24. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 2. 2009

TISKOVÁ ZPRÁVA BRITSKÉ VLÁDY:

Zapamätajte si, že pomoc je poruke. Nemáte čo stratiť, len veľa získať, najmä získať späť svoje peniaze. Pracovníci môžu volať na pomocnú telefónnu linku pre celoštátnu minimálnu mzdu na čísle 0845 6000 678, kde môžu získať informácie o nároku na minimálnu mzdu vo viac než 100 jazykoch. Okrem toho je na tejto linke možné podávať sťažnosti na zamestnávateľov, ktorí platia menej, než je minimálna mzda, a to aj anonymne.

"Za prácu som dostával zaplatené menej, než som mal, ale teraz už tam nepracujem, takže sa s tým nedá nič robiť."

Bohužiaľ, takto rozmýšľa veľké množstvo slovenských pracovníkov, ktorí prišli do Spojeného kráľovstva za prácou. Buď nevedia o celoštátnej minimálnej mzde alebo nemajú dostatok odvahy na uplatnenie svojich práv.

Beáta, kvalifikovaná sekretárka zo Slovenska, prišla do Spojeného kráľovstva približne pred rokom s tým, že sa tu naučí po anglicky a získa praktické odborné skúsenosti. Náklady na kurz angličtiny, ubytovanie a iné veci ju donútili pracovať 7 dní v týždni na dvoch miestach, kde robila čašníčku. Beáta hovorí: "Keď som prišla prvýkrát do tejto krajiny, moja mzda bola nízka. Vtedy som o celoštátnej minimálnej mzde nevedela."

Veľké množstvo migrujúcich pracovníkov si neuvedomuje, že právo je na ich strane.

24. 2. 2009

Shodou okolností přesně v den, kdy Štěpán Kotrba argumentuje, že proti postiženým přistěhovalcům v ČR by se mělo použít "silové řešení", obdržely Britské listy tiskovou zprávu britského ministerstva pro podnikání, psanou ve slovenštině, v jednom ze 100 jazyků, jimiž britská vláda šíří tyto informace, v nichž upozorňuje, že přistěhovalci mají právo bez ohledu na svůj původ na stejnou mzdu jako Britové.

24. 2. 2009

Několik poznámek k takzvané analýze Štěpána Kotrby

Smršť čísel a statistických údajů, kterou použil Štěpán Kotrba ve své "analýze" je bohužel typickou směsicí pravd a polopravd. V Kotrbově článku jsou chyby, zastaralé či chybně interpretované údaje, navíc mi podsouvá tvrzení a závěry, jichž jsem se nikdy nedopustil.

Nebudu čtenáře omračovat vichřicí čísel, soustředím se jen na to podstatné.

24. 2. 2009

K diskusi nad vyhošťováním Vietnamců z ČR. Já a má žena žijeme 3 1/2 roku ve Skotsku, v Glasgow. A moc se nám líbí přístup zdejších lidí k cizincům. Necítíme se jako cizinci, protože s námi tak nikdo nikde nejedná. Chci říci, že kdyby se chovali ostatní země tak, jak se chová vláda ČR, museli by se cizinci (všichni) vrátit "domů". To znamená i Češi do Čech. A v konečném důsledku by to vůbec nic neřešilo. Jedni by byli vyhnáni a a přišli by vyhnaní. Takže pořád stejně nezaměstnaných atd...... Jen bude více nahněvaných a zlomených lidí. ČR se snaží svůj problém řešit na úkor ostatních - lidí i národů, argumentuje Miroslav Kabourek.

24. 2. 2009

Čítam všetky články, ktoré uverejňujete. S mnohými názormi pána Kotrbu nesúhlasím, tentoraz však nemám k ním prezentovanej problematike prakticky žiadne výhrady. Výhrady mám však voči jeho oponentom, zvlášť k pánovi Danielovi, ktorí si neuvedomujú, že EÚ buduje spoločenský systém založený na ideológii kultúrneho komunizmu s adekvátnym politickým režimom, ktorého súčasťou je, okrem iného, aj politická korektnosť, píše čtenář Pavel Fendek.

24. 2. 2009

Ano, analytik i prognostik bývají nezřídka posly špatných zpráv. A ti se už ve starověku kamenovali. Těšil jsem se, že mi šéfredaktor a několik dalších autorů BL, které šéfredaktor oslovil, vyvrátí exaktní argumentací mé "zcestné" názory na budoucí osud migrantů v Česku. Místo toho jsem se dočkal kamenování dehonestujícími nálepkami bez argumentů. Zastavme se u několika z nich.

24. 2. 2009

Se zájmem jsem si přečetl diskusi mezi Štěpánem Kotrbou, Janem Čulíkem, Karlem Dolejším atd. o Langerově plánu dostat nekvalifikované cizince z českého pracovního trhu zpět do jejich vlasti, a to cukrem, či bičem. Ačkoli plně souhlasím třeba právě s Karlem Dolejším, bojím se, že bude-li ekonomická krize narůstat, ve společnosti zavládne xenofobie a sklon k fašismu bez ohledu na to, co je dobré a pravdivé.

Jestli má Obamův poradce Volcker pravdu a situace může být ještě horší než ve třicátých letech minulého století, stojíme možná před nebezpečím návratu starých démonů nacionalistické, xenofobní a fašistické Evropy. Je velkou otázkou, jak se tomu bránit.

24. 2. 2009

Podle zákonů Evropské unie si totiž agentura, která přistěhovalci hledá práci nesmí za toto zprostředkování účtovat přistěhovalci žádnou částku.

Zdroj ZDE

23. 2. 2009

POLEMIKA: Neblahá předzvěst:

Já bych to klidně vydal s komentářem, který vyplynul z korespondence, a který poukáže na "národovecký" étos Štěpánova textu a na některé konkrétní pasáže, které jakoby vypadly z huby "pořádkumilovného" ministra vnitra, s nímž se ostatně Štěpán otevřené ztotožňuje.

Vypíchl bych zejména tu pikantérii, že Štěpán s Langerem chtějí řešit věci postihem postižených, což není řešení, ale populismus před těmi, kteří si říkají "občané".

Bída přišla na kozáky. V důsledku hospodářské krize, jejíž dopady budou zřejmě nyní pociťovány i v České republice stále citelněji, vznikla v zemi silná sociální nejistota. Co v takovém případě udělat? Nejefektivnější se zdá být vylít si vztek na nejslabší členy společnosti, v tomto případě imigranty. Co je doma, to se počítá. Bude krize, a tak to, co se děje v Česku, musí být "výhodné pouze pro Česko", jak píše v kontroverzním článku Štěpán Kotrba.

23. 2. 2009

ANALÝZA

reakce na článek lobbisty Milana Daniela "Těžko přesvědčovat k odchodu s hanbou"

Milan Daniel hledá emoce, kterými by přesvědčil média, českou společnost a případně i ministerstvo vnitra, aby akceptovali na 150 000 nelegálních a 397 tisíc legálních gastarbeitrů, kteří do Česka přišli ne jako humanitární, ale jako ekonomičtí migranti. A u nichž nejde o humanitu, ale o prachy. Využili mnohdy nelegální zprostředkovatele, vytvořili zde počínající zločinecké struktury, zajišťují těmto bossům finance, většinou zde neplatí zdravotní a sociální pojištění. To přiznává i Multikulturní centrum, a to už je co říct... Díky tomu migranti podtrhávají cenu práce na trhu a jejich přímluvci se domnívají, že historky o jejich zadlužení a ostudě při případném návratu do vlasti by měly být důvodem, proč je zde i nadále tolerovat - i v rozporu se zákony. Bohužel to je ale omyl. Imigrační legislativa přes protesty aktivistů platí už dlouho a nyní už není společenská vůle tolerovat její nenaplňování. Nebude těžko migranty "přesvědčovat" k odchodu. Ať už s hanbou (deportace), nebo bez hanby (dobrovolný návrat).

24. 2. 2009

V Česku díky přístupům Čechů se zaměstnavatelé a zprostředkovatelé nemorálně obohatili na práci migrantů. České střední třídy benefitovaly z levné pracovní síly a nelegálního pracovního kontraktu při stavbě a rekonstrukci jejich domku. Atd. Tak ať teď Češi platí, za svoje prospěchářství a ignoranci vůči vykořisťování druhých.

Myslím, že článek Štěpána Kotrby mohl být základem pro zajímavou diskusi. Jeho vulgární forma a hloupé osobní útoky ale Britským listům hodně škodí. Ta forma je to, čemu by dle mého názoru měl šéfredaktor zamezit, píše výzkumník Jan Drahokoupil.

Co se týče obsahu, souhlasím s Kotrbou, že situace, za které jsou u nás legální i nelegální cizinci zaměstnáváni, je neakceptovatelný a poškozuje jak občany ČR, tak cizince.

24. 2. 2009
polemika s názory Milana Daniela na téma otroctví gastarbeiterů - článekm "Cizinci nejsou našimi otroky"

Ano, čtenář Jan Drahokoupil má pravdu, když říká, že to čeští politici udělali z lidí zboží na prodej. Ano. Chtěli snížit cenu práce pod sociálně únosnou úroveň. Chtěli se podbízet nižšími daněmi, než akceptuje Evropa pro udržení welfare state. Čeští levicoví politici a čeští občané chtěli montovny jako lék proti první krizi (1996-1998) na zvýšení zaměstnanosti, HDP státu i jeho globalistického ukotvení. Ano, díky levné pracovní síle se Česko zařadilo mezi bohaté země EU a HDP zde rostlo navzdory situaci v okolních zemích. Rostlo víc, než v sousedním bohatém Německu. Miloš Zeman si mohl v klidu užívat důchodu na Vysočině. Trvale udržitelný stav to ale nebyl, není a být nemůže. I Zeman krizi předvídal... Německo nebylo bohaté jen výší mezd, ale kvalitou sociálního státu. S odchodem Zemana se nerealizovala koncovka tohoto brilantního makroekonomického transformačního kroku, spočívající v masivním exportu na ropou a plynem platící Východ, který jako jediný umožňoval zisk vyšší než průměr. A pak už se začalo jen kořistit.

Za nynější stav jsou zodpovědní čeští pravicoví politici, lobbující nikoliv za české občany, ale za "české" podnikatele. Politici, stejně tak volení českými občany - v nemalé míře. Občany, kterým otrocká práce gastarbeiterů zlevnila potraviny, plazmové televize, byty, auta i dámské svetříky. A vy se až teď v diskuzi o osudu nelegálních migrantů rozhořčujete nad cynismem a vulgaritou této doby? Vulgární nejsou slova, ale činy, které tato slova výstižně popisují.

24. 2. 2009

Hrozbou pro tuto pravicovou vládu jsou vzbouření a divoce protestující občané Česka proti sociálním škrtům, nikoliv strachem z deportace schoulení mongolští, vietnamští a ukrajinští gastarbeiteři. Hrozbou pro českou politiku jsou čeští Le Penové. Neonacisté už mají nakročeno do politiky, tvrdí zpráva o extremismu . K něčemu to setkání Topolánka s Edelmannovou bylo... Dnes už víme, kam až se dá po modré dojít. Došel tam i Klaus. Gastarbeiteři by se opravdovou obětí hypotetické divoké doby stali ihned poté, kdyby hodlali i nadále využívat dlouhodobého solidárního systému, aniž k němu díky toleranci "schwarzsystému" a děravé legislativě nějak výrazně přispěli.

Nejhorší politikův poradce pro krizi není NERV, ale soudce Lynch.

24. 2. 2009

"Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem; nebyl jsem přece komunista.
Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem; nebyl jsem přece sociální demokrat.
Když přišli pro odboráře, mlčel jsem; nebyl jsem přece odborář.
Když přišli pro Židy, mlčel jsem, nebyl jsem přece Žid.
Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat."

Martin Niemöller na synodě evangelické církve v Berlíně-Weissensee

"Vyléčeni ze sociálně demokratické víry v kulturní pokrok a konfrontováni s rostoucím barbarismem, čelí trvalému pokušení obhajovat ten druhý coby 'objektivní tendenci' a v aktu zoufalství očekávat spásu od smrtelného nepřítele, o němž se předpokládá, že jakožto 'antithese' slepě a tajemně napomůže šťastnému konci."

Theodor Wiesengrund Adorno: Minima Moralia, 22

První z uvedených citátů -- v překladu Tomáše Peciny -- přebírám z článku Štěpána Kotrby, jenž vyšel 13. srpna 2005. Autor tehdy obhajoval anarchisty před státní represí a argumentoval, že menšiny jsou v demokraciích důležitější než většina. Přišel také s řečnickou otázkou: "když to strpíte, jste si jisti, že za několik málo let nebudete ve stejné situaci i vy?". Jenže to šlo o Kotrbovy kamarády, kdežto dnes o špinavé přivandrovalce...

24. 2. 2009

Způsoby kladení otázek často předjímají, jaké odpovědi na ně lze očekávat. Jako ještě důležitější se však mohou nakonec ukázat otázky, které vůbec nebyly položeny a tudíž na ně nemohlo být odpovězeno. Někdy ani není možné nebo důležité dobrat se v reálném čase správné nebo vůbec nějaké odpovědi - z historie je známo, že některé otázky se dočkaly svých odpovědí až po řadě generací. Stačilo, že otázka byla "zavěšena" do virtuálního prostoru lidského myšlenkového dědictví a největší duchy lidstva provokovala a inspirovala k často překvapivým intelektuálním výkonům a výsledkům. Čím hlubší a univerzálnější je problém, tím tragičtější pak mohou být důsledky absence nevyslovených otázek, nehledě na to, zda a jak mohly být zodpovězeny.

Uvedené se v plné míře týká také řešení současné finanční a ekonomické krize.

24. 2. 2009

Propuštěný vězeň z Guantánama obviňuje britskou vládu:

Role Británie při tajném unášení osob podezřívaných z terorismu se ocitá znovu pod drobnohledem poté, co se do Británie vrátil z Guantánama právě propuštěný vězeň Binyam Mohamed poté, co tam byl bez soudu vězněn déle než čtyři roky.

24. 2. 2009

Americkému kongresu bude v nejbližších dnech předložena nová legislativní iniciativa, která vytvoří předpoklady, aby se v rozvoji nových zbraňových systémů nepokračovalo, pokud budou překročeny jejich předpokládané náklady. Takový zbraňový systém nebude pokračovat, oznámil demokratický senátor Carl Levin, předseda výboru pro ozbrojené síly Senátu, na pondělní poradě v Bílém domě k rozpočtové odpovědnosti.

24. 2. 2009

Určitou konsternaci mezi čtenáři vyvolala, zdá se, podle několika reakcí soudě, má včerejší poznámka o tom, že v anglosaských zemích se ČR běžně považuje za součástí východní Evropy (Eastern Europe) a že to určitě není zlověstný pokus ruských politiků zatáhnout ČR do své sféry vlivu :)

24. 2. 2009

Jan Čulík ve svém článku Anglicky se "střední Evropa" řekne "Eastern Europe". Schwarzenberg to musí vědět tvrdí, že "V angličtině se výraz "Central Europe" používá jen ve střední Evropě samotné... :)". píše student Ivo Barteček z Japonska.

Čtenář Britských listů si toto tvrzení může ověřit během několika minut zadáním dotazu do vyhledávačů. Pokud zadáme termín "Central Europe" do vyhledávače Google (http://www.google.com), slovní spojení nám vrátí cca 13 milionů použití oproti 44 miliónů pro slovní spojení "Eastern Europe", tedy poměr přibližně 1:3 v neprospěch "Central Europe".

Pokud využijeme službu Google Trends graf vývoje vykazuje podobné hodnoty. V anglických zdrojích je poměr 1:3 zachován.

24. 2. 2009

Když už chceme použít Google pro argumentaci, hledejme uvedené výrazy s parametrem site:un.org a dostaneme 11300 odkazů pro Eastern Europe, zatímco jenom 877 odkazů pro Central Europe, vesměs místní provenience (autoři pocházejí z Čech, Polska, Slovenska ...)

Argumentovat v této situaci Googlem je nepříliš šťastné řešení, protože Google najde VŠECHNY citace, bez ohledu na jejich relevantnost. Konkrétní příklad: zadejte si heslo "moudrý Klaus", dostanete 12 odkazů, na heslo "hloupý Klaus" dvacet jedna odkazů. Je zřejmé (nebudu to ani prověřovat), že ani jeden odkaz není z oficiálních projevů, článků apod. Všechny pocházejí jenom z čtenářských diskusí.

23. 2. 2009

NA VLASTNÍ KAPSU

Kombinovat žurnalistiku (práce a zas jen práce) s PR (peníze a zas jen peníze) se nedoporučuje. Přesvědčil se o tom autor "investigativního" pořadu televize Nova Radek John. Skončil v televizi ze dne na den. Proč?

Prý proto, že se stal objektem investigativních aktivit svých kolegů z redakce HN. Protože firma Ora print (akcie na majitele), v níž byl předsedou představenstva, vyráběla pro VZP jako bokovku PR čtvrtletník "Svět pojištěnce", za 87 milionů korun ročně přesto, že již v roce 2005 audit VZP uvedl, že výroba magazínu je předražená. Protože firma Ora print za další 3,9 milionů vyrobila zvěřinovou kuchařku "ve filmové a tištěné verzi" pro státní podnik Lesy ČR. Protože firma Ora print má dle HN blízko k vlivnému lobbistovi Romanu Janouškovi, který má zase blízko k pražské ODS. A investigativní reportér pořadu Na vlastní oči má pro PR prý "know-how".

Na celé kauze, která včera obletěla k všeobecné škodolibosti novinářů mediální Prahu, ale něco smrdí... Vypadá to, že Johnovi zlomilo vaz úplně něco jiného a kauza Ora print je jen něčí falešná záminka. Kouřová clona za následky kauzy Morava.

24. 2. 2009

Tak argumentoval v deníku Financial Times z 22.2. 2009 Paul De Grauwe z katolické univerzity v Leuwenu. Jeho argumentaci shrnul Jiří Vyhlídal:

24. 2. 2009

Celosvětová ekonomická krize dorazila do České republiky. Všichni to vědí a všichni to tušili už loni. Bohužel naše vláda to buď nechtěla tušit anebo to nechtěla řešit. Česká exekutiva zveřejnila v uplynulých dnech svůj balíček opatření, které by mělo zpomalit, případně zamezit dopadům ekonomické krize na občany České republiky. Bohužel ale přišla, jak se lidově říká, "s křížkem po funuse", píše Michal Pobucký.

24. 2. 2009

Dne 23.února proběhl na serveru Tyden.cz chat s primátorkou města Chomutova Ivanou Řápkovou (ODS), který se točil zejména kolem provedených exekucí na magistrátu města vůči neplatičům. Některé z příspěvků vyznívaly ve prospěch magistrátu, jiné proti němu.

Hlavním argumentem odpůrců bylo, že se exekuce dotýkají především sociálně slabých, kteří se tak dostávají do ještě tíživější situace. Vedení města pak byl vytýkán necitlivý přístup a účastníci diskuse navrhovali splátkové kalendáře a podobná řešení. Ačkoliv mám k Chomutovu blízko ( pocházím z Jirkova -- městečko s 20 000 obyvateli ve kterém se uvažovalo o spojení s Chomutovem za účelem zvýšení dotací ), nejsem a nebyl jsem " fanatickým " přívržencem politiky prováděné magistrátem, píše Hynek Stránský.

23. 2. 2009
S hosťom Slova sa zhovárala Silvia Ruppeldtová

Rómovia žijú v Európe už okolo tisícročia a v prehodnocovaní krutých dejín nášho kontinentu sa máloktorému etniku venovalo tak málo pozornosti a tak veľa predsudkov, ako práve im. Sú najtradičnejším fackovacím panákom a to najmä v situáciách, keď zlyhávajú aj stereotypy o iných „tradičných nepriateľoch“ a narastá potreba ospravedlniť či legalizovať vlastné počínanie. Rómom takmer neprisudzujeme ľudskosť a o neľudských podmienkach, do ktorých ich väčšinová spoločnosť po stáročia cielene uvrhávala, nechceme počuť.

Arne Mann je vedecký pracovník Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied, etnológ, romista dlhodobo sa zaoberajúci ľudovou kultúrou, dejinami a sociálnou situáciou Rómov. Tvrdí, že zásadným špecifikom rómskej situácie je predovšetkým sociálny, nie etnický aspekt, hoci ten prvý je historicky výrazne podmienený druhým. Pri riešení súčasnej situácie a jej následkov je málokto ochotný zohľadňovať príčiny.

23. 2. 2009

Niežeby tá rovnica v názve článku bola nejakým prevratným odhalením, ale to nie je dôvod, aby sme to politikom nepripomínali. Problém je, že populizmus je ako korupcia -- vždy najviac bujnie v krízových časoch, keď potrebujeme minimalizáciu jedného i druhého ako soľ.

Ľudia, ktorí rozhodujú o nejakých peniazoch si prirodzene práve v kríze hovoria, že si musia "pomôcť" čo najrýchlejšie, lebo doba je neistá a zajtra už možno nebude z čoho. Aj neúspešní politici si v kríze vravia "kedy, ak nie teraz".

23. 2. 2009

Dělostřelecké granáty z bílého fosforu a střely "hellfire" byly mezi zbraněmi, kterých izraelská armáda používala "bez rozmyslu" v širokých útocích proti civilnímu obyvatelstvu, konstatuje AI.

Amnesty International zveřejnila v pondělí zprávu, která obsahuje podrobné informace o tom, jakých amerických zbraní používala izraelská armáda při své nedávné ofenzívě proti Gaze. Mezi nimi byly dělostřelecké granáty z bílého fosforu, 250 kilogramové bomby a střely typu Hellfire.

23. 2. 2009
tisková zpráva Radia Wave

Další měsíc se chýlí ke konci a s ním je tu další z rozjeté série exkluzivních koncertů Radio Wave Live Sessions. V karlínském Studiu A tentokrát můžete zblízka vidět, slyšet a cítit mezinárodní projekt Atlantic Cable. V sobotu 28. února úderem osmé hodiny večerní se útulným karlínským prostorem rozezní dobře známé tóny bluesové dvanáctky, ovšem s moderním zneklidňujícím podtónem. Pokud do Karlína nemůžete dorazit osobně, ale nechcete si nechat ujít současné městské blues s netradičními tématy, poslouchejte přímý přenos vystoupení na www.wave.cz

23. 2. 2009

Maniak za katedrou touží po maniakovi v Kremlu

"Moc miluji ruskou filosofii. Čaadajev, Florenskij, Ivan Iljič, Žirinovskij, Genadij Andrejevič Zjuganov, Andrej a Genadij Petrovič Malachovovi, Petrosjan, Zadornov... Seznam velkých ruských filosofů je možno prodlužovat do nekonečna. Avšak prvním mezi nimi, prvním co do lesku, encyklopedičnosti, ontologičnosti, prvním v síle a ostrosti rozumu je samozřejmě Alexandr Geljevič Dugin," uvedl svou ščedrinovskou satiru na stránkách Nězavisimoj gazety komentátor píšící pod přezdívkou Alkaios (Алкей). Jeho úloha jako autora se však téměř vyčerpala výběrem látky a jejím prezentováním v ironizujícím kontextu, což věru neznamená velkou zásluhu. Současný ruský veřejný život není totiž na zajímavé látky vůbec skoupý - a co do lesku, encyklopedičnosti atd. vyniká především Duginův projev v Rostově na Donu ze 17. února, v němž brouk Pytlík ruských společenských věd mimo jiné prohlásil, že Rusko potřebuje šíleného vládce.

23. 2. 2009

Tzv. pravicové noviny tu v ČR neustále šíří fámy o tom, že za současné "deflace" se starobní i invalidní důchodci mají skvěle. Jak je tomu ve skutečnosti? Popsal jsem svůj konkrétní případ Veselínu Vačkovovi v Lidových novinách a nabídl jsem mu veškeré informace, aby o tom jeho list napsal. Dostal jsem od něho odpověď, píše Radek Mokrý.

23. 2. 2009
Hana Tomšů

Stejně jako mnozí Brňané, i já jsem podlehla představě, že by byl hřích nevidět velkolepou výstavu pokladu nalezeného v hrobce faraona Tutanchamona, když už ji mám téměř za domem. Zážitek to byl skutečně velkolepý. Snad i za ty peníze to stálo (vstupné o víkendu je 350 Kč pro dospělé a studentská vstupenka se slevou je za 320 Kč). Pravda je, že mnoho mých dojmů nebylo v ceně vstupenky a byly přidány jako bonus místního personálu.

23. 2. 2009

Tak hodnotí v obsáhlém víkendovém materiálu rakouská veřejnoprávní televizní a rozhlasová stanice ORF dvouměsíční předsednictví České republiky Evropské unii. Začalo to "časomírou", vybudovanou v roce 1991 na místě, kde stál obrovský Stalinův pomník, který byl vyhozen v roce 1961 do vzduchu. Ta byla slavnostně uvedena do provozu těsně po silvestrovské noci příslušným vicepremiérem pro evropské otázky Alexandrem Vondrou.

23. 2. 2009

Michal Kocáb je sice ministrem přes Romy, ale způsob jeho myšlení bude mít nepochybně hluboký dopad na celou společnost. Například v rozhovoru přetištěném v BL se vrátil do temné komunistické minulosti, aby odpověděl na otázku co dělat, aby Romové nevzpomínali v dobrém na starý režim: "Rozumím vám", říká Kocáb , "komunismus je masově nahnal do fabrik, ale nahnal tam všechny lidi, takže nastolil vlastně takovou zoufalou rovnost. Takovou bezmocnou rovnost, kde si společně zanadávali a šli domů."

23. 2. 2009

Výhodnost odchodu Vietnamců z Česka by měla být pro obě strany vzájemná

Dosavadní průběh projektu dobrovolných návratů MV ukazuje, že o odchod ze země jeví významnější zájem jen mongolští státní příslušníci, naproti tomu Vietnamci, třetí největší skupina cizinců v ČR, jen v zanedbatelné míře.

23. 2. 2009

PONDĚLNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES:

Vážnost. Jistě jste se setkali někdy s tím, že jste nevěděli, jestli dotyčný člověk si z vás dělá nebo nedělá legraci. Pokud se odmyslíme od projevu osobního, máme často co dočinění také s projevy, kterými se vyznačují některé kultury. Vážnost s jakou se česká kultura někdy bere či nebere vážně je možná jedním z našich základních rysů, jímž se lišíme od kultur ostatních. Někteří tomu říkají: ambivalence české kultury. Lidé i kultury mají své specifičnosti... řeč tu ale bude především o vážnosti, nebo nevážnosti.

Projev / Vystoupení prezidenta Klause v Evropském parlamentu. Zatímco česká média se tvářila, že na vystoupení prezidenta Václava Klause před evropskými poslanci není nic tak neobvyklého, ta zahraniční se velmi divila. Kompletní čtvrteční projev jsem si až o víkendu poslechl na youtube, abych si uvědomil, že nejzajímavějším rysem projevu nebyla ani tak kritičnost, jako spíše poťouchlost. Přepis projevu je k dispozici hned v několika jazycích na webových stránkách Václava Klause.

Poslanci čekali, vstávali a odcházeli zejména ve chvíli, kdy prezident hovořil o nedemokratičnosti této evropské instituce. Zapomněl ovšem, že výtka na adresu parlamentu, že není tvořena čistou opozicí a vládou, je dána charakterem Evropské unie, která není ani státem, ani federací, nýbrž tím, co kdysi francouzský konstitucionalista Jean-Louis Quermonne nazval: mezivládním konfederalismem.

22. 2. 2009

Ekologičtí uprchlíci:

KD│Sociální psycholog Harald Welzer věří, že klimatické změny přivedou do Evropy masy ekologických uprchlíků. V rozhovoru pro Spiegel Online varuje, že naše demokracie na to nejsou připraveny. Řeč je o strachu lidí z nového a jejich nechuti k životnímu stylu, který by chránil klima.

22. 2. 2009
John Michael Greer

KD│ Když lidé hovoří o budoucí roli technologií, většinu času věnují těm nejsenzačnějším - tedy těm, které kolem sebe ještě neměli dost dlouho, aby jim sklouzly do spodní osnovy každodenní existence. Zejména v dobách úpadku je mnohem pravděpodobnější, že u některých zcela běžných technologií nebude zaznamenán určující význam jejich zachování nebo zániku pro osud celé společnosti.

21. 2. 2009

KD│ K neformálním setkáním představitelů NATO dochází pravidelně, na různých místech, a nejde o konference, na nichž se přijímají klíčová rozhodnutí nebo se tam podepisují důležité dokumenty, vysvětluje pro server Wprost Krzysztof Grzegrzółka. Ministři národní obrany šestadvaceti států přijíždějí na taková setkání s rodinami a večer se účastní plesu. Krakovské setkání představitelů NATO před květnovým summitem Aliance má však zcela výjimečný charakter. A nejen proto, že ministři obrany Polska Bogdan Klich a USA Robert Gates podepsali dohodu o spolupráci v oblasti sil zvláštního určení.

21. 2. 2009

Na Veletržní, pár set metrů od relikvií předsednictví, mezi litinovými sloupky chodníku ležel dobře zformovaný exkrement. Nějaký vtipálek cestou kolem zastrčil do hromádky špejli s vlaječkou. Při pohledu na objekt zdobený státním symbolem mě samozřejmě obešla nábožná hrůza; avšak zdá se mi, že k posvátnu bylo přimíšeno i leccos jiného, hustého a temného, co se teprve nyní ztěžka dere ke slovu.

Vlastenecké lejno vprostřed pražské ulice, v půli cesty mezi vietnamským krámkem a čínskou restaurací, sehrává osvětovou úlohu v komunikaci mezi národy: Ukazuje turistům, kteří se vydali poznat stověžatou, čím že to deregulovaní Češi vlastně sladí. To věru není malá zásluha.

20. 2. 2009

TOLERANCE A INKLUZIVITA:

Základním úkolem vzdělávání je přece dosáhnout porozumění, nikoliv vytvářet sympatizanty. Skutečným nebezpečím není, že by muslimské děti mohly nepřijít k závěru, že sebevražedné atentátnictví je šokující zločin. Skutečným nebezpečím je, že by se mohlo stát, že u nich vytvoříme dojem, že nejsou Brity.

Pokud by byly muslimské děti v britských školách radikalizovány, aby se staly teroristy, bylo by to znepokojující, píše v konzervativním britském deníku Daily Telegraph George Pitcher. Naštěstí se to neděje. Organizace Civitas zveřejnila analýzu o muslimských školách v Británii. Podle studie neexistují žádné důkazy, že by byly muslimské děti v britských školách vedeny k nadšení pro protizápadní "svatou válku". Studie však zjistila, že některé muslimské školy povzbuzují své žáky, aby západní společností pohrdali, aby se považovali za její oběti a aby měli pocit outsiderů.

31. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V lednu 2009 přispělo celkem 187 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 243.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 114 952. 65 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,816.91 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2009 Popis situace je něco jiného než fašistické návrhy na silová řešení Jan  Čulík, Štěpán Kotrba
24. 2. 2009 Státy se silnější regulací přežijí krizi lépe   
24. 2. 2009 Etnická čistka pracovního trhu aneb Při loupání cibule Karel  Dolejší
24. 2. 2009 Nepřesvědčivá argumentace šéfradaktorova maskovaná náhubkem morality Štěpán  Kotrba
24. 2. 2009 John Michael Greer a současná civilizační krize Jindřich  Kalous
24. 2. 2009 Cizinci nejsou našimi otroky Milan  Daniel
24. 2. 2009 Nepriateľom sú majority európskych národných štátov a bieli ľudia   
24. 2. 2009 Všechna řešení jsou špatná Boris  Cvek
24. 2. 2009 Cizinci jsou našimi otroky, jen si to odmítáme přiznat Štěpán  Kotrba

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
15. 2. 2009 ČSSD si pozvala na sjezd "přítele z USA", válečného zločince Štěpán  Kotrba
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
5. 2. 2009 Spasitel světa konečně přišel. No a? Miloš  Dokulil
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Pákistán RSS 2.0      Historie >
16. 12. 2008 Immanuel Wallerstein: Pákistán: Obamova noční můra Immanuel  Wallerstein
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
29. 11. 2008 Times of India: Spojené státy, Británie a Izrael poskytují Indii zpravodajskou pomoc   
24. 10. 2008 "Americké rakety" zasáhly školu v Pákistánu   
8. 10. 2008 Rakety Hatf - jaderná pěst Pákistánu Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN   
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Štěpán  Kotrba, Lukáš Visingr
25. 9. 2008 Přestřelky v Pákistánu: konečně se Američané přiznali   

Mexiko RSS 2.0      Historie >
18. 9. 2008 Castañeda jako poslední provokace CIA v Mexiku Štěpán  Kotrba
20. 8. 2007 Když za dobrodružstvím - tak do Mexika Miloš  Kaláb
21. 12. 2006 Mexiko má dvoch prezidentov Samuel  Kováč
16. 12. 2006 Kavan: Nikde v mezinárodním právu není zakotveno právo na "změnu režimu" vojenskou intervencí Jan  Kavan
12. 12. 2006 Paradigma o civilizaci jako velkém rozcestí Josef  Skála
27. 11. 2006 Mexiko: policejní represe posílily síť občanské společnosti Eva  Malířová
6. 11. 2006 Vzpoura v Mexiku Thomas  Franke
30. 10. 2006 Venezuela versus Guatemala: Kdo obsadí místo v Radě bezpečnosti OSN? Simone  Radačičová
15. 9. 2006 Mexiko: ústavní právo na odvolání vlády Eva  Malířová
13. 4. 2006 Latinská Amerika: Tok peněz od emigrantů živí domácí ekonomiku Michal  Giboda

Mnichov 1938 RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Krize v září 1938 a mobilizace armády Jan  Máče
30. 10. 2008 Kde je ona česká státní idea v dnešní politice ODS? Ogňan  Tuleškov
13. 10. 2008 Kritický rok 1938 Jan  Máče
29. 9. 2008 Mnichov sedmdesát let poté Richard  Seemann
22. 9. 2008 Obětí Mnichova byla i Milada Horáková Miloslav  Štěrba
8. 9. 2008 Francouzský Mnichov 1938 : "Spíš Hitlera než Lidovou frontu" Karel  Košťál
5. 9. 2008 O příčinách selhání spojence, nebo o koze? Karel  Dolejší
3. 9. 2008 Mnichov 1938: Výsledek slepé víry ve spojence a techniku Karel  Dolejší
24. 7. 2008 Událost dne bez komentáře: Přemysl Sobotka (ODS) dostal kopii Mnichovské dohody   
17. 5. 2008 Německý problém František  Nevařil

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 11. 2008 Kateřina Jacques chce dávat beztrestně marihuanu i dětem Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Nad léčivými jointy s Lumírem Hanušem Lumír Ondřej Hanuš, Štěpán Kotrba
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner

Čína RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
29. 8. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
4. 2. 2009 Bude v České republice vyhlašována "presstitutka" roku? Mojmír  Babáček
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   

Školství RSS 2.0      Historie >
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   
5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
17. 2. 2009 Letecká kinetická protiraketová obrana   
16. 2. 2009 Zjevení na sjezdu ČSSD   
16. 2. 2009 Starostové jedou do Bruselu   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Evropa proti americké protiraketové obraně Jana  Glivická
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší
10. 2. 2009 Čeští protiraketoví aktivisté musejí být viditelní na mezinárodní scéně Jan  Čulík
9. 2. 2009 Ruské balistické rakety - odkaz dvou géniů Lukáš  Visingr

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda