22. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 2. 2008

Cestující mezi různými zeměmi Evropské unie, anebo cestující, létající domácími lety, budou muset předat britské vládě obrovské množství dalších informací, včetně čísla svého mobilního telefonu a podrobností o svých úvěrových kartách. Je to součástí balíku nových "bezpečnostních" opatření, která požaduje britská vláda. Údaje se budou skladovat 13 let a budou využívány k vytváření "profilů" podezřelých osob.

Sloupek
Petr Kukal

K nám chodí jaro samozřejmě:
nic nehraje, nic nečeká...
Takovou ženu, Pane, dej mně.
Samozřejmého člověka.

z knihy Polabské evangelium, Česká křesťanská akademie 2006. Mezi svých Deset básní vybrala Kateřina Komorádová.

24. 2. 2008
tisková zpráva

V neděli 24. února ve 14 hodin, v předvečer 60. výročí komunistického převratu, se u Husova pomníku na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční shromáždění k připomenutí "výsledků" komunismu. Zástupci občanských organizací, politických stran a veřejnosti, účastníci mítinku, vzpomenou realitu působení komunismu, vysloví varování před bagatelizací totalitních ideologických tendencí, a s Výzvou "Nikdy více bolševizaci ČR" se obrátí na veřejnost. Zdůrazní že komunistické myšlení zabírá neúměrně velké místo ve veřejném životě v ČR, opět spolurozhoduje o dalším vývoji země, a tomu je třeba v 21. století už zamezit.

24. 2. 2008
Pokusy interpretovat historii podle toho, co je příhodné politické objednávce, je především pro budoucnost mnohem škodlivější, než otevřený pohled na prohry, vítězství i omyly, které minulost společnosti provázely a výrazně ovlivnily.

Fascinuje mne jednotná fronta interpretů únorových událostí před 60 roky, která je s bravurní jistotou deklaruje jako násilné uchvácení moci komunisty. Nic proti tomu. Ale přece jen se mi zdá vhodné upozornit na to, jaká byla ve společnosti v době od osvobození do Února politická situace. Ovlivnily ji tři základní aspekty:

24. 2. 2008

Britští vědci:

Z vědeckých testů vyplývá, že viagra poškozuje spermata a některým mužům možná po delším užívání této pilulky znemožní oplodnit partnerku. Upozorňuje na to tým, jemuž stojí v čele dr. David Glenn z Queen's University v Belfastu. Zjištění bude publikováno v časopise Fertiliy and Sterility.

22. 2. 2008

< Mučení vodou v minulosti

Lukáš Lhoťan se pozastavil nad zprávou, podle níž bývalý šéf Mossadu považuje za legitimní zabíjet vedoucí představitele zemí, jež - dle mínění Izraele nebo Západu - podporují terorismus. "Západní společnost musí změnit své smýšlení, a přijmout principy, s nimiž žijeme my v Izraeli. Musí přijmout zásadu, že sebeobranné preventivní údery jsou legitimní, stejně jako cílené zabíjení," prohlásil Šabtaj Šavit.

22. 2. 2008

Ve svém starším článku "Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005" (Britské listy 1. 12. 2005) jsem na závěr napsal: "Při velké morové epidemii v Londýně roku 1665 se hromadnými hroby končilo. Při pouhých obavách (na miliardy obyvatel dosud jen pár desítek infikovaných) z epidemie se v roce 2005 hromadnými hroby začíná. Lze jen doufat, že státní orgány nebudou v historii hledat ponaučení, jak provádět mučení nebo návody, jak zřizovat koncentrační tábory. Vždy připravení snaživci by se jistě našli."

Článek měl podtitulek "Dělí nás od divošství jen lehký civilizační nátěr?" Za zmínku o tom, že by se z dávné minulosti mohl díky oněm vždy připraveným snaživcům institut mučení vrátit, jsem si tehdy vysloužil řadu kritických mailů. Prý se velmi mýlím, něco takového je vyloučeno.

23. 2. 2008

Dobrý den, rád bych vás upozornil na protestní akci studentů VUT proti chování menz ke svým strávníkům, píše Petr Čulík. V průběhu roku došlo k neadekvátnímu zdražení cen jídel a plánuje se zavádění nesmyslných pokut, pokud si na účet v menze uložíte menší částku jak 200 Kč! Přitom menza VUT vykazuje jen za prodej jídla zisk za poslední rok 16.000.000 Kč. Petici, za 3 dny existence, proti chování menz podepsalo už více jak 19% studentů a zaměstnanců VUT! Zdroje: ZDE ZDE

23. 2. 2008

VIRTUÁLNÍ BOHOSLUŽBA NEJEN PRO PREZIDENTY

Čtení: Marek 10,35-45; Perikopa: Matouš 4, 8-10

Kdo se chce stát mezi vámi velkým, ať je vaším služebníkem, říká Ježíš v našem prvním čtení svým učedníkům, kteří se nemohou zcela vzdát svých lidských představ o povaze Ježíšova mesiášství a dopředu si u něho domlouvají výhodné trafiky poté, co se -- jak oni předpokládali -- Ježíš ujme vlády v zemi. Nepohoršujme se hned nad nimi, jako těch zbývajících deset učedníků: Touha po moci, po vládnutí druhým je vlastní lidské přirozenosti stejně tak jako je hlad, agresivita, sexuální pud, či touha po majetku a po požitcích.

22. 2. 2008

Přečetl jsem ony dvě kapitoly z knihy F. Koukolíka a J. Drtilové Vzpoura deprivantů a mám problém. Je podle autorů vůbec možné použít racionalitu a kritické myšlení v politice (definované klasicky jako správa společných věcí, tj. věcí obce nebo státu) za nějakým obecně kladným účelem ("dobrý život")? Nebo je takové pojetí nereálné a politika je v podstatě vždy sférou klamu a manipulací ve prospěch mocenských menšin? Nebo by se měl problém formulovat ještě nějak jinak?

22. 2. 2008

Před pár dny vyšel na Britských příspěvek od Františka Koukolíka a Jany Drtilové, skládající se z výňatků z jejich knihy Vzpoura deprivantů, které se týkají manipulace a propagandy. Jejich knihu jsem měla právě rozečtenou a k tomu ještě další publikace týkající se manipulace, manipulátorů, deprivantů, a ač jsem je začala číst z ryze osobních důvodů, brzy mě praštila do očí až učebnicová paralela mezi v knihách popisovanými praktikami a tím, co se děje na české politické scéně. Článek o vládě deprivantů s odkazem na Františka Koukolíka jsem měla v hlavě už delší dobu, jsem ráda, že mě předběhli autoři samotní a potvrdil tak legitimitu mých úvah.

23. 2. 2008

STRANĚ ZELENÝCH

Lt. Gen. Obering 17. 1. 2008 v Černínském paláci na tiskové konferenci následující dvoudenní maraton jednání činitelů zbrojního průmyslu ČR a Spojených států amerických , který se konal pod záštitou ministra zahraničí ČR, řekl, že předpokládá součinnost systému PRO USA a vlastního systému NATO formou vrstvení: Nejedná se o integraci jako takovou, ale o součinnost, propojení. Zatímco Spojené státy budou mít řízení a velení systému obrany proti balistickým raketám dlouhého doletu (RADAR), NATO bude mít velení a řízení svého vlastního systému proti taktickým raketám krátkého a středního doletu, píše čtenář Daniel Solis.

VIDEO, které natočil Jan Šlechta na stránkách Youtube Lt. Gen. Obering USA Nato systems layered ZDE

Logický je pak závěr, že Obering potvrdil, že systém protiraketové obrany SSA mířený proti útokům "problémových" doslova darebáckých států (rogue states), které leží mimo dosah raket s krátkým a středním doletem, a kvůli kterým hodlají vybudovat radary a interceptory v Evropě, nadále zůstává, dle očekávání, pod velením a řízením Spojných států amerických. Oba zmíněné systémy budou nicméně schopny si navzájem vyměňovat situační informace. Tímto krokem ovšem padá podmínka, kterou podmínila Strana zelených souhlas s umístěním amerického radaru na českém území.

23. 2. 2008

Premiér Olmert byl podle deníku Ha′aretz překvapen, když v neděli zjistil, že loni schválený protiraketový obranný systém Ocelový dóm nebude schopen ochránit izraelské občany před dopadajícími palestinskými raketami Kassám. Deník Ha′aretz informuje, že podle nedávných testů systém účinně brání pouze před raketami odpálenými ze vzdálenosti větší než 4 kilometry, zatímco Palestinci mohou rakety pálit z Bejt Hanúnu vzdáleného od Sderotu pouhé 2 kilometry.

Vláda se rozhodla tyto skutečnosti utajit.

podrobnosti v češtině Israel.cz ZDE

Haaretz: Iron Dome system found to be helpless against Qassams ZDE
23. 2. 2008

Chápu, že agentura pracuje pro politické strany, ale nechápu a nemůžu se smířit s tím, že se někdo nechá přimět k tomu, aby ovlivnil výsledky toho průzkumu. A nemůžu se zbavit dojmu, že alespoň některé průzkumy jsou "cinknuté". Jestliže vyjdou současně průzkumy s výsledky vysloveně proti sobě, tak je někde něco špatně. Možná to jenom ty agentury neumějí. O tom, že někdo úmyslně zpracuje ten průzkum tak, aby výsledky byly příznivé pro zadavatele, nemám žádný důkaz, ale nemůžu to vyloučit.

LN Jakým způsobem lze výsledky průzkumu zmanipulovat, aniž by šlo o zcela vymyšlená čísla?
Výsledek průzkumu záleží na spoustě okolností počínaje tím, jak jsou trénovaní tazatelé, přes to, která místa se vyberou pro dotazování, a konče třeba tím, jak se poskládají otázky předcházející otázce, kterou chcete publikovat. Úplně hloupý způsob, jak ovlivnit výsledky, spočívá například v tom, že řeknete tazatelům, aby šli jenom do domů, které jsou opravené. Budete se ptát v těch správných lokalitách, v těch správných vzdělanostních skupinách, budete mít správnou věkovou strukturu a všechno, ale budete mít spokojenější lidi, protože prostě platí, že v opraveném domě žijou lidi spokojenější než v neopraveném.

Jan Herzmann, Factum Inventio: Některé výzkumy mi přijdou "cinknuté" ZDE

23. 2. 2008
tisková zpráva Iniciativy Ne základnám k zasedání Republikové rady Strany zelených

V neděli 24. 2. 2008 na Novotného lávce v Praze proběhne zasedání Republikové rady Strany zelených. Na programu by měla mít jednání o vnitrostranickém referendu, které by mělo určit postoj Strany zelených k vybudování americké vojenské základny.

22. 2. 2008

Bude-li se ČSSD chovat stejně arogantně jako ODS, lidé ji nezvolí

K tomu, co napsal pan Tupáček, je třeba dodat základní fakt, a to, že musí znát situaci v ČSSD. Nebudu diskutovat s panem Tupáčkem o tom, jak vládne ODS a jak se chovají její lidé, protože nejsem členem této organizace. Mám však tu čest být členem v ČSSD, a proto poměry v této straně znám daleko více. Po nehorázné zradě při volbě prezidenta republiky na Zemanovi nebyl doposud nikdo potrestán ani pokárán. Je to přinejmenším ukázka jakési dvojí hry, která probíhá v ČSSD.

22. 2. 2008

Pan Piegl ve své polemice s mým článkem tvrdí, že mám tak trochu příchuť zkritizovat všechny novináře, kteří nefandí Jiřímu Paroubkovi, přičemž jsem měl zapomenout na mnoho lidí z okruhu členů a příznivců ČSSD, kteří k Paroubkovi také nemají zrovna vstřícný postoj. Dovoluji si pana Piegla upozornit, že smyslem mého článku nebylo šmahem odsoudit veškeré mediální odpůrce Jiřího Paroubka, nýbrž upozornit na permanentní zaujatost až zášť, která je vůči němu v našich elektronických i tištěných periodikách běžná a která se zásadně vymyká standartu novinářské profesionality. To pro vysvětlenou.

22. 2. 2008

Dokud, zejména v místech, povládnou v ČSSD sveřepí dědkové obou pohlaví a jejich kliky, pro které je hlavním úkolem prosadit svou i za cenu oslabení strany, opravdu se ČSSD u mladých těžko prosadí.

Rozdíl mezi panem Tupáčkem a panem Pieglem st., který reaguje na jeho text, spočívá v tom, že Tupáček přichází do veřejného prostoru se svým názorem na psaní tisku o Paroubkovi a pan Pieg st. vnáší do diskuse vnitřní problémy regionálních skupin v ČSSD na Ústecku s evidentní nechutí vůči Paroubkovi. Člověk se musí ptát, proč pan Piegl st. v té straně vůbec ještě je.

22. 2. 2008

Když jsou někde nějaké grafy či diagramy, zkrátka rozmanité křivky nebo sloupečky, stěží člověk odolá, aby se nepodíval blíž. Zvláště když tam kromě velikánů v dané oblasti může (někdy) spatřit také odkaz nebo popisku, či dokonce kolonku, umožňující navíc porovnání také s ČR. Zrovna teď se mi to mj. podařilo v posledním NEWSWEEKu (z 25. 2.). Bylo to nadepsáno "Index zranitelnosti", s pramenným odkazem na CITI.

22. 2. 2008

V Británii vyvolaly ve čtvrtek obrovské rozhořčení zprávy, že energetická společnost Centrica (prodávající elektřinu i plyn) zaznamenala v roce 2007 operační zisk v hodnotě 571 milionů liber, ve srovnání se ziskem 95 milionů liber v roce 2006.

22. 2. 2008

V úterý 19.2.2008 v pozdních večerních hodinách byla na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku projednávána zpráva poslance Cema Özdemira o strategii EU pro Střední Asii. Ta je vůbec první významný evropský dokument směřující do této oblasti. Bohužel v parlamentní debatě o této zprávě nejčastěji zaznívala myšlenka, že je nutno zaměřit se na tento region hlavně s ohledem na energetickou bezpečnost Evropy a její nezávislost na energetických dodávkách z Ruska.

23. 2. 2008

Babí léto (Indian Summer) (2001), directed by Vladimír Michálek

This film is a tour de force of three distinguished Czech actors of the older generation, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková and Stanislav Zindulka. First of all, though, it is a magnificent performance by Vlastimil Brodský. The belief that space for the realisation of individual human aspirations is restricted by unchangeable facts seems typically Czech. The Czech awareness that space for human initiative is always limited, is probably much closer to the understanding of the human predicament than the (Americanised) belief that radical action and the use of force may bring satisfaction and happiness.

(An excerpt, translated into English for international students at Glasgow University, taken from Jan Čulík's book on post-communist Czech feature film "Jací jsme", Host, Brno, 2007. More notes on recent Czech feature films in English are HERE)

22. 2. 2008

Americký ministr obrany:

Americký ministr obrany Robert Gates se vyjádřil, že sestřelení nefunkčního satelitu dokazuje, že americký systém raketové obrany funguje. Dodal, že operace "hovoří sama za sebe" a dodal, že Spojené státy jsou ochotny podělit se o část své technologie s Čínou. Řekl to poté, co Čína varovala, že sestřelení satelitu by mohlo ohrozit bezpečnost ve vesmíru. Nefunkční satelit USA 193 byl zasažen 283 km nad zemským povrchem střelou SM-3, vypálenou z válečné lodi západně od Havajských ostrovů.

22. 2. 2008

Spojené státy americké, Velká Británie a Austrálie, Francie, Německo a Rakousko, Itálie. A americko-britský protektorát Afghánistán, či některé poslušné země "nové" Evropy - Lotyšsko, Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Polsko, Slovinsko, Albánie. Ti všichni zapomněli na Mnichovskou dohodu, která vedla k 2. světové válce. Ti všichni se už podepsali pod ostudné rozhodnutí uznat nezávislost separatistů ze srbské provincie Kosovo a dokončit tak etnické rozdělení Balkánu. Česká republika je zdrženlivá, ale měkce souhlasí s odůvodněním ministra zahraničí Karla Schwarzenberga "Uznám to, jakmile uvidím, že valná většina evropských států je již uznala, a za druhé uvidím, že chování kosovských autorit je takové, že za to můžu s dobrým svědomím nést zodpovědnost."

22. 2. 2008

Otázkou je, proč nepřeje odtržení Kurdistánu od Turecka, když podporuje odtržení Kosova

Turecké pozemní jednotky vpadly ve čtvrtek večer do severního Iráku. Deset tisíc vojáků má zpacifikovat kurdské rebely, kteří mají v oblasti své základny. Pěchotu podporuje letectvo, oznámilo velení armády.Pozemní ofenzivě předcházelo bombardování údajných základen Strany kurdských pracujících (PKK) v neobydlených horských oblastech severního Iráku.

iDnes: Turecko poslalo na kurdské rebely v Iráku tisíce vojáků ZDE

22. 2. 2008

S překvapením jsem si přečetla reakci pana Cveka. Pokud čtete pozorně, zabývám se ve svém článku Radou, nikoliv paní Tachecí. Nehovořit o tématu proto, že se paní Tachecí zhroutila (může se to stát každému z nás) ale není řešení.

Arménie
22. 2. 2008

JU│ Arménská opozice na čele s prvním prezidentem Arménie Levonem Ter-Petrosjanem neuznává výsledky prezidentských voleb. Mluví otevřeně o falzifikaci výsledků. Podle výsledků hlasování, které proběhlo v úterý, byl novým prezidentem zvolen úřadující premiér a vůdce Republikánské strany Sarkisjan, když získal 52,8 % hlasů, Ter-Petrosjan získal jen 21 % hlasů. Hned po vyhlášení výsledků ovšem volební štáb Ter-Petrosjana napadl výsledky a prohlásil je za zfalšované. Podle jejich mínění neodpovídal počet těch, kteří přišli volit, skutečnosti Požádali proto, aby výsledky byly anulovány a byly provedeny nové volby. Současně také požádali o potrestání všech, kteří se těchto falzifikací dopustili.

21. 2. 2008

Několik stovek demonstrantů zaútočilo na americké velvyslanectví v Bělehradě a proniklo do něho. Část velvyslanectví demonstranti podpálili. Velvyslanectví bylo v té době uzavřené a nechráněné. Podle zpráv došlo také k útokům na chorvatské a britské velvyslanectví. K násilí došlo po pokojných protestech nejméně 150 000 osob před hlavní budovou parlamentu proti kosovskému vyhlášení nezávislosti.

Nezávislé Kosovo uznaly Spojené státy, Británie, Německo, Itálie a další země.

Při mírových protestech promluvil na hlavním bělehradském náměstí srbský premiér Vojislav Koštunica a zdůraznil, že Kosovo zůstane navždy srbské. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack uvedl, že celá řada demonstrantů pronikla do budovy amerického velvyslanectví a naléhal na srbské úřady, aby situaci zvládly. V několika místech na velvyslanectví byl založen požár. Jeden aktivista vylezl do prvního patra a strhl ze stožáru americkou vlajku. Pořádková policie použila proti demonstrantům slzného plynu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

21. 2. 2008

Čína obvinila USA z militarizace vesmíru, poté, co americké námořnictvo sestřelilo 240 km nad Tichým oceánem nefunkční satelit.

Peking kterého kritizovaly Spojené státy i jiné země, když loni sestřelil jeden ze svých satelitů, ve čtvrtek dopoledne poukázal v této věci na to, co vidí jako pokrytectví americké vlády.

22. 2. 2008

ŠOK │SITA│ Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič podpísal zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo. Súčasný systém koncesionárskych poplatkov za verejnoprávne médiá sa 1. apríla skončí. Nahradí ho nový systém úhrad za Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas , podľa ktorého koncesie v nezmenenej výške 140 korún budú platiť všetci odberatelia elektrickej energie. Nový systém bude podobný výberu koncesionárskych poplatkov v ČR. Problémom sú vstupy , ktoré sú u vačšiny technológií európske, a fixné náklady institúcií - najma televízie. Počet platiacich koncesionárov je oproti Česku oveľa menší - neplatiči sú prakticky beztrestní. Slovenská koruna je oveľa slabší. Výnos je preto oveľa menší a tým i rozsah verejnej slúžby oproti Česku. Rezort kultúry si sľubuje, že vďaka zmene ročne vyberú 3,1 miliardy korún. V súčasnosti ročne zinkasujú vyše dve miliardy korún. Koncesie budú platiť aj tí, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Poplatky pre firmy budú závisieť od počtu zamestnancov. Z analýz vyplýva, že koncesie neplatí takmer tretina slovenských koncesionárov. V Česku inkasuje od koncesionárov len Český rozhlas 1,84 miliardy českých korún. Pravicová opozícia zákon odmieta. Podľa nej koncesie by sa mali zrušiť. Slovenská televízia a Slovenský rozhlas by sa mali podľa opozície financovať výlučne zo štátneho rozpočtu.

22. 2. 2008

Proti týrání lišek bychom se měli všichni rozhodně postavit. Pokud chodíte do lesa na houby, jistě jste si všimnuli, že poslední dobou je lišek velmi málo. Zvláště v zimě vůbec žádné nerostou. V lese je dnes ale vůbec nějak mrtvo. Je to tam jen samý nepořádek, odpadky, neuklizené klestí, kůrovec, klíšťata a soukromý nebo vyhozený majetek. Jako houby po dešti rostou v lese snad jen paseky. Situace lišek je dnes velmi špatná. Mohu to sám zodpovědně prohlásit.

22. 2. 2008

Ve čtvrtek se v Praze na Palackého náměstí konala demonstrace proti odtržení Kosova od Srbska. Přítomen byl mj. i Jan Kavan. Demonstrace se bude opakovat v sobotu v 16 hodin, píše Jana Ridvanová.

21. 2. 2008

Česká televize vysílá od začátku roku 2008 nový pořad Detektor, a to na prvním programu v úterý ve velmi sledovaném čase okolo 22. hodiny. Jeho tvůrci chtějí odhalovat novým způsobem různé záhady. Doslova tvrdí, že se jedná o: „nejvýznamnější a také nejzáhadnější otázky ze světa vědy, umění a společenského života, které jsou dodnes zahaleny řadou tajemství".

22. 2. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Agresivita mladých stoupá. Nejen počet, ale hlavně brutalita činů je problémem hlavně ovšem jejich obětí, ale také bezradných rodičů a celé společnosti. Co ale proti tomu dělat, a hlavně kdy...

22. 2. 2008

19. března uplyne pět let od útoku Spojených států na Irák -- útoku, v jehož důsledku zemřel v Iráku podle posledních odhadů již téměř milion lidí. Tato preventivní válka, rozpoutaná bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, bez souhlasu světového společenství, nastolila v mezinárodní politice zcela nový směr. Dnes se dokonce mluví o jaderném preventivním útoku na Irán.

22. 2. 2008

Český hraný film 1989 - 2007

Excerpts in English from Jan Čulík's book on Czech feature film 1989-2007 Jací jsme (Host, Brno, 2007), dealing with the films which are being taught at Glasgow University, are being published HERE, as the courses progress. The intention is to produce a reworked English language version of this Czech language monograph which will be eventually published in book form.

Výňatky z knihy Jana Čulíka o českém hraném filmu v letech 1989-2007 Jací jsme (Host, Brno, 2007), zabývající se snímky, o nichž se vyučuje v Glasgow v seminářích, vycházejí postupně v angličtině ZDE. Záměrem je postupně připravit přepracovanou verzi této monografie v angličtině, která posléze vyjde ve Velké Británii knižně.

22. 2. 2008
Reakce na zpravodajství v TV Prima ze dne 21.2.2008.

Redakce TV Prima, na vaše zprávy jsem se celkem rád díval, nicméně po odvysílání dnešního šotu o demonstraci občanů, konané dne 20.2.2008, kteří volili "Poděbradské Fórum - sdružení nezávislých kandidátů" v Poděbradech, jsem byl šokován. Celé akci jsem byl osobně přítomen a to, co vyznělo z vašich zpráv, bylo neobjektivní a snad i cíleně zesměšňující.

Volím mírná slova,ale je to hanba, takto předkládat divákům zmanipulované zpravodajství. Nikdo z vašich redaktorů si nedal práci zjistit, proč je většina obyvatel města Poděbrad znechucena praktikami některých zastupitelů. Zastupitelů, kteří v komunálních volbách dostali nejméně hlasů, a přesto po roce znova dosadili do funkce starosty Josefa Ďurčanského (bývalého komunisty a dnes člena ODS. Způsob prezentování, který jste zvolili je přinejmenším maximálně neprofesionální a poškozující demokratické principy svobody projevu. Než takovéto zprávy ve vaši televizi, tak raději žádné, píše čtenář Michael V. Voříšek.

22. 2. 2008

Po prezidentské volbě se mnoho hovoří o mandátu poslance, o jeho zodpovědnosti, o jeho svědomí a o jeho svobodě.

Možná se neumím orientovat v celé problematice našeho volebního systému, ale doposud jsem si myslel, že se volí strany.

22. 2. 2008

Musí-li někdo obětovat veškerý svůj volný čas, aby udržel svůj ekonomický standard v relativním poměru k ostatním jedincům společnosti, jak píše Michal Mašín (BL 20.2.2008), je to jistě smutné. Ale co to má co dělat s ekonomickou transformací? To jako v netransformované společnosti by někdo dělal za nás?

22. 2. 2008

Pan Urban mi doporučil, co bych měl dělat, pokud bych chtěl pracovat, abych žil. Doporučil mi tedy proto, abych v zemědělství šel pracovat sám na sebe. Toto doporučení mi uložil zřejmě dle nějakého televizního šotu. Pokud se chce člověk udělat v zemědělství pro sebe, musí mít nejen půdu, ale také stroje. Vše poměrně náročné investice s dlouhodobou návratností.

21. 2. 2008

Britský ministr zahraničí se omluvil Parlamentu

Britský ministr zahraničí David Miliband přiznal ve čtvrtek v Dolní sněmovně, že v roce 2002 skutečně přistála na britském území dvě americká letadla se zajatci, podezřívanými z terorismu, a normálně dopravovanými k výslechům v třetích zemích, v rámci procesu zvaného "extraordinary rendition", mimořádná deportace. Dosud to Británie popírala. Nyní se za to Miliband v parlamentě omluvil.

21. 2. 2008
Vždy, když mi na stránkách Britských listů vyjde nějaký radikálnější text, objeví se v přístupech na mé osobní webové stránky adresy z ministerstva vnitra, občas také z ministerstva spravedlnosti.

Dámy a pánové, šetřete svůj čas, čtěte rovnou Britské listy, jen tak se můžete dozvědět, co si občané této země skutečně myslí. Ze znormalizovaných novin a prodejné televize uslyšíte jen svůj vlastní hlas, i když nás všechny nutíte věřit, jak již kdysi napsal Karel Marx, že je to náš hlas, hlas lidu.

Ten zaznívá jen tam, kde je svoboda, a ta je dnes jen na stránkách Britských listů. Smutné to vysvědčení pro náš vývoj po roce 1989, míní Milan Valach.

21. 2. 2008

Kosovo:

Problematika sebeurčení byla spojena hlavně s koloniálním systémem. Ten je ve svém tradičním pojetí již v podstatě minulostí. Dnes se potýkáme s čistě ekonomickým kolonialismem nadnárodních společností, kterému mnozí s pocitem světoobčana říkají globalizace. Dokonce se přichází s teorií jak zlikvidovat státní suverenitu, protože rozhodující hodnotou je vlastně člověk, a proto by měl mít každý svoji vlastní suverenitu nebo-li právo na sebeurčení.

21. 2. 2008

Svět obchází strašidlo, strašidlo krize. Střední třída se děsí tu pádu hypotečních úvěrů a akcií, tu přesunu výroby a ropné krize, tu zase něčeho jiného. Kapitalismus, který již vyčerpal systémové možnosti svého dalšího vývoje, zaujímá obrané pozice a soustřeďuje se na hledání vnitřních a vnějších nepřátel, na něž by mohl svést hněv frustrovaných a vystrašených středních tříd.

Pokračování článku, jehož první část je dostupná ZDE

21. 2. 2008

Podívala jsem se trochu víc na hospodaření BL v lednu a nevěřila jsem svým očím, píše Soňa Hromátková. Kupecké počty mi řekly, kolik % čtenářů BL je ochotno "pustit chlup" na provoz.

21. 2. 2008

Mně se článek paní Ryšánkové moc nelíbí. Jednak není stále zcela zřejmé, co se vlastně stalo ve vedení rozhlasu, když byla Tachecí odvolána - proč přesně se zhroutila a zda její působení lze opravdu hodnotit jako neúspěch. Připadá mi to jako hyenismus, když se pomlouvá někdo, kdo se nemůže bránit a je v nemocnici po psychickém zhroucení, píše Boris Cvek.

To, co se stalo Tachecí, se může stát nám všem a nesvědčí to nutně o nějakém selhání nebo slabosti. Můj pocit z celé věci nejlépe vystihl Jan Bubeník na svém blogu:

Dnes by bylo dobré, kdyby šéfové rozhlasu a Rada otevřeli veřejnou diskusi o tom, jak by měl Radiožurnál vypadat, a to bez nějakého hodnocení práce Barbory Tachecí. Nezdá se však, že by se někomu chtělo do koncepční debaty a to, co Tachecí zatím změnila, se asi měnit nebude. V tom ohledu by byla vítězkou, jež pouze nesla největší tíži prosazování změn, což ji stálo psychické zdraví.

21. 2. 2008

Ve nejvlivnějším medicínském časopise na světě New England Journal of Medicine (vědecké časopisy se bodují podle toho, kolikrát byly citovány, čili podle svého přínosu pro vědeckou diskusi -- v žebříčku medicínských časopisů je na prvním místě NEJM s 51 body a na druhém místě Lancet s 26 body) vyšly v lednu dva zajímavé články o americkém zdravotnictví. Rád bych je zde shrnul pro čtenáře Britských listů.

Tajemství Olgy Čechovové
21. 2. 2008

Tentokrát nejde o žádnou bitvu. Dvacet kapitol, kterými provází čtenáře britský historik Anthony Beevor v knize Tajemství Olgy Čechovové, se zabývá životem jedné herečky. Co může přivést renomovaného autora bitev o Berlín, Stalingrad, Španělsko a Krétu k napsání monografie herečky? Někdy stačí, když přeskočí jiskra... „Původní jiskra, která vedla k napsání této knihy, přišla v roce 2000 od doktorky Galji Vinogradovové, s níž jsem se setkával v Moskvě, když jsem pracoval na rešerších pro knihu Berlín – Okamžiky zkázy 1945,“ píše autor. „Její dcera, doktorka Ljubov Vinogradovová, navrhla, že se zastaví v Čechovově muzeu v Melichovu, což nejí příliš daleko od jejich dači. Zde tedy začal příběh o Olze Čechovové,“ upřesňuje.

Autor se rozhodl ke změně velkého dějinného jeviště na menší, a na místo příběhu velkého nabízí příběh o menší a intimnější... Aby nalákal čtenáře, v podtitulu se sugestivně ptá: „Byla Hitlerova oblíbená herečka ruskou špionkou?“

22. 2. 2008

"Já jsem mládě gorilí, vyrostu prý za chvíli, běhám, šplhám, skáču. V noci občas pláču. Jsem gorilí holka, co si zrána brouká...," zpívá Lucie Bílá v roli gorilky Moji. V podání Bílé se slavná gorilka Moja setkává s mravenci, vrabcem, ježkem i pávem, nachází velkou kamarádku v babičce Kambě a dozvídá se od ní o životě v pralese, podstoupí velmi nebezpečnou zkoušku a nakonec se jí splní její největší přání. Řada hostů byla ve čtvrtek 21. února 2008 v prostorách Perfect Restaurant svědky křtu nového CD Lucie Bílé s názvem Moja a páv. Kmotrou mu byla herečka Jiřina Jirásková, po jejímž boku uvedli CD na svět spoluautor textů Miroslav Bobek, autor hudby Václav Noid Bárta a Iva Hüttnerová, jež je autorkou titulní ilustrace. Na vzniku CD se dále podílela spoluautorka textů pohádek Tereza Šefrnová a režisér nahrávky Jan Jiráň. "Jsou to pohádky na pomoc gorilkám v Africe. Moje motivace však byly děti. Je to pro mou neteřinku Simonku a synovce Vojtíška. Jsou ale dobré i pro dospělé," řekla Bílá. Nové CD Moja a páv je možno zakoupit v e-shopu Radioservisu, v prodejně Českého rozhlasu Vinohradská 13, Praha 1 a v běžné obchodní síti. Autoři projektu připravují také dvě knížky gorilích pohádek v angličtině a francouzštině určené pro kamerunské děti.

Více o projektu Odhalení ZDE
Online videoarchiv 119 týdnů projektu Odhalení ZDE
DVD Odhalení - Nové příběhy ZDE
Britský kaplan, kapitán Neil Allison, Podujevo, Kosovo, 20. 8. 1999
19. 2. 2008

V okamžiku, kdy zasedá Rada Bezpečnosti OSN k jednostrannému aktu vyhlášení nezávislosti srbské provincie Kosovo a podpoře tohoto kroku USA a některými zeměmi EU, je třeba se poohlédnout do minulosti. Abychom si vzpomněli na to, jak balkánská válka vznikala a jaké názory ji v jejím průběhu provázely. Jakou roli hrála Evropská unie, které jsem se stali členy a jak hanebně se chovaly země, kterým říkáme bez uzardění demokratické. (ŠOK)

Odkazy na výběr více než 360 článků, publikovaných v BL o válce v bývalé Jugoslávii do 29. 8. 2001 ZDE

Odkazy na články o válce v Kosovu po 1. 9. 2001 do února 2008 ZDE
11. 2. 2008

Při pročtení Čulíkovy obsáhlé knihy o současném českém filmu Jací jsme zůstává v mysli snad jen povzdychnutí, že se česká filmologická obec nechala v reflexi současné kinematografie předběhnout Janem Čulíkem. I Čulíkovy Britské listy se již delší dobu specializují na dobývání aktuálních prvenství žhavě ukvapenými komentáři, aby ostatním mnohdy ukázaly, že tudy cesta nevede.

Lucie Česálková, Literární noviny

Kniha je k dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE. Ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
12. 2. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V lednu 2008 přispělo celkem 161 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 56 692.22 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.1. 2008 částku 246 031.56 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 783.89 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
18. 2. 2008 Cesta do pravěku Bohumil  Kartous
17. 2. 2008 Volba Klause objektivem fotoaparátu - jak se kdo tvářil při druhé volbě Štěpán  Kotrba
16. 2. 2008 Pehe zveřejnil protestní nótu: vztahy Česka s USA se prý po zvolení Klause zhorší Štěpán  Kotrba
15. 2. 2008 Kdo se bojí Václava Klause ? Ivan  Veselý
15. 2. 2008 Jana Bobošíková: Hlava státu zmůže mnohé, když se nebude bát hlasitě hájit hodnoty a principy civilizované společnosti, když bude připravena sloužit lidem a ne posluhovat mocnostem Jana  Bobošíková
15. 2. 2008 Embargo je formou lži Jiří  Maštálka
15. 2. 2008 Václav Klaus: Jsme už úplně jinde, jen na to, co bylo předtím, nějak příliš rychle zapomínáme Václav  Klaus
14. 2. 2008 Komunista Maštálka: Pouze politik, který si "zašpinil" ruce pravicovou politikou minulých let, dokáže něco změnit Jiří  Maštálka
13. 2. 2008 Jana Bobošíková na Hrad! ...? Jan  Hamáček
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek
19. 2. 2008 Jak jsem onemocněl   
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné   
21. 2. 2008 Barbora Tachecí je pryč. A co Rada? Irena  Ryšánková
21. 2. 2008 Češi jsou přesyceni reklamou v elektronických médiích   
21. 2. 2008 Rozhlas by měl otevřít diskusi o tom, jak by měl Radiožurnál vypadat Boris  Cvek
15. 2. 2008 Jiřina Jirásková pokřtí Lucii Bílou v roli malé černé gorily   
13. 2. 2008 Stálá komise pro sdělovací prostředky bude rozhodovat o odvolání Marie Ptáčkové Štěpán  Kotrba
12. 2. 2008 Je DAB digitální rozhlasové vysílání slepou uličkou?   
9. 2. 2008 Studio ČT poskytuje podporu Václavu Klausovi Bohumil  Kartous
8. 2. 2008 Prohlášení ČRo k vyjádřením redaktora Miroslava Konvaliny   
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Rusko vypustilo naráz další tři navigační satelity   
21. 12. 2007 Jaké jsou možnosti ruské protiraketové obrany a rizika amerického štítu   
11. 12. 2007 Rodina S-300 a S-400: geopolitické nástroje ruské obrany Lukáš  Visingr
7. 12. 2007 Ruská flotila vyplouvá na světové oceány   
7. 12. 2007 Strategické lety strategických bombardérů   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Severní Korea RSS 2.0      Historie >
9. 8. 2007 Irán má ropu, Severní Korea umí rafinovat   
7. 8. 2007 Nový Zéland a Singapur se paktují s darebáky Zdeněk  Vopat
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"   
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
13. 2. 2007 Severní Korea "souhlasí s jaderným odzbrojením   
9. 2. 2007 Václav Havel: Naši spojenci po nás už skutečně méně chtít nemohou Michal  Rusek
1. 11. 2006 Korejská bomba Thomas  Franke
18. 10. 2006 V zákulisí severokorejského jaderného programu Daniel  Veselý
14. 10. 2006 Rada bezpečnosti OSN schválila sankce proti Severní Koreji   
13. 10. 2006 Co se stane po pádu severokorejského režimu?   

Čína RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2008 Čína obvinila Spojené státy, že používají dvojí metr   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Autorskoprávní "zločiny", vypalovačky a sítě RSS 2.0      Historie >
7. 8. 2007 Free neznamená pouze zadarmo Štěpán  Kotrba
23. 1. 2007 Výchova vysokoškoláků "free" hudbou Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"   
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD   
26. 11. 2006 Autorské dílo a právo ho vlastnit Alexandr  Vojta
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
24. 11. 2006 Vypalování: Když mám předplaceno Jan  Bláha
23. 11. 2006 Poplatek za média nic neřeší   
23. 11. 2006 Mediální monopoly narážejí na společenskou potřebu sdílení kultury Štěpán  Kotrba
23. 11. 2006 "Daň" z krádeže autorských děl   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis
22. 2. 2008 Raketová obrana funguje   
20. 2. 2008 Volební program Strany zelených a realita elektromagnetických zbraní Milan  Hlobil
13. 2. 2008 Chladné ANO pro radar i NATO je totéž, co teplé NE - rozhodně nikterak vřelé vztahy k USA Martin  Martínek
7. 2. 2008 Americký systém protiraketové obrany by zvýšil pravděpodobnost vzniku jaderného konfliktu   
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Radar - zodpovědnost nejen velkých hráčů - USA, Ruska, ale i nás samotných Vladimír  Remek
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce