17. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 6. 2008

Francie a Německo obdržely včera varování, že jejivch pokus pokračovat s ratifikací smlouvy o Evropské unii bavzdory tomu, že ji odmítli irští voliči, by mohlo být kontraproduktivní a mohlo by ji zlikvidovat. Varování sdělila Česká republika francouzskému prezidentu Sarkozymu, který se v Praze setkal se čtyřmi středoevropskými vedoucími představiteli ve snaze získat podporu pro Lisabonskou smlouvu, píše dnes deník Guardian a poukazuje na to, že mezi členskými zeměmi EU vznikly rozdíly mezi postoji k Lisabonské smlouvě. Zatímco Německo a Francie a další země chtějí problém vyřešit rychle, Irsko, Británie a Česká republika se vyjádřily, že vyřešit krizi nijak nespěchají.

17. 6. 2008

Cena lehké americké ropy s termínem dodání červenec se v pondělí zvýšila o o 5,03 USD a dosáhla nového maxima na 139,89 USD za barel. Futures severomořské ropy Brent se srpnovou expirací se obchodovaly na novém maximu za $139,32 za barel. Dolar se během pondělí dostal z 1,535 USD/EUR až na 1,552 USD/EUR a oslabil i vůči české koruně k hranici 15,60 CZK/USD.

17. 6. 2008

Děsivý pořad rozhlasu BBC

Milá maminko a tatínku,

chci vám nade všecko říct, že vás mám moc rád. A prosím, řekněte to taky mému malému bratrovi. Ať na mě nezapomene. Ne, že bych se tady nebál, smrti. Je mi devatenáct let. Choďte na procházku s mým psem, ať si na mě vzpomenete. A někdy sundejte z police ty moje deníky ze střední školy se všema těma pitomejma kresbičkama a vzpomeňte, že jsem byl mezi váma. A co moje starý auto? Někdy s ním vyjeďte, abyste se mohli dotýkat volantu, který jsem držel já, a můžeme tak být ve spojení."

Myslím si, že byste neměli nějak bědovat či plakat. Jsem prostě mrtvej, a to je hodně blbý pro mě i pro mou rodinu. Jinak se s tím nedá nic dělat a pláčem se to nenapraví. - Jó, kdybyste věděli jistě, že pláčem mě můžete přivést zpět k životu, tak plačte, co nejvíc můžete.

Rozhlas BBC vysílal v pondělí 16. června dopoledne neuvěřitelně děsivou koláž dopisů amerických a britských vojáků¨od americké občanské války až po války v Iráku a v Afghánistánu, které napsali svým blízkým pro případ své smrti - a často byly ty dopisy také vojenskými úřady odeslány...

Pořad je v angličtině k poslechu ZDE

17. 6. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Pro mě jako pro Evropana z Německa jsou finanční náklady opravdu podřadné, když jde o evropský mír a o svobodu obyvatel Evropy.

Zajímavá a někdy podivná diskuse v BL o odmítnutí Lisabonské smlouvy, o vítězství přímé demokracie a o bruselské byrokracii je důvodem zamyslet se v dnešní poznámce trochu nad smyslem existence EU a nad systémem mezinárodní spolupráce v Evropě.

17. 6. 2008

O BOŘKU VALVODOVI Z MOSTU

Organizátor masakru v My Lai není jediným kontroverzním rotariánem

Karel Košťál píše v článku "Lidice, Oradour, My-Lai a Rotary club" o důstojníkovi, který velel masakru v My Lai, že "kapitán Ernest Medína je dnes více-guvernér 'elitního' Rotary klubu. Jeho členy jsou například Nicolas Sarkozy, holandský princ Bernhard, Prescott Bush a jiní. Augusto Pinochet byl až do své smrti 'čestným členem'."

17. 6. 2008

Fotbalové waterloo pro český tým na vrcholném evropském šampionátu má možná i své světlé stránky.

Tedy, mám-li být upřímný, nevidím ani žádné stinné.

16. 6. 2008

V médiích se často objevovala otázka, co se stane, bude-li Irsko proti. Evropská komise a evropská politická elita vůbec se takové otázce vyhýbaly, čekalo se, že Irsko nakonec řekne ANO. Je to projev strachu a slabosti stejně jako to, že referendum se koná jenom v Irsku, zatímco ostatní státy, a zejména Francie a Nizozemí, kde došlo už k odmítnutí původní ústavní smlouvy právě díky referendům, od tázání se na vůli lidu ustoupily.

17. 6. 2008

Zhruba 160 příznivců "Autonomních nacionalistů" prošlo v sobotu odpoledne za mírného zájmu místních obyvatel Děčínem při své demonstraci proti drogám. K žádnému střetu nedošlo, stovku odpůrců pochodu, kteří čekali na trase, policie oddělila. V několika projevech zkritizovali podle nich příliš liberální přístup státu k drogám, imigraci, multikulturalismus a zahradnické umění vietnamských pěstitelů konopí a rozešli se bojovat proti drogám do přilehlých restaurací.

FOTOREPORTÁŽ

16. 6. 2008

V ČR nebudete smět vyjádřit svůj názor:

PROHLÁŠENÍ HOLDINGU AGEL:

Holding AGEL v nejbližších dnech podá žalobu na Olomoucký deník. Tento deník ve středečním vydání 11. června vydal článek "čtenáře, který si nepřál zveřejnit své jméno" s názvem "Úřad rozhodl špatně. AGEL nemocnici škodí." Tento článek, včetně titulku, založený na účelových lžích, zcela poškodil dobré jméno holdingu AGEL, který ve zdravotnictví úspěšně působí již více než deset let.

Podrobnosti ZDE

Článek, který má být předmětem žaloby "Úřad rozhodl špatně. Agel nemocnici škodí", je ZDE

Poznamenejme, že tlak komerčních firem na společnost je v ČR podstatně větší než v zavedených demokraciích, kde občané např. běžně kritizují supermarket Tesco za jeho hegemonistické cíle. Jakmile české soudy zakážou zveřejnit i ten nejobecnější záporný názor na určitou komerční firmu, bude to znamenat, že se ani občané nebudou moci dát v odporu proti jejím případným sporným praktikám dohromady - protože nebudou smět říci, aniž by se obávali soudního stíhání, že ty praktiky jsou sporné. A praktiky holdingu AGEL v českém zdravotnictví jsou sporné. A to je řečeno ještě hodně diplomaticky.│JČ

17. 6. 2008

ZELENÉ, NIKOLI BÍLÉ GRÓNSKO:

Sotva občané tzv. Zeleného ostrova (rozuměj Irsko) udělali pro Evropu to nejlepší podle svého vědomí a svědomí, tedy hlasovali proti tzv. Lisabonské smlouvě, jedním hlasem odevšad slyšíme, že Evropa se záporným výsledkem nepočítala. Evropa neví, co dál. Václav Klaus, i mimo Evropu známý antienvironmentalistický politik a doma bojovník proti euroestablishmentu politik, Irům děkuje. A sklízí hněv.

16. 6. 2008

Proč se nepíše o neoliberální direktivě EU, která dovoluje prodloužit pracovní týden až na 65 hodin (spočítejte si, kolik hodin denně to znamená)? Jak mohl Vladimír Špidla zaštítit tento návrat do dob Charlese Dickense?

Tyto otázky mi vytanuly na mysli, když jsem na českém internetu nezaznamenala nic na téma, které ve Španělsku plní noviny ZDE

Phillip Agee
17. 6. 2008
polemika s reakcí Borise Cveka v příspěvku "Potřebují USA CIA?" na článek Milana Nápravníka “Tim Weiner: Hromada střepů. Dějiny CIA”

Nemyslím si, že základní otázkou v souvislosti s CIA by mělo být, zda Spojené státy CIA potřebují, ale otázka komu, jak a k jakým účelům CIA ve skutečnosti slouží? Absurdní je tvrzení, že „CIA by měla být vystavená, pokud to jen jde, veřejné i neveřejné odborné kritice a její práce by měla být zlepšována“ s dodatkem, že „o to jde Weinerovi, protože je zodpovědným člověkem.“ Nechápu, proč by „odpovědnému“ člověku mělo jít o státem organizovaný teror doma i v zahraničí za peníze daňových poplatníků.

17. 6. 2008

Po zveřejnění mého příspěvku, „Kdo je to EU?!?“ se mi ozvalo několik čtenářů a upozornili mne více nebo méně taktně na to, že jsem sice v úvodu deklaroval, že jsem pro evropskou spolupráci a integraci, ale že to z toho článku dále není nijak patrné a dokonce padaly poznámky typu, že někdo, kdo mne nezná, by si snad mohl eventuálně dokonce myslet, že jsem proti...

16. 6. 2008

Jako by se nic nestalo. Také tak by se dala interpretovat několikahodinová návštěva, které se v Praze během pondělí 16. června dopustil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. O charakteru návštěvy svědčil už samotný rámec: Sarko se zúčastnil summitu visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko), aby tu vyjádřil svůj názor k aktuálnímu tématu, tedy rozhodnému „ne“ irského lidu, který v pátek odmítl Lisabonskou smlouvu.

Bylo by ale chybné domnívat se, že o nic nešlo.

17. 6. 2008

Vypůjčila jsem si od Jana Čulíka kus jeho titulku, k čemuž se zcela veřejně přiznávám. Byl totiž velmi inspirativní. Už několik dní obcházím kolem svého pracovního stolu, na kterém sedí mé PC a přemýšlím, jak a kam napíšu o reklamě, kterou možná taky znáte, a ve které hraje taková ta tmavovlasá paní, co je nejdřív zcela živá, a pak je najednou „zcela vypuštěná“ a „srolovaná“.

Kateřina Jacques a Přemysl Rabas při volbě prezidenta
16. 6. 2008

Vnitrostranické spory mezi zelenými vyústily minulý týden k uzavření některých kanceláři uvnitř klubu Zelených. Nakonec rezignovala předsedkyně. Nyní už bývalá předsedkyně klubu Kateřina Jacques řekla, že dveře kanceláří některých poslanců byly zablokovány pro asistenty poslankyň Olgy Zubové a Věry Jakubkové Matěje Stropnického a Jiřího Gutha, a to "kvůli obavám o soukromí". Zubová si deníku Právo a v sobotu televizním kamerám stěžovala, že vstup byl zamezen do některých prostor poslaneckého klubu také jí a její kolegyni Věře Jakubkové. Tak situaci vidí média. První místopředsedkyně strany Dana Kuchtová považuje uzavření některých dveří ve sněmovně pro asistenty a poslankyně a také své nedávné vyhoštění ze zasedání klubu za vyhlášení otevřené vnitrostranické války. Co neměli ostatní poslanci v kancelářích Kateřiny Jacques a Martina Bursíka vidět? Kde je hranice soukromí podle milenky předsedy Strany Zelených?

Jakubková se Zubovou uvažují o odchodu z klubu. A zákulisí říká, že jsou už rozhodnuty. V klidu zůstává poslanec a budoucí předseda zmenšeného klubu Přemysl Rabas. Důvěrné chování včetně polibků Kateřině Jacques za soukromé kupodivu nepovažuje. Líbá ji například i v parlamentní restauraci. Nebývalá něžnost bývalého ředitele zoologické zahrady předsedkyni klubu zjevně nevadí. Na klub přece v parlamentu stačí i tři.

ČTK: Jacques: Kanceláře zavíráme kvůli obavám o soukromí ZDE

Novinky: Podle Rabase se Jacques snaží, chyba je na druhé straně ZDE
17. 6. 2008

Mnoho lidí po celém světě bude držet Barackovi Obamovi při listopadových volbách ve Spojených státech palce, neboť v něm spatřují symbol kýžené změny v americké politice. Domnívám se ale, že fatální excesy současné americké administrativy jsou logickým vyústěním excesů těch předešlých, nikoliv zásadní a bezprecedentní aberace. Názory pana Obamy se možná liší od těch, které zastává extrémní americká pravice dominující v Bushově vládě, avšak v úplném důsledku se jedná o dosažení týchž cílů, ovšem s pomocí mírnějších prostředků a mírnější rétoriky. A to zejména v zahraniční politice, jíž bych rád věnoval následující řádky.

17. 6. 2008

Ve svém článku "Demokracie?" pan Zdeněk Wognar konstatuje, že trošku větší čtvrtina obyvatel Irska s volebním právem rozhodla o osudu EU a závěrem se ptá, jestli to není trošku podivné.

Pan Uwe Ladwig ve svém včerejším článku o tom, že by volební právo mělo být zároveň občanskou povinností, konstatuje, že je potřeba změnit podivný a vlastně nedemokratický rozhodovací proces, při němž každý stát musí souhlasit se vším, o čem EU rozhoduje a že se podle zkušeností z posledních let tato jednohlasnost ukázala nesmyslná, míní Václav Hanousek.

17. 6. 2008

Dlouho očekávaná novela občanského zákoníku je konečně na světě tedy resp. na webových stránkách ministerstva spravedlnosti. A řekněme rovnou, že jde hned o několik kroků, o kterých si lze snadno představit, že vedou ne-li do prázdna, tak jistě do právních zmatků, které potřebujeme ze všeho nejméně.

17. 6. 2008

Pan Kadubec by se nám měl ještě více otevřít, jeho články jsou neocenitelné. Pro začátek by stačilo, kdyby se na stránkách BL představil. Pokud se jeho textů týče, jsou vyznáním jistého typu české povahy. Ta je známa také dlouho a také z biblických pramenů. Dík za studijní materiál.

Jen bych panu Kadubcovi doporučil, aby si před psaním ujasnil reálie. StB nebyla kriminálka a nezabývala se kradenými soustruhy. Ukradnout železo by bylo taky zločinem i v tom Sumeru, pokud by ho měli.

Za totáče to mohlo dělat bratru po 0,40 Kčs za kilo 1600 Kčs,- za osm metráků a to už bylo jako rozkrádačka taky na kriminál. Takže pane Kadubče, méně vášně proti inteligentčíkům a více reality do toho Vašeho spílání.

17. 6. 2008

Velmi jsem uvítal článek Jana Kadubce "Můj soused estébák", protože otevírá jedno téma, které je od listopadu 1989 tabu. Tvůrci oficiálního veřejného mínění prohlašují minulý režim za notoricky zločinný, podobně, jak to před více než 100 lety opakovaně prohlašovali třeba o T.G. Masarykovi, který měl např. přijmout od Izraelitů obrovskou sumu 300 tisíc zlatých za to, že jim umožní beztrestně vraždit nevinné české panny. Obyčejní lidé se prý za komunismu neustále třásli hrůzou. Ale to vůbec není pravda. Pro osvětlení tohoto svého názoru zde uvádím několik příkladů ze svého života, ze kterých si může těch dob neznalý člověk udělat obrázek, jak to ve skutečnosti bylo.

17. 6. 2008
Velké pochybnosti mám o článku Václava Špíky o tom, jak se krásně žilo v Československu za socialismu a nikdo se estébáků či politických papalášů nebál, neboť "malý český člověk na ně vždycky dokázal vyzrát". Z vlastní zkušenosti vím, že to vždycky taková legrace nebyla. Spíš byl život za socialismu za nekontrolované moci papalášů docela dost obtížný.

Ale mou osobní zkušenost - ano, podle mé zkušenosti bylo hlavním rysem života za socialismu mít strach - to byla pro mě nejsilnější charakteristická vlastnost komunistického režimu v sedmdesátých letech - neberte vážně.

Při práci na své knížce Jací jsme (Host, Brno, 2007) o českém filmu z postkomunistické éry mě zaujalo, jak silnou měrou úzkosti byly postiženy filmy vzniklé v prvních měsících po pádu komunismu. Ty svědčily o tom, co bylo, na základě autopsie. Filmaři měli zcela zjevně potřebu katartické výpovědi. (Naproti tomu údajně děsivá padesátá léta stalinského teroru už úzkost začátkem devadesátých let většinou nevyvolávaly - nikdo si je zřejmě už moc nepamatoval z vlastní zkušenosti.)

Níže cituji ze své knížky informace o dvou takových filmech, které vypovídají, že na rozdíl od toho, co svědčí pánové Kadubec a Špíka, žít v reálném socialismu zase taková sranda nebyla.

A co je nejhorší, po zhlédnutí těchto filmů zjistíte, do jak velké míry jsou společenské zvyklosti, které tyto filmy analyzují, nedílnou součástí postkomunistického dneška.

17. 6. 2008

Pan Kadubec nahrál panu Špíkovi (roč. 1942) k rozkladu o "obyčejných lidech", kteří prý se za minulého režimu netřásli hrůzou, jak jim podsouvají různí inteligenti a spisovatelé, vytvářející falešné vědomí o minulosti. Dokonce tak falešné, že je lze srovnat s pověrou o rituální vraždě kolem hilsneriády a tehdejším vylučováním T.G.M z národa. Protože se za obyčejného člověka považuji, dovolím si také pár slov, "ze kterých si může těch dob neznalý člověk udělat obrázek o tom, jak to ve skutečnosti bylo".

17. 6. 2008

Jest mi to divné, jak je to možné, že lidé volí pravicové strany jako je ODS. Odpověď na tuto otázku ale není těžká. Všechny politické strany slibují lidem šťastný život pod jejich vládou. Ale pravicové vlády jim slibují víc. Slibují jim, že v jejich systému se mohou stát milionáři. Tito obchodníci s deštěm slibují lidem, když se budou starat jen o sebe, budou jednoho dne bohatí, moc bohatí. "Z čističe bot milionářem" to je heslo Ameriky už 200 let. Je to s podivem, ale lidé jim na to skáčí. Asi to souvisí s tím, že - jak řekl náš bývalý ministerský předseda Zeman - je ve společnosti 30% blbců.

17. 6. 2008

V Česku se nedostává policejních sil o více než desetinu plného stavu. Jak se to projevuje? Není koho postavit do služby, dopravní policie není schopna zajistit bezpečný provoz na silnicích ČR, kriminální policie není schopna zastavit růst kriminality, služební podmínky neodpovídají nárokům služby.

Takto byl vyhodnocen katastrofální stav v oblasti lidských zdrojů začátkem roku 2008. Ministr vnitra Ivan Langer se sebejistě usmíval, prý se nic vážného neděje.

17. 6. 2008

Citát z článku "BBC: Jak dál s Lisabonskou smlouvou?": Baronka Quinnová: Ano, mám určité sympatie s irskými voliči, kteří čelili této velmi složité smlouvě, která, jak mnoho irských voličů zřejmě usoudilo, jim nebyla řádně vysvětlena. V určitém ohledu je to samozřejmě překvapivé, že Irsko tu smlouvu odmítlo, vzhledem k tomu, že Irsko má a mělo tak obrovský prospěch z členství v Evropské unii. Myslím, že lidé usoudili, že se od nich chce, aby hlasovali o něčem, čemu nerozumějí. A tím se musíme zabývat. Je ale ironické, že Lisabonská smlouva v mnoha ohledech demokracii v Evropě posílila. Zejména posílila roli národních parlamentů. A právě z toho důvodu považuji hlasování v Irsku za velké zklamání.

Kolik lidí nerozumí rozličným strojům, které přesto používají? Kolik lidí nerozumí počitačům, které přesto používají? Kolik lidí nechá o svém zdraví rozhodovat lékaře, výzkumníky z farmaceutického průmyslu, lekárníky ?

17. 6. 2008

tisková zpráva Greenpeace

Praha, 16. června 2008 - Zakladatelé Peacelandu dnes osobně předali prezidentu Francie, Nicolasi Sarkozymu, dopis s žádostí o uznání suverenity jejich země. Předání proběhlo během tiskové konference při příležitosti Sarkozyho návštěvy v Praze.

Bělehrad, 1999
17. 6. 2008

ANALÝZA

S Jaroslavem Haškem, Aloisem Jiráskem, George Orwellem, Ludwigem Thomou a dalšími - pokus o dodatečné resumé

"První do pokoje vstoupil mladík v uniformě, s profesionální výstrojí, měl na sobě neprůstřelnou vestu, za opaskem zavěšených několik granátů, přes rameno pušku a za pasem pistoli. Nabil pušku a rozkázal: - Nikdo ani hnout! Kdo se pohne, střílím! Všichni jsme ztuhli na místě. Za ním vběhlo několik kluků, nebylo jim víc jak třináct let. Měli na sobě horní díly starých policejních uniforem. (...) Pažbami pušek nás úzkou chodbou zahnali do tělocvičny. Pod levým basketbalovým košem leželo hodně zmlácených, krvácejících lidí. Byli jsme nacpaní na pravé straně sálu, v těch nejnemožnějších pozicích. První noc se devět lidí udusilo. Každý, kdo překročil bílou čáru, byl zabit. Některé mučili a zabíjeli přímo před našima očima, některé v šatně, a některé vodili do hangáru. (...) Mne fyzicky netýrali, ale úplně stačilo vidět, co dělají s ostatními. Nutili lidi lízat krev, jíst papír, basketbalovým míčem si vybírali, koho zabijí."

Tendenčně zaměřená kampaň části českých médií proti Jugoslávii zajisté nezačala ani neskončila podporou leteckých úderů. Mírou agresivně rozpoutané demagogie představovala však vyvrcholení dlouhodobějšího trendu, což je jedním z důvodů, proč by ani po čase neměla být zapomenuta. Důvod, kvůli němuž jsme podrobili rozboru stohy slovního balastu, v němž jedním hlasem promlouvá tento příznačný duch a tón, devótně se podbízející NATO a difamující naopak cokoli, co není "ve správné linii", mohl by se s odstupem doby jevit jako pošetilá a povýtce zpozdilá podivnost.

16. 6. 2008

Během let jsem zjistil, že když se při zápase našich českých fotbalistů soustředěně koukám na televizi a usilovně si přeji, aby vyhráli, tak se to opravdu někdy povede.

16. 6. 2008

Předsedkyně republikové rady Strany zelených Olga Zubová a její poslanecká kolegyně Věra Jakubková v tuto chvíli reprezentují legální a legitimní stanoviska strany. Mají za sebou nejen své svědomí, ale většinu členské základny, příslušná usnesení republikové rady a program SZ. Na tuto situaci, která se v plné míře projevila v posledních dnech, reagoval předseda SZ Martin Bursík v rozhovoru pro server lidovky.cz, nazvaný poněkud nevýstižně "Paroubek drží celou zemi v kleštích".

S Bursíkovými tvrzeními bych rád polemizoval.

16. 6. 2008

EurActiv│ Výsledky čvrtečního referenda o Lisabonské smlouvě v Irsku byly známé v pátek 13. června odpoledne. Irští občané poměrem 53,4% ku 46,6% vyslovili svůj nesouhlas s ratifikací Lisabonské smlouvy.

Irsko bylo jedinou zemí Unie, kde o Lisabonské smlouvě rozhodovali občané. Ostatní členské státy se rozhodli pro ratifikaci parlamentní cestou a hlavním argumentem politických představitelů bylo, že smlouva pouze upravuje a doplňuje existující smlouvy. V průzkumech veřejného mínění před referendem vedl vždy tábor podporovatelů Lisabonské smlouvy. Jedinou výjimkou byl průzkum z pátku 6. června, kdy se odpůrci smlouvy dostali do vedení. Výsledek čtvrtečního referenda si proto nikdo netroufal odhadovat.

16. 6. 2008

Schwarzenberg na zasedání globálních elit Bilderberg Group

Redaktor bulvární MfD Adam B. Bartoš na serveru iDnes nazval svůj rozhovor s ministrem zahraničí Karelm Schwarzenbergem "Poslanci žádají po Schwarzenbergovi vysvětlení tajemného setkání. Nám už ho dal". Odpověď ospalého ministra, který je členem Bilderbergské skupiny a Trilaterální komise, se dá shrnout jedním odstavcem: "Vůbec žádné tajemné pozadí, probíhá to docela veřejně už čtyřicet nebo padesát let. Novináři zřejmě nejsou příliš zvídaví a zajímají se spíše o to, co se děje tady, než na mezinárodní půdě. Žádné tajemno v tom není." Tajemno v tom není, ale odpovědi novinářskému jelimanovi byly stejně povrchní jako otázky.

16. 6. 2008

Skoro celý život jsem prožil na vesnici, kde navzájem všichni všechno o všech víme, víme dokonce i co kdo měl k snídani. Že je můj soused důstojníkem StB, jsme též všichni věděli. On to taky nijak netajil, jezdil domů a do práce služebním autem a dosáhl hodnosti majora. A takový major u StB byl někdo! To bylo více než nějaký major u armády! V době totality to bylo prestižní zaměstnání velmi dobře honorované. Až po převratu nabylo StB pejorativního smyslu.

16. 6. 2008

Od Neffova infantilního heroismu do intelektuální dimenze 21. století

Dvojí dlouhodobější setkání s Lidovými novinami v krátké době po sobě mě přivedlo k zajímavému zjištění. LN nejsou jednoznačně špatné, to je nutné deklarovat jasně. LN jsou paradoxní a svým způsobem, částečně, zobrazují cosi o stavu diskurzu české společnosti. Je zde povrchní, propagandistická a bezmyšlenkovitá vrstva, syntéza různých kulturně intelektuálních postižení, a pak ta druhá, zajímavá, podnětná a realitu odrážející. Problém je v tom, že ta první je dominantní a vůdčí, zatímco ta druhá je, pravděpodobně záměrně, skrývaná v pozadí komerčně ideologického balastu. A přitom by to mohlo být (bude?) klidně naopak.

16. 6. 2008

V. seminář České Händelovy společnosti

Milan Černý, přední český loutnista, představí a názorně předvede tento historický hudební nástroj ve čtvrtek 19. června 2008 od 18.00 hodin. Učebna č. 19 Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní, Jablonského 3/333, Praha 7 - Holešovice, v sousedství stanice metra "Nádraží Holešovice" (trasa "C"). Vstup pro všechny zájemce zdarma.

Podrobnosti ZDE

16. 6. 2008

Udivila mě zpráva v televizním zpravodajství, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pojal záměr zavést do našeho trestního řádu nebývalou novinku: vazbu pro svědky, kteří opakovaným neuposlechnutím předvolání k soudu maří jeho jednání. Takovou vymoženost prý mají v Německu a U.S.A. Na první poslech zní zpráva dobře: nekázeň svědků skutečně vyvolává průtahy řízení. Nedaří se ji držet v přijatelných mezích ani pořádkovými pokutami až do 50 tis. Kč, jejichž ukládání je v pravomoci soudců.

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Poutní místo U hladovkářů Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   
13. 5. 2008 BigBoard: akcionářská struktura pro paranoiky z Mladé fronty Dnes, aneb kudy teče české pivo Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
7. 5. 2008 Dotaz panu Štichovi, mluvčímu České televize   
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2008 Tak za prvé: Koncept lidských práv jako obušku byl nahrazen právy ropnými Štěpán  Kotrba
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
24. 4. 2008 Delegace slovenské armády se v Pekingu setkala s ministrem obrany Liang Kuang-lie   
7. 4. 2008 O čem se bavili Putin s Bushem? O radaru? Ne. O podmořském tunelu mezi USA a Ruskem Štěpán  Kotrba
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec

Školství RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   
13. 6. 2008 Proč jsou studenti bez motivace   
13. 6. 2008 Ruština byla shledána jazykem pobuřujícím a nahrazena angličtinou   
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Kopání do učitelů   
10. 6. 2008 Bohunk (bouhank) (am.) František  Řezáč
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva: O co větší ticho na povrchu, o to větší šramot pod pokličkou   
28. 4. 2008 Senát si není jist Lisabonskou smlouvou a jejím souladem s Ústavou ČR Jan  Zeman
28. 4. 2008 Žádost o posouzení souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem ČR   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Írán RSS 2.0      Historie >
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   
28. 5. 2008 Dopravci a rybáři v západní Evropě demonstrují proti vysokým cenám pohonných hmot   
27. 5. 2008 Je libo kocovinu, nebo večírek? Michal  Vimmer
27. 5. 2008 Kdy praskne černá bublina?   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Schwarzenberg - rakouský problém české zahraniční politiky RSS 2.0      Historie >
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě   
11. 1. 2007 O státě českém Pavel  Kopecký
11. 1. 2007 Desatero programových podmínek ČSSD pro toleranci vlády   
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
9. 1. 2007 Napoleon? Antonín  Hubený
8. 1. 2007 Mirek, beránek boží Zdeněk  Jemelík

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami   
13. 6. 2008 Irácko-americké rozhovory se dostaly do slepé uličky   
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo