27. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 9. 2005

Šedesátá Revolver revue

Časopis vychází od roku 1985, do roku 1989 to byl samizdat. Název prý vymyslel František Stárek, vydavatel samizdatového časopisu Vokno. Revui založili Ivan Lamper, Jáchym Topol a Viktor Karlík. Šéfredaktorem původně recesistického Revolver Revue byl Jáchym Topol, jako redaktoři na něm pracovali také Bondy a Placák. Na jeho činnosti se podílel i Vít Kremlička. Autorem grafické úpravy byl Jiří Kolář. V současné době časopis vede Terezie Pokorná. Dnešní čtvrtletník Revolver Revue, "věnovaný literatuře a výtvarnému umění v širších společenských souvislostech", označuje redakce jako "časopis do knihoven znalců". A nemá to být recese.

"Sny jsou hrozné: všechno, co zamítnu nebo nad čím zvítězím v bdění, se v nich objeví," píše Jaromír Zelenka v meditativní próze Obrušování hvězd. Výběrem z "intimního deníku", vznikajícího v průběhu dvou desetiletí, představujeme básně Ivo Vodseďálka, jejichž publikaci v pětisvazkovém souboru Díla autor zamítl. Autorem leptů je Tomáš Laub, barevným linorytem se zabývá Pavel Piekar - oba se v odpovědích na otázky Viktora Karlíka dotkli tématu současných podmínek "uměleckého provozu": zatímco Piekar konstatuje, že "možnost vystavovat je hodně příjemná a případné ocenění také, ale vliv to skoro žádný nemá", Lauba potěšil přístup galeristy Miloslava Navrátila, kterého "nezajímalo, z jaké jsem školy, co mám za titul, jen vlastní práce. "

"To mě velice povzbudilo a dohodli jsme termín, který ale změnila povodeň", říká Tomáš Laub. Petr Stehlík vybral a přeložil ukázky z prozaického cyklu Společný pokoj chorvatského spisovatele Krešimira Mićanoviće, který je kaleidoskopem fragmentárních záběrů ze života východoevropských lektorů hledajících bydlení v jednom západoněmeckém městě: "Také mi řekli, abych si v žádném případě nepronajímal o něco levnější byt na druhé straně řeky, protože je tam nízký terén. Zvláště mě varovali před čtvrtí, která je hned na nábřeží a jejíž přízemí alespoň jednou ročně zaplaví rozvodněná řeka."

Povídka autora s pseudonymem Cyboy se jmenuje Láska v exilu, fotografie Michala Kalhouse komentuje Miroslav Koval: "Běžné věci denní potřeby tu v hlavní roli přesahují svůj původní účel i daný rozměr a dosahují monumentality." Po Ivanu Sobotkovi a Miloslavu Chlupáčovi navštívil Karel Cudlín a Viktor Karlík ateliér Rudolfa Dzurka. Podobně jako Cyboyovo vyprávění a Mićanovićovy fragmenty sledují texty Roberta Krumphanzla, Jaroslava Formánka a Jana Smutného možnosti postav, které jsou konfrontovány se svým údělem cizince. Kromě ukázek z jejich próz najde čtenář v rubrice Nové práce sochy, malby a kresby Maria Kotrby, Moniky Havlíčkové, Jana Paula a Jindřicha Fischela.

Jan Sokol představuje Jana Pasálka, malíře a restaurátora, který "neznal rozdíl mezi dnem a nocí". O tom, že není důležité, do jak vzdálené ciziny člověk zavítá, ale co si tam dokáže představit, hovořil s Markem Vajchrem v rr interview Petr Holman, který několik let vyučoval češtinu na amerických a indických univerzitách. Některé z předchozích textů zmiňují obavy Středoevropanů z rozvodněných řek, Holman si mimo jiné všímá fenoménu "ghátů", říčních naplavenin Gangy, které jsou působivým jevištěm koloběhu života a smrti. Juraj Horváth a Helena Šantavá představují své studenty z ateliéru ilustrace a grafiky na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

Ukázky z knihy Anny Stěpanovny Politkovské Druhá čečenská vybrali a přeložili Hana Svobodová a Michal Kosák, Petr Onufer přeložil a komentuje esej Mýtus o Americe amerického literárního vědce a historika Sacvana Bercovitche, jehož metoda a styl jsou "nenápadné, a přece zásadní".

"Knihtisk se vrací jako subkultura", čteme v rozhovoru, který o newyorském nakladatelství Ugly Duckling Presse vedla s Annou Moschovakis a Matveiem Yankelevichem Veronika Tuckerová. V rubrice Z dílen grafiků představujeme Roberta V. Nováka, v couleru věnují svou pozornost novinkám ze světa literatury, výtvarného umění, divadla a filmu Pavla Pečinková, Marek Vajchr, Michael Špirit, Vladimír Mikulka, Pavel Kalina, Jan Pospíšil, Lucie Bartoňová, Michal Kosák, Karel Haloun, Robert Janás a Veronika Tuckerová.

                 
Obsah vydání       27. 9. 2005
27. 9. 2005 Jürgen Habermas, náboženství a postsekulární společnost
26. 9. 2005 V Londýně je k dispozici 24 megabitový broadband za 1000 Kč měsíčně
26. 9. 2005 BBC terčem kritiky za zpravodajství o útocích ze 7. července
31. 10. 2005
27. 9. 2005 Chtějí Češi Turecku vyklovat evropské oči? Josef  Brož
27. 9. 2005 Polsko: volby vyhrála "sociálně orientovaná" pravice
27. 9. 2005 Smradlavá policejní ryba Štěpán  Kotrba
27. 9. 2005
27. 9. 2005 Radio Haló Futura - bandiera rossa Štěpán  Kotrba
27. 9. 2005 Psychiatrie - další oběť deviantů Ivan  David
27. 9. 2005 Zákaz pěstování GMO v Novém Jižním Walesu a likvidace milionů sazenic řepky Linda  Nová
27. 9. 2005 Pokud hrozí rostlince či broučkovi zmizení z planety, má větší cenu, než každý z nás
27. 9. 2005 Automobilismus, ekologie a pokrok Michal  Brož
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian
27. 9. 2005 Šedesátá Revolver revue
27. 9. 2005 Opilí a agresivní bezdomovci na zastávce autobusu Štěpán  Kotrba
26. 9. 2005 Organizovaný zločin v Karlových Varech je silnější než spravedlnost Robert  Kvacskai
26. 9. 2005 Tips aren't included II. Ladislav  Žák
26. 9. 2005 Sin City: Město ctnosti? Ondřej  Slačálek
26. 9. 2005 Stránky věnované spisovateli Ludvíku Vaculíkovi
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
26. 9. 2005 Sedmdesátá léta v Čechách Jiří  Černega
27. 9. 2005 Bratr Žižka dobře věděl, proč si hlídal pikharty a adamity Jiří  Dolejš
26. 9. 2005 Český sen mediálního břídila Štěpán  Kotrba
26. 9. 2005 Hysterická a vulgární mlátička Britských listů Petr  Šafařík
3. 9. 2005 Hospodaření OSBL za srpen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce