27. 10. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 10. 2008

Muž přes palubu

Není poplatek ve zdravotnictví zaveden především proto, aby se ke svým drahým lékům mohli dostat i lidé trpící vážnými chorobami? Kam se podělo to volání po solidárnosti, které se tak často ozývá z levicových stran?

Má snad Mirek Topolánek se žebráckou holí a v roztrhaných šatech chodit dům od domu a slibovat sociálně slabým, či méně schopným (bez ironie) spoluobčanům, ráj na zemi? Opravdu by stačilo voličům tak málo?

Zdá se, že neexistuje žádná síla, které by ještě dokázala udržet Mirka Topolánka v jeho funkci předsedy ODS. Po jeho odchodu nepřímo volá nejenom zakladatel strany Václav Klaus, ale také dosavadní spojenci (alespoň navenek) Bém a Bendl. Oba se předhánějí v odvážných prohlášeních plných silných sebemrskačských slov.

Bendl se naposledy pěkně shodl s prezidentem, pro kterého je výsledek voleb referendem o Topolánkovi. Taková náramná shoda je trochu podezřelá. Vše vypadá tak, že oba spiklenci konzultují s otcem zakladatelem strany každý svůj krok. Člověka napadá, jestli jsou oba pánové svéprávní, pokud si nejsou schopni poradit sami. A že by snad tohle byla ta zářná budoucnost ODS? No, nevím, nevím...

Ať už si myslíme o Topolánkovi cokoli, tak minimálně v jedné věci mu zásluhy upřít nelze. Snažil se stranu odříznout od pupeční šňůry, která vede přímo ke Klausovi. S tím nemůže být logicky člověk ,jakým je Václav Klaus, spokojen. Nicméně, je správně, aby ve své čestné funkci do takové míry ovlivňoval dění v ODS? Tuto otázku by si měli položit uvnitř strany všichni, kdo chtějí, aby se strana vydala někam dál.

Není možné žít stále v minulosti a pochvalovat si, jako to ten Klaus správně vedl (i kdyby to snad i byla pravda). Nostalgie do politiky přeci nepatří. Spoluzakladatel ODS se vydal na jinou dráhu a strana si zvolila předsedu nového. I kdyby byl Klaus sebeneomylnější a sebedokonalejší, tak je krajně neetické scházet se s ním za zády Topolánka a kout pochybné pikle. Možná je takové hodnocení situace nepravdivé a vyvolala ho jen média. Přesto se domnívám, že tyto "dohady" jsou postaveny na reálných základech. Klaus si s Topolánkem nikdy do oka nepadl a hloubku vzájemných antipatií jistě nijak nezmírnila ani Topolánkova chuť po nezávislosti ODS na jejím zakladateli.

Porážka v senátních a komunálních volbách je bez pochyby věc mrzutá. Obzvláště, když je skóre tak jednoznačné. Je potřeba se ale realisticky zeptat sebe sama, jestli mohl být konečný výsledek jiný. Klaus i Bendl se mýlí (jistě nejde o záměr), pokud si přizvukují, že šlo jen o referendum o Topolánkovi. To je přeci nesmysl. Máme to snad chápat tak, že styl Mirka Topolánka se voličům nelíbil, a proto si zvolili dryáčníky typu Paroubka a Ratha?

Tyto volby byly referendem především o reformách.

Proto to nemohlo dopadnout o mnoho lépe. V našich luzích a hájích není možné chtít po voličích více zodpovědnosti a zároveň od nich požadovat i jejich hlasy ve volbách. A jistě se shodneme na tom, že základem každé reformy je právě přijmout svůj díl zodpovědnosti.

Češi jsou bohužel zvyklí z dob minulých, spoléhat se své vlastní síly, ale hlavně na blahovůli státu. Se samozřejmým očekáváním a bez sebemenšího ostychu nastavují dlaně a zle si mručí pod vousy, pokud chce jednou stát také něco od nich. Advokáti chudých a potřebných v čele s Rathem lidem dokázali vsugerovat, že jádro zdravotnické reformy spočívá pouze v placení "zlodějského" poplatku lékaři.

Není přitom právě tento poplatek zaveden především proto, aby se ke svým drahým lékům mohli dostat i lidé trpící vážnými chorobami? Kam se podělo to volání po solidárnosti, které se tak často ozývá z levicových stran?

Pravice dostala "nakopáno", přestože kampaň ČSSD nebyla nijak přelomová. Na české voliče ani není třeba žádnou sofistiku vymýšlet. Chlapci v oranžovém dresu pouze slíbili všem a všechno zdarma. To je stará dobrá česká klasika, na kterou volič levice slyší. Novopečený hejtman Rath například mluvil o tom, že v jeho hájemství se budou školáci vozit do školy zdarma a poplatky u lékaře bude také platit kraj. No, není to krásný důkaz jeho sociálního cítění? Jenom mě překvapuje, že se lidé neptají z čeho se vše bude financovat. Nicméně chápu, že takové malichernosti levicového voliče a politika nezajímají. Obě skupiny přeci žijí pouze přítomnosti, šťastní to lidé. Dnes budeme slavit a zítra se uvidí...

Sympatizanti levice a představitelé jejich stran se vždy a všude holedbají svým sociálním cítěním. Dávají ho na odiv při každé možné příležitosti . V jejich hlase je vždy cítit patřičná hrdost na to, jak se právě v tomto bodě odlišují od těch zlých pravičáků. Ti přeci vyznávají nehumánní styl politiky. Jdou přes mrtvoly, žijí z potu a krve chudých pracovitých lidí a nejradši by z nich sedřeli kůži. Podle této logiky věci se podařilo ČSSD vnutit českým voličům myšlenku, že ODS je strana pouze pro bohaté.

Jak se ale vlastně dají podobné "argumenty", které jsou také jedním z důvodů volebního neúspěchu, vyvracet? Má snad Mirek Topolánek se žebráckou holí a v roztrhaných šatech chodit dům od domu a slibovat sociálně slabým, či méně schopným (bez ironie) spoluobčanům, ráj na zemi? Opravdu by stačilo voličům tak málo?

Lehce jsem odbočil, tak zpět k prezidentovi, jehož role v současném dění v ODS mi poněkud zavání. Prezident připomíná malé dítko, které se dobrovolně vzdalo své hračky, aby jí za pár minut opět chtělo sevřít ve svých malých buclatých prstících. Jenže, hračka jménem ODS už mu patřit nikdy nebude. Smůla...pro něho.

Ve svých dalších reakcích zase připomíná senilního starce, jemuž přestává sloužit paměť. Jeho neskrývaná radost nad neúspěchem Topolánka je jen těžko pochopitelná. To už "starý pán" zapomněl, kdože mu zařídil příjemný vejminek na Hradě? Mimo mísu jsou i jeho komentáře připodobňující neúspěch v senátních a komunálních volbách k tenisovým výpraskům 0:6. Možná by měli jeho snaživí nohsledi typu Jákla, Haase a Hájka zapátrat v archivu a sdělit mu v kolika že volbách byla ODS pod vedením Topolánka úspěšná.

Přinejmenším úsměvné jsou také vyjádření Klause k reformám nynější vlády. Prý by se je "zdráhal nazývat slovem reforma". To už si dnes nikdo nepamatuje, že za dob premiérování současného prezidenta se reformy nekonaly prakticky vůbec žádné? Pokud tedy nepovažujeme za reformy "utahování opasků", jak se to jal kdysi Klaus s prozíravostí sobě vlastní nazývat.

Současná ODS připomíná spíše sektu, než moderní a sebevědomou pravicovou stranu. Kdo nejde s Klausem, ten je out. Tak nějak to tam bohužel funguje. Na příkladu Mirka Topolánka je tento syndrom více, než znatelný. Pokud si někdo v ODS myslí, že se strana očistí tím, že ho hodí přes palubu, tak se škaredě mýlí. Strana se očistí jedině tím, že se zbaví patologické závislosti na svém zakladateli. S pány Bémem a Bendlem (a dalo se ve výčtu pokračovat dál) se ji to ale zcela jistě nepodaří...

                 
Obsah vydání       27. 10. 2008
28. 10. 2008 Evropa je na pokraji naprostého měnového rozkladu
28. 10. 2008 Armáda ČR proti radaru
28. 10. 2008 Nemístná euforie nad vítězstvím spektáklu Karel  Dolejší
28. 10. 2008 Loga věcí veřejných a Přehlídka impotence 2008 Bohumil  Kartous
28. 10. 2008 Mladí nezažili svobodu František  Řezáč
27. 10. 2008 Bylo "rozbití Rakousko-Uherska" (ne)pochybnou zásluhou Masarykovou? Miloš  Dokulil
27. 10. 2008 Sváteční slovo Ladislav  Žák
28. 10. 2008 Protestujeme proti záměru ODS schválit na poslední chvíli v Senátu smlouvy o radaru
27. 10. 2008 Sobotkova sebereflexe Jan  Neoral
27. 10. 2008 Bez ohledu na výsledky voleb, radar schválíme
28. 10. 2008 Názor dne Oldřich  Průša
27. 10. 2008 Skinheadi "plánovali usmrtit Obamu"
27. 10. 2008 Negativní strana jde do voleb Wenzel  Lischka
27. 10. 2008 Kvůli obvinění rádia Wave z fašismu chtějí lidé zítra demonstrovat
27. 10. 2008 Topolánek a jeho podmínky pro demisi, anebo Geniální nápad nic netušícího pana premiéra Uwe  Ladwig
27. 10. 2008 Muž přes palubu Josef  Provazník
27. 10. 2008 Ještě k hyeně z Blesku Darina  Martykánová
27. 10. 2008 Mirek Topolánek a Topolánek Nicolas Milan  Daniel
27. 10. 2008 Kdo rozhoduje o budoucnosti státu?
27. 10. 2008 Americké jednotky usmrtily v Sýrii osm osob
27. 10. 2008 Burzy dál padají
27. 10. 2008 Thomas Jefferson k bankám
27. 10. 2008 Umírnění republikáni se obávají marginalizace
27. 10. 2008 John McCain trvá na tom, že vyhraje
26. 10. 2008 Tajemství obrazu a vacátkovská Bathory Jan  Stern
27. 10. 2008 Kapitalismus a skepticismus
27. 10. 2008 Rusko: Evropa ztratí svoji vedoucí pozici
28. 10. 2008 Výzva k odstoupení předsedovi Rady Českého rozhlasu
28. 10. 2008 Bobek: začneme posluchače kádrovat, jestli jsou pro "budoucnost národa" perspektivní? Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Izrael směřuje k předčasným volbám, mírový proces s Palestinci bude zmrazen Karel  Dolejší
27. 10. 2008 Vidět mladšího člověka na cestě k volbám bylo jak vidět bílou vránu
27. 10. 2008 Rumunsko a Rakousko zrazují Nabucco
27. 10. 2008 Jednou větou Jan  Čulík
27. 10. 2008 Černé bláto a zelená bažina Štěpán  Kotrba
26. 10. 2008 Volby skončily. ČR už nebude jako dřív Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 ODS je v rozpadu, ale stále trvá na svém
27. 10. 2008 Kvůli třiceti korunám? Lubomír  Novotný
26. 10. 2008 Pozor na volební statistiky
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
26. 10. 2008 Zadostiučinění? Ne, výzva Jan  Mertl
26. 10. 2008 Výsledky voleb by neměly posílit starou gardu politiků Boris  Cvek
26. 10. 2008 Jak si vedly ve volbách xenofobní a krajně pravicové strany? Lukáš  Lhoťan
26. 10. 2008 Důstojný Topolánek Milan  Daniel
26. 10. 2008 Nevím, jestli bych Topolánka při útoku na hyenu z Blesku nehájil Jan  Čulík
27. 10. 2008 Čulík je obyčejný pokrytec a ve skrytu duše násilník
27. 10. 2008 Postkomunistický marasmus Darina  Martykánová
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
26. 10. 2008 Topolánek tlačil dítě, Talmanová nejspíš slaďovala rodinný a profesní život Štěpán  Kotrba
26. 10. 2008 Je rozdíl mezi Štěpánem Kotrbou a historikem Hradilkem z kauzy Kundera? Jan  Čulík
27. 10. 2008 Může vládnout člověk, který neovládá svou agresi ? Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Festival v Jihlavě pro filmové profesionály Dominika  Švecová
26. 10. 2008 Alkoholik, brutální krutost a nepromyšlený chaos Dominika  Švecová
26. 10. 2008 Shromáždila Veronika Janečková proti sobě důkazní materiál? František  Koukolík
26. 10. 2008 Je šokující, že takový film mohl vzniknout Jan  Tuláček
25. 10. 2008 Filmy se musejí dělat s emocionálním nasazením Dominika  Švecová
25. 10. 2008 People must be passionate about filmmaking Dominika  Švecová
24. 10. 2008 Jihlavský festival dokumentárního filmu zahájen uprostřed mírného organizačního chaosu Dominika  Švecová
26. 10. 2008 Píseň skupiny Primal Scream může být v českém kontextu interpretována fašisticky Štefan  Švec
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
25. 10. 2008 She's got swastika eyes Martin "Destroyer" Přikryl
25. 10. 2008 Je trapné, když Rada ČRo kritizuje něco, co ani neumí přeložit
27. 10. 2008 Rada ČRo: šlo o otevřenou a demokratickou výměnu názorů
25. 10. 2008 Nová vlna se starým obsahem
26. 10. 2008 Chtít nyní hlasovat o radaru je drzost
26. 10. 2008 Ideologie? Nesmysl! Psi se rvou o kost... Miloslav  Štěrba
27. 10. 2008 Politika se změní až s odchodem Václava Klause Jan  Sova
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
17. 10. 2008 Hospodaření OSBL za září 2008

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Vidět mladšího člověka na cestě k volbám bylo jak vidět bílou vránu   
27. 10. 2008 Černé bláto a zelená bažina Štěpán  Kotrba
27. 10. 2008 Bez ohledu na výsledky voleb, radar schválíme   
27. 10. 2008 Topolánek a jeho podmínky pro demisi, anebo Geniální nápad nic netušícího pana premiéra Uwe  Ladwig
27. 10. 2008 Muž přes palubu Josef  Provazník
27. 10. 2008 Negativní strana jde do voleb Wenzel  Lischka
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
26. 10. 2008 Pozor na volební statistiky   
26. 10. 2008 Důstojný Topolánek Milan  Daniel
26. 10. 2008 Nevím, jestli bych Topolánka při útoku na hyenu z Blesku nehájil Jan  Čulík
26. 10. 2008 V Praze jsou peníze   
26. 10. 2008 Zadostiučinění? Ne, výzva Jan  Mertl