16. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 2. 2009

Americké úřady začaly vyšetřovat údajnou roli vysokých amerických vojenských činitelů při zneužití 125 miliard dolarů, určených na rekonstrukci Iráku po pádu Saddáma Husajna. Celková částka, která se ztratila, asi nebude nikdy známa, avšak ze zprávy amerického mimořádného generálního inspektora pro rekonstrukci Iráku vyplývá, že jde o více než 50 miliard dolarů.

16. 2. 2009

Pokud se ranka stane ohniskem nákazy a je dovoleno, aby se zanítila, může se to proměnit v gangrénu a vést k amputaci či až ke smrti. To je dnešní situace ve světové ekonomice, míní hospodářský komentátor deníku Times Anatole Kaletsky.

To, co začalo jako ranka - jako americká hypotéční krize v srpnu 2007 - mohlo být lehce vyléčeno, kdyby před rokem regulační orgány, vlády a ústřední banky radikálně jednaly, jakmile začalo být zjevné, že jde o problém, který finanční trhy samy nedokáží vyřešit. Avšak namísto činů - poskytnutí záruk a nového kapitálu, odkoupení špatných hypoték a snížení úrokových měr na nulu - vlády po celém světě v podstatě neučinily nic.

16. 2. 2009
William Brittain-Catlin

Za globálnou krízou sa skrýva mimoriadne agresívna forma kapitalizmu, ktorá sa teraz, ako sa zdá, zmieta v smrteľných kŕčoch. Ako tvrdí Arthur Schopenhauer, svet je firmou, ktorá nekryje vlastné náklady. Z jeho strany to nebola len metafyzika, ale skúsenosť z prvej ruky. Schopenhauerovci boli bohatými obchodníkmi s akciami v slobodnom obchodnom meste Hamburg. Potom sa európska ekonomika zrútila a stratili všetko. O dvesto rokov neskôr by sa jej mnohé veci videli známe -- zlyhania bánk, bankroty firiem a rastúca nezamestnanosť.

16. 2. 2009

Španělský list

O české zahraniční politice už se mluví i na někdejším konci světa -- ve španělské Galicii. Největší tamější regionální deník, La Voz de Galicia, jí v sobotním vydání věnoval téměř celou stránku.

Pro srovnání: ve Španělsku žije v současnosti přes 5 milionů cizinců: to je přes 11 % obyvatel země, desetkrát více než v roce 1996. Málo se ví, že Španělsko je mj. domovem sedmi set tisíc Rumunů. Z deníku El País se právě dovídám, že jen v sobotu na Kanárské ostrovy dorazila dvě improvizovaná plavidla, na nichž překonalo Atlantik 145 imigrantů, z toho 16 nezletilých... píše ze Santiaga de Compostela Michal Špína.

16. 2. 2009

Příběh touhy, chamtivosti a bezpečí, nebo příběh kostky cukru a policejního karabáče?

Zpravodaj španělského listu La Voz de Galicia bohužel nepochopil, co český ministr na tiskové konferenci po zasedání vlády minulé pondělí přesně řekl. Dvanáct tisíc cizinců má podle interní analýzy vnitra ztratit práci do března. Celkem 68 tisíc potom do konce června. Španělský novinář obě čísla sečetl. Na situaci cizinců v ČR to bohužel mnoho nemění.

Ministr Langer zveřejnil ve čtvrtečním Právu článek s titulkem "Příběh touhy, chamtivosti a bezpečí" Langer v něm chválí moudrost vládního rozhodnutí o podpoře projektu dobrovolných návratů. Píše, že rozhodnutí vlády je tvrdé, nikoliv však necitlivé. (Připomíná to stalinskou frází z padesátých let o tehdejších monstrprocesech. Tam vždy šlo o trest "přísný, ale spravedlivý", pozn. JČ)

15. 2. 2009

Dean Wilkening je v letitém sporu o budování PRO považován za nezaujatého

K autorům zpochybňujícím technické možnosti plánované americké protiraketové základny v Evropě se připojil ředitel vědeckého programu Centra pro mezinárodní bezpečnost a spolupráci (Center for International Security and Cooperation, CISAC) Stanfordské univerzity fyzik Dean Wilkening. Tento autor nepatří k zásadním odpůrcům budování protiraketové obrany, jakými jsou Theodore Postol, Philip Coyle, Theresa Hitchens nebo Victoria Samson (mimochodem: práce obou dam z oblasti kosmické bezpečnosti se snad po srážce satelitů nad Sibiří dočkají větší publicity i v ČR).

15. 2. 2009

◄ Letoun F-16 se střelami AIM-120 a AIM-9

Aktuální debata o účinnosti výsledku "Bushovy protiraketové pětiletky" - systému NMD/GMD - při hypotetické obraně Evropy, případně o efektivitě nákladů na něj vynaložených, může mít několik různých vyústění. Vzhledem ke zvýšenému důrazu Obamovy administrativy na ekonomické parametry zbrojení se vážným kandidátem na případnou náhradu při obraně proti raketám kratšího a středního doletu jeví být program vývoje Síťového vzdušného obranného prvku (Network Centric Airborne Defense Element, NCADE) společnosti Raytheon. Tento program má na první pohled celou řadu vynikajících předností, až na to, že... Ale nepředbíhejme.

foto z demonstrace proti fašismu v Drážďanech
16. 2. 2009

Stížnost na zpravodajství ČT, zaslaná Radě ČT

Dne 14. 2. 2009 jsem se jako pozvaný řečník zúčastnil největší evropské protinacistické demonstrace v Drážďanech. Tuto událost ČT považovala za tak významnou, že ji opakovaně zařadila do svých večerních zpráv. Bohužel však jen formou kratičkého šotu, po jehož zhlédnutí jsem zjistil, že jsem asi byl na zcela jiné akci.

16. 2. 2009

PONDĚLNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES

Výbuch. Výbuchy známe malé i velké, střední, i ty, které nestojí téměř za řeč. Nejde jenom o výbuchy kulturní, často se bohužel jedná i projevy dosti mezní, i když kritické, jak vlastně ze samotné povahy věci vyplývá. Výbuch ale může být i synonymem zoufalství, protože se už například nedostává argumentů, nebo jednoduše jiných prostředků. I ten uplynulý týden bychom mohli v našem horizontu také výbuchy zaznamenat: některé tu zmíním. Jsou snad více divadelní, než je tu možná zdrávo...

16. 2. 2009
tisková zpráva hnutí Nenásilí

Desítky starostů z Ligy starostů proti radaru vyrazí za podpory 130 českých starostů zítra vpodvečer na jednodenní cestu do Bruselu, kde budou spolu se zástupci hnutí Nenásilí, kampaně Evropa pro mír a dalších evropských organizací protestovat proti umístění vojenské základny USA v ČR. Budou také přijati zástupci belgického senátu, členy evropského parlamentu a také místopředsedkyní EP Luisou Morgantini. Odpoledne vystoupí na veřejném slyšení na téma rozmístění prvků systému Národní raketové obrany USA ve Střední Evropě.

16. 2. 2009
tisková zpráva iniciativy Chci Wave zpět

Počítačovou hru, kde členové Rady Českého rozhlasu sestřelují Radio Wave spustili zástupci iniciativy Pro Wave, která se snaží o návrat Radia Wave do FM vysílání. Na stránkách zabijsvojeradio.cz je k dispozici také video, kde samopalem dochází k likvidaci rádia. Celý web směřuje k dalšímu happeningu, který se uskuteční ve středu 25. února před dalším zasedáním Rady ČRo a bude se jmenovat trefně "Vítězný únor nad Radiem Wave".

16. 2. 2009
reakce z Grenoblu na článek Štěpána Kotrby "ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince"

Zavolal jsem několika levicovým socialistům ve Francii, že česká sekce Evropské socialistické strany si zve na svůj sjezd generála NATO. Měl jsem dojem, že mají na druhém konci drátu pocit, že jsem přebral. Jakoby chtěli říct: přestaň chlastat! Organizátorům sjezdu nejde doporučit nic jiného...

15. 2. 2009

ČSSD se zřejmě nepoučila ani z vlastních, natož z mocenských chyb ODS

Možná právě euforie z výsledku "13 : 0" nastartovala u špiček ČSSD neodolatelnou chuť zkusit "laškovat" s voliči způsobem podobným, jako to dělá ODS. Chce se mi s Jirotkovou tetičkou a zvednutým prstem upozornit, že pýcha předchází pád.

ČSSD nemá ani zdání jak získat vysněných 40%. Paroubek a spol. hazardují, když rozhodli, že si připnou na prsa Lisabonskou smlouvu. Většina občanů si ji v navrženém obsahu nepřeje. Možná toto rozhodnutí opět odradí mnoho občanů, takže nepřijdou k volbám, nebo své hlasy rozdrobí, dají malým straničkám. Bohužel.

Mnoho hlasů nezíská ČSSD ani příslibem zvýšení důchodů o 300 Kč, i kdyby měly být jištěny dividendami ČEZu.

Ignorace názorů většiny občanů se nevyplácí, pane Paroubku. Ani kdyby se ta většina mýlila v důsledku nedostatku informací.

ČSSD zatím nepochopila, že musí vložit do úsilí uspět konkrétní práci:

14. 2. 2009

GlaxoSmithKline, druhá největší světová farmaceutická společnost se chystá začít poskytovat levné léky milionům lidí v rozvojovém světě.

Nový šéf firmy GlaxoSmithKline Andrew Witty konstatoval, že radikálně sníží cenu léků v nejchudších zemích, poskytne zisky z prodeje léků na rozvoj nemocnic a klinik a bude sdílet informace o potenciálních léčivech, které jsou nyní chráněny patenty.

Witty tvrdí, že je přesvědčen, že mají farmaceutické společnosti provinnost pomáhat chudým, aby se jim dostalo léčebné péče. Vyzývá ostatní farmaceutické společnosti, aby následovaly jeho příkladu.

Farmaceutické společnosti jsou kritizovány za to, že nesnížily své ceny za léky proti AIDS, zatímco miliony lidí umíraly na AIDS v Africe a v Asii. Aktivisté je kritizují také za to, že brání patenty, v jejichž důsledku zůstávají ceny léků vysoké, a snaží se zničit konkurenci od generických léčiv, které jsou daleko levnější a prodávají se v zemích, kde patenty neplatí.

Ředitel firmy GlaxoSmithKline však přislíbil, že:

15. 2. 2009

Pokud bych byl voličem ČSSD a neřku-li jejím členem, pak bych se zřetelně buď na následných mítincích, či stranických zasedáních ptal na Clarkovo expozé a důrazně bych vyžadoval odpověď. Co mně na jeho vystoupení vadí, je nasnadě.

Nejen mne udivuje, že když generál Clark v podstatě "poděkoval" lidu této země, že se postavil vstřícně k požadavku Bushovy vlády, vybudovat v Polsku rakety a v Česku radar, tak nikdo nevystoupil s připomínkou, že 70% obyvatel Radar trvale odmítá, že v krajských volbách to opětovaně a zřetelně dali voliči najevo, že občané této země nepovažují Topolánkovu vládu za svou, tj. hájící zájmy tohoto státu.

15. 2. 2009

New entries in English on films Vratné lahve (Empties) and O rodičích a dětech (Of parents and children) have been added to our page of resources on Czech literature, culture and politics in English HERE:

16. 2. 2009

V rozruchu posledních dní kolem kontroverzního rozhodnutí papeže Benedikta XVI. zrušit exkomunikaci nad rebelujícími biskupy ušlo pozornosti, že minulého týdne uplynulo 80 let od vzniku vatikánského státu. Podpisem tak zvaných Lateránských dohod 11. února 1929 italským diktátorem Benitem Mussolinim s kardinálským státním sekretářem Gasparrim si touto státní smlouvou Vatikán nejen zajistil suverénní postavení "Stato della cittá del Vaticano" neboli městského státu Vatikán. Současně dosáhl odškodnění ve výši 750 milionů lir v hotovosti a další jedné miliardy jako státní půjčky za vyrovnání ztráty církevního státu vyvlastněného Itálií v roce 1870.

13. 2. 2009

Islamistický režim v Gaze usmrtil desítky lidí a jiné jako údajné "kolaboranty s Izraelem" mučí

Amnesty International konstatuje, že jednotky organizace Hamas a policie Hamasu během nedávného izraelského bombardování Gazy organizovaly "kampaň únosů, úmyslného a nezákonného vraždění, mučení a výhrůžek proti údajným 'kolaborantům's Izraelem a proti oponentům a kritikům". AI uvádí, že od konce prosince Hamas usmrtil nejméně dvacet mužů. "Desítky dalších" byly postřeleny do nohou, do kolen či zbiti. AI zveřejnila podrobné informace ohledně některých těchto případů a uvádí, že existují "nezvratitelné důkazy", že bezpečnostní jednotky organizace Hamas nesou vinu za "vážná porušování lidských práv". Činitelé Hamasu přiznali, že pronásledují osoby, které podezřívají z kolaborace s Izraelem, ale popírají, že by Hamas organizovala systematickou kampaň útoků.

16. 2. 2009

Současně nejčtenější český deník měl mládí ve svém titulu od prvních poválečných dnů, kdy vznikl. Titul si podržel i po 44 letech existence, než jej svazáci (kteří jej celou tu dobu vydávali) zprivatizovali a název aktualizovali přidáním slova DNES. Nejčerstvější důkaz dnešního, současného myšlení deníku nabídl v sobotu vedoucí jeho ekonomické rubriky. Prohlásil - už názvem svého sloupku, Přistáváme, padák jsme už projedli - že "v nejlepších letech 2004 až 2006...jsme z velké části prožrali ochranný padák." (Ekonomický redaktor zřejmě zavádí tento nový termín, aby ekonomickou teorii učinil zcela srozumitelnou i pro ty prostoduché občany, kteří mohou pojem uplatňovat třeba v debatě u piva.)

16. 2. 2009

BRITÁNIE:

Transplantace jater se v Británii dělají v pětadvaceti procentech případů alkoholikům. Vyvolalo to zuřivou kontroverzi ohledně etiky poskytování orgánů lidem, kteří mají problémy s pitím.

Z ůdajů vyplývá, že transplantace pro těžké alkoholiky za posledních deset let stouply o 60 procent, zatímco čekací lhůty na transplantace se prodloužily. V prosinci 1997 čekalo na transplantaci jater v Británii 180 osob, v současnosti je 325 lidí.

Dr. Tony Calland, předseda etického výboru British Medical Association, vyjádřil názor, že chirurgové mají právo odmítnout transplantaci pacientům, jejichž nemoc jater vyvolal alkoholismus, pokud neprojeví jasné přesvědčení, že chce přestat pít.

Poskytování transplantací jater alkoholikům kritizovala celá řada dalších osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

16. 2. 2009

EurActiv│ Mníchovská bezpečnostná konferencia (Munich Security Conference) je najväčšie stretnutie, politických lídrov a bezpečnostných expertov, na ktorom sa otvorene diskutuje o globálnej bezpečnosti. V piatok 6. februára sa začal 45. ročník podujatia, ktorý skončil cez víkend. Stretnutie sa nazýva aj ako Old men club NATO. Posledná konferencia upútala väčšiu pozornosť, než v minulých rokoch. Konferencia bola na konci tisícročia otvorená aj zástupcom z východnej a strednej Európy, Indie a Číny. Lídri tu niekedy nastolia nový smer medzinárodnej politiky.

16. 2. 2009

Možná omylem, možná z jiného důvodu se delegátům v sále, kde se konala Krajská konference Strany zelených v Praze na promítacím plátnu hned na počátku jednání u pěti jmen nominovaných do primárních voleb Evropského parlamentu ve vedlejším sloupečku objevilo A. Byla to jen chvilka, kdy tento sloupeček byl smazán přímo před očima delegátů. Toho si kromě mě všimla například i Jarka Richterová . Není tak těžké uhodnout pro čtenáře, která jména to byla, píše předseda ZO SZ Praha 19 Václav Novotný.

16. 2. 2009
John Michael Greer

KD│Velikou vadou většiny současných scénářů sociální změny je, že neberou v úvahu ekologický rozměr lidské společnosti. Této vadě bylo takřka nemožné se vyhnout, protože není prostě záležitostí vědomě zastávaných názorů; mnoho lidí, kteří dnes rýsují plány sociální změny, se toho o ekologii hodně naučili. Tyto plány jsou však slepé k ekologické realitě kvůli neprozkoumaným a často nevědomým předpokladům, které leží v jejich pozadí - a boj s vlastními předsudky je velmi obtížnou prací.

16. 2. 2009
tisková zpráva Ne základnám

V sobotu 14.2. se konal první den 35. sjezdu ČSSD, na kterém vystoupil i americký generál a bývalý šéf armádních sil NATO v Evropě Wesley Clark. Ve svém projevu poděkoval občanům České republiky za přijetí protiraketové obrany. To panu generálovi nikdo neřekl, jaké jsou dlouhodobé názory většiny Čechů na radarovou základnu USA? Věděl, jaké stanovisko zaujímá k problematice radaru strana, na jejíž sjezd přišel?

generál a bývalý  náčelník NATO (1999--2000) Wesley  Allison  Clark
15. 2. 2009

VÁŠNIVÝ PROTEST ŠTĚPÁNA KOTRBY:

První, úvodní den sjezdu ČSSD, připraveného jako prezentace jednoty strany před evropskými volbami, proběhl klidně. Nacvičené projevy, odladěná gesta, vymyšlené pointy. Oranžová světla. Kuřecí soté s rýží. Delegáti naslouchající, bavící se, tleskající, kouřící, mlčící. Nic nového, řeknete si. Nuda. Tmelení jednoty před tvrdým, nesmiřitelným volebním střetem s ODS. Optimistický, až triumfalistický kruh okolo Paroubka. Omluvený Fico. Prý z pracovních důvodů. Nicméně jeden z mezinárodních hostů jakoby přiletěl z jiného světa. A taky že ano. Americký generál a bývalý náčelník NATO (1999--2000) Wesley Allison Clark. Muž, který nechal v roce 1999 bombardovat Bělehrad. Muž, který byl osobně zodpovědný za výběr konkrétních cílů. Muž, který jako vrchní velitel NATO řídil bombardování Jugoslávie. Teď z tribuny sjezdu ČSSD poděkoval za přijetí amerického radaru. "Jsem velmi rád, že čeští lidé, lidé ve střední Evropě, přijali iniciativu USA k protiraketové obraně." Poděkoval za solidaritu se Spojenými státy. Přesto, že americký radar v Brdech i americké vojáky v Česku dvě třetiny občanů odmítají. Přesto, že americký radar i americké rakety odmítla ČSSD. Provokace nebo drzost? Nespletl si poradce Demokratické strany USA místo, partaj i dobu? V Americe prý nastává "velmi nadějná doba", řekl totiž americký jestřáb.

16. 2. 2009

Vysvětlení amerického stimulačního plánu podle investičního analytika Barryho Ritholtze

Někdy během tohoto roku, daňoví poplatníci obdrží ekonomický stimulační poplatek. To je vzrušující nový program, který vysvětlím užitím formátu otázek a odpovědí (Ot. a Od. ), píše na svém blogu americký investiční analytik Barry Ritholtz

16. 2. 2009

Pozoruhodné je přiznání Mirka Topolánka v diskusním pořadu Slovenské televize: ČR nadále není schopna již plnit pakt stability. Evropský tisk totiž v minulých týdnech nikoli nedůvodně spekuloval, že právě české předsednictví konzervativně klade důraz na rozpočtovou disciplínu a maastrichtská kritéria. Po nových propočtech zjevně ministerstvo financí konstatovalo neudržitelnost stanoviska, a po dřívějším vyjádření náměstka Eduarda Janoty premiér dnes oficiálně potvrdil hořkou skutečnost.

iHNed: Česko přestane plnit maastrichtské rozpočtové kritérium ZDE

Poznámka redakce: Kromě rozpočtové podmínky musí země před přijetím eura splnit rovněž kritérium inflace, zadluženosti, úrokových sazeb a stability výměnného kursu vlastní měny.

14. 2. 2009

Všichni finančníci, ekonomové, politikové a defraudanti si dnes ve dne v noci lámou hlavy, jak vyváznout ze světové finanční a hospodářské krize, a jak přitom na tom vydělat další nehorázné peníze.

15. 2. 2009

Toto je chvíle, na kterou jsme čekali, nebo aspoň někteří z nás. Chtěli jsme lepší svět a můžeme ho dostat. Starý svět musí padnout a ustoupit z cesty a musí se to uskutečnit v zájmu našeho ohroženého podnebí i v našem vlastním. Stará garda přitom selhává. Lidi jsou ještě fascinováni mocí a spektáklem, ale glanc a fasáda už opadávají. I když některé vládní výdaje ještě poběží po penězovodech směrem k bohatým, určitě nejsou správnou reakcí, píše Jan Lundberg z Culture Change.

16. 2. 2009
Noam Chomsky
Preložil Peter Vittek

Na decembrovom zasadaní OSN prebehlo viacero pozoruhodných hlasovaní. Rezolúcia o "práve palestínskeho ľudu na sebaurčenie" bola prijatá pomerom hlasov 173:5 (proti boli USA, Izrael a tri závislé pacifické ostrovy). Hlasovanie znovu jasne potvrdilo americko-izraelskú politiku odmietania rezolúcií, ktorá prebieha v medzinárodnej izolácii. Podobne sa USA, Izrael a tri pacifické ostrovy postavili proti prijatiu rezolúcie o "všeobecnej slobode pohybu a životnej dôležitosti opätovného zjednocovania rodín." Pravdepodobne pri tom mysleli na Palestínu. Pri hlasovaní proti právu na rozvoj USA stratili podporu Izraela, ale pridala sa k nim Ukrajina. Pri hlasovaní proti "právu na potraviny" boli USA osamotené. Zoči-voči ohromnej globálnej potravinovej kríze, ktorá zatieňuje aj finančnú krízu ohrozujúcu západné ekonomiky, je to mimoriadne pozoruhodný fakt.

16. 2. 2009
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Uprostřed světové hospodářské a finanční krize, která se podle všeho den ze dne zhoršuje, postupujícího politického a vojenského rozpadu na Středním východě a globálních očekávání souvisejících s Obamovým nástupem do prezidentského úřadu si svět příliš nevšimnul významné geopolitické události, k níž došlo v polovině prosince 2008. Kuba se vrací

V brazilském Salvadoru de Bahía za sebou proběhla čtyři latinskoamerická setkání. V pořadí podle počtu zúčastněných zemí to byly schůzky skupin MERCOSUR, UNASUR, Grupo de Río a První summit Latinské Ameriky a Karibiku (CALC podle španělských iniciál). Impresáriem byl brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva, “hrdinou” mítinků byla Kuba. Lula to nazval “ideologickým hurikánem”.

15. 2. 2009
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Každý den čtu názory dalších ekonomů, novinářů nebo vládních úředníků na to, jak co nejlépe dosáhnout hospodářské oživení v té či oné zemi. Je zbytečné říkat, že všechny jejich recepty se navzájem popírají. Zdá se mi ale, že skoro všichni tito znalci žijí ve světě fantazie. Zřejmě věří, že jejich léky zaberou v relativně krátkém čase. Skutečností je, ze se svět nachází pouze na začátku deprese, která bude trvat dost dlouho a bude mnohem horší než dnes. Bezprostředním problémem vlád není jak dosáhnout oživení, ale jak přežít rostoucí lidový hněv, kterému musí všechny bez výjimky čelit.

14. 2. 2009

Zvrat: ministr se osobně vložil do kauzy zboření nádraží v Ústí n. Orlicí

Naprosto nečekaný vývoj má kauza plánované demolice nádražní budovy v Ústí nad Orlicí. Proti demolici budovy postavené roku 1874 se postavilo na odpor téměř 15.000 lidí a po čtyřech měsících urputného boje došlo v pátek 13. února k nečekanému zvratu. Nádražní budovu osobně navštívil nový ministr dopravy Petr Bendl (ODS) se zástupem investora.

Tato návštěva předchází jeho oficiální cestě, kdy o týden později, v pátek 20.2. v 11:00 navštíví toto místo v doprovodu generálního ředitele SŽDC Jana Komárka, zástupce Českých drah a památkářů.

13. 2. 2009
Hrubec, M. (ed.): Interkulturní dialog o lidských právech. Západní, islámské a konfuciánské perspektivy. Praha, Filosofia, 2008, edice Filosofie a sociální vědy; 492 stran. ISBN: 978-80-7007-282-0, EAN: 9788070072820

Na konci minulého roku vyšel v nakladatelství Filosofia sborník textů Interkulturní dialog o lidských právech, který se věnuje závažným tématům a otázkám, jejichž řešení mohou přispět k nápravám některých výrazných sociálních a kulturních nespravedlností současnosti. Knihu je možné rozdělit na oblasti, které poskytují lepší orientaci v problematice. První z oblastí je samotný interkulturní dialog o lidských právech, ve kterém jde především o vlastní propojení obecné koncepce dialogu, resp. interkulturního dialogu, a jednotlivých přístupů k lidským právům z kulturně definovaných perspektiv. Druhou oblast je potom možné spatřovat v rámci podrobnějších analýz jednotlivých přístupů k lidským právům, které jsou většinou určitými cestami k jejich zdůvodnění a obhajobě. Za třetí bych rád vyzdvihl přímé souvislosti mezi panujícím globálním řádem a interkulturním dialogem o lidských právech především s ohledem na extrémní projevy existujících sociálních nespravedlností.

31. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V lednu 2009 přispělo celkem 187 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 243.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 114 952. 65 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,816.91 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2009 The Times: Bankéře klidně potrestejte, banky ale neamputovat!   
16. 2. 2009 Prožrali jsme zlatý padák? Štěpán  Steiger
12. 2. 2009 Anglická banka se chystá tisknout peníze, v zoufalé snaze zvrátit hlubokou krizi   
12. 2. 2009 Tak nejprve k tištění peněz a k Výmaru Jan  Hošek
11. 2. 2009 Odstoupil náměstek státního finančního regulačního úřadu   
8. 2. 2009 Dobrý radar ještě žije... Ladislav  Žák
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
6. 2. 2009 Někteří britští držitelé hypoték nebudou platit žádné úroky   
6. 2. 2009 Nehrozí Slovensku hospodářský kolaps?   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
9. 2. 2009 Nová schopnost radaru UEWR v Grónsku   
6. 2. 2009 Na protiradarovém hnutí parazituje nacionálně bolševická strana Karel  Dolejší
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
19. 1. 2009 Vytvářejí všichni akademici falešný obraz ? Milan  Hlobil
26. 12. 2008 Krach americké obrany   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2009 Starostové jedou do Bruselu   
16. 2. 2009 Zjevení na sjezdu ČSSD   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Evropa proti americké protiraketové obraně Jana  Glivická
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
10. 2. 2009 Čeští protiraketoví aktivisté musejí být viditelní na mezinárodní scéně Jan  Čulík
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
8. 2. 2009 Observer: Spojené státy pozastavují protiraketovou obranu ve střední Evropě   

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2009 ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince Štěpán  Kotrba
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
5. 2. 2009 Spasitel světa konečně přišel. No a? Miloš  Dokulil
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
4. 2. 2009 Prezident Obama se chce dohodnout s Ruskem na radikálním snížení jaderných zbraní   
4. 2. 2009 Rána pro Obamu: Tom Daschle byl donucen rezignovat   

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2009 Izrael: Vládu zřejmě utvoří Netanyahu   
13. 2. 2009 Hamas vraždí v Gaze   
11. 2. 2009 Je syn Izraele hodný svého nacistického otce?   
9. 2. 2009 Fuj, velebnosti!   
9. 2. 2009 Izrael: V Gaza City se neskrývá Adolf Hitler   
7. 2. 2009 Fakta a čísla izraelského teroru Jana  Ridvanová
7. 2. 2009 Cílená protiizraelská propaganda v Britských listech   
7. 2. 2009 Policie Hamasu "zkonfiskovala pomoc pro Gazu"   
4. 2. 2009 Člověk v tísni by v Gaze rád pomohl, ale nemá tam zkušenosti a infrastrukturu   
3. 2. 2009 Kde je Člověk v tísni, když jsou lidé v tísni?   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius
18. 1. 2009 Tymošenková obviňuje Firtaše, Bojka a Juščenka ze selhání plynových rozhovorů   
16. 1. 2009 Bielorusko a Ukrajina sa nelíšia iba o faktor priepustnosti plynu   

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Západní nezájem o Českou republiku: Co se dá dělat? Jan  Čulík
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2008 Drahota Eduard  Bass
10. 10. 2008 Kůň Věra  Sládková
1. 8. 2008 Ach, zapomněl jsem Angelo  Ambrogini (Poliziano)
10. 7. 2008 I to je blues   holger
9. 7. 2008 Když kvetly hlohy Petr  Hrbáč
8. 7. 2008 Srpnové pozdravení Petr  Hrbáč
7. 7. 2008 Letní motiv Petr  Hrbáč
4. 7. 2008 ve vesnici zapalují ohně Petra  Placáková
3. 7. 2008 Kalikrů kalikým Vladimír  Pospíšil
2. 7. 2008 Inspirál karbec Vladimír  Pospíšil

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 Topolánek a jeho podmínky pro demisi, anebo Geniální nápad nic netušícího pana premiéra Uwe  Ladwig
27. 10. 2008 Muž přes palubu Josef  Provazník
27. 10. 2008 Negativní strana jde do voleb Wenzel  Lischka
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner
20. 12. 2008 Poplatky za ošetření nic neregulovaly Petr  Wagner
6. 12. 2008 Šlo o návštěvu lékaře jen v nutných případech   

Čína RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr, Alena Breuerová, Štěpán Kotrba
31. 10. 2008 Na čínském obzoru jsou přece jen nakonec "josefínské" reformy? Miloš  Dokulil

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Energetika podle Obamy Jiří  Krautwurm
7. 2. 2009 Tonoucí zelený se i blobu chytá Ivan  Větvička
6. 2. 2009 O jádru zodpovědně, je to politikum Václav  Hála
1. 2. 2009 Zelení volným pádem Milan  Daniel
31. 1. 2009 Bursík píše Kuchtové Martin  Bursík
31. 1. 2009 "Demokratická výzva": Ustavena vnitrostranická frakce Strany zelených   
25. 11. 2008 Bývalý kpt. StB Miloslav Málek. Loajální zaměstnanec Milan  Daniel
25. 11. 2008 Pochybnosti   
25. 11. 2008 Jak se dláždí cesta k moci Milan  Daniel
24. 11. 2008 Bursíkova izolace se prohlubuje Milan  Daniel

Írán RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2009 Írán vyslal satelit na oběžnou dráhu   
29. 1. 2009 Obamův Bílý dům asi pošle Íránu dopis, jehož cílem je rozmrazit americko-íránské styky   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček
31. 12. 2008 Jak Evropská unie brání demokratizaci Íránu   
29. 12. 2008 Špinavý vtip televize Channel Four   
25. 12. 2008 Ahmadinežád blahopřeje abrahámským vyznáním při příležitosti Ježíšova narození   
24. 12. 2008 Britská televize bude vysílat k Vánocům projev prezidenta Ahmadinežáda   
12. 11. 2008 Stratfor: Írán se vrací na globální scénu   
5. 11. 2008 Židle pod íránským prezidentem Ahmadinežádem se houpe   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2009 Česká televize démonizuje Hugo Chaveze, který stojí v čele Venezuely již deset let Daniel  Veselý
10. 2. 2009 zabijsvojeradio.cz aneb jak se stát předsedou Rady ČRo Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 MF Dnes : "Referendum je nástroj totality" Bohumil  Kartous
10. 2. 2009 Rádio Jerevan hlásí.... Miloslav  Štěrba
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Papež a kancléřka, neboli příklad mediální moci Uwe  Ladwig
5. 2. 2009 Vlk se ani tentokrát nenažral: další rozhodnutí RRTV zrušeno pro nezákonnost Štěpán  Kotrba
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
3. 2. 2009 Už je to tady: trh s videoobsahem se začíná pomalu hroutit   
28. 1. 2009 Proč vedou média proti Drymlovi a Rathovi totální válku? Petr  Wagner

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
4. 2. 2009 Bude v České republice vyhlašována "presstitutka" roku? Mojmír  Babáček
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   
28. 1. 2009 Britská vláda "musí zveřejnit" záznam kabinetních jednání o válce v Iráku   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   
5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek
3. 2. 2009 Sadomasochismus to tedy nebyl Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda