22. 3. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 3. 2005

Existence skutečností může být prokázána, zatímco pravdivost hodnotového soudu dokazatelná není. Osoby veřejně činné jako politici, veřejní činitelé, mediální hvězdy apod. musí akceptovat větší míru veřejné kritiky než jiní občané, jak ustáleně tak judikuje i Evropský soud pro lidská práva.

Musím reagovat na článek Štěpána Kotrby, nazvaný "Hodnotový úsudek Ústavního soudu: nerovnost občanů před zákonem", píše mluvčí Ústavního soudu ČR Michal Spáčil.

Sloupek

Na rozdíl od Štěpána Kotrby schvaluji rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že veřejně známá osobnost musí snést větší míru kritiky. Soud proto právem odmítl žalobu Heleny Vondráčkové proti Janu Rejžkovi.

Je pravda, že pokud se v Evropské unii prosazuje tento princip, jde především o politiky, kteří musejí tolerovat, z titulu své funkce, daleko větší míru kritiky ze strany sdělovacích prostředků než řadový občan.

Ovšem rozhodnutí Ústavního soudu je správné i v případě celebrit. Celebrity využívají médií k prosazování své "slávy" za komerčním účelem. Kdo s médii zachází, ten s nimi schází. Celebrita, která využívá médií pro komerční účely, nemůže doufat, že ji budou sdělovací prostředky šanovat.

Od Ústavního soudu je rozumné, že žalobu Heleny Vondráčkové odmítl, i ještě z dalšího důvodu. V České republice se rozmohl zlozvyk, že se snad skoro každý okamžitě soudí pro každou na veřejnosti vyřčenou pitomost. Omezuje to svobodu slova. Soudce měl pravdu, když zdůraznil, že šlo pouze o hodnotový úsudek, který se v normálních demokraciích soudně nepronásleduje. Je proto dobře, že Ústavní soud tímto vydává signál, že se už veřejně známé osobnosti nebudou moci vždy soudit o každou verbální prkotinu.

22. 3. 2005

K pondělnímu Nálezu českého Ústavniho soudu ve sporu popzpěvandy Heleny Vondráčkové a publicisty Jana Rejžka jest otázkou pro média: Zbláznili jste se všichni, kousla vás snad tarantule, nebo co? Ten Ústavní soud svým Nálezem jen zrušil rozsudky Nejvyšího soudu ČR a Vrchního soudu v Praze a vyslovil k tomu svůj názor - ten ale pro obecné soudy není právně závazný. Toť vše, míní Karel Mašita.

Celý spor se proto jen vrací těm soudům zpět a ty musejí rozhodnout znovu. Mimo jiné také tom, že žalobkyně (Vondráčková) musí žalovanému (Rejžkovi) zaplatit náklady soudního řízení (soudní poplatky a zastoupení advokátkou Hanou Marvanovou) a další výdaje s tím spojené - tedy (i) Rejžkem zaplacený omluvný novinový inzerát.

Kauza proto ještě zdaleka neskončila a mediální výkřiky žalobkyně Vondráčkové o její stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva jsou přinejmenším velmi předčasné - srozumitelněji řečeno přímo hloupé.

Názor Ústavního soudu v této věci je ovšem velmi dobrý.

22. 3. 2005

úterý 02.00: Několik osob bylo zraněno a několik lidí bylo usmrceno při přestřelce ve škole ve státě Minnesota na severu USA, uvádějí americké úřady. FBI v noci dosud neuvedla, kolik lidí zahynulo při přestřelce v pondělí odpoledne v Red Lake High School.

Podle nepotvrzených zpráv v amerických médiích bylo usmrceno šest osob.

Škola, která je v indiánské rezervaci Red Lake, má podle svých internetových stránek asi 300 žáků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

22. 3. 2005

Počátkem 90. let bylo v diskusi o českém soudnictví řečeno, že k zásadnímu obratu k lepšímu dojde až tehdy, kdy osoba soudce bude všemi uznávanou autoritou a právník si bude pokládat za čest, stane-li se soudcem. Uplynulo 15 let a stesky na zdlouhavost soudních řízení, jež vede k snižování vynutitelnosti práva, už nikoho nepřekvapí. Zvykli jsme si. Oblíbenými argumenty ze strany soudů na výtky vůči pomalé justici je přetíženost soudů a nedostatečný personální stav. Co však říci k nedávné změně v organizaci práce slovenských soudů, která -- alespoň podle předběžných sdělení -- třikrát zrychlila soudní řízení?

21. 3. 2005

V rámci kauzy Rejžek versus Vondráčková sdělil v pondělí Ústavní soud občanům i orgánům spravedlnosti, že občané si před zákonem nejsou rovni.

Nejvyšší soud v červnu 2003 potvrdil rozsudek Vrchního soudu. Oba verdikty dnes ÚS zrušil. "Vrchní i nejvyšší soud nerespektovaly právo na svobodu projevu," uvedl ústavní soudce František Duchoň. Platí tak zatím verdikt městského soudu, podle něhož se Rejžek omluvit nemusí. Do právního řádu České republiky se tak rozhodnutím soudu dostal termín veřejně známá osobnost. Veřejně známý politikotepec Rejžek podle žaloby a rozhodnutí nižších instancí použitím termínu mafiáni zasáhl do osobnostních práv žalobkyně, veřejně známé osoby - pardon osobnosti - Vondráčkové. Rejžkovo vyjádření bylo ale podle ústavních soudců jen "hodnotový úsudek". Ten nelze na rozdíl od "tvrzení skutečnosti" hodnotit a ani prokázat, upozornil Ústavní soud. Kdo je na očích, musí snést větší míru veřejné kritiky než "obyčejní občané", míní ÚS podle zprávy ČTK. "Veřejně známé osobnosti mají větší přístup k médiím, a tak i prezentaci svého nesouhlasu," uvedl pro ČTK ústavní soudce František Duchoň.

Právníci, plačte...

22. 3. 2005

Ke krizi (re)prezentace a důvěryhodnosti v jedné pohádkové končině.

Michael Marčák: Ve zdravotnictví ještě váhám, ale v politice by byla euthanásie opravdovým milosrdenstvím
21. 3. 2005

22. 3. 2005

Na stránkách Britských listů se rozhořel boj, v němž na jedné straně vystupuje F. Golgo a na straně opačné pánové Hekrdla a Kotrba, mezi obě strany se pak dělí i stanoviska čtenářů. Nejde o nic menšího než o dodržování lidských práv na Kubě a o to, komu se žije lépe, Kubáncům pod vládou "Fidela Castra" nebo obyvatelům brazilských chudinských čtvrtí favel?

Možná, že takto položená otázka je naprosto zavádějící a diskutující si toho v zápalu diskuse nevšimli.

22. 3. 2005

Ačkoliv mě cestování a zeměpis prstem po mapě baví a mám, na rozdíl od řadového Kubánce, možnost svobodně cestovat, nikdy jsem nebyl na Kubě, ani v Brazílii, dokonce jsem nikdy nebyl v jiném světadíle, než v rodné Evropě. Existence JUDr. Fidela Castra Ruze (posloužil mimochodem jako odrazový můstek v standardně mile reflexivním filmu P. Zelenky Příběhy obyčejného šílenství) mi vždycky "solila" život humorem, tak jako v dříve existence JUDr. Gustáva Husáka, PhDr. Jana Zelenky, Milouše Jakeše nebo Ladislava Adamce. To, co vyznávám, sice zavání českým zápecnickým švejkovstvím (už proto, že v době, kdy byla u nás poslední revoluce mi bylo jedenáct let, a nebyl jsem tedy trestně odpovědný), ale nemůžu si pomoct - jsem právě takový švejkovský Čech, jako je Fabiano Golgo patetický Iberoameričan (pamatuješ si ještě, Fabiano, na to pivo na Palackého náměstí?).

Stalingrad během blokády
22. 3. 2005

očima Georgije Zelmy

Pionýr ruské dokumentární fotografie, Georgij Anatoljevjan Zelma (Uzbek, 1906 -1984) se narodil v Taškentu. Začal fotografovat na deskový aparát se skleněnými negativy 13 x 18 a později používal kinofilmový reportážní přístroj Leica. Zpočátku se zaměřoval na proměnu střední Asie ve dvacátých a třicátých letech. Válka ho dovedla do obleženého Stalingradu.

Unikátní fotoreportážní výpovědí ruského fotografa otevíráme možnost vidět 2. světovou válku očima těch, kteří ji zažili. Fotografie hovoří beze slov.

Stalingrad během blokády 1 2 3 4

22. 3. 2005

Nechtěl již jsem se po reakcích pana Golga zapojovat do diskuse o "dopise intelektuálů". Popravdě jsem neviděl důvod reagovat na jeho projevy a také jsem se trochu obával toho, že podobně jako on sklouznu do roviny osobní typu "osočování z ideologie, nebo návštěvníků pláží".

Nicméně po několika rozhovorech a osobní korespondenci jsem se rozhodl reakci napsat. Opakuji, že mi skutečně jde o posouzení situace v oblasti "lidských práv" v oblasti na jih od Rio Grande. Nechci nikoho napadat, nálepkovat ani soudit. Na to nemám kvalifikaci ani oprávnění. Stručně cituji z Deklarace lidských práv, jak byla přijata na Valném shromáždění OSN ve formě rezoluce 217 dne 10. 12. 1948.

22. 3. 2005
Zdena Bratršovská, František Hrdlička

Zdraví a nemoc patří k nejčastějším konverzačním tématům, zvlášť mezi lidmi, kteří cítí, že už mají svá nejlepší léta za sebou: Muži a ženy v důchodovém věku si vzájemně doporučují vhodné léky, vyměňují si zkušenosti z nemocničních pobytů a ujišťují se o příznivých i nepříznivých vyhlídkách svého zdravotního stavu, aby sami sebe přesvědčili, že na tom nejsou ještě tak špatně jako jejich spolubesedník; do hovoru se možná promítá i podvědomá, zděděná obava z morových epidemií a jiných pohrom, které decimovaly lidstvo v předchozích staletích. Rozhodčími při těchto pohromách byli a jsou lékaři (i když prošli různými vývojovými proměnami, od šamanů a ranhojičů až po lidumily a sterilní vědce v laboratořích), a tak se na ně obracíme s vypjatými pocity -- s odevzdaností i s nedůvěrou, s potřebou pravdy i zbožné lži, s nadějí i s marnou žádostí o eutanázii, je-li už mám život na obtíž.

22. 3. 2005

Také jste si všimli, jak často se v médiích operuje s výsledky průzkumů veřejného mínění? Díky nim např. víme, že Češi se staví ostře proti uplácení, jestli se nepletu tak někdy před měsícem to bylo až 80% tazatelů, kteří považovali korupční jednání za odsouzeníhodné, jak je ale potom možné, že podle různých mezinárodních organizací patří Česká republika v tomto ohledu k nejkorupčnějším zemím? Vysvětlení může být několik.

Michael Marčák: Rozsekáme je na mraky... ... a když ne, tak s nimi uděláme koalici
22. 3. 2005

22. 3. 2005

Stanislav Gross je špatný politik, protože nedokázal před médii obhájit svůj morální kredit. Vypovídá to mnohé, jak by asi řekl Miroslav Kalousek, o "české politické kultuře". Veřejnost to takto vnímá a Stanislav Gross je, kromě části vlastní strany, odmítán jako zdiskreditovaný. Poměrně radikálně se mění vztah mezi politikem a jeho voličem a z milovaného se stává nenáviděný.

Jenže: ačkoli to není příliš zmiňováno, tento vztah není vztah mezi dvěma, ale mezi třemi.

Psáno pro ČRo 6

22. 3. 2005
tisková zpráva Mezinárodního mírového fóra

Mezinárodní mírové fórum děkuje všem, kteří přišli v neděli na demonstraci proti okupaci Iráku a vyzvali vládu Spojených států k dodržování mezinárodních zákonů. Na demonstraci bylo okolo 300 lidí, což považujeme za slušný počet. Mládežnický kontingent, zejména z českých a palestinských studentů, byl silný a inspirativní. Na konec demonstrace se nám podařilo předat petici na ambasádu USA, která vyzývá Bushovu administrativu, aby ukončila okupaci Iráku a manipulaci ostatních vlád na Blízkém východě, a aby okamžitě zastavila násilí proti civilistům a mučení zadržených. Jako osobní představitel amerického prezidenta, velvyslanec William J. Cabaniss má povinnost předat vládě náš vzkaz.

Bohužel, musíme také konstatovat jeden vážný problém, který se na této demonstraci vyskytl.

22. 3. 2005

Jak globální hloupost ovlivňuje některé protiválečné aktivisty

Tiskové prohlášení International Peace Movement of the Czech Republic, jak zní plný název tohoto spolku, postrádá logiku. Toto sdružení organizovalo v minulosti veškeré akce proti válečnému útoku na Irák společně s nezávislým českým občanským hnutím Iniciativa proti válce, autory petiční akce "Nikoli naším jménem", American Voices Abroad, Českou mírovou společností či zárodkem feministitcké partaje v podobě Zdenky Ulmannové, stejně jako s anarchisty či komunisty. Doteď jim to nevadilo. Každý měl své vlajky, každý měl své transparenty, protiextremističtí policisté fotografovali a filmovali Araby stejně jako Čechy, poslance nevyjímaje...

22. 3. 2005

Přikládám text o tématu, které nenávidíte. Ale přece, když ne Britské listy, kdo ještě zbývá?

Dopis čtenáře do Lidovek a MF Dnes nebyl ovšem otištěn, právě tak jako mé prohlášení a článek o kolektivní vině. A tak prý němečtí majitelé českého tisku neovlivňují.....

22. 3. 2005

Velikonoce

Tehdy se sešli velekněží a starší lidu ve dvoře velekněze, který se jmenoval Kaifáš, a uradili se, že se Ježíše zmocní lstí a že ho zabijí. Říkali: "Jen ne při svátečním shromáždění, aby se lid nebouřil."

(Mt 26, 3-5)

22. 3. 2005

"Jakápak náročnost je s modlitbami, půstem a pokáním?" vyvrací mi moje pochybnosti Bohoušek. " Žiji Quadragintu, číslo 40 se přece neopakuje v Bibli jen tak náhodou!" S učeným už skoro slepým přítelem s dokonalou pamětí po jeho dvou osobních čtyřicítkách a jedné jedenáctiletce křesťana srdce citlivého vedeme dlouhé rozmluvy v obávaném "pavilonu ležáků" kvazi-domova, kam vyčekali frontu jeho lidi, protože v bytě by jim komplikoval provoz.

21. 3. 2005

Začíná velikonoční týden, podle staré tradice si dneska křesťané zpřítomňují Kristův příjezd do města, kde měl být umučen k smrti za hříchy všech a každého jednoho člověka. Seděl na oslátku a byla mu provolávána sláva zástupem sympatizantů. Na jedné straně tu byl on, chudý a zásadový odpůrce egoismu, pokrytectví i pomocník opovržených, bídných, nemocných... na opačné straně stál vysoký židovský klérus, znalci zákona a farizejští fanatici. Právě ti a nikdo jiný se rozhodli, že si vymohou u římského správce ukřižování nebezpečného posla lásky a pravdy. Tak se ukázala ta skandální možnost naplno: kněží se rozhodli umučit Boha.

Ukřižování - makedonská ikona
18. 4. 2003
s využitím internetových pramenů a archivu autora

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Vzkříšení Ježíše je pro křesťany centrálním bodem jejich víry, smrt pro ně není konec, ale nový začátek nového života, a proto se o Velikonocích zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí. V rané církvi se Velikonoce slavily zprvu v den židovského svátku pesach. Ještě dnes se považuje křesťanská slavnost velikonoční noci také za vzpomínku na "Starou" smlouvu.

Na velikonoce se křesťané připravují 40ti denním obdobím nazývaným postní doba, které začíná Popeleční středou. Je to původně doba, kdy lidé toužící přijmout křest (katechumeni) zintezivnili svoji přípravu. Ostatní křesťané se brzy připojili, aby si tak sami svou víru oživili. Po velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní do svátků "Seslání Ducha svatého", kdy se připomíná další událost. Velikonocemi totiž nic neskončilo. Apoštolové se v dalších 40ti dnech setkávali se vzkříšeným Kristem. Při posledním setkání jim Kristus řekl, že již ho neuvidí, ale dostane se jim posily Ducha svatého. Což se stalo za dalších 10 dní.

Kraslice
21. 3. 2005

"Když se přibližovala doba, kdy měl být vzat ze světa vzhůru, pevně se rozhodl jít do Jeruzaléma" (Lk 9,51). Tímto rozhodnutím naznačil, že vstupuje do Jeruzaléma a je ochoten zemřít. Třikrát už předpověděl své utrpení a své vzkříšení. Když směřoval k Jeruzalému, řekl: "Není možné, aby prorok zahynul mimo Jeruzalém" (Lk 13,33).

Tak praví Katechismus katolické církve.

Oslava Svatého týdne začíná na Květnou neděli průvodem. Ten naznačuje, že křesťané následují Pána na jeho cestě utrpení a účastní se jeho kříže, aby dostali také podíl na jeho vzkříšení a na jeho životě.

Velikonoce - po stopách Ježíšových: pojednání o historii, liturgii, kultuře a zvykosloví ZDE

Michael Marčák: Jestli se lidovci v nové vládě dostanou zase na obranu, tak si výzbroj a výstroj kupuju raději sám a třeba i za svý !
22. 3. 2005

21. 3. 2005

Britské listy před třemi týdny uveřejnily článek "Není oheň, jako oheň, aneb co potěší slušného občana", který se zmiňoval o požáru v chilském národním parku Torres del Paine, o němž ostatní česká média přinesla celou řadu zavádějících informací. mainstreamová média se od samého počátku předháněla v nadsazování výše škod způsobených požárem, protože jejich redaktoři si neuměli správně přepočítat kurs chilského pesa k dolaru (1US$=cca 580 CLP), aby později, když již bylo oficiálně oznámeno, že výše škod je "pouze" v jednotkách miliónů dolarů, zcela drze prohlásili, že odhadované škody jsou tedy desetkrát nižší, než se původně tvrdilo. Jiní zase považovali částky v pesech uváděné v chilském tisku za dolary, neb je zmátl běžně užívaný symbol pro chilskou měnu totožný s americkým dolarem.

21. 3. 2005

Pan Hekrdla se snaží tak trochu manipulovat fakty, když píše, že Fidel přece nemůže mít v rukou veškerou moc, protože všechny vrcholné úřady přece neobtěžují starce a nepožadují od něho veškerá rozhodnutí, neotravují ho s méně významnými otázkami. Podle této logiky může pan Hekrdla také argumentovat, že ani Stalin, Mao nebo Hitler neměli v rukou veškerou moc, protože i oni měli stranické a státní úředníky, "komandanty" provincií, šéfy podniků, armádní špičky i pěšáky, policii uniformovanou i tajnou, ideologické programátory.

13. 2. 2005

V lednu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou 11 000 Kč. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Za finanční pomoc od čtenářů, i za bezplatnou reinstalaci zařízení, kterou provedli Jan Panoch a Dominik Joe Pantůček, upřímně děkujeme. Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2005 Český tisk a kolektivní vina? Bořivoj  Čelovský
22. 3. 2005 Je kam uhnout? Na koho (nebo na co) vsadit? Miloš  Dokulil
22. 3. 2005 Hodnotový soud je nežalovatelný; celebrity musejí přijímat větší míru veřejné kritiky   
21. 3. 2005 Požár v Chile - mediální manipulace Bushka  Bryndová
21. 3. 2005 I v USA ročně shoří statisíce hektarů lesa a nikdo nepřijde s obviněním, že "Fire Jumpers" jsou neschopní Štěpán  Unčovský
16. 3. 2005 Jednota mezi katolíky a protestanty je možná Karel  Sýkora
16. 3. 2005 Jeden irelevantní názor Bohumil  Kartous
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
15. 3. 2005 Všechny cesty vedou na hřbitov, některé ale rychleji Jan  Paul
15. 3. 2005 Moc obrazů, obrazy moci a dnešek Robin  Ujfaluši

Kuba a Fidel Castro RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2005 Fidel Castro versus Fabiano Golgo Milan  Valach
22. 3. 2005 Lidská práva Petr  Wagner
22. 3. 2005 Dopis účastníkům tzv. "kubánsko-brazilské" pře Tomáš  Koloc
21. 3. 2005 ... a Golgo věří Forbesu Štěpán  Kotrba
21. 3. 2005 Komu se žije lépe -- obyvatelům favel nebo Kubáncům?   
21. 3. 2005 Přesvědčení Fabiana Golga je tak silné, že jím neotřese ani skutečnost   
21. 3. 2005 O Fidelově bohatství a o sociálních zázracích Fabiano  Golgo
21. 3. 2005 Kuba 20. května 2005 Zdeněk  Jemelík
18. 3. 2005 Člověk v tísni organizuje v Praze kampaň na podporu kubánských vězňů   
18. 3. 2005 Globální Golgo o Golgotě Martin  Hekrdla

Literární noviny RSS 2.0      Historie >
18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
10. 3. 2005 Jakub Patočka je odtržen od reality Ivan  Brezina
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel
8. 3. 2005 Rétorika konfliktu kolem Literárních novin Vít  Janeček
8. 3. 2005 "Politický aktivismus je pro novináře přece normální...!"   
7. 3. 2005 Předplatné Literárek zatím neruším Jindřich  Kalous
5. 3. 2005 Tanec mezi řádky s bývalými redaktory Literárních novin   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2005 Stalingrad během blokády V.   
21. 3. 2005 Stalingrad během blokády IV.   
18. 3. 2005 Stalingrad během blokády III.   
18. 3. 2005 Mníchov a jeho alternatívy Daniel  Šmihula
18. 3. 2005 Krajčíri gardistických uniforiem Martin  Krno
17. 3. 2005 Stalingrad během blokády II.   
16. 3. 2005 Lidé, kteří zvítězili ve válce Josef  Vít
16. 3. 2005 Stalingrad během blokády I.   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
12. 2. 2004 Tiché vyvražďovanie národa Jörg  Ganzenmüller

"Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

Softwarové patenty RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2005 Řekněte NE softwarovým patentům !   
17. 2. 2005 EU odmítla patentový zákon   
29. 11. 2004 Softwarové patenty v Radě EU odloženy David  Maxera
24. 11. 2004 Softwarové patenty znovu v Radě EU David  Maxera
10. 11. 2004 Může totalita zahltit celou civilizaci? Bohumil  Kartous
14. 9. 2004 Mezi patentovou a autorskou ochranou je rozdíl Jaroslav  Štemberk
14. 9. 2004 Mezi patentovou a autorskou ochranou je rozdíl Jakub  Trávník
13. 9. 2004 Co máte proti patentování počítačových programů?   
10. 9. 2004 NE patentovatelnosti počítačových programů jako vynálezů   
28. 7. 2004 Vykrádanie nápadov alebo brzdenie inovácií? Michal  Feik

Knowledge society - znalostní společnost RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech   
25. 10. 2004 Nečiň jiným, co nechceš, aby činili tobě Štěpán  Kotrba
5. 10. 2004 Mysli globálně, jednej lokálně Štěpán  Kotrba
29. 9. 2004 Bez veřejného prostoru budou lidé pouze otroci a nikoliv občané Štěpán  Kotrba
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
6. 8. 2004 Hvězdné války a globální bezpečnostní prostředí Miroslav  Polreich
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   
27. 7. 2004 Nookracia Ladislav  Kováč
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba

Vláda Stanislava Grosse a politika ČSSD RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2005 Je kam uhnout? Na koho (nebo na co) vsadit? Miloš  Dokulil
18. 3. 2005 O chybách konštruktívnej utópie alebo úpadok sociálnej demokracie Egon  Matzner
17. 3. 2005 Legální vnitrostranická čistka?   
16. 3. 2005 Žijeme v dobe, kde verejné prostredie je infikované liberálno-konzervatívnou agendou Igor  Daniš
16. 3. 2005 Modleme se: aféry Grosse a chiméra Šimonovského Václav  Jirovský
16. 3. 2005 Nejdůležitější materiály pro jednání XXXII. sjezdu ČSSD   
15. 3. 2005 Gross je ostuda každého Čecha! Radek  Sárközi
15. 3. 2005 Hlupák hledá hlupáky sobě rovné. Zn.: rychle Štěpán  Kotrba
11. 3. 2005 Lišáci a jiní bez vinice Václav  Dušek
11. 3. 2005 Nevolnost z politiky aneb Gross je příliš snadný terč! Josef  Brož

Ukrajina RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2005 Na Ukrajině to Západ udělal správně, v Iráku špatně. Jak to dopadne s Íránem?   
5. 1. 2005 Ukrajinská politická šachovnice Oskar  Krejčí
4. 1. 2005 BHHRG Watch: "Třetí kolo ukrajinských voleb bylo zmanipulované"   
31. 12. 2004 Je nutno vznést vážné otázky týkající se amerického vlivu na Ukrajině   
30. 12. 2004 Ukrajina: Premiér Janukovyč odchází z funkce   
27. 12. 2004 UKRAJINA: Kdokoliv se nyní chopí moci, bude čelit jiným lidem   
27. 12. 2004 Rusko nemá právo na impérium   
26. 12. 2004 Ukrajina: Juščenko vítězem   
22. 12. 2004 Kam kráčíš, Ukrajino? Oskar  Krejčí
14. 12. 2004 Napomáhá či škodí silový postoj Washingtonu demokracii na Ukrajině?   

17. listopad RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   
20. 12. 2004 Je Adam Curtis Sergejem Ejzenštejnem digitální televizní éry? Lucie  Česálková
6. 11. 2004 Adam Curtis - Vymítač duchů   
4. 11. 2004 Al Kajdá neexistuje   

Český film RSS 2.0      Historie >
8. 3. 2005 Český lev byl k ničemu Jan  Čulík
13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík
10. 10. 2004 Bezesné noci: Studium postojů, nikoliv fakta Jan  Čulík
22. 9. 2004 Hřebejk filmy točit umí Jaroslav  Krupka
17. 9. 2004 "Češi, uvolněte se a zbavte se defenzivních předsudků" Jan  Čulík
9. 8. 2004 LFŠ: Skvělá akce, mizerné provedení Ondřej  Čapek
9. 8. 2004 Co dluží česká kultura komunismu Milan  Černý

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2005 Američané stříleli na italskou novinářku   
1. 3. 2005 Více než 100 osob usmrceno atentátem v Iráku   
18. 2. 2005 Vojáci týrali vězně i v Afghánistánu   
16. 2. 2005 Bushova vláda obviňována ze zneužívání financí v Iráku   
16. 2. 2005 Panel v americkém Senátu obvinil činitele OSN, že zpronevěřil 1,2 milionu dolarů   
15. 2. 2005 V iráckých volbách zvítězili stoupenci Íránu   
13. 2. 2005 Šíité vyhráli volby v Iráku   
11. 2. 2005 Vězni z Guantánama obviňují vyšetřovatelky   
3. 2. 2005 Vyřeší volby situaci v Iráku? Václav  Žák
3. 2. 2005 Volby: chabá útěcha za proměnu Iráku v naprostý chaos   

Zelení RSS 2.0      Historie >
11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin
11. 3. 2005 Mají si slova uchovat svůj smysl? Ondřej  Slačálek
10. 3. 2005 Jakub Patočka je odtržen od reality Ivan  Brezina
9. 3. 2005 Literárky: respekt vůči politické kultuře Milan  Daniel
8. 3. 2005 "Politický aktivismus je pro novináře přece normální...!"   
4. 3. 2005 Patočka nedělá z Literárních novin stranický věstník Zelených Olga  Lomová
1. 3. 2005 Stanou se Literárky věstníkem doktrinářského křídla Zelených kolem Jakuba Patočky?   
7. 2. 2005 Uhl Štětinovi: Vaše postoje nejsou postoji Strany zelených Petr  Uhl
27. 12. 2004 Strana zelených podala trestní oznámení na dva členy bývalého vedení Štěpán  Kotrba
8. 12. 2004 Čtyři tváře Strany Zelených a Strany pro otevřenou společnost Pavel  Pečínka

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
4. 3. 2005 STV: Médium plné prekvapení Igor  Daniš
3. 3. 2005 Rozšířené vysílání ČT na internetu   
2. 3. 2005 Rada guvernérů BBC má být zrušena   
2. 3. 2005 Británie: BBC bude financována z koncesionářského poplatku dalších deset let   
17. 2. 2005 Cimrman a Největší Čech Vojtěch  Polák
14. 2. 2005 Největší Čech a Jára Cimrman Jan  Čulík
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
18. 1. 2005 Česko hledá... Jan  Sýkora
14. 1. 2005 Jára morálním vítězem? Bohumil  Kartous
9. 1. 2005 Sledovanost veřejnoprávní BBC nezadržitelně klesá   

Školství RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil
25. 2. 2005 Paradoxy diskuse o školném Radim  Valenčík
24. 2. 2005 Slušný člověk, slušný národ - a etické kodexy Ondřej  Hausenblas
22. 2. 2005 Českým učitelům chybí osobnost, ne etický kodex... Filip  Sklenář
21. 2. 2005 Pedagogická komora a etický kodex učitele Radek  Sárközi
9. 2. 2005 S žaludeční sondou na mozek Bohumil  Kartous
7. 2. 2005 Pak teče i krev a jsou mrtví; a není "v tom" jen škola... Miloš  Dokulil

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
20. 8. 2004 A tyhle si vemte s sebou a naložte s nimi, jak uznáte za vhodné   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík
20. 2. 2005 Bush a jeho homosexuální prostitut Fabiano  Golgo
13. 1. 2005 Křesťané respektují homosexuály Boris  Cvek
5. 1. 2005 Křesťané a demokracie Milan  Valach
4. 1. 2005 Valach, drzost a náboženství Jan  Hruška
27. 12. 2004 Mimoběžné názory Milana Valacha Pavel  Urban
22. 12. 2004 Světské Vánoce a modré banány Václav  Beneš
21. 12. 2004 Gayové a nedorozumění Milan  Valach
20. 12. 2004 Homosexuální lobby? Jaroslav  Zvěřina
19. 12. 2004 Bush chce zakázat drama s možným homosexuálním obsahem   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2005 Britské zdravotnictví bude muset zaměstnankyním vyplatit obrovské odškodné   
15. 3. 2005 Britští konzervativci chtějí zpřísnit zákony o potratech   
1. 3. 2005 Jak se bouří Fromm Bohumil  Kartous
1. 3. 2005 O životním partnerství a ženské revoltě Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
1. 3. 2005 Máme krásné dívky, a proto máme soutěže ženské krásy Petr  Jánský
1. 3. 2005 Klaus byl použit i jako propagace soutěže   
1. 3. 2005 Klaus korunuje "královnu"?   
1. 3. 2005 Hleďme, hleďme... Jan  Sláma
28. 2. 2005 Václav Klaus v komerčním pořadu Miss 2005   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
19. 1. 2005 Jana Černá neboli Honza Krejcarová, dcera Mileny Jesenské, milenka Egona Bondyho, černá lyra nebo bílá labuť s poraněnou perutí Bohumila Hrabala ... Ludvík  Hess
14. 12. 2004 "Kolik budu muset studovat literatury?" Rajendra A. Chitnis
14. 12. 2004 `How much literature do I have to do?' Rajendra A. Chitnis
6. 12. 2004 Supermarket sovětských hrdinů v časopise Téma   
6. 12. 2004 Na genologické vycházce František  Hrdlička
1. 12. 2004 Autorské čtení "nezavedených" spisovatelů   
19. 11. 2004 Divoké víno Ludvík  Hess
15. 11. 2004 S Josefem Škvoreckým o pádu komunismu v Československu   
5. 11. 2004 Slam poetry 2004 Tomáš  Krček