4. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 8. 2007

Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf?

se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Tato analýza byla napsána 1. srpna 2007. Vydáváme ji se zpožděním až nyní, prakticky po půl roce, ale přesto neztratila nic ze své aktuálnosti. Je odůvodněním, proč volby, vnucené Mušarrafovi západními politickými stratégy, nemohla v žádném případě vyhrát Bénazír Bhuttová. A proč stav, který nastal nyní, všem vyhovuje.

Chudák Parvíz Mušaraf! Není příliš populární a skoro všichni na něj vykonávají nátlak. Ale dře se dál, snaží si zachovat rovnováhu a moc, i když přitom sedí na vrcholu běsnící sopky. Ve skutečnosti si vede lépe, než by člověk považoval za možné.

Abychom začali příběh od začátku, musíme si připomenout původ Pákistánu. Hlavním nacionalistickým hnutím v koloniální Indii byl Indický národní kongres, který vedli Mahátma Gándhí a Džaváharlál Néhrú. Jeho aktivním členem byl také právník muslimského původu Muhammad Alí Džinnáh. Sále výrazněji ale pociťoval, že muslimové jako skupina (dalo by se říci jako etnická skupina) byli degradováni na druhořadé občany.

Vstoupil do Muslimské ligy, hnutí usilující o autonomii či nezávislost „muslimské“ oblasti. Roku 1934 se stal jejím předsedou a v závěrečných jednáních s Brity o nezávislosti Indie dokázal získat nezávislost také pro samostatný Pákistán.

Čtrnáctého srpna 1947, kdy se Pákistán stal nezávislým státem, jej tvořilo několik provincií na severozápadě koloniální Indie a bengálská provincie na severovýchodě, hodně vzdálená od severozápadní části. Jedenáctého srpna téhož roku přednesl Džinnáh inaugurační projev před vznikajícím legislativním shromážděním Pákistánu, v němž volal po „všechny zahrnující a pluralistické demokracii“, která by zaručila stejná práva všem občanům bez ohledu na jejich náboženství nebo etnickou příslušnost. Nejenže Muslimská liga byla v podstatě modernistickým světským nacionalistickým hnutím, ale vznikající ozbrojené síly získávaly své příslušníky ze starého britského vojska v Indii, a stejně světský byl ve své většině také jejich důstojnický sbor.

Jak víme, nezávislost Indie a Pákistánu vedla okamžitě ke strašnému násilí mezi skupinami obyvatel a mimo jiné také k boji o ovládnutí Kašmíru. Čistým výsledkem této úvodní srážky bylo nejen faktické (a dodnes zpochybňované) rozdělení Kašmíru, ale také přesuny obyvatelstva s cílem, aby se Pákistán stal převážně muslimskou zemí. Dnes, v roce 2007, má 165 milionů obyvatel a je tedy šestým nejlidnatějším státem světa, přičemž má jednu z nejvyšších porodností. Obyvatelstvo je z 97 % muslimské, z toho 20 % tvoří šiíté.

Politické dějiny Pákistánu jsou bouřlivé. Jeho vztahy s nejdůležitějším sousedem, Indií, byly vždy napjaté a konfliktní. Jeho východní část se roku 1971 odtrhla za podpory Indie a stala se samostatným státem s názvem Bangladéš. K prvnímu vojenskému převratu došlo roku 1958. Civilní vláda byla obnovena roku 1972, kdy ji vytvořila převážně světská a městská strana, v jejímž čele stál Zulfikar Alí Bhutto. Po pěti letech však byla opět svržena. Převrat vedl generál Ziaul Haq, zbožný muslim, který zavedl v zemi zákony šaríja. Zemi také přejmenoval na Islámskou republiku Pákistán. Civilní vláda byla obnovena po mnoha letech pod vedením Bhuttovy dcery Benazir Bhuttové, které pak postoupila své místo Nawazu Šarifovi. Roku 1999 se Šarif pokusil zatknout svého náčelníka štábu, jistého generála Parvíza Mušarafa, který ale naopak dokázal vsadit do vězení Šarifa a zaujmout jeho místo v čele vlády. Roku 2001 byl Mušaraf prohlášen prezidentem a roku 2002 byl do této funkce zvolen.

Abychom porozuměli těmto pohybům sem a tam, musíme identifikovat hlavní vnitropolitickém aktéry a geopolitická spojenectví Pákistánu. Pokud jde o vnější vazby, zdrojem největších obav byla vždy Indie, takže Pákistán hledal logicky podporu u dvou mocností, jejichž vztahy k Indii byly po celou studenou válku rezervované – u Spojených států a Číny. Tyto země považovaly indickou zahraniční politiku za příliš blízkou politice Sovětského svazu. Vojenské napětí mezi Indií a Pákistánem vedlo oba státy k tomu, aby odmítly smlouvu o nešíření jaderných zbraní a samy tyto zbraně vyvinuly, ke značnému rozčarování Spojených států.

Vnitřní situace se dnes podstatně liší od situace roku 1947. Islamismus jako politická síla získal mimořádný vliv a pronikl do značné části ozbrojených sil. Islamistům se nelíbí vazby Pákistánu na Spojené státy, zejména v posledních pěti letech. Městské, světské síly by rády zbavily Mušarafa (a také armádu) politické moci a nedávno daly najevo svou sílu, když s úspěchem podpořily předsedu Nejvyššího soudu, kterého se Mušaraf pokusil odstranit. Ozbrojené síly jsou sice islamistické, ale nechtějí přenechat svou roli džihádistickým elementům jako je al-Kajdá, a proto se snaží působit jako most – usmiřovat džihádisty, ale držet je v mezích.

Když Spojené státy podporovaly v 80.letech džihádisty v Afghánistánu, nejvíc jim v tom pomáhal Pákistán, a to zejména výzvědná složka jeho ozbrojených sil, ISI. V 90. letech ISI pomohl Tálibům, aby v Afghánistánu přišli k moci. V důsledku toho pak byl ISI velmi nespokojen, když Spojené státy svrhly Táliby a nespolupracoval v afghánských záležitostech s přílišnou ochotou, na což si nynější prezident Afghánistánu Hamid Karzáí stěžuje do dnešního dne.

Zdá se být zcela zřejmé, že když Usáma bin Ládin zaútočil 11. září 2001 na Spojené státy, jedním z jeho důležitých cílů, pokud ne hlavním cílem, bylo způsobit pád režimů v Pákistánu a Saudské Arábii. Proč a jak? Bin Ládin považoval oba režimy při všem jejich mnohoznačných řečech o islamismu za příliš vstřícné vůči Spojeným státům. Očekával, že Spojené státy budou na Mušarafa vykonávat nátlak, aby se jednoznačně postavil proti svým domácím islamistům. Pokud by to udělal, podle bin Ládinových představ by Mušarafův režim padl.

Mušaraf tomuto tlaku odolal (stejně jako Saudská Arábie), přičemž souhlasil s bin Ládinem, že by bylo politickou sebevraždou, kdyby udělal to, co po něm chtěly Spojené státy. Na druhé straně musel udržovat Spojené státy relativně spokojené, aby Pákistán nepřišel o jejich rozhodující ekonomickou a vojenskou podporu. Takže jednou za čas hodí Spojeným státům kost, tak jako nedávným útokem na Rudou mešitu, baštu islamistů. Dává si ale pozor, aby nezašel dál.

A tento rozpor nás dovádí do bodu, ve kterém jsme dnes. Džihádisté se pevně usadili v takzvaných severozápadních hraničních oblastech (které byly vždy de facto autonomní) a Mušaraf se neodvažuje něco proti nim doopravdy podniknout. Džihádisté ho odsuzují jako příliš proamerického. Spojené státy se naopak domnívají, že je vůči džihádistům přespříliš úslužný. Neustále něco huhňají o přímé akci. Spojené státy se však nemohou úplně postavit proti Mušarafovi, aby po něm nepřišel ještě horší režim. Městské světské vrstvy současně tlačí oslabeného Mušarafa, aby odstoupil a uvolnil cestu opravdovému civilnímu režimu.

Mušarafovou klíčovou oporou, vlastně jedinou oporou, zůstává armáda. Ovšem čím déle budou pokračovat války v Afghánistánu a Iráku, tím víc poroste politická síla islamistů. A Pákistán má hodně jaderných zbraní. Kdyby islamisté přišli k moci bez jakýchkoli omezení, představovalo by to pro Spojené státy reálnou geopolitickou hrozbu, na rozdíl od vymyšlené hrozby Saddáma Husajna.

Zdroj ve všech jazycích: FERNAND BRAUDEL CENTER
Binghamton University, USA
© Immanuel Wallerstein 2007

© Immanuel Wallerstein, distribuuje Agence Global. Pokud jde o autorská práva a povolení, včetně překladů a umísťování v nekomerčních médiích, kontaktujte rights@agenceglobal.com, 1.336.686.9002 nebo 1.336.286.6606. Je povoleno stahování komentářů a jejich zasílání elektronicky nebo e-mailem třetím osobám za podmínky, že nedojde k zásahům do textu a bude zveřejněna informace o copyrightu. Autora můžete kontaktovat na immanuel.wallerstein@yale.edu.

Tyto komentáře, publikované dvakrát za měsíc, jsou zamýšleny jako reflexe současné světové scény, nahlížené ne z pohledu novinových titulků, ale z dlouhodobé perspektivy.

                 
Obsah vydání       4. 1. 2008
4. 1. 2008 Bénazír Bhuttová: BBC se omlouvá za cenzuru rozhovoru
6. 1. 2008 BBC vydala oficiální omluvu ohledně rozhovoru Frost/Bhutto
5. 1. 2008 Cenzura, nebo redakční práce? Jan  Čulík
5. 1. 2008 Al Džazíra není svatá, BBC není svatá, není svatý ani Guardian Štěpán  Kotrba
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík
6. 1. 2008 Aféra skupiny Ztohoven v Guardianu
1. 8. 2007 Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? Immanuel  Wallerstein
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"
5. 1. 2008 Polská vláda má vůči americké raketové základně v Polsku námitky
5. 1. 2005 Tři králové aneb Slavnost Zjevení Páně Irena  Ryšánková
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu
4. 1. 2008 Země, kde jsou mocní beztrestní, nikdy nebudou prosperovat
4. 1. 2008 Čína: Rovnováha světové moci se rychle mění
4. 1. 2008 Česká vláda: Je to jen tvoje vina, občane, že nejsi bohatý Jan  Mertl
4. 1. 2008 Ve Francii lékařské ošetření platí pojišťovna Petr  Wagner
4. 1. 2008 Iowa: Američané pro zásadní změnu v politice vlády Spojených států Jan  Zeman
4. 1. 2008 Před 15 lety byla rozdělena Československá armáda Zdeněk  Brousil
4. 1. 2008 "Ztohoven" půjdou k soudu, jenomže co vlastně bude souzeno? Jan  Paul
4. 1. 2008 Umělecké dílo v kontextu společnosti Štěpán  Kotrba
4. 1. 2008 Děsit lidi není umění
4. 1. 2008 Islámské právo šarí‘a Jan  Potměšil
4. 1. 2008 Stěhování z Terry Street Douglas  Dunn
4. 1. 2008 Násilí, zájmy dítětě a lhostejnost institucí Anna  Čurdová
4. 1. 2008 Salazar, tichý diktátor Pavel  Kopecký
4. 1. 2008 Britské listy jsou velmi dobré
4. 1. 2008 Nová Via Iuris
4. 1. 2008 Štěpán  Kotrba
4. 1. 2008 Britské listy měly v listopadu už 156 tisíc návštěvníků, přes milion stažených stran
30. 11. 2007 Jací jsme
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou
4. 1. 2008 Jsem proti ostrakizování Rosenbergových Fabiano  Golgo
4. 1. 2008 Proč není dobré dělat z výrobce pornografie celebritu Jan  Čulík
4. 1. 2008 Debata o pornografii
4. 1. 2008 Pornografie jako kuplířství
3. 1. 2008 Rozhodne-li většina občanů v referendu, že je třeba vyvraždit Romy, je to demokratické rozhodnutí. Je správné to provést? Jan  Čulík
4. 1. 2008 Rasismus v Itálii sílí Lukáš  Lhoťan
4. 1. 2008 Jak se z potoků stávají vodopády Pavel  Urban
4. 1. 2008 Rusko 2007 -- a chybějící čas
4. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Čeho dosáhli zapatisté? Immanuel  Wallerstein
3. 1. 2008 Volba prezidenta jako roznětka politické krize roku krysy? Štěpán  Kotrba
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
3. 1. 2008 Prostituti se pýří? Zenny K. Sadlon
3. 1. 2008 "Myslí si, že je reformátor"
3. 1. 2008 Zdeněk Škromach neodpověděl...
3. 1. 2008 I na to novorozeně už si počíháme! Miloš  Dokulil
2. 1. 2008 Musela Bhuttová zemřít, protože řekla, že je bin Ladin mrtev? Tomáš  Krček
2. 1. 2008 Podívat se kapitálu na zoubek Josef  Brož
2. 1. 2008 Král, válečník, kouzelník, milovník, aneb krize mužské identity a jak z toho ven Jan  Potměšil
4. 1. 2008 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. -- 31. prosince 2007
2. 1. 2008 Filip Paroubkovi: KSČM odmítá váš nátlak ohledně podpory kandidáta na prezidenta
2. 1. 2008 Násilí nikoho nezajímá Věra  Říhová
4. 1. 2008 Témata Britských listů - nejen pro novoroční poučení
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007

Immanuel Wallerstein: Commentaries RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Čeho dosáhli zapatisté? Immanuel  Wallerstein
19. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Velký obrat? Zpráva NIE o Íránu Immanuel  Wallerstein
17. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Čo chce Putin Immanuel  Wallerstein
7. 12. 2007 Immanuel Wallerstein: Falešné alternativy neboli mediální pasti Immanuel  Wallerstein
20. 11. 2007 Immanuel Wallerstein: Japonsko, Spojené státy a světoekonomika Immanuel  Wallerstein
19. 11. 2007 Immanuel Wallerstein: Poslední výzva pro řešení se dvěma státy? Immanuel  Wallerstein
17. 11. 2007 Immanuel Wallerstein: Co chce Putin? Immanuel  Wallerstein
5. 10. 2007 Immanuel Wallerstein: Irák a volby v USA Immanuel  Wallerstein
19. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Je na programu útok na Írán? Immanuel  Wallerstein
10. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Vítězové a poražení v Palestině Immanuel  Wallerstein
7. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Nešíření jaderných zbraní aneb odpočívej v pokoji Immanuel  Wallerstein
5. 9. 2007 Immanuel Wallerstein: Vietnamská analogie Immanuel  Wallerstein
1. 8. 2007 Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? Immanuel  Wallerstein
27. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Protiraketový obranný štít: bláznivý nápad nebo racionální cíl Immanuel  Wallerstein
12. 6. 2007 Immanuel Wallerstein: Čí století? Immanuel  Wallerstein

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2008 Bhuttová o bin Ladinovi: Bylo to skutečně jen přeřeknutí? Jan  Čulík
6. 1. 2008 BBC vydala oficiální omluvu ohledně rozhovoru Frost/Bhutto   
5. 1. 2008 Cenzura, nebo redakční práce? Jan  Čulík
5. 1. 2008 Al Džazíra není svatá, BBC není svatá, není svatý ani Guardian Štěpán  Kotrba
4. 1. 2008 Bénazír Bhuttová: BBC se omlouvá za cenzuru rozhovoru   
2. 1. 2008 Musela Bhuttová zemřít, protože řekla, že je bin Ladin mrtev? Tomáš  Krček
30. 12. 2007 Devatenáctiletý syn Benazír Bhuttové jmenován jejím následníkem   
28. 12. 2007 Daily Telegraph: Bhuttová byla víc populární na Západě než v Pákistánu   
28. 12. 2007 Pro Washington je ztráta Bhuttové nenahraditelná   
28. 12. 2007 Smrt Bhuttové - ztráta pro Spojené státy   
28. 12. 2007 Nenahraditelnost Bhuttové? Ale ochranu jí neposkytli   
27. 12. 2007 Poškozování národní bezpečnosti se nevyplácí ani v zemi opia Štěpán  Kotrba
27. 12. 2007 Guardian: vyjednávání s Talibanem odhalilo rozkol mezi spojenci   
27. 12. 2007 Benazír Bhuttová se stala obětí atentátu   
27. 12. 2007 Smrt Benazír Bhuttové: pro Západ nejhorší možný výsledek   

Pákistán RSS 2.0      Historie >
28. 12. 2007 Daily Telegraph: Bhuttová byla víc populární na Západě než v Pákistánu   
28. 12. 2007 Pro Washington je ztráta Bhuttové nenahraditelná   
27. 12. 2007 Benazír Bhuttová se stala obětí atentátu   
27. 12. 2007 Smrt Benazír Bhuttové: pro Západ nejhorší možný výsledek   
27. 12. 2007 Dvě porážky tajné londýnské diplomacie za dva dny - není to trochu moc? Štěpán  Kotrba
29. 11. 2007 Pákistánské otazníky Daniel  Veselý
6. 11. 2007 Mušarraf brutálně potlačuje opozici, Západ požaduje zrušení výjimečného stavu, ale ne moc silně   
4. 11. 2007 Prezident Mušaraf vyhlásil výjimečný stav   
28. 10. 2007 Koho se bát víc: Íránu, nebo Pákistánu? Miloš  Kaláb
21. 9. 2007 Usáma bin Ladin vyzval Pákistánce, aby svrhli "renegáta" Mušarafa   
10. 9. 2007 Bývalý pákistánský premiér deportován do Saúdské Arábie   
2. 8. 2007 Obama by bombardoval Pákistán   
1. 8. 2007 Immanuel Wallerstein: Přežije Mušarraf? Immanuel  Wallerstein