2. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 3. 2009

Dovoluji si Vám poslat dopisy, které ukazují, že projevovat nesouhlas bude v dohledné době v ČR možné již jen v hospodách. Posílám je v předstihu, Iniciativa Ne základnám bude dnes navrhovat postup řešení, píše Václav Novotný z iniciativy Ne základnám.

Dne 27.2.09 jsem já ohlásil na 4.-5.4.09 shromáždění na Hradčanské náměstí. Tušil jsem, co přijde. K pozemkům "dočasně užívaným policií" přidali i Pohořelec. Tam byla poslední demonstrace proti Bushovi. Manželka blokla dne 27.2.09 Václavské náměstí na stejný termín, tj. 4.-5.4.09. Bylo to po bleskové dohodě v rámci koordinace Ne základnám. Prý to nejde, budou se tam konat "velikonoční trhy". Projel jsem si stránky MČ Praha 1, žádnou výstavu nikde neuvádějí.

2. 3. 2009

Obří americká pojišťovna AIG zaznamenala za poslední čtvrtletí r. 2008 ztráty ve výši 61,7 miliard dolarů - jsou to nejvyšší čtvrtletní ztráty v podnikatelské historii Spojených států.

Pojišťovna dostane dalších 30 miliard dolarů od americké vlády ve snaze ji zachránit. Budou také sníženy úrokové míry, které AIG platí za své půjčky americké Federální rezervní bance.

AIG už dostala od americké vlády finanční pomoc ve výši 150 miliard dolarů - je to největší finanční pomoc, jakou kdy dostala nějaká americká firma.

Americká státní finanční pomoc firmě AIG je třikrát větší než pomoc bance Citigroup, která od americké vlády dostala 50 miliard dolarů, a Bank of Amerika, která dostala 45 miliard dolarů.

Američtí činitelé se obávají, že bankrot pojišťovny AIG by byl katastrofou pro americkou i globální ekonomiku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 3. 2009

Sama možnost vzniku palestinského státu je tak ohrožena

KD│Podle zprávy levicové neziskové organizace Peace Now izraelská vláda plánuje výstavbu 73 300 nových domů na palestinských územích v oblasti západního břehu Jordánu, čímž hrozí zlikvidovat možnost dospět k mírovému uspořádání na základě dvoustátního řešení. Informuje o tom korespondentka listu Haaretz Sara Miller.

2. 3. 2009

KD│ Vůdce zakázané Nacionálně bolševické strany Ruska a jeden z představitelů mimoparlamentní opoziční koalice Jiné Rusko Eduard Limonov (66) hodlá v roce 2012 kandidovat na prezidenta. Oznámil to dnes s odvoláním na jeho vyjádření deník Kommersant.

Limonov patří k čelným představitelům alternativního ruského parlamentu (Národního shromáždění). Podrobnosti jeho kandidatury budou zveřejněny ve středu 4. března na tiskové konferenci v Moskvě.

Zdroj ZDE

Potřebuje Rusko šíleného cara? ZDE
2. 3. 2009

O čem média mlčí:

Ze složení výběrové komise je zřejmé, že nejde o to, aby zde bylo uplatněno právo Romů na podílení se na rozhodování o svých vlastních věcech. Množství volitelů vázaných k Topolánkově vládě ukazuje zcela zřetelně, že se jedná o ORGÁN STÁTU na pacifikaci bezpečnostních rizik, plynoucích ze sociální a vzdělanostní exkluze Romů.

Post ředitele státní Agentury pro sociální začleňování ve vyloučených romských lokalitách získal 23.2. kandidát, pro kterého romská část komise volitelů nehlasovala. Přesto tisková mluvčí a poradkyně ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába, Lejla Abbásová, sdělila veřejnosti, že pro Martina Šimáčka byli i Romové a hlasování bylo JEDNOMYSLNÉ. Romská část výběrové komise - Ivan Veselý a Emil Ščuka - pro Martina Šimáčka z lobbistické organizace Člověk v tísni ale vůbec nehlasovali. Z pěti kandidátů se ani u Ščuky, ani u Veselého Šimáček neumístil na žádném místě. Romové byli ale jednoznačně přehlasováni neromskou částí komise a na jejich názor nebyl brán sebemenší zřetel, tvrdí advokátka Klára Veselá Samková, manželka Ivana Veselého. Ta zaslala Lejle Abbásové dopis, ve kterém ji upozorňuje na nepravdivost jejího výroku. "Tato skutečnost se NEZAKLÁDÁ NA PRAVDĚ. ... Protože se jedná o informaci, která má pro romskou menšinu zásadní důležitost, žádám Vás zdvořile, abyste stejnou cestou a ve stejném rozsahu, jako jste poskytli první zprávu, rozeslali i tuto zásadní informaci, která Vaší původní zprávě dává zcela odlišný význam", píše Veselá Samková.

Nestalo se nic. Informaci zaslala Veselá Samková médiím i do ČTK, která ji ale ani nezveřejnila, ani se ji nepokusila ověřit.

2. 3. 2009

"Máme ho rádi, samozřejmě ne pro jeho politiku, která nám připadá velmi špatná. Ale vzhledem k tomu, že je to vážně smýšlející, upřímný člověk, který neusiluje o něco pro sebe, ale celým srdcem se snaží vybudovat novou vládu. Je nesmírně upřímný, z jednoho kusu, a my obdivujeme jeho poctivost a oddanost."

Zakladatel sociologie vědění Karl Mannheim se ženou Juliskou v nucené emigraci v Londýně o Adolfu Hitlerovi, 1934

Shodou okolností právě na počátku současné krize vydalo nakladatelství H&H překlad možná poslední knihy německo-britského autora Ralfa Dahrendorfa (*1929). Sociolog, ředitel London School of Economics and Social Sciences a liberál se sociálnědemokratickými kořeny tuto knihu napsal kvůli poznání "zdrojů svobodného ducha", jak sám uvádí. Nejde tedy v žádném případě o podporu té či oné konkrétní politiky v tom či onom konkrétním zájmu; je to prostě dílo vzniklé s jasnozřivým vědomím, že "Když dochází k převratům, stávají se slova, která je popisují, činem". Desítky let trvající posměch na adresu "zbytečných" intelektuálů možná nemusí pokračovat, budeme-li znovu hovořit o "svědcích svobodného ducha v časech zkoušek".

2. 3. 2009
tisková zpráva

Iniciativa Ne základnám protestuje proti nedemokratickému chování, které předvedli v sobotu vicepremiér Martin Bursík a Kateřina Jacques.

Strana zelených svolala na 28. 2. 2009 Republikovou radu, která se konala na Novotného lávce v Praze. Na veřejném prostranství v sousedství objektu, kde se konalo jednání Republikové rady Strany zelených, umístila Iniciativa Ne základnám svůj petiční stánek. Na něm byl nápis "Strana zelených" a od něj vedly dvě cesty. Jedna proti radaru, druhá pro radar. Iniciativa Ne základnám tím chtěla upozornit na rozporuplná stanoviska představitelů strany na jedné straně, a většiny členské základny a sympatizantů na straně druhé.

Michael Marčák: Pro Krizi, jako jsem já, je to milá země. Jinde mi jde o život a tady mi jen cuká NERV...
2. 3. 2009

2. 3. 2009

Musím se přiznat, že trochu nerozumím tomu, proč se tak často objevují názory, že si máme být jako Češi vědomi svého místa a postavení ve světě a podle toho se prostě chovat. Dokonce je to doporučováno i našim politikům s tím, že za jejich případné vykročení z řady bude trpět celý národ. Myslím si, že vůbec netrpím ani nejsem nadšen pocitem, že jsem Čech. Dokonce jsem se nikdy za Čecha ani nepovažoval a to zejména proto, že mi byly národnostní škatule vždycky nepochopitelné a pokládal jsem je v řadě souvislostí za přežité. Chodil jsem do základní školy v šedesátých letech v Sudetech a tam jsme si mohli zpívat „...z národů ač jsme různých...“, protože naši rodiče byli jen v naší třídě asi z pěti různých národů. Než bychom se dohodli, kdo je lepší, utekla by nám mičuda...

2. 3. 2009

Obvykle se snažím dodržovat zásadu "nikdy se nevysvětluj a nikdy se neomlouvej", ale budu ji muset porušit, zrovna tak jako jsem už mnohokrát na stránkách BL porušil zásadu "diskutuj pouze s těmi, kteří umí diskutovat".

Ladislav Žák ve svém článku předvedl něco, o čem si myslím, že stojí za krátkou analýzu. Podařilo se mu totiž přenést mé námitky vůči amatérismu současné české zahraniční politiky do roviny dojemných klišé o vlastenectví, osobní statečnosti a právu na vlastní názor a to v míře, že jedno oko opravdového Čecha, vlastence, humanisty a idealisty nemůže zůstat suché.

2. 3. 2009

Velmi by české věci pomohlo, kdyby česká vláda financovala dlouhodobější (roční či delší) pobyty českých středoškoláků na školách v západní Evropě. Rázem bychom měli sebevědomou a schopnou mladou generaci, která by dokázala komunikovat "českou zkušenost" jako rovný s rovným na mezinárodní úrovni.

Proč nikoho za dvacet uplynulých let v ČR nenapadlo, že tohle je důležité? Poměry v ČR se určují ze zahraničí: Češi by měli mít schopnost poměry v zahraničí ovlivňovat - dlouhodobým kulturním vlivem své vzdělané a mezinárodně zkušené a gramotné mladé generace.

Menší národy to mají vždycky tak trochu špatné. Bohužel - závisejí svou existencí na rozhodování národů větších. To samozřejmě neznamená, že by jejich příslušníci měli propadat nějakým depresím či komplexům. Je však vždycky užitečné být schopen racionálně zhodnotit své postavení ve světě a co z toho vyplývá, aby se toho dalo využít. Je dost deprimující, když o tom, jak se na nás lidé odjinud dívají, nevíme skoro nic (proč bylo pro tolik lidí tak nepříjemným překvapením, že většina světa umísťuje Českou republiku do východní Evropy?), anebo když propadáme falešným mýtům, jak jsme mezinárodně známí, oblíbení a populární.

2. 3. 2009

PONDĚLNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES

Pochybnost. Ti, kdo to nikdy nezažili, jsou ochuzeni o podstatnou součást existence. Pochybnost je výhledem, za nímž můžeme vidět některé věci nově, možná i podstatně jinak. Jistota plodí sice ostré hrany, ale zbavuje člověka kvality bytosti, která je ochotna přistoupit i na jiné hledisko. Podívat se ze stejného místa jiným směrem. Právě pod vlivem tohoto stavu mysli, rozhodl jsem se nahlédnout některé události, nejen kulturní, v těchto pravidelných kritických poznámkách, čili bloc-notes.

2. 3. 2009

"Milí sociální demokraté z Ostravy, chcete platit za lidi poplatky ve fifejdské nemocnici, klidně si je plaťte. Já vám za to jako křesťanský ministr financí nepřevedu majetek nemocnice ze státu na město. Je to nekřesťanské."

Tak nějak by mohl začínat dopis lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska, který se mstí za rozhodnutí Zastupitelstva města Ostravy. Zastupitelstvo rozhodlo hradit za pacienty 30 Kč poplatek v Městské nemocnici. A proč by mělo ministerstvo financí převést majetek na město? Protože město Ostrava nakládala s nemocnicí, jako by byla jeji majetek, investovala do ni nemalé finanční prostředky a dotovala její provoz. Až po čase se ukázalo, že 90 % budov a pozemků patří státu a ne městu.

2. 3. 2009

Promiňte mi ohlédnutí do historie na první pohled nesouvisející s tématem. Po třech zničujících válkách mezi Francií a Německem (1870,1914, 1940), na počátku 50. let dvacátého století, racionálně uvažující představitelé těchto zemí, usilující o smíření mezi oběma národy, nalezli řešení. Do budoucna si každá německá a francouzská komunita (obec, město) vyhledá partnera v sousední zemi, a bude s ním rozvíjet mezilidské vztahy v oblasti školství, kultury, sportu, veřejné správy atd. Dohodnuté se stalo skutečností. Zejména ve Francii se podařilo odbourat nenávist vůči lidem žijícím v Německu. Nikoli mezinárodní smlouvou mezi státy, ale navozením mezilidských vztahů na té nejnižší administrativní úrovni. Přímými kontakty mezi lidmi.

2. 3. 2009

S tou angličtinou má Jan Čulík pravdu. Anglicky dokážu vyjádřit skoro všechno, co potřebuju, ale gramatická a stylistická úroveň se často blíží "Massa Bob říkat" (BTW: není tenhle citát politicky nekorektní? ;) ), zejména když se potřebuji soustředit na odborné téma, o kterém mluvím.

Lidé na Západě jsou většinou milí, slušní (a trochu pokrytečtí). Nic vám neřeknou. Když si děláte ze své angličtiny legraci, ujistí vás, že mluvíte perfektně. Ale přitom na vás koukají tak nějak... soucitně a přece jen trochu s despektem :)

2. 3. 2009

2. 3. 2009

Vážení, reaguji na debatu o nutné znalosti angličtiny, píše Z. Portych. Vzhledem k tomu, že jsem učitelem češtiny a znám velice dobře situaci na českých základních a středních školách, myslím, že mohu tvrdit následující. Ano, mladí Češi neovládají Aj v psané podobě, jak uvádí J.Čulík.

Ovšem nechápu, že se tomu vůbec někdo diví. Když totiž nechám stranou úroveň a finanční ohodnocení vyučujících (obé bývá tristní), podobně pominu zájem o (ne)vzdělávání se, vidím prapříčinu v přístupu k mateřskému jazyku.

Na základě zkušeností prohlašuji: těžko lze ovládnout skvěle cizí jazyk, jestliže svým rodným se vyjadřuji ústně jako polidštěná opice a v psaném textu jsem na chyby dokonce pyšný jako (někteří) publicisté... novináři...

1. 3. 2009
  • Protože v Norsku a Holandsku se zahraniční filmy nedabují, ale vysílají se v původním znění s titulky. Dabují se filmy jen pro úplně malé děti. Větší děti tedy získají z filmů velkou slovní zásobu v angličtině a později ji ve škole jen rozšíří, píše čtenářka Martina Kopecká.
2. 3. 2009

Češi nemluví dobře anglicky kvůli všem důvodům, které jste vyjmenovali. Kvůli dabovaným filmům, mizerné výuce a jazykovým rozdílům, píše Jaroslav Moravec.

Proč máme mizernou výuku? Protože naše školství je podfinancované. Možná by pomohlo ho soukromě financovat. Fascinuje mě kritizování situace v Čechách a nerespektování poměrů, v jakých se nacházíme. Nejsme bohatá západní země, abychom vysílali svoje středoškoláky na drahá studia na západ (navíc kam bychom je posílali? do narvané Anglie a Irska, které silně profitují z toho, že se tam celá Evropa jezdí učit angličtinu? nebo snad do Států nebo Austrálie?). Nejsme ani dost bohatá země, abychom si dovolili dobré učitele. Nebo spíš takhle: jsme dost bohatá země, abychom mohli mít dobré učitele, ale naše vlády si nemyslí, že je to tak dobrý nápad).

2. 3. 2009

O nezaměstnaných, kteří se mění v podnikatele, a o Frantovi Novákovi

V minulých dnech proběhla v BL široká polemika o situaci cizinců v Česku, vládním programu dobrovolných návratů a možných doplňujících, alternativních řešeních, která by byla spojena rovněž s opatřeními vlády.

Prakticky nikdo však v této polemice nepočítal s aktivitou subjektů sporu -- samotných cizinců.

28. 2. 2009

V jakém kapitalismu žijete? Nač si stěžujete? Takhle to zkrátka chodí.

To, že ČNB reaguje na články v FT atd. je v pořádku. Pomůže to? Pochybuji. Výroky centrálních bank jsou téměř vždycky považovány za lež, nebo se alespoň berou se značnou dávkou skepse. Patrně to ještě víc zvýší podezření, že je něco v nepořádku.

Bylo by omylem, kdybyste si myslel, že Jan Čulík nebo já nebo kdokoliv jiný z tzv. emigrantů se snažíme ochcávat ČR a že musíte Čechy před námi bránit. To není pravda. Jediné co se snažíme říct je toto: Bylo by načase, aby si Češi uvědomili, kde v pořadí moci a bohatství na světovém žebříčku stojí a začali podle toho jednat. (To není nic, zač je nutné se stydět. To by ve skutečnosti mohl být první krok ke skutečné prosperitě v ČR.)

Zajímavý, jak zatímco čtenáři BL mi posilaj emails, kde si stěžují, jak všichni podceňujem Čechy a východní Evropu, a jak by všechno bylo dokonalý, nebejt těch hnusnejch ratingovejch agentur a americkejch analytiků, kteří neví o čem mluvěj, tak východoevropští politici, včetně božského Mirka, žebrají v EU o peníze.

"We are facing an unprecedented crisis," Topolanek, 52, said in a pre-summit letter to the EU. ZDE

Jste si jist, že vaši čtenáři skutečně patří mezi inteligentnější část české populace? Protože já jsem včera mluvil s jedním svým studentem, který žije v Praze, a který je zcela prostý člověk, a ten na otázku, jak to vypadá, odpověděl velice stručně: Jirko, je to v prdeli. Každej se zadlužil a teď přicházej o práci. Dle mého soudu, velice slušná analýza, píše Jiří Drašnar.

2. 3. 2009

Pozvánka na výstavu Oběti komunistické moci v Severočeském pohraničí v letech 1945 -- 1946 a na diskusi k tématu Byla to spravedlivá odplata, pomsta nebo zločin proti lidskosti? v Kulturním centru Novodvorská 26. února mi stála za návštěvu Prahy.

Pokud to stačím sledovat, je to po pěti letech od brněnské výstavy Brněnský pochod smrti v dubnu 2004 první počin tohoto druhu a to je velmi dobrá zpráva. Leckdo by si mohl pomyslet, že vhodný čas pro podobné akce byl před deseti, patnácti, dvaceti lety, ale na poučení není nikdy pozdě.

2. 3. 2009

Naprosto souhlasím s organizátory výstavy, o které píše Přemysl Janýr. Pojďme ještě zasít trochu chaosu do duší spoluobčanů! Vychvalujme Edvarda Beneše za kapitulaci po Mnichovu a dobrovolnou abdikaci z funkce prezidenta. Bušme se v prsa za zviditelňovací atentát na Heydricha, který pak tento nelegitimní "prezident" nařídil a národ odskákal. A tvařme se, že s odsunem Němců neměl Beneš nic společného, za ten mohli pouze a jedině komunisté.

2. 3. 2009

Klienti České spořitelny musí od prosince loňského roku platit nový poplatek. Za uložení hotovosti na cizí účet si banka účtuje 45 Kč. Poplatek za převod z účtu činí oproti tomu 8 Kč. Zajímalo mě, proč je rozdíl v poplatcích za tyto dvě služby tak vysoký, obrátil jsem se tedy na Českou spořitelnu s následujícím dotazem:

2. 3. 2009

Poslední události, které zasáhly římskokatolickou církev, zejména zrušení exkomunikace Benediktem XVI. nad příslušníky krajně konzervativního bratrství Pia X., především pak popíračem holocaustu Richardem Williamsonem, se týkaly i Rakouska. V této zemi s 8 230 000 obyvateli, z nichž je více než 70 procent římských katolíků, ještě navíc negativně vzrušila papežova designace ultrakonzervativního faráře Gerharda M. Wagnera na světícího biskupa linecké diecéze.

2. 3. 2009

Není žádným tajemstvím, že v souvislosti s procesem ratifikace Lisabonské smlouvy je vyvíjen nemalý (i zahraniční) nátlak na ty, jejichž souhlas je požadován. Na řadu přicházejí naši senátoři. Proces ratifikace jakékoliv mezinárodní smlouvy je ale čistě vnitrostátní záležitostí České republiky, nepodléhá pravidlům primárního práva EU a nepodléhá ani aktům, které eventuálně přijmou orgány EU (Evropský parlament, Rada EU, Evropská komise.) Mezinárodní právo zemi, která už nějakou mezinárodní smlouvu podepsala, jen nabádá k tomu, aby se touto smlouvou v rámci svých vnitrostátních mechanismů skutečně zabývala a vyjasnila, zda ji ratifikovat bude či nikoliv.

Autor je poradcem Václava Klause

2. 3. 2009

POVÍDKA:

1.

Nejdřív jsem si myslel, že jsem jenom položil ruku na nějaké ostřejší stéblo trávy. Teprve v následujícím okamžiku jsem si uvědomil, že to, co cítím kousek pod svým levým loktem, jsou mravenčí kusadla. Zvedl jsem paži a podíval se na zasažené místo: byla tam fialová tečka, jejíž původce mezitím zmizel někam mezi zelená stébla. Položil jsem paži zpět a zavřel oči. Cítil jsem, jak se z bodu, který zasáhla kusadla, rozbíhá do celého těla nezaměnitelné šimrání mravenčího jedu. Brzy vyprchá a tak si ho musím rychle užít.

2. 3. 2009

Ale nevím například, jak moc Američané vnímají, že Rusku jde také o ekonomické zájmy. Když Rusku říkají, pomožte nám s Íránem, a pak vás nemusí trápit obranný systém v Polsku a v Česku, tak doufám, že si uvědomují, že v ruském zájmu je vyšší cena ropy. A je pak v jeho zájmu kooperující Írán? Je prostě nutné, aby Evropané a Američané komunikovali o politice vůči Rusku, snažili se Rusko angažovat, ale zároveň měli stanovené mantinely...

český velvyslanec v USA Petr Kolář v rozhovoru pro HN: Nepřipouštím, že by se Obama zřekl radaru ZDE

2. 3. 2009

CRI│ 1. 3. 2009 v 16 hodin 13 minut dopadla čínská družice Čchang'e -1 přesně na předem stanovené místo povrchu Měsíce, což lze považovat za úspěšné ukončení první etapy čínského projektu výzkumu Měsíce. Družice Čchang'e -1 byla vypuštěna 24. 10. 2007. V uplynulém roce získala družice obraz povrchu celého Měsíce, rozmístění chemických látek na jeho povrchu a přinesla další vědecké výsledky. Byla stále v dobrém stavu. Vědci rozhodli, že na konci životnosti bude družice Čchang'e -1 navedena ke srážce s povrchem a připraví tak prostor pro 2. etapu tohoto projektu.

2. 3. 2009

Všechno, vše je možné, jestliže se jedná o české politiky. Nedávno, bez ohledu na ostatní evropské partnery, vychvalovali partikulární úspěchy při odstranění komplikované a drahé vízové povinnosti pro české občany cestující do USA. K čemu koordinace s dalšími zájemci o tuto výhodu? Hlavně, že my jsem úspěšní. Co je nám po Polácích, Maďarech, Slovácích a jiných....

2. 3. 2009

Chléb a hry

Chtěl bych reagovat na článek "Ministr Jehlička hrobníkem českých literárních časopisů", ve kterém si šéfredaktoři literárních časopisů stěžují na další snížení dotací na vydávání jejich časopisů. Byl jsem překvapen počtem takových časopisů a zajímal by mě i počet vydání i čtenářská obec. Bohužel v jejich slovech jsem cítil více starosti o jejich peníze než o českou literaturu. Obávám se, že tyto časopisy jsou určeny pouze pro potřeby několika staromilců. Protože mladým (a do toho počítám i třicátníky) už literatura nic neříká. Mladý a moderní člověk dneska nečte a proto je zánik literárních časopisů nezajímá. Horší je, když nezajímá ani ministra kultury. Situaci na poli české literatury velmi dobře popsal Michal Černík v článku "Ubohé postavení domácí literatury. Zachraňme českou knihu". Bohužel to ale nepomůže.

2. 3. 2009

Jakožto autor původního textu, který rozpoutal diskusi na téma postavení ČR ve východní Evropě ("Ratingové agentury - spoluviník, co dál kibicuje") si dovolím pár slov jako reakci na článek pana Čulíka.

K tomu též Jan Hošek, Jiří Drašnar, "Trochu o ekonomice a o postavení ČR ve světě" ZDE

27. 2. 2009
John Michael Greer

KD│ Otázky, které dostávám po svých prezentacích, bývají stejně předvídatelné jako výmluvy politiků. Vždy si je někdo jistý, že jsem neslyšel o nějakém energetickém zdroji, o němž je přesvědčen, že světu umožní donekonečna využívat exponenciálně rostoucí množství energie. Vždy je tam někdo kdo věří, že evoluční skok či nějaký jiný deus ex machina nám umožní vyhnout se důsledkům našich špatných rozhodnutí. A pokaždé si někdo myslí, že hovořím o útěku do horské chaty se zásobou munice a konzervovaných fazolí. Všichni dostanou jasné odpovědi s detailními důvody pro mé přesvědčení, že jde o sebeklam. Pak jsou tu lidé, kteří chtějí vědět, jak si poradit s budoucími výzvami, a těm se snažím dát nejlepší možnou radu.

A nakonec, vždycky je tam někdo, kdo chce vědět, jaké investiční strategie doporučuji. Dnes to bývá zpravidla někdo stříbrovlasý, dobře oblečený a ustaraný. Přál bych si, abych měl jasnou odpověď, anebo nějakou dobrou radu. Ale nemám, protože otázka sama zahrnuje osudově pomýlená očekávání, které se se samou podstatou bohatství míjejí. Taková otázka je stejně nezodpověditelná jako dotaz, jak postavit perpetuum mobile.

28. 2. 2009

Miloš Dokulil si všiml, že se v jednom článku pro Economist píše o České republice víceméně nepříznivě, spojil to s vývojem kursu koruny a hledá příčinu celého nedorozumění (?). Jako pedagog má sklon domnívat se, že pokud něco skřípe, může za to nedostatek vzdělání, a jako filosof zase cit pro přesnou terminologii. Výsledkem kombinace uvedeného je hypotéza, podle níž snad kádry v redakci Economistu jakož i na burzách trpí špatnou znalostí zeměpisu, což nakonec způsobuje aktuální obtíže české měny. Pokud ale v některých příspěvcích pro Britské listy -- včetně části mých vlastních -- bývá zvykem spíše malinko přestřelit, Dokulilův text je, obávám se, ve znamení opačného extrému: Autor si počíná téměř tak, jako by věřil, že lze běžícího buvola odchytit pinzetou.

2. 3. 2009

Britští a kanadští vědci vynalezli způsob, jak vyrábět téměř neomezené množství kmenových buněk. Ty mohou být bezpečně používány u pacientrů, aniž by vznikalo etické dilema ničení lidských embryií.

Vědci zjistili, jak je možno přeprogramovat buňky, získané z kůže dospělých lidí tak, že se "vrátí zpět do historie" a přijmou takovou formu, jakou měly, když byly součástí embrya.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 3. 2009

Pokud chcete být povýšen a být v životě šťastný, měli byste dát volný průběh projevům svého hněvu, vyplývá z nejnovějšího výzkumu.

Podle Harvard Study of Adult Development (Harvardské studie vývoje dospělých), který sledovala od r. 1965 život 824 mužů a žen, končí ti lidé, kteří ovládají svůj hněv, v zaměstnání ve slepé uličce třikrát častěji než lidé, kteří dokáží využívat svého hněvu a zaměřit ho na konstruktivní dosažení nových cílů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

2. 3. 2009

Tak nevím, existuje Central Europe nebo ne. Nějak jste mne zmátli. Jelikož pracuji na CE programu EU, tak asi budu byrokratům v Bruselu vysvětlit, že buď CE není, nebo ještě lépe, že do ní nepatří ČR. To nás musí okamžitě vyřadit. Děkuji za upozornění, píše čtenář Zdeněk Hovorka.

Pozn. JČ: Nikdo netvrdí, že střední Evropa neexistuje. Upozornili jsme, že se v angličtině převážně považuje Česká republika za východoevropský stát a že je to zřejmě označení spíše kulturní než geografické. Upozornili jsme na to proto, že česká média začala obviňovat Rusko, poté, co řekl anglicky, že je ČR ve "východní Evropě", že zatahuje Českou republiku zpět do své sféry vlivu a že "proto potřebujeme v ČR americký radar." Rusko totiž nikam ČR nezatahuje, použilo běžně v angličtině používaný výraz. Toť vše, proboha.

28. 2. 2009

Divím se, co jsem zas informací, že je ČR běžně považována za součást východní Evropy, vyvolal. Bylo by možná docela dobré, kdyby se Češi nestarali pořád o to, co si o nich kdo myslí a zda jsou po světě známí, vždyť je to úplně jedno. Naprosto přece nezáleží na tom, že si o nich třeba nikdo moc nemyslí, protože o nich neví, a že lidé považují ČR za součást východní Evropy. Vždyť je to jedno.

Čeští studenti mi vykládali, jak při příjezdu do Londýna, kde pracovali jako au pair, jim ukazovala zaměstnavatelka černoška, jak se splachuje záchod; jiným zase místní lidé vysvětlovali: "Tohle je supermarket!" :) Pitomost nezná mezí nikde.

Zakomplexovanost je zbytečná. Nemusíme se poměřovat tím, co si o nás kdo myslí. Včera mi povídala americká historička Mary Heimannová, že jí jde už docela hodně na nervy, když lidé tvrdí, že žijí "v srdci Evropy". Vyrostla v Belgii a tam to slyšela každý druhý den. Pak žila v Praze, kde jí to tvrdili zase Češi. Totéž tvrdí - že jsou přesně v "srdci Evropy" - lidé v pobaltských zemích... :)

Horší je ta neznalost angličtiny, jíž se ČR vyčleňuje z mezinárodního diskursu. Vím, o čem mluvím. To se ve školství nemělo zanedbat a i když je to dávno s křížkem po funuse, jednou z nejdůležitějších věcí by mělo být, aby vzdělaní mladí Češi dokázali psát a argumentovat téměř rodilou (near native) angličtinou jako většina ostatních vzdělaných mladých lidí v Evropě a vlastně kdekoliv na světě.

27. 2. 2009

Uráží mne nadřazenost někoho, kdo si představuje, že západní Evropa se spojuje s tou střední a východní proto, aby v ní všichni mluvili a psali "gramotně" anglicky. Je to stejná arogantní nadřazenost, která ve finále izolovala bývalé elity světa, mluvící a píšící "gramotně" latinsky či později francouzsky. Kde je jim dnes konec? Proces christianizace "střední" Evropy začali jistí dva soluňští věrozvěsti tím, že zavedli kázání slova božího v jazyce tehdejšího plebsu - staroslověnštině. Místní kníže Rostislav se obával politického a náboženského vlivu německých kmenů, a tak ze země nechal latinsky mluvící kněží vyhnat. Stejný důvod pro existenci provázel Kralickou bibli. Učitel bohemistiky na skotské univerzitě svou "cynickou" poznámkou na adresu Čechů nehovořících anglicky odhalil bezděky už těžko skrývatelné elitářství. Jako by nevěděl, že velmi tvrdý vzkaz arogantní Evropě lze poslat i irsky. Anebo česky. I slabá moc je mocí. Stalo už se v minulosti, že britskou koloniální povýšenost uzemnil vzkaz plebejským jazykem indických sloužících. Swadeši. Nejen výrobky, ale i slova "ze své vlastní země". Opakem tohoto slova je videši. Dnes bychom řekli globalizace. A nebo také cizina. Cizí. Tím, kdo tato dvě slova vyřkl a zahájil tak velmi úspěšnou ekonomickou strategii indické nezávislosti na koloniální Británii, byl Mohandás Karamčand "Máhatma" Gándhí. Indie dosáhla navždy plné suverenity, i když si to Británie dlouho nechtěla přiznat. Je dobré vědět, že na počátku toho všeho byla britská nadřazenost. Je dobré to vědět.

Jan Čulík: ČR ve "východní Evropě": Přesvědčujte Západ, že tomu tak není :) ZDE

Pozn. JČ: Mě fascinuje ve stížnostech, jako je tato od Štěpána Kotrby, ta argumentace, jako bych já osobně zavinil to, že je Česká republika považována za součást východní Evropy, anebo že to, že ten, kdo se na rozdíl od většiny Západoevropanů nedokáže vyjadřovat gramotně písemnou formou angličtiny, podvědomě za součást západní Evropy a globálního světa považován není. Chtěl byl opakovat: Já pouze popisuju, co vidím. Já jsem to prosím nezpůsobil... Proč někomu, kdo se zmíní o něčem, co je zjevné, kladete vinu, jako by tento stav věcí vytvořil? Nechápu. Jak píše Jiří Drašnar: "Američani, ať se vám to líbí nebo ne, si nemusí dělat starosti se schopnosti se vyjadřovat v němčině či francouzštině, protože jsou světová velmoc a protože angličtina je latina moderní doby. Co s tím chcete nadělat?" (Je ovšem pravda, že v Británii se neustále kriticky poukazuje na to, že neznalost cizích jazyků u mladé generace je ekonomicky škodlivá, stejně počet lidí znalých jiných jazyků klesá.)

PS. Bohužel, neznám nikoho v ČR, kdo by dokázal napsat krátký dopis v angličtině bez gramatických a stylistických chyb. To, že někdo rozumí anglicky psanému texu, ještě zdaleka neznamená, že umí napsat bezchybný anglický text. Mám tu spoustu studentů z ČR - platí to i o nich, na rozdíl od studentů stejného věku z jiných zemí světa. Může za to české školství. Za dvacet let od pádu komunismu to mělo vypadat jinak.

PPS. Celé to začalo, když po Schwarzenbergově návštěvě v Moskvě začal český tisk obviňovat Rusy, že "začleňují ČR znovu do východní Evropy, proto potřebujeme americký radar". Poukázal jsem na to, že je to nesmysl, že se Česká republika mezinárodně většinou považuje za součást východní Evropy. Že jediní, kdo to nevědí, jsou Češi. Tím, že skoro nikdo v ČR nedá dohromady normálním jazykem napsaný dopis v angličtině, kdežto např. v Německu se konají už i zasedání správních rad podniků a univerzitní konference (i ty bez zahraniční účasti) v angličtině, se nad nikým nevyvyšuju, konstatuju pouze, kam svět směřuje a co je. Čtenáři mi namítají, že jsou velké části světa, kde se taky nemluví anglicky. Marná sláva. V Glasgow máme studenty ze 100 zemí světa a ti všichni jsou schopni psát seminárky v angličtině. Čeští či polští studenti ne. Přitom mají co říci. Mezinárodně však nejsou slyšet. Kolik českých (literárních) vědců publikuje v angličtině v mezinárodních časopisech? Česká protiradarová kampaň je mezinárodně zcela neviditelná.

Britové nejsou nijak nadřazeni, protože vědí dobře, že jejich země v mezinárodním měřítku neznamená nic. Jen hlupáci se vyvyšují nad lidi z jiných zemí. Neznalost angličtiny je však něco jiného.

28. 2. 2009

Ten spor o označení pozice naší republiky na východě či ve středu Evropy mi připomíná jednu Haškovu povídku, kde se jistá dáma při hledání místa úlevy obávala použít pojmu záchod a hledala vhodnější, "slušnější" výraz, až nakonec ten záchod už nepotřebovala...

Někdo se bojí říci, že ČR je na východě, podobně jako se bojí použít slova socialismus nebo třeba kulturní politika, i když by jí bylo potřeba jako soli, což uznal na čtvrteční besedě Masarykovy dělnické akademie v parlamentě i sám doktor Milan Knížák.

1. 3. 2009

Jan Čulík má úplně pravdu. Jednou z nejdůležitějších věcí by mělo být, aby mladí lidé v Čechách ovládali angličtinu. Angličtina je dnes nejdůležitější. České školství zanedbalo i jiné jazyky. Například francouzštinu. První Deklarace lidských práv byla napsána v Paříži. V srpnu 1789. Obávám se, mladá generace ji dnes nezná. Ani v originálu, ani v českém překladu. Přitom čeští a slovenští chartisté tímto historickým dokumentem proti totalitě dlouhá léta bojovali. Profesor Jičínský, který právě slaví osmdesátiny, by o tom mohl dnešním "mladým konzervatistům" vyprávět. Neznalostí angličtiny "se ČR vyčleňuje z mezinárodního diskursu". Neznalostí Deklarace lidských práv se ČR vyčleňuje z osvícenské Evropy.

Radar v Armaviru
1. 3. 2009

ČTK│ Ruská armáda oznámila, že zprovoznila nový radarový systém v Armaviru v Krasnodarském kraji na území Ruské federace. Zařízení jí umožní monitorovat potenciální ohrožení jižních oblastí země raketami. Ruské vzdušné síly v dnešním prohlášení uvedly, že nový radar nahradí dva vojenské radary na Ukrajině, které mělo Rusko dosud pronajaté. Loni koncem roku ale Moskva smlouvu o pronájmu radaru v Mukačevu na západě Ukrajiny a v Sevastopolu na Krymu vypověděla, protože považuje za nemyslitelné, aby využívala služeb zařízení v zemi, která se chce stát členem NATO.

1. 3. 2009

KD│Irský premiér Brian Cowen o víkendu oznámil podstatné změny v systému financování politických stran, informuje Aine Kerr v listu Irish Independent. Zjevným cílem tohoto opatření jsou kampaňová uskupení typu euroskeptické Libertas kontroverzního milionáře Declana Ganleyho. V jasné narážce právě na Ganleyho Cowen před spolustraníky z Fianna Fáil prohlásil, že loňské referendum ukázalo, jak může být politický fundraising a systém placení "podryt těmi, kdo transparentnost jen falešně slibují".

1. 3. 2009

KD│O ekonomické krizi píší všichni, ale jiná krize, méně zřetelná, i když velmi vážná, často pozornosti komentátorů často uniká. Je to krize chápání skutečnosti, napsal Marek Beylin v Gazetě Wyborczej.

1. 3. 2009

KD│Agentura Reuters informovala o tom, že český premiér Topolánek na tiskové konferenci potvrdil předpokládaný termín návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Měl by se zúčastnit společné schůzky s lídry EU věnované řešení ekonomické krize.

Spekulaci ČTK, že "Americký prezident bude v Praze zřejmě také jednat o dalších amerických záměrech s výstavbou protiraketové obrany USA", ovšem zpráva Reuters neobsahuje.

Zdroj: ZDE

25. 2. 2009

Servery tzv. sociálních sítí zosobňují riziko, že v polovině jednadvacátého století bude mysl dospělých lidí na úrovni malých dětí. Nebude schopna se déle soustředit, bude vyžadovat senzacionalismus, nebude schopna empatie vůči druhým a bude mít velmi chabé povědomí o vlastní totožnosti. Varování vydala čelná britská neurovědkyně, Lady Greenfieldová, profesorka synaptické farmakologie v Lincoln College v Oxfordu. Přiměla britskou vládu, aby přiznala, že vládní práce o regulaci internetu se nezabývají psychologickým dopadem internetu na děti.

28. 2. 2009

Na diskusi pánů Čulika a Kotrby - Čechy a východní Evropa - mne těší, že se zase projevilo to, čeho si na BL nejvíce cením - uveřejňují se názory ze všech směrů, i když si jsou diametrálně odlišné. Přidám-li k tomu příspěvek pana Dolejšiho o Bergsonovi a velice vtipnou a trefnou črtu pana Řezáče o české realitě (s něčím takovým se setkáváme na každém kroku a působí to zejmena silně, když se člověk vrátí domů po návštěvě ciziny - jeden z nejdrastičtějších zážitků je příjezd na nádraží Holešovice), shledal jsem celou tu diskuzi jako velmi dobrou, píše Peter Škoda.

Pokud se tyka dané tématiky, uznávám názor páně Kotrby zhruba v tom smyslu, že jsme Češi a nemáme se za co stydět a je nutno se prezentovat se vší hrdostí.

28. 2. 2009

"Británie se stává databázovým policejním státem"

Vláda a soudy se v Británii spikli v úsilí postupně zlikvidovat demokratické svobody a proměnit zemi v "databázový" policejní stát. Tak argumentovali řečníci na řadě vyprodaných konferencí, které se v sobotu konaly po celé Británii. Při nich se spojili univerzitní učitelé, politikové, právníci, spisovatelé, novináři a rockové hvězdy. Vydali apel Británii, aby začala hájit svá demokratická práva.

28. 2. 2009

Po loňských ztrátách dojde k omezení vlivu investičních bankéřů

KD│Server SpiegelOnline informoval, že vedení největšího německého bankovního ústavu Deutsche Bank, který vloni poprvé v poválečné historii skončil ve ztrátě, uvažuje o zrušení anglosaského modelu řízení a návratu k vyváženějšímu německému modelu. Angloamerický model zavedl v minulých letech první výkonný ředitel banky Ackermann, jehož mandát vyprší v květnu 2010.

28. 2. 2009

KD│Pokles americké ekonomiky se zrychluje - a hrozí podkopat plány Obamovy administrativy na vyvedení země z krize, které počítají s hospodářským růstem v příštích letech, napsal Peter S. Goodman v New York Times.

28. 2. 2009

Vysvětlili snad Nietzschův výrok "Můj génius je v mém chřípí?"

Nová studie zveřejněná v časopise Science tvrdí, že když jsou lidé znechuceni chováním, které považují za nemorální, jejich reakce je identická, jako v případě evolučně starších forem odporu proti nepříjemným chutím a pachům.

28. 2. 2009

PRO TY, KDO ROZUMÍ ANGLICKY:

JČ│ Při příležitosti příchodu nového amerického prezidenta do funkce vysílá rozhlas BBC rozsáhlý dokumentární seriál o historii Spojených států. Obsahuje pozoruhodné, v podstatě neznámé informace. Včera večer jsem poslouchal nesmírně zajímavé epizody od hospodářské krize r. 1929 až do druhé světové války. (Věděli jste například, že americký prezident Roosevelt měl dolní část těla ochrnutou v důsledku obrny a nedokázal se ani obléci, ani dojít si sám na záchod?) Pořad uvádí David Reynolds, profesor mezinárodní historie na Cambridge University. Doporučujeme! Poslechtěte si to ZDE

(Proč si Český rozhlas nevyjedná převzetí takovýchto pořadů?)

28. 2. 2009

ŠOK│ Co český premiér nevidí, to jako by neexistovalo. A když už to konečně vidí, už se s tím většinou nedá nic dělat. I tak by se dal popsat dopis předsedy české vlády a v tuto chvíli i Rady EU evropským státníkům na neformální poradu o ekonomické krizi, kterou Topolánek svolal na neděli do Bruselu a které se mají účastnit šéf Evropské komise José Manuel Barrroso, předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering či prezident Evropské centrální banky Jean-Claud Trichet. "Čelíme krizi, která nemá obdoby. Prvotní otřesy na finančních trzích, které byly uvedeny do pohybu nedbalostí některých bank, přerostly ve velkou finanční krizi, jejíž negativní projevy se přelévají do reálné ekonomiky. Současný stav vyžaduje, abychom na nejvyšší úrovni potvrdili svůj závazek postavit se dopadům krize společně a koordinovaně," napsal Topolánek.

Není to tak dlouho, co stejný český premiér "vysílal pozitivní signály", když tvrdil, že žádná ekonomická krize neexistuje. Čestný předseda ODS to tvrdí dodnes. Krize je podle něj jako chřipka. Neléčená trvá týden, léčená sedm dní...

Novinky: Topolánek kvůli krizi svolal do Bruselu státníky z celé EU ZDE

27. 2. 2009

KD│Polsko více zajímá slíbená americká posádka s raketami Patriot a bezpečnostní spolupráce s USA než protiraketový systém, který může Obamova administrativa zrušit. S odvoláním na polské zdroje včetně ministra zahraničí Sikorského to pro agenturu Bloomberg napsala Viola Gienger.

2. 3. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V únoru 2009 přispělo celkem 180 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 35 220.46 Kč. Příjem z reklamy byl 10 200 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 99 040.99 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2009 Dahrendorfova vakcína proti nesvobodě Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Americká pojišťovna zaznamenala ztráty 61,7 miliard dolarů   
1. 3. 2009 O krizi chápání   
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   
28. 2. 2009 O Bergsonovi, velbloudech a přeceňování zeměpisu Karel  Dolejší
28. 2. 2009 Psychologové hledají evoluční kořeny morálního znechucení Karel  Dolejší
28. 2. 2009 Mimořádně velký pokles ohrožuje Obamovy plány na oživení ekonomiky   
28. 2. 2009 Deutsche Bank zvažuje ústup od angloamerického modelu řízení   
27. 2. 2009 Svou penzi ve výši 693 000 liber ročně si nechám   
27. 2. 2009 Langeroidní řešení třeba opravdu nikam nevede... Štěpán  Kotrba

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2009 Izrael plánuje na západním břehu Jordánu výstavbu 73 300 nových domů   
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   
28. 2. 2009 Mimořádně velký pokles ohrožuje Obamovy plány na oživení ekonomiky   
27. 2. 2009 Republikáni kritizují obrovský Obamův rozpočet - v hodnotě 3,5 bilionu dolarů   
27. 2. 2009 Obamův záchranný plán prý v ekonomické krizi neobstojí   
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
15. 2. 2009 ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince Štěpán  Kotrba

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2009 Izrael plánuje na západním břehu Jordánu výstavbu 73 300 nových domů   
26. 2. 2009 Ehud Barak: Je nejvyšší čas zastavit íránský jaderný program   
23. 2. 2009 Amnesty International požaduje embargo na dodávky zbraní do Izraele   
19. 2. 2009 Místo levice je v ulicích   
17. 2. 2009 Cesta k etnicky čistému Izraelu   
13. 2. 2009 Izrael: Vládu zřejmě utvoří Netanyahu   
13. 2. 2009 Hamas vraždí v Gaze   
11. 2. 2009 Je syn Izraele hodný svého nacistického otce?   
9. 2. 2009 Fuj, velebnosti!   
9. 2. 2009 Izrael: V Gaza City se neskrývá Adolf Hitler   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Ukrajina se žene do propasti   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2009 Gruzie: Nová koalice žádá předčasné prezidentské volby   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner

Čína RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Německo získalo miliardové objednávky z Číny   
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2009 Bursík a Jacques napadli petiční stánek Iniciativy Ne základnám   
19. 2. 2009 Zelená štvanice začala Miroslav  Suja
9. 2. 2009 Energetika podle Obamy Jiří  Krautwurm
7. 2. 2009 Tonoucí zelený se i blobu chytá Ivan  Větvička
6. 2. 2009 O jádru zodpovědně, je to politikum Václav  Hála
1. 2. 2009 Zelení volným pádem Milan  Daniel
31. 1. 2009 Bursík píše Kuchtové Martin  Bursík
31. 1. 2009 "Demokratická výzva": Ustavena vnitrostranická frakce Strany zelených   
25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
25. 11. 2008 Pochybnosti   

Írán RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2009 Írán vyslal satelit na oběžnou dráhu   
29. 1. 2009 Obamův Bílý dům asi pošle Íránu dopis, jehož cílem je rozmrazit americko-íránské styky   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček
31. 12. 2008 Jak Evropská unie brání demokratizaci Íránu   
29. 12. 2008 Špinavý vtip televize Channel Four   
25. 12. 2008 Ahmadinežád blahopřeje abrahámským vyznáním při příležitosti Ježíšova narození   
24. 12. 2008 Britská televize bude vysílat k Vánocům projev prezidenta Ahmadinežáda   
12. 11. 2008 Stratfor: Írán se vrací na globální scénu   
5. 11. 2008 Židle pod íránským prezidentem Ahmadinežádem se houpe   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
20. 2. 2009 Serpenízek další z malých digitálních televizí je v problémech Štěpán  Kotrba
18. 2. 2009 Týden - kreativně přepracovaný Telegraph? Štěpán  Kotrba
17. 2. 2009 Touží Bobocký stále po křesle ředitele STV? Štěpán  Kotrba
13. 2. 2009 Česká televize démonizuje Hugo Chaveze, který stojí v čele Venezuely již deset let Daniel  Veselý
10. 2. 2009 zabijsvojeradio.cz aneb jak se stát předsedou Rady ČRo Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 MF Dnes : "Referendum je nástroj totality" Bohumil  Kartous
10. 2. 2009 Rádio Jerevan hlásí.... Miloslav  Štěrba
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Papež a kancléřka, neboli příklad mediální moci Uwe  Ladwig

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Jen počkej zajíci....radar bude! Miloslav  Štěrba
20. 2. 2009 Obamova administrativa už nespěchá s radarem ani s raketami   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
9. 2. 2009 Nová schopnost radaru UEWR v Grónsku   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   
25. 2. 2009 Britský ministr spravedlnosti vetoval zveřejnění vládních záznamů o rozhodnutí zaútočit na Irák   
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
28. 2. 2009 Britská vláda "zneužívá strachu" k likvidaci demokratických svobod   
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2009 70 procent evropských absolventů anglických vysokých škol nesplácí půjčky na školné :) Jan  Čulík
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2009 Potvrzeno: Obama přijede do Prahy 5. dubna   
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Záskok za česká média -- aneb informace o jednání v Bruselu Jan  Neoral
26. 2. 2009 Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
16. 2. 2009 Zjevení na sjezdu ČSSD   
16. 2. 2009 Starostové jedou do Bruselu   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2009 Lidé nečtou Josef  Vít
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?