13. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 1. 2009

Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu

Představa některých politiků Evropské unie a USA, že budou beztrestně rozvracet politický systém Ukrajiny "oranžovou revolucí", financovanou a řízenou ze Západu, se hroutí. Pokus ztroskotal na tom, že v Rusku nevládnou idioti a ekonomické vztahy zde mají jednoznačný politický rozměr. V tom měl Paroubek pravdu. Východiskem ovšem byla Topolánkova teze, převzatá od Brežněva, s níž přijel do Moskvy - Evropa se stará o Evropu, a zbytek éto váše děélo. A jedině na tomto půdorysu byla možná dohoda. Bod pro Topolánka, či spíše pro telefonickou diplomacii Václava Klause. K něčemu ty Puškinovy medaile mohou být užitečné... Energetické oligarchy, kteří měli Rusko srazit na kolena, Putin buď vyhnal do emigrace, nebo zavřel, anebo je bezpečnostní složky postřílely. O zbytek se postaral strach. Rusko obnovilo plnou kontrolu nad svými surovinami, vytvořilo rozvojový program energetické politiky a na Evropě a USA je, aby si to uvědomily a přestaly se vměšovat do vnitroruské politiky i bilaterálních vztahů Ruska k okolním zemím.

Pozn. JČ: Druhé mocnosti se samozřejmě budou vměšovat do bilaterálních vztahů Ruska k jiným zemím, stejně jako se - kdekoliv je toho Rusko schopné - snaží tato mocnost překazit strategické plány jiných mocností. Konkurence v zahraničních vztazích je přirozenou součástí úsilí o světovou rovnováhu moci. Argument, že nějaké země jsou něčí kolonií a tam si kolonizátor může dělat, co chce, není v dnešní době platný nikde. A už vůbec ne tam, (viz Gaza) kde v mocenském zájmu likviduje mašinerie jiného státu civilní obyvatelstvo. - Rád bych věděl, proč Štěpán Kotrba neustále tak nekriticky obhajuje mocenské zájmy Ruska. Proč neobhajuje i mocenské zájmy Spojených států?

Kšeft je kšeft, politické ideály musí stranou

Krádeže "technického" plynu a jeho prodej na Ukrajině, nesmyslné pozice při vyjednávání a naschvály při uzavírání smluv budou mít zcela jistě ještě politickou dohru v ukrajinském parlamentu. 179,50 USD za 1000 metrů krychlových pro Ukrajinu je nesrovnatelné s 450 USD pro Evropu. A to má Evropa dlouhodobé smlouvy... Putinův kompromis 250 USD pro Ukrajinu je podaná ruka k podmíněnému smíru. Pro Gazprom znamená zastavená dodávka do Evropy ztrátu 100 milionů dolarů denně. Pro Evropu už ale krize znamená ztráty miliard euro denně. To se neodpouští a jednoznačným viníkem je Ukrajina.

Mír je období mezi dvěma válkami

To, kde Ukrajina tratila nejvíce, je naděje, že není státem stepních lapků, ale může být seriózním partnerem Evropy a NATO. I Evropa zajisté uznává, že "obchodní spor" musí akceptovat "obchodní ceny". Obchodní cena se stěží může rovnat ceně výrobní a spíše se bude blížit cenám evropským, definovaným energetickou burzou. Po Rusku stěží může někdo chtít, aby svým plynem dotovalo Ukrajinu. Už vůbec nikdo soudný nemůže očekávat, že bude dotovat ukrajinskou transformaci do NATO a ukrajinskou "juščenkovskou" protiruskou politiku. Když do Evropy, tak po svých a za své - to je legitimní požadavek.

Evropa ví, že rozšíření na Východ není schopna ufinancovat... Lze sice zadlužit Ukrajinu zlodějskými úvěry u MMF a Světové banky, ale ty jsou spojeny s tak drsnými sociálními škrty, které každá soudná ukrajinská vláda či parlament musí odmítnout předem - i a cenu státního převratu.

Juščenko jako politik končí. A s ním končí i oranžové sny. Juščenko prošustroval peníze i politickou pozici nejen protiruskou rétorikou , ale podporou gruzínské "revoluce růží" a poté podporou "demokrata" Saakašviliho zbraněmi proti Rusku. Prokázáno zabaveným arzenálem v prohrané pětidenní válce. Postavil tím proti sobě i vlastní parlament, který si nevzal na odpovědnost vyhrocovat konflikt s Ruskem. Hrozba trestního stíhání prezidenta nebyla planá. V Gruzii se totiž bojovalo (i prohrálo) i za Kyjev. Gruzínský vpád do Jižní Osetie sice realizoval Saakašviliho touhu po osvobození malé, hrdé Gruzie od ruského jha, znamenal ale prohru Gruzie v americké geopolitické hře a odříznutí Evropy od amerického vlivu. Gruzie přestala kohokoliv zajímat. Ani radar v Brdech to nezachrání...

Juščenko prošustroval důvěru všech soudných státníků a politiků následnými nesmyslnými výhrůžkami, že nedovolí ruské flotile vplout do mateřských přístavů. Tehdy se ocitla Ukrajina na pokraji války. Jak války s Ruskem, které má vjezd do přístavů ošetřeno mezistátními smlouvami a reagovalo by tak na napadení, tak války občanské, neboť odtržení nejen Sevastopolu, ale možná i východu Ukrajiny by následovalo vzápětí. Korektiv musela realizovat opět pragmatičtější Tymošenková. Juščenko dokázal, že do demokratického politika má daleko a rozumí jen síle. Premiérka Tymošenková je tvrdá obchodnice a ne romantická idealistka, věřící vábení amerických ideologů a geopolitických stratégů v Pentagonu na slovo. Obchod vyžaduje elementární důvěru. Dvě strany: jednu, která chce koupit, a druhou, která chce prodat. Cílem je dohodnout cenu. To je politika.

Americký projekt pro Ukrajinu a další ruské satelity se hroutí spolu s Bushovou vládou. Stejně jako se zhroutil nedávno projekt plynovodu Nabucco, kvůli kterému se Írán ocitl na seznamu amerických cílů. Iránský prezident Ahmadínežád má ale záměr realizovat "obchodní" dohodu s Tureckem o podílu na výzkumu, těžbě i vývozu íránského zemního plynu. Zakavkazské země, kde plyn je, už podepsaly dlouhodobé dodávky s Ruskem a Čínou, roury neválcují Vítkovice v indických rukou, ale ocelárny v Rusku, technologii produktovodů dodá také Rusko, stejně jako těžaře. Ruský Gazprom uzavřel na dvacet let exkluzivní dohodu s Turkmenistánem na těžbu a vývoz tamního plynu výlučně ruskými plynovody. Tím Rusko v podstatě zbavilo konkurenční evropský projekt plynovodu Nabucco vyhlídky na středoasijský a kavkazský plyn a učinilo tento projekt závislým výlučně na zemním plynu ze zemí Blízkého východu. Trasy plynovodů je schopno naplánovat také jen Rusko, protože jako jediné je schopno je ufinancovat. Realizovat jejich bezpečnost je také schopno pouze Rusko. Nabuccem nemá co do Evropy téct. Bez ruského souhlasu jím ani nic nepoteče. Jižní i Severní větev obcházejí krizové regiony. Pro severní větev je tím krizovým regionem proamerické Polsko, pro Jižní větev jím jsou proamerické Rumunsko a Bulharsko. Hanlivé slovo Balkán se už za čas na Srbsko vztahovat nebude.

Energie pro Izrael

Gaza nět. I Izrael se nejspíše smíří s realitou, neboť i ten dováží vše: uhlí, ropu i plyn . Ekologická geotermální energie nestačí - samozřejmě... Sluneční záření je dosud používané k ohřevu vody v celkem 1,6 miliónu domácností, ze zákona musí být takto ohřívaná voda ve všech budovách nepřesahujících 27 metrů výšky. Sluneční energie se dále využívá k různým procesům sušení ať už v zemědělství nebo průmyslu. K produkci elektrické energie je slunce využíváno jen zcela marginálně, a to přes veškerou technologickou vyspělost Izraele. Energie větru má dle MNI potenciál až 600 MW ročně, přesto je využívána minimálně. Například na Golanských výšinách existuje větrná elektrárna o výkonu necelých 10 MW. Důvody jsou jasné - bezpečnost. Do větrníků se dobře trefuje - čímkoliv. Tolik úvod pro zelené romantiky. Izraelský stát provozuje 18 elektráren z toho 6 hlavních tepelných, celková generační kapacita uváděná koncem roku 2007 více než 12,5 tisíc MW. Jejích 27 parních turbín pohání pára generovaná spalováním uhlí a kapalných paliv, zatímco dalších 36 plynových turbín spaluje zemní plyn. Síť není propojena s okolními státy.

Ruský teploměr pro Evropu

Evropu od té doby, co pohlédla v zimě na teploměr, nezajímají romantici a fanatici. Evropa už ví, že s Ruskem může za obchodních podmínek seriózně obchodovat, ale nelze se s ním handrkovat a už vůbec s ním nelze válčit. Přinejmenším tak dlouho, dokud ropná a plynová ložiska nebudou nalezena pod Bruselem. Pro evropské politiky je ropná a plynová bezpečnost zárukou míru na celém kontinentu. Teď už to vědí. Jen se to bojí říct občanům svých zemí, protože je příliš dlouho krmili protiruskou, proamerickou a proizraelskou propagandou. O zemní plyn se bude v tomto století bojovat stejně urputně, jako se v minulém století bojovalo o ropu.

                 
Obsah vydání       13. 1. 2009
13. 1. 2009 Máte povinnost chránit civilisty
13. 1. 2009 Gaza: Prezident Mezinárodního Červeného kříže požaduje větší respekt k civilnímu obyvatelstvu a humanitárním pracovníkům
13. 1. 2009 Dokument známého novináře Johna Pilgera o Palestině
13. 1. 2009 Izraelský premiér telefonoval Bushovi, aby zkrotil Condoleezu Ricovou
13. 1. 2009 Dodávky ruského plynu Evropě znovu "zablokovány"
13. 1. 2009 OSN požaduje vyšetřování válečných zločinů v Gaze
13. 1. 2009 Vyváženost Britských listů Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 The Times: Někteří Izraelci se kochají bombardováním Gazy
13. 1. 2009 Izraelská volební komise zakázala arabským stranám účast ve volbách
13. 1. 2009 Skutečně "pouze vyjednávání mohou zajistit dlouhodobou bezpečnost"? Miloš  Dokulil
13. 1. 2009 V Gaze se bojuje o zemní plyn Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 Topolánek: My vám zatopíme Juraj  Slabeycius
13. 1. 2009 Česká republika nepotřebuje žádný plyn na vytápění
13. 1. 2009 Otáčení zeměkoule podle ČT 24
13. 1. 2009 Bush hájil svůj prezidentský úřad útokem na evropskou "elitu"
13. 1. 2009 Lidská práva a práva pana ředitele Milan  Daniel
13. 1. 2009 Haišman naznačil, jak chce stát situaci cizinců řešit Milan  Daniel
13. 1. 2009 O slušnosti politiků, byrokracii a VIP Miloslav  Štěrba
12. 1. 2009 Izra El? (Bojuje Bůh?) Tomáš  Koloc
13. 1. 2009 Másla na hlavě se nelze zbavit přesunem másla na hlavu jinou... Jan  Neoral
13. 1. 2009 Jak byste postupovali vy v případě Izraelců?
13. 1. 2009 Gaza a PR Pavel  Zoch
13. 1. 2009 Žába na prameni se loučí a děkuje všem za spolupráci
13. 1. 2009 Hledání viníků a teplo domova... Ladislav  Žák
13. 1. 2009 Telegram z Ruska Beno  Trávníček
13. 1. 2009 Německé přísloví
13. 1. 2009 DNES: Koncert CHCI WAVE ZPĚT!
13. 1. 2009 Američance, která nabídla prodat své panenství, nabízejí v aukci 3,7 milionu dolarů
13. 1. 2009 Stará dobrá bota, aneb Bush versus Obama Pavel  Kopecký
13. 1. 2009 Digitální vysílání ČT a ČRo: Síť 1 s novou kompresní technologií
13. 1. 2009 Rada pre ludské práva OSN odsúdila Izrael
13. 1. 2009 Izraelská ultrapravice zakázala kandidovat izraelským arabským stranám
12. 1. 2009 Krize v Gaze má "hluboce nezdravý" dopad na britské muslimy, varuje ministr
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2009 Bílá propaganda, Lidové noviny a teror v Palestině Jozef Bohumil Ftorek
12. 1. 2009 Nebezpeční vědci aneb kurs tvůrčího lhaní Ivan  Větvička
11. 1. 2009 Lži mluvčího izraelského ministerstva zahraničí v OVM Daniel  Veselý
12. 1. 2009 Několik poznámek k rusko-ukrajinskému sporu o zemní plyn Jindřich  Kalous
13. 1. 2009 Volební boj v hospodářské recesi, aneb Kdy ekonomické myšlení ztrácí na významu Uwe  Ladwig
12. 1. 2009 Jsou BL opravdu komunistickým plátkem? Ondřej  Blažek
13. 1. 2009 Emotivnost Britských listů Soňa  Hromátková
13. 1. 2009 O "komunistickém" zaměření BL Jindřich  Bešťák
13. 1. 2009 Neplést si prosím lidská práva s ekonomickou migrací Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 Fašistické sklony v České republice Jan  Čulík
10. 1. 2009 Mír se uzavírá s nepřáteli Jan  Čulík
10. 1. 2009 Jak by Češi reagovali na vznik Romské republiky? Jan  Čulík
1. 1. 2009 Hospodaření OSBL za prosinec 2008

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Rada pre ludské práva OSN odsúdila Izrael   
13. 1. 2009 Izraelská ultrapravice zakázala kandidovat izraelským arabským stranám   
13. 1. 2009 Skutečně "pouze vyjednávání mohou zajistit dlouhodobou bezpečnost"? Miloš  Dokulil
13. 1. 2009 Izraelská volební komise zakázala arabským stranám účast ve volbách   
13. 1. 2009 OSN požaduje vyšetřování válečných zločinů v Gaze   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 Gaza a PR Pavel  Zoch
13. 1. 2009 V Gaze se bojuje o zemní plyn Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 The Times: Někteří Izraelci se kochají bombardováním Gazy   
13. 1. 2009 Izraelský premiér telefonoval Bushovi, aby zkrotil Condoleezu Ricovou   
13. 1. 2009 Gaza: Prezident Mezinárodního Červeného kříže požaduje větší respekt k civilnímu obyvatelstvu a humanitárním pracovníkům   
13. 1. 2009 Máte povinnost chránit civilisty   
12. 1. 2009 Čelní britští židé apelují na Izrael, aby zastavil "hrůzy" v Gaze   
12. 1. 2009 Obama: Ztráty na životech na obou stranách v Gaze jsou "srdcervoucí"   
12. 1. 2009 Izra El? (Bojuje Bůh?) Tomáš  Koloc

Ruská zahraniční politika RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
9. 1. 2009 Ruský spor o cenu zemního plynu a jeho tranzit s Ukrajinou se vyostřuje   
25. 11. 2008 Země, kterou nelze ignorovat Štěpán  Kotrba
24. 11. 2008 Rusko-ukrajinské spory o plyn začínají   
5. 11. 2008 Michail Chazin: USA budú čoskoro čeliť novej Veľkej depresii   
31. 10. 2008 A už je to tady: Rusko staví ropovod do Číny   
7. 10. 2008 Co by se stalo, kdyby Západ rozpoutal válku s Východem   
3. 10. 2008 Prezident Juščenko prodával zbraně do Gruzie   
27. 9. 2008 Moskovské rošády Milan  Šebo
22. 9. 2008 Nord Stream: Putin zve po tvrdém vyjednávání Evropu k spoluúčasti   
18. 9. 2008 Kterak se Rusko, USA i Kanada hodlají podělit o Arktidu   
16. 9. 2008 Immanuel Wallerstein: Nový světový geopolitický řád: konec prvního dějství Immanuel  Wallerstein
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   
8. 9. 2008 Mediální válka: Když pro slzy nevidí písmena Irena  Ryšánková
8. 9. 2008 Bank Rossiji začal prodávat dolary. Kupuje eura   

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
3. 12. 2008 Specialisté chápou, že i kdyby šlo o jakýkoli scénář, pak alespoň jedna hlavice doletí do USA...   
24. 11. 2008 Rusko-ukrajinské spory o plyn začínají   
9. 11. 2008 Rusko dostavělo atomovou ponorku pro Indii, při poruše zabil plyn 20 lidí   
5. 11. 2008 Michail Chazin: USA budú čoskoro čeliť novej Veľkej depresii   
31. 10. 2008 A už je to tady: Rusko staví ropovod do Číny   
14. 10. 2008 Ohňostroj nad Ruskem   
10. 10. 2008 Operace Lepra: Ukrajina dodávala tanky Keni, platila je vláda Jižního Sudánu Štěpán  Kotrba
7. 10. 2008 Co by se stalo, kdyby Západ rozpoutal válku s Východem   
27. 9. 2008 Gamardžobat! Gagimardžot! Štěpán  Kotrba
16. 9. 2008 Immanuel Wallerstein: Nový světový geopolitický řád: konec prvního dějství Immanuel  Wallerstein
13. 9. 2008 Gazprom získal klíčový srbský petrokomplex   
12. 9. 2008 9/11 a bilance sedmileté asymetrické války proti terorismu Štěpán  Kotrba
12. 9. 2008 9/11 a naše neodpovědná odpovědnost Miroslav  Polreich
12. 9. 2008 Mráz neprišiel z Dušanbe Peter  Stupavský

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann
25. 11. 2008 Za odměnu na Sibiř Karel  Dolejší
16. 11. 2008 Pozor na ruskou manipulaci Jan  Čulík
14. 11. 2008 Civil Georgia: Bush prý přesvědčoval Sarkozyho, aby během gruzínské krize nejezdil do Moskvy   
13. 11. 2008 Independent: Proč ignoroval Západ pravdu o válce v Gruzii?   
10. 11. 2008 Rusko, Gruzie a USA: Dvojí metr v praxi Edward S. Herman
8. 11. 2008 NYT: Saakašviliho verze vzniku srpnové války zpochybněna vyšetřováním OBSE   
5. 11. 2008 Saakašvili odvolal šéfa gruzínské armády   
29. 10. 2008 BBC: Gruzie v srpnu "spáchala válečné zločiny", Saakašvili to popírá   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2009 Česká republika nepotřebuje žádný plyn na vytápění   
13. 1. 2009 V Gaze se bojuje o zemní plyn Štěpán  Kotrba
13. 1. 2009 Dodávky ruského plynu Evropě znovu "zablokovány"   
13. 1. 2009 Hledání viníků a teplo domova... Ladislav  Žák
13. 1. 2009 Topolánek: My vám zatopíme Juraj  Slabeycius
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2009 Několik poznámek k rusko-ukrajinskému sporu o zemní plyn Jindřich  Kalous
12. 1. 2009 Plynový konflikt: Ukrajina intriguje poza chrbát Ruska Juraj  Slabeycius
12. 1. 2009 EU se snaží vzkřísit dohodu o plynu s Ruskem   
11. 1. 2009 Európa mrzne: Kto zastavil plyn?   
11. 1. 2009 Moskevský korespondent ARD: Ukrajina sa pripravovala mesiace na plynový spor s Ruskom   
11. 1. 2009 Očakávam komplikácie Juraj  Slabeycius
10. 1. 2009 Bylo by zajímavé vědět, jak Topolánkova jednání v Moskvě vlastně vypadala   
9. 1. 2009 Plyn do Evropy dojde nejdříve za tři dny po otevření ventilů   
9. 1. 2009 Putin: Dodávku plynu obnovíme, jakmile budou pozorovatelé u ventilů