16. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 6. 2008

Kdo je to EU?!?

Byl bych velice rád, aby bylo od začátku patrno, že jsem nejen pro evropskou spolupráci, ale stejně tak pro evropskou integraci, jako důležitý prostředek k rozvoji oné spolupráce. Stejně tak jsem ovšem proti způsobu institucionalizace této spolupráce a integrace, který je obsažen už v Maastrichtské smlouvě, přešel do smlouvy z Nice a plně rozkvetl v dokumentu zvaném Smlouva o Ústavě pro Evropu, aby svou kariéru prozatím završil vlastní parodií zvanou Lisabonská smlouva. Řečeno s Antonínem Důrou, tento způsob spolupráce zdá se mi býti poněkud nešťastným...

I méně bystrým lidem už muselo dávno dojít, že to asi takhle dál nepůjde a že rozvoj evropské spolupráce na základě smlouvy, kterou nikdo nečte, asi není možný. Dokonce, i kdyby ji někdo přečetl, tak by nutně musel dojít k závěru, že takhle se nedá řídit ani organizovat ani vést v podstatě vůbec nic... Je proto s podivem, že to nevadí nikomu z těch nahoře. Převládající reakcí na irské odmítnutí je to, že budeme dělat jako by se nic nestalo a ono to nějak dopadne.

Neslyšel jsem, mimo Václava Klause, žádný jasný hlas v tom smyslu, že to takhle dál nejde, i když i samotný výrok Václava Klause připomínal spíše vítězný odzemek na troskách lisabonského procesu než koncepční úvahu. Hlavně už jsem hodně dlouho neslyšel žádný nápad, jak to dělat jinak, kromě obvyklých klišé o nových šancích pro skutečně demokratické a otevřené jednání, které ovšem nakonec skončí smluvním paskvilem s tolika výjimkami, že se v nich ani čert nevyzná. V minulém článku jsem vyslovil tezi, že to asi bude tím, že na tom vůbec nezáleží a položil jsem otázku, na čem a komu vlastně záleží...

Zdroj veškerého problému je zřetelný a jasný. Je jím 3B (Business, Banking and Byrokracy) EU, která generuje naprosto systematicky celou sérii kroků, které jsou naprosto nestydatým výsměchem lidem, z jejichž daní rostou bruselské paláce a provozuje se taková byrokratická marnotratnost, o které se nezdálo žádnému systému od počátku lidské civilizace... Nikdo nedokáže vysvětlit, proč se o takovém kroku, jako je Lisabonská smlouva, nehlasuje v celé Evropě najednou, proč hlasování není součástí voleb do Evropského parlamentu. Proč se manipuluje v čase?!? Už i závěr fotbalové ligy se hraje v jednu hodinu.

Pro Českou republiku členství v EU prakticky znamená, že vezme své peníze a odešle je do Bruselu, odkud je za nesmírně složitých podmínek a labyrintem úřednických kapes dostává zpátky, aby je mohla za dalších nesmírně složitých podmínek připojit k penězům, které jí zbyly. A postavit něco, co potřebuje. Posléze k tomu musí postavit cedulku, že se tak stalo za podpory EU. Shrnuto podtrženo. Česká republika sice oficiálně dostává o něco více, než dává, ale neoficiálně se jí vrací díky všimnému na všech úrovních daleko méně a disponibilita těchto navrácených prostředků je velice problematická. Ještě několik let poté, co je postaveno, hrozí nesrovnalosti ve vyúčtování a povinnost vracet. Kdo nevěří, jak vypadá klasická pomoc EU při financování, tak ať si vzpomene na to, co nám EU provedla s financováním čističek odpadních vod.

Současné evropské elity vyprázdnily dokonale smysl obsahu EU a ponechaly jen podobu formální nádoby, která se stává stále více pouhou přestupní kasičkou pro nejrůznější peníze, které se mění na fondy a ty opět na jiné peníze, až se v nich nikdo nevyzná, ale podstatou vždy zůstává, že je jich méně než v předchozím kroku. Toto rozhodně nemůže stačit k tomu, aby pro EU někdo hlasoval, protože tohle kouzlo mizení peněz zná každý už ze skořápek nebo z vystoupení Davida Copperfielda. Pravdou zůstává, že se od skořápkářů nechá sem tam někdo okrást, ale jen těžko lze očekávat, že by je lidé volili... Zkrátka - stále více zkratka EU připomíná spíše výraz „Elite Unjustness“ než European Unie.

Zbývá se pokusit o nějaký nápad, postup, který by mohl ten nešťastný způsob spolupráce, který stojí na prioritě jakéhosi smluvního rámce, který se postupně stává čím dál tím více samotným cílem místo toho, aby byl prostředkem, nějak pozměnit. Možná, že by se mohl ten systém trochu otočit, že by jednotlivé země předkládaly tři okruhy problémů. Jeden by obsahoval domácí problémy, druhý celoevropské problémy a třetí problémy v jedné členské zemi, které se té, které konkrétní země nejvíce dotýkají. O časovém období nechci hovořit, ale stávajících sedm let by mohlo být zcela postačujících.

Měli bychom tedy před sebou v dnešních počtech maximálně 51 problémů, které by se měly závazně řešit. Prakticky jich bude daleko méně, protože dojde k řadě agregací. Tyto problémy by se měly nejen řešit, ale i vyřešit. Ten první okruh problémů by řešily národní vlády se závaznou pomocí ostatních 26 partnerů a jako protihodnotu by odstraňovaly to, co jiným vadí v třetím okruhu. Pokud se týká druhého okruhu, tam by šlo o vzájemnou dohodu a spolupráci. Řešení by neleželo na Bruselu, ale na národních vládách a jejich schopnosti spolupracovat. Nicméně účast na takové spolupráci by byla také základní členskou povinností každého členského státu. Myslím, že tohle není nic převratného nebo něco, co se v rámci EU dnes vůbec neděje, ale není to jaksi z celého toho molochu patrné.

Možná by bylo lepší, kdyby každá vláda mohla říci svým občanům, že v rámci našeho členství v EU dostaneme plnou podporu v tomto námi vybraném směru našeho rozvoje, budeme spolupracovat na těch a těch společných programech a uděláme si sami pořádek v tom či onom. Snad by to EU lidem poněkud přiblížilo, aby bylo patrné, k čemu je to dobré. Možná by potom byli ochotnější mít pro speciální politické potřeby politickou reprezentaci Evropy pro jednání s dalšími velkými hráči, evropské vojenské a policejní síly a evropskou vědu a jednou snad i nějakou evropskou kulturu. Klidně by skousli vlajku i hymnu a snad i obraz prezidenta by si někam pověsili.

Upřímně řečeno, vidím jeden velký základní problém, spočívající v tom, že potom bychom nemuseli živit tolik naprosto zbytečných potentátů a byrokratů. Nejhorší je to, že oni to vědí také. Jsou příliš silní a jen těžko to připustí. A proto se mi zdá, že tohle plýtvání penězi i energií lidské práce neskončí, dokud bude z čeho brát a potom to bude trvat ještě tak dlouho než se zcela vyplatí bruselské důchody. Nezapomínejme, že EU je rovněž významný zaopatřovací ústav pro své vysloužilce. Takže to vidím tak na padesát let...

                 
Obsah vydání       16. 6. 2008
16. 6. 2008 Destrukce práv, za něž naši předkové riskovali život Darina  Martykánová
16. 6. 2008 Soukromí v parlamentním klubu Zelených Štěpán  Kotrba
16. 6. 2008 Prezident Sarko neviditelný, choť Carla nedorazila Josef  Brož
16. 6. 2008 Nemocnice v Havlíčkově Brodě zůstává veřejným nebezpečím Petr  Wagner
16. 6. 2008 Lidové noviny a paradox současného diskurzu Bohumil  Kartous
16. 6. 2008 Holding AGEL podává žalobu na Olomoucký deník
16. 6. 2008 Výstřižek z básně: Bombo Gregory Nunzio Corso
15. 6. 2008 "Je to za hranicí vkusu, ale ne za hranicí mediální" Jan  Čulík
15. 6. 2008 Ztráta základní slušnosti Sandra  Wain
16. 6. 2008 V Praze 9 se nad hlavami bydlících občanů protizákonně staví linka vysokého napětí
16. 6. 2008 Bombastický titulek mladého pravičáka v iDnes nic neosvětlil Štěpán  Kotrba
16. 6. 2008 Vazba pro svědky Zdeněk  Jemelík
16. 6. 2008 Za porážku našich můžu já František  Řezáč
16. 6. 2008 BBC: Jak dál s Lisabonskou smlouvou?
16. 6. 2008 Irské odmítnutí: za současnou podobou EU stojí dinosauři Boris  Cvek
16. 6. 2008 Volby by měly být povinné, aneb O významu neznalosti pro demokratický rozhodovací proces Uwe  Ladwig
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
16. 6. 2008 Radar vs. Lisabonská smlouva Jan  Beer
16. 6. 2008 Vivat Ireland! Tomáš  Krček
16. 6. 2008 Irsko -- výkřik lidské svobody
16. 6. 2008 Kdo je to EU?!? Ladislav  Žák
16. 6. 2008 Rozhovor s Vladimírem Putinem v příloze MfD Kavárna
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti
16. 6. 2008 Všímejme si "nenápadností" Martin J. Kadrman
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
16. 6. 2008 Pod Gusenbauerem se otřásá křeslo předsedy SPÖ Richard  Seemann
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
16. 6. 2008 Můj soused estébák Jan  Kadubec
16. 6. 2008 Lidice, Oradour, My-Lai a Rotary club Karel  Košťál
16. 6. 2008 Skuteční páni? Pavel  Urban
16. 6. 2008 Irácké děti trpí psychickými chorobami
16. 6. 2008 Státotvornost spisovatelská a politický význam české svobody Jan  Makovička
16. 6. 2008 Polští piloti neuměli anglicky, a tak došlo v Heathrow málem k letecké havárii
16. 6. 2008 A bude válka
16. 6. 2008 Testudo - loutna v renesanční a barokní hudbě
16. 6. 2008 Přetěžováním lékařů se péče nezlepší Bohumír  Tichánek
16. 6. 2008 Řetězovou hladovku podpoří herečka Tatiana Vilhelmová a plavkyně Yvetta Hlaváčová
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008