27. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 9. 2005

V devatenáctém a dvacátém století považovali filozofové a vědci náboženství v podstatě za mrtvé. V současnosti se však ukazuje, že ve Spojených státech a v rozvojovém světě je náboženský fundamentalismus nesmírně živý. Dokáží současní filozofové vysvětlit tuto překvapivou situaci? Robert Wollin z Newyorské univerzity argumentuje v časopise The Chronicle Review, že Jürgen Habermas je zřejmě jediným současným filozofem, který dokáže plodně vysvětlit vazby mezi sekulárním a náboženským světem.

Internetová reklama firmy BE
26. 9. 2005

Britská firma Be (bethere.co.uk) nabízí od nynějška zákazníkům broadbandové připojení s rychlostí až 24 megabitů za sekundu. Je to třikrát rychlejší připojení než dosud nejrychlejší britské připojení na net.

Tato šířka pásma umožní zákazníkům, aby sledovali v počítači prostřednictvím streaming zároveň dva televizní okruhy technické kvality High Definition. Zároveň mohou surfovat po internetu a telefonovat. Služba nijak neomezuje celkový měsíční objem stahování dat.

26. 9. 2005

Ofcom, britský úřad pro regulaci médií, kritizoval televizi BBC za zpravodajství o bombových atentátech v Londýně dne 7. července. BBC se omluvila za to, že odvysílala šokující záběry kriticky zraněného muže, který byl odnášen na nosítkách do jedné londýnské nemocnice.

Tytéž záběry posléze odvysílala komerční televize ITV a kulturní komerční okruh Channel Four, ale tyto televize Ofcom nekritizoval, protože rozhodl, že tato média použila dané záběry "v řádném kontextu".

Na drastické záběry, odvysílané v televizi BBC, si stěžovalo 26 diváků.

Ofcom konstatoval, že nemá nic proti odvysílání záběrů, jak zraněný člověk dostává cestou do nemocnice masáž srdce, ale dodal, že "výjimečně šokující a znepokojující" záběry musejí být "výjimečným způsobem zdůvodněny". Pokračoval: "BBC tyto záběry odvysílala jakoby jen tak mimochodem a komentář neodrážel vážnost situace. Vítáme přiznání BBC, že se záběry nebylo naloženo řádně a že neměly být takto odvysílány." Televize ITV se vyhnula kritice proto, že "vytvořila [pro tyto záběry] jasný narativní kontext prostřednictvím citlivého doprovodného komentáře".

Podrobnosti v angličtině ZDE

31. 10. 2005

Turecko
27. 9. 2005

Zdá se, že České republiky se to netýká. Za několik dní, 3. října, zahajuje Evropská unie (EU) jednání o přistoupení Turecka do Evropy. Děsí vás to, nebo ne? Vypadá to, že všem je to jedno. Zkrátka, v České republice si o tom nikdo nic nemyslí, protože se nás to netýká. Pozor! je tu výjimka: "proevropský" europoslanec Josef Zieleniec vysílá již přes rok varovné signály proti přijetí Turecka. Proč?

27. 9. 2005

Po sečtení téměř 90 procent hlasů bylo zjevné, že, jak se očekávalo, všeobecné volby v Polsku vyhrála pravice. Podle odhadů, založených na zjišťování, jak voliči hlasovali, u východů z volebních místností, získala konzervativní Strana zákona a spravedlnosti 27,8 procent a Občanská platforma, prosazující zásady volného trhu, získala 24.1 procent. Skandály postižená vládnoucí Aliance demokratické levice dostala zřejmě jen 11,2 procent. Obě pravicové strany mají kořeny v odborovém hnutí Solidarita z osmdesátých let. Strana zákona pořádku proto sice prosazuje tržní ekonomiku, avšak zároveň i vládní sociální programy. Účast ve volbách byla velmi nízká, jen 40 procent. Podle polské televize získají dvě pravicové strany v parlamentě sice většinu 305 (z celkového počtu 460) křesel, avšak nebudou mít dvoutřetinovou většinu, které by bylo zapotřebí ke změně ústavy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

27. 9. 2005

Policejní prezident Vladislav Husák udělil dva tresty za to, že policie nezasáhla při koncertu neonacistických kapel 17. září v Křtěticích na Strakonicku, jehož se zúčastnilo asi 500 neonacistů z ČR a ze zahraničí a při němž účastníci zvedali ruce k nacistickému pozdravu. Za trestuhodnou nečinnost policie vůči akcím neonacistů jsme kritizovali zejména ministra vnitra Bublana a samotného Husáka v článku "Policie slouží neonacistům jako ochranka". Výsledkem kritiky médií a následné interpelace ve sněmovně je jedině to, že Husák dvěma šéfům jihočeské policie snížil hodnost - o jeden stupeň na dobu jednoho roku. Stalo se tak zástupci ředitele krajské policejní správy Janu Bouchalovi a zástupci ředitele okresní správy ve Strakonicích Vojtěchu Chumovi.

A to má být vše ???

Namísto interního vyšetřování a exemplárních trestů pro celou řadu policistů - včetně samotného Husáka, specialistů z protiextremistického oddělení, analytiků, zpravodajců a dalších - jen dva, na dočasnou dobu degradovaní policejní šéfové. Ryba policejní netečnosti ke krajně nacionalistickým a neonacistickým extremistům už ale dávno smrdí od hlavy po ocas.

27. 9. 2005

Avanti popolo
27. 9. 2005

Internetové rádio, připravované několik měsíců z hloubi mnohými démonizovaného Rudého domu, je zvláštní. Je zvláštní proto, že 12 hodin programu tvoří zkušený publicista, bývalý dlouholetý redaktor Českého rozhlasu, dnes také redaktor internetového Rádia Hortus Petr Burda a snad až příliš mladý, ale inteligentní ekonomický redaktor Milan Rokytka. Z pochopitelných důvodů jeho koncepce odpovídá primární cílové skupině - stárnoucím členům a voličům KSČM. Z řady detailů hudební dramaturgie, ale i názvů jednotlivých pořadů se dá usuzovat, že se oba dva autoři tvorbou rudé vysílačky neskutečně baví - na účet posluchačů, vnějších komentátorů této mediální exotiky, rozčilené vdovy po Karlu Krylovi i na účet investorů rádia. Některé hudební výlety obou redaktorů do kategoerie "oldies" jsou totiž určeny úplně jiné věkové i názorové kategorii posluchačů.

V programu Rádia Haló Futura je takováto pluralita parodií na parodii... V ostatních rádiích zase chybí.

27. 9. 2005

Média udržují veřejnost v setrvalém přesvědčení, že psychiatrie je selhávajícím odvětvím vězeňství. O psychiatrii se občané dozvídají pouze to, že zlí psychiatři zavírají pacienty do klecí a neschopní psychiatři neudrží nebezpečné pacienty v klecích. Ve skutečnosti je psychiatrie lékařský obor, který nemá za cíl udržovat nemocné pod zámkem, ale diagnostikovat, studovat a léčit duševní onemocnění a také jim předcházet a nemocné rehabilitovat a resocializovat. Těmto cílům rozhodně neprospívá od soudů do psychiatrických léčeben směřující stálý proud agresorů, terorizujících nemocné i personál.

Desítky let víme, že takoví jedinci do psychiatrických léčeben nepatří.

27. 9. 2005

GMO-skandál v Austrálii:

Miliony sazenic řepky byly zlikvidovány v Novém Jižním Walesu (NJW), protože při polních pokusech s různými odrůdami řepky byla nalezená genetická kontaminace. Vláda Nového Jižního Walesu se v reakci na to rozhodla do března 2008 zakázat jakékoli pěstování GMO.

Znepokojení nad neschopností firem genetického byznysu udržet GMO v patřičných mezích vyjádřil i ministr zemědělství Západní Austrálie Kim Chance.

27. 9. 2005
Reakce na článek Josefa Víta "Ekologie, nebo pokrok?"

Nerad bych autora jakkoliv napadal, ale argumenty, které uvádí, jsou pohodlné, sobecké a navíc přitažené za vlasy, píše Michal Zeman.

Nálepkuje lidi, kteří s ním nesouhlasí - ekology. Kdo je ekolog? Člen nějakého radikálního sdružení, požadujícího návrat na stromy? Nebo je to i člověk nikde neorganizovaný, který má rád přírodu a bolí ho, když se marnotratně likviduje? Nebo někdo, komu vadí, že jeho děti budou umírat na rakovinu ve dvaceti letech, protože ve městech vdechují každý den větší a větší svinstva? V tom případě jsem i já ekolog.

27. 9. 2005

Poznámky k reakcím Františka Hájka "Ještě jednou o automobilismu" a Josefa Víta "Ekologie, nebo pokrok?"

Předpokládám, že jen při trochu pozornějším čtení mého původního článku by byl zřetelnější hlavní nosný argument, že tržní prostředí s odlišně nastavenými parametry je také schopné generovat ekologicky a ekonomicky zajímavé alternativy i v dopravě.

26. 9. 2005

Z tiskové zprávy České televize: "Film scenáristy a režiséra Bohdana Slámy Štěstí získal na Mezinárodním filmovém festivalu ve španělském San Sebastianu hlavní cenu Zlatou mušli. Cenu Stříbrné mušle za nejlepší ženský herecký výkon dostala Anna Geislerová."

Na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti označil nestor českých filmových kritiků A.J. Liehm Slámovo Štěstí za "neskutečný slaďák". Britské listy se však k tomuto filmu stavějí podstatně příznivěji, recenze BL ZDE.

27. 9. 2005

Časopis vychází od roku 1985, do roku 1989 to byl samizdat. Název prý vymyslel František Stárek, vydavatel samizdatového časopisu Vokno. Revui založili Ivan Lamper, Jáchym Topol a Viktor Karlík. Šéfredaktorem původně recesistického Revolver Revue byl Jáchym Topol, jako redaktoři na něm pracovali také Bondy a Placák. Na jeho činnosti se podílel i Vít Kremlička. Autorem grafické úpravy byl Jiří Kolář. V současné době časopis vede Terezie Pokorná. Dnešní čtvrtletník Revolver Revue, "věnovaný literatuře a výtvarnému umění v širších společenských souvislostech", označuje redakce jako "časopis do knihoven znalců". A nemá to být recese.

"Sny jsou hrozné: všechno, co zamítnu nebo nad čím zvítězím v bdění, se v nich objeví," píše Jaromír Zelenka v meditativní próze Obrušování hvězd. Výběrem z "intimního deníku", vznikajícího v průběhu dvou desetiletí, představujeme básně Ivo Vodseďálka, jejichž publikaci v pětisvazkovém souboru Díla autor zamítl. Autorem leptů je Tomáš Laub, barevným linorytem se zabývá Pavel Piekar - oba se v odpovědích na otázky Viktora Karlíka dotkli tématu současných podmínek "uměleckého provozu": zatímco Piekar konstatuje, že "možnost vystavovat je hodně příjemná a případné ocenění také, ale vliv to skoro žádný nemá", Lauba potěšil přístup galeristy Miloslava Navrátila, kterého "nezajímalo, z jaké jsem školy, co mám za titul, jen vlastní práce. "

27. 9. 2005

STÍŽNOST POLICEJNÍMU PREZIDENTOVI HUSÁKOVI

Nedivím se už, že slušný, do obleku oblečený úředník, hlavní hrdina filmu Volný pád, William Foster (Falling Down, Michael Douglas, USA, 1993, režie Joel Schumacher), vychází z auta po dlouhých hodinách bezmocného čekání v automobilové zácpě uprostřed Los Angeles , odhazuje kravatu, bere arzenál zbraní a začne si své nevyřízené účty se společností vyřizovat sám - s puškou v ruce, bez ohledu na pravidla a zákony. Psychologická studie vzteku o tom, jak to může dopadnout, až jednomu slušnému člověku jednou rupne v bedně...

Pocit bezmoci z neschopnosti a lenosti mužů zákona můžete získat i v Praze. Pro drsné zážitky nemusíte ani chodit do kina, ani bydlet ve slumech americké megapole či bezmocně jako kolečko v systému čekat, až se kolona aut pohne či až vám někdo rozmění drobné na telefon. Stačí navštívit během dne náměstíčko před hypermarketovou čtvrtí Smíchova - před stanicí metra Anděl.

Kauza Maksimov, Karlovy Vary - soudkyně JUDr. Jaroslava Krůšková
26. 9. 2005

Znepokojující zpráva pro nejvyšší státní zástupkyni, ministra vnitra i ministra spravedlnosti

Okresní soud v Karlových Varech zprostil obžaloby ruské podnikatele Vladimíra Maksimova a Světlanu Vojtkovou. Ti byli obžalováni z pokusu o podvod, na základě padělané smlouvy o nájmu. Soudkyně JUDr. Jaroslava Krůšková odůvodnila rozhodnutí senátu nedostatkem důkazů. O nevině obžalovaných však přesvědčena nebyla. Státní zástupce se odvolal.

Tuto kauzu BL dlouhodobě monitorují, neboť ji považují za flagrantní selhání systému spravedlnosti, spojenou s nedbalostní i úmyslnou trestnou činností osob, které by měly být zárukou právních jistot a bezpečnosti občanů - a nejen v Karlovarském kraji... Místo toho napomáhají zločincům nebo se sami na zločinné činnosti podílejí. Boj za spravedlnost je pro křivě obviněného nejen vyčerpávající psychicky, ale i finančně. Na konci je sice (možná) člověk se skřípěním zubů systému osvobozen, ale psychicky zlomený a vůči spravedlnosti, právu a tomuto státu zahořklý.

Přinášíme vám příběh, který se doopravdy stal. Oproti zvyklostem nejsou jména osob pozměněna - naopak. Ti kterých se tato kauza bezprostředně týká - včetně státního zástupce Pecky - musí vědět, že pracují pod veřejnou kontrolou.

R. Kvacskai, 22. 11. 2004: Jak daleko může právník s drzostí dojít ZDE

Štěpán Kotrba, 12. 1. 2004 Karlovarská spravedlnost ZDE
26. 9. 2005

Když mi vyšel článek o standardním evropském spropitném, všimném čili "dýšku", ve které jsem jistě jenom z pokročilé mladické nerozvážnosti spojil jeho výpočet s částkou, kterou zaplatil PKN Orlen za Unipetrol, netušil jsem vůbec, že se budu k tomuto tématu ještě někdy vracet. Záhy však oficiální závěry nezávislého vyšetřování polského Sejmu ukázaly na drobné názvoslovné nuance v účetnictví PKN, které ukazují možné všimné ve výši 42 milionů euro. Je to po přepočtení kursem eura ke Kč v limitu standardního evropského spropitného 8 až 10 procent z ceny Unipetrolu v českých korunách a musím říci, že tato souhra náhod mne pobavila a potěšila zároveň.

Sin City
26. 9. 2005

Film, v němž se takřka neustále vraždí... pokud se v něm tedy zrovna nesouloží, nemučí nebo nepojídají lidské pozůstatky.

Navíc film, který je takřka doslovně věrný své předloze, kterou je onen "úpadkový" žánr jménem komiks -- a který v podstatě vznikl rozhýbáním, namluvením a oživením oněch obrázků s textovými bublinami. Hnus, vykřiknou mravokárci -- jedna má známá ostatně z filmu po dvaceti minutách utekla. Co na to odpovědět? Snad jen to, že film Sin City: Město hříchu je svou uměleckou formou (opakování důležitých motivů, syrovost a stylizovanost příběhů a postav) i mravním obsahem skutečnou baladou, o jakých jsme se učili ve škole v hodinách literatury, a jeho autoři jsou skutečnými Karly Jaromíry Erbeny pro 21. století.

26. 9. 2005

Potřebuji zpopularizovat stránky Ludvíka Vaculíka, které jsem vytvořila za pomoci přátel (a se spisovatelovým souhlasem, píše Alena Janková, knihovnice z Rychnova nad Kněžnou.

Stránky jsou na adrese www.ludvikvaculik.cz. Vřele doporučujeme.

26. 9. 2005

Bylo mi osm, když jsem poprvé držel v ruce knihu J.M.Trosky Zápas s nebem. Úplně mě pohltila a vzápětí jsem jedním dechem přečetl trilogii Kapitán Nemo od téhož autora. Tato dílka stála na počátku mé celoživotní lásky k žánru science fiction a nebýt jich, nikdy bych se nedopracoval k četbě řady špičkových románů a povídek jako byly Solaris či Pánův hlas od Stanislawa Lema, Les či Kulhavý osud od bratří Strugackých, Jak vypálit Chrome Williama Gibsona, Královnu cikád od Bruce Sterlinga a mnoho jiných titulů.

The Plastic People of the Universe - Pašijové hry na Hrádečku (1978) Kába a Vráťa - detail, Foto: Ondřej Němec
26. 9. 2005

SVĚDECTVÍ

Vzpomínky účastníka podzemního dění

Jiří Černega

Mladí se mě ptávají, jaké to bylo "za nás", tj. v sedmdesátých letech. O tom, by se dala napsat celá kniha, což vůbec nemám v úmyslu, a tak jenom pár vzpomínek na to, jak jsem to tehdy prožíval já.

Jan Žižka z Trocnova
27. 9. 2005

Dominantní proud socialistického ekonomického myšlení je tvořen debatou o variantách tržního socialismu

vystoupení z teoretické konference "Strategie a priority levice a možné cesty přechodu k socialismu ve světě i v ČR" s mezinárodní účastí zástupců PDS, Rifondazione, Munkáspárty, KSS a KKE, kde za KSČM vystupovali i Václav Exner a Miloslav Ransdorf, Josef Heller a Josef Skála

Na mapě názorů na socialismus nemohou vedle rudé barvy chybět i barvy jiné. Vně našeho zájmu a mimo potřebnou komunikaci nemůže zůstat barva "pouze" červená, tj. názory, které vyjadřuje zejména Socialistická internacionála. Nejen komunisté, ale i sociální demokraté po válce prošli určitým vývojem a stále zde existuje křídlo, pro které není socialismus prázdným pojmem, nemluvě o tom, že sociální stát lze vnímat jako důležitý předstupeň socialismu - tak to vnímal např. už Fourier či Černyševskij.

26. 9. 2005

aneb co by se vysokoškolskému pedagogovi stávat nemělo

Reklama má mnoho podob. Jednou z nejúčinnějších je využití aktivisticko-publicistických metod, odvozených od takzvaného guerilla marketingu. Bojovou hru na téma autor a jeho nezadatelné právo na otištění čehokoliv se pokusil nedávno sehrát s redakcí Britských listů i poněkud kontroverzní pedagog FSV UK.

Po dohodě s Jakubem Patočkou tento text v autorem zkrácené podobě (7400 znaků) vychází v Literárních novinách dle příslušných ustanovení tiskového zákona o právu na odpověď na text, zveřejněný v předchozím čísle Literárních novin a na serveru Česká média Petrem Šafaříkem.

Český sen - dílo nebo podvod? TÉMA BL

26. 9. 2005

Kotrba hrubě překrucuje fakta, lže a uboze pomlouvá - poradím se s nějakým právníkem

Chci se vyjádřit k pomlouvačnému a lživému textu Štěpána Kotrby:

3. 9. 2005

V srpnu 2005 přispělo celkem 109 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 14 578 Kč. (Viz apel Jana Čulíka "Proč to nejde".) Na internetovém účtu Paypal máme nyní 746.73 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než osm tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 Přepólovaná alternativa Ondřej  Slačálek
23. 9. 2005 Rifkinova zpráva o zániku jednoho amerického snu Josef  Brož
23. 9. 2005 Čin hodný Josepha Goebbelse   
21. 9. 2005 Turecko mělo být v EU dávno před Bulharskem a Rumunskem Milan  Kulhánek
20. 9. 2005 Miluji tě, Rudolfe Bohumil  Kartous
19. 9. 2005 Je rozumné používat pojem "rasa"?   
16. 9. 2005 Cizinci mohou dostat v Německu německé občanství, ale... Tomáš  Krček
16. 9. 2005 Drama lidského života Jan  Čulík
15. 9. 2005 Zasmrádlé rasistické teplíčko ve střední Evropě Jan  Čulík
15. 9. 2005 Ženy chtějí dobrovolně zemřít Václav  Dušek

Český sen - dílo nebo podvod? RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Český sen trvá Bohumil  Kartous
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík
12. 9. 2005 Vít Klusák: Čulík je neseriozní novinář   
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
14. 7. 2004 Český sen žaluje ODS a supermarket Julius Meinl za porušení autorských práv   
9. 7. 2004 Český sen je úžasný projekt...   
8. 7. 2004 Český sen: zábavný průvodce zemí, kde se neřežou hlavy Ondřej  Čapek
7. 7. 2004 Film Český sen: zklamání Jan  Čulík
12. 2. 2004 Český sen: Kultura hypermarketů   
23. 7. 2003 Invitation: "The Czech Dream" project in London   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
20. 9. 2005 Co nebylo řečeno o termojaderné fúzi Michal  Ruman
15. 9. 2005 Francie kompenzuje drahou ropu Simone  Radačičová
15. 9. 2005 Jak čelí chudý Jih růstu ceny ropy? Simone  Radačičová
13. 9. 2005 Ještě jednou o termojaderné fúzi Michal  Mašín
13. 9. 2005 Skutečně už hrozí konec ropné éry?   
12. 9. 2005 Sluneční energie bez kompromisů Michal  Ruman
12. 9. 2005 Bude mít hurikán Katrina vážné hospodářské následky?   
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
12. 9. 2005 Bionafta - pouhá náhrada bez řešení problému?   
11. 9. 2005 Británie: Tajný plán omezit prodej benzínu   

Die Linke - levicová volba německé politiky RSS 2.0      Historie >
14. 9. 2005 Výsledek německých voleb v mlze Richard  Seemann
25. 7. 2005 SRN: Konzervativci a liberálové ztrácejí většinu Richard  Seemann
25. 7. 2005 SRN: Lafontaine jako divoká karta německých voleb Tomáš  Krček
19. 7. 2005 PDS se přejmenovala na Levicovou stranu Milan  Neubert
27. 6. 2005 Německá radikální levice před volbami Milan  Neubert
20. 6. 2005 Lafontainův pokus o comeback Richard  Seemann
25. 5. 2005 Útěk dopředu Tomáš  Krček
25. 5. 2005 Lafontaine na protest vystoupil z SPD Milan  Neubert
25. 11. 2004 Odpadlíci od SPD a PDS se rozhodli založit stranu   
30. 9. 2004 Co přinesly volby v Německu? Tomáš  Krček

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   
1. 9. 2005 Proč české servery ignorují Utah?   
26. 8. 2005 Velvyslanec ČR v Austrálii nepravdivě informuje o Czechteku Bushka  Bryndová
24. 8. 2005 Hysterie a zaujatost by při seriózním řešení problémů neměly mít místo Josef  Provazník
23. 8. 2005 Czechtek: Konečně pravda!   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   
2. 9. 2005 "Jen kurvy se musí líbit, básně ne!" Martin  Škabraha
2. 9. 2005 Petr Zvěřina = beránek, který snímá hříchy světa Štefan  Švec
2. 9. 2005 Má estetika v kostce Boris  Cvek

Jean Charles de Menezes - nevinně usmrcený Brazilec v Londýně RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2005 Do de Menezese stříleli třicet vteřin   
24. 8. 2005 Policisté zabili Brazilce, protože neměli v metru signál   
22. 8. 2005 Policie věděla, že Brazilec není bombový atentátník   
19. 8. 2005 Proč přišel Jean Charles de Menezes o život   
18. 8. 2005 Šéf londýnské policie se snažil zabránit nezávislému vyšetřování tohoto incidentu   
15. 8. 2005 Smrt v Stockwellu: Nezodpovězené otázky   
13. 8. 2005 Britská policie o usmrceném Brazilci lhala Fabiano  Golgo
5. 8. 2005 Tachovsko a Londýn: dva případy policejní brutality Thomas  Franke
1. 8. 2005 Zastřelen na útěku Michal  Jurza
27. 7. 2005 Policie nalezla atentátníkův automobil   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2005 Šátky a pomeranč Dušan  Malíř
21. 9. 2005 Hrdá bolest Antonín  Sova
20. 9. 2005 Do Viňasu přišel Bouzek Petr  Štengl
19. 9. 2005 * * * Viola  Fischerová
13. 9. 2005 Chtít se popálit Bohumil  Kartous
12. 9. 2005 Štěpánek: Čech a Němec Ivan  Blatný
9. 9. 2005 Večerní strofa Vít  Kremlička
8. 9. 2005 Báseň aktivního nesportovce Petr  Kuklerka
7. 9. 2005 * * * Naděžda  Plíšková
6. 9. 2005 * * * Štěpán  Nosek

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

Filmový festival v Karlových Varech - 2005 RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2005 Večeře u Noriko: Vynikající japonský film Ema  Čulík
10. 7. 2005 Noriko's Dinner Table: An outstanding Japanese film Ema  Čulík
8. 7. 2005 Ostravske dřysty po britsku Štěpán  Kotrba
8. 7. 2005 Petrohradský mýtus žije dál v Městě bez slunce Ema  Čulík
8. 7. 2005 The Petersburg Myth lives on in Sunless City Ema  Čulík
8. 7. 2005 Sluneční stát leží tak trochu pod mrakem Ema  Čulík
8. 7. 2005 Štěpán Kotrba: "My Češi jsme tak výjimeční, že nám nikdo, kdo není jedním z nás, nemůže porozumět" Jan  Čulík
8. 7. 2005 Slnečný štát: Sociálny gýč Igor  Daniš
7. 7. 2005 Broken Flowers -- Zlomené květiny Markéta  Sulovská
7. 7. 2005 Zelenkův nový film: v smějících se očích se nám objevuje slza Ema  Čulík

Český film RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

Letní filmová škola, Uherské Hradiště RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík
1. 8. 2005 Skončila letošní Letní filmová škola - většina nových českých filmů byla nevýrazná Jan  Čulík
30. 7. 2005 O sporné redakční politice hradišťských Filmových listů Petr  Šafařík
29. 7. 2005 Štěstí Bohdana Slámy - nejlepší český film letošní sezóny? Jan  Čulík
28. 7. 2005 A. J. Liehm: Každá dobrá kultura je kritika proti Jan  Čulík
27. 7. 2005 A 'new' Czech film full of old ideas and sterotypes Ema  Čulík
27. 7. 2005 "Nový" český film plný starých myšlenek a stereotypů Ema  Čulík
26. 7. 2005 Jsem typický Michelangelo, který maluje Sixtinskou kapli Jan  Čulík
25. 7. 2005 Krev zmizelého - východoevropský western Jan  Čulík
25. 7. 2005 Letos žádné zázemí pro novináře Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
23. 9. 2005 INVITATION   
15. 9. 2005 15 let Českého dialogu a Libri prohibiti   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
6. 9. 2005 Dnešním časopisům pro děti něco chybí... Štefan  Švec, Jan Čulík
2. 9. 2005 Co hledám v literatuře já Štefan  Švec
26. 8. 2005 Podpořte Českou knižnici Jiří  Holý
13. 7. 2005 Zkrat B. T. Chrochtan
11. 7. 2005 Vztah církve a pracujícího lidu Štěpán  Okač

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda
6. 9. 2005 Post-moderní reforma školství v ČESKU jako příležitost pro (všeho)schopné Ivo V. Fencl
30. 8. 2005 Kluci hrajou počítačové hry, holky dělají domácí úkoly   
5. 8. 2005 Británie: Studentům bude trvat 15 let, než splatí dluh za vysokoškolské studium   
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2005 Vatikán: Homosexuálové budou mít zakázáno stát se knězem   
7. 9. 2005 Poslanci obdrželi petici pro registrované partnerství   
7. 9. 2005 Foglar, homosexualita, skejťácké paradigma a ideál jáství Jan  Stern
1. 8. 2005 Írán popravil dva mladé gaye   
4. 7. 2005 Elton John: Skoncujte s globálním útlakem homosexuálů   
1. 7. 2005 Proč je registrované partnerství důležité pro všechny Václav  Beneš
30. 6. 2005 Navzdory zuřivému odporu katolické církve Španělsko legalizovalo homosexuální manželství   
13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2005 BBC terčem kritiky za zpravodajství o útocích ze 7. července   
18. 9. 2005 Tony Blair zaútočil na BBC "za její antiamerikanismus"   
18. 9. 2005 Blair "poslal s nadšením" vojáky do Iráku   
14. 9. 2005 Vegetariánství škodí zdraví Petr  Wagner
14. 9. 2005 Děti prý mohou být vegetariány! Bohumil  Kartous
14. 9. 2005 Špatná mapa ve vysílání ČT 1 Roman  Staněk
12. 9. 2005 Český sen, cenzura v televizi a mediální manipulace Jan  Čulík
8. 9. 2005 Nacističtí vrahové v tajných službách Pavel  Barák
2. 9. 2005 Ubráníme se? -- pokus o stručnou typologii současné mediální manipulace Bohuslav  Binka
27. 8. 2005 Bývalý šéf BBC požaduje "pravdu a krásu" v televizním vysílání   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 9. 2005 Je načase stáhnout západní vojáky z Iráku?   
14. 9. 2005 Více než 100 osob usmrceno při bombovém atentátu v Bagdádu   
12. 9. 2005 Konec moderního světa   
12. 9. 2005 Otazníky kolem 11. září   
12. 9. 2005 11. září 2001 - jeden velký otazník Petr  Schnur
1. 9. 2005 Kenneth Clarke ostře zaútočil na Blaira kvůli válce v Iráku   
27. 8. 2005 Británie začíná deportovat Kurdy do Iráku   
25. 8. 2005 George W. Bush se tak unavil na dovolené, že musel jet na druhou dovolenou   
24. 8. 2005 Proměňuje se Irák v islámský stát?   
18. 8. 2005 Zabrání svět americké okupaci Íránu? Mojmír  Babáček

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2005 Václav Klaus: Evropa musí odmítnout pojem evropského občanství   
13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
3. 5. 2005 Aby se špinavé od čistých peněz rozeznaly Štěpán  Kotrba
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2005 Softwarové patenty - slovo na rozloučenou Jaroslav  Zvěřina
8. 7. 2005 Jde o obrovské peníze z licenčních poplatků a patentových sporů   
1. 7. 2005 O softwarových patentech   
30. 6. 2005 NE softwarovým patentům!   
30. 6. 2005 Softwarové patenty a demokracie v EU Jaroslav  Zvěřina
28. 6. 2005 Americký Nejvyšší soud: kopírování hudby je protizákonné   
24. 6. 2005 Demokracie v EU Ano či Ne - to již brzy napoví jednání o softwarových patentech   
7. 6. 2005 Proč říkám ANO! podniku Microsoft   
7. 6. 2005 Software je jako sex. Nejlepší je zadarmo!   
16. 5. 2005 Zbavte se Microsoftu a ušetříte miliony   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný