29. 11. 2008
Times of India: Spojené státy, Británie a Izrael poskytují Indii zpravodajskou pomocKD│ Právě probíhá bezprecedentní zpravodajská spolupráce zahrnující vyšetřovací agentury a špionážní vybavení Indie, Spojených států, Velké Británie a Izraele.
Jejím cílem je odhalit metodu a motivy stojící za bombajským teroristickým masakrem, z nějž jsou viněni islámští radikálové. Zdá se, že když útočníci vystoupili na indický břeh, měli už všechny čtyři země na seznamu cílů. |
Vyšetřovatelé, forenzní analytici, protiterorističtí experti a přední špioni z agentur spolupracujících zemí se sešli v Novém Dillí a Bombaji, aby zkombinovali své schopnosti a zdroje. Do Indie byl také vyslán šéf pákistánské služby Inter-Service Intelligence (ISI), neboť existuje široce sdílený názor, že stopy teroristů vedou do Pákistánu. Bushova administrativa toto úsilí o spolupráci vede, částečně kvůli obavě, že indické obvinění na adresu Pákistánu může způsobit opětné zhoršení rychle se zlepšujících vztahů mezi vládami a občany obou zemí. Nicméně v Novém Dillí i ve Washingtonu stejně jako v dalších hlavních městech světa existuje povědomí o tom, že zastánci tvrdé linie v pákistánské armádě a špionážních službách si zlepšování vztahů nepřejí. Mnohonárodní zpravodajská spolupráce se ustavila zčásti kvůli zabití Američanů, Britů a Izraelců. Při podobných útocích v minulých desetiletích zemřely tisíce Indů, aniž se o to svět zvlášť staral. Avšak bombajské útoky se zaměřily výslovně na Američany a Brity a na obsazení Židovského centra, což ukazuje, že agenda pachatelů byla širší než domácí nespokojenost se situací v Kašmíru. Některé nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že poslední dva teroristé byli britskými občany pákistánského původu. Jejich výzbroj a sofistikované provedení útoku se výrazně vymykají tomu, co dosud předvedly domácí teroristické skupiny. A co je ještě důležitější, žádná z domácích skupin se nezaměřuje na Američany, Brity a Izraelce. Jakkoliv se Američané obávají zhoršení vztahů mezi Indií a Pákistánem, je současně známo, že indický hněv se obrací proti jestřábům v pákistánské armádě a ISI, nikoliv proti civilní vládě a lidu. Společnou snahu Washingtonu a vlády v Islámábádu opakovaně ohrožuje armáda, která se považuje za strážce a ručitele islamistické ideologie odlišující Pákistán od Indie a současně fungující coby nástroj asymetrické války proti sousedu. Nový pákistánský prezident Asif Alí Zardárí nedávno vyvolal hněv zastánců tvrdé linie, když řekl "v každém Pákistánci je kousek Inda" a předložil Indii nabídku, že nepoužije jaderné zbraně jako první. Bushova administrativa si pozdě uvědomuje, že dnešní ISI je už jiná organizace než ta, která USA v Afgánistánu pomohla porazit Sovětský svaz a ukončit tak studenou válku. Známky zdivočení ISI se objevily už kolem 11. září 2001, když její šéf, který měl za úkol požádat Talibán o kapitulaci, udělal přesný opak. Nyní ovšem jeho nástupce ve funkci míří do Nového Dillí s příslibem spolupráce. V příštích dnech a týdnech projde tento příslib zkouškou.
Zdroj ZDE |