22. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 2. 2008

Vláda deprivantů

Před pár dny vyšel na Britských příspěvek od Františka Koukolíka a Jany Drtilové, skládající se z výňatků z jejich knihy Vzpoura deprivantů, které se týkají manipulace a propagandy. Jejich knihu jsem měla právě rozečtenou a k tomu ještě další publikace týkající se manipulace, manipulátorů, deprivantů, a ač jsem je začala číst z ryze osobních důvodů, brzy mě praštila do očí až učebnicová paralela mezi v knihách popisovanými praktikami a tím, co se děje na české politické scéně. Článek o vládě deprivantů s odkazem na Františka Koukolíka jsem měla v hlavě už delší dobu, jsem ráda, že mě předběhli autoři samotní a potvrdil tak legitimitu mých úvah.

Lži - tak průzračné

Abych se příliš nechvástala -- ono se vlastně o žádné objevné úvahy nejedná. Podle mě je to jasné jako facka. Už před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2006 jsem nabyla přesvědčení, že něco je špatně. Jsem instinktivně nedůvěřivá (dílo autentické kritické výchovy, studia sociologie??) k velkým slovům, okázalým gestům, nabubřelým sloganům a k nekompromisní interpretaci reality, v rámci níž se mi někdo snaží vtlouci do hlavy, že on je mojí jedinou záchranou, že všichni ostatní jsou nepřátelé a on, pouze on to se mnou myslí dobře. Pokud se s názorem spasitele neztotožňuji, jsem jím v lepším případě označena za divnou a hloupou, v horším případě se tím také stávám automaticky jeho nepřítelem. A s nepřítelem se musí bojovat, jakkoli, neboť účel světí prostředky a právo je pouze na straně spasitele -- v našem případě ODS.

Přesně to se dělo před volbami. ODS se za vydatné pomoci médií situovala do pozice JEDINÉHO spravedlivého, který JEDINÝ ví, jaká zvěrstva se zde dějí a který JEDINÝ nás před nimi může uchránit. Ale jaká zvěrstva? Co nám hrozí? Bylo potřeba vytvořit globálního nepřítele, tak strašlivého, aby to legitimizovalo i hrubé praktiky používané v boji s ním. Tímto nepřítelem se stal komunismus. Strašák komunismu, z mého pohledu v daném politickém kontextu (ČR součástí širších politických a vojenských struktur -- EU, NATO -- ČR jakožto signatář všech základních listin zajišťujících lidská práva a svobody...) úplně zcestný a matoucí. Nicméně strašák účinný a universální.

Jednoduché formulky a úderné slogany injektované občanům skrze média v každodenních dávkách udělaly své. Lidé se začali bát tohoto imaginárního nepřítele ztělesněného v ČSSD, představoval pro ně jednak (naprosto iracionálně) hrozbu základních svobod a dále něco ostudného, nevyslovitelně směšného a odsouzeníhodného, s čím se nechtěli identifikovat - to vše pěkně srozumitelně propagandisticky zabalené do jednoho označení -- "komunisti" (ta slušnější varianta) nebo "rudý svině" (a zemitá varianta z internetových diskusních fór). A od těch ruce pryč, občane, máš-li jen trochu rozum.

Svou roli jistě sehrály i předvolební průzkumy, které voličům implantovaly zkreslené statistiky o tom, že ODS volí lidé vzdělanější a lépe situovaní, kdežto ČSSD volí nevzdělaný plebs. Jednoduchý, jasný, ač přímo nevyřčený závěr pak už přijde sám: přeci nejste tak hloupí, abyste volili tu rudou, směšnou a nebezpečnou ČSSD. Na závěr se pak pan Topolánek nechal dojemně nafotit s miminkem v náručí, otcovsky na nás vzhlížel z každého rohu a dílo bylo dokonáno: na jedné straně empatická, otcovská, upřímná, spasitelská ODS -- strana vzdělaných a pracovitých, na druhé straně totalitní, směšná, primitivní ČSSD -- strana nevzdělanců a lenochů.

Takové bylo klima před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2006. ODS se výše popsanými mechanismy podařilo vytvořit univerzálního nepřítele, který je tak nebezpečný, že jsou povoleny jakékoli prostředky v boji s ním -- jakékoli očernění je povoleno a vítáno. A tak jsme v předvolebních debatách slyšeli nejvyšší představitele ODS (i KDU-ČSL) o ČSSD běžně hovořit jako o stalinistech, což je podle mého názoru paralela hodná trestního oznámení. Stalinisté byli nelidští zločinci a označit tak parlamentní stranu v demokratické zemi nemůže projít bez povšimnutí. Jenže prošlo. A tím to nekončilo. Začaly se rojit různé kauzy a obvinění, které z ČSSD dělaly bandu kriminálníků. Vše bylo pompézně završeno bezprecedentním obviněním předsedy ČSSD Jiřího Paroubka z pedofilie. Koukolík to ve své knize označuje jako "propagandistické špinění". Přestože se obvinění později ukáže jako křivé, svůj účel (destrukce, snížení důvěryhodnosti) bohatě splní.

Lži -- tak neviditelné

Vše se mi zdálo jasné jako facka. Co jsem ovšem nechápala, byl fakt, že to, co mně se zdá tak průzračné a směšné, hodně lidí nevidí. "Pravice je dobrá, levice je špatná" dovídala jsem se i z úst svých vysokoškolsky vzdělaných kamarádů. "Paroubek je druhej Gottwald," pokračovali. Dílo bylo dokonáno a já, jakožto volič ČSSD, jsem byla hozena do jednoho pytle se Stalinem, Gottwaldem, rudou totalitní bandou. Nebylo mi jasné, jak je možné, že i lidé, kteří měli kritické myšlení jakožto hlavní náplň svých vysokoškolských studií, propadli tomuto černobílému vysvětlení světa a upnuli se na spasitele, na toho, který JEDINÝ to s námi myslí dobře a který se prezentuje jakožto JEDINÁ rozumná volba vzdělaných a pracovitých. "Pravice je dobrá, levice je špatná", šmytec.

Nezbývá než uznat, že síla propagandy je mocnější, než jsem si myslela. Myslela jsem si, že určitá historická zkušenost jejich potenciál oslabí. Ovšem to jsem se mýlila. A Dalík, odkojený Goebbelsovými deníky, to ví taky. Odvedl práci vskutku prvotřídní a profesionální.

Řadového voliče dovedl odhadnout perfektně a strategii ODS postavil na tom, že většina voličů a občanů ČR jsou jen tupá manipulovatelná masa, vděčná za svobodu ve výběru televizního kanálu, supermarketu a značky kalhot. Tohle se ale dovídáme až po volbách, až v posledních měsících, kdy už si je ODS jistá a padají poslední záklopky.

"Od toho jsou politici nebo aspoň ti, kteří vidí kousek dál. Někdo to lidem musí říct, protože oni si to často v každodenním shonu a problémech, kdy se občas dívají k nejbližšímu supermarketu a těší se na nejbližší telenovelu, neuvědomují," (Rozhovor pro Hospodářské noviny) poučuje nás pan premiér Topolánek. Vysvětluje té "bandě simulantů", že se má dobře, že se nikdy neměla lépe a povyk kolem reforem je tedy pouze projevem neznalosti.

Stejně tak o pár týdnu později vysvětluje mluvčí Ministerstva zdravotnictví Cikrt starým a nemocným lidem v ústavech, kteří nemají na zaplacení poplatků u lékaře, že ve skutečnosti se mají dobře.

Osobnost manipulátora, resp. Deprivanta

Ovšem tyto lži, manipulace, propaganda, překrucování reality nejsou postaveny pouze na omezeném kritickém úsudku řadového občana, na síle autority (vědecké, politické..), na emotivních výstupech a tupé ovladatelnosti voliče. Z velké části jsou postaveny na tom dobrém v lidech - na jejich svědomí, základních morálních hodnotách, empatii. Připadá vám to paradoxní? K pochopení je potřeba poznat osobnost manipulátora, deprivanta.

Koukolník je ve své knize nazývá deprivanty či sociálně adaptovanými psychopaty a popisuje je následovně: ".. psychopati, kteří jsou na první pohled podstatně méně nápadní. Kriminálně se v běžném slova smyslu nechovají a mohou být mocensky a ekonomicky vysoce úspěšní. Do vězení se dostávají jen vzácně. Velmi často jsou vysokoškolsky vzdělaní. Lze se s nimi setkat mezi politiky, ve špičkách mocenského aparátu, v armádách, policii a soudnictví, ve špičkách korporací.... -- všude, kde jde o moc a majetek." Jejich základními znaky je posedlost mocí, bezcitnost, absence svědomí, používání lží a podvodů k dosažení vlastních cílů, na druhé straně však dokáží lépe než kdokoli jiný mluvit o morálce, citech, spravedlnosti -- a zde je ten kámen úrazu.

Většina z nás je normální, normální v tom směru, že by nám bylo blbé hlásat do celého světa něco, co ve skutečnosti děláme úplně naopak. Minimálně bychom měli výčitky svědomí. Tito lidé ale ne. Na veřejnosti dokáží hodiny a hodiny vést dojemné proslovy o spravedlnosti, poctivosti, lásce a za oponou pak používají kriminální a neetické metody k prosazení svých cílů (extrémním případem jsou nacističtí pohlaváři prezentovaní jakožto milující otcové, citliví milovníci zvířat atd., kterým vůbec jejich schizofrenní život -- zločinci v reálu, svatoušci v propagandě -- nezpůsoboval výčitky svědomí -- důležité je, že to bylo ÚČINNÉ co se udržení moci týče) a většina lidí jim to VĚŘÍ. A proč? Protože mají tendenci posuzovat chování politiků podle sebe, podle svého svědomí. Chladná účelová manipulace s fakty, často nabírající kriminálních rozměrů, je pro ně prostě nepředstavitelná. Vědí, že podvod a lež existují, pokud před ně však předstoupí vymydlený vysokoškolsky vzdělaný manipulátor se svatým obličejem, případně s dítětem v náručí a s plnou pusou řečí o spravedlnosti, nechce se jim věřit, že by to všechno jen předstíral. A přesně s tím manipulátor počítá - sám bezcitný, bez svědomí klade na svědomí druhých maximální nároky.

Nová hra -- demaskuj svého politika

V této situaci mě napadá následující hra: zkusme průběžně analyzovat nejrůznější výroky a postupy našich politiků optikou základních znalostí propagandy a manipulace. Berme to třeba jako trénink kritického myšlení a zvyšování odolnosti proti manipulaci.

Začala bych třeba s následujícími:

1. Premiér Topolánek veškeré kritiky reformy smetá ze stolu jakožto projev neznalosti, hlouposti, nezodpovědnosti, extrémního levičáctví.

Zpochybnění: Je vůbec možné o reformách věcně debatovat? Aniž by byl autor kritiky nějak očerněn, zpochybněn, zesměšněn? Nevede to nakonec už k úplné degradaci politické kultury a pouze jednomu povolenému názoru?

2. Ivan Langer v záběrech TV Nova vyhrožuje při volbě prezidenta Martinu Bursíkovi, že někdo půjde bručet... když si veřejnost žádán vysvětlení, smete to ze stolu s tím, že o nic nešlo a že to byla "chlapská" debata.

Zpochybnění: Je možné takovéto jasné důkazy výhrůžek a vydírání znevážit tím, že šlo jen o "chlapské" řeči? Jak to, že se s tím veřejnost spokojí a mlčí? A jak to, že mlčí média? Byla by situace stejná, kdyby na záběrech místo pana Langera vystupoval třeba pan Rath? Nehnal by to Langer až k soudu s tím, že takovéto praktiky jsou v politice neomluvitelné?

3. Ivan Langer napíše článek s názvem "Paroubek spí s Rathem" v němž popisuje útržek rozhovoru, jenž zaslechl a činí z toho závěr uvedený v názvu článku a tím se snaží ukázat, že podezření na korupci u poslance Stínivého je stejně absurdní.

Zpochybnění: Jedná se o propagandistické špinění (když to není pravda, utkví to) + demagogické odvádění pozornosti jinam -- od skutečného nařčení z korupce.

4. Volbu prezidenta provázely hrozby těm, kteří volí Václava Klause: kulky, výhružné sms. Z obětí se dělají hrdinové, kteří i přes riziko volí podle svého svědomí.

Zpochybnění: Není to naopak? Neposílá ODS kulky a výhružné sms sama?

5. Po volbě prezident Václav tvrdí, že vyhrál s masovou občanskou podporou

Zpochybnění: Kde tu podporu viděl? Vždyť podle průzkumů veřejného mínění na tom byl hůře nežli Švejnar. Nesnaží se nám jen se samozřejmostí sobě vlastní namluvit, že černá je bílá? A my mu to věříme, když je tak přesvědčivý? Přestože tu podporu v reálu nikde nevidíme?

Zkuste najít další příklady, jednak je to docela zábava a taky to zvyšuje to odolnost proti manipulaci a propagandě.

                 
Obsah vydání       22. 2. 2008
24. 2. 2008 Britská vláda požaduje, aby všichni cestující v EU poskytovali úřadům podrobná osobní data
24. 2. 2008 Nikdy více bolševizaci ČR
24. 2. 2008 Česká média a jejich dezinterpretace Února Jan  Čulík, Jan  Polívka
24. 2. 2008 Viagra poškozuje spermata
22. 2. 2008 MUDr. Roman Joch (Občanský institut): Legalizujme mučení Jakub  Rolčík
22. 2. 2008 Legalizace tortury jako mučení "hodnými lidmi" podle MUDr. Romana Jocha Aleš  Uhlíř
23. 2. 2008 Studenti protestují proti chování menz
23. 2. 2008 Pokušení moci Zdeněk  Bárta
22. 2. 2008 Stupidologie a politika - problém racionality Rudolf  Převrátil
22. 2. 2008 Vláda deprivantů Anna  Jančaříková
23. 2. 2008 Radar nebude pod velením a řízením NATO, říká generál Obering Daniel  Solis
23. 2. 2008 Izrael má problém: protiraketový systém Ocelový dóm jej před Kassámy neochrání
23. 2. 2008 Jak se manipulují volební průzkumy?
23. 2. 2008 S občany proti radaru, nebo s radarem proti občanům?
22. 2. 2008 Je Paroubek špatný politik? Pravda je někde uprostřed Jan  Piegl st.
22. 2. 2008 Paroubek je schopný a charismatický politik Vladimír  Tupáček
22. 2. 2008 Problémem ČSSD jsou kliky František  Řezáč
22. 2. 2008 Jak jsme nezranitelní (podle CITI) Miloš  Dokulil
22. 2. 2008 Britský vládní regulační úřad bude vyšetřovat dodavatele energie
22. 2. 2008 Strategie EU pro Střední Asii Jiří  Maštálka
23. 2. 2008 How to resist death Jan  Čulík
22. 2. 2008 Raketová obrana funguje
22. 2. 2008 Kosovo: Země Dohody i země Osy podepisují nový Mnichov Štěpán  Kotrba
22. 2. 2008 Turecko zaútočilo na kurdské separatisty
22. 2. 2008 Článek byl o Radě, nikoliv o Tachecí Irena  Ryšánková
22. 2. 2008 Neklid v Zakavkazsku -- další z řady barevných revolucí na obzoru?
21. 2. 2008 Srbové podpálili americké velvyslanectví v Bělehradě
21. 2. 2008 Čína obvinila Spojené státy, že používají dvojí metr
22. 2. 2008 Slovensko: nový systém koncesionárskych poplatkov
22. 2. 2008 Výzva proti týrání lišek: Zakusujete myslivce! Wenzel  Lischka
22. 2. 2008 Demonstrace za celistvost Kosova a Srbska
21. 2. 2008 Otevřený dopis Rady pro popularizaci vědy AV ČR Radě ČT: Detektor je směsí výmyslů a lží
22. 2. 2008 Násilí mladých a antiagresivni trénink, aneb Basa nepomáhá nikomu Uwe  Ladwig
22. 2. 2008 Jaro v Polabí Petr  Kukal
22. 2. 2008 15. března lidé na celém světě řeknou: DEJME ŠANCI MÍRU Jan  Tamáš
22. 2. 2008 Czech Cinematography 1989 - 2007
22. 2. 2008 Vzkaz TV Prima: Než takovéto zprávy, to raději žádné
22. 2. 2008 Týmová hra Petr  Wagner
22. 2. 2008 Jak pracovat proto, abych žil? Pavel  Urban
22. 2. 2008 Jak pracovat, abych žil, aneb kráva není fialová Michal  Mašín
21. 2. 2008 Británie se skutečně podílela na amerických letech se zajatci do zahraničí
21. 2. 2008 Ministerstvo vnitra sleduje Britské listy Milan  Valach
21. 2. 2008 Problematika sebeurčení a rozdíl mezi osvobozeneckým bojem a separatistickým terorismem Jana  Ridvanová
21. 2. 2008 Znovuzrození levice II. Milan  Valach
21. 2. 2008 Finanční příspěvky na Britské listy
21. 2. 2008 Rozhlas by měl otevřít diskusi o tom, jak by měl Radiožurnál vypadat Boris  Cvek
21. 2. 2008 Americké zdravotnictví v zrcadle NEJMu Boris  Cvek
21. 2. 2008 Dvojí život Olgy Čechovové Josef  Brož
22. 2. 2008 Lucie Bílá novým cédéčkem pohádek a písniček pro děti pomůže gorilám
19. 2. 2008 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu, "humanitárním bombardování" Srbska a etnickém očišťování Balkánu vojsky NATO
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede
30. 11. 2007 Jací jsme
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008