12. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 6. 2008

ŠOK│ Chcete vědět, co vás čeká a co vás nemine, dokáže-li ministr zdravotnictví Julínek, že ostatní nic nedokáží? Věcné záměry zákonů z dílny Julínkova ministerstva prozrazují víc, než by tato vláda chtěla a než občan či novinář dokáže vyčíst z paragrafovaného znění. Za sumarizaci a zaslání děkujeme jedné mladé asistentce. Snad jen kvůli ní a jejímu možnému budoucímu služebnímu postupu si její totožnost necháme pro sebe. Pro sebe si ovšem nenecháme návrhy zákonů, které jedněm berou a druhým dávají. Přesně jako Jánošík, jenže naopak.

Věcné záměry zdravotnických zákonů z dílny ministra Julínka ZDE

analýzy konceptu ministra Julínka ZDE
Sloupek
Charles Bukowski

jakmile se básně nasbírají, až jsou jich tisíce,
uvědomíš si, že jsi stvořil strašně
málo.

nakonec sejde jenom na dešti a na slunci,
na dopravě, na nocích a dnech všech těch
let, na tvářích.

opustit to bude snadnější než to
žít.

napsat ještě jednu řádku, když
z rádia někdo hraje na klavír.

nejlepší spisovatelé řekli hodně
málo
a ti nejhorší toho řekli
až moc.

z knihy Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech -- básně & povídky, PRAGMA Praha, přeložil Robert Hýsek. Mezi svých Druhých deset básní vybrala Kateřina Bolechová.

12. 6. 2008

Dobré středoevropské poledne,

dovolte, abych Vám od svačiny doporučil k četbě blog Ivana Gabala. Jeho truchlivý vzdech nad možná zmarněnou šancí postavit si v Brdech radar je lyrický až k pláči a tématu "naprosté selhávání v mezinárodní komunikaci mezi ČR a vnějším světem" má hodně co říct ZDE, upozorňuje Michal Vimmer a dodává:

Jen pro zajímavost, jak také vypadá zoufalství nad českou malostí: Neff už před týdnem ZDE

Podobně si stýská Steigerwald v MfD. Možná ten radar nebude? (A bude Nás to moc mrzet.) Zajímavý fenomén.

12. 6. 2008

Od dětského věku, umožňujícího vnímat složitější významy, mne "dráty" fascinovaly. První dráty, o nichž jsem slyšel, byly na oploceních a koridorech západočeských koncentráků. O nich vyprávěli otcovi přátelé, kteří se vraceli po kratších trestech z Jáchymova nebo Slavkova. Oni o tom nesměli mluvit, ale mluvili, já o tom nesměl mluvit, ale mluvil a kupodivu nás nikdo neudal. Jinak by se byl táta za ty dráty dostal.

Když jsem pak v dospělosti četl třeba Jiřího Muchu nebo později viděl v televizi filmy, kupodivu se mé představy, vyvolané tajuplným vyprávěním a dětskou fantazií skutečnosti velmi podobaly. Ostatně se tyto dráty příliš nelišily od těch z Osvětimi a jiných táborů z války, které jsme jako děti viděli po válce v tehdy vydávaných obrazových publikacích. Později se objevily dráty na hranicích, nejen rakouských a bavorských, ale i s NDR.

Pozn. JČ: Obdobná železná opona však byla nyní vybudována na hranicích Evropské unie s "východem" - tentokrát, aby se zabránilo lidem z východních zemí dostat se do Evropy. Při žádosti o cestu do Británie musejí Rusové dnes poskytovat britským úřadům své otisky prstů.

K tomu: BBC: Nová železná opona ZDE

12. 6. 2008
Maud de Boer-Buquicchio

Autorka je náměstkyní generálního tajemníka Rady Evropy

Před mnoha lety bylo běžnou věcí ve všech částech světa v různých prostředích, doma stejně jako ve vězení, v armádě, v psychiatrických léčebnách, dokonce na pracovištích, že byli lidé fyzicky biti za všechny možné i nemožné přestupky.

Časy se naštěstí změnily. Dnes žijeme v civilizovaném světě a v humánní společnosti, která již nedovoluje působit lidským bytostem fyzickou bolest a ponižovat jiné lidské bytosti. S jedinou výjimkou - a tou jsou děti. Ty nějak vypadly z této velké humanistické evoluce a na mnoha místech je i dnes zcela normální udeřit je a dělat mnoho dalších věcí, které pokud byste je použili proti jiné dospělé osobě, by vás mohly přivést až do vězení.

K tomu: "Proč jsou fyzické tresty dětí ve Skotsku zakázané" ZDE

12. 6. 2008

Náročný letový test protiraketového systému GMD, jehož umístění v Evropě prosazuje Bushova administrativa, byl nejprve odložen a posléze zcela zrušen, upozorňuje analytička amerického Centra pro obranné informace (CDI) Victoria Samson.

12. 6. 2008
Úředníci ministerstva dopravy likvidují amatérské letectví, letecké modeláře i provoz létajících hraček. Nová pravidla , platná od 19. června 2008, znemožňují přiblížit se modelům, jejichž maximální vzletová hmotnost je rovna nebo přesahuje 7 kg, za letu k divákům na vzdálenost menší než 100 m, k husté zástavbě na vzdálenost menší než 150 m. U větších modelů je to ještě horší. Pojištění modelu, který se chce zúčastnit leteckého veřejného vystoupení nejméně na 1 milión likviduje jakékoliv leteckomodelářské dny a exhibice. Z leteckého modelářství se stává koníček pro milionáře. Dokonce i dětské hračky, kterým výrobce dovolil létat se musí řídit Leteckou informační příručkou ČR, částí ENR 1.1.9. ... Úředníci se prostě zbláznili.

Prý s ohledem na rozvoj letectví v oblasti bezpilotních systémů a leteckého modelářství vymysleli úředníci Ministerstva dopravy, Úřadu pro civilní letectví, dalších subjektů státní správy a zástupců leteckého průmyslu vymysleli "bezpečnostní opatření Ministerstva dopravy -- odboru civilního letectví č. 2/2008, které stanoví základní provozní omezení pro bezpilotní systémy, včetně modelů letadel" - nařízení prakticky likvidující letecké modelářství. Evropa prakticky běžné bezpilotní modely nereguluje. Čeští úředníci přijali daleko tvrdší omezení než Evropská unie.

12. 6. 2008

Aneb též o literární a jiné kritice a jejích soudech

Doma není nikdo prorokem? Ale taky: jak sugestivně na nás nejednou (ne-li vždycky!) působí, KDO co řekl, ale už méně, CO to "vlastně" řekl! Týká se to ovšem plně nejen literárních soudů, ale ve vrchovaté míře také propagandy čehokoliv, především v politice a v inzerci. Zřejmě jsem měl to pořadí obrátit. Člověk 21. století je přece především Homō oeconomicus; ne-li ještě naléhavěji, pokud je to možné, pak dokonce Homō consūmens! Samozřejmě že nás běžně vzrušují především sugestivní reklamy, a jen když něco ve veřejném životě přihořívá tak, že se nám přitom připaluje ta troška toho našeho soukromého "pokakaného štěstíčka", začneme taky aspoň doutnat pro záležitosti veřejného zájmu. Zatím tu nebylo výslovně zmíněno, že pro novověk byla racionalita jako kvalita lidského usuzování objevena prakticky až v 18. století, během tzv. "osvícenství". Teprve na počátku druhé poloviny 19. století byla pro lidstvo konečně odhalena jako výkladový princip dění evoluce. Nejen do Darwina byl svět vnímán navenek staticky (nebo v opakujícím se stereotypním kruhu).

12. 6. 2008

Diskuse o londýnském profesoru Robertu Pynsentovi a jeho excentrickém hodnocení různých aspektů české literatury a kultury je okrajové téma, míní Michael Vimmer.

Nemyslím, zdůrazňuje v polemice s Vimmerem Jan Čulík. Téma kulturního "rozhraní" mezi Českou republikou a vnějším světem a kulturní a civilizační komunikace mezi Čechy a zahraničím je jedním z nejvýznamnějších problémů dneška. Problém Pynsent je toho velmi důležitou součástí.

12. 6. 2008

Kolem brdské kóty 718, kterou až do pondělí šest týdnů blokovali aktivisté Greenpeace, začalo vznikat oplocení ze speciálního vojenského žiletkového drátu. Zatím není jasné, jak velký prostor armádní ženisté oplotí. Předpokládaná délka plotu by měla být několik kilometrů.

Na otázku jednoho z novinářů, co se stane, když se do žiletkového drátu zachytí zvěř, neuměl Čermák odpovědět.

Tolik média. Bodejť by uměl...třeba nemiluje krev.

12. 6. 2008

Zdravím, ZDE je jeden další filmík na Google video:

Film byl inzerován i na iDnes: ZDE, píše Jan Zeman.

12. 6. 2008

Na fiskální rok 2008 žádal prezident Bush pro Ministerstvo obrany částku $481,4 miliard, což bylo o 11,3 % více než pro předchozí rok (ve srovnatelných číslech by to bylo "jen" o 8,6 %). Přitom na "globální válku proti terorismu" požadoval $141,7 miliard. Samozřejmě že na moderní vedení válek je třeba stále něco inovovat.

12. 6. 2008

V Austrálii šlo v jednom soudním řízení o drogy a o doživotní vězení pro dva obžalované, ale podle Spiegel Online taky o dlouhou chvíli a o únavu, kterou chtěli porotci překonat soustředěním na logickou hru Sudoku. Nic netušící soudce prý porotu dokonce několikrát chválil, že si tak snaživě pořád něco píší...

12. 6. 2008

Ta naše povaha česká se opět projevila při stávce učitelů. Podobně jako když stávkovali železničáři nebo lékaři, tak i nyní jsme těm stávkujícím učitelům nemohli přijít na jméno. Co by nechtěli, že jo? Mají vysoké platy, samé prázdniny, krátkou pracovní dobu a mohou být pořád s dětmi. To jim závidí kdejaký rodič a pedofil.

12. 6. 2008

Z pohledu učitele na základní škole

Každý jistě ví, že v pondělí 9. června 2008 opět stávkovali učitelé. Ale kupodivu jejich stávka vyvolává větší vlnu různých emocí než u většiny stávkujících oborů. Ozývaly se různé ohlasy -- jak ty zatracující, tak i ty chápající. Ale nějaký rozumný střed jsem nezaregistrovala, píše Jana Kuklíková.

Vždy se mě dost dotýká, když slyším některé své spoluobčany, jak by nás nejraději vykopali ven, jak by nás nejraději poslali do plynu, jak by nám jinak fyzicky ublížili, ale rozhodně to nebude o zvýšení platu.

12. 6. 2008

Dovoluji si s Vámi alespoň částečně nesouhlasit. Jistě, bylo by fajn, otestovat nejprve učitele, zda umí naučit, ale zatím o ničem takovém nevím. Učím dvacet let, a tak si troufám srovnávat. Studenti před několika lety přicházeli jednak ze ZŠ mnohem připravenější na středoškolské studium, jednak se více snažili než ti současní, ale také si nemohli dovolit nadávat na učitele doma před rodiči, takže se nestávalo, že by si rodiče přišli na kantora stěžovat, jak je tomu často nyní, píše čtenářka Hana Peterová.

12. 6. 2008

Reakce na článek Jana Čulíka "Učitele by bylo zapotřebí ze škol vypráskat, ne přidávat jim na platech" z 9.6.2008.

Učím už třetím rokem na jedné nejmenované střední škole technického zaměření odborné předměty, své práci věnuji nemalé úsilí, mám k ní kvalifikační předpoklady jak po stránce odborné, tak po stránce pedagogické a nepostrádám ani přiměřenou dávku učitelského talentu. Dále mám předchozí praxi u řady odborných firem. Na svoji práci registruji kladný ohlas a to jak ze strany samotných žáků, tak i ze strany vedení školy, nejedná se tedy jen o moje vlastní sebehodnocení. S žáky pracuji v průměru 2-3 hodiny týdně po dobu 2-3 let, tedy výrazně více než zmiňovaných 10 hodin. A přece. Právě jsem prošel 3 týdenní martýrium maturit a výsledky jsou ne nepodobné těm, jak je zaznamenal Váš kolega při přijímacích zkouškách. Podle Vás bych tedy i já patřil ze školy vypráskat, píše Jan Grosman.

12. 6. 2008

Možná jsem to špatně pochopil a tak mi dovolte, abych citoval včerejší PRÁVO, které napsalo v návaznosti na informaci, že existuje dokument pražského arcibiskupství z 26. 2. 1948, který hovoří o menší výměře církevních pozemků než těch, které chce církev vrátit nyní a stát na to horlivě přikyvuje, následující reakci ministra kultury Václava Jehličky: „Tento dokument sestavilo 26. února 1948, tedy den po komunistickém převratu, pod tlakem nastupující totality pražské arcibiskupství.“

Jednu poznámku. Jestli už 26. února 1948 bylo pražské arcibiskupství natolik zasaženo projevem Klementa Gottwalda z předcházejícího odpoledne, že si dobrovolně umazalo ze svého majetku celou jednu třetinu a místo 254 000 ha vykázalo jen 170 000 ha a to vše na základě zákona z roku 1947 o revizi pozemkové reformy, pak asi museli na pražském arcibiskupství být horlivější než v Gottwaldově sekretariátu.

11. 6. 2008

Generální ředitel největší světové energetické společnosti vydal dosud nejpochmurnější varování týkající se rychle rostoucí ceny ropy. Předpověděl, že v blízké budoucnosti cena ropy dosáhne "250 dolarů za barel".

Podle předpovědi Alexeje Millera, ředitele společnosti Gazprom, kterou vlastní Kreml, by to znamenalo, že by litr benzínu stál více než 60 Kč. To by vážně ochromilo ekonomiku. Jeho varování přichází jen několik dní poté, co ropa dosáhla dosud rekordní ceny 139.12 dolarů za barel.

Miller vysvětlil svůj deprimující odhad jen mlhavými odkazy na poptávku po ropě v třetím světě. Nicméně to vedlo k zintenzivnění už tak horečné atmosféry veřejného hněvu v evropských zemích, kde vysoké ceny ropy způsobují katastrofu téměř ve všech oblastech hospodářství.

11. 6. 2008

BRITÁNIE:

Dva několikastránkové, přísně tajné dokumenty britské vlády, jeden o současné situaci v al Kajdě a druhý, obsahující mj. ostře kritické zhodnocení efektivity iráckých bezpečnostních jednotek, vynesl vysoký člen britské rozvědky, který pracuje na úřadu vlády, proti předpisům z vládních budov a zapomněl je na sedadle ve vlaku. Výtisky dokumentů, označené heslem "Přísně tajné" byly číslovány, takže jsou vystopovatelné ke konkrétní osobě. Společnosti BBC je odevzdal cestující, který ve vlaku náhodou seděl na sedadle naproti.

11. 6. 2008

Americký prezident Bush přiznal britskému deníku The Times, že jeho kovbojská rétorika způsobila, že svět přijal názor, že "Bush je člověk, který opravdu chce zaútočit na Irák". Zdůraznil, že svému nástupci chce zanechat dědictví mezinárodní diplomacie pro vyřešení problémů s Íránem.

V rozhovoru s deníkem Times Bush vyjádřil politování, že válka v Iráku vyvolala ostré konflikty a dodal, že mu vadí, že lidé Spojeným státům nerozumí. "Ze zpětného pohledu chci říct, že jsem měl používat jiného tónu, jiné rétoriky."

11. 6. 2008

KD│ Podle pákistánského zdroje přišlo při útoku NATO v noci na středu o život nikoliv 11 lidí, jak uvedla například BBC, ale přinejmenším 27 -- z toho 20 vojáků (Jawan) a 7 paštunských vesničanů. Dalších 10 lidí utrpělo vážná zranění a celkem 40 vojáků je pohřešováno.

(Pozn. JČ: Rozhlas BBC uvedl ve středu v podvečer, že nešlo o útok NATO, ale čistě o letecký úder americké armády. Interviewoval také jakousi mluvčí americké armády v Pákistánu, která trvala na tom, že šlo o útok čistě proti nepřátelským bojovníkům. Dotazu reportéra, zda i nadále pokračuje spolupráce pákistánské a americké armády, se víceméně vyhnula tvrzením, že jistě budou vztahy brzo zase v normálu.)

Americké bojové letouny údajně bez varování narušily pákistánský vzdušný prostor a zaútočily na vesnici Gluno a pevnůstek Nadir Klay a Bahadur Klay v pohraniční správní oblasti Mohmand Agency, která je součástí federálně spravovaných kmenových území (FATA).

11. 6. 2008

Obrovský dojem na mě udělal v pondělí ráno v rozhlase BBC Radio Four cestou do zaměstnání pořad známého novináře Andrewa Marra Start the Week. Zabýval se nejprve smrtí filozofů a smrtí filozofie, která nedokázala zbavit lidstvo strachu ze smrti, a tak selhala. Pak podstatou obchodu mezi Čínou a Evropou, kdy koncem osmnáctého století začala Čína - jako dnes - zahlcovat Evropu množstvím zboží, což vedlo k obchodní nerovnováze. Proto se rozhodla britská Východoindická společnost (East India Trading Company) začít dovážet do Číny opium, rozšířit tam drogovou závislost a ochromit čínské hospodářství. Tzv. "volné tržní hospodaření", základ evropského hospodářského zázraku, je tak založen na jednom z největším zločinů lidstva - East India Corporation prováděla snad největší projekt šíření omamných drog v historii. - A závěrem se diskutovalo o nové knize Johna Laughlanda "A History of Political Trials: From Charles I to Saddam Hussein (ISBN: 190616505X, ISBN-13: 9781906165055; Politické procesy: Od Karla I. k Saddámu Husajnovi)". Překlad této poslední části pětačtyřicetiminutového pořadu rozhlasu BBC Radio Four zde přinášíme. Vysílal se v pondělí 9. června v devět hodin ráno, a pak v repríze znovu ten den večer. Představte si, že by takovéto pořady pravidelně vysílal pražský Radiožurnál. Proč je to nepředstavitelné? :) │JČ

Andrew Marr: Johne Laughlande, vy jste napsal historii politických procesů. A hlavně je to historie mezinárodních pokusů pohnat tyrany k spravedlnosti. Avšak v knize začínáte procesem anglického krále Karla I., což, jak uvádíte, byl v historii první politický proces. Proč to tvrdíte?

John Laughland: V této knize jsem se pokusil poskytnout zázemí a vysvětlení, proč se v moderní době natolik rozšířily mezinárodní tribunály. Ukazuju historii trestních procesů s hlavami států. V té knize se zabývám výlučně kriminálními procesy s šéfy států. Jde o procesy s šéfy států za činy státu. Takže se nezabývám stíháním, které často bezpochyby vzniklo z politické motivace, ale které se týkalo soukromých trestných činů, například korupce. A proto je proces s anglickým králem Karlem I. první, protože to byl v historii první král, který byl postaven před soud za činy státu, za to, že stát vedl občanskou válku. A právě v tomto procesu už jsou obsaženy všechny kontroverze, které vidíme i v soudních procesech, které probíhají nyní.

Andrew Marr: Je nutno změnit jurisprudenci a zázemí a musíte soudní proces zfalšovat...

12. 6. 2008

tisková zpráva

PRAHA -- Návštěvníci Pražské muzejní noci mohou letos poprvé vyzkoušet novinku. Sdružení Auto*Mat připravilo unikátní cyklojízdu, která spojuje pět vybraných výstav s prožitkem noční Prahy na kole. Kolo je pro přejíždění mezi výstavními prostory ideálním prostředkem: je rychlé a mezi kulturními zážitky nabízí divákům zdravý pohyb. Muzejní cyklojízda začíná v sobotu ve 20 hodin u Muzea MHD ve Střešovicích a končí o půlnoci v Sovových mlýnech na Kampě.

12. 6. 2008

Milá redakce.. Ty sračky, co pouštíte do etéru, mě fakt zvedají ze židle.. jak může někdo tvrdit o předním českém spisovateli že píše brak, nebo že by se měli učitelé vypráskat a ne jim přidávat.. redakce těchto "listů" by se měla zamyslet nad tím co plodí.. škoda jen že web nepodléhá cenzůře.. vymazal bych vaše trapné kecy z této síně na dobro, kdyby to šlo.. udělejte pro mě něco.. chcípněte!!, přeje si čtenář Lukáš Novák.

12. 6. 2008

Polemika s Lukášem Novákem

Milý pane Nováku,

ač www vzniklé v CERNu v Evropě a využívající systém ARPANET stvořený pro americké ministerstvo obrany, to vše počátkem 90.let transformované do sítě nyní nazývané Internet (to vše jaksi naši mainstreamové novinářské "inteligenci" uniká,pro ně je otcem Internetu Bill Gates, který nic nevymyslel, jen využil půjčky od své tety k nákupu něčeho hotového, co dokonale zkazil a jediné, s čím uspěl, je marketing), může vypadat jako systém vhodný k cenzuře, tak opak je pravda. Je to opravdu jediný svobodný informační systém celého světa a dokonce plně anonymní, když víte jak na to.To kde se dopracoval a kde se ho snaží většina slušných lidí udržet a podporovat je naopak trnem v oku lidem jako Vy, kteří v dávných dobách byli při popravách nebo pálení knih v prvních řadách a nadšeně skandovali.

12. 6. 2008

Chci reagovat na tvrzení, že na většině českých bohemistických fakult se neužívá hluboké textové analýzy. Svědčím o tom, že existují bílé vrány. Například na Ústavu českého jazyka a literatury Univerzity Hradec Králové vede docentka Božena Plánská semináře, kde se například celý semestr rozebírá jen Máchův Máj: slovo po slově a větu po větě. Když jsem takový seminář kdysi viděl na svém rozvrhu, zděsil jsem se, ale nakonec jsem byl nadšen. Z každé hodiny jsem odcházel naplněn: a to nikoli jen v hlavě, ale i v srdci...

12. 6. 2008

Pan Vít není sice Jan Žižka, ale jednookým bojovníkem proti imperialismu je na 100%, míní čtenář Miloslav Tejkl. S jeho článkem o Lidicích lze samozřejmě souhlasit - jenom jaksi vynechal Afghánistán a Finsko, Stalina a Brežněva. Zločinci u pana Víta jsou pouze protagonisté kapitalismu - protagonisté reálného socialismu žádné agrese přece neprováděli.

Poznámka ŠOK: Žvanivé útoky na články Jana Víta existují prakticky od chvíle, kdy začal pro Britské listy psát. Jsou autoři , kteří nenadchnou, ani nerozčílí. Asi jako leklá ryba. Přečtete si jejich moudra, pokývete hlavou a obrátíte list. Jsou ale i autoři, kteří se zaměřují na palčivé téma a míří přesně. A povyk, který vyvolají, neutichá. Lhostejnost české pravicové vlády k neonacismu je stejně hloupá, jako její hlostejnost k sociální situaci těch, kterým - prozatím - vládne. Lhostejnost německé křesťanské demokracie v Sasku posledních let dospěla tak daleko, že zdejší hnědá politická hovna z NPD zdobí každou radnici. Nezapomínejme na Lidice. Mohou se opakovat.

12. 6. 2008

Reakce na příspěvek Miloslava Tejkla.

Pan Vít připomenul nechvalně známou válečnou událost (Lidice) a na dnešních poměrech se pokusil ukázat, že s demokracií a kapitalismem se NIC zásadního nezměnilo. Změnil se jen způsob mlžení a tutlání. Poučili se... domnívá se Petr Matejovič.

Podobných příkladů z minulosti je nepočitatelně. A další příklady by páně Vítovy myšlenky jen potvrdily. Ano, zvěrstva páchali zlí nacististé a zlí komunisté a zlí khmérové a cézarové, Mongolové a Habsburkové a já nevim kdo ještě.. a, světe div se, páchájí je i hodní "demokraté" (a také třeba hodní ale traumatizovaní židé, v Palestině).

Snaha jakýkoliv problém obratem převést na bývalý sovětský blok, který je už mrtvý, vyplývá z nekonečné mediální masáže a nedostatku soudnosti.

12. 6. 2008

OTEVŘENÝ DOPIS FILMOVÝM KLUBŮM:

Vážení kolegové, je mi to moc líto a považuji tento krok za nejkrajnější řešení této nejsmutnější části bohaté a úspěšné historie Asociate českých filmových klubů. Po 30 letech svých aktivit jsem byl donucen nedobrovolně opustit Vaše řady a bylo mi násilně zamezeno pokračovat v mé práci, která se určitě dotkla každého z Vás a v posledních letech přineslo mnoho dobrého.

Odešel jsem v situaci, kdy AČFK dosáhla svého vrcholu v oblasti své činnosti, bohužel ale i svého dna v oblasti ekonomické. Zjistit proč by zasluhovalo podrobnější rozbor, ale i časový odstup. Věřím, že na to jednou bude čas, vůle i odvaha.

12. 6. 2008

"Možná ti, kdo chtějí potratit plody, které se mají narodit s postižením, chtějí uchránit spíše jen sebe před námahou se o takové děti starat, ",píše B. Cvek.

A co na tom? Při současném trendu vytváření neofeudální společnosti (soukromník jako šlechtic, stát jako dráb, občan jako nevolník...), které vede k růstu cen, k neadekvátnímu růstu mezd a likvidaci sociálního státu a sociální péče, si každý rodič rozmyslí, zda se mu vyplatí doživotně se upsat něčemu tak nevděčnému, jako je péče o postiženého. Dělat by to nechtěl určitě ani pan Cvek, za to dám krk, míní Pavel Akros.

12. 6. 2008

Potraty geneticky poškodených jedincov

Musím reagovať na článok Borisa Cveka "Nejde o projev náboženské blouznivosti", týkajúceho sa potratov geneticky poškodených plodov. Z etického hľadiska plne súhlasím s jeho zákazom, míní čtenář Pavel Fendek.

Má to však jedno ale: nikto by sa nemal hrať na boha, mal by sa držať zásady pán boh dal, pánboh vzal. V minulosti, bez modernej medicíny pán boh, modernejšie príroda, povolala na nebesia tých, pre ktorých bolo žitie utrpením a svojim životom spôsobovali utrpenie svojim blízkym. Neveľká časť geneticky poškodených jedincov samozrejme prežila prvý rok svojho života, z nich zase vačšia sa však nedožila ani puberty a len zvyšok zostal na ťarchu rodičov.

Dietrich Bonhoeffer
11. 6. 2008

„Sotva je ale něco blaženějšího než pocit, že můžeme něco znamenat pro druhé lidi. Nezáleží přitom na množství, ale na intenzitě. (...) Na tom nemůže nic změnit ani moderní člověk hodnocený podle výkonu, ale ani nadlidé nebo šílenci, kteří nemají žádného ponětí o lidských vztazích,“ napsal vězněný a o několik měsíců později nacisty popravený Dietrich Bonhoeffer ve svém dopise ze 14. 8. 1944. Právě nadcházejícímu 63.výročí mučednické smrti tohoto velkého německého filosofa i evangelického teologa, je věnován níže uvedený článek. Tato práce stručně připomíná nejdůležitější peripetie života a díla D. Bonhoeffera jako významné osobnosti světového filosofického i teologického myšlení moderního světa. Usiluje o jistou (a záměrně nikoli ryze systematickou) analýzu ideového a hodnotového odkazu, aktuálních motivů, stejně jako klíčových mravních a intelektuálních momentů lidského a dějinného přínosu D. Bonhoeffera, přínosu, který evidentně nepřestal být naléhavý ani pro naši dnešní současnost.

11. 6. 2008

Ukázka z knihy Anální vesmíry, která právě vychází v nakladatelství Malvern.

...Nejzáhadnější scénou Nového zákona je dle mého soudu ta se stádem prasat, které Ježíš přiměje skočit do moře (Mat. 8:29-34, Luk. 8:32-33). Ta scéna je tak tajemná, že je zřejmě symbolická. Můžeme ji samozřejmě vnímat jako čistě duchařskou historku, neboť Ježíš v ní vyvede ďábly ze šíleného muže, který běhával po okolí nahý. Pak ďábly "přesune" do stáda prasat, ta zešílí a naskáčou do moře z útesu.

6. 6. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco pod 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V květnu 2008 přispělo celkem 179 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 396.14 Kč, příjem z reklamy byl v květnu 2008 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 5. 2008 částku 273 143.85 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,187.93 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
4. 6. 2008 Nejsem proti placení poplatků u lékaře Bohumír  Tichánek
4. 6. 2008 Zdravotnické poplatky v Německu: Neúčinné   
3. 6. 2008 Proč je Julínkova reforma špatná Petr  Wagner
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let   
27. 5. 2008 Bankovní poplatky a zděšení v USA z našich nemocnic Václav  Špíka
24. 5. 2008 Konec výuky medicíny v Čechách? Marek  Radecki
24. 5. 2008 Univerzita bude nucena ukončit klinickou výuku na školách   

Čína RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
20. 4. 2008 Západní tlak na Čínu ohledně Tibetu výrazně posílil čínský nacionalismus   
19. 4. 2008 V Číně se konaly protifrancouzské demonstrace   
17. 4. 2008 Absurdní drama čínské olympiády Lukáš  Zádrapa

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara
5. 12. 2007 Chtělo by to nějakou zelenou stranu Jakub  Patočka
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
14. 3. 2008 Hradní mozek v kalhot(k)ách Jana  Bobošíková
14. 3. 2008 Testiculos habet et bene pendentes - Má varlata, a ta mu správně visí! Štěpán  Kotrba
29. 2. 2008 Volba prezidenta 2008, exces, či nový trend? Petr  Sak
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
4. 6. 2008 To bude nějakej cvok... Robert  Bartoš
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
19. 5. 2008 Proč tolerujete střet zájmů a používáte služeb prokázaného lháře? Petr  Nachtmann
12. 5. 2008 Kolik stojí spekulace Michal  Vimmer
12. 5. 2008 Česká televize cenzuruje odbornou kritiku radaru. Proč? Jakub  Rolčík
7. 5. 2008 Odvysíláním reportáže Luboše Rosího ČT tvrdě narušila svůj veřejnoprávní statut Jan  Čulík
7. 5. 2008 Vyváženost je v České televizi samozřejmostí Ladislav  Šticha

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
27. 5. 2008 Otázka Jiřímu Paroubkovi aneb slalom mezi Američany, ODS, radarem a voliči Štěpán  Kotrba
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba
15. 5. 2008 Radarem v Brdech ohrožujete brdskou faunu a flóru   
13. 5. 2008 BigBoard: akcionářská struktura pro paranoiky z Mladé fronty Dnes, aneb kudy teče české pivo Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství   
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku   
28. 5. 2008 Dopravci a rybáři v západní Evropě demonstrují proti vysokým cenám pohonných hmot   
27. 5. 2008 Je libo kocovinu, nebo večírek? Michal  Vimmer
27. 5. 2008 Kdy praskne černá bublina?   
27. 5. 2008 Soros: Rostoucí cena ropy je pouhá bublina   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
22. 4. 2008 Humanistický sen uprostřed křesťanské reality Štěpán  Kotrba
21. 4. 2008 Podíl na emancipačním úsilí ano, ale ne jako užiteční idioti Ivan Odilo Štampach
20. 4. 2008 Buduje si Paroubek v ČSSD křesťanskou kamarillu na svou podporu? Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Ptákoviny jako fundament civilizace   
12. 3. 2008 Římská církev dělá krok zpět do středověku Boris  Cvek
11. 3. 2008 Recyklujte, nebo přijdete do pekla, varuje Vatikán   
6. 2. 2008 Dohoda, nebo loupež tisíciletí? Ladislav  Háva
6. 2. 2008 Vatikán je otevřeně proti válce v Iráku Boris  Cvek
6. 2. 2008 Nepochopení Boris  Cvek
5. 2. 2008 Chce Bůh radar a rakety? Milan  Daniel

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2007 Když Potůček naslouchal antikomunistům mezi bývalými komunisty Štěpán  Kotrba
17. 11. 2006 Sedmnáctý po sedmnácté Stanislav  Křeček
1. 11. 2006 Tichá vzpomínka na ostravské soudruhy Ladislav  Žák
6. 9. 2006 Sedmdesát tisíc udavačů, denunciantů a konfidentů Jaroslav  Krejčí
15. 8. 2006 Národní literatura je jen jedna Miroslav  Vejlupek
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2008 Základní školství je v rozkladu   
12. 6. 2008 Nežádoucí příspěvek ke školství Wenzel  Lischka
10. 6. 2008 Dobří učitelé již byli ze škol vypráskani - už dávno, kroky předchozích vlád Pavel  Drs
10. 6. 2008 Otevřenost Boris  Cvek
10. 6. 2008 Vláda zlikviduje až 270 špatných škol   
10. 6. 2008 Učitelé jsou špatní, protože jsou chudí II   
10. 6. 2008 Dobří učitelé byli vypráskáni už dávno   
10. 6. 2008 Učitele s menším nárokem na výšku platu Bohumír  Tichánek
10. 6. 2008 Úroveň absolventů vysokých škol Václav  Špíka
10. 6. 2008 Ne všichni učitelé angličtiny jsou hrozní   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2008 Topolánek přestřelil: NE radaru a americké základně řeklo 68% občanů   
3. 6. 2008 Naše přímá cesta vpřed Karel  Dolejší
2. 6. 2008 Eastern European Review: Poláci chtějí o základně jednat až s příští americkou administrativou   
2. 6. 2008 EXKLUZIVNÍ DOKUMENT: Vládní zdůvodnění smlouvy o radaru Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
26. 5. 2008 Borovenské protokoly Karel  Dolejší
26. 5. 2008 "Přednostně hájená" základna, o které se lidem neřeklo, že se na ni bude přednostně útočit   
24. 5. 2008 CVVM: S americkým radarem pořád nesouhlasí dvě třetiny občanů, ač se vláda snaží   
22. 5. 2008 Přednostní ochrana Česka výměnou za radar? Stanislav  Kaucký

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc
8. 4. 2008 O tom, co je v literatuře hodnotné, nerozhodují ti, kteří ji čtou, ale ti, kteří ji píší Jiří  Drašnar
8. 4. 2008 Literatura nemusí být čtena Lukáš  Zádrapa
7. 4. 2008 Dobrovolná izolace české literatury Hana  Tomšů
31. 3. 2008 Krize české literatury Štefan  Švec

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou   
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv   
22. 5. 2008 Pákistán podepsal dohodu s Talibanem   
5. 5. 2008 Hamáček: Má-li být ČSSD důvěryhodná... musí chytit Bin Ládina Štěpán  Kotrba
25. 3. 2008 Trhy s dětmi v osvobozeném Iráku Lukáš  Lhoťan
25. 3. 2008 Zájem o bezvýchodnou válku v Iráku klesá, The New York Times "zkoumají" proč Karel  Dolejší
23. 3. 2008 Česko-americké vztahy a výročí velikonočního "humanitárního" bombardování Jugoslávie Štěpán  Kotrba
21. 3. 2008 Irák dnes zažívá boom cestovního ruchu   
13. 3. 2008 Operace Iraqi Freedom: Vojenské vítězství, politická prohra Karel  Dolejší
10. 3. 2008 Česká vláda jedná s iráckými teroristy Lukáš  Lhoťan