13. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 2. 2009

Evropa proti americké protiraketové obraně

Systém, který nefunguje, proti hrozbě, která neexistuje, v zemi, která ho odmítá

Když se v Česku mluví o protiraketové obraně, přijdou na přetřes Spojené státy, které systém chtějí budovat, Česká republika a Polsko, jejichž občané systém odmítají, avšak vlády jej prosazují, a samozřejmě také Rusko, stát proti němuž musíme systém vybudovat (jak se několikrát nechali slyšet například premiér Topolánek či místopředseda pro evropské záležitosti Vondra, pro něhož je spolu s Německem, naším partnerem v Evropské unii, důvodem, proč by pro nás „zařízení s jistým počtem amerických vojáků bylo dobré“), tudíž zcela logicky by ministr Schwarzenberg byl šťastný, „kdyby se smysluplným způsobem Rusko zapojilo do protiraketové obrany”. Nehovoří se ovšem o Velké Británii, která má tu čest dvě základny „protiraketového deštníku“ - Menwith Hill a Fylingdales – na svém území již hostit. Nehovoří se ani o trvalém odporu některých příslušníků britské veřejnosti vůči těmto základnám, jehož součástí byla i konference Evropa proti americké protiraketové obraně, kterou 31. ledna v Londýně uspořádala britská Kampaň za nukleární odzbrojení (CND).

Systém, který nefunguje, proti hrozbě, která neexistuje, v zemi, která ho odmítá

Mezi řečníky se objevili britští poslanci i europoslanci za Labour Party a Zelené, členové Německého Bundestagu, polská poslankyně za Svaz demokratické levice, videovzkaz zaslal Lubomír Zaorálek. Argumenty vznášené proti systému byly ty, které už po více než dva roky vznášejí odpůrci radaru v České republice, včetně Iniciativy Ne základnám – start nových závodů ve zbrojení, zvyšování napětí mezi USA a Ruskem, poukazy na nedemokratičnost postupu vlád při prosazování základen, bianko šek na podporu zahraniční politiky USA, kterou však nebudeme mít možnost ovlivnit, ale také dopady na životní prostředí či nárůst kriminality v okolí základen, s nímž má své zkušenosti třeba Německo. Když jsem opakovala větu, která celkem vtipně shrnuje několik důležitých argumentů: „Je to systém, který nefunguje, proti hrozbě, která neexistuje“, ozvalo se z publika doplnění: „V zemi, která ho odmítá.“

Ano, většina občanů České republiky radar odmítá a vláda tuto většinu bezostyšně ignoruje. Člověk lehce získá pocit, že v této zemi je cosi shnilého. Z přílišného rozčarování nad naší situací nás ovšem vyvedli britští aktivisté v semináři Kampaň proti základnám americké protiraketové obrany. „V Polsku a České republice o problému alespoň víte a máte možnost o něm debatovat, tlačit na vládu a na poslance, v Británii nikdo dopředu nic neví a základny tu rostou jako houby po dešti,“ upozornili britští aktivisté. Tak třeba základna v Menwith Hill byla dána k používání americké armádě v rámci systému protiraketové obrany rozhodnutím vlády, které bylo oznámeno pouhý den před letními parlamentními prázdninami roku 2007, aby se administrativa Gordona Browna vyhnula parlamentní debatě. Řada britských poslanců si na tento postup stěžovala, bohužel zatím bezvýsledně. Americká posádka tamní základny dosahuje počtu 2000, bez jakékoli smlouvy, která by upravovala jejich pobyt na území Velké Británie.

Obama, Bursík, Topolánek a odpovědnost České republiky

Otázka, nakolik změní nástup Baracka Obamy do prezidentské funkce americkou zahraniční politiku, je už natolik klasická, že se jí konference nemohla vyhnout. Názor většiny účastníků by se dal popsat slovy velmi opatrný optimismus. Obamovi se za několik málo dní ve funkci podařilo, co se týká otázky protiraketové obrany, skutečně rozčeřit vodu. A minimálně teď čelní proponenti radaru – Vondra, Parkanová a další – vypadají jako malé děti, které se obávají, že jim někdo vezme hračku. Pokud někdo ještě před pár týdny žil v iluzi, že naši vládní představitelé někdy byli rovnocennými partnery americké administrativy a skuteční hráči na poli mezinárodní politiky, musely mu události posledních týdnů přinést vystřízlivění. Pokud jde o Velkou Británii, tam CND připravuje Obamovi přivítání na jeho dubnové návštěvě summitu G20 v Londýně. „Zrušit Fylingdales a Menwith Hill? Yes, we can!“, to bude bezesporu jedno z hesel.

Ovšem nemluvilo se jen o Obamovi. Účastníci konference byli velmi dobře informováni o politické situaci v České republice. Když z publika zazněl dotaz, zda „si premiér Topolánek svými vyjádřeními ohledně radaru dělá z Čechů legraci, nebo je skutečně tak ....“, bylo těžké hledat odpověď. Ne totiž, že by snad premiér nebyl, ovšem jednání celé vlády často připomíná komedii (či operetku s ministryní obrany v hlavní roli). Další z dotazů se týkal ministra Bursíka, Britové se velmi podivovali nad tím, jak předseda Zelených může prosazovat projekt, který je naprosto v rozporu s linií strany. Bylo třeba dodat jediné, že Bursík jde svým jednáním nejen proti členům vlastní strany, ale i proti politickému programu, v němž se jasně píše: „Nepodpoříme zřízení základen jakékoli zahraniční armády na území České republiky.”

Zájem o dění v České republice byl celkem pochopitelný. Smlouvy jsou sice již podepsány, 49 senátorů nezapomnělo využít historické příležitosti pozvat cizí vojska na české území poprvé skutečně svobodně, avšak Poslanecká sněmovna situaci komplikuje. V listopadu se nechal Radoslaw Sikorski slyšet, že všechny karty drží v rukou Češi. Britové už své dvě základny mají stejně jisté, takže se zdá, že role České republiky je teď skutečně klíčová. Vláda se viditelně necítí silná v kramflecích. Kateřina Jacques si ve své horlivosti musela před celou sněmovnou postěžovat, že návrh na vyřazení projednávání radarových smluv z programu únorové schůze stačila podat ještě před ní paní poslankyně Zubová. Každopádně je právě načase, aby opozice zmobilizovala své síly a prosadila zamítnutí smluv, třeba už v prvním čtení. Úkolem nejen českého hnutí proti základnám je, jak se na tom shodli všichni účastníci konference, nepolevovat v tlaku. Se změnou americké administrativy se Bushův zlý radar neproměnil v Obamův radar hodný, finanční krize teď sice zaměstnává všechny víc než dost, ale spoléhat na ni jako na spolehlivou stopku pro radar by bylo naivní. Nechat smlouvy spát by bylo možná pro část opozice politicky pohodlnější, což ovšem znamená jedno – protiradarové hnutí být pohodlné nesmí, naopak je třeba vysvětlovat, jak velký rozdíl je mezi tím smlouvy neprojednat a smlouvy zamítnout.

Londýn zamrzlý

Cesta na konferenci ovšem nakonec nebyla jen o konferenci, měla alespoň pro mě i jeden bonus – možnost skutečně důkladně pochopit význam spojení English weather. V neděli večer, den před mým plánovaným odletem, začalo v Londýně sněžit. Pár centimetrů sněhu dokázalo uvést Británii do stavu pohotovosti – sníh byl hlavním tématem veškerého zpravodajství, moderátoři tlumočili prosbu, aby lidé nevycházeli ven, pokud to není bezpodmínečně nutné, všechny školy a univerzity byly uzavřeny, stejně tak pošty, nejezdily autobusy – nebyly zimní gumy, nejezdily vlaky – tratě byly zasněžené, nejezdilo metro – bůhví proč. Poněkud mě vyvedlo z míry, když nám na nádraží oznámili, že testovací vlak pokoušející se dostat na letiště Gatwick se ztratil. Vydal se ho hledat druhý testovací vlak, který... se ztratil také. Cesta taxíkem trvala místo třiceti minut čtyři hodiny kvůli vražedné kombinaci zasněžených kopců a letních gum. A nakonec nám bylo letiště stejně k ničemu, společnost EasyJet kdesi v Londýně ztratila posádku a let byl zrušen. Volba padla druhý den na český autobus, který by zimní gumy mít měl. Šest stanic metrem na autobusové nádraží se nezdálo jako problém, podle všech informací metro měly už všechny linky fungovat. Bohužel, v půli cesty náš vlak zastavil uprostřed tunelu a zhasnul, po pěti minutách následovalo hlášení, že linka je uzavřena. Těžko říct, jestli byl řidič šprýmař, ale jeho vysvětlení bylo takové, že někdo ukradl koleje. Zatímco jsme čekali v tunelu, další dvě linky mezitím stačily zkolabovat kvůli mrazu. Nakonec vše vyřešil ranní běh Hyde Parkem. A poučení? Díky bohu za České dráhy a pražskou hromadnou dopravu, fungují, i když jsou u Muzea čtyři.

(Pozn. JČ: Ano, kvůli tomuto kolapsu dopravy si po celém světě dělali z Britů legraci. Vážnější vysvětlení však zřejmě spočívá v tom, že zatímco v Praze u Muzea bývají minus čtyři stupně Celsia mnohokrát každou zimu, v Londýně nikdy. Naposledy napadl sníh před osmnácti lety. Angličané tedy relativně racionálně argumentují, že naprosto nemá cenu vydávat peníze na protisněhovou a protimrazovou infrastrukturu a když jednou za dvacet-třicet let napadne na dva dny sníh, je rozumné dát si volno. Hned stejně roztaje.)

Back in Czech

Když se autobus rozjel směrem k Doveru, dostali jsme na cestu i český denní tisk. Trochu uklidňující bylo, že zatímco Londýn si vrchovatě užíval zmatku, u nás doma je vše pořád tak, jak má být. Vzhledem k poněkud obtížně logistice se k nám dostaly noviny tři dny staré, číst zpravodajství moc nemělo smysl, takže první místo získala protentokrát příloha Kavárna. U článku o Simone Weilové byla, jak je v MF Dnes dobrý zvykem, po straně zvýrazněna jedna věta. „Nikdy nebyla komunistkou a obávala se soustředěné moci politických stran.” Stará dobrá Mladá fronta - místo úvah o aktuálních problémech se neúnavně bojují už dávno vyhrané bitvy.

                 
Obsah vydání       13. 2. 2009
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Do ringu bez tréninku Soňa  Hromátková
15. 2. 2009 More Czech resources in English
14. 2. 2009 Obří farmaceutická firma poskytne světovým chudým léky za nízké ceny
15. 2. 2009 Immanuel Wallerstein: Politika hospodářské katastrofy Immanuel  Wallerstein
15. 2. 2009 ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince Štěpán  Kotrba
15. 2. 2009 ČSSD: Generál Clark a sjezdová diskuze, která se nekonala Vladislav  Černík
15. 2. 2009 Paroubek v ČT: názor ČSSD na radar ani Clarkovo poselství nezmění Štěpán  Kotrba
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
14. 2. 2009 Bendl dostal šanci napravit přehmat svého předchůdce Martin J. Kadrman
13. 2. 2009 Hamas vraždí v Gaze
14. 2. 2009 Plán na vyváznutí ze světové krize Wenzel  Lischka
14. 2. 2009 Ronald Reagan byl odborář a nebyl antikomunista Petr  Nachtmann
14. 2. 2009 K Nachtmannovým selektivním výpiskům z anglické Wikipedie Karel  Dolejší
14. 2. 2009 Reagan byl odborář a nebyl antikomunista? -- Dobrej vtip Jiří  Drašnar
13. 2. 2009 CVVM: dvě třetiny lidí jsou stále proti radaru USA v ČR
13. 2. 2009 Evropa proti americké protiraketové obraně Jana  Glivická
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek
13. 2. 2009 Klaus se vysmál šéfredaktorům
13. 2. 2009 Když šéfredaktor dezinformuje Štěpán  Kotrba
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity
13. 2. 2009 To není nejlepší řešení: Zbrzdit zadlužení, anebo snížit daně? Uwe  Ladwig
13. 2. 2009 Spor o brněnské ghetto Pavel  Pečínka
13. 2. 2009 O jedné "obyčejné" smrti: Zabil se schopný člověk Jan  Paul
13. 2. 2009 Reichenberg a lyžníci Ladislav  Žák
13. 2. 2009 Jak ukřičet Davida Ratha
13. 2. 2009 Izrael: Vládu zřejmě utvoří Netanyahu
13. 2. 2009 Josefa Zemana a Ludvíka Vaculíka cesta někam
13. 2. 2009 Salonní vůz
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
13. 2. 2009 Zveřejnění odposlechů - soukromí každého jedince ztrácí svou nedotknutelnost Petr  Žantovský
13. 2. 2009 Česká televize démonizuje Hugo Chaveze, který stojí v čele Venezuely již deset let Daniel  Veselý
13. 2. 2009 Uklízečky pozor, Amerika konečně náš vzor ! Karel  Košťál
13. 2. 2009 Nikoliv střet, ale dialog civilizací o lidských právech Ondřej  Lánský
13. 2. 2009 "Politická moc si nechala vyrobit podklady o údajném spiknutí v kauze Savoy" , tvrdí Slonková Štěpán  Kotrba
13. 2. 2009 Kauza Asanace po osmnácti letech skončena. Rozsudkem Ústavního soudu.
12. 2. 2009 O odbornících, poustevnících a babičce paní Haisové Karel  Dolejší
12. 2. 2009 Tak nejprve k tištění peněz a k Výmaru Jan  Hošek
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
12. 2. 2009 Abraham Lincoln -- jen "symbol"? Miloš  Dokulil
12. 2. 2009 Vzpomínat na Darwina s úctou, anebo jej odmítat? Miloš  Dokulil
12. 2. 2009 Ve Vietnamu a Mongolsku nejsou jen "doly na lidi" Milan  Daniel
31. 1. 2009 Hospodaření OSBL za leden 2009

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Evropa proti americké protiraketové obraně Jana  Glivická
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
10. 2. 2009 Čeští protiraketoví aktivisté musejí být viditelní na mezinárodní scéně Jan  Čulík
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
8. 2. 2009 Observer: Spojené státy pozastavují protiraketovou obranu ve střední Evropě   
8. 2. 2009 Tak to si Obama za rámeček nedá... Jan  Neoral
6. 2. 2009 Spadne nám konečně kámen ze srdce? Miloš  Dokulil
6. 2. 2009 Na protiradarovém hnutí parazituje nacionálně bolševická strana Karel  Dolejší
6. 2. 2009 Oznámí Joe Biden o víkendu zastavení projektu protiraketové obrany?   
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
4. 2. 2009 Mrtvá česká politika a zoufalá deformace veřejného prostoru Bohumil  Kartous