17. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 6. 2008

Barack Obama symbolem změny není

Mnoho lidí po celém světě bude držet Barackovi Obamovi při listopadových volbách ve Spojených státech palce, neboť v něm spatřují symbol kýžené změny v americké politice. Domnívám se ale, že fatální excesy současné americké administrativy jsou logickým vyústěním excesů těch předešlých, nikoliv zásadní a bezprecedentní aberace. Názory pana Obamy se možná liší od těch, které zastává extrémní americká pravice dominující v Bushově vládě, avšak v úplném důsledku se jedná o dosažení týchž cílů, ovšem s pomocí mírnějších prostředků a mírnější rétoriky. A to zejména v zahraniční politice, jíž bych rád věnoval následující řádky.

Barack Obama názorně představil onu "změnu"svým patolízalstvím a naprostou servilitou při zasedání American Israel Public Affairs Committee (AIPAC - známá izraelská lobby) minulý týden, kdy se mu podařilo zastínit i republikánského kandidáta Johna McCaina. O dění v Gaze, o kterém nyní editor listu Haaretz referuje jako o "brutálním uvěznění, devastaci a deprivaci nevinných lidí", se vyjádřil jako o "situaci, kdy z území kontrolovaného Hamasem prší rakety na Izrael". Obama naprosto ignoroval aktuální poměr zabitých civilistů v Palestině -- 400 ku 1 ve prospěch Izraele. Senátor také prohlásil, že je třeba "izolovat Hamas" za situace, kdy podle březnového průzkumu veřejného mínění si 64% Izraelců přeje navázat přímá jednání mezi ním a Izraelem. Obamovo tvrzení, že "Jeruzalém musí zůstat Izraeli a není možné jej rozdělit" všemu nasadilo korunu. Zde se pan senátor dostává do křížku s mezinárodním právem a rezolucí RB OSN č. 242, jež považuje Jeruzalém za nedělitelný a jeho východní část za politické, ekonomické a kulturní centrum případného palestinského státu.

ZDE

Otázka Latinské Ameriky coby "zadního dvorku" Spojených států, zejména politicko-ekonomických změn, které se během Bushova prezidentování projevily v odmítnutí západní mantry neoliberálního diktátu a hegemonie USA ve prospěch latinskoamerické regionální integrace, zůstává v očích demokratického prezidentského kandidáta dosud nezodpovězenou.

Na webu senátora Obamy se v článku "Statement of Senator Obama on Latin America" u příležitosti návštěvy prezidenta Bushe v pěti jihoamerických zemích v březnu tohoto roku kupříkladu tvrdí: "Jak mnozí zaznamenali, volby napříč jihoamerickým kontinentem daly hlas desítkám milionů lidí, toužícím po politické, sociální a ekonomické změně. Toto je vítaný vývoj a výzva pro nás, kdo si přejí, aby Ameriky pokračovaly po cestě demokracie a spravedlnosti...Často se tyto změny projevily v antidemokratickém hávu...Do této doby je pomoc lidem se zbavit široce rozšířené chudoby v našem zájmu, přesně ve shodě s našimi hodnotami... Větší brazilská produkce biopaliv může podpořit hospodářský růst napříč Latinskou Amerikou a snížit vliv venezuelského prezidenta Chaveze...Spojené státy poskytly Kolumbii 5 miliard za posledních 7 let, aby se situace v zemi stabilizovala...Další konsolidace legitimních vládních institucí Kolumbie -- a rozšíření jejich působnosti napříč celou zemí - je v národním zájmu Spojených států i Kolumbie...Poté, co Guatemala vybředla z dekád trvající občanské války, která za sebou nechala 200.000 mrtvých, se nachází uprostřed nové vlny násilí...Jsem povzbuzen, když vidím, jak se Bushova vláda snaží podpořit regionální tendence ve Střední Americe a vypořádat se s mezinárodními gangy...Existuje konsenzus, že náš imigrační systém je nefunkční...Potřebujeme komplexní přístup, jak se vypořádat s ilegální imigrací, která zamezí přílivu ilegálních imigrantů přes naše hranice... Prezident (Bush II.) konzistentně volá po důrazné podpoře imigrační politiky... Bushova cesta zaznamenala otevření nové kapitoly v partnerství a kooperaci...Nastal čas, aby Spojené státy potvrdily a obnovily svoji historickou roli coby vůdce hemisféry..."

ZDE

Tato "cesta demokracie a spravedlnosti" za sebou nechala statisíce mrtvých a miliony bezprizorných, kdy byly Spojenými státy v Latinské Americe podporovány celé řady tyranských režimů, pučů a vyhlazovacích akcí. Nyní se tu způsob zavádění demokracie zaobalil do "lidštějšího hávu"a technicky zdokonalil - ač se účel nezměnil - a to působením např. "nezávislých" nevládek jako NED, USAID, podkopáváním rodících se demokratických procesů, oktrojováním ústav suverénních států, podporou pravicových elementů, opozice a masmédií nebo pořádáním stávek a demonstrací, především pak ve Venezuele, Bolívii a Ekvádoru. Barack Obama podporuje masovou výrobu a produkci biopaliv nejen v Brazílii a Mexiku, ač je toto mnohými institucemi a odborníky jako je britský žurnalista, akademik a enviromentální aktivista George Monbiot nebo filipínský sociolog a politický analytik Walden Bello vnímáno jako cesta do pekel, lemovaná mimořádným utrpením milionů hladovějících a ekologickými katastrofami ve 3. světě.

Obamova analýza ohledně "stabilizované situace v Kolumbie" by byla dojemná, kdyby nešlo o tak závažné skutečnosti. Kolumbie je opakovaně organizacemi Human Rights Watch a Amnesty International prezentována jako "země, kde jsou nejvíce pošlapávána lidská práva na západní hemisféře", zanechávajíc tak v nedohlednu oficiálního démony Kubu a Venezuelu. Civilní konflikt, vyvolaný pravicovými guerillami a státními jednotkami, vypudil z domovů 4 miliony lidí a vyvraždil tisíce chudých rolnických rodin. Kolumbijská vláda je v rámci latinskoamerického kontinentu nejbližším spojencem vlády americké, jak správně podotkl Barack Obama, a nadále jím jistě zůstane. Zájem prezidentského kandidáta o Guatemalu navazuje na Billa Clintona, který se guatemalským občanům veřejně za svou zemi omluvil, neboť ta podporovala zdejší genocidní junty, které nesou hlavní zodpovědnost za utrpení občanské války. Podle guatemalských údajů se v současnosti v zemi dramaticky zvýšila zločinnost, dosahující prý takových rozměrů jako tomu bylo za občanské války. Žhavé téma "ilegální imigrace", které vedle jiného zlomilo vaz republikánskému kandidátovi a populistovi Ronu Paulovi, vyžaduje neodkladné řešení, tvrdí Obama. Podle jeho slov je třeba zbídačeným obyvatelům Centrální Ameriky, zejména však Mexičanům, zamezit vstup do země, která se zásadním způsobem podepsala na plošné destrukci živobytí milionů z nich. Například ekonomický dopad NAFTA (Severoamerická zóna volného obchodu mezi Kanadou, USA a Mexikem) příliv bezprizorných Mexičanů do země zaslíbené zdvojnásobil. Obamova vize Spojených států a jejich historické povinnosti vést hemisféru se ve výčtu předešlého jeví poněkud chmurně.

Co se týče postoje Baracka Obamy vůči Kubě i zde setrvává na mrtvém bodě, na rozdíl od drtivé většiny politických špiček států EU, Kanady, o mezinárodním společenství nemluvě: "Nikdy během mého života Kubánci neokusili svobodu. Jde o strašné a tragické status quo, o kterém víme půl století -- o volbách, jež jsou cokoliv, ale ne svobodné, disidentech, uvězněných v temných celách za to, že se odvážili říct pravdu. Nebudu stát za touto nespravedlností, ani vy ne; společně se postavíme za svobodu na Kubě."

O ilegálním embargu, uvaleném na Kubu Spojenými státy téměř před 50 lety, jež pravidelně odsuzují rezoluce RB OSN, v drtivé míře vetované pouze USA a Izraelem, hovoří celá řada humanitárních těles negativně jako o ekonomické strangulaci trestající hlavně civilní populaci; dokonce i někteří předáci amerického ropného průmyslu i několik republikánských senátorů, Barack Obama navzdory slibům o přehodnocení některých jeho aspektů prohlásil: "Budu jej nadále udržovat".

ZDE

Americké Waterloo v Iráku a Afghánistánu je velkou výzvou budoucímu prezidentovi nejmocnější země světa. Antony Arnove, autor knihy Iraq: The Logic of Withdrawal (Irák: Logika ústupu), a excelentní americký historik Howard Zinn přinášejí více informací ohledně postojů senátora Obamy vůči těmto krizím. Přes své jednoznačné protiválečné stanovisko v minulosti, má pan senátor ve skutečnosti jiné plány. Obama coby potencionální prezident počítá s tím, že značná část amerického vojska v Iráku zůstane léta, pravděpodobně déle než po dobu čtyř let trvajícího prezidentského mandátu. Otevřená zůstává možnost, že po redukci amerických vojsk zde budou působit žoldnéři z privátních "bezpečnostních agentur" jako je Blackwater. Navíc zde budou operovat desetitisíce jednotek určené pro "protipovstalecké operace", nemluvě o existenci největší americké ambasády na světě v Bagdádu a desítek vojenských základen po celém Iráku. Barack Obama dále hovoří o "potřebě se obecně soustředit na celý region a ukončit boj v Afghánistánu". Je více než pravděpodobné, že se část jednotek z Iráku natrvalo přesune do Afghánistánu. Je vidno, že běží o změnu staré imperiální strategie, nikoliv však o konec opanování klíčových pozic v důležitém regionu. Senátor podporuje "surge" v Afghánistánu podobně jako podporuje Bushova administrativa "surge" v Iráku. Jinými slovy - demokratický kandidát na amerického prezidenta volí jiné strategie a postupy, nicméně cíle zůstávají stejné: zachovat a rozšířit americkou dominanci ve světě, nic jiného.

ZDE

Jak uvádějí dva britští konzervativci Timothy Lynch a Robert Singh v listu Wall Street Journal:" Ať v listopadu vyhraje kdokoliv, současná zahraniční politika Washingtonu zůstane neměnná. Žádný ze stávajících kandidátů neodstoupil od války proti teroru. Oba vnímají prezidenta Bushe jako takticky deficitního. Debata o válce ale zůstává -- jak, kde a kdy."

ZDE

                 
Obsah vydání       17. 6. 2008
17. 6. 2008 Guardian: Česká republika odmítá úsilí Francie a Německa ratifikovat Lisabonskou smlouvu
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu
17. 6. 2008 Jestli tohle čtete, jsem mrtvý
17. 6. 2008 Evropská unie a zastupitelská demokracie, neboli Cena míru a svobody Uwe  Ladwig
17. 6. 2008 Rotary Club: Okázalé konání dobra, kontroverzní členové, hradba mlčení Petr  Nachtmann
17. 6. 2008 Turci spráskali Čechy. Bylo to strhující Luděk  Toman
16. 6. 2008 Irské odmítnutí: za současnou podobou EU stojí dinosauři Boris  Cvek
17. 6. 2008 Holé hlavy pochodovaly kolem Děčína Michal "Wolf" Vlk
16. 6. 2008 Holding AGEL podává žalobu na Olomoucký deník
17. 6. 2008 Antielitář Klaus proti Lisabonu a globálnímu oteplování Michal  Vimmer
16. 6. 2008 Destrukce práv, za něž naši předkové riskovali život Darina  Martykánová
17. 6. 2008 Philip Agee persona non grata aneb obrazy z deníku bývalého agenta CIA Jana  Ridvanová
17. 6. 2008 Proč jsem pro evropskou spolupráci a integraci? Ladislav  Žák
16. 6. 2008 Prezident Sarko neviditelný, choť Carla nedorazila Josef  Brož
17. 6. 2008 "Je to za hranicí vkusu, ale ne za hranicí mediální", v tomto případě etickou Olga Anna Sedláčková
16. 6. 2008 Soukromí v parlamentním klubu Zelených Štěpán  Kotrba
17. 6. 2008 Barack Obama symbolem změny není Daniel  Veselý
17. 6. 2008 Jak je komu libo -- o interpretaci výsledku irského hlasování
17. 6. 2008 Nový občanský zákoník? Co s ním ? Stanislav  Křeček
17. 6. 2008 Můj soused udavač František  Řezáč
17. 6. 2008 "Estébáků" jsme se skutečně nebáli Václav  Špíka
17. 6. 2008 Vzpomínkový optimismus Jan  Čulík
17. 6. 2008 Jak to ve skutečnosti bylo František  Řezáč
17. 6. 2008 Žádný Američan není chudý, všichni jsou předbohatí Josef  Vít
17. 6. 2008 Langerovi pořád chybí přes pět tisíc policistů Zdeněk  Maršíček
17. 6. 2008 Jak dál s občany Evropy? Zdeněk  Wognar
17. 6. 2008 Sarkozy osobně převzal žádost obyvatel Peacelandu o uznání nezávislosti
17. 6. 2008 Na Bělehrad! Ladislav  Fanta
16. 6. 2008 Za porážku našich můžu já František  Řezáč
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
16. 6. 2008 Černý pátek 13. června pro EU -- Irové řekli "ne"
16. 6. 2008 Bombastický titulek mladého pravičáka v iDnes nic neosvětlil Štěpán  Kotrba
16. 6. 2008 Můj soused estébák Jan  Kadubec
16. 6. 2008 Lidové noviny a paradox současného diskurzu Bohumil  Kartous
16. 6. 2008 Testudo - loutna v renesanční a barokní hudbě
16. 6. 2008 Vazba pro svědky Zdeněk  Jemelík
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008