10. 3. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 3. 2008

Evropským vládám bylo doporučeno plánovat pro éru konfliktů ohledně energetických zdrojů. Globální oteplování totiž pravděpodobně vyvolá nebezpečné soutěžení mezi Ruskem a Západem ohledně obrovských přírodních zdrojů v Arktidě.

Sloupek
Vladimir Majakovskij

Brzo už
nezbude světu
ani kus zdravého žebra.
I duši vyrvou.
Rozsápou tam i ji,
jenom proto,
aby si kdosi
sebral
Mezopotamii...
Kdypak se v celé své výši pozdvihnete
vy,
kteří dáváte životy svoje jim?
Kdy z vás někdo do tváře jim vmete:
Za co bojujem?

z knihy Spisy - sv.1, Praha 1956. Přeložil Jiří Taufer. Mezi svých Deset básní vybral Jan Kadubec

10. 3. 2008

Lidská práva? Jenom pro někoho...

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět přinesl do České republiky celou řadu zajímavých a důležitých děl a témat. Zejména je třeba ocenit, že se jedním z hlavních témat festivalu staly následky kruté války v Kongu. Selektivní slepota vůči některým zločinům proti lidskosti, dvojí metr a ideologický rámec ale mnohdy vedou k absurditám. Jednou z nich bezesporu je, když české středoškoláky bude o lidských právech poučovat projekt pořádaný ve spolupráci s velvyslanectvím státu, jehož prezident se před celým světem přiznal, že jeho tajné služby používají mučení, a odmítl jim v tom zabránit.

9. 3. 2008

Americký prezident George Bush vetoval zákon, který měl zakázat CIA využívat při výslechu kontroverzní techniky, jako je například waterboarding. Ve vyslýchaném vyvolává dojem tonutí a často se označuje za mučení. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že by se USA zbavily účinných prostředků, jež zemi chrání před teroristickými útoky.

ČTK: Bush vetoval zákaz mučení ZDE

10. 3. 2008

Základy stupidologie

"Na výši IQ je stupidita nezávislá. Máme zato, že nejefektivnější bývá, jsou-li jejími nositeli a tvůrci lidé mocní, jejichž IQ je vyšší než 140"

František Koukolík, Jana Drtilová

Kapitoly jsou z knihy Koukolík, F., Drtilová, J. Život s deprivanty II. Základy stupidologie. Praha, Galén, 2002. Rukopis byl dokončen v roce 2000. Citovaná literatura pochází převážně z devadesátých let minulého století. Výzkum mezi tím pokročil, což kniha nepostihuje.
Současnější fakta a souvislosti v tomto směru najde motivovaný čtenář v knihách Koukolík, F., Drtilová J. Vzpoura deprivantů. Nové, přepracované vydání, Galén, Praha 2006; Koukolík, F. Sociální mozek, Karolinum, Praha 2006; Koukolík F. Proč se Dostojevskij mýlil? ( O vědomí, empatii, altruismu, lásce, zlu a religiozitě), Galén, Praha 2007.

František Koukolík, Jana Drtilová: Iracionalita ZDE

František Koukolík, Jana Drtilová: Racionalita ZDE
František Koukolík, Jana Drtilová: Propaganda a logické klamy ZDE
10. 3. 2008

Knih pana Koukolíka a paní Drtilové si velmi vážím a doporučuji je studentům ke studiu. Mé výhrady (vyjádřené v článku "Kapitalistická racionalita" ) se týkaly neoliberálního paradigmatu, které bylo v uvedeném textu základem úvah citovaných autorů a jež chápe člověka jako individuum maximalizující svůj osobní prospěch. Altruismus je pak v duchu tohoto základního přístupu v převažující části článku chápán jako jednání jedince, které snižuje jeho osobní šance. Toto neoliberální paradigma proniká nejen do ekonomie, ale také, jak dokládají sami autoři, do části evoluční biologie (např. v teorii sobeckého genu), sociologie a politologie.

10. 3. 2008

V pátek 7. března se v Plzni uskutečnilo předání Lokální novinářské ceny Nadace Konráda Adenauera (Konrad-Adenauer-Stiftung, dále KAS) v rámci workshopu Současnost lokální žurnalistiky -- Teorie a praxe v Česku a v Německu.

Na úvod několik informací o podobě mediální scény v Německu a pořádající KAS.

10. 3. 2008

Současná česká vláda vedená ODS prohlašuje, že podporuje boj proti terorismu a odmítá jednat s teroristy. Přesto podle arabsky psaného časopisu Český život před několika týdny navštívila Českou republiku delegace současného režimu v Iráku a jednala s představiteli českého státu a vlády. Členem této delegace byl také člověk, který je znám napojením na terorismus a jeho podporou. Jedná se o představitele šíitských milici v Iráku Hadi Al-Amiriho.

10. 3. 2008

Někteří zaměstnanci bratislavského letiště tvrdí, že tam tajně parkuje záložní letadlo americké zpravodajské služby CIA. Podle nich na letišti také denně přistávají i další podobné letouny. Informovala o tom včera slovenská televize Joj. Podle vyjádření letiště a slovenského ministerstva vnitra však není nic podezřelého ani nelegálního na civilních letounech, které oficiálně patří americké soukromé společnosti. O údajných přistáních letadel CIA ve střední Evropě se hovoří již delší dobu. Zabýval se jimi také vyšetřovací výbor Evropského parlamentu. Informaci přineslo včera těsně před půlnocí Rádio Impuls.

iHNed/ČTK: V Bratislavě údajně tajně přistávají letadla CIA ZDE

SITA: Americká CIA vraj využíva na tajné lety aj Bratislavu ZDE
iDnes: V Bratislavě údajně tajně přistávají letadla CIA ZDE
Aktuálně: V Bratislavě přistávají záhadná neoznačená letadla ZDE
José   Luis  Rodríguez  Zapatero, foto AFP/Philippe Desmazes
10. 3. 2008

SITA/AFP/KOŠ│ Socialistická dělnická strana (PSOE) španělského premiéra Josého Luise Rodrígueze Zapatera se stala podle oficiálních výsledků po sečtení 99,95% hlasů jasným vítězem nedělních parlamentních voleb. Získala 169 z 350 mandátů dolní komory (48,28%, 43,64% hlasů). 176 poslaneckých křesel by znamenalo absolutní většinu. Opoziční Lidová strana (PP) pod vedením Mariana Rajoye získala 153 poslanců (40,11% hlasů). Volební účast dosáhla 75,3%. V roce 2004 to bylo 75,6%. V parlamentních volbách v roce 2004 získala PSOE 164 křesel, PP pouze 148. V senátních volbách, které probíhaly souběžně s volbami do poslanecké sněmovny, PP ztratila jedno křeslo a bude mít 101 senátorů z 264. Počet socialistických senátorů se zvýšil o osm na 89. Výsledky voleb do Senátu, v kterých voliči rozhodovali o obsazení 208 křesel, vycházejí z 99,42 % sečtených hlasů.

10. 3. 2008

CRI│ Pákistánská lidová strana a Pakistánská muslimská liga včera oznámily, že sestaví nový pákistánský kabinet. Předseda Pákistánské lidové strany Asíf Alí Zardarí a Naváz Šaríf, který stojí v čele Pákistánské muslimské ligy téhož dne po jednání ve východopákistánském městě Murree vydali společné prohlášení. Uvádí se v něm, že Pákistánská muslimská liga vstoupí do vlády s Pákistánskou lidovou stranou a premiér vzejde z Pákistánské lidové strany.

10. 3. 2008

"Mluvím jen jako zástupce Gaii, protože takových mluvčí je málo, zatímco mnozí promlouvají jen ve jménu lidí. -- Nesmrtelní nepotřebují obnovovat svůj obraz: postačí neustále obnovovat život, v němž spočívá jejich bytí. Živá bytost, která žije po čtvrtinu doby existence vesmíru a je stále plná síly, je de facto nesmrtelná. Je součástí všehomíra a snad i součástí Boží."

James Lovelock: Gaia, živoucí planeta

"Jak již řečeno, s pojmem nelze zaměňovat fantasma vůbec, jež je představou názornou a úplnou, tedy jednotlivou, avšak ne vyvolanou bezprostředně vlivem na smysly -- právě proto nepatří do komplexu představ. I potom je však třeba odlišovat fantasma od pojmu, když se užívá jako reprezentant nějakého pojmu."

Arthur Schopenhauer: O čtverém kořeni věty o dostatečném důvodu

Existují hrdinové, kteří dokáží nevzrušeně přijmout vlastní zničující osud. Jak ale nazvat ty, kdo bez sebemenších známek zoufalství hledí vstříc genocidě, kterou hlásají?

10. 3. 2008

Na okraj internetových diskusí k ropnému zlomu

Před třemi lety jsem v Britských listech otevřel téma ropného zlomu a navazujících problémů. Za ty tři roky se leccos změnilo, téma se i v českém prostředí usadilo na webu a přinejmenším pár alternativců a/nebo aktivistů se jím začalo více či méně pravidelně zabývat. Vyšla kniha Václava Cílka a Martina Kašíka Nejistý plamen, existuje české diskusní fórum na Googlu) a pod střechou thinktanku Trast pro ekonomiku a společnost vznikl český klon Energybulletinu).

Především se však objevil česky píšící člověk vystupující pod nickem Thon Taddeo, který provozuje na téma ropného zlomu svůj blog). Na rozdíl ode mě, analytika-amatéra, který se čas od času v rámci svých omezených možností pokouší sesumírovat nepříliš dokonalé závěry z víceméně náhodně vybraných internetových zdrojů, dotyčný pan Někdo alias Thon Taddeo vystupuje jako profík dobře obeznámený se stavem finančních a komoditních trhů, suverénně vládnoucí hantýrkou jejich insiderů a dostatečně sebevědomý na to, aby si dovolil vyvozovat obecně platné závěry, případně doporučení pro své čtenáře.

10. 3. 2008

Snad ani není možné, aby byl pravdivý titulek "Ministerstvo obrany: O jurisdikci pro americké vojáky v ČR jsme se ještě nedohodli". Kdo se hodláo o čem dohadovat? Američané nepřipustí, aby jejich vojáci podléhali někomu jinému než jejich vlastním úřadům. Kdo si tedy namlouvá, že by mohl v tomto ohledu požadovat něco jiného a že by mu Američani vyhověli? Pravdivý je tedy jiný titulek: "Američané na své základně v ČR nebudou podléhat českým soudům". Nebudou jim podléhat ani vojáci, kteří poruší české zákony na českém území, tedy mimo základnu.

Tomáš Klvaňa
10. 3. 2008

Bohužel tak trochu mimo pozornost veřejnosti proběhla našimi médii zpráva o tom, že vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa končí ve funkci a bude se opět věnovat svému hlavnímu poslání – propagaci cigaret.

Z hlediska odpůrců radaru měl premiér Mirek Topolánek mimořádně šťastnou ruku, když do funkce hlavního radarového propagandisty vybral právě tohoto muže. Již v létě roku 2007 členové protiradarového hnutí odhadovali, že přítomnost Tomáše Klvani v čele kampaně za stavbu radaru může zvednout počet těch, kdo s radarem nesouhlasí, o tři až pět procent.

10. 3. 2008

Profesor Rajko Doleček argumentuje, značně emocionálním textem, proti nezávislosti Kosova. Rádi zveřejníme informovaný protinázor (red).

10. 3. 2008

Nevyužité možnosti kulturní diplomacie:

Během jednoho večera ve městě, které nikdy nespí, mě naprosto uchvátil poslech Čajkovského symfonií, které zněly Lincolnovým centrem, v podání newyorské filharmonie.

Každý národ má svou kulturu, která je jeho vyjádřením. Bagdádský orchestr měl možnost se vyjádřit i před americkým prezidentem, ale evidentně jim nebylo porozuměno.

10. 3. 2008

Když se poprvé objevila v Britských listech informace i tom, že britští a evropští studenti mají jet z Británie do Šanghaje poznávat, jaké to v té Číně je, překonal jsem nutkání připojit svůj komentář. Ovšem vzhledem k tomu, že pan Čulík na záležitost opakovaně poukázal, používaje při tom poučného tónu, a přidal tak trochu ironickou popisku k obrázkům na závěr, rozhodl jsem se opět vyvalit sysifovský balvan angažovaného sinologa do kopce. Nechci se opakovat, a proto odkazuji čtenáře, který by případně měl zájem zpestřit si vnímání Číny, na svůj příspěvek označený podtitulkem "osobní zkušenost". Nejde sice o cestopisnou črtu turisty, ale budiž, podal jsem shrnutí svých soudů o této zemi, založených z větší části na soustavném studiu, trochu podobným způsobem.

10. 3. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Lidské rozhodování je jednou z nejzajímavějších věcí, o jaké se dá mluvit a psát. V BL bylo lze k tomu tématu číst od Milana Valacha článek "Kapitalistická racionalita" a od dvojice František Koukolík a Jana Drtilová "Devět poznámek ke stati Kapitalistická racionalita". Chtěl bych k tomu něco dodat, a to ze svých vzpomínek na diskusi v sedmdesátých letech na hamburské univerzitě o kvantitativním a kvalitativním ekonomickém růstu a o rozboru užitku lidského jednání.

10. 3. 2008

Bill Gates začátkem roku „skončil v Microsoftu, láká ho charita“, Lovelock došel k závěru, že ekologická katastrofa je nevyhnutelná, užívejte si života, pokud to ještě jde. A zatím Norové, EU (zastoupena předsedou Evropské komise) a další veličiny na Špicberkách zahájili provoz skladu semen všech známých rostlin, Noemovy archy pro nastávající soudný den. Co mají tyto informace společného? Že by po dvou smutných zprávách jedna nadějná?

10. 3. 2008

Jedna dobrá a jedna špatná zpráva ukazují na stav ve společnosti. Ta dobrá že průměrná mzda loni stoupla na 21 692,- Kč.*) Ta špatná, že na ni nedosáhne více jak 2/3 lidí. Shodou okolností jsme se ve stejné době dozvěděli další zajímavost. Svůj podpis na přísaze stvrdí nový president darovaným platinovým perem v hodnotě cca 1 milion Kč. V okamžiku kdy se rozběhlo dohadování o danění tohoto daru, je vše jinak. Hodnota zmiňovaného pera prý již není onen milion. Je to pouze cca 100 000,- Kč. Tak mi to pomalu připadá jako s tou průměrnou mzdou, píše Vladimír Matějka.

Jiný kraj, jiný mrav, k tomu dodává Jan Čulík. Je zajímavé, že ani při současně rekordně silné české koruně nedosahuje průměrná mzda 21 692 Kč, kterou nemají dvě třetiny českého obyvatelstva, ani britské minimální mzdy. Při kursu 1 britská libra = 33 Kč je částka 21 692 Kč 657.33 liber. Hodinová minimální mzda v Británii je 5,51 liber, denní výdělek tedy 44.16 liber (1457,28 Kč) a měsíční výdělek (22 pracovních dnů) 971.52 liber (32 060.16 Kč). - Přitom jsou ceny potravin a průmyslových výrobků často v ČR tytéž nebo vyšší než v Británii. Zajímavé, že?

10. 3. 2008

V pondělí dopoledne odlétám na další z cest týkajících se záměru USA umístit na našem území svojí vojenskou základnu. Podobných cest jsem za těch uplynulých dvacet měsíců absolvoval už mnoho. Tahle je ale něčím výjimečná: poprvé jsem pozván přímo do země, jejíž vláda chce rozmístit v Česku natrvalo své vojáky.

Přestože jsem ve Spojených státech žil dva roky a znám je poměrně dobře, od mého posledního pobytu uplyne v létě deset let. Za těch deset let se mnoho změnilo, jakou Ameriku najdu?

10. 3. 2008

V současné době se začalo diskutovat o možnosti zavedení školného i na veřejných vysokých školách. Z věcného pohledu nechápu proč - pokud někdo chce studovat soukromou VŠ za peníze, má možnost, a v odůvodněné a parlamentem schválené míře zde existují školy veřejné, kde se neplatí školné.

Michael Marčák: Možná sme jim měli říct, co všechno tady v Brdech žije...
10. 3. 2008

9. 3. 2008

Svůj podíl v informační kanceláři Sudetoněmeckého Landsmanschaftu nepřevedl dodnes

Doc. PhDr. Rudolf Kučera sdělil 19.března 2007 redakci Britských listů nepravdivé údaje o svém angažmá v české pobočce Sudetoněmeckého landsmanšaftu - společnosti s ručením omezeným SKS - Informační středisko Praha. Prohlásil tehdy doslova:

Nikdy jsem z této kanceláře neměl ani korunu a nemám v ní ani žádný podíl, který by kohokoli opravňoval mě obviňovat z nějakého podnikatelského záměru.

BL 20.3.2007, Rudolf Kučera Igoru Chytilovi: Podíl v SKS nemám, členem landsmanšaftu nejsem, titulu profesor nepoužívám a holocaust nezpochybňuji ZDE

Reagoval tak na článek Britských listů, tvrdící, že 20.3.2007 Politolog Rudolf Kučera "je aktivistou sudetoněmeckého landsmanšaftu" . Rudolf Kučera, známý publicistickou obhajobou nutnosti české omluvy za "vyhnání" Němců po 2. světové válce , je od 4. prosince 2002 do 09. 3. 2008 14:20 (kontrola IČO 26741725 u obchodního rejstříku) společníkem tohoto diskutabilního podniku, který stále vyvolává u občanů Česka, zejména těch starších, reminiscence odkazující na nechvalnou činnost sudetských Němců za okupace i po válce. V roce 2002 do podniku SL vložil 20000 Kč. A tím se přihlásil k cílům Sudeteoněmeckého Landsmanschaftu v Česku. Český rozhlas 6 jej prezentuje jako "politologa" a seriózního a "nezávislého" politického komentátora. Ve skutečnosti JE Kučera aktivistou.

Jak by mohl být docent Kučera dne 6. 5. 2007 společníkem v SKS, pokud by svůj podíl v SKS převedl na Milana Kubese již v roce 2006?, ptá se čtenář BL Petr Nachtmann . Nechce se mi věřit, že by mohl docent Kučera výslovně uvádět, že v roce 2006 podíl převedl na někoho jiného...., dodává čtenář.

9. 3. 2008

Reflexe ke "klimatickému" projevu Václava Klause v Americe

Václav Klaus v této své řeči mimo jiné nadřazuje svobodu jednotlivce a dobře ekonomicky fungující společnost, kde platí , že „...lidské potřeby jsou neomezené a musí zůstat neomezené i v budoucnu...“ nad vše ostatní. Dále uvádí, že „...asketismus je úctyhodný osobní postoj, ale neměl by být násilně vnucován ostatním...“.

10. 3. 2008

Domnívám se, že případná privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven zvlášť, je nejhrozivějším zásahem do zdravotnictví a přípravou na jeho dvoukolejnost , tudíž budoucí nedostupnost pro velkou skupinu lidí, píše Ladislav Hinner. Nevratnost (bez nežádoucího zestátňování) je nabíledni. Uvažuji o možném řešení, pokud se tyto cíle podaří realizovat současné vládě, a ptám se, zda je následující úvaha realistická:

Navrhuji, aby již dnes bylo připravováno zřízení (po předpokládané nevratné privatizaci VZP) nové zdravotní pojišťovny v plném vlastnictví státu, která by byla povinně garantem základní zdravotní péče v současném rozsahu. Veškerou nadstandardní péči by měly zajišťovat soukromé pojišťovny.. Pokud je to možný a žádoucí cíl, nutno otevřít diskusi a přimět ČSSD k deklaratornímu vyjádření i k přípravě nutných realizačních kroků.

Poznámka ŠOK: Vytvořit nekonkurenční prostředí ve financování základní péče dostala od premiéra za úkol už ministryně zdravotnictví Součková. Uvázla na neschopnosti odstranit ředitelku VZP a zastavit zde privátní penězovody. Před vytvořením jediné státní zdravotní a sociální pojišťovny bylo nutno provést řadu organizačních kroků. Bohužel až ministr Rath provedl zásadní kroky k odstranění plýtvání ve VZP, spočívající i v personálních opatřeních. Nicméně ani on nedokázal překročit překážky dříve, než už bylo pozdě. Zestátnění VZP a přesměrování ostatních na trh "nadstandardu" vyžaduje ale mimo odvahy a peněz silně levicovou vládu se silným mandátem. A to vlády Zemana, Špidly, Grosse ani Paroubka nebyly. Ten čas ale snad někdy přijde.

10. 3. 2008

Německá veřejnoprávní televize odvysílala minulou neděli a pondělí dvoudílný velkofilm "Die Gustloff", doprovázený dokumentárním pořadem o této největší námořní katastrofě v dějinách lidstva. Poslední lednové dny uplynulo 63 let, kdy byla potopena sovětskou ponorkou původně německá výletní loď "Wilhelm Gustloff", na jejíž palubě bylo deset tisíc uprchlíků a vojáků prchajících před Rudou armádou, postupující do tehdejšího východního Pruska.

10. 3. 2008

Dovolte, abych vám podal zprávu ze závěrečné části mé performance "Oprátky na prodej", která byla součástí festivalu "Tremor" (9.listopadu 2007 - podrobnější informace ZDE) a při které jsem nabízel na prodej oprátky před budovou hlavního ředitelství Bank of America a tím reagoval na krizi bankovního systému, způsobenou neuvěřitelnou chamtivostí bankovních zlodějů a zbohatlíků. Za tuto performanci jsem byl postaven před soud a absurdně obžalován za porušení zákona o "nepovoleném prodeji zboží na ulici -Transient Vendor, Unlicensed c101:008."(možné odnětí svobody až na tři měsíce).

9. 3. 2008
tisková zpráva Iniciativy Ne základnám a Ligy starostů proti radaru

Iniciativa Ne základnám a Liga starostů proti radaru předají v pondělí 10.3. vládě radar, který chce vláda postavit v Brdech. Předání radaru za Ligu starostů provede starosta Trokavce Jan Neoral. Kromě radaru, budou představitelé Iniciativy a Ligy vyžadovat od ministrů převzetí složenky na 882. 235,- Kč, což je poměrná částka na ministra za vládou vynaložené peníze za proradarovou kampaň. Iniciativa Ne základnám tak reaguje na stále stejnou politiku přehlížení názorů občanů, kteří nesouhlasí s radarovou základnou. Předání proběhne v pondělí 10.3. od 8.15h před Úřadem Vlády ČR.

10. 3. 2008
Phyllis Burch

Z anglického originálu se svolením autorky přeložil Petr Frish.

"Na každém rohu, v každé restauraci do které přijdete, vám lidé říkají, že se jim tento projekt líbí. Jsou politické strany tak vzdálené od veřejného mínění? Takový rozdíl je neuvěřitelný. řekl Jan Kaplický v nedávném interview.

Architekt Kaplický zřejmě chodí do zcela jiných restaurací než my. Osobně slyšíme zoufalství nad plánem vybudovat na Letné chobotnici z umělé hmoty, která vypadá jako nestvůra z animovaného počítačového filmu. Na Letné, nedaleko od místa, kde kdysi stála nechvalně známá socha Stalina.

9. 3. 2008

Je jen příznačné, že v neděli v 10:00 ještě nemají zpravodajské servery aktualne.centrum.cz a ct24 zprávu o referendu v Maďarsku, které se týká placeného školného a poplatků ve zdravotnictví, které zavedla socialistická vláda. To referendum vyvolala pravice v čele politikem Orbánem, což je samozřejmě jen ukázka ryzího populismu a projevem touhy pravice po moci... Ale mě teď zajímá práce uvedených zpravodajství: zatímco na Seznamu tato zpráva je od rána, ty namodralé redakce si tu informaci nechávají pro sebe. Copak , bojí se, že by se Češi mohli nakazit? Stejně se to dozví, tak co... Spíše to vypovídá o zmatku v hlavách , které neví, jak se s tím paradoxem vyrovnat, píše Jan Pömerl.

Poznámka redakce: Tak ještě jednou, aby fakta byla uvedena v kontextu: Školné a poplatky ve zdravotnictví (mj. 300 forintů za návštěvu u lékaře) zavedla v Maďarsku liberální socialistická vláda bývalého svazáka Ference Gyurcsányho. Referendum o zrušení školného a poplatků ve zdravotnictví vyvolala liberální pravice bývalého svazáka Orbána (FIDESZ).

9. 3. 2008

Měl jsem a mám Václava Moravce za profesionála. Ve svém nedělním pořadu však zase potvrdil, že je moderátorem zjevně zaujatým. Byť to tak nevypadá, určitě ne sám sebou. Zdá se zajatcem svého politického přesvědčení, píše Petr Sedláček. Jako člověk na to má právo, jako moderátor politického pořadu nikoli. Myslím si, že zcela záměrně totiž v diskusi, kterou moderoval, nevyužil skutečnosti, která mu měla být a musela být známa. Nemohu totiž uvěřit tomu, že by mu ve finální přípravě k nedělním Otázkám utekla informace o probíhajícím referendu v Maďarsku. Iniciovala ho tam pravicová opozice a šlo v něm o zrušení poplatků ve zdravotnictví a školného, které v Maďarsku před časem zavedla sociálně-liberální vládní koalice a sklidila tak kritiku veřejnosti. Václav Moravec právě otázce poplatků ve zdravotnictví a následně záměru zavést v budoucnu i u nás školné na vysokých školách, věnoval významnou část svého pořadu. Zmínka o maďarském referendu se tak přímo nabízela. Nezazněla. Proč? Na to ať odpoví Václav Moravec sám. Domýšlet se může v této věci každý cokoli.

10. 3. 2008

Po bratrech Josefu a Ctiradovi Mašínech dostal čestnou plaketu předsedy vlády také člen jejich ozbrojené odbojové skupiny z padesátých let minulého století Milan Paumer. Ten, stejně jako oba bratři, doposud neprojevil lítost nad tím, že při útěku z tehdejšího reálně socialistického Československa bylo členy skupiny zabito několik nevinných lidí. Evidentně se k tomu ani nechystá. O životě jedné z obětí Paumer dokonce veřejně hovoří jako o „hnusném životě“.

Již v den ocenění bratrů Josefa a Ctirada Mašínů z rukou premiéra Mirka Topolánka (ODS) byl Milan Paumer konfrontován s tím, zda ho provedení dávných činů mrzí. „...přece jen, v srpnu 1952 jste přepadl auto s výplatami. A zahynul ozbrojený pokladník. Není vám to líto?“  zeptal se jej redaktor Českého rozhlasu. Paumer lítost neprojevil, naopak šel do útoku.

10. 3. 2008

JAK DEZINFORMUJE REFLEX:

Popisek k ilustrační fotografii zní: Jeden z nejlepších manažerů Německa Klaus Zumwinkel nechtěl odevzdat většinu platu. (Ve skutečnosti šlo o to, že šéf německé pošty Klaus Zumwinkel se dopustil drsných daňových podvodů.)

Německé úřady odstartovaly nevídanou honbu na boháče, začíná článek Petra Bystroně v Reflexu 9/2008 Němci honí svoje boháče a pokračuje: Atmosféra v německé společnosti vytvářená většinou médií připomíná hon na "kulaky a zbohatlíky" v komunistických zemích. Je výsledkem zvláštní interpretace pojmu "spravedlnost", která je vštěpována německým dětem již v průběhu povinné školní docházky a dospělým občanům neustále masírována do podvědomí představiteli téměř všech politických stran i sdělovacích prostředků. V Německu je totiž všeobecně uznávanou normou, že není "spravedlivé", když jedinec vlastní o hodně větší majetek než ostatní (byť jej nabyl vlastní pílí). Jako "spravedlivé" je pociťováno většinou německých občanů, když všichni mají přibližně stejně.

10. 3. 2008
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Zdá se být velmi pravděpodobné, i když ne zcela jisté, že kandidátem Demokratické strany na prezidenta bude Barack Obama. A zdá se být velmi pravděpodobné, že vyhraje zápas s Johnem McCainem. Také se zdá být téměř jisté, že se zvětší převaha demokratů jak v Senátu, tak ve Sněmovně reprezentantů. Takže se zdá, že Obama nastoupí do úřadu s poměrně silným mandátem od voličů.

7. 3. 2008

Hlobil: Vláda stále lže...

Americká raketová základna na území Česka  - TÉMA BLPrý do posledního puntíku splnil, co dostal za úkol. Občané Česka dostali podle Klvani za více než 15 milionů za necelý rok všechny informace, která jim mohl poskytnout. Prý zájem ale opadá. Někteří nejsou podle něj ochotni přistoupit na "férovou hru" - na hru podle těch pravidel, která jsou dána...Klvaňou. Vládní tlampač tak kritizoval názor ing. Hlobila, bývalého pedagoga z katedry radiolokace na Vojenské akademii v Brně, který sdělil veřejnosti, naposledy pro týdeník Aktuálně, že :

"Dokument Národní referenční laboratoře se nedotýká problematiky ochrany zdraví občanů ani z 25 procent, přístup k řešení této problematiky je nekorektní a nemůže být východiskem pro seriózní rozhodování o umístění radaru na kótu 718 v Brdech."

Poprvé a nejkomplexněji použil Hlobil své argumenty právě v Britských listech. Klvaňa se obhajoval proti Hlobilovi i proti posledním výsledkům výzkumu CVVM velmi srdnatě, nicméně sděloval jako obvykle nepravdivé argumenty. Hlobil prý užíval informace vážící se k jinému radaru, vycházel "z dat která nejsou správná". Podle Klvani. Poslední vládní studii totiž zpochybnil i ministr školství a místopředseda Strany zelených Ondřej Liška, který marně požadoval, aby se vypracovala opravdu nezávislá oponentní zpráva. Dvě třetiny občanů stále nesouhlasí s radarem v ČR. Vláda stojí proti občanům. Má moc, ale nemá vážnost. Nemá pravdu. Nemá nic.

Aktuálně 7.3. 2008: Vědec: Studie o vlivu radaru v Brdech je nekorektní ZDE

Milan Hlobil, BL, 11. 1. 2008: Analýza rizik provozu uvažovaného amerického radaru v Brdech - Vláda stále lže... ZDE
Interview ČT24, 7.3. 2008: Tomáš Klvaňa, zmocněnec vlády pro vyjednávání o radarové základně VIDEO
Britské listy vyzývají vládního koordinátora k zorganizování dvouhodinové, opravdu korektní veřejnoprávní televizní diskuse veřejnosti (které stále scházejí informace), odborníků BL (kteří podle vládního propagandisty nehovoří pravdu) a odborníků vlády (kteří podle vládního propagandisty hovoří pravdu vždy) nad závěry vládních zpráv i nad dalšími argumenty - mezinárodně politickými, vojensko-strategickými i zdravotními a bezpečnostními. Čtyři představitelé vlády, jeden zástupce veřejnosti jmenovaný vládou, tři zástupci veřejnosti jmenovaní Britskými listy (poměr odpovídá průzkumu veřejného mínění, pouze čtvrtina lidí je pro radar), čtyři odborníci Britských listů. Formát by mohl odpovídat mimořádnému Interview ČT24. Od 12:32 do 16:45. Diskusní model šachovnice. Jeden tah bílí, druhý tah černí. Limit pro jedno vystoupení 2 minuty. Pokud se Klvaňa nebojí, tak výzvu přijme ještě dřív, než ze své funkce odejde... a než v Parlamentu nastane debata o tom, zač utratila vláda 15 milionů a jak pravdivé jsou její argumenty. Doufáme, že Klvaňa do té doby Britským listům odpoví i na argumenty, na které za více než dva roky nebyla vláda a její představitelé schopni odpovědět.

Otázky, vznesené 9. 3. 2007 na odpovědnou osobu - generála Zbořila, posléze ředitele vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause. Nakonec byly 2.4.2007 publikované v článku "Přestaňte se schovávat a přestaňte lhát, brigádní generále !" a v článku "Pane Klvaňo, odpovězte na ty otázky, na které neodpověděl generál" 4.8.2007. Ani Klvaňa neodpověděl. Dodnes. ZDE

7. 3. 2008
František Koukolík, Jana Drtilová

Textů pana M.Valacha (MV) si vážíme. Nedokážeme se všemi tvrzeními uvedenými v textu Kapitalistická racionalita souhlasit. Proto devět poznámek k jeho stati "Kapitalistická racionalita".

8. 3. 2008

Zklamal, avšak i z určitého hlediska ani nepřekvapil další díl dokumentární série Burianův den žen, tentokrát věnovaný Kateřině Jacques, ,,zelené" političce. O to větší jsou jeho chyby, srovnáme-li jej s předešlým dílem, ve kterém stála v jádru pozornosti protiradarová aktivistka Ivona Novomestská. Moderátor Jan Burian se v ní s Novomestskou rozhodně nepáral, možná až příliš často jí názorově oponoval, nechával ji střetnout s jinými protivníky (Bursík, Šinágl), čemuž se o něco blížeji věnoval můj minulý článek. Po zhlédnutí tohoto pořadu se mohl každý divák přesvědčit o tom, za jakou stranu barikády Burian kope, avšak současně (patrně i za pomoci dvojice režisérů Remunda-Klusák) svým hloubavým nekonformním moderátorským stylem zaručit podívanou, která působí o něco osobitěji a svěžeji než standardní publicistický výrobek dnes vzešlý z Kavčích hor (což se mu dařilo i v jeho talk show Posezení). Bohužel, poslední díl Burianova dne žen takovéto hodnocení zcela vyvrátil - můžeme ho brát jako důkaz, že Burian společně s režiséry jsou schopní uplatnit svůj ostrý dokumentaristický přístup pouze tehdy, když se jim to hodí. A další fakt je, že určitá politická zaujatost, jaká se mohla v díle s Novomestskou zdát z Burianovy strany trošku až vynucená, je pro tvůrce jedním z hlavních atributů, který dovedou obrovsky využít a zcela jím snížit úroveň publicistického díla.

8. 3. 2008
Hudební novinky, deska týdne, fair trade, o rodičích a dětech, fotografie zblízka v rádiu Wave Českého rozhlasu na vlně 100,7 FM

tisková zpráva Českého rozhlasu 4 Radia Wave

11. 3. 2008 Cartonnage -- Curiously Connected - Čeští Cartonnage o sobě hrdě prohlašují, že jsou electro pop. To ostatně o sobě v Česku prohlašuje kde kdo. Ale jen výjimky skutečně tvoří současnou elektronickou hudbu a Cartonnage mezi ně rozhodně patří. Spíš než o inspiraci tzv. novým electrem se u Cartonnage dá mluvit o radosti z tvoření vkusné popmusic. Sami taky dodávají, že se vlastně jedná o jakousi koláž trip hopu, electroniky, ambientu, popu a jazzu. Jejich debut Curiously Connected už je v playlistu Radia Wave zastoupen skoro rok skladbami Brand New Day a Patiserie, ale až teď je k mání kompletní album.

Tento týden můžete na Radiu Wave vyhrát knihu Tahle země není pro starý, nové číslo časopisu Labyrint revue a samozřejmě pokračuje i soutěž v pořadu Ride Zone o oblečení Funstorm. Vyhrát můžete i nová trička Radia Wave a trička k pořadu Startér.

11. 2. 2008

Při pročtení Čulíkovy obsáhlé knihy o současném českém filmu Jací jsme zůstává v mysli snad jen povzdychnutí, že se česká filmologická obec nechala v reflexi současné kinematografie předběhnout Janem Čulíkem. I Čulíkovy Britské listy se již delší dobu specializují na dobývání aktuálních prvenství žhavě ukvapenými komentáři, aby ostatním mnohdy ukázaly, že tudy cesta nevede.

Lucie Česálková, Literární noviny

Kniha je k dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE. Ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
12. 2. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V lednu 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 56 692.22 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.1. 2008 částku 246 031.56 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 783.89 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

11. 3. 2008
Podkladový materiál prezentovaný a diskutovaný na semináři „Práce, kapitál a inovace v soudobé globalizované realitě“, 4. 2. 2008

Pojem inovace slaví letos 91 let. Co se globalizace týká, existují vědci (J. Diamond, UCLA), kteří tvrdí, že první vlna globalizace vznikla kolem r. 8 500 před našim letopočtem, kdy se podařilo na Středním východě a v Číně a v menší míře v Mexiku, Andách a Nigérii vytvořit geneticky modifikované potraviny. Jak se šířily světem tyto potraviny, šířila se také kultura, která je vytvořila. O globalizaci také již mluvili Marx a Engels v Manifestu, i když nepoužili tento výraz. Vždyť první transatlantický podmořský kabel byl např. položen již za jejich života (1866). Nicméně v současné době spojení inovace a globalizace vytváří důležitý rámec pro pochopení světové ekonomiky.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
14. 2. 2008 Komunista Maštálka: Pouze politik, který si "zašpinil" ruce pravicovou politikou minulých let, dokáže něco změnit Jiří  Maštálka
13. 2. 2008 Jana Bobošíková na Hrad! ...? Jan  Hamáček

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2008 Zřiďme státní zdravotní pojišťovnu   
28. 2. 2008 Plány ministerstva zdravotnictví ohrožují vzdělávání budoucích lékařů   
28. 2. 2008 Blokační minorita Petr  Wagner
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek
19. 2. 2008 Jak jsem onemocněl   
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip
24. 11. 2007 Práva žen jsou lidskými právy   
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
29. 2. 2008 Kubiceho zpráva: Stížnost proti odfláklému stanovisku Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
28. 2. 2008 Sněmovně přibude návrh na odvolání Ladislava Jíši z Rady Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné   
21. 2. 2008 Barbora Tachecí je pryč. A co Rada? Irena  Ryšánková
21. 2. 2008 Češi jsou přesyceni reklamou v elektronických médiích   
21. 2. 2008 Rozhlas by měl otevřít diskusi o tom, jak by měl Radiožurnál vypadat Boris  Cvek
15. 2. 2008 Jiřina Jirásková pokřtí Lucii Bílou v roli malé černé gorily   
13. 2. 2008 Stálá komise pro sdělovací prostředky bude rozhodovat o odvolání Marie Ptáčkové Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Je DAB digitální rozhlasové vysílání slepou uličkou?   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2008 Válka s mloky Lovelocky Karel  Dolejší
4. 3. 2008 Jak je to s rezervními fondy Ruska   
3. 3. 2008 Rusko a Srbsko podepsaly dohodu o jižní větvi plynovodu   
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Čína RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2008 Čína obvinila Spojené státy, že používají dvojí metr   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   

Afrika RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan
29. 2. 2008 "Tak trochu jiná" euroatlantická diplomacie v Sýrii: Brzeziński a Paroubek Štěpán  Kotrba
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman

Svoboda slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 3. 2008 Julínek lže ve zprávě ke zdravotní neškodnosti radaru!   
7. 3. 2008 Američané na své základně v ČR nebudou podléhat českým soudům   
7. 3. 2008 Radar: Odstupující píárista Klvaňa si stěžoval na Britské listy v ČT24 Štěpán  Kotrba
5. 3. 2008 Radar v Brdech: Kterak Bush a Topolánek uplatňují Lisabonskou smlouvu Karel  Košťál
27. 2. 2008 Kdy přestanou lhát? Boris  Valníček
26. 2. 2008 Aktivisté proti americkému radaru v ČR přivítají českého premiéra před Bílým domem   
26. 2. 2008 Protesters Against US Radar in Czech Republic to Greet Czech Prime Minister at the White House   
26. 2. 2008 Mějme sílu a odvahu myslet...   
26. 2. 2008 Je nejvyšší čas ukázat naši společnou vůli Soňa  Hromátková
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Jan  Čulík, Boris Cvek
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007   
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc