února 2009 v 17.00 hodin v místnosti č. 319 v Klubu techniků, Český svaz vědeckotechnických společností na Novotného lávce 5, Praha 1.

V diskusi vystoupí: ředitel pro vnější vztahy CUKROVARY TTD Martin Kolář, stínový ministr životního prostředí ČSSD Petr Petržílek, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský, president Agrární komory České republiky Jan Veleba. Diskusi bude moderovat předseda družstva FONTES RERUM Jan Mládek

23. 1. 2009

Z INTERNETU

Jaký je rozdíl mezi poplatky ve zdravotnictví v Česku a v SRN? Tady máme socialistický kapitalismus, tam je sociální kapitalismus a v tom je velký rozdíl. Tam nemají nějaké Cikrty či Julínky, ale sestavení celého systému přenechali odborníkům. To, co z toho vzniklo, je sociálně spravedlivé a přijatelné pro všechny. Nikdo není znevýhodněn a každý přispívá na zdravotnictví dle svých možností. V Česku je nejvíce sociálně nespravedlivé právě to, co oba Tomášové vychvalují jako největší přednost: - hranice 5.000 Kč pro každého.

23. 1. 2009

Dlouhotrvající vládní hra s dramatickou zápletkou a nejasným výsledkem skončila. Prezident jmenoval novou ministryni a nové ministry.

Mediální posilou a ministrem s nejvyšší přidanou hodnotou má údajně být ministr bez portfeje, s podtitulem pro lidská práva a menšiny, hudebník Michael Kocáb. Nic proti hudebníkům ve vládách, i Američané zvolili guvernérem holywoodskou hereckou hvězdu Schwarzeneggera a modelka Carla Bruni vydatně pomáhá svému manželovi Sarkozymu v jeho prezidentské práci. Michael Kocáb, coby interpret takových hitů, jako např. „S cizí ženou v cizím pokoji“ a se svojí politickou a podnikatelskou zkušeností (investiční fond Trend) je přímo předurčen pro toto ministerstvo.

1. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V prosinci 2008 přispělo celkem 220 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 75 226.75 Kč. Příjem z reklamy byl 2000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 12. 2008 částku 81 886.01 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,725.65 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

26. 1. 2009

Pri čítaní BL zo dňa 4. 3. 2008 som prišiel k článku Štěpána Kotrby "Jak přežít budoucnost" s nadtitulem "Paranoidní klimatický scénář pro individuální stavebníky a občany". Prečítal som ho jednym dúškom a bol som nesmierne prekvapený analýzou možných krízových stavov v budúcnosti a ako sa im dá predísť, aby nevznikli straty. Pôsobil som niekoľko rokov vo funkcii starostu obce. Úvahy nad možnou situáciou, ktorá by mohla nastať pri krízových stavoch v štáte či spoločnosti, ktorá by mohla vzniknúť z rôzných dôvodov - náhlych klimatických alebo politických zmien - sa celkom stotožnili aj s mojimi myšlienkami. Jednou z povinností samosprávneho orgánu je ochrana obyvateľstva pri rôznych situáciách, ktoré sa môžu negatívne prejaviť v spoločnosti alebo v mieste pôsobenia samosprávneho orgánu, píše čtenář Marián Morávek .

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2009 ICT: Krize, krize, krize kam se podíváš Štěpán  Kotrba
26. 1. 2009 Již první dny Obamova prezidentství ukazují, že bez prolévání krve to nepůjde Daniel  Veselý
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
22. 1. 2009 Proboha, jsi vůbec "Robert"? A není to fuk?! Miloš  Dokulil
22. 1. 2009 Chce vyjednávat s Íránem bez předchozích podmínek   
21. 1. 2009 Toto je cena a příslib občanství Barack  Obama
21. 1. 2009 Nový tón. Opustil falešný optimismus   
21. 1. 2009 Co Obamův projev znamená   
21. 1. 2009 Komentář deníku Daily Telegraph   
21. 1. 2009 Bloggeři a komentátoři nejednotni ohledně Obamova projevu   

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2009 ICT: Krize, krize, krize kam se podíváš Štěpán  Kotrba
26. 1. 2009 Prerastie globálna kríza do megakrízy? František  Škvrnda
23. 1. 2009 Ekonomická krize utajeným pohledem odborů   
23. 1. 2009 Británie je v recesi   
22. 1. 2009 Finanční krize -- největší černá díra v dějinách Patrik  Nacher
22. 1. 2009 O rozložení majetku a o sociálním smíru Uwe  Ladwig
21. 1. 2009 Požadavek: Znárodněte britské banky   
20. 1. 2009 Kissinger: Svět musí vytvořit nový světový pořádek   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
14. 1. 2009 Britská vláda bude malým podnikům garantovat půjčky ve výši 20 miliard liber   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   
16. 1. 2009 No a co...?!? Ladislav  Žák

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius
18. 1. 2009 Tymošenková obviňuje Firtaše, Bojka a Juščenka ze selhání plynových rozhovorů   
16. 1. 2009 Putin o plynu v německé televizi   
16. 1. 2009 Bielorusko a Ukrajina sa nelíšia iba o faktor priepustnosti plynu   
15. 1. 2009 Může vůbec dnes Ukrajina přepravovat plyn do Evropy?   
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2009 Článek podepsaný Arnoštem Lustigem, i když s jakýmkoliv obsahem, bývá uveřejněn vždy   
26. 1. 2009 Konflikt v Gaze a mezinárodní solidarita Milan  Valach
24. 1. 2009 Kontroverze: Vysílat či nevysílat humanitární reklamu pro Gazu?   
23. 1. 2009 BBC: Co udělala moje rodina Izraeli?   
23. 1. 2009 Kostlivci v Benediktově skříni Karel  Dolejší
23. 1. 2009 BBC odmítla odvysílat reklamu charitativních organizací ve prospěch sbírky pro Palestinu   
23. 1. 2009 Situace v Izraeli je nyní podstatně horší než dříve   
23. 1. 2009 Izraelci rozesílají po světě článek, že v Gaze zabili "jen 600 lidí"   
23. 1. 2009 Izrael lže o nárůstu palestinských útoků, usvědčil se sám   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman
27. 10. 2008 Rumunsko a Rakousko zrazují Nabucco   
23. 10. 2008 Nový plynový kartel by mohl mít podstatný dopad na Evropu   
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   
24. 2. 2008 Nikdy více bolševizaci ČR   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner
20. 12. 2008 Poplatky za ošetření nic neregulovaly Petr  Wagner
6. 12. 2008 Šlo o návštěvu lékaře jen v nutných případech   
5. 12. 2008 Poplatky ve zdravotnictví v ČR a v Německu   
5. 12. 2008 Rušení traumacenter a standardy zdravotní péče Petr  Wagner
5. 12. 2008 Zdraví je nade vše Jan  Mertl

Čína RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr, Alena Breuerová, Štěpán Kotrba
31. 10. 2008 Na čínském obzoru jsou přece jen nakonec "josefínské" reformy? Miloš  Dokulil
30. 10. 2008 Asijské vesmírné závody   
30. 10. 2008 Studie RAND naznačuje, že USA prohrají válku s Čínou   

Zelení RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
25. 11. 2008 Pochybnosti   
25. 11. 2008 Jak se dláždí cesta k moci Milan  Daniel
24. 11. 2008 Bursíkova izolace se prohlubuje Milan  Daniel
24. 11. 2008 Hlasujte v souladu s programem, nebo odejděte! Ondřej  Slačálek
22. 11. 2008 Poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová opustily klub SZ   
21. 11. 2008 Zelené divadlo na provázku Milan  Daniel
13. 11. 2008 Stanislav Penc odchází ze Strany zelených Stanislav  Penc
4. 11. 2008 Zubová: Jednou z příčin propadu SZ ve volbách byl odklon od zeleného programu Matěj  Stropnický
23. 10. 2008 ČSSD dostala příležitost, které se zřekla Bursíkova Strana zelených Jakub  Rolčík

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Írán RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček
31. 12. 2008 Jak Evropská unie brání demokratizaci Íránu   
29. 12. 2008 Špinavý vtip televize Channel Four   
25. 12. 2008 Ahmadinežád blahopřeje abrahámským vyznáním při příležitosti Ježíšova narození   
24. 12. 2008 Britská televize bude vysílat k Vánocům projev prezidenta Ahmadinežáda   
12. 11. 2008 Stratfor: Írán se vrací na globální scénu   
5. 11. 2008 Židle pod íránským prezidentem Ahmadinežádem se houpe   
24. 10. 2008 Poškodil Írán šance Baracka Obamy?   
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2009 Vytvářejí všichni akademici falešný obraz ? Milan  Hlobil
26. 12. 2008 Krach americké obrany   
20. 12. 2008 Byla v Praze jiná Ellen Tauscherová, než zasedá v Kongresu? Karel  Dolejší
19. 12. 2008 Začachrovaný národní zájem Karel  Dolejší
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
15. 12. 2008 Pavel Barák obhajuje neobhajitelné Karel  Dolejší
27. 11. 2008 President Obama's Foreign Policy: The Change We Really Want? Joanne  Landy
14. 11. 2008 Rogozin: NATO se rozpadá v bahno   
6. 11. 2008 Větvička - novinář který selhal Štěpán  Kotrba
17. 10. 2008 Okupace tehdy. A co dnes? Jaroslav  Zatočil

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
20. 1. 2009 Vyšetřování antraxových útoků - konflikt vědecké pravdy s mocí Mojmír  Babáček
19. 1. 2009 Barack Obama a meze americké moci Karel  Dolejší
17. 1. 2009 Konec Bushovy éry v USA Robert  Bartoš
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček
26. 12. 2008 CIA získává afghánské válečné magnáty rozdáváním viagry   
24. 12. 2008 Přeji si stažení vojsk z Afghánistánu   
23. 12. 2008 Dialog, nikoliv válka může Afghánistán postavit na nohy Daniel  Veselý
22. 12. 2008 Hrrr do Afghánistánu! Štěpán  Steiger
22. 12. 2008 Jediným problémem s Afghánistánem je... Jan  Čulík

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2009 Kontroverze: Vysílat či nevysílat humanitární reklamu pro Gazu?   
22. 1. 2009 Proboha, jsi vůbec "Robert"? A není to fuk?! Miloš  Dokulil
8. 1. 2009 Koncert CHCI WAVE ZPĚT!   
1. 1. 2009 Televizní nuda na Silvestra Monika  Binke
29. 12. 2008 Americký televizní moderátor Dan Rather uštědří Bushovi zřejmě další ránu   
23. 12. 2008 Jednání Rady Českého rozhlasu je neobhajitelné a nelogické, je třeba prošetřit, zda není zkorumpována, tvrdí poslanec   
22. 12. 2008 ORF se nachází v těžké krizi Richard  Seemann
20. 12. 2008 Byla v Praze jiná Ellen Tauscherová, než zasedá v Kongresu? Karel  Dolejší
13. 12. 2008 Česká televize zase manipuluje František  Řezáč
8. 12. 2008 Deutschlandradio povede Willi Steul Richard  Seemann

Školství RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2009 Nová publikace Eurydice   
16. 1. 2009 Hospodárska kríza zasiahla už aj ruské vysoké školy   
11. 1. 2009 Izraelci také likvidují palestinské školství   
2. 1. 2009 Biologické a sociální faktory vývoje člověka a jejich důsledky pro pojetí výchovy Jiří  Beránek
1. 12. 2008 Advent... Ladislav  Žák
24. 11. 2008 Demogrant jako nástroj financování vysokého školství Petr  Gočev
19. 11. 2008 V české společnosti vládne despekt vůči intelektuálům a humanitním oborům Jan  Mertl
18. 11. 2008 Akademická jatka 2008, aneb Gaudeamus Igitur Josef  Švéda
18. 11. 2008 Akademický senát FFUK žádá o navýšení rozpočtu vysokých škol   
13. 11. 2008 100 000 školáků demonstruje za lepší školy František  Řezáč

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda
13. 10. 2008 Kopnete-li si do Kundery, stanete se komickou postavou jeho románů Jan  Čulík

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
19. 1. 2009 Špatné je nevědět - ale tragické je nechtít vědět! Jan  Neoral
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Másla na hlavě se nelze zbavit přesunem másla na hlavu jinou... Jan  Neoral
12. 1. 2009 Nebezpeční vědci aneb kurs tvůrčího lhaní Ivan  Větvička
7. 1. 2009 Happening Evropa proti radaru   
2. 1. 2009 Starostové dojednají detaily výpravy do Bruselu   
1. 1. 2009 PF 2009 Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
23. 12. 2008 Heuréka - nová superstudie o radaru? Jan  Neoral