13. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 1. 2006

Bushova vláda argumentuje, že podporování demokracie v islámském světě, v teroristických zemích a v Číně podpoří americkou bezpečnost, protože tyranie vyvolávají násilí a demokracie spolu žijí v míru. Avšak nedávná zkušenost z Iráku i odjinud dokazuje, že první etapy přechodu k demokratické politice jsou často plny násilí. Jde o vážný problém Bushovy strategie prosazující nucenou demokratizaci v zemích, které nemají politické instituce, jichž je zapotřebí k zvládání politické konkurence. Bez účinných státních struktur, založených na konsensu, v jejichž rámci mohou občané projevovat svou vůli k sebeurčení, vede demokratická politika často k nacionalismu a k násilí doma i v zahraničí. Za takových podmínek je demokracie zdeformována a pokusy zavést demokracii končí autokracií nebo chaosem. Vnucovat zemím demokracii příliš brzo vyvolává riziko války, sektářství a terorismu.

Také to znamená, že budoucí úsilí o vytvoření demokracie bude obtížnější, píší Edward D. Mansfield a Jack Snyder v americkém časopise The National Interest v článku "Prone to Violence".

Sloupek
Bogdan Trojak

Tesař a trám.
Tak stejní.
Jako by se bůh rozkročil nad jejich léty
týmž kružidlem.

ze sbírky Pan Twardowski, Host, Brno 1998, vybral Štefan Švec

13. 1. 2006

Vysoký britský vojenský důstojník kritizoval americkou armádu za její chování v Iráku. Obvinil ji z institučního rasismu, z morálního svatouškovství, z nevhodného optimismu a z neschopnosti provádět protipovstalecké operace.

Brigádní generál Nigel Aylwin-Foster, druhý nejvyšší důstojník odpovědný za výcvik iráckých bezpečnostních jednotek, vyjádřil kritiku a frustraci, kterou vyjadřovali britští vojenští velitelé nad americkou taktikou v Iráku.

Jeho ostře kritickou analýzu vydal americký vojenský časopis Military Review, který vychází nejen v angličtině, ale i ve španělštině, portugalštině a arabštině.

13. 1. 2006

Tisková zpráva občanského sdružení Oživení

Dnes večer (12.1.) zemřel ve věku třiceti let předseda občanského sdružení Oživení a koordinátor Auto*matu Jan Bouchal, mezi přáteli a spolupracovníky též znám pod přezdívkou Pup. 6.1. večer jej srazil a smrtelně zranil automobil. Jan Bouchal v Oživení koordinoval iniciativu Auto*mat, zaměřenou na redukci automobilové dopravy a podporu cyklistické, pěší a hromadné dopravy. Bouchal patřil mezi pravidelné účastníky čtvrtečních cyklojízd - manifestací za práva a větší bezpečnost cyklistů. Podílel se na vzniku projektu Bezpečné cesty do školy. V Praze je Jan Bouchal znám z protikorupčních projektů a byl neformálním leaderem Aliance Bezkorupce, koalice občanských sdružení za větší transparentnost státní správy a samosprávy. Na protikorupčních projektech pracoval od konce devadesátých let. Od té doby také pomáhal pražským občanským sdružením z koalice SOS Praha s medializací jejich problémů z oblasti životního prostředí a územního plánování. Po Janu Bouchalovi zůstala družka Petra a syn Jakub. Honza byl vzorný občan a vzorný otec.

V neděli 15.1. v klubu Vagón na Národní třídě se od 20:00 koná benefiční koncert, kde hrají kapely Diktát, Flaming Cocks a Pohřební kapela a 19.1. vyjede z náměstí Jiřího z Poděbrad tradiční cyklojízda zakončená programem v divadle Alfréd ve dvoře v ulici Františka Křížka v Holešovicích.

15. 1. 2006

Virtuální bohoslužba pro ty, kteří doposud žili rozmařile a hýřili, vykrmili se -- pro den porážky

< Každé tři vteřiny umírá na světě jeden člověk v důsledku extrémní chudoby -- z hladu, kvůli nedostatku kvalitní vody, na nemoci, kterým lze předcházet. V hrozivých podmínkách pod hranicí chudoby žije ze dne na den 1,2 miliardy lidí -- dvakrát více než kolik nás dohromady žije v Evropě a USA. Do roku 2015 jsme se proto zavázali snížit na polovinu počet lidí, kteří žijí z příjmu nižšího než jeden dolar na den a snížit na polovinu počet lidí, kteří trpí hladem.

Od minulé neděle probíhal týden, ve kterém se křesťané ze všech církví v Česku společně scházeli a společně meditovali, tentokrát na téma osmi rozvojových cílů tisíciletí. Do jaké míry účastníci těchto meditací vzali naléhavost tématu vážně, nechť každý zváží sám. Bojím se však, že se často úvahy účastníků nedostaly dál, než k hranicím české kotliny, přestože Deklarace tisíciletí je dokumentem rozhodně nikoli národního, nýbrž právě globálního charakteru. I křesťanství chce být globálním.

14. 1. 2006

České zdravotnictví je v médiích, zejména v poslední době, velmi diskutované téma. Píše se o černé díře, do které se zbytečně lejou miliardy korun. Moji babičku v pátek nečekaně postihl infarkt a jen díky bleskovému převozu pomocí vrtulníku (za pár vteřin dvanáct) z Vrchlabí do Fakultní nemocnice v Hradci Králové ji zdravotníci zachránili život. Díky všem lidem, kteří ji pomohli, děkuju letecké záchranné službě a všem zainteresovaným, že zachránili moji babičku. Děkuju lidem, kteří ustavili nynější zdravotní systém, potažmo politické zřízení, umožňující takovou včasnou péči.

V Hradci Králové jsou špičkoví zdravotníci ve špičkové, moderní, čisté nemocnici. Díky moc vám všem, píše Roman Kapeš.

14. 1. 2006

Vláda v Islamabádu oficiálně protestovala proti raketovému útoku, údajně zaměřenému proti náměstku Usámy bin Ladina Aymanu Zawahirimu. Útok usmrtil v jedné vesnici v Pákistánu 18 nevinných lidí. Byla to vesnice Damadola asi 7 km od afghánské hranice. Zawahiri ve vesnici nebyl. Americká armáda popřela, že by o raketovém útoku cokoliv věděla. Americká média uvedla, že ho provedla CIA. Islamabád útok odsoudil, povolal amerického velvyslance, a předal mu stížnost. Pákistánský ministr informací šejch Rašid Ahmed uvedl na tiskové konferenci, že pákistánská vláda "chce ujistit obyvatelstvo, že nedovolíme, aby se takovéto incidenty opakovaly".

Zawahiri unikl americkému zatčení při pádu Talibanu v Afghánistánu v roce 2001 a Američanům se ho dosud nepodařilo chytit, přestože je na jeho hlavu vypsána odměna 25 milionů dolarů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

14. 1. 2006

Americký prezident George Bush odmítl kritiku tábora v zálivu Guantánamo, kterou vznesla německá kancléřka Angela Merkelová během rozhovorů ve Washingtonu.

Bush uvedl, že tábor v zálivu Guantánamo je nutnou součástí ochrany amerického lidu.

13. 1. 2006

Naleznete z pera nadaného karikaturisty deníku Daily Telegraph ZDE

13. 1. 2006
"Film Ještě žiju... je současná, přiměřeně suchá, lehce absurdní filmová tragikomedie o středně velkém českém nádraží v létě,"
producent filmu Jiří Konečný

"Film se snaží zobrazit skutečné lidi, ne z prstu vycucané, papírem šustící dramatické postavy,"

režisér Pavel Göbl

"To povídka, již vypravuje blb, jen hluk a vřava, neznačící nic."

William Shakespeare

Když v roce 1972 Eugene Ionesco hodnotil stav západoevropské kultury, byla jeho diagnóza zdrcující 2 . Současné umění je ve své většině buď lží, nebo, v menší míře, zbytečnou sugescí pocitů bezvýchodnosti. Zatímco lež a přetvářka vládne ve sféře komerčního, masového umění, produkovaného dle většinového vkusu publika, přelíčená, sugerovaná bezvýchodnost je východiskem těm, kteří "jdou proti proudu". Na otázku, který z obou přístupů je lepší, Ionesco pouze pokrčil rameny.

Nebál se však otázky další a podstatnější: "Proč je naše umění v krizi?" Svoji odpověď rozdělil do dvou, podle něj nejzávažnějších příčin:

13. 1. 2006
Adam Samuel Hartmann

30. Junii časně zrána jsme šli k panu Komenskému. A když jsme přišli k Westerkerkenu, potkali jsme Andrease Gleininga s Juniem, kteří nás doprovodili až k panu Komenskému, jenž nám na Rosengrachtu s mým bratrem právě přicházel v ústrety a dosti zle nás přijal, že jsme byli tak dlouho pryč. A odešel pak do tiskárny.

L-159
13. 1. 2006

Stanovisko tiskového mluvčího je možná profesionálním upřesněním, ale neodpovídá na otázku, kolik peněz do Aera Vodochody dala vláda prostřednictvím státní zakázky na sanaci podivuhodně romantického projektu s firmou Boeing a taktně mlčí o tom, jaké peripetie prodělali čeští politici, než donutili Boeing k přerušení likvidačního chování vůči českému leteckému průmyslu. Otázkou zůstává, co se stalo s letadly, které Aero vyrobilo v dobách své největší slávy, kdo na ně dodává náhradní díly a kdo je opravuje. Při vstupu amerického "strategického" partnera (35,3 % akcií za 950 000 000 Kč), o ktrerém rozhodla vláda Václava Klause, byl vypracován desetiletý podnikatelský záměr, ze kterého zbyly trosky. Vstup Američanů znamenal předání výrobní dokumentace a postupů k řadě unikátních technologií - to byla poprava fabriky.

Britské listy ani ostatní čeští novináři nepíší o Aeru poprvé. Jen je problém v tom, že proroci špatných zpráv nebývají slyšeni, ale nabodáváni na kůl.

Jan Čulík 1998: Kauza De Havilland - Udělá Boeing s Aerem Vodochody totéž, co učinil s americkou firmou? ZDE

13. 1. 2006

"Nemorálnost mužů triumfuje nad amorálností žen."

Karl Kraus

Pavel Mareš nabádá Štepána Kotrbu a všechny zastánce práva žen podstoupit v krajním případě interrupci, aby se zamysleli nad jeho zemitým výrokem, že "Utíkat z hospody bez zaplacení je podlost".  Jenže bohužel není dosud možné, aby muži prosazující donošení nechtěných dětí následovali příklad Arnolda Schwarzeneggera z filmu Junior. Lidé jako pan Mareš tedy patrně chtějí, aby se muž i žena svobodně rozhodli k tělesnému styku - a důsledky nesla žena.

Existuje pouze jediná možnost alternativního výkladu. Jestliže je Mareš odpůrcem antikoncepce a zároveň nehodlá zcela přelidnit Zemi, stává se tím objektivně hlasatelem sexuální zdrženlivosti. Jenže - zůstaneme-li u autorova procítěného přirovnání - nejlepší způsob, jak se vyhnout hospodě,  je prostě nemít žízeň.

Zde ovšem narážíme na potíže.  Právě zejména muži prostě od přírody žízeň mají.

13. 1. 2006

BRITÁNIE:

Podniky by měly ve vlastním zájmu zaměstnancům poskytnout pomoc, když vztah skončí

Zprostředkovatelna práce pro právní sektor, firma Peninsula, zjistila v roce 2002, že 79 procent z jejích 1274 britských zaměstnanců prožilo na pracovišti milostný poměr.

"Zajímavé je, že přestože většina těchto milostných vztahů na pracovišti se rozpadla, žádný z bývalých partnerů milostného poměru nikdy nelitoval. Většina dotazovaných uvedla, že by to udělala znovu, kdyby se naskytla příležitost. Nelitovali ani vdané ženy či ženatí muži."

Zaměstnavatelé si pro sebe vytvářejí problémy tím, že se dostatečně nevěnují problémům svých zaměstnanců po ukončení milostného vztahu s kolegou či kolegyní v práci. V takovém případě totiž drasticky klesá pracovní produktivita daného zaměstnance. Vyplývá to ze studie britské psycholožky Chantal Gaultierové, která zjistila, že počet milostných vztahů na pracovišti je překvapivě vysoký.

14. 1. 2006

Se zájmem jsem si přečetl příspěvek na téma Pendolino pod názvem "Vyplatí se za 4,5 miliardy cesta o 25 minut kratší?". Zajímavé zhodnocení, skutečně. Já jezdím všemožnými vlaky po celé České republice i Evropě již mnoho let. Projezdil jsem možná už tisíce hodin a k tomu i odpovídající množství kilometrů. Sedával jsem v teplých i studených vagonech, občas i stoje na chodbičce přeplněného vlaku. V dobách nedávno minulých jsem se těšil, až zase budu za hranicemi té naší malé, ale jistě krásné, zemičky, abych se konečně cítil jakožto platící pasažér, píše čtenář Jaroslav Mašinda z Prahy.

14. 1. 2006

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila na svém 1. zasedání, které se konalo ve dnech 10. - 11. ledna 2006 s Českou televizí správní řízení pro možné porušení § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb. -- povinnost poskytovat objektivní a vyvážené informace a zahájila současně správní řízení pro možné porušení § 32 odst. 1 písm. c) zákona č. 231/2001 Sb. -- povinnost zajistit, aby pořady nepodněcovaly k nenávisti z důvodu rasy, pohlaví, náboženství, národnosti nebo příslušnosti k určité skupině obyvatelstva -- za pořad Infiltrace - Já, muslim autora Jiřího Ovečky natočený převážně skrytou kamerou, vysílaný dne 7. října 2005 od 21.20 hodin na ČT 1 a vyzvala provozovatele k vyjádření.

14. 1. 2006

Stane-li politická strana stranou vládní, začne se politicky erudovanější část veřejnosti (ale právě ta jí může rozhodnout v r. 2006 volby) zajímat i o její vnitrostranický život. Na jeho pozorování se snaží odhadnout, jak hájí její zájmy, jak by rozvíjela demokracii ve společnosti a i jak plní své sliby.

Právě na kauze Jaroslava Palase je možné demonstrovat mnohé.

S jeho vzestupem jsou spojovány dohady, že byl Palas vybrán do funkce ministra zemědělství proto, aby "ukonejšil" zemědělce, silně rozladěné pro ně špatně vyjednanými podmínkami vstupu do EU (např. výší dotací). Jeho pád se datuje od jeho (vnitrostranické a sjezdové, tudíž stanovami strany zaručené) kritiky stranického šéfa i premiéra.

12. 1. 2006

Ostře sledované vlaky, jsou jedním z dvou celovečerních filmů na DVD, které dostanete zadarmo, koupíte-li si v Británii sobotní vydání deníku Independent, ZDE

13. 1. 2006

Stop rozšíření EU

Ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci nastínil žhavý kandidát na francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy své priority, který by mohly tvořit součást jeho předvolebního programu. Sarkozyho návrhy si vzhledem k jeho ambicím si zaslouží hlubší pohled.

13. 1. 2006
dokončení ze včerejšího dne

Deset po smrti francouzského prezidenta Françoise Mitterranda se opět vynořují otázky, kým byl tento státník Francii a světu. Po 14 let vládl Francii. Po dvou sedmiletých mandátech po něm zůstala nostalgie, ale i pachuť, která se nyní vrací na rozjitřenou scénu: byl skutečně jedním z posledních velkých francouzských prezidentů? Nebo šlo o jednoho z mnoha těch, kteří dokázali před veřejností zakrýt svou pravou tvář?

13. 1. 2006

Učitelé dostali od ministerstva domácí úkol - sepsat nové osnovy. Vyžádaly si to změněné podmínky života a nová očekávání společnosti. Není to úkol snadný. Sepsat knihu kouzel, která zajistí, že se žáci naučí učit a budou motivováni k celoživotnímu učení. Že žáky připraví k tomu, aby se projevovali jako svébytné, svobodné a zodpovědné osobnosti. Že zajistí změnu postojů žáků. Žáci už se nebudou učit "pro školu, pro známku", ale pro dovednosti a postoje pro vlastní činnosti a život.

Jak šlechetné!

13. 1. 2006

Skutečnost je ještě fantastičtější než oněch zmiňovaných 25 minut.

Dnes ráno, v pátek, jsem absolvoval cestu Praha - Ostrava hl.n. "náhradním pendolinem" v 7:56, řazeny klasické IC vagóny a elektrická lokomotiva. Samotného mě velice zajímalo, zda (a jak) si ČD poradí s dodržením cestovní doby. Do Pardubic jsme přijeli přesně (8:52), do Olomouce dokonce o 5 minut dřív (10:14), v Ostravě na hlavním jsme byli o pouhou minutu později (11:26), než určuje jízdní řád. To je skvělý výkon.

Logická otázka tak zní: jestliže klasický vlak ujede tutéž trasu za stejnou dobu jako pendolino, proč je třeba zavádět pendolino (neuvažujeme-li otázku komfortu)? :-)

Cesta mě jen utvrdila v názoru, že zkrácení cestovní doby Praha-Ostrava je z valné části výsledkem stavebních prací na koridoru (zejm. několik nových tunelů a přeložek mezi Zábřehem a Českou Třebovou) a nového grafikonu.

13. 1. 2006

Pendolino Praha - Ostrava:

"Takto drahé vlaky návratnost nemají..." řekl na ČT1 12. 1. 2006 v nočních zprávách náměstek ČD. V této souvislosti připomeňme, že České dráhy nejsou soukromou firmou, ale jsou ročně dotovány z veřejného (státního) rozpočtu, protože osobní doprava je ztrátová. Ve svém nedávném textu jsem upozorňoval na jinou spornou veřejnou investici ve výši 34 mld. Kč do obrněných transportérů . Už jsme si zvykli na to, že vojenské uvažování bohorovně přezírá obavy občanů-nevojáků o účelnost veřejných výdajů (vojáci volají: vždyť je to kvůli naší obraně a ta je prvořadá, tomu vy nemůžete rozumět!). Pro obě megainvestice (kolik miliard dává ČR ročně do kultury?) je typické, že jsou provedeny za peníze občanů bez jejich vědomí či souhlasu. Možná bychom se o své peníze ve veřejných rozpočtech začali zajímat více, pokud by je stát vybíral hotově...

14. 1. 2006

"My už svůj směr máme, lepší směr vám přichystáme"

Falešný asistent Jany Marvanové, zastupitele Karla Hvížďaly či poslance ČSSD Jana Kavana Lukáš Kohout zakládá pravicovou stranu s názvem Směr.

To alespoň tvrdí server Novinky, svázaný pupeční šňůrou s redakcí deníku Právo, na základě České bulvární tiskové agentury ČTK. Redakce ani agentura se ani na okamžik nepozastavily nad nutnou procedurou, která předchází ze zákona založení jakékoliv politické strany.

13. 1. 2006

Německo

Možná neuškodí připomenout některé detaily, které ve sporu s panem Tesařem unikají.

Unionistické strany šly do voleb s programem, který měl v otázce jaderné energie jasno v tom smyslu, že se v případě vítězství CDU/CSU znovu přehodnotí zákon o postupném utlumení jaderných elektráren. Uvnitř Unie tedy nebylo v té době, stejně jako v časech vlády koalice SPD/Zelení, v této otázce žádných vnitřních sporů. "Červenozelený" zákon byl unionisty - a nejen jimi - chápán jako politická doktrína, škodlivá pro celé německé hospodářství.

13. 1. 2006

"Ano, zrušil bych státem nařizovanou solidaritu", sebevědomě prohlašuje na stránkách Britských listů Luboš Zálom. Vždyť daně jsou vlastně krádež, omezování lidské svobody a v principu není rozdíl v tom, zda stát prostřednictvím daní vezme jednotlivci 15% nebo 80% jeho majetku. Který morální princip jej zavazuje platit daně a přispívat na to, na co podle vlastního uvážení přispívat nechce? Nikdy jsem na tuto otázku nedostal uspokojivou odpověď, uzavírá pisatel.

13. 1. 2006
Polemika s článkem Josefa Víta "Malý pravicový Lenin"

Z autorova článku na mne dýchl bývalý komunicticky režim, v plném rozsahu jeho ideologie, demagogie a hrůz, které šířil kolem sebe. Já se na pana Víta nezlobím, protože vím, že komunistické a socialistické vymývání mozku bylo tak účinné, že dodnes existují lidé jako on, kteří si neuvědomují realitu světa a útočí bezhlavě na každého, kdo má nějaký majetek, kdo žije svobodně a podle svých představ, míní čtenář Petr Špinar.

13. 1. 2006
Polemika s článkem Josefa Víta "Malý pravicový Lenin"

Pan Vít před několika měsíci velmi překvapil celkem obstojnými články na téma hloupost dnešní ekonomie. Dokud se držel svých literárních zdrojů, měly jeho texty smysl. Jakmile se však on a jemu podobní pustí do vlastních úvah, nestačím se divit. Vždyť stačí v myšlenkách udělat jen o jeden krok více a hned zjistíme, jaké absurdity přednáší, píše Ondřej Palkovský.

13. 1. 2006

Opilí a agresivní bezdomovci v Praze u Anděla, městská policie, Husák a radnice

pochvala radnici Prahy 5 za reakci na problém, popsaný v článku Fabiana Golga a stížnosti policejnímu prezidentovi Husákovi, Štěpánem Kotrbou publikovanou v Britských listech a popsanou i v deníku Metro

Novinář je rád, když "dopisy v koši nekončí" a instuituce, oprávněně kritizované za nečinnost se "chytí za nos" a začnou pracovat tak, aby vše bylo k dobru těch, kteří je platí - občanů. Aby občan jdoucí z práce nemusel mít strach z nakažlivých chorob či přepadení. Tentokrát se ale ozvala na kritiku vůči státní i městské policii instituce skoro bezmocná - radnice Prahy 5, která v případě agresivních opilců nemohla učinit víc, než učinila. Bezdomovců, opilců a kapsářů na pěší zóně na Smíchově ubylo a přes značné náklady splnila ochranka svůj účel. Tříčlenná hlídka zajišťovala pořádek na pěší zóně mezi obchodním centrem a vánočními stánky čtyřiadvacet hodin denně. Starosta MČ Praha 5 Milan Jančík (ODS) těmito slovy ve středu zhodnotil hlídky bezpečnostní agentury u Anděla od 28. listopadu do 23. prosince minulého roku v článku Josefa Kalese v Právu 12. 1. 2006. Jinak bezmocný starosta udělal co mohl. Zaplatil 450 tisíc korun z rozpočtu radnice s cílem eliminovat alespoň na čas obtížný problém. Alespoň něco, co mělo řešit zvýšený provoz před vánočními svátky. Starosta zjevně rezignoval i na činnost městské policie, podléhající magistrátu.

Zakejhala ale postižená husa, patřící už spíše na pekáč.

Alkoholismus a bezdomovectví - represe a prevence TÉMA BL

13. 1. 2006

Do 28. února 2006 mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení či udělení státních vyznamenání. Podněty je možno zasílat Podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání (ach ty genitivy, poznamenal by šéfredaktor - bohemista), Sněmovní 4, 118 26 Praha 1, jehož předsedou je poslanec Jan Kasal nebo je předkládat prostřednictvím poslanců nebo poslaneckých klubů.

Podvýbor projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Vybrané návrhy doporučí ke schválení usnesení, kterým Poslanecká sněmovna předloží své návrh prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost.

13. 1. 2006
Zpracoval Muhammad Abú Nasr, přeložila Eva Cironisová

Volbám stanoveným na 15. prosince předcházejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, uzavření hranic, zákaz používání aut a omezení veškerého provozu. Přesto se povstalcům podařilo v 11:00 zasáhnout bagdádskou tzv. Zelenou zónu raketami Kaťuša a útok pozdě večer kolem 22:00 opakovat. Podle údajů získaných z policejních zdrojů zůstali po prvním útoku v zóně mrtví a ranění američtí a iráčtí vojáci, a zraněni byli též čtyři novináři, mezi nimi jedna žena. Šest raket bylo vypáleno z odbojného jižního předměstí Durá, jedna dopadla blízko Tigridu, ostatních pět zasáhlo střední a jižní část zóny. Při druhém útoku dopadly na zónu čtyři rakety.

V rámci zásady Audiatur et altera pars zveřejňujeme zpravodajství o nedávných bojích v Iráku z hlediska osob, které bojují proti americkým a západním okupačním vojskům.

Zpravodajství iráckého odboje TÉMA BL
13. 1. 2006

VÁŽNĚ NEVÁŽNĚ OD NOVÉHO ROKU

tisková zpráva

Česká televize chce vynahradit ztrátu, vzniklou zrušením pořadu Bez obalu, a tak připravuje nový diskusní pořad. Na nové stanici ČT 42 uvidíte od neděle 8. ledna diskusní pořad Otázky Emanuela Moravce. Existuje řada diváků, které nový formát určitě potěší... "To je ono. Tak si předstvujeme služby veřejnosti", nechal se slyšet v deníku Junge fronte Heute Ján Skopal, předseda neonacionalistického hnutí Smířeni se vším 2006.

Již nejsem císař - ex-profesor Hwang se těsně před Vánocemi omlouvá národu.
12. 1. 2006

Podvody v Jižní Koreji

V úterý 10.1.2006 etická komise Soulské národní university oznámila, že ne jeden, ale oba přelomové články týmu ex-profesora Woo-suk Hwanga v časopise Science týkající se lidských buněk jsou založeny na podvrzích. Stalo se tak jen dva měsíce poté, co jeden americký spoluator 11. 11. 2005 veřejně oznámil výhrady stran etických aspektů práce - to ukazuje na vysoké nasazení komise, která m.j. musela zajistit provedení řady kontrolních testů. Současně však potvrdila, že naklonování psa Snuppyho je pravdivý výsledek. Tím skončilo hlavní dějství dva měsíce trvající ságy. Ta začala zprávami, že buňky pro výzkumy nuceně poskytovaly členky Hwangova týmu.

12. 1. 2006

Aero Vodochody - upřesnění

V článku Kam spěje AERO Vodochody?" se bohužel objevují některé nepřesnosti, které je nutné uvést na správnou míru, píše Vítězslav Kulich, tiskový mluvčí, AERO Vodochody a.s.

Především dne 12. prosince roku 2005 byl Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA) vydán typový certifikát pro letoun Ae270, který znamená úspěšný návrat společnosti AERO Vodochody a.s. (dále AERO), zaměřené v posledních 50 letech zejména na vojenskou letadlovou techniku, k vývoji a výrobě také civilních letadel.

12. 1. 2006

Autor s vysokou mírou nadsázky mi mluví z duše. Nicméně se v závěru podivuje, proč o problému interrupcí mluví především muži. Jako střízlivý feminista mu odpovím: protože ženy namísto psaní článků do novin, které neplatí honoráře, obstarávají mužům večerní potravu a smýčí v domácnosti, a na očích zpocených mužů, sedících večer u počítačů, je vidět strach z placení alimentů v astronomické výši. Proto...

12. 1. 2006

Dovolil jsem si vypůjčit název svého dnešního příspěvku ze stejnojmenné knihy od Pavla Kosatíka, která vyšla poměrně nedávno. Zmínit bych se však chtěl hlavně o čerstvém produktu z dílny samotného Pavla Kohouta. Tedy přesněji řečeno, jeho autobiografické knize To byl můj život??, která mapuje prvních 51 let jeho života, tedy dobu než byl přinucen k emigraci. Má pozvánka či snad doporučení k zakoupení nebo aspoň přečtení si této knihy bude možná až příliš nekritická, protože považuji jejího autora za jednu z nejzajímavějších žijících českých osobností, ale čtenáři Britských listů mi snad prominou mé mladické nadšení.

K tomu Jan Čulík, Případ Pavel Kohout - historie o tom, jak vás vyplivne stádo

12. 1. 2006

Deset let od úmrtí prezidenta Françoise Mitterranda je ve Francii důvodem k různým typům oslav. Média přinášejí vzpomínky, rozbory a názory včetně kontroverzí, která tato osobnost poválečné Evropy dosud vyvolává. Jenom ve Francii vyšlo k tématu "Mitterrand" v loňském roce více než 20 knih. Je vůbec možné pouhých deset let po smrti zhodnotit Mitterranda s dostatečným odstupem? Kdo byl skutečně François Mitterrand?

12. 1. 2006

Bez daní nelze žít. Poznal to i pan Zálom, i když nám stále tvrdí opak. Jenom se lišíme v tom, co by se z nich mělo platit. Přímo vrcholnou ukázkou jsou slova pana Záloma: "Stát, který by nechtěl pošlapávat práva svých občanů, by tedy musel upustit od regulace a kontroly ve většině oblastí, do které dnes zasahuje -- tedy školství, zdravotnictví, kultura, sociální politika. V principu by se staral jen o ochranu osobních práv, ochranu jednotlivců před zločinci a podvodníky, případně před ohrožením zvenčí a k tomuto účelu by mohl vybírat malou a rovnou daň, která by vyjadřovala podíl daňového poplatníka na fungování bezpečnostního aparátu".

12. 1. 2006

Je zjevné, že tisk je nyní v období podstatných změn, píše v americkém konzervativním časopise Commentary Joseph Epstein. Kdysi četlo osmdesát procent Američanů denní tisk; dnes je to méně než padesát procent. Mezi dospělými poklesla denní čtenost novin za pouhé desetiletí 1990 - 2000 z 52,6 procent na 37,5 procent. Mezi mladými lidmi je to horší: podle jedné studie čte jen 19 procent Američanů ve věku od 18 do 34 let denně noviny a jen 9 procent důvěřuje zveřejněným informacím. Pouhých 8 procent shledává denní tisk "nápomocným" a jen 4 procenta "zábavným".

12. 1. 2006

Nějakou dobu sleduji diskusi, která se na Britských listech vyvinula kolem "pětatřicátníků". Teprve článek pana Záloma "Daně, solidarita a individuální práva" mne však pořádně nadzvedl ze židle. Abych opět našel ztracený klid, nezbývá mi než reagovat, protože s takovou snůšku krátkozrakých tezí jsem se již dlouho nesetkal.

12. 1. 2006
reakce na diskuzi a článek Pavla Mareše "Za svobodnou sexualitu"

Ve Britských listech se objevilo několik reakcí na článek "Hnutí za život: za svět konzervativnější a méně svobodný!", který vyšel 5. ledna 2006. Ráda bych stručně reagovala na jeden přímý dotaz z reakcí. Základním principem hnutí za svobodnou volbu není propagace interrupcí, ani suspendace práva na život. Hnutí za svobodnou volbu se snaží racionálně reagovat na (bohužel) existenci interrupcí. Netváří se, že tento problém jde zázračně smést ze světa, ani jako morální arbitr, který si přisvojuje právo soudit životy druhých lidí.

12. 1. 2006

Redaktor Britských listů Štěpán Kotrba vyjadřuje nelibost nad tím, že jsem protestoval proti jeho relativizujícímu přídavku pod nadpis "Německo sází na efektivitu a nezávislost, proto končí s atomovou energií", kterým jsem si dovolil shrnout obsah oficiálního tiskového prohlášení německého spolkového ministra pro životního prostředí, ochranu přírody a bezpečnost reaktorů.

Ačkoliv jsem nepsal autorský článek o jaderné energetice Německa v kontextu jeho politické situace, ale pouze reprodukoval a upozorňoval na oficiální tiskové prohlášení, panu Kotrbovi patrně vadí, že jsem se nezmínil o mediálních přestřelkách německých politiků k tomuto tématu, a tím se dle jeho slov snad dopustil zamlčení části pravdy a tedy "lži".

11. 1. 2006

Dotaz Rádiu Jerevan: "Je pravda, že u vás v Arménii roste obilí jako telegrafní sloupy?" -- "Samozřejmě, místy dokonce i hustěji." Na tento vtípek z časů minulých jsem si vzpomněl, když jsem v Britských listech četl zprávu o tiskové konferenci německého spolkového ministra životního prostředí Sigmara Gabriela. O tomto ministerstvu je všeobecně známo jeho dlouhodobé personální a ideové propojení s ekologistickým hnutím. Základním článkem víry ekologistů je protijaderný aktivismus, který v Evropě svá zlatá léta prožíval v 90. letech dvacátého století.

11. 1. 2006

Jak nám velice pěkně vysvětlil ten deviantní bolševik Filip Sklenář, tzv. seriózní média nemusí být zároveň inteligentní. Seriózní se jim říká podle toho, že se mnohdy s velkou dávkou nefalšované blbosti věnují tématům, o nichž nelze říct, že seriózní nejsou. Podle obecného mínění jsou tedy taková média svrchovaně seriózní a od obecného chápání významu slova seriózní pochází jejich vážnost. O některých se dokonce mluví v souvislosti s jejich relativní dlouhověkostí jako o legendách. Pravda, legenda se může houževnatostí a vytrvalostí stát i z největšího hlupáka a oslům stačí tak málo, aby se klaněli a spokojeně hýkali a hýkali.

Negativistické a zapšklé Britské listy ale mohou přinášet i pozitivní zprávy. Možná, že se něco děje a možná, že se to něco děje v ČT. Možná to bude i odpudivě roztomilé...

Je to osm měsíců od smrti předposledního papeže. ČT se v té době na nějakou dobu proměnila na zpravodaje slova božího. Statut média veřejné služby bychom mohli ponechat v platnosti pouze za předpokladu, že by se ČT jmenovala VT a televizní rada by měla podobu koncilu.

6. 1. 2006

Obrátil jsem se na ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha s níže uvedeným dotazem, ve věci jedné čtenářky Britských listů. Dosud nepřišla žádná reakce. Z ministerstva práce a sociálních věcí jsem obdržel automatický mail pod hlavičkou "Potvrzení o přijetí podání" (tj. nařízení vyřízení zařízení, zase! :)

Dne 10. ledna přišlo vyrozumění, že můj dopis MPSV předává ministerstvu zdravotnictví.

Dotaz, na který dosud od ministrů nepříšla odpověď, zněl:

11. 1. 2006

POZVÁNKA

Občanské sdružení DIALOG VĚDY S UMĚNÍM ve spolupráci s BAZILIKA o. p. s. pořádají sérii Veřejných debat s názvem: Hosté Michala Gibody pod záštitou ing. arch. Robina Schinka, 1. náměstka hejtmana Jihočeského kraje.

V pondělí 16. 1. 2006 bude hostem Michala Gibody Jan Čulík, šéfredaktor internetového deníku Britské listy.

Večer začíná v 19.00 hodin v K. C. Solnice, Česká 66, České Budějovice.

Vstupné 80 Kč, studenti 50 Kč, rezervace na tel. č. 386 350 489, e-mail: rezervace@bazilika.cz

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
13. 1. 2006 Psycholožka: Počet milostných vztahů v zaměstnání je obrovský   
13. 1. 2006 Snahy zavádět demokracii zvnějšku vyvolávají krveprolévání   
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 1. 2006 Mitterrand: levicový strejda, nebo monarchistický sedmilhář? Josef  Brož
12. 1. 2006 Fenomén Kohout Josef  Provazník
12. 1. 2006 Lysenkové jsou možní v každé době Zdeněk  Slanina
12. 1. 2006 Vyrábíme znovu i civilní letadla   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
28. 11. 2005 Stane se David Irving mučedníkem za svobodu projevu?   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř

Rasismus RSS 2.0      Historie >
8. 1. 2006 Sprostý rasismus na serveru Novinky.cz je dál šířen bez korekce   
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Igor Chaun: "Proč věřit v Boha?" - názory a reakce RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Mnohé nepravosti se děly jménem církve   
6. 1. 2006 Indoktrinace? Petr  Hušek
6. 1. 2006 Poznávání, věření, neporozumění Bohumír  Tichánek
5. 1. 2006 Josef Vít je rozumbrada a v článcích má věcné chyby Boris  Cvek
5. 1. 2006 Víra v Boha v nejateističtější zemi na světě - přijde nový Bůh? Jiří  Mašek
5. 1. 2006 Chtěla bych se zastat Igora Chauna Věra  Říhová
5. 1. 2006 Nedovolme pravici unést Boha   
4. 1. 2006 Schopnost věřit je genetická záležitost   
4. 1. 2006 Vadí mi, že nám Igor Chaun vnucuje víru   
4. 1. 2006 Proč věřit v Boha -- opravdu, proč? Josef  Vít

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník
30. 12. 2005 Generace, argumenty a analýzy Martin  Brezina
30. 12. 2005 Kapitalismus je boj "Jana  Veselá"

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2006 Ukrajinský parlament se rozhodl odvolat vládu   
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Vysoká smrková vazba Bogdan  Trojak
12. 1. 2006 Výčitka Štěpán  Kotrba
11. 1. 2006 Potmě Viktor  Dyk
10. 1. 2006 Velký Adam Petr  Hruška
6. 1. 2006 Poslání Viktor  Dyk
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda
30. 12. 2005 V konečcích prstů Zbyněk  Hejda
29. 12. 2005 * * * Jan  Pavel
28. 12. 2005 Příběh Fráňa  Šrámek

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík

Tak trochu jiná reality show Odhalení RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2006 Gorily Českého rozhlasu v BBC   
4. 1. 2006 Odhalení: budou v dnešních hlavních zprávách BBC World Štěpán  Kotrba
13. 12. 2005 Reality show Odhalení: Paroubek se setkal s Richardem Štěpán  Kotrba
1. 12. 2005 Stále stejná, režimem povolená a regulovaná hra Michal  Vimmer
15. 11. 2005 Reality show Odhalení: víkend aneb dámská rvačka o sex Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
8. 11. 2005 Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé Karel  Moudrý

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2006 Bush odmítl námitky Merkelové ohledně Guantánama   
14. 1. 2006 Americký útok proti "Zawahirimu" vyvolal protesty   
13. 1. 2006 Britský důstojník: Americká armáda v Iráku je obětí institučního rasismu   
11. 1. 2006 Americká vojska střílela na iráckého novináře, oceněného čelnou mezinárodní cenou   
9. 1. 2006 Většinu amerických padlých mohly zachránit kvalitnější balistické vesty Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií   
3. 1. 2006 Bushova vláda už nebude financovat znovuvýstavbu Iráku   
22. 12. 2005 Saddám Husajn: "Američané mě mučili"   
20. 12. 2005 Prezident Bush znovu obhajoval odposlouchávání telefonů v Americe   
14. 12. 2005 George Bush: Výzvědné informace pro válku v Iráku byly chybné, přesto však bylo správné svrhnout Saddáma Husajna   

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2006 Jak Komenský zabloudil v Amsterodamu Adam Samuel Hartmann
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček