7. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 9. 2005

Úvod do freud-strukturalistického studia populární kultury

Kdysi dávno, ještě ve svých svazáckých letech, pojmenoval Ivan Klíma to, co by dnes už nejspíš nezopakoval: onu tajemnou buržoaznost Rychlých šípů i jiných Foglarových hrdinů. Šlo o důležité a cenné pojmenování, zřejmě nejcennější, jaké Ivan Klíma ve svém životě učinil, nic z jeho pozdější tvorby se mu nevyrovnalo, byť toto pojmenování mělo tehdy charakter spíše hlášení styčnému důstojníkovi, což nijak nepřekvapuje vzhledem k úrovni, na níž autor celoživotně tvoří.

Sloupek
Naděžda Plíšková

SONET NA MAMINČINU SVÍČKOVOU
s pasírovanou zeleninou přes dršlák
SONET NA CHLUPATÉ KNEDLÍKY
s cibulkou a škvarečkama
SONET NA BRAMBOROVÉ PLACKY
pečené na tálu kamen mašlovačkou sádlem mašlované
SONET NA HUSÍ JÁTRA ŠPIKOVANÁ MANDLEMA
co jedl u mě Jan Klusák skladatel
SONET NA MAMINKU!
SONET NA MLÁDÍ!

ze sbírky Plíšková sobě, Torst, Praha 2000 vybral Štefan Švec

7. 9. 2005

NEW ORLEANS:

středa 12.00: Úřady v New Orleans začaly ve středu násilně evakuovat zbylých 10 000 obyvatel města, kteří se ani týden po jeho zaplavení nechtějí vystěhovat.

Primátor Ray Nagin vydal v úterý příkaz, podle něhož mají ve městě zůstat pouze záchranáři. Do města bylo vysláno 5000 vojáků v malých člunech, kteří mají odvézt všechny osoby, které tam naleznou.

Mnoho lidí však přesto nechce odejít.

7. 9. 2005

Jen 13 procent Američanů se domnívá, že za chaos v New Orleansu může Bush, 18 procent obviňuje federální úřady, 25 procent viní místní činitele v Louisianě či státní správu státu Louisiana, 38 procent amerických občanů si myslí, že vinu nenese nikdo. 63 procent dotazovaných zastává názor, že by nikdo ve státní správě neměl být kvůli chaosu v oblastech postižených hurikánem Katrina propuštěn. 62 procent Američanů vyjádřilo názor, že pokrok v záchranářských pracích, k němuž došlo za posledních několik dní, je dostatečný.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění CNN/USA Today/Gallup, provedeného telefonicky ve dnech 5.-6. září. Dotazováno bylo 609 osob.

7. 9. 2005

KATASTROFA V NEW ORLEANSU:

Jak povodeň dnes trochu v Louisianě ustoupila, začalo o to zuřivěji létat bláto.

Hurikán Katrina zřejmě způsobil, že na Bushe nebudou lidé vzpomínat jako na prezidenta, který změnil rovnováhu zákonů, ale že na něho budou vzpomínat kvůli nekompetentnosti, krutosti nebo ještě něčemu horšímu.

Prezident George Bush oznámil, že se bude vyšetřovat, proč vznikly závažné problémy se záchránářskými pracemi po hurikánu Katrina. A kdo povede toto vyšetřování? Sám americký prezident:

Bush: "Takže během času zjistíme, co se podařilo a co se nepodařilo."

Citujeme z úterního pořadu Newsnight televize BBC. Máte-li broadband, obraz i zvuk tohoto pořadu je k dispozici až do středy 23.30 ZDE

7. 9. 2005

Jak uspět v Británii

Nalezení odborné práce v Británii je nejenom možné, ale při současné poptávce po pracovní síle například u technických oborů i poměrně jednoduché.

Se vstupem České republiky do Evropské unie umožnily Británie a Irská republika práci českým občanům bez pracovního povolení. Práce na stavbách a v restauracích, sklizeň ovoce nebo úklid v hotelech už není jedinou možností jak pracovat v zahraničí. Vstup do Evropské unie umožňuje ambiciozním lidem z České republiky pracovat v jejich oboru v zahraničí a získat tak neocenitelné odborné a jazykové zkušenosti a mezinárodní kontakty při finančním ohodnocení několikanásobně vyšším než v České republice. Cílem tohoto článku je popsat, jak lze postupovat při hledání odborné práce ve Velké Británii.

7. 9. 2005

V současné době je připravován text nového občanského zákoníku, který bude znamenat zásadní změnu civilního práva v ČR, a z toho plynoucí nezbytnost zvyknout si na některá nová ustanovení a nové právní poměry, na které jsme dosud nebyli zvyklí. Problematika úpravy velkých a zásadních právních předpisů, jakými jsou kodexy civilního nebo trestního práva spočívá v tom, že tyto zákony by měly platit po dlouhou dobu bez potřeby stálých novelizací, reagujících na změny společenských podmínek, a na straně druhé musí vycházet ze společenské reality, odpovídat jí a nesnažit se formovat realitu podle záměrů zákonodárce. To platí i o uvažovaných změnách, které se dotknou nájmu bytu.

31. 10. 2005

7. 9. 2005

Na počátku celé aféry byl symbolický polibek na čelo. Nyní dělí guvernéra italské centrální banky (nebo také Banky Itálie) Antonio Fazia, jednoho z nejmocnějších mužů současné Itálie, pouze hodiny a minuty od definitivního konce. Ironií osudu je skutečnost, že krok do propasti musí jako správný katolík učinit Fazio sám. Polibek smrti, ten patrně poslední, mu v pondělí večer poslal i nejvýše postavený muž italské politiky: premiér Silvio Berlusconi.

7. 9. 2005

Podle statistik společnosti Iaudit zaznamenaly Britské listy v srpnu 2005 109 947 individuálních návštěvníků, což je vůči červenci 2005 vzrůst o 25 procent. V týdnu 2005/34 měly BL 29 429 individuálních návštěvníků (vzrůst oproti předchozímu týdnu o 9 procent) a v pondělí dne 5. 9. 2005 měly 9876 individuálních návštěvníků.

6. 9. 2005

V zadní ložnici nacházíme matku mrtvou. Je tu pět dětí a soused zdůrazňuje, že v tomto vedru nemohou v domě zůstat. Odvážíme je naším člunem. Zdá se mi naprosto neuvěřitelné, že náš člun byl jediným takovým člunem v takovéto čtvrti.

Vracíme se do zatopených ulic. V těsném střešním prostoru jednoho domu nalézáme Bradleyho a Stanleyho Depeviosovi. V provizorním držáku, vyrobeném z prostěradla, těsně nad hladinou vody, je mrtvola jejich matky. Žijí takto už pět dní. Nechtějí ji opustit.

"Nemohli jsme ji tu nechat. Je to naše matka."

"To je vaše matka?"

"To je naše matka. Neuměla plavat."

Důchodce Bob Mattern nás prosil, abychom mu dali trochu pitné vody. Zdá se to neuvěřitelné, v této nejbohatší zemi na světě.

Hlavní večerní zprávy televize BBC 1 v pondělí večer přinesly opět celou řadu opravdu otřesných reportáží z postižené oblasti na jihu Spojených států. Shrnujeme jejich informace, máte-li broadband, obraz k tomu naleznete ZDE.

7. 9. 2005

(fejeton)

Jako občasný galerista navštívil jsem nedávno velký veletrh umění. Setkání obchodníků s kumštem připomínalo babylonskou věž. Snad tři sta galerií tam soutěžilo v obrovském výstavním paláci o zájem sběratelů a veřejnosti nejrůznějšími způsoby.

Podobně jako na velkém knižním veletrhu je návštěvník spíše sklíčen než povzbuzen: tolik umění a umělců je na světě? Má smysl k tomu ještě něco přidávat?

27. 9. 2005

7. 9. 2005

Rád bych reagoval na článek Petra Dvořáka "Ropný zlom po x-té", kde se zabývá využitím olejnatých plodin pro výrobu bionafty. Neznám sice konkrétní čísla nutného energetického vstupu pro vyrobení jednoho litru bionafty, ale obávám se, že pokud se budeme držet již na Britských listech publikovaného údaje, že po zelené revoluci je vstup energie z fosilních paliv do zemědělské výroby zhruba o 20% vyšší než energie obsažená ve výsledném využitelném produktu (osobně si myslím, že je to číslo poněkud přemrštěné) vychází výroba bionafty poněkud draze.

7. 9. 2005

Názor, že srpen 1968 byl ve srovnání s rokem 1989 tou lepší variantou, zřejmě nikoho nepohoršuje.

Krátce po zveřejnění článku Ireny Ryšánkové se ozval jeden z lidí, kteří podle jejích názorů měli reprezentovat progresívnější křídlo současné komunistické strany, a před  čtenáři Britských listů otestoval oprávněnost do něj vkládaných nadějí. Průměrně politicky orientovaný příslušník gramotné veřejnosti pravděpodobně alespoň tuší, že skutečným jádrem trvajícího sporu mezi komunistickými konzervativci a reformátory je odkaz J. V. Stalina, souhrnně a poněkud nepřesně označovaný jako stalinismus. Štefkův text  však debatu o celé záležitosti manipuluje od samého začátku - už tím, že využívá jazykové prostředky normalizační propagandy.

7. 9. 2005

Pojem "konzum" se z lidového označení socialistické sámošky či bufetu přehoupl v dnešní době do zcela jiné polohy. Stal se označením pro určitý styl, postoj, množinu, ať už převzatých nebo vlastních, názorů vztažených k uspokojování svých potřeb.

Při pohledu shora uvidíme konzum jako jakousi uměle vytvořenou nadstavbou obchodu určenou pro jeho maximalizaci.

Chtěl bych v tomto článku uvést některé z mnoha důsledků, které má přebírání konzumních postojů na společnost a jedince. Na závěr pak ukázat proč, ale hlavně pro koho, je dnes tak důležitý že se vyplatí investovat obrovské peníze na jeho vytváření.

7. 9. 2005

Koncem minulého měsíce definitivně vycouval rakouský stát z vlastnictví někdejší pýchy průmyslu, koncernu VÖEST - Vereinigte Österreichische Eisen- und Stahlwerke (Spojených rakouských železáren a oceláren). Tento druhdy po válce zestátněný ocelářský gigant zaměstnávající na 70 tisíc dělníků a úředníků, přeměněný na státní holding ÖIAG, předal poslední svůj podíl ve výši 2,25 procent na Voestalpine a.s.. Tím splnil své předsevzetí z 20.června letošního roku, že své zbylé podíly předá akciové společnosti do konce srpna a úspěšně tím uzavře kapitolu rakouské privatizace. Z rakouského pohledu jde o historický krok, protože VÖST byl až do konce sedmdesátých let minulého století srdcem a vlajkovou lodí rakouského průmyslu.

7. 9. 2005

Chci tento článek věnovat všem věřícím křesťanům, kteří nesmýšlejí z nějakých důvodů ortodoxně. Ortodoxně v linii oficiálního učení církve Ježíše Krista. Za což si vytrpěli ústrky a mnohdy i pronásledování od svých věřících bratrů v církvích. Také chci tento článek věnovat židům, kteří si také vytrpěli v průběhu historie své. Mnohdy jsme to byli my křesťané, kteří jsme se proti nim provinili.

7. 9. 2005

ČESKÉ DRÁHY A BYROKRACIE:

Příspěvek M. Mašína je velmi přesný. Zmiňované každodennosti jsou sice v Čechách banální a téměř nemovité, avšak možná je o to důležitější si takové záludnosti všedních dnů připomínat, ba zas a znovu burcovat z nevědomé hlubiny letargie, protože marná sláva, náš život jsou hlavně dny všední a v příštích životech to asi nebude o mnoho jinak.

Aktualizoval bych jen svým poznatkem k fungování ČD; konkrétně jsem se o prázdninách zajímal o koupi jízdenky InterRail, jaké jsou podmínky a kolik stojí a JŘ vlakových spojů do zahraničí.

7. 9. 2005

Tisková zpráva Gay a lesbické ligy.

Petici, kterou v úterý obdržel petiční výbor poslanecké sněmovny, podepsalo více než 2300 osob. Signatáři vyjadřují podporu zákonu o registrovaném partnerství, který má sněmovna nyní projednat.

7. 9. 2005

(Z tiskové zprávy Strany zelených. Jazykově upraveno)

Strana zelených odmítá snahu odstranit zvýšení ceny pohonných hmot vyrobených z ropy, snížením spotřební daně. Jde o nesystematické a krátkodobé řešení. Skutečným řešením je podpora výroby a využívání domácích obnovitelných pohonných hmot, jako jsou bionafta, rostlinný olej, bioethanol, biovodík či bioplyn.

7. 9. 2005

V Austrálii se vyhrocuje konflikt o pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO) po opakovaných nálezech genetické kontaminace. Ve čtvrtek 1. září australská mediální společnost ABCinformovala o dalším případu, tentokrát o nálezu o geneticky modifikované (GM) řepky (Brassica napus) ve státě Jižní Austrálie. Náhodné testování provedla společnost ABB Grain a jde už o třetí podobný nález v Austrálii během několika měsíců. Předchozí případy GM kontaminace byly zaznamenány ve státech Victoria a Západní Austrálie.

7. 9. 2005

Když dva říkají totéž...

Když dva říkají totéž, nemusí to nutně znamenat totéž. Parafrázi známého pořekadla lze vztáhnout i na heslo "Život začíná po ...(čtyřicítce, padesátce, šedesátce atd.)", které v souvislosti s karlovarským filmovým festivalem probublalo během letošního léta až do českých celostátních médií. V žánru anglosaských memoárů, autobiografií a zpovědí všeho druhu tvoří nejednou ústřední motiv tvrzení, že pisateli se otevřel skutečný, opravdový život až po překonání traumatizující životní etapy, a to okamžikem jejího ukončení, bezprostředně po jejím absolvování. Ihned poté vkročil do života opravdového, o němž předtím neměl ani potuchy.

5. 9. 2005

DOKUMENT

Česká republika se stejně jako dalších 190 států zavázala splnit do roku 2015 tzv. Rozvojové cíle tisíciletí - Millennium Development Goals, které by měly zásadně změnit podobu dnešního světa.

ČESKO PROTI CHUDOBĚ - KLIKNI

Základních rozvojových cílů je osm. Prvních sedm je zaměřeno na zlepšení situace v nejchudších zemích světa, poslední osmý cíl se týká i vyspělých států, které by měly usilovat o vybudování globálního partnerství v oblasti rozvojové spolupráce. Význam přijetí těchto konkrétních cílů spočívá hlavně v tom, že ke spolupráci na jejich dosažení se zavázali představitelé většiny zemí na světě a jedná se o konkrétní cíle, pro které jsou stanoveny měřitelné indikátory a doba, kdy mají být splněny (výchozím rokem je 1990, rokem splnění 2015).

7. 9. 2005
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Rada ulamá jako nejvyšší duchovní autorita sunnitských muslimů rozhodně odmítla myšlenku rozdělení Iráku a vytvořené regionů podle etnického či náboženského dělení. Ve svém prohlášení prohlásila tyto plány za pokusy využít současné situace k dosažení soukromých cílů, které nemají nic společného se zájmy iráckého lidu jako celku. Právo rozhodnout o federalizaci přísluší jedině veškerému iráckému lidu a může k němu dojít jedině za normálních podmínek, nikoli za přítomnosti okupantů a za naprostého nedostatku bezpečnosti a svobody a zruinované ekonomiky

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
7. 9. 2005
přeložila Eva Cironisová

Webová stránka Mafkarat al-Islam přinesla 1. září obšírnou zprávu o příčinách tragédie šíitských poutníků, k níž došlo 31. srpna na bagdádském mostě al-Ajmmá a kde bylo téhož dne napočítáno 841 mrtvých a 323 zraněných. Ve zprávě odeslané ve 14:20 oznámil korespondent Mafkarat al-Islam, že podle sdělení brigádního generála irácké armády může celkový počet mrtvých dosáhnout tisíce, protože řada zranění je příliš vážná. Totéž večer prohlásil irácký ministr zdravotnictví. Většina mrtvých přišla podle oficiálních zdrojů o život při pádu z mostu do Tigridu, v němž se utopili.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
Vlastislav Toman, <i>Můj život s Ábičkem mladých techniků a přírodovědců</i>, ISBN 80-86289-38-9,   2005, nakladatelství Ostrov
6. 9. 2005

Rozhovor s Vlastislavem Tomanem

V dnešním ABC musejí mít radost, že o něm vyšly paměti...

Nevím. Neobjevila se tam ani zmínka. Když jsem knížku do redakce donesl s tím, že by bylo hezké, kdyby o ní napsali, řekla paní šéfredaktorka Volfová, že se musí zeptat. Pravděpodobně někoho nadřízeného. ABC dnes vychází ve společnosti Ringier. Nevyšlo nic, nikdo se mi ani neozval.

Věřím na názor jednoho známého, který říká, že to neotisknou proto, že by popularizovali časopis, který byl lepší, než to, co oni dělají dneska. Na druhou stranu Vlado Ríša, šéfredaktor Ikarie, která vychází ve vydavatelství Mladá fronta, chtěl taky otisknout pár řádek, ale bylo mu řečeno, že to shora nedoporučují.

Nepřipomíná vám to normalizaci?

Co vám na to mám říct?

Vlastislav Toman (*1929) byl přes třicet let šéfredaktorem ABC mladých techniků a přírodovědců. Dokázal z něj vybudovat časopis, jehož přílohy, vystřihovánky a komiksy se staly legendou. Letos vydal paměti s názvem Můj život s ABC. Rozhovor jsme vedli o nich, o Ábíčku, o Jaroslavu Foglarovi, o komunistické straně a o dnešních časopisech pro mládež.

6. 9. 2005

New Orleans Blues:

Nikdy jsem nebyl v New Orleans.

Jinak: nikdy jsem fyzicky nebyl v New Orleans. Svým způsobem jsem je ale navštívil už dávno - zní ve mně jako jakýsi spirituál.

Dnes je navštěvujeme všichni.

Jinak: ono dnes navštívilo nás.

6. 9. 2005

V průběhu více než jednoho roku měli občané České republiky možnost využít nabízených možností na trhu práce a ukázat tak svým anglickým "hostitelům" svou českou šikovnost. Právě čeští Romové prokázali velkou přizpůsobivost a mnozí se plně zapojili do pracovního procesu. Za pomoci svých školou povinných potomků, kteří hovoří anglicky, aniž by je někdo rozeznal od rodilého mluvčího, Romové nezaznamenávají skutečně žádnou bariéru, která by stála na cestě jejich plné asimilaci.

V okamžiku, kdy Velká Británie umožnila českým občanům získat zaměstnání v této zemi bez větších byrokratických problémů, nastala změna nejen pro jedince, kteří čerstvě přicestovali do země "nových možností", ale především pro Čechy, kteří již v této zemi pobývali, včetně Romů z ČR, hledajících v této ostrovní zemi rasově nezatížený přístup.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

3. 9. 2005

V srpnu 2005 přispělo celkem 109 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 578 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní 746.73 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
7. 9. 2005 Nájem bytu v novém občanském zákoníku Stanislav  Křeček
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
6. 9. 2005 Romové v Británii - jako ryby ve vodě Blanka  Rambousková
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
6. 9. 2005 Dnešním časopisům pro děti něco chybí... Štefan  Švec, Jan Čulík
5. 9. 2005 Arthur Schopenhauer do každé knihovny Karel  Dolejší
5. 9. 2005 Jak být vedle Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 My jsme ta nová generace. My jsme Národní Socialisté! Ondřej  Slačálek

Katastrofa v New Orleansu RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2005 Američané: Bush nemůže za chaos v New Orleansu, ale jeho reakce byla "strašná"   
6. 9. 2005 Welcome to the Desert of America Martin  Škabraha
6. 9. 2005 New Orleans: Daleko více ozbrojenců než lékařů   
5. 9. 2005 Spád událostí mě předběhl Jindřich  Kalous
5. 9. 2005 Give them enough rope Štěpán  Kotrba
5. 9. 2005 Achillova pata supervelmoci Bohumil  Kartous
5. 9. 2005 Prázdné, zničené a zoufalé město   
5. 9. 2005 New Orleans a povodně v ČR Petr  Wagner
5. 9. 2005 Benzín za pětatřicet Josef  Vít
4. 9. 2005 Obří letecký most konečně zachránil oběti   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   
2. 9. 2005 Co je opravdu podstatou uměleckého díla? Pavel  Šmerk
2. 9. 2005 Co hledám v literatuře já Štefan  Švec
2. 9. 2005 Neporadím vám Martin  Škabraha
2. 9. 2005 O podstatě umění: Nepřesvědčili jste mě Pavel  Šmerk

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2005 Do de Menezese stříleli třicet vteřin   
24. 8. 2005 Policisté zabili Brazilce, protože neměli v metru signál   
22. 8. 2005 Policie věděla, že Brazilec není bombový atentátník   
19. 8. 2005 Proč přišel Jean Charles de Menezes o život   
18. 8. 2005 Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu   
15. 8. 2005 Smrt v Stockwellu: Nezodpovězené otázky   
13. 8. 2005 Britská policie o usmrceném Brazilci lhala Fabiano  Golgo
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
1. 8. 2005 Zastřelen na útěku Michal  Jurza
27. 7. 2005 Policie nalezla atentátníkův automobil   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2005 Zelení: Používejte bionaftu   
7. 9. 2005 Bionafta -- řešení? Michal  Mašín
6. 9. 2005 Mýty o ropě a benzínu nebo spíš další práce pro Antimonopolní úřad? Jan  Hošek
6. 9. 2005 O ropném zlomu po x-té Petr  Dvořák
5. 9. 2005 Benzín za pětatřicet Josef  Vít
5. 9. 2005 Spád událostí mě předběhl Jindřich  Kalous
29. 8. 2005 Proč nás situace v USA musí zajímat Jindřich  Kalous
26. 8. 2005 Ropný zlom -- velké dobro pro lidstvo? Michal  Mašín
25. 8. 2005 Nakrmíme buď auta, nebo sebe   
24. 8. 2005 Ropný šok a katastrofické scénáře z nedostatku ropy? -- nikoli pro ČR Pavel  Blaheta

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník
23. 8. 2005 Czechtek: Konečně pravda!   
23. 8. 2005 Spor o CzechTek - ohledávání hranic demokracie Jan  Čulík
22. 8. 2005 Normobčan 1.0 beta Tomáš  Gawron
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
21. 8. 2005 Happy birthday, pane premiére Štěpán  Kotrba

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
6. 9. 2005 * * * Štěpán  Nosek
5. 9. 2005 Jabloňové sady 4 Filip  Sklenář
2. 9. 2005 Čo len ten potóčik   
1. 9. 2005 Kostel Petr  Odehnal
31. 8. 2005 Z hlubin Otokar  Fischer
30. 8. 2005 Sebepsychologie Bohumil  Kartous
29. 8. 2005 Bílé husy, bílé   
26. 8. 2005 Seznam četby pro studenty Vysoké školy mlíkařské Tomáš  Koloc
25. 8. 2005 Ticho Natálie  Kocábová

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 "Já vám předkládám kvalitní médium a vy to, holoto, čtete zadarmo"   
7. 6. 2005 BL jsou špatné, ale jsou tím nejlepším, co máme   
7. 6. 2005 Slova plná zloby   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2005 Jiří Vančura už nemá nic společného s Literárními novinami   
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
1. 9. 2005 Kenneth Clarke ostře zaútočil na Blaira kvůli válce v Iráku   
27. 8. 2005 Británie začíná deportovat Kurdy do Iráku   
25. 8. 2005 George W. Bush se tak unavil na dovolené, že musel jet na druhou dovolenou   
24. 8. 2005 Proměňuje se Irák v islámský stát?   
18. 8. 2005 Zabrání svět americké okupaci Íránu? Mojmír  Babáček
11. 8. 2005 Evropa nesmí připustit americké ovládnutí vesmíru Mojmír  Babáček
27. 6. 2005 Spojené státy vyjednávají s iráckými povstalci   
21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   

Zelení RSS 2.0      Historie >
6. 9. 2005 Smělé řeči osamělého předsedy Milan  Daniel
2. 9. 2005 Soubor veřejných urážek Jana Beránka by vydal na mnoho stran Václav  Drbohlav
12. 8. 2005 Pražští Zelení za Pražskou výzvou nestojí Petr  Uhl
15. 7. 2005 Hnutí Duha: Nešermujte s naším jménem Dominika  Kovaříková
14. 7. 2005 Zelení ze Země a zelení z Marsu Pavel  Pečínka
17. 5. 2005 Získají domy nakonec polistopadoví zbohatlíci, kteří zasedají v městské radě? Stanislav A. Hošek
16. 5. 2005 Snahy řešit konflikty ve straně Zelených   
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba
29. 3. 2005 Pokusy na zvířatech nejsou nezbytné   
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 9. 2005 Post-moderní reforma školství v ČESKU jako příležitost pro (všeho)schopné Ivo V. Fencl
30. 8. 2005 Kluci hrajou počítačové hry, holky dělají domácí úkoly   
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
19. 8. 2005 Všechny je za šest dnů stvořil Bůh Bohumil  Kartous
16. 8. 2005 Evoluce nebo kreacionismus?   
26. 7. 2005 V mystice se cesta za pravdou stává pravdou samotnou Boris  Cvek
8. 7. 2005 Hus, Konstantin a Metoděj Jaroslav  Štemberk
7. 7. 2005 Paměť a teologie Svatého Augustina Stanislav  Heczko
1. 7. 2005 Katolická církev nucena zaplatit odškodné ve výši 28 milionů Kč za sexuální zneužívání dítěte   
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
29. 6. 2005 Vatikán zahajuje svatořečení Jana Pavla II.   
13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2005 Některé skvrny na rudé košili jsou patrně neodstranitelné Karel  Dolejší
22. 8. 2005 O odvážných Polácích, flegmatických Češích a neutrálních Brazilcích Fabiano  Golgo
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
11. 8. 2005 Pozvali jsme si v roce 1968 "spřátelená vojska" k okupaci sami? Jan  Polívka
30. 6. 2005 1968: Jak se nás komunisté báli Jan  Štěpánek
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
6. 9. 2005 Dnešním časopisům pro děti něco chybí... Štefan  Švec, Jan Čulík
2. 9. 2005 Co hledám v literatuře já Štefan  Švec
26. 8. 2005 Podpořte Českou knižnici Jiří  Holý
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač
7. 7. 2005 MÁ DĚVA JEŠTĚ DŘÍMÁ Karel Hynek Mácha
4. 7. 2005 ROMÁN V KOSTCE T. R. Field
10. 6. 2005 Petra Hůlová