16. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 2. 2009

Starý svět se hroutí, vítejte v ještě starším

Toto je chvíle, na kterou jsme čekali, nebo aspoň někteří z nás. Chtěli jsme lepší svět a můžeme ho dostat. Starý svět musí padnout a ustoupit z cesty a musí se to uskutečnit v zájmu našeho ohroženého podnebí i v našem vlastním. Stará garda přitom selhává. Lidi jsou ještě fascinováni mocí a spektáklem, ale glanc a fasáda už opadávají. I když některé vládní výdaje ještě poběží po penězovodech směrem k bohatým, určitě nejsou správnou reakcí, píše Jan Lundberg z Culture Change.

Vstoupili jsme do období rychlé a převratné kulturní změny. Probíhají zásadní změny způsobů, jak lidé myslí a žijí. Začínáme vnímat selhávání nejen snadných úvěrů a utrácení, ale i života, jehož smyslem jsou peníze a konzum. Přiznejme si, že většina účastníků růstové ekonomiky se domnívala, že takhle věci mají fungovat, a teď cítí újmu. Jsou to lidé, kteří neviděli žádný užitek z tradic předků. Mysleli si, že příroda je něco, co si musíme podřídit a znásilnit v zájmu naší zábavy a našeho zisku. Mysleli si, že technika nás nadřadila všem formám života včetně primitivních národů, že většinu z nich můžeme odsoudit k vymření a že můžeme navždy tímto způsobem pokračovat v drancování zdrojů a "řešení problémů".

Teď začalo uskrovňování na několika úrovních. Jen idiot teď může nebýt znepokojen klimatickou změnou. Jak teď, kdy dostatečně dobře víme, co způsobujeme ekosystémům, může jakýkoli rozumný člověk klást ekonomii na první místo před její integraci s ekologií? Jak může tolerovat hájení jejich systematického ničení?

Pokračuje drsné probuzení: Teď jen idiot věří velkým bankéřům a vládám. Jen blázen je spokojený s ropnými a automobilovými společnostmi. Všechny tyto vládnoucí síly devalvovaly hodnotu nás jako lidských bytostí a nikdo nemůže popřít růst nezaměstnanosti způsobený tím, že jsme ředitele zeměkoule nechali o všem rozhodovat. A většina lidí cítí, že bude ještě hůř, než zase začne být lépe. Tištění peněz a jejich utápění v bankách a vládních programech je zřejmě totéž - šílenství.

Tohle všechno je zatím užitečné, pokud to vede k lepšímu uvědomění. Ale opravdoví vůdcové by lidem měli říci, jak je to doopravdy s ropou a energiemi a jaké jsou souvislosti ekonomiky příliš svázané s docházejícím zdrojem - že snadno dostupná ropa je pryč. Alternativní paliva nemohou rozumným způsobem zastat roli fosilních paliv při výživě stovek miliónů spotřebitelů potravin pěstovaných v závislosti na ropě.

Opravdoví vůdcové by navíc měli přiznat vady "našeho" systému: Odměňování za nenažranost a za souhlas s jinými protispolečenskými hodnotami i za neudržitelnou likvidaci přírody způsobenou přelidněním. Poněvadž politici a prodejní komentátoři drží jazyky za zuby a předstírají, že všechno je víceméně pod kontrolou - zatímco nervózně zjišťují, co volný pád udělá s jejich vlastním bezpečím - masy lidí sáhnou po čemkoli, co bude po ruce, aby přežily.

Odpovědi musíme hledat doma, nikoli v Afghánistánu nebo Iráku.

Ale mluvme o prospěšnosti kolapsu ustaveného zřízení. Navzdory vědomí, že náhlý úpadek není nic pěkného a že skutečně bude bolestivý a tragický s mnoha oběťmi, na konci historické éry vlády velkých peněz a neomezeného růstu existuje důvod k velkému optimismu. K rozvratu muselo dojít; každé školní dítě ví, že v konečné soustavě nemůže nic růst donekonečna. Jak by odvrat od takové hovadiny mohl být předzvěstí něčeho horšího než je dnešní tyranie popíračů zjevných faktů, kterou jsme doteď museli snášet?

Nutnost je matkou vynalézavosti. Nepotřebujeme vynalézat cetky a tretky; potřebujeme umět se přizpůsobit a umět se vypořádat s nízkoenergetickým světem. Stále více máme co do činění s naštvanou Matkou Přírodou - den ode dne stále více zastiňuje pouhé starosti o růstovou ekonomiku. Takže náš přístup k zajištění základních idských potřeb musí používat zdravý rozum a - už jste na to připraveni? - vzájemnou spolupráci. Teď, kdy se ekonomika hroutí - věřme, že definitivně, úplně a pro dobro lidí - je nutno základní potřeby opatřovat lokálně. Taková debilita jako převážení základních potravin od výrobců 2000 km daleko ke spotřebitelům musí uvolnit cestu tomu, co se vypěstuje v místech spotřeby. A jsme odkázáni i na místní pitnou vodu, která tak nemůže být nadále znečišťována zaměstnavateli, privatizována hamouny ani vyčerpávána pro udržení diety založené na chovu dobytka.

Starý svět, který jsme zavrhli - když naši rodiče a prarodiče přijali pohodlí techniky a vykašlali se na zodpovědnost za výchovu vlastních dětí k tomu, co znali praprarodiče - se brzy vrátí. Šetření potravinami, opravy věcí, scházení se ke společnému jídlu, společná tvůrčí a družná zábava (místo individuální zábavy u obrazovek), dobré poznání příbuzných a sousedů, respekt k půdě a vodě, které nás živí - takové tradice nejsou volbou, ale podmínkami přežití. A takové přežití bude zábavné, nebo určitě zábavnější než jakákoli alternativa. Jednotlivec se znovu bude cítit hrdý na to, na čem záleží komunitě a ne na to, co poškozuje planetu. To neznamená, že nebudou existovat oportunisté a pomýlení lidé bránící pozitivní změně. Ale s koncem starého pořádku a jeho omezeného pohledu na betonování zemědělské půdy jako na "pokrok", který už nebude nadále možný, si nemůžeme pomoci jinak než obnovou venkovských a komunitních způsobů vzájemné pomoci, znovu sloužících společnému zájmu na úkor osobního prospěchu. Neboť vidíme, jak éra osobního prospěchu začíná svůj volný pád na smetiště dějin. Stimulace? Je moc špatné, že neexistuje žádná diskuse o tom, co by mohlo stimulovat k potřebné zásadní změně.

Obecnou chybou je podpora udržitelných systémů obklopených vakuem dožívajícího systému, jakoby bylo potřeba dosáhnout jenom jejich logické převahy nad idiotskými a veřejně subvencovanými přežitky kapitalismu. Je skvělé podporovat je za předpokladu, že to nejsou holubi na střeše. Problém je v tom, že dobré modely jsou potlačovány, dokud je dominantní systém nedotčený nebo dokud je ropa k dispozici. Správným zaměřením akce je proto jít za takovými alternativními modely, které vychovají lidi k odmítnutí současného systému. Lidé pak mohou spatřit lepší kulturu udržitelnosti a všechno, co přijde s ní: Rozumnou ekonomiku, účast na samosprávě, soucit s ostatními živými tvory na Zemi a vědomí, že takovou šanci jako teď už nikdy nedostaneme.

Poprvé zveřejněno 14. 02. 2009 ZDE

Přeložil Jindřich Kalous

Server Culture Change z Kalifornie je financován neziskovou organizací Sustainable Energy Institute (dříve Fossil Fuels Policy Action)

                 
Obsah vydání       16. 2. 2009
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci
16. 2. 2009 The Times: Bankéře klidně potrestejte, banky ale neamputovat!
16. 2. 2009 The Hindu: Ako offshore kapitalizmus zruinoval ekonomiku William  Brittain-Catlin
16. 2. 2009 Praha hodlá vyhnat do země původu 80 000 nezaměstnaných imigrantů
16. 2. 2009 Vládní opatření pro odsun cizinců vyvolá ještě větší xenofobii Milan  Daniel
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
16. 2. 2009 Česká televize ignorovala smysl protinacistické demonstrace v Drážďanech Miroslav  Prokeš
16. 2. 2009 Kritické exploze, osobní i neosobní, Manželství Marie Braunové, skvělá Valkýra i Alfons Mucha Josef  Brož
16. 2. 2009 Starostové jedou do Bruselu
16. 2. 2009 Ve středu proběhne "Vítězný únor nad Radiem Wave"
16. 2. 2009 Sjezd ČSSD: Překvapení ve světě Karel  Košťál
15. 2. 2009 Do ringu bez tréninku Soňa  Hromátková
14. 2. 2009 Obří farmaceutická firma poskytne světovým chudým léky za nízké ceny
15. 2. 2009 ČSSD: Generál Clark a sjezdová diskuze, která se nekonala Vladislav  Černík
15. 2. 2009 More Czech resources in English
16. 2. 2009 Osmdesát let vatikánského státu Richard  Seemann
13. 2. 2009 Hamas vraždí v Gaze
16. 2. 2009 Prožrali jsme zlatý padák? Štěpán  Steiger
16. 2. 2009 Kontroverze ohledně transplantací jater
16. 2. 2009 Mníchov: Prekvapením bolo Holbrookovo priznanie si chýb vo vojne v Afganistane
16. 2. 2009 Pět áček Strany zelených
16. 2. 2009 O ekologickém myšlení John Michael Greer
16. 2. 2009 Zjevení na sjezdu ČSSD
15. 2. 2009 ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince Štěpán  Kotrba
16. 2. 2009 Zbývají už jen prostitutky, tetování a pivo (ale jen místní)
16. 2. 2009 Vláda by měla uvolnit místo kompetentnímu krizovému kabinetu Jiří  Havel
14. 2. 2009 Plán na vyváznutí ze světové krize Wenzel  Lischka
15. 2. 2009 Starý svět se hroutí, vítejte v ještě starším
16. 2. 2009 Gaza 2009: Vyhlaďte tie zvieratá (2) Noam  Chomsky
16. 2. 2009 Immanuel Wallerstein: Kuba se vrací Immanuel  Wallerstein
15. 2. 2009 Immanuel Wallerstein: Politika hospodářské katastrofy Immanuel  Wallerstein
14. 2. 2009 Bendl dostal šanci napravit přehmat svého předchůdce Martin J. Kadrman
13. 2. 2009 Nikoliv střet, ale dialog civilizací o lidských právech Ondřej  Lánský
31. 1. 2009 Hospodaření OSBL za leden 2009