22. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Jiří Paroubek
23. 4. 2005

V sobotu zasedal ÚVV ČSSD a schválil novou koaliční vládu

Martínek: Jsme už orvaní jak starý vlk

< kandidát ČSSD na premiéra Jiří Paroubek

Ústřední výkonný výbor ČSSD schválil během sobotního dopoledne vznik nové koaliční vlády, v jejímž čele by měl stát místopředseda strany a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Podporu mu vyjádřila naprostá většina členů vedení strany. Pouze dva z více než stotřiceti členů ústředního výboru se zdrželi. Jedním z nich byl přitom Paroubek sám... Vznik nové vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU má ukončit několikaměsíční vládní krizi. Sociální demokraté podle svého předsedy byli přitom jediní, kteří ustoupili.

Zatímco se KDU-ČSL a Unie svobody nechaly slyšet, že vládu podpoří, někteří poslanci za ČSSD váhají. Vladimír Laštůvka nebo Jan Kavan chtějí argumenty, proč ve sněmovně novou vládu podpořit. Výhrady mají oba zejména k zahraniční politice ministra Svobody. Jejich stanovisky se zabývalo i politické grémium těsně po skončení zasedání ÚVV a následném jednání přítomné části poslaneckého klubu. Jak ODS, tak i KSČM odmítají podpořit takto sestavenou vládu, v níž se obměnili pouze ministři za ČSSD a Vladimír Mlynář. "Je to pokračování pokusu o slepení staronové vlády, ona to žádná nová vláda není," řekl Vlastimil Tlustý. "ČSSD nenašla odvahu změnit svoji taktiku, která ji přivedla k hlubokému propadu preferencí, to jest taktiku, kterou odmítla hlas občanů České republiky snažit se o levicovou politiku," řekl místopředseda KSČM Vojtěch Filip.

Článek bude průběžně dopracováván

Odstupující premiér Stanislav Gross na tiskové konferenci po skončení ÚVV ČSSD >

Stanislav Gross popsal členům širšího vedení strany veškeré dosavadní kroky své i dalších členů vyjednávacího týmu, vysvětlil možné varianty a zdůvodnil sociálním demokratům odklon od konceptu menšinové vlády a pokračování koalice s lidovci a unionisty. Sál ho odměnil dlouhým potleskem.

"Platí, že kdybychom se rozhodli jít cestou menšinové vlády, tak bude sociální demokracie v permanentním sporu s velkou částí médií, byla by ve střetu s opozicí, byla by ve střetu s prezidentem republiky, byla by ve střetu s poměrně velkou částí veřejnosti a samozřejmě bychom byli ve střetu s komunistickou stranou, protože i ten levý mantinel bychom si museli dobře hlídat. Tato cesta po mém soudu byla možná a myslím si, že sociální demokracie touto cestou jít mohla, přestože úspěšnost této cesty by jí nikdo nezaručil. Úspěšnost menšinové vlády by vyžadovala, aby sociální demokracie byla jednotná, abychm byli dohodnuti na této cestě, abychom měli dostatečnou sebedůvěru, abychom měli - a to především - mediální disciplínu, abychom měli dostatečné množství sociálně demokratických lídrů a mediátorů, kteří budou tuto cestu obhajovat. A myslím si, že - pokud si položíme otázku, jestli jsme na takovouto cestu připraveni byli - já po těch událostech a vyjádřeních, která byla v minulých deseti, čtrnácti dnech , musím říci, že jsem přesvědčen, že sociální demokracie na takovou cestu připravena nebyla."

Zvukový záznam vystoupení Stanislava Grosse WMA

Jiří Paroubek vyzdvihl roli Stanislava Grosse při sestavování této vlády a ocenil jeho osobní přístup k řešení krize. Pak představil jednotlivé kandidáty na ministry a nastínil nejdůležitější úkoly svého kabinetu. Členům ÚVV zopakoval, že viděl koncepty minoritní vlády a většinové vlády jako zcela srovanetelné.

S následným zklidněním politické scény získáváme čtrnáct měsíců času. Jako kalendářní čas nic moc, jako funkcionářský čas dalších čtrnáct platů - též málokoho spasí, jako politický čas to může být velmi mnoho. To je jako když jste ve třetí třetině hokejového zápasu, biti jako žito, ale přece jen získáte prodloužení. Pravda, soupeř je odpočatý, vy vyčerpaní a psychicky nalomení, ale přce jen získáte prodloužení. Přece jen je to nová situace. Přesto se povídá, že jsme se propadli - do starých kolejí. Prošli jsme těžkou zkouškou, a v dlouho nevyrovnaném politickém mači s ODS jsme získali prodloužení. Pouze čtrnáct měsíců. Ale jde o to, kdo vsítí rozhodující branku, tak ten vyhraje. My, sebereme li se psychicky, můžeme ještě vyhrát. Víte, jak vypadala situace před minulými volbami. Čtvrt roku před volbami by na naše vítězství málokdo vsadil. Nikdo neočekával, že zvítězíme. Tuto situaci bychom potřebovali zopakovat. Sebrat síly a z defenzivy přejít k ofenzivě. Od pasivity k aktivitě. To znamená že vedení strany od vládní krize bude moci a musí přejít k usilovné politické práci pro obnovu naší jednoty a mobilizaci členstva. Již dnes to znamená otočit se směrem k volbám.

Pokud jde o to hlavní, naše vládní úsilí musí být upřeno k národohospodářským cílům, abychom udrželi dosavsdní vysokou dynamiku české ekonomiky - čtyřprocentní růst hrubého domácího produktu.

Zvukový záznam vystoupení Jiřího Paroubka WMA

Nový ministr pro místní rozvoj, kterého Paroubek jmenoval namísto sebe, přiznal, že doposud pereferoval menšinovou vládu. Přiznal ale také, že nemožnost její existence si sociální demokracie připustila sama.

Sociální demokracie se nachází v nejtěžší situaci své obnovené existence. Jsem s prominutím unavení jak starý vlk. Krvácíme z nesčetných šrámů a naší další existence je ohrožena. Netajím se tím, že řešení, o němž budeme dnes rozhodovat, není žádnou výhrou. Kdyby totiž bylo naším skutečným cílem, mohli jsme je přijmout už před třemi měsíci. Stálo by nás to méně šrámů, neztratili bychom tolik potřebného času na práci.

Nemožnost existence menšinové vlády jsme si způsobili sami - svou nejednotností a ideologickými předsudky. Definitivní ranou pro tuto možnost pak bylo známé vyjednávání a jeho výsledek. Příčinu žalostného výsledku koaličního projektu hledejme také sami u sebe. Koaliční vláda měla být prostředkem pro prosazování cílů volebního programu sociální demokracie. Měla být - svého druhu - menšinovou vládou. Místo toho se postupně stala cílem veškeré činnosti. Omezili jsme si schopnost manévrovat, a tím jsme oslabili sami sebe. Této skutečnosti pak naši protivníci obratně využili. Nemá li navrhovaná vláda skončit stejně, měli bychom se z této zkušenosti poučit, a zamezit jejímu pokračování. Pro každou politickou stranu je nejlepší, aby byla pojímána jako úspěšná. Horší je, pokud je její činnost vnímána rozporuplně. Nejhorší je, pokud je vnímána jak osměšná a neschopná.

Velmi se obávám, že se v poslední době blížíme právě k té třetí variantě. Zvrátit tento stav je možné pouze prací a konkrétními výsledky. Proto je podle mého názoru nutné podpořit navrhované řešení (návrat ke koaliční vládě bez Grosse s podporou 101 mandátů v parlamentu - pozn. redakce). Tento fakt a dosavadní práce ministra Paroubka na ministerstvu byly také důvodem, proč jsem přijal nabídku zúčastnit se této vlády.

Zvukový záznam vystoupení Radko Martínka WMA

Zvukový záznam vystoupení Evy Fischerové WMA

Zvukový záznam vystoupení Lubomíra Zaorálka WMA

Zvukový záznam vystoupení Michala Krause WMA

Zvukový záznam vystoupení Ivana Davida WMA

                 
Obsah vydání       22. 4. 2005
24. 4. 2005 Prozrazeno, že britský generální prokurátor měl pochybnosti o legalitě útoku na Irák
23. 4. 2005 Martínek: Jsme už orvaní jak starý vlk Štěpán  Kotrba
23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství
22. 4. 2005 Konec ropné éry?
23. 4. 2005 Politické hry a novinářští rukojmí
22. 4. 2005 Na Brusel! Bohumil  Kartous
22. 4. 2005 Republiku si rozvracet nenecháme! Vít  Klíma
22. 4. 2005 Je "Na tý louce zelený" opereta? Miloš  Dokulil
22. 4. 2005 Francie: Odpor vůči ústavě stále roste Simone  Radačičová
22. 4. 2005 Úředníci sobě Pavel  Křivka
22. 4. 2005 Šokující! Nový papež je katolík!
22. 4. 2005 Křesťané pod útokem sprosťáků na diskusních fórech Jan  Lipšanský
22. 4. 2005 Proč spojovat církev s Bohem? Jan  Žižka
22. 4. 2005 Katolický konzervatismus jako strašák? Tomáš  Mosler
21. 4. 2005 Neinformovanost? Jan  Čulík
21. 4. 2005 Duchovní prázdnota českých médií a Klepetko jako totem vlezle podlézavého tónu Michal  Vimmer
22. 4. 2005 Britské listy jsou webem iráckých vzbouřenců ...
21. 4. 2005 ČT opět jako stanice katolické církve
22. 4. 2005 Prečo Francúzi váhajú voliť "Áno"? Andrea  Lešková-Poterie
22. 4. 2005 Osvětim -- svědomí 20.století Milan  Kulhánek
21. 4. 2005 Benedikt "slíbil, že změkčí svou tvrdou linii"
21. 4. 2005 Tony Blaire, myslíte, že vám lidi budou ještě někdy věřit?
21. 4. 2005 Jak se vyznat v záplavě informací a pseudoinformací? Štěpán  Kotrba
21. 4. 2005 Američané se hádají o Ratzingera už léta
20. 4. 2005 Papa tedesco Miloslav  Zima
21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
9. 4. 2005 Hospodaření OSBL za únor a březen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
23. 4. 2005 Martínek: Jsme už orvaní jak starý vlk Štěpán  Kotrba
22. 4. 2005 Je "Na tý louce zelený" opereta? Miloš  Dokulil
20. 4. 2005 Objeví se nakonec bílý kouř také nad "Strakovou akademií"? Miloš  Dokulil
19. 4. 2005 "O čem" ta naše současnost "jako" je Miloš  Dokulil
18. 4. 2005 Gross v Sedmičce a neschopný Topolánek Boris  Cvek
15. 4. 2005 Cesta slepou ulicí znamená nutnost návratu Ivan  David
15. 4. 2005 Grossovo "ani náhodou" zelenoluční "řešení" vládní krize Miloš  Dokulil
15. 4. 2005 Něžní mystifikátoři Jan  Polívka
15. 4. 2005 Politika a svatořečení Jiří  Bakala
11. 4. 2005 Víme ještě, kdy vznikla Grossova aféra a jaký má obsah? Zdeněk  Jemelík
9. 4. 2005 Vždyť jsme se přece tak snažili... Irena  Ryšánková
8. 4. 2005 Premiér Gross by měl počítat s pohřbem každý den Štěpán  Kotrba
8. 4. 2005 Které je vlastně ono "Grossovo" řešení? A která je nejlepší varianta? Štěpán  Kotrba
4. 4. 2005 ČSSD: Škromach z vlády neodchází, politické grémium si rozdělilo kompetence Štěpán  Kotrba
30. 3. 2005 Loď bláznů Bohumil  Kartous