27. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 4. 2005
Na straně aktiv byly dvě miliardy dolarů, investovaných do vojenského trumfu, do atomové bomby. Na straně pasiv bylo 10 miliard dolarů, které udělaly ze Stalina potenciálního vládce Evropy. To, jak válka pokračovala, mohlo jedině znamenat, že pád Hitlerova Německa povede k hegemonii Sovětského svazu nad východní a jihovýchodní Evropou. A nebylo jasné, jak se ožebračení občané jižní a západní Evropy - v Itálii, v Řecku, ve Francii - postaví vůči politické ideologii neporazitelného Sovětského svazu. Výsledek války byl nevyhnutelný a nebyl tím, co oba političtí představitelé chtěli. Ani Churchill ani Roosevelt nebyli ochotni přijmout tuto katastrofu.

Zničení Drážďan a Hirošimy bylo začátkem studené války. Bylo výhrůžkou Stalinovi. Spojenci se snažili ovládnout svět a civilní obyvatelstvo se stalo jejich rukojmím, argumentuje německý historik Jörg Friedrich, autor nedávné, mezinárodně proslulé knihy Der Brand (Oheň) o spojeneckém bombardování Německa.

Shrnutí článku, který původně vyšel v listě Die Welt

26. 4. 2005

Chceme-li definovat homosexualitu, definujeme ji jedině na základě sexuálních vztahů, v tomto případě ke stejnému pohlaví. Pokud je homosexualita takto definována, nezáleží už na tom, jestli dotyčný jedinec praktikuje sexuální styk. Náboženští odpůrci ale naopak činí rozdíl mezi sociální skupinou definovanou na základě sexuálních vztahů a praktickým naplňováním této definice. To pro začátek.

27. 4. 2005

Korupce: Prozradíte-li podvod, můžete čekat, že vás vyhodí z práce

Jedna z mnoha věcí, kterými se liší evropský Východ a evropský Západ, je i fungování etiky v akademickém prostředí. Na Západě, a ovšem též i v USA, již tak dvě desetiletí probíhá úsilí o dobudování velmi formalizovaného systému. Ten sice byl již vytvářen dříve, ale jak ukázalo několika spektakulárních kauz, nefungoval natolik spolehlivě, aby jim mohl zabránit. Úlohu katalyzátoru sehrála pověstná studená fúze na konci osmdesátých let, kdy v globálním přímém televizním přenosu byl světu a lidstvu s velkou pompou oznámen objev, který se vůbec nekonal.

Měl to být objev termojaderné reakce odstartované za pokojové teploty. Při dodržení elementárních pravidel by k této celosvětové blamáži nemohlo dojít.

27. 4. 2005

Podstatné v těchto dnech není to, že Gross a ČSSD se uspokojili odřezáním "zrádců" od jejich stranických funkcí a původně tolik žádanou "vládu bez politických špiček" rychle pohřbili na hřbitově dějin, zásadní věcí dneška jsou příští volby. Zdá se mi přirozené, že celá vládni krize mnoho občanů na dlouho dobu odradí od kolaborace s českou politickou garniturou. Vlastně nepřesvědčil nikdo, nejméně pak ČSSD a US-DEU.

27. 4. 2005

Vědci zjistili, že došlo k obrovskému zrychlení rozpadu ozónové vrstvy nad Arktidou. Během zimy se jí rozložilo 30 procent.

Reportéři ČT
27. 4. 2005

Králová a Erva jako reportéři České televize

Média podle odstupujícího premiéra Stanislava Grosse rozkládají ústavní systém a zpravodajské služby by se jimi měly zabývat. To řekl Gross v nedělním pořadu ČT 1 Otázky Václava Moravce a Mladá fronta Dnes se okamžitě ozvala.

I publicistika České televize proto zareagovala bleskurychle. Hned do pondělního pořadu Reportéři ČT zařadila reportáž dekonspirované kontrarozvědčice - novinářky Lenky Králové, která si tak může vyřizovat účty s policisty URNA. Do stejného pořadu pak zařadila i reportáž mladého konzervativce a antikomunisty ze setkání komunistických stran.

27. 4. 2005

Nevím proč, ale nikde nechtějí otisknout následující úvahu, píše autor:

27. 4. 2005

Server novinky.cz přinesl včera zprávu týkající se protestů slovenských maturantů proti opakování písemných maturitních zkoušek z matematiky, které tamní ministerstvo zpackalo rozesláním už vyplněných testů. Zpráva je to běžná a konvenční, a tak aby nebylo té nudy tolik, rozhodli se ČTK a příslušný novinář vytvořit závěr hodný soudobé žurnalistiky, píše Bohumil Kartous:

"Zkoušku dospělosti v minulých dnech podle ČTK v SR skládali i tři finalisté ze SuperStar: Samo Tomeček, Tomáš Bezdeda a Petr Konček. Ani jeden z nich si naštěstí matematiku nevybral, mohou se tedy nyní věnovat koncertnímu turné finálové jedenáctky."

Schylovalo se ke katastrofě, ale přehnala se jinudy. Měna je klidná, HDP roste a národ je zachráněn. Napřesrok by snad měli maturanti účastnící se zábavných konkurzů hudebního průmyslu dostat u maturit generální pardon.

27. 4. 2005

Italská novinářka, která byla zadržována v Iráku jako rukojmí, kritizovala americkou vojenskou zprávu týkající se usmrcení agenta, který ji pomohl osvobodit.

Tajného agenta Nicolu Calipariho zastřelili američtí vojáci, když doprovázel Giulianu Sgrenovou na letiště v Bagdádu.

Američtí vyšetřovatelé dospěli k závěru, že vojáci na Calipariho smrti "nenesli žádnou vinu". Italská vláda tuto vyšetřovací zprávu nepřijala. Premiér Berlusconi se k zprávě odmítl vyjádřit, protože podle něho vyšetřování "dosud neskončilo". Berlusconi se omluvil parlamentu za předčasné prozrazení této zprávy.

27. 4. 2005

Percepcia globalizácie ako procesu liberalizácie svetovej ekonomiky a integrácie suverénnych štátov do zoskupení napomáhajúcim medzinárodnému obchodu privádzajú k mylnému záveru, že podstatou globalizačného procesu je ekonomika. Tá je len počiatočnou, preferovanou, a práve preto najviditeľnejšou vrstvou globalizácie. Jednou z primárnych príčin tohto neuspokojivého stavu je hodnotová orientácia hlavných protagonistov globalizácie. Takýto nekomplexný prístup je nesprávny, rovnako ako predstava, ktorej je produktom. Svetový politický systém je aj horizontálne viacúrovňový a globalizácia sa týka každej z nich.

27. 4. 2005

ANALÝZA

Konference komunistických a levicových stran, která se konala o víkendu v pražském hotelu Olympik, překvapila přítomného místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše tak, že se o její výsledky musel v sobotu podělit se čtenáři Práva. Jitka Götzová nazvala rozhovor s Dolejšem příznačně - "Zarazilo nás vzývání Stalina a Kim Čong-ila".

Nedivím se. Dolejš přiznal, že průběh diskuze ukázal, jak různorodé jsou přístupy komunistických a levicových stran. Dolejše zarazilo i vystoupení představitelů Komunistické strany Ruské federace, kteří začali vyzdvihovat význam Stalina a informovali o některých svých iniciativách kolem jeho případné rehabilitace. To, co připadalo podivné na diskusi jemu, připadalo podivné i jiným přítomným. Ne tak poradci místopředsedy KSČM Exnera, zahraničněpolitickému expertovi Josefu Skálovi. Ve svém příspěvku se Skála dokonce odkazuje na první křesťanské obce, ale vzápětí hovoří o soudném stolci nad vlastnickým právem, které nazývá posvátnou krávou buržoazní legislativy.

Druhý den jednání konference FOTOGALERIE

27. 4. 2005

DOKUMENT

Analýza delegace Komunistické strany Číny na mezinárodní konferenci komunistických a dělnických stran v Praze

Dvacáté století je stoletím, ve kterém socialismus přešel od vědecké teorie k její realizaci uskutečňováním společenského systému a dosáhl ohromných úspěchů, po kterých následoval vážný nezdar. Když se lidé na přelomu století podívají na historii uplynulých 100 let, jsou nadšeni skutečností, že socialistické hnutí se z malého pramínku stalo mohutnou řekou, významně měnící vzhled světa, posunující kupředu dějiny světa a pokrok lidské civilizace. Lidé jsou ale také silně šokováni a postrádají vysvětlení dramatických změn situace ve světě v závěru uplynulého století, kdy světové socialistické hnutí utrpělo vážné rány. Realita postavila před každého otázku, jak chápat historický proces uskutečňování socialismu.

27. 4. 2005

Ak si do minulého týždňa niekto myslel, že s "vysokoškolskou reformou" je všetko v poriadku, stačí len schváliť zákon zavádzajúci poplatky na univerzitách, tak teraz je už vari každému jasné, do akej katastrofy sa naše vysoké školstvo rúti. Po zbabraných maturitách by mali ísť bokom jalové diskusie o tom, či poplatky v zásade univerzitám pomôžu, alebo nepomôžu. Všetko, čo minister Martin Fronc nazýva "reformou", treba okamžite zastaviť, lebo sa nám môže celý vzdelávací systém zrútiť ako domček z karát.

27. 4. 2005
Rozália Sojčáková

Vážený pán šéfredaktor, konečne som dostala šek na predplatenie si Slova na celý ďalší rok. Veľmi Vás prosím, aby ste ešte jeden mesiac s jeho zaplatením počkali, lebo začiatok roka bol pre mňa, pokiaľ ide o výdavky, obzvlášť náročný. Ako dôchodkyňa dávam aj niekoľko sto korún mesačne na lieky, ktoré nám stále zdražujú. 300 korún som dala v januári za "obzretie" radiátorov na účel namontovania meračov tepla, ďalšie peniaze ma stál odvoz smetí. Tie merače nám potom aj namontovali, ale minulý mesiac som za ne musela zaplatiť 2 800 korún a keby som tú platbu odložila, hrozili mi pokutou. A to by som už z dôchodku naozaj nezvládla. Preto Vás veľmi pekne prosím, aby ste vy počkali a z ďalšieho dôchodku už predplatné určite zaplatím.

27. 4. 2005

Už pár mesiacov sme každodenne bombardovaní reklamami, ktoré budúcim dôchodcom sľubujú na staré kolená raj na zemi. Stačí sa len správne rozhodnúť a prestúpiť do tzv. druhého piliera, ktorý "sa jednoducho oplatí".

Ministerstvo práce a súkromné dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) nás presviedčajú, že privatizácia časti dôchodkového zabezpečenia, čiže dôchodková "reforma", nám akousi zázračnou logikou pričaruje tropické pláže, šťastný úsmev, nóbl oblečenie. Stretnúť sa možno aj s negatívnym poňatím reklamy. Niektoré spoločnosti apelujú na dôstojnosť budúcich dôchodcov -- veď nikto by predsa nechcel byť "chudobný ako kostolná myš a roniť krokodílie slzy", prípadne "ostať svojim deťom na krku". Menej sa však dopočujeme o tom, aké bremeno vešia na krk občanom vláda, ktorá "reformou" prihrala zisky z dôchodcovských peňazí súkromným spoločnostiam.

27. 4. 2005

Nositel Nobelovej ceny o privatizácii penzií

Joseph E. Stiglitz
psáno pro The Guardian
preklad a úvodná poznámka Miroslav Spišák

V dôsledku štátnej i súkromnej propagandy sa dnes mnohí ľudia na Slovensku domnievajú, že dôchodková "reforma" je nevyhnutná na riešenie problémov doterajšieho systému penzijného zabezpečenia. Ba veria, že sa vďaka nej približujeme Západnej Európe a Amerike. Opak je pravdou. Dôchodkovú "reformu" na slovenský spôsob neprijala doteraz nijaká krajina Západnej Európy a v Spojených štátoch sa o ňu zasadzuje iba súčasný prezident George Bush a jeho krajne pravicoví republikáni. V nasledujúcom článku profesor Joseph Stiglitz, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, vysvetľuje, prečo "reforma" v skutočnosti žiadne problémy dôchodkového systému nerieši a naopak, ešte ich zhoršuje.

Je to takmer zrakový klam: na obzore Japonska, i Európy a Ameriky, visí ťažký mrak dôchodkovej krízy. Problém je to reálny, i keď sa preháňa. Klam sa však nachádza v mnohých z plánov, ktoré sa vymýšľajú na jeho riešenie.

27. 4. 2005

Komplexná ekonomická analýza ziskov a nákladov, ktoré sú spojené s tzv. dôchodkovou reformou, ukazuje, že ešte niekoľko generácií mať v skutočnosti lepšie dôchodky nebudeme.

Mnohí odborníci vážne pochybujú, že kapitalizačný pilier vôbec prinesie vyššie dôchodky, pretože investovanie nasporených peňazí bude buď riskantné, alebo málo výnosné. Aj keby však konečná suma na "výplatnej páske" mala presiahnuť terajšie penzie, zďaleka to pre dôchodcov neznamená zisk. Chýbajúce peniaze do priebežného systému totiž musia vložiť práve občania. Zväčšujúcu sa dieru bude každý rok plátať štát priamo zo štátneho rozpočtu alebo si na to požičia a zo štátneho rozpočtu bude neskôr splácať úver aj s úrokmi. Na jeden i druhý spôsob však môže použiť výlučne naše dane. Alebo zisky z predaja majetku, ktoré by mali patriť nám všetkým.

26. 4. 2005

Britský Týden pro vypnutí televize

Strávil jsem víkend vypínáním televizí, píše Jim White v deníku Daily Telegraph. Nejen doma, ke vzteku svých dospívajících dětí, ale také v obchodech s elektronickým zbožím Dixons a HMV a dvě z tří televizí v naší místní hospodě.

Jednu z nich jsem vypnul zrovna, když se tam pohybovaly nějaké syrovátkové tváře ve vysílání MTV. Před televizní obrazovkou stál nějaký chlap, díval se na ni. Když jsem televizi vypnul, chvíli dál civěl na mrtvou obrazovku a pak prostě odešel, jako by se náhle probudil a vrátil do života.

Skoro nikdo si nepovšiml, že na ně televizní obrazovky přestaly klábosit, nikdo si neuvědomil, že jsem to udělal já. Mám totiž elektronický přístroj TVB-Gone (Televize, zmiz!), unverzální přípravek, který vypne skoro každou televizi. Není větší než přívěsek, jímž na dálku otevíráte dveře svého automobilu. Vejde se na kroužek s klíči a lze ho používat od pasu v naprosté anonymitě.

27. 4. 2005

Je velmi obvyklým jevem, že význačné či až možná zvratové události v životě dosud významné dinosauří organizace naleznou reflexi i mezi mnohými z těch, kteří by ji byli jinak ochotni považovat už nanejvýše za dožívající folklór, píše čtenář Vladimír Pelíšek. Ostatně, většinou svých stále aktuálních postojů (byť vynuceně se postupně liberalizujících) si u informovanější veřejnosti - která je s rostoucím odstupem od pro uvedenou organizaci vynuceně dominantního středověku stále početnější - toto uskupení vysluhuje spíše (v lepším případě) mírné pobavení, v horším mírné i nemírné rozhořčení. Příspěvek pana Slámy byl z tohoto pohledu velmi vydařený, neboť ve mně sloučil tyto emoční reakce obě.

Katolická církev se v minulosti mnohokrát snažila o různé "reformy".

26. 4. 2005

Jestliže se hlava státu velice agresivním stylem vrhne do politické debaty o tak zásadní věci, jako je Evropská ústava, a zastává přitom stanoviska odporující pozici vlády a parlamentu vlastní země, je logické předpokládat, že v případě, že konečný výsledek ať už hlasování parlamentu nebo referenda v České republice bude pro dohodu příznivý, zachová se pan Klaus důsledně a rezignuje (na svou funkci), aby tak demonstroval, že jeho demokratické smýšlení je skutečné a upřímné.

Neblahá praxe hromadného odsuzování bez důkladné znalosti kritizovaného objektu, která má v Čechách bohužel tradici, se mi nelíbí. Proto jsem v sobotu napsal poslancům Evropského parlamentu Jo Leinenovi a Alejo Vidal-Quadras Rocovi, jestli by mi nemohli poslat záznam tiskové konference z minulé středy. Záznam vystoupení druhého z jmenovaných jsem v pondělí dostal a tady máte jeho českou verzi. Nehodlám text nijak hodnotit, myslím jen, že je důležité, aby každý kdo má zájem, si ho mohl v plné šíři prostudovat.

Anglický originál najdete na mých stránkách, píše Jiří Staněk.

26. 4. 2005
Podporuji přijetí evropské ústavy právě proto, že jsem euroskeptik.
Václav Bělohradský

Karel Havlíček Borovský byl společensky nebezpečný, ať se vyjadřoval k čemukoliv. Katolicismus, panslavismus, národovectví a hlavně vídeňská vrchnost bývaly předmětem jeho "nebezpečného myšlénkování", které, jak napsal, nasál již v německobrodském gymnáziu.

Také nám dovedl přímo, nezištně a dobře poradit: "chceš-li v strachu, nepokoji žít, musíš k tomu vtip a rozum mít. Chceš-li dodělat se vezdejšího chleba, bývej hloupým, kde je toho třeba". Není nutno dodávat, že je hlavně popisován vztah k vrchnosti a čím vyšší, tím lépe. České vrcholné orgány jsou už dnes v Bruselu. Pokud tomu dosud není, tak si je tam postupně budujeme. Vše by mělo mít hladký, konsensuální průběh a ten je přece bez diskuse.

Pochodňový pochod neonacistů pražským židovským městem
26. 4. 2005

Je vlajka České republiky žido-zednářsko-bolševickým symbolem?

Kdybych nevěděl, že První máj je jako Svátek práce tradičně spojen s politickou levicí, měl bych letos naprosto opačný pocit. Nejviditelnější májové akce ve dvou metropolích České republiky totiž dělá politická pravice. V Praze proběhnou "petřínské slavnosti" pod patronací ODS. Jak nás upozorňují četné plakáty rozlepené po Praze, jejich účastníci si budou moci mimo jiné nechat věstit budoucnost renomovanou kartářkou. ODS ví, proč nám tuto možnost nabízí -- je to patrně ta nejspolehlivější prognostická metoda pro případ, že bude realizována modrá šance... V druhém největším městě republiky, Brně, už ovšem taková selanka nebude. Na akci sem totiž svolává své stoupence neonacistický Národní odpor. Šedesát let po druhé světové válce mají ulicemi Brna pochodovat nacisté.

25. 4. 2005
Nabízí se paralela roku 1967, kdy Literární noviny zcizilo českým a slovenským spisovatelům vedení tehdejší KSČ.

Ke stanovisku předchozího výboru Společnosti pro Literární noviny, jak je zde formuloval Alexandr Kliment, několik věcných připomínek:

Revizní komisi Společnosti jsme sami nazvali "revitalizovanou", protože předchozí výbory Společnosti na dvě minulé valné hromady volbu nové komise vůbec nezařadily. Když jsem to výboru na schůzi redakční rady LtN 8. března vytýkal, člen výboru P. Pospíchal a šéfredaktor Patočka jednotně a silným hlasem odpověděli, že revizní komisi přece Společnost má. Dokud byla nečinná, existovala. Teprve ve chvíli, kdy se ujala své funkce a s odvoláním na stanovy, když to "vyžadují zájmy Společnosti", svolala mimořádnou valnou hromadu, přestala v očích výboru existovat. Odborník na spolkové právo nás však ujistil, že působnost a odpovědnost orgánu, který je pro fungování společnosti nezbytný, zaniká až volbou nového.

25. 4. 2005
Alexandr Kliment, předseda Výboru Společnosti pro Literární noviny

Stanovisko Výboru Literárních novin k situaci po "údajné valné hromadě 19. dubna 2005"

V posledních dnech se objevila různá nepřesná či dokonce nepravdivá tvrzení o situaci v Literárních novinách po údajné valné hromadě, která se uskutečnila dne 19. dubna. Valná hromada Společnosti se však sejde řádně dne 4. května. Dne 19. dubna se nejednalo o akci, která by pro situaci či postavení Literárních novin mohla mít jakékoliv právní či faktické důsledky. Pro klid a jistotu čtenářů, autorů i obchodních partnerů je ovšem zapotřebí uvést některé okolnosti na pravou míru.

25. 4. 2005
Podle policejních zpráv se často dopouštějí sexu s nezletilými osobami křesťanští pastoři. Učitelé, policisté a místní nevládní organizace nedávno apelovala na křesťanské duchovní, aby při pohlavním styku užívali kondomy, protože ohrožují své kongregace.

Setkala jsem se v Ugandě také se skupinou dívek, členek organizace GLOVIMA, Hnutí pro slávu panenství, je to ugandský klub pro pohlavní zdrženlivost, který vede jedna evangelikálská církev, svědčí reportérka. Když jsem se jich zeptala, jak chtějí zajistit, že jim jejich budoucí manželé budou věrni, zvedla se jen jedna ruka. Jedna holčička v tartanových šatech se postavila velmi zpříma a řekla: "Budu se za něj modlit."

V roce 2003 požádal prezident George W. Bush o 15 miliard dolarů na boj proti AIDS v rozvojových zemích. V devadesátých letech se virus HIV rychle rozšířil, především v Africe, kde umíralo na AIDS každou hodinu přibližně 250 osob. Bylo rozhodnuto, že většina těchto amerických peněz poplyne církevním organizacím, včetně evangelikálských církví, které mají jen minimální zkušenost s chorobou AIDS.

Helen Epsteinová zveřejnila v časopise New York Review of Books rozsáhlou analýzu o tom, jak se církve a církevní organizace účastní boje proti AIDS v Africe.

26. 4. 2005

Dívky tvoří téměř polovinu z tří set tisíc dětí, podílejících se na válkách, podle zprávy, která uvádí, že jsou často unášeny, znásilňovány a používány bojovníky jako měna.

9. 4. 2005

V únoru 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 5650 Kč, v březnu 2005 částkou 4902.17 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 4. 2005 Mongolské vraždění   
26. 4. 2005 Vypněte televizi a žijte!   
26. 4. 2005 V Brně proběhne slet nacistů Ondřej  Slačálek
26. 4. 2005 Co přesně řekl proti Klausovi místopředseda Evropského parlamentu   
26. 4. 2005 Pozor na Klause - vede k přemýšlení Miroslav  Polreich
26. 4. 2005 Dívky jsou zapomenutými obětmi válek   
25. 4. 2005 Bůh a boj proti AIDS   
25. 4. 2005 Pan prezident se urazil Přemysl  Janýr
25. 4. 2005 Pražské setkání rudých ještěrů Štěpán  Kotrba
22. 4. 2005 Konec ropné éry?   

Karol Wojtyla - papež Jan Pavel II. RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2005 Křesťané pod útokem sprosťáků na diskusních fórech Jan  Lipšanský
20. 4. 2005 Nahlas o tichém promlčení Bohumil  Kartous
19. 4. 2005 Reakce z katolických kruhů   
18. 4. 2005 Morální povinností každé instituce je pomáhat proti AIDS   
15. 4. 2005 Politika a svatořečení Jiří  Bakala
14. 4. 2005 Kritici ďáblovi Bohumil  Kartous
14. 4. 2005 Není politikou katolické církve nechávat umírat miliony lidí   
14. 4. 2005 Co je horší: kritizovat mrtvého papeže anebo způsobovat smrt lidí? Jan  Čulík
13. 4. 2005 BL: Útoky hodné soudruha Grebeníčka   
13. 4. 2005 Kultúra (po)sväte(ne)j stupídnosti Marek  Lukáč

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
27. 4. 2005 Ano, opravdu jsou špatní   
26. 4. 2005 Ano, i ONI jsou špatní Petr  Sláma
26. 4. 2005 Katolická církev: "Jsme úplně stejní jako vy"   
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
26. 4. 2005 Některé vatikánské dominanty (1) Miloš  Dokulil
25. 4. 2005 Bůh a boj proti AIDS   
25. 4. 2005 Dej přednost víře na hlavní silnici Alex  Koenigsmark
25. 4. 2005 Papež Benedikt XVI. "blokoval vyšetřování pedofilních skandálů"   
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
22. 4. 2005 Katolický konzervatismus jako strašák? Tomáš  Mosler

XXXII. sjezd ČSSD RSS 2.0      Historie >
6. 4. 2005 Fšimsisi? Miloš  Dokulil
2. 4. 2005 Stalo se něco nečekaného? Miloš  Dokulil
29. 3. 2005 Budoucnost sociálního státu v éře globalizace: S čím počítáme? S čím smíme počítat? A co se vlastně děje? Jan  Drahokoupil
29. 3. 2005 Černý den pro ČSSD   
29. 3. 2005 Sjezd ČSSD -- definitivně do ... prava? Irena  Ryšánková
27. 3. 2005 Projevy arogance moci je třeba odmítnout   
26. 3. 2005 Gross: Ekonomika roste, Česká republika se stala šampiónem, ale ti voliči... Irena  Ryšánková
26. 3. 2005 Sociální demokracie nemá právo odejít do opozice Stanislav  Gross
26. 3. 2005 Přestaňme se konečně podbízet ODS Miloš  Zeman
26. 3. 2005 Zeman: V ČSSD jsou jedni, kteří žijí pro tuto stranu, a druzí, kteří žijí z této strany Irena  Ryšánková

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
23. 4. 2005 Martínek: Jsme už orvaní jak starý vlk Štěpán  Kotrba
22. 4. 2005 Je "Na tý louce zelený" opereta? Miloš  Dokulil
20. 4. 2005 Objeví se nakonec bílý kouř také nad "Strakovou akademií"? Miloš  Dokulil
19. 4. 2005 "O čem" ta naše současnost "jako" je Miloš  Dokulil
18. 4. 2005 Gross v Sedmičce a neschopný Topolánek Boris  Cvek
15. 4. 2005 Cesta slepou ulicí znamená nutnost návratu Ivan  David
15. 4. 2005 Grossovo "ani náhodou" zelenoluční "řešení" vládní krize Miloš  Dokulil
15. 4. 2005 Něžní mystifikátoři Jan  Polívka
15. 4. 2005 Politika a svatořečení Jiří  Bakala
11. 4. 2005 Víme ještě, kdy vznikla Grossova aféra a jaký má obsah? Zdeněk  Jemelík

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
1. 4. 2005 Program československé vlády Národní fronty Čechů a Slováků   
1. 4. 2005 Košický vládní program - důležitý krok KSČ na cestě k únoru 1948 František  Hanzlík
1. 4. 2005 Rusko během 2. světové války III.   
24. 3. 2005 Rusko během 2. světové války II.   
23. 3. 2005 Rusko během 2. světové války I.   
22. 3. 2005 Stalingrad během blokády V.   
21. 3. 2005 Stalingrad během blokády IV.   
18. 3. 2005 Stalingrad během blokády III.   
18. 3. 2005 Mníchov a jeho alternatívy Daniel  Šmihula
18. 3. 2005 Krajčíri gardistických uniforiem Martin  Krno

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
27. 4. 2005 V Arktidě došlo k drastické erozi ozónové vrstvy   
24. 2. 2005 Proč publikují média "nekompetentní" články Ivana Breziny?   
21. 2. 2005 Kjótský protokol je pouhým začátkem Bushka  Bryndová
17. 2. 2005 Jak se svět mění   
15. 2. 2005 I my jsme součástí hmotného světa   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
3. 2. 2005 Ledový masív v Antarktidě taje - hrozí zvýšení mořské hladiny o 5 metrů   
1. 2. 2005 Globální oteplování zřejmě "do 20 let povede k vyhynutí ledních medvědů"   
27. 1. 2005 Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny   
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková

Český film RSS 2.0      Historie >
15. 4. 2005 Pár postřehů k Horem pádem Jan  Lipšanský
14. 4. 2005 Je Horem pádem dobrý film? Igor  Daniš
8. 3. 2005 Český lev byl k ničemu Jan  Čulík
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil
25. 2. 2005 Paradoxy diskuse o školném Radim  Valenčík
24. 2. 2005 Slušný člověk, slušný národ - a etické kodexy Ondřej  Hausenblas

Zelení RSS 2.0      Historie >
19. 4. 2005 Demokracie není apriori dobrá, nebo špatná Petr  Kuba
29. 3. 2005 Pokusy na zvířatech nejsou nezbytné   
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
11. 3. 2005 Mají si slova uchovat svůj smysl? Ondřej  Slačálek
10. 3. 2005 Jakub Patočka je odtržen od reality Ivan  Brezina
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel
8. 3. 2005 "Politický aktivismus je pro novináře přece normální...!"   
4. 3. 2005 Patočka nedělá z Literárních novin stranický věstník Zelených Olga  Lomová
1. 3. 2005 Stanou se Literárky věstníkem doktrinářského křídla Zelených kolem Jakuba Patočky?   
7. 2. 2005 Uhl Štětinovi: Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených Petr  Uhl

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
25. 4. 2005 Zasedání Stálé komise pro sdělovací prostředky Parlamentu v České televizi   
25. 4. 2005 Secretive politicians vanquish a media foe Jan  Čulík
21. 4. 2005 ČT opět jako stanice katolické církve   
21. 4. 2005 Duchovní prázdnota českých médií a Klepetko jako totem vlezle podlézavého tónu Michal  Vimmer
19. 4. 2005 Prázdný obal Bohumil  Kartous
15. 4. 2005 Vysílání České televize pro věřící přestává být pro věřící? Jan  Lipšanský
15. 4. 2005 Biskup už dávno nepomazává panovníka a prezident nechodí ke zpovědi Štěpán  Kotrba
14. 4. 2005 O církevních odbornících na všechno Filip  Sklenář
13. 4. 2005 V televizi nemají církve dostatečný prostor   
13. 4. 2005 Kultúra (po)sväte(ne)j stupídnosti Marek  Lukáč

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík
5. 3. 2005 Američané stříleli na italskou novinářku   
1. 3. 2005 Více než 100 osob usmrceno atentátem v Iráku   
18. 2. 2005 Vojáci týrali vězně i v Afghánistánu   
16. 2. 2005 Bushova vláda obviňována ze zneužívání financí v Iráku   
16. 2. 2005 Panel v americkém Senátu obvinil činitele OSN, že zpronevěřil 1,2 milionu dolarů   
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík
20. 2. 2005 Bush a jeho homosexuální prostitut Fabiano  Golgo
13. 1. 2005 Křesťané respektují homosexuály Boris  Cvek
5. 1. 2005 Křesťané a demokracie Milan  Valach
4. 1. 2005 Valach, drzost a náboženství Jan  Hruška
27. 12. 2004 Mimoběžné názory Milana Valacha Pavel  Urban
22. 12. 2004 Světské Vánoce a modré banány Václav  Beneš
21. 12. 2004 Gayové a nedorozumění Milan  Valach

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
26. 4. 2005 Dívky jsou zapomenutými obětmi válek   
12. 4. 2005 Terry Schiavo a potraty Petr  Sláma
10. 4. 2005 Edikty Jana Pavla II. usmrtily miliony lidí   
16. 3. 2005 Britské zdravotnictví bude muset zaměstnankyním vyplatit obrovské odškodné   
15. 3. 2005 Britští konzervativci chtějí zpřísnit zákony o potratech   
1. 3. 2005 O životním partnerství a ženské revoltě František  Hrdlička
1. 3. 2005 Máme krásné dívky, a proto máme soutěže ženské krásy Petr  Jánský
1. 3. 2005 Klaus byl použit i jako propagace soutěže   
1. 3. 2005 Klaus korunuje "královnu"?   
1. 3. 2005 Hleďme, hleďme... Jan  Sláma

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
14. 4. 2005 Neprožívám žádné velké excesy Filip  Sklenář
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   

Kuba a Fidel Castro RSS 2.0      Historie >
8. 4. 2005 Fidel Castro a Jan Pavel II. Zdeněk  Jemelík
24. 3. 2005 Hekrdla je (své) pravdě blíž Milan  Černý
23. 3. 2005 Kuba -- Nekuba?! Jen hrob "svobody"? Miloš  Dokulil
23. 3. 2005 OSN: Není předkladatel   
22. 3. 2005 Lidská práva Petr  Wagner
22. 3. 2005 Dopis účastníkům tzv. "kubánsko-brazilské" pře Tomáš  Koloc
22. 3. 2005 Fidel Castro versus Fabiano Golgo Milan  Valach
21. 3. 2005 ... a Golgo věří Forbesu Štěpán  Kotrba
21. 3. 2005 Komu se žije lépe -- obyvatelům favel nebo Kubáncům?   
21. 3. 2005 Přesvědčení Fabiana Golga je tak silné, že jím neotřese ani skutečnost