29. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 1. 2008

Jeden známý položil otázku, proč se vlastně tolik usiluje o prezidentství a používají se přitom absurdně vznešená předsevzetí kandidátů stran jejich oběti, kterou musejí složit na oltář blaha veřejnosti. To je jistě zajímavé, protože kdyby tomu tak skutečně bylo, museli bychom uznat, že současná prezidentská volba je odrazem toho, že jsou někteří lidé schopni žít pouze pro společnost. Dosavadní praxe ale ukazuje, že tomu tak není a že osobní ambice a mystéria rezonují a směšují se dohromady v cosi podivného, co má připomínat královský majestát a vzor občanství naráz. Že je výsledek takový, jaký je, není divu. České prezidentství je potřeba zbavit královského majestátu, ale to z něj právě dělá tolik cennou hračku.

Sloupek
Charles Bukowski

jestliže trpím u tohoto
psacího stroje
pomyslete, jak bych se asi cítil
mezi sběrači
salátu v Salinas

myslím na muže
které jsem poznal v
továrnách
bez možnosti dostat
se ven --
dusící se žitím
dusící se smíchy
při Bobu Hopcovi nebo Lucille
Ballové zatímco
dvě tři děti tlučou
tenisák o
zeď.

některých sebevražd si nikdo
ani nevšimne.

z výboru Básně (1974 -- 78), Pragma 1994. Z anglického originálu vydaného nakladatelstvím Black Sparrow Press, Santa Rosa, Kalifornie 1990 přeložil Ladislav Šenkyřík. Mezi svých Deset básní vybral Petr Štengl.

29. 1. 2008

DNES 13:00

Česká televize ve svém mimořádném vysílání v úterý 29. ledna na ČT2 a ČT24 zprostředkuje otevřené zasedání Senátorského klubu ČSSD za přítomnosti obou prezidentských kandidátů Václava Klause a Jan Švejnara. Senátorský klub ČSSD zasedá v úterý od 10:00 do 12:30.

PŘENOS DUELU OBOU KANDIDÁTŮ NA PREZIDENTA SE USKUTEČNÍ OD 13:00 >>> ZDE

Libuše Bryndová
29. 1. 2008

Jediným překročením zákona je, že pomohla lidem od bolesti

Ikona české marihuanové scény, neúnavná propagátorka dekriminalizace THC a pravidelná účastnice řady festivalů Million Marihuana March. Vysokoškolsky vzdělaná žena, inženýrka ekonomie, tlumočnice, překladatelka bestsellerů Stephena Kinga a expertka Komise EU v Bruselu pro technickou pomoc bývalému SSSR. Vyjednavačka se Světovou bankou. Nedlouho po "sametu" vedoucí expertní mise EU v oboru dopravy a telekomunikací v Zakavkazí a středoasijských republikách bývalého SSSR. Kdysi dávno "za totáče" programátorka v ČKD-Polovodiče. Dnes díky tuposti okresních policejních náčelníků a špatnému zákonu zločinec. Autorka nejčtenějších článků v Britských listech. Policie ji obvinila za nedovolenou výrobu drog.

Seznamte se. Libuše Bryndová, alias teta Bushka.

Čeho se dopouštěla? Vařila snad perník? Prodávala heroin před školou? Ne. Pro sebe a své známé vařila mastičky na revma a záněty. S konopím. Zločin, který pomohl mnoha lidem od bolesti. Zadarmo. Účinnější a méně škodlivý než Brufen či jiná analgetika nebo antirevmatika nebo řada za drahé peníze prodávaných mastí na revma. Ty neškodí a nepobuřují tupé policajty, ale také nepomohou od bolesti. Mast od tety Bushky ano.

Skinheads
29. 1. 2008

Svitavské morytáty a legendy

Jakub Polák

Závažná obvinění z falšující práce v případu vraždy Oty Absolona ve Svitavách si dovoluji vznášet jako bývalý zmocněnec poškozených -- pozůstalých po zavražděném. Měl jsem možnost podrobně prostudovat trestní spis a účastnit se hlavního líčení před Krajským soudem v Hradci Králové, klást otázky svědkům a znalcům. Mimo to jsem spolu s přáteli pátral po dalších důkazech a svědectvích a měl možnost seznámit se s novými fakty a též s širšími souvislostmi případu. Bohužel pozůstalí, ač mě původně sami na mnohé nesrovnalosti upozornili, posléze podlehli nátlaku, jehož cílem bylo krýt skutečného vraha a další spolupachatele, a ještě dříve, než jsem měl možnost v závěrečných návrzích shrnout zásadní pochybení orgánů činných v trestním řízení a navrhnout opravné prostředky, mi vypověděli plnou moc, a tak mě zbavili možnosti dotáhnout úsilí trvající několik měsíců do konce a dosáhnout zásadního zvratu v celé kauze. To se podařilo v kauzách, kde jsem též působil jako zmocněnec poškozených a kde pozůstalí vytrvali a nátlaku nepodlehli (vražda Tibora Danihela v Písku a Milana Lacka v Orlové).

29. 1. 2008

Čím se lišíte od Jana Švejnara?

Otevřený dopis hannoverského dopisovatele deníků Právo a Britské listy Petra Schnura Janu Švejnarovi, na který "zcela vytížený" svejnarprezidentem.cz nedokázal odpovědět, je skutečně závažným souborem otázek. Je ale souborem, který může být určen oběma kandidátům. Včetně loajality vůči dvojímu občanství. Stejně jako Švejnar by měl Václav Klaus sdělit, vůči čemu chce být loajální: vůči Mont Pelerinskému klubu, Davoskému fóru, vůči Světové bance a MMF, nebo vůči podnikatelům spjatým s Českem nejen kontem v některé ze zahraničních bank v Česku působících, ale podnikatelům, kteří jsou vynikajícími manažery svých podřízených, netunelují majetek továren, ale udržují onen corporate social responsibility a rozvíjejí celé regiony tak, jak tomu činil za první republiky Baťa a další továrníci. Nebo vůči všem občanům, kteří neměli to štěstí nebo tu smůlu a nezvolili je prezidentem. Kteří nemají čestné doktoráty, ani miliony na investice do nemovitostí či akcií, ale živí se poctivě - rukama.

Jelikož se Petr Schnur zaměřil ve svých otázkách pouze na Jana Švejnara, zkusím zformulovat otázky pro oba kandidáty. Třeba si dnes odpoledne některou z nich osvojí některý ze senátorů a senátorek ČSSD, využije jedné minuty a tří dalších na odpověď a my se konečně něco dozvíme. Proč fandit volbě prezidenta za osmnáct, nebo bez dvou za dvacet. Nic jiného nám nejspíše nezbývá...

29. 1. 2008

Po opakovaných dotazech k velmi sledovanému případu by možná bylo vhodné napsat skutečně několik medicínských věcí.

29. 1. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

V Hesensku a v Dolním Sasku se konaly zemské volby, ve kterých vyšla vládnoucí CDU dvakrát jako strana, která dostala nejvíc hlasů, ale jen v Dolním Sasku křesťanští demokraté opravdu zvítězili, ačkoliv tam taky přišli o 5,8 procent hlasů.V Hessensku přišla CDU dokonce o 12 procent, a to zřejmě proto, že se tam pokoušela získávat voliče rasistickou kampaní. Tahle ztráta a už jen minimální náskok 0,1 procent hlasů před SPD způsobila, že tohle vítězství vypadá jako porážka.

Pozorní čtenáři Britských listů hned poznají, že moje dnešní poznámka je jen dodatkem k článku Tomáše Krčka "Ještě horší porážka, než jsme doufali, a vítězství k ničemu", ale to s komentářem k jednomu faktu, který je pro politiky v Německu závažný, pro mne je radostný a pro Vás možná zajímavý...

Michael Marčák: Za našeho polního velitele ho volili i katolíci, to ale muselo stát bratrskou pokladnu peněz.
29. 1. 2008

28. 1. 2008

se vysílal v pondělí 28. 1. 2008 ve 13.30.

Nahrávka rozhovoru │18,8 MB ZDEMIRROR

29. 1. 2008

Zelení rezignovali na svoji snahu zabránit návratu Čunka do vládních funkcí. Původně přitom tvrdili, že jeho aféry s nejasným původem majetku a výroky o Romech jsou nepřekonatelným problémem. Po několika jednáních ale nyní dali lidoveckému předsedovi na vědomí, že kvůli němu nebudou rozbíjet vládu. Čunek ale musí odložit svůj návrat až po prezidentské volbě, aby celá věc nevypadala jako politický obchod. "To řešení bude asi takto vypadat, nikdo nechce komplikovat fungování vlády. Ale celé věci by prospělo, kdyby víc vysvětlil, že ty své prostředky, které jsou dnes nejasné, normálně vydělal," řekla HN první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová...

iHNed: Návratu Čunka nezabráníme, uznali zelení ZDE

29. 1. 2008

Nebo jsou to "jen počty" a "klika"?

Mnozí publicisté velmi naléhavě připomínají, jak málo se naše politická scéna zabývá programovými nebo politicky nesmírně senzitivními otázkami, které se možnými důsledky nejednou dramaticky dotýkají života všech občanů. Pravda bývá u nás (ale i jinde) nejednou "kočka v pytli". České politické klima jako kdyby nedokázalo s dostatečným předstihem vygenerovat několik důvěryhodných kandidátů na prezidentskou funkci tak, aby to nebylo "klopotně udýchané" a této funkce nedůstojné.

29. 1. 2008

Zastupitelská demokracie parlamentní, obecní či regionální je -- tak jako všechno lidské -- pouhým produktem své doby, čili historicky podmíněná a tedy pouze na určitý úsek dějin omezená. Dají se vysledovat nejen její počátky, ale i důvody, proč vznikala. Se znalostmi o její genezi lze se pak pokoušet vydedukovávat až její zánik, ale především cesty modifikací na nové podmínky.

29. 1. 2008

Dne 6. února 2008 v 17 hodin na Filosofické fakultě UK (místnost č. 18) se koná ustavující schůze Společnosti přátel Památníku národního písemnictví. V budoucnosti by tato Společnost měla bránit samostatnost a nedělitelnost sbírky české literatury (archiválií, knih, uměleckých předmětů). Zároveň by měla podporovat činnost PNP tak, aby tato sbírka byla přístupná nejen odborné, ale i širší veřejnosti. Touto cesto Vás vyzýváme, abyste se stali zakládajícími členy Společnosti přátel PNP.

Za přípravný výbor Jana Seifertová, předsedkyně

29. 1. 2008
Reakce na článek Bohumila Kartouse Proč by měl mít i pokladač věnců své předpoklady

Poznámka ŠOK k článku Bohumila Kartouse: Nevýhodou humanitně vzdělaných intelektuálů je, že netuší, jakým způsobem může ovlivnit společnost jmenování bankovní rady ČNB, ústavních a dalších soudců, inspektorů UOOU a další akty, vyhrazené prezidentovi. Prezident může těmito zdánlivě "kladečskými" kroky ovlivnit, jestli náhodou nepřijde Česká republika o kus jižní Moravy ve sporu s Lichenštejnskem, případně zda překoná evropskou ekonomickou depresi nebo ne. Či zda se vrátí majetek šlechtě, včetně té kolaborující... Může ovlivnit, jací velvyslanci budou v kterých zemích či jací profesoři budou řídit vysoké školy. Prezident může dost, když je chytrý a ví , co chce...

Reakce Dariny Martykánové: Humanitně vzdělaný intelektuál nerovná se obvykle naivní blbeček :o)))) Myslím, že většině lidí, od popeláře, přes literárního vědce až po právníka je jasné, že takové pravomoci dávají českému prezidentovi značný vliv. Pokud myslíte, že to netuší B. Kartous (mj. ekonom), je dobře, že na to upozorňujete, ale není důvod vztahovat to na "humanitně vzdělané intelektuály", zvlášť když mnozí z nás tráví analýzou politických a byrokratických systémů až nekřesťansky mnoho času :o)

Pozn. JČ: To je jeden z řady mýtů Štěpána Kotrby, pro které ho mám rád, neboť jimi přesně reprezentuje pražské politické prostředí (kolem parlamentu). Je to cenné. Ke Kotrbovým mýtům patří mj. i přesvědčení, že "humanitně vzdělaní intelektuálové" (ať je to cokoliv, především jsou to tuším lidé, kteří mají zájem o literaturu) jsou nepraktické socky, které nerozumějí ničemu. Samozřejmě, opak je často pravdou. S tím jde ruku v ruce i Kotrbovo přesvědčení, že "bohemisté" v Británii (zejména na "Glasgow University", jistě víte, o koho jde :) nemají absolutně žádný kontakt s realitou, například netuší, co si dneska myslí mladí lidé. (Ve skutečnosti mají "bohemisté na Glasgow University" kontakty s daleko větším množstvím mladých lidí v dnešní ČR než Štěpán Kotrba... Atd.)

Reakce ŠOK na polemiku: Když Bohumil Karous označí funkci prezidenta slovem "kladeč věnců", nesmí se divit reakci. Pokud je schopen napsat, že kandidáti "přitom kandidují do funkce, ze které vůbec nic nezmůžou. Prezident může maximálně klást věnce, udělovat milosti, nepodepsat nějaký zákon (a vzápětí nechat svoje veto přehlasovat), rozhodně ale neovlivní ekonomickou strategii nebo ekologickou politiku., pak doopravdy neví, jakou reálnou moc doopravdy prezident má. Václav Havel i Václav Klaus to věděli vždy. Klaus to už i názorně předvedl - třebaže za cenu sporu s Ústavním soudem. Pro Hrad bagatelní pohrdání podhradím. Jan Švejnar to ví také. Kdyby ne, neměl by takovou podporu části politických sil i některých velvyslanectví. Ti všichni Kartousovu naivitu nesdílejí.

29. 1. 2008

Tři roky po zdrcujícím americkém vojenském útoku vstoupil korespondent listu Independent do Falludže. Je to město bez pitné vody, bez elektřiny a bez léků. Situace tam v ulicích vypadá, jako kdyby vojenský útok skončil včera.

Do Falludže je obtížnější se dostat než do jakéhokoliv jiného místa na světě. Na silnici z Bagdádu jsem napočítal 27 silničních závor a vojenských kontrol, které spravovali dobře ozbrojení vojáci a policie, píše reportér Patrick Cocburn. "Obležení je naprosté," konstaqtuje dr. Kamal v nemocnici ve Falludže a zdeprimovaně hovoří o tom, co pro pacienty potřebuje - všechno, od léků, přes kyslík, po elektřinu a pitnou vodu.

29. 1. 2008

JU│ Jak uvádí ruský Kommersant, byla během návštěvy srbského prezidenta Tadiče a premiéra Koštunici v Moskvě podepsána dohoda o spolupráci při těžbě ropy a plynu. Kromě této dohody byl podepsán také protokol o prodeji 51 % srbské firmy NIS (Naftna Industrija Srbije) ruskému Gazpromněfť. Mezivládní dohoda má platnost třicet let a automaticky se prodlužuje o dalších pět let.

29. 1. 2008

Otevřený dopis předsedy ČSSD prezidentovi

Jiří Paroubek

Vážený pane prezidente, obracím se na Vás ve věci spekulací ohledně politických obchodů, které mají provázet volbu prezidenta. Pomyslnou poslední kapkou jsou vyjádření ministra Cyrila Svobody, který oficiálně připustil, že jedním z hlavních důvodů, proč někteří představitelé KDU-ČSL budou volit Vás, coby čestného předsedu ODS, je příslib, který dala ODS KDU-ČSL ohledně souhlasu s navrženou výší církevních restitucí v hodnotě astronomických 300 mld. Kč.

29. 1. 2008

Titulní stránka novin The Ottawa Citizen přinesla 28. 1. 2008 zprávu, že byl odstraněn z kanadského pobřeží výkonný radar, který je schopen sledovat námořní lodě i malé čluny do vzdálenosti 370 km od pobřeží. Byl vyvinut nákladem 39 milionů dolarů místními odborníky a firmou Raytheon Canada. Před několika roky jej vychvalovali federální politici jakožto jediný svého druhu na světě a významný přínos k domácí bezpečnosti. Federální vláda vyčlenila 43 milionů dolarů na výstavbu 8 takových zařízení. Ta měla být umístěna na západním i východním pobřeží Kanady pro posílení státní ochrany po teroristickém útoku na USA 11. září 2001 (jak ten čas utíká!). Nyní radar zrušila.

28. 1. 2008

ARCHIV TV SME:

Steven E. Meyer je profesorem politologie na washingtonské National Defence University a bývalý analytik CIA , kde se mnoho let věnoval politické, vojenské a sociální analýze. Během jugoslávských válek v 90. letech působil posledních pět let v agentuře jako zástupce ředitele vládní meziresortní kanceláře pro balkánskou pracovní skupinu. Podle názoru tohoto znalce amerických politických i armádních struktur , který brífoval amerického viceprezidenta Al Gora, je NATO je nefunkční. "Je to organizace, která měla perfektní důvod existovat v minulosti. Svět sě však změnil. Podle skupiny akademiků vo Washingtonu - a to není názor Bushovy administrativy - NATO výrazně ztrácí na funkčnosti.

Čo si myslíte o protiraketovom systéme v Strednej Európe? Je dôležitý?
"Poľsko a Česko nie sú jediné miesta, kde by mohol byť postavený. Je to politická pozícia a Rusi sa na to aj tak pozerajú. Tiež veľmi dobre vedia, že nejde o žiadnu veľkú vojenskú hrozbu pre nich."
Proti českému radaru vystupuje Moskva veľmi agresívne, zároveň však tvrdí, že taký systém hravo zničia ich rakety.
"Vidia to ako priamu provokáciu, zdá sa im, že je to blízko pri hraniciach na ich ihrisku. Je to podobné akoby Rusi postavili taký systém v Mexiku. Je to viac o politike ako technických záležitostiach."
Je americký protiraketový systém témou v Amerike?
"Veľmi málo. Ja som to počul počas prezidentskej kampane len raz napríklad. Z Bushovej pozície aj preto nebol dôvod čakať.
Je tu naozajstná hrozba z Iránu?
"Myslím, že nie. Irán veľmi dobre vie, že vystrelením takých rakiet by hneď prehral. Oveľa nebezpečnejšie je, keď napríklad sa k sofistikovaným zbraniam dostanú teroristi napríklad z pakistanského Waziristanu. Vtedy o tom nerozhodujú vlády ale jednotlivci."

SME 17. 1. 2008: Bush nepočúval CIA, keď sa mu to nehodilo ZDE

SME 28. 1. 2008: ČR: Spojené štáty chcú zmluvu platnú aj mimo radarovej základne ZDE

VIDEO V ANGLIČTINĚ
28. 1. 2008

SME│SITA│AFP│Al Arabiya│ V pakistanskej metropole Islamabad našli v pondelok mŕtveho amerického diplomata Keitha Ryana (37). Ležal na zemi vo svojom byte v centre Islamabadu s prestrelenou hlavou. Oficiálna verzia pakistanskej polície je samovražda, ako však s odvolaním sa na policajné zdroje informuje agentúra AFP, vyšetrovanie pokračuje a zatiaľ nie sú vylúčené ani iné príčiny smrti. Ešte pred príchodom polície boli v byte diplomata zdravotníci a jeho kolegovia z amerického veľvyslanectva.

SME: Amerického diplomata našli v Pakistane mŕtveho, zrejme samovražda ZDE

IRANPRESS TV: US diplomat found dead in Pakistan ZDE
REUTERS: U.S. diplomat dies in Pakistan; suicide suspected ZDE
Al Arabiya: US diplomat found dead ZDE

Michael Marčák: Jsou zde pražští Albánci, že chětjí vyhlásit nezávislost Smíchova. Pokud jde o mne a Chaviera Solanu, pane, obáváme se, že všechny možnosti jednání již byly vyčerpány.
29. 1. 2008

28. 1. 2008

Podle velitele ruských kosmických vojsk generála Vladimira Popovkina mají americké antirakety v Evropě možnost zasahovat ve vesmíru. Američané to připouštějí, ale s tím, že pro tento účel je "zablokovali".

"Antirakety, které mají být rozmístěny v Polsku, budou moci doletět až do blízkého vesmíru. Dnes mohou být určeny proti balistickým střelám a zítra zasahovat proti kosmickým přístrojům". ... ... Šéf Agentury pro raketovou obranu Pentagonu generál Henry Obering loni na otázku Práva připustil, že technicky by antirakety byly schopny sestřelit i družice, ale uvedl, že pro tento účel jsou zablokovány.

Tomáš Roškot, Právo 28. 1. 2008: velitel ruských kosmických vojsk generál Popovkin: Antirakety USA mohou útočit ve vesmíru ZDE

ŠOK│Srovnání těchto dvou postojů se nabízí s odpovědí bývalého náměstka ministra obrany Coyleho na otázku Britských listů, kdy bývalý zbrojní expert Pentagonu nakonec po slovní přestřelce Britským listům veřejně před celým auditoriem přiznal, že americké antirakety v Polsku jsou technicky schopné nést návratový modul s jadernou hlavicí, ale že "o tom agentura MDA neuvažuje".

Štěpán Kotrba, BL 18. 1. 2008: Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely ZDE

28. 1. 2008

28. ledna 2008 se scházejí ministři zahraničí členských států EU, aby rozhodli, myslí si, o budoucích vztazích Evropy se Srbskem. Ve skutečnosti ovlivní totiž výsledek jejich schůzky mnohem víc. Konkrétně a ve střednědobé perspektivě, přinejmenším budoucnost Evropy ve smyslu jejích vztahů s a její hospodářské závislosti na Rusku, či na jiných, ještě méně spolehlivých, prodejcích energetických surovin. V Srbsku jsou prezidentské volby třetího února 2008 a nejen v evropských hlavních městech, dokonce i v USA, zrovna zaujatých vlastními prezidentskými primárkami, si leckdo význam srbských voleb uvědomuje. Ačkoli totiž v Evropě prezidentská funkce má většinou spíše symbolický než mocenský význam, v  Srbsku se tentokrát bude rozhodovat – demokraticky – o nacionalistické, nebo liberální bezprostřední budoucnosti nejen této země. Co by, s největší pravděpodobností mohla znamenat nová nacionalistická vlna v Srbsku, na to nechci ani pomyslet. Liberální výsledek prezidentských voleb samozřejmě nebude zárukou, pouze možností, obrátit vývoj na Balkáně směrem pro Evropu, Srbsko, ano i pro kosovské Albánce, nadějnějším.

28. 1. 2008

ŠOK│ Věc neslýchaná. Pákistánský prezident Parvíz Mušarraf jednal podle izraelského listu Haarec utajeně v Paříži s izraelským ministrem obrany Barakem. Tématem jednání prý byl pákistánský jaderný arzenál a obava Izraele, aby se nedostal do rukou militantních islamistů. Mušaraf prý odpověděl, že jaderné zbraně jsou přísně střeženy, a obavy z toho, že by se radikálové dostali v Pákistánu k moci, jsou přehnané.

28. 1. 2008 Aktuálně: Špionážní thriller v praxi: Mušaraf jednal s Izraelci ZDE

Věc neslýchaná je to proto, že Pákistán je země, která nikdy neuznala stát Izrael, neudržuje s ním formální diplomatické styky a setkání prezidenta s ministrem obrany druhého státu nemá logiku ani v diplomatickém protokolu. Jedná se o bezprecedentní krok, vymykající se všem dosavadním politickým krokům pákistánské vlády jak vzhledem k izraelské , tak i pákistánské politické scéně. Nedávno Mušarraf reorganizoval a posílil ostrahu pákistánských strategických jaderných zbraní. V té souvislosti se nabízí úvaha, že to byl právě Izrael, který odmítl poskytnout ochranu Bénazír Bhuttové při její volební kampani, kde kandidovala právě proti Mušarrafovi, přestože ho o to žádala a přestože mnohokrát konzultovala svou politiku právě s Izraelem. Bhuttová byla nacionalistickou populistkou, která odmítala připustit, že islámští teroristé jsou i mezi obyvateli Pákistánu.

BL 2. 1. 2008, Tomáš Krček: Musela Bhuttová zemřít, protože řekla, že je bin Ladin mrtev? ZDE

BL 28. 12. 2007 Nenahraditelnost Bhuttové? Ale ochranu jí neposkytli ZDE
BL 27. 12. 2007, Štěpán Kotrba: Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc? ZDE
BL 1. 8. 2007, Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? ZDE
28. 1. 2008

Lize lidských práv:

Dnes jsem si na BL přečetl Vaše prohlášení týkající se odporu obcí a krajů k Národnímu úřadu pro zaměstnanost. Z pohledu obcí by úřad znamenal likvidaci terénní práce, práce s rodinami, a odtržení působnosti od radnic, kde se řeší i problémy bytové, sociální a humanitní, včetně OSPODů. Zatímco nyní mohu zavolat na OSPOD, abych zjistil, jak jsou na tom děti, a zavolat na bytovou komisi, že ta či ona rodina už opravdu potřebuje vlastní byt, nebo se čtyřgenerační rodina v malometrážním bytě brzy "pomlátí" a na přestupcích je máme dvakrát do měsíce. Nyní bych o tuto možnost přišel (několikrát už se podařilo byt prosadit, ty lidi potkávám na ulici a stále jsem s nimi v kontaktu). Volat na sousední odbor, a volat na cizí úřad, je totiž velký rozdíl - je to zejména o osobních vazbách a tlacích uvnitř úřadu - o to bychom do půl roku přišli).

28. 1. 2008

KONTRAST MYŠLENÍ A NEMYŠLENÍ

"Pokud jde o protiraketový systém, myslím si, že je špatný a neprokázal svou účinnost. Hrozbou pro Evropu je terorismus, ten, který udeřil v Londýně a Madridu. Íránci nevyšlou své rakety proti Polsku"

Richard Holbrooke, poradce Hillary Clintonové v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde 25. 1. 2008

Holbrooke je v případě vítězství Clintonové v prezidentských volbách považován za jednoho z nejpravděpodobnějších kandidátů na funkci ministra zahraničí USA.

"Myslím, že teď můžeme pro Českou republiku vyjednat lepší podmínky. Vycházím z úvahy, že odcházející administrativa chce dosáhnout úspěchu, má na to omezený čas, tak bude asi vstřícnější než administrativa, která pak bude mít čtyři roky času,"

ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v České televizi 27. 1. 2008

28. 1. 2008

Po letech vydal Václav Havel novou hru. Stručně řečeno: je zklamáním. Z mnoha důvodů text nefunguje.

Havel v Odcházení použil zavedené techniky psaní svých starých her ze sedmdesátých a osmdesátých let. Starou strukturu oživil jen novým tématem, jenže tématem, které bohužel působí banálně. Hlavním hrdinou Odcházení je zkorumpovaný vysoký politik, který je donucen odejít z úřadu a přijde při tom i o vládní vilu, protože není veřejně ochoten chválit jiný mocenský klan, který po jeho svržení uchvátil správu země.

28. 1. 2008

Pan Schnur se ptá pana Švejnara, čím se liší od pana Klause. Švejnar neodpověděl, ale ten dopis mne vyprovokoval k úvahám čím se pánové liší pro mne. Popořadě:

28. 1. 2008

ANALÝZA:

Co ukazují volby v německých spolkových státech Dolní Sasko a Hesensko

V neděli 27.ledna 2008 začala volbami do zemských parlamentů v Hesensku (Hessen) a Dolním Sasku (Niedersachsen) serie německých zemských voleb. Volby v jednotlivých spolkových zemích mohou připadat povrchním pozorovatelům poněkud provinciální na to, aby se z nich daly dělat závěry pro celostátní trendy, ale pohlédneme-li na zemské volby v minulosti, zjistíme, jakým důležitým indikátorem byly jejich výsledky především pro celostátní volby. Není zde na místě zkoumat, zdali si SPD vzala poučení ze serie porážek v zemských volbách 2003 v důležitých spolkových zemích, způsobené odklonem tradičního volebního potenciálu sociální demokracie - legendárního, nicméně faktického "malého člověka" - který svou nevoli nad politikou v Berlíně vládnoucí koalice SPD/Zelení vyjádřil neúčastí ve volbách. Ne nadarmo se od té doby hovoří v souvislosti s SPD o zradě socdem. principů. Chybná orientace na fiktivního voliče "politického středu", korunovaná Agendou 2010, připravila kancléře Schrödera o kancléřské křeslo. Navíc tato politika vytvořila půdu pro úspěšný vstup Strany Levice (Die Linke) do spolkové politiky. Jestli tento trend pokračuje, se dozvídáme právě z nynějších nedělních volebních výsledků.

28. 1. 2008

Jejich prohlášení zveřejnil přední kulturní magazín The New York Review of Books

NYRB se věnuje literatuře, kultuře a aktuálním událostem. Bývá označován za nejvýznamnější literárně -- intelektuální časopis v anglickém jazyce. Vychází dvakrát měsíčně v nákladu přibližně 140 000 výtisků. Ve svém nejnovějším čísle zveřejnil výtah z otevřeného dopisu, který předalo loni 16. listopadu občanské sdružení Kampaň za mír a demokracii sídlící v New Yorku českému velvyslanci u OSN. Od té doby dopis podpořila řada významných amerických intelektuálů.

Prohlášení: Proti vojenským základnám USA v České republice ZDE

28. 1. 2008

Média týdny a do omrzení melou o nájemníkovi pražského Hradu na další pětileté období, přičemž "napětí" s tím spojené mají vzbuzovat dva kandidáti. Jeden postavil svou kariéru na tom, že na rozkradení státu zhasl, druhý se snaží získat body tvrzením, že přitom mělo zůstat rozsvíceno.

Smutně komické je, že jiná alternativa než Klaus, nebo Švejnar napadne média sotva občas a pokud vůbec, tak jen proto, aby "diskusi" jen okořenila. Proč ale nemůže být prezidentem českého státu někdo jak opravdu moudrý,, tak statečný, proč jím může být jen loutka, které je dovoleno utrousit do médií sem tam něco kontroverzního, ale nic, co by bylo v rozporu se zájmem vyšším, potažmo velmocenským?

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 TÉMA BL

28. 1. 2008

Vláda musí jednat ostře a tvrdě regulovat finanční sektor, který destabilizuje naše životy svou bezostyšnou honbou za obrovskými zisky.

Nikdy v lidské historii nebylo dovoleno tak málo lidem vydělávat tak astronomické příjmy způsobem, z něhož nemají ostatní skoro vůbec žádný prospěch. Po celém světě jsou společnosti a vlády zastrašovány hrstkou sebevědomých oportunistů, investičních bankéřů a správců soukromých investičních fondů, kteří ve snaze získat astronomické osobní zisky dostali svět na hranici vážné hospodářské recese, píše v týdeníku Observer Will Hutton. V historii ekonomiky je to bezprecedentně jednostranná smlouva.

28. 1. 2008
Vladimir Petrovič Radjuhin

Rusko posilnilo kontrolu nad európskym energetickým trhom. Získalo podporu Bulharska na nový veľký plynovod, ktorým bude exportovať zemný plyn do Európy.

Prezident Putin podpísal dohodu o južnej vetve plynovodu počas minulotýždňovej návštevy Bulharska. Južná vetva, spoločný podnik ruského Gazpromu a talianskeho Eni, bude vyžadovať vybudovanie 900 kilometrov potrubia po dne Čierneho mora, ktorým sa ročne dostane z Ruska do Bulharska 30 miliárd kubickým metrov plynu. Odtiaľ sa bude rozvetvovať do Grécka a južného Talianska a na druhú stranu do Rumunska, Maďarska, Rakúska a severného Talianska. V ďalšej zmluve sa Rusko a Bulharsko dohodli na vytvorení spoločnosti, ktorá postaví a bude riadiť ropovod z čiernomorského prístavu Burgas do gréckeho Alexandroupolisu na pobreží Egejského mora.

28. 1. 2008

Vždycky jsem se divil, proč v Americe jsou všichni OK, tedy alespoň to říkají. Zdánlivě jsem nenalézal žádný racionální důvod, proč tomu tak je, míra lidských radostí i strastí bývá všude na světě stejná, jenom má jiné projevy. Teprve současný vývoj v ČR mě přivedl k pochopení, proč to tak je.

Příčinou je individualismus a snaha uspět v konkurenci. To je principem trhu bez přívlastků a sociálního darwinismu. A tak člověk, který by nebyl OK a naznačoval, že snad má nějaký problém, v konkurenci neuspěje. To je celkem pochopitelné při výkonu zaměstnání, skutečně asi málokterého cestujícího bude zajímat, že řidič jeho tramvaje se dneska špatně vyspal, anebo mu třeba zrovna řekli, že bude muset jít na vyšetření kvůli podezření na vážné onemocnění.

28. 1. 2008

Ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg neumí dobře česky: Pracně hledá slova, vypadává z vazby, plete si pádové koncovky nebo je vůbec nepoužívá ("co se týče interkontinental raket", "s odpuštění"). Ve své mluvě se uchyluje jak ke knižním infinitivním tvarům (jednati, hovořiti), tak k výrazům hovorové češtiny ("vždycky je to vo dohadování", "souseděj"). Někdy zadrhává a drmolí tak, že mu není rozumět. Otázka znalosti úředního jazyka České republiky bývá v případě ministrů Karla Schwarzenberga a Džamily Stehlíkové označována za podružnou; důraz je kladen na to, jak kvalitní práci v ministerských funkcích odvádějí a jak reprezentují zájmy České republiky.

V případě Karla Schwarzenberga jsou ale na místě pochybnosti o tom, zda hájí zájmy České republiky. Prosazuje totiž proti odporu 70% obyvatel České republiky velmocenský projekt, který přes svou faktickou nefunkčnost oslabuje strategickou rovnováhu mezi Spojenými státy a Ruskem a zvyšuje riziko globálního jaderného konfliktu.

Bývalý diktátor, generál Suharto
28. 1. 2008

Rok 1965 byl pro administrativu amerického prezidenta Lyndona Johnsona úspěšným. Ne tak pro značnou populaci Vietnamu, Filipín, Dominikánské republiky a Indonésie. Tento rok začaly Spojené státy plošně bombardovat Severní Vietnam poté, co již čtvrtým rokem pod chemickými a bombovými nálety trpěl Jižní Vietnam. Na Filipínách se dostal k moci bývalý nacistický agent Ferdinand Marcos,což americkým stratégům výrazně zapadlo do ideje tzv. Grand Area. Na zadním dvorku Spojených států -- v Dominikánské republice -- se jim podařilo zabránit svržení relativně benigního fašistického režimu a vedle jiného tu legitimizovat působení notorických zabijáků z La Banda.

28. 1. 2008

Příspěvek k diskusi o české ošuntělosti

Český národ není schopen samostatné existence -- tvrdil kategoricky Marx. Masaryk to dotčeně komentoval slovy, že Marx mluví o českém národě nepěkně a malicherně. V minulém režimu nám strana a vláda tento Marxův názor z pochopitelných důvodů úzkostlivě tajila. Vzhledem k mohutnému národnostnímu, kulturnímu i státoprávnímu rozvoji Čechů v předcházejících 150 letech by totiž Marx v této souvislosti zákonitě vypadal jako naprostý hlupák. Ale pak přišel listopad 1989 a velmi rychle se ukázalo, že všechno je jinak.

28. 1. 2008

Hypotéza v protikladu k oficiální verzi událostí

Následující text je výtahem z dvouhodinové přednášky "9/11: Blueprint for Truth -- The Architecture of Destruction" ("11. září: technický plán pro odhalení pravdy -- struktura zkázy"), kterou měl v listopadu 2007 na University of Manitoba (Winnipeg, Manitoba, Canada) americký architekt Richard Gage. Tématem přednášky je pečlivý a podrobný rozbor skutečností, které svědčí ve prospěch tzv. demoliční hypotézy o 11. září.

Tato hypotéza v protikladu k oficiální verzi událostí tvrdí, že pád tří budov WTC nebyl způsoben nárazem letadel a následným požárem leteckého paliva, protože to není fyzikálně možné, ale že šlo o dobře připravenou a profesionálně provedenou demolici. Z kontextu událostí a dalších skutečností pak vyplývá, že tato demolice nebyla dílem teroristů (pokud za "teroristy" označujeme osoby, které se hlásí k Al-Káidě).

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2008 Existují kritéria pro prezidentskou volbu? Miloš  Dokulil
29. 1. 2008 Paroubek Klausovi: Neměňte své křeslo za 300 miliard Jiří  Paroubek
29. 1. 2008 Proč by měl mít i pokladač věnců své předpoklady Bohumil  Kartous
29. 1. 2008 Schnur se měl zeptat i Klause, senátoři se snad zeptají obou Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Klaus, Švejnar, minulé bláto a budoucí louže Milan  Daniel
28. 1. 2008 Čím se Švejnar liší od Klause Petr  Wagner
26. 1. 2008 Svejnarprezidentem.cz je "zcela vytížen"   
26. 1. 2008 Podporují komunisté Švejnara, nebo Klause?   
25. 1. 2008 Nenávistný útok na všechno, čemu vděčíme za svobodu   
24. 1. 2008 Privilegovaní umělci podporující ODS... a pak ti ostatní... Monika  Binke

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   
16. 1. 2008 Radiožurnál, aneb sex v ponožkách Stanislav  Křeček
16. 1. 2008 VÝROK TÝDNE: ...a přemýšlí o nich   

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner
7. 1. 2008 Topolánkova ČR: Mám platit nemocnici, nebo činži?   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová
2. 10. 2007 Spojené státy provádějí výcvik letectva zemí v Perském zálivu pro válku proti Íránu   
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba
8. 8. 2007 Šanghajská organizace spolupráce uspořádala vojenské cvičení - v Rusku Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
17. 1. 2008 Janeček: nevidím důvod, aby Burian nemohl naplnit své záměry Jiří  Janeček
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Kotrbův citlivý sluch Petr  Žantovský
11. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár před půlnocí: Nediskutuje se pouze o tom, co je dobré Štěpán  Kotrba
10. 1. 2008 Rozhovor s Jaklovou v České televizi dělal Žantovský - moderátor Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Coyle přednášel Zeleným o radaru - přišla jen exministryně Kuchtová Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Radar: vláda stále lže Milan  Hlobil
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
8. 1. 2008 Necítíme se ohroženi ze strany Íránu,   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Rusko vypustilo naráz další tři navigační satelity   
21. 12. 2007 Jaké jsou možnosti ruské protiraketové obrany a rizika amerického štítu   
11. 12. 2007 Rodina S-300 a S-400: geopolitické nástroje ruské obrany Lukáš  Visingr
7. 12. 2007 Ruská flotila vyplouvá na světové oceány   
7. 12. 2007 Strategické lety strategických bombardérů   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   
19. 12. 2007 Ropný zlom: Plnou nádrž všem! Lukáš  Rázl
10. 12. 2007 Máme skutečně ropy dost?   

Čína RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Vyjednávání v Afghánistánu je jedinou cestou vpřed   
26. 12. 2007 Brit a Ir vyhoštěni z Afghánistánu; i britská MI6 vyjednávala s Talibanem   

Český film RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík
6. 7. 2007 Pleasant Moments is very unpleasant Ema  Čulík

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
29. 1. 2008 Kanada zrušila svůj obranný radar po jediné stížnosti Miloš  Kaláb
28. 1. 2008 Pavel Baroch, jeho 2000 vysavačů a jedna lokomotiva Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
25. 1. 2008 Pacner jako senilnějící legenda Štěpán  Kotrba
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
19. 1. 2008 Protiraketová obrana "z druhé strany" Boris  Valníček
19. 1. 2008 Proč z nás dělají Topolánek a Obering takové blbce? Jan  Neoral
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
18. 1. 2008 Former US Deputy Defence Secretary admits that US missiles in Poland will be capable of carrying nuclear warheads   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný