21. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 6. 2006


Důvěrné memorandum
Od: Amerického velvyslance Zalmaye Khalilzada, Bagdád
Určeno: Pro Condoleezzu Ricovou, ministryni zahraničí
Téma: Obrázky z kanceláře
Citlivé

1. Iráčtí zaměstnanci v sektoru veřejných služeb si opakovaně stěžují, že islamistické a polovojenské organizace záporně ovlivňují jejich každodenní práci. Šikanování ohledně správného oblékání a zvyků je stále "přesvědčivější". Informují také o tom, že pravidelně přerušované dodávky elektrického proudu a ceny paliva záporně ovlivňují kvalitu jejich života.

Sloupek
Miloš Horanský

Domasturboval
Mrsknul semeno do řeky
a na pár chvil
vykýchaný z rýmy puberty
usnul v ještěrčí trávě

Ryby se shlukly
aby porcovaly sousto
Okounivý okouni
Parmy milující parno
Cukaví candáti

Bělic je nejvíc
Bílé strachem ze štik
předkreslují vlnám
útlou příď masturbanta
a jeho malou ruční smrt

ze sbírky Amortale, Torst, Praha 2006 vybral Štefan Švec

21. 6. 2006

Po každých volbách, které nepřinesou jasné vítězství jednoho politického tábora, vypukne stejné představení. Politici začnou veřejnosti vysvětlovat, že nemohou uzavřít tu či onu koalici, protože by to prý byla zrada na voličích. Vůbec největší zradou na voličích by prý byla velká koalice, protože voliči dozajista nevolili pro největší pravicovou stranu, aby skončila v koalici s největší stranou levicovou, a naopak.

(Psáno pro Britské listy.)

21. 6. 2006

Na dotaz čtenáře Jana Emra, kde si může přečíst text Smlouvy mezi ČR a Svatým stolcem o úpravě vzájemných vztahů, jsem se původně domníval, že čtenáře odkáži na server ministerstva zahraničních věcí, které bylo gestorem přípravy smlouvy nebo na server Poslanecké sněmovny Parlamentu, kde se skladují všechny tisky, předložené sněmovně ke schválení. Omyl. Oficiální text dodnes nikde není. Není dodnes ani v elektronickém archivu tisků Parlamentu...

Smlouva byla po přibližně dvouletém vyjednávání pod gescí ministra kultury Pavla Dostála ve vládě "opoziční smlouvy" připravena a na expertní úrovni parafována. Podepsl ji nakonec lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda a apoštolský nuncius, titulární arcibiskup germánský Erwin Josef Ender 25. 7. 2002. Právo zveřejnilo 19. 7. 2002 rozhovor s šéfem katedry ústavního práva Právnické fakulty UK prof. Václavem Pavlíčkem o tom, že vládou Miloše Zemana odsouhlasená mezinárodní smlouva se Svatým stolcem pomíjí suverenitu českého státu. 6. 8. 2002 bránil text smlouvy s Vatikánem v rozhovoru pro Právo ministr kulturz Pavel Dostál. Do sněmovny dorazila smlouva jako tisk 17 už 7. 8. 2002. 26. 8. 2002 profesoru Pavlíčkovi odpověděl poslanec Zdeněk Koudelka (ČSSD) článkem Nebojme se Vatikánu. Text smlouvy byl rozeslán poslancům 28. 8. 2002. 1. čtení proběhlo 15. 10. 2002 na 6. schůzi jako bod 67. Projednávání smlouvy bylo přerušeno hlasováním 144 a následným usnesením 130. Přerušené 1. čtení proběhlo 21. 5. 2003 na 16. schůzi. Smlouvu po rozpravě, ve které vystoupilo s velmi dlouhými právními výklady sedm poslanců, zákonodárci zamítli hlasováním 208 a navazujícím usnesením 494.

Z přítomných 177 poslanců bylo pro zamítnutí 110, proti pouze 39 poslanců. Pro zamítnutí ratifikace smlouvy byl mimo Petra Bratského, Ivana Langera, Petra Nečase, Petra Plevy, Pavla Hrnčíře, Jaroslava Pešána, Radima Chytky, Zbyňka Novotného, Jaroslava Plachého, Martina Římana a Davida Šeicha skoro celý klub ODS, všichni komunisté a polovina klubu sociálních demokratů.

Nutnost uzavření smlouvy s Vatikánem bylo součástí programových prohlášení jak Špidlovy vlády, tak vlády Paroubkovy.

Dodnes je ale jediným zveřejněným textem mezinárodní smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem text, který pouhý den po podpisu smlouvy ministrem zahraničí a papežským nunciem exkluzivně zveřejnily 26. 7. 2002 Britské listy.

DOKUMENT: Smlouva mezi Českou republikou a Svatým stolcem ARCHIV BL

Čtenář František Procházka nás upozornil, že existuje ještě jedno místo, kde je text smlouvy zveřejněn. Je to web Společnosti pro církevní právo. Zde text smlouvy existuje též. Jako původní zdroj dokumentu uvádí Českou biskupskou konferenci. Tisková zpráva Daniela Hermana z 25. 7. 2002 tvrdí, že plný text smlouvy je k dispozici v příloze. Příloha ale z webu Biskupské konference mezitím zmizela...

Nyní přinášíme - pro srovnání - text obdobné smlouvy - uzavřené mezi Lotyšskou republikou a Svatým stolcem.

DOKUMENT: Smlouva mezi Lotyšskou republikou a Svatým stolcem ARCHIV BL

21. 6. 2006

Před několika dny jsem se blížil po okruhu od Černého Mostu na Jižní Město a k obrovské nevoli ostatních účastníků silničního provozu jsem překračoval povolenou rychlost jen o 20 a až 30 kilometrů za hodinu, což na tomto místě znamená, že jste za blbce a ostatní na vás začnou najíždět a troubit. Frekvence výskytu policistů na tomto místě je ovšem daleko nižší než třeba na zasedání branně-bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. Je to asi proto, že na tomto místě nelze ovlivnit výsledek voleb. Na tom místě jde jen o lidské životy. A to ještě jenom o životy prosťáčků, kteří chtějí dodržovat zákon.

Byl vlahý podvečer a tu mi z počínajícího šera vystoupil obrovský osvětlený bigboard s nápisem "Vy kontrolujete klimatické změny". Vůbec jsem netušil, co že je to za reklamní chyták, a už vůbec mne nenapadlo, že to může někdo myslet vážně. Ostatně, kdo by Pánubohu vykal?!?

21. 6. 2006

Mladá fronta Dnes zveřejnila, jakými, pro lidi mimo politiku často těžko pochopitelnými pravidly se řídí sestavování nové vlády. Komentáře vypovídají o novinářské nedočkavosti s ustavením "té pravé" modrozelené koalice. Ani po sedmihodinovém nočním jednání lídři stran nedokázali uzavřít šest kapitol, které by měly tvořit program budoucího pokusu o exekutivní řešení parlamentního patu. Ženě, navíc lidovecké, prý obrana v míru sluší, komentoval nejčtenější bulvární deník nominaci Vlasty Parkanové na křeslo ministryně obrany. Nevím, zda Parkanové bude slušet i dozor nad týlovým zabezpečením hrdinů žoldácké armády, jejíž stravování, vyzbrojování i vystrojování provázejí letité korupční aféry. Nebo dozor nad vojenskou rozvědkou, s jejímiž agenty se v minulých patnácti letech snoubily snad všechny skandály, které hýbaly vládami.

Psáno pro deník Metro PDF

21. 6. 2006

Za hrozící degradaci Strany zelených (SZ) do podoby zeleného ocásku panské koalice může víc faktorů: mocenská vyhladovělost starší části tohoto donedávna mimoparlamentního uskupení, které už jen při pohledu na žlab odkapávají léta zadržované sliny; snaha vedení SZ předvést ostatním "vyděračský potenciál"; revanš za předchozí kopance části ČSSD; naivně chápaný antikomunismus, snad i touha nabourat představy o automatické levicovosti zelených; touha experimentovat s konceptem "ekologizace pravice" a těšit se z napínání ODS na skřipci.

21. 6. 2006
Lubomír Lédl

Když jsem se jednou ráno probudil, zjistil jsem, že čeští zelení jsou pravice a že "nebudou brát telefony" sociálním demokratům. Prý aby je nepřemlouvali. Dost jsem se podivil, protože ani jeden z těch mých pár známých, kteří volili Stranu zelených, nebyl srozuměn s tím, že jeho hlas připadne téměř automaticky Topolánkovi.

Když jsem se ale po několika dnech zase ráno probudil, zjistil jsem, že telefony už se brát budou, dokonce se navzájem vyměňují telefonní čísla, a že Zelení už jsou zase zelení a že tu teď máme levici (KSČM a ČSSD), pravici (ČSL a ODS) a ...zelené.

Myslím, že to ale není určitě jediná legrace, která by se Franzi Kafkovi líbila.

21. 6. 2006

Podle nejnovějšího rozhodnutí RRTV nesmí BBC v Česku přebírat program Rádia Česko. Rada ale sama neví, co vlastně chce. Anebo to někteří radní vědí až příliš.

BBC rozhodla na podzim 2005 o zrušení českého vysílání. Před Vánocemi skončila publicistika a v únoru i zpravodajství BBC v češtině. Držitel licence podal dvě žádosti, které měly umožnit vysílání pouze v angličtině. Po ústním jednání je zase stáhl. Naposledy 15. 2. 2006. 15. 3. zahájil na vlně BBC vysílání blok digitální stanice Rádio Česko. 22. 3. Rada zahájila s Radiocomem správní řízení pro možné porušení licenčních podmínek ve dnech od 1. 2. do 14. 3. 2006, spočívající v absenci pořadů v češtině, současně druhé za vysílání od 15. 3., spočívající v převzetí českého programu.

21. 6. 2006

Výzva vládě ČR

V souvislosti s pondělním (19. června 2006) výrokem Štrasburského soudu, který uložil Polsku uhradit některé náklady soudního jednání, včetně náhrady "nefinanční škody" z tohoto titulu, které vznikly polské Francouzce paní Hutten-Czapské, se opět rozpoutala agresivní reakce některých zástupců majitelů domů. Chci upozornit, že v žádném případě nepadl výrok, který by je opravňoval k náhradě škody, která jim prý vznikla regulací nájemného z bytů. Musím se proto pozastavit i nad nevyváženou prezentací jejich postojů a výroků v médiích.

Jednoznačně odmítám vytváření dojmu, že čeští daňoví poplatníci budou muset uhradit škody, které prý mohou dosáhnout až padesáti miliard korun. Upozorňuji opakovaně, že to byl Ústavní soud, který před třemi roky svými výroky zrušil poslední cenové výměry o jednostranném zvyšování nájemného!

21. 6. 2006

Na internetu se konal online rozhovor se Zdeňkem Bambasem, ředitelem dopravní policie.

Vyjímám:

20. 6. 2006

Podle dalšího dílu "analýzy" Media Tenor z dílny ostravské "research" agentury InnoVatio se mediální image ODS a Zelených tři měsíce před volbami v (televizním) zpravodajství kontinuálně zhoršovala.

"Obecně lze konstatovat, že televizní zpravodajství jako celek prezentovalo s nejmenším podílem výpovědí negativního charakteru v prvních pěti měsících roku 2006 KDU-ČSL (8 % negativity, 2 % pozitivity)," tvrdí Marek Síbrt. Tentokrát bylo do "analýzy" zahrnuto 3140 výpovědí o těchto dvou politických subjektech v Událostech ČT, Televizních novinách a Zpravodajském deníku od 1. ledna do 2. června 2006. Jelikož jde opět o jinou časovou řadu, než při prvním či druhém dílu analýz s volební tematikou, zase nezbývá, než pouze "věřit". Ani tentokrát nezveřejnila agentura jakákoliv přesná čísla, odkaz na celkovou, kontinuální výpověď o všech celoplošných zpravodajských médiích (třeba po měsících), pouze stručnou tiskovou zprávu, kterou už začala některá méně inteligentní média papouškovat. Já si ale stále představuji analytické zprávy, které k něčemu jsou, jinak...

21. 6. 2006

aneb chvála kopané

Česká republika nesporně patří mezi světové velmoci v hokeji. Navždy zapsány zůstanou fenomenální výkony Zátopkovy v atletice zrovna tak jako zcela jedinečné triumfy Čáslavské v gymnastice. Kdo ty časy pamatuje, nezapomene na nádherné zážitky sourozenců Romanových v tancích na ledě. Nejen v těchto oblastech vynikli nejednou čeští (a dříve českoslovenští) sportovci v mezinárodním zápolení. Jako kdyby zrovna takto nadmíru viditelně my ostatní --- méně v těchto ohledech disponovaní --- jsme se také mohli pyšnit tím, že jsme tak trochu podílníky na té slávě rekordmanů, mistryň světa, olympijských vítězů. Těch, jimž na počest hráli před očima světa naši státní hymnu.

21. 6. 2006
tisková zpráva Patrika Nachera

V návaznosti na úspěšnou anketu číslo 1 o nejabsurdnější bankovní poplatek v ČR je tu anketa tentokrát zaměřená na banky. Původním záměrem bylo vyhlásit anketu v negativním smyslu -- banka s největšími poplatky, s nejméně transparentním sazebníkem a podobně. Má-li ovšem činnost tohoto portálu vést k pozitivním výsledkům, měly by mít i jeho jednotlivé aktivity pozitivní charakter. Proto jsme se rozhodli vyhlásit anketu - "Nejslušnější banka v ČR pro rok 2006" - a to z pohledu výše poplatků, přehlednosti sazebníků, srozumitelnosti obchodních podmínek a servisu pro klienty.

20. 6. 2006
Jiří Paroubek
Reakce premiéra na článek zveřejněný v týdeníku Respekt "Paroubek a jeho Kočka"

Článek Paroubek a jeho Kočka je neuvěřitelnou kombinací některých faktů o pražském holešovickém Výstavišti převedených do roviny spekulací a vymyšlených osobních vazeb. Když připomenu fakta, Praha kdysi pronajala Výstaviště v Holešovicích Společnosti Incheba, která ho už řadu let provozuje. A v roce 2003 smlouvu s Inchebou upravila Praha dodatkem, který společnosti snížil nájemné, prodloužil nájemní lhůtu z dvaceti na 60 let, ale současně zvýšil investice společnosti do areálu. Podle autora článku Spurného tím nicméně Praha příšla o dvě miliardy korun a v pozadí vidí mé osobní vztahy s Václavem Kočkou.

Jestliže první rok války to bylo v průměru 20 mrtvých lidí denně, třetím rokem je to již 36 zabitých lidí každý den
21. 6. 2006

"Bude třeba více boje a obětí, abychom dosáhli tohoto vítězství..."

Z řeči prezidenta G. W. Bushe, nazvané "Shrnutí: Operace Irácká svoboda: O tři roky později", 18.3.2006

Již před lety prohlásil George Bush v souvislosti s válkou v Iráku ve své řeči na letadlové lodi toto: "S novou taktikou a přesnými zbraněmi můžeme našich vojenských cílů bez toho, abychom způsobovali násilí na civilistech".

Zdroj ZDE

Mrtví civilisté pro americkou armádu skutečně neexistují, na což poukazuje velitel invaze do Iráku, generál Tommy Franks, který se vyjádřil: "nepočítáme těla". Myslel tedy Iráčany, mrtví američtí vojáci počítáni jsou, pouze je zakázáno fotografovat jejich rakve. Počítat těla Iráčanů musí nevládní organizace, například "Iraq Body Bount" , což jsou lidé, kteří sbírají dohromady údaje médií o obětech z řad civilního obyvatelstva bylo v Iráku. Od počátku invaze v roce 2003 do tohoto týdne zemřelo mezi 38 475 a 42 889 lidí -- "civilů".

21. 6. 2006

Vyhledávací stránky Google se chtějí stát hlavním informačním zdrojem americké vlády.

Firma vytvořila nové stránky usgov.google.com, které budou centralizovaným prohledavačem veškerých informací amerických vládních institucí a ministerstev.

Symbol míru na Hradčanském náměstí
20. 6. 2006

Živý symbol míru se na Hradčanském nám. utvořil v pátek 16. 6. Cílem akce byl nesouhlas s okupací Iráku a hrozícím útokem proti Íránu a všemi válečnými konflikty, probíhajícími ve světě. Zúčastnilo se jej téměř 400 lidí. Akci pořádalo Humanistické hnutí ve spolupráci s Iniciativou proti válce.

Symbol míru Praha 2006 FOTOGALERIE

21. 6. 2006

Dvě třetiny z 248 IT profesionálů, kteří odpověděli na mezinárodní konferenci Infosecurity Europe 2006 o bezpečnosti digitálních mobilních zařízení na anonymní průzkum, používají nešifrovaná přenosná média v práci, přesto, že si jsou vědomi bezpečnostních rizik.

Průzkum ukázal, že 56% zaměstnanců si stahuje na přenosná média firemní informace, což je o 31% více oproti minulému roku. 66% z otázaných se přiznalo k zanedbávání stávajících bezpečnostních politik, které neberou ohled na velkokapacitní přenosná paměťová zařízení. Jen 21% zajišťuje z firmy vynášená data hesly a šifrováním, a jen 12% organizací zakazuje používání přenosných médií úplně.

20. 6. 2006
tisková zpráva ministerstva práce a sociálních věcí

Vzhledem k vysokým venkovním teplotám se množí dotazy, týkající se povinnosti zaměstnavatele zajistit pro zaměstnance nápoje na pracovištích. K tomu sděluje Ministerstvo práce a sociálních věcí následující:

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit na pracovištích takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, odstraňovat rizikové a namáhavé práce a zřizovat, udržovat a zlepšovat zařízení pro zaměstnance, včetně vzhledu a úpravy pracovišť. Mezi tyto povinností patří i poskytování nápojů na pracovišti.

20. 6. 2006

Tři američtí vojáci byli obvinění z vraždy v Iráku. Jak často porušuje americká armáda v Iráku lidská práva?

To byl úvodní titulek pondělního publicistického pořadu televize BBC Newsnight, který uváděl Jeremy Paxman. Ten po znělce pokračoval těmito slovy:

Obvinění z týrání vězňů i civilistů v Iráku pronásledují americkou armádu už dlouho. Dnes, když byli tři američtí vojáci obžalováni z vražd a ze spiknutí v Iráku, přinášíme svědectví od bývalých amerických vyšetřovatelů, že vězni v Iráku byli týráni ještě dlouho poté, co svět obletěly zatracující fotografie z vězení Abu Ghraib.

Bývalý americký armádní vyšetřovatel Tony Lagouranis: "Tyto jednotky používaly metod, jako je lámání kostí, pálení vězňů, bití, kopání. Byly to techniky, které byly daleko od čehokoliv, co byl schváleno."

20. 6. 2006

Reakce na článek Jiřího Kalouse "O problému nemocnic"

O dr.Rathovi již bylo v našich médiích napsáno tolik špinavostí a urážek, že se této propagandě již téměř podařilo dosáhnout zřejmě kýženého stavu - totiž, že cokoli proti Rathovi bude vnímáno všeobecně kladně a naopak. Že tento efekt hodný davového šílenství může klidně přerůst téměř v lynčování jsme se přesvědčili na vlastní oči, píše jeden lékař z regionální nemocnice, který se z existenčních důvodů obává zveřejnit své jméno; jeho totožnost je redakci známa.

20. 6. 2006

Několik poznámek o absurdních dramatech v režii Cizinecké policie ČR

V ČR se již nediskriminuje: padni komu padni, časem a nervy musí nedůstojně plýtvat všichni, Češi i cizinci.

Tyto řádky píši na zemi chodby Cizinecké policie ČR v Olšanské ulici v Praze. Při čekání jsem tady dočetl poměrně tlustou knihu, což mne vrátilo do reality a naplno jsem pocítil nesmyslnost a absurdnost celé situace. Jsem občan ČR, kterého má navštívit kamarádka žijící v Anglii. Problém je, že má indické občanství. Díky českému systému udělování víz oba naprosto nesmyslně mrháme časem.

20. 6. 2006

V Bratislavě se propočítává vzorec pro vládní koalici. Bude to vláda založená na ideologické příbuznosti nebo na jednoduchosti, spočívající v menším počtu koaličních partnerů?

Sobotní volby poslanců Národní rady Slovenské republiky na první pohled překvapení nepřinesly. Ve stopadesátičlenném zákonodárném sboru zasedne šest politických stran. Třetinu křesel získala strana Směr--sociální demokracie, což znamená, že s převahou zvítězila. Výsledkem je však matematicko-politická hádanka na téma, jak bude vypadat vládní koalice.

20. 6. 2006

Polemika s článkem Gustáva Murína "O životy sa nelosuje!"

Nemám v úmyslu unavovat čtenáře a čtenářky Britských listů slovíčkařením nebo se veřejně obhajovat před obviněním, že jsem potencionální Ilse Kochová české feministické diktatury (kdybych byla ruský šlechtic 19.století, měla bych asi vyzvat pana Murína za ona slova o elektrickém křesle na souboj...:)

Jen si dovolím, možná i z osobních důvodů, postavit se na obranu mužů ze západních zemí, kteří jsou v nostalgickém, patriarchálním diskursu některých středoevropských staromilců zobrazování jako vystrašení impotenti.

22. 6. 2006

Státní televize v JAR se ocitla uprostřed kontroverze, když minulý týden zrušila vysílání dokumentu, kritického vůči jihoafrickému prezidentu Thambo Mbekimu.

Kritici televizi obviňují, že se nechává zastrašovat vládou. Televize to odmítá a tvrdí, že zrušený dokument byl nevyvážený a prezidenta pomlouval. Thambo Mbeki se stal jihoafrickým prezidentem po Nelsonu Mandelovi v roce 1998.

20. 6. 2006

Lekce z politologie

Nepřeslechli jsme se? A kdypak? Hned z časů předvolební kampaně? Anebo hned v ovzduší těsně povolebním z výsledného patu? A ovšem jakoby se setrvalou zarputilostí také v těch dalších povolebních dnech, když se konečně ODS mohla ujmout iniciativy se sestavováním své koaliční vlády?

19. 6. 2006

Předseda ODS společně s KDU-ČSL a zelenými sestavuje "nevětšinový" a zároveň "nemenšinový" kabinet, který momentálně hledá podporu v patově rozdělené Poslanecké sněmovně. Zájem veřejnosti se soustředil na možná koaliční východiska této připravované vlády, na programové shody a neshody v budoucí koaliční smlouvě.

19. 6. 2006

Komentování komentářů by se mohlo stát předmětem vyučování na školách novinářských, podobně jako jsem už navrhoval, aby na FAMU a DAMU byl zaveden předmět Vyprávění obsahů filmů a divadelních her.

Například mé úvahy dnes ráno nad MF Dnes.

19. 6. 2006

Mohl bych být vlastně spokojený. Moje dědkovská ješitnost byla průběhem a výsledkem parlamentních voleb řádně přikrmena, a to hned ze tří důvodů. Odhadl jsem, že volby skončí plichtou (i když jsem pochopitelně netušil, že bude tak dokonalá), obavy z povolebního chování Zelených se naplnily v míře více než velké a realizace Modré šance v její nejdivočejší podobě zatím není na pořadu dne.

Přesto nevidím důvod k velkému jásání. Když jsem pro BL loni napsal článek pod titulkem , "Stává se český národ pitomějším?" měl se asi raději jmenovat nějak jinak - patrně v názvu mělo být něco o lenosti ducha.

16. 6. 2006

V Británii byl zveřejněn dvaadvacetistránkový dopis, který v roce 1982 napsal tehdy osmadvacetiletý Tony Blair tehdejšímu šéfovi tehdy velmi tradiční Labouristické strany Michaelu Footovi. O marxismu tehdy Blair napsal: "I v naší straně [ve srovnání s Konzervativní stranou], i když daleko méně, existuje tendence bránit tomu, aby se mysl chovala svobodně. Nemohu si pomoci, ale mám pocit, že za to částečně může pokračující spojování marxismu se socialismem. Dal jsem si práci a Marxe jsem si přečetl. Z mnoha hledisek mi to mnohé vysvětlilo; zejména mé vnímání vztahu mezi lidmi a společností, v níž žijí, bylo navždycky změněno. Ale v konečném důsledku to bylo svazující, protože se to snažilo svou filozofií ovládnout všechny rysy existence. A to, samozřejmě, je pro mnoho lidí atraktivní."

Je Marx stále ještě relevantní? Tuto otázku v pátek položil deník Independent několika známým britským osobnostem:

5. 6. 2006
Na tomto místě najdete všechna témata v chronologickém pořadí od nejmladšího po nejstarší tak, jak jsme se jimi začali zabývat. Některá témata, která jsme založili před více než třemi lety, jsou dodnes aktuální - stejně jako události, ke kterým se váží. Kliknutím na tlačítko tématu dostanete seznam článků, ke kterým je téma přiřazeno. Jeden článek se může vázat i k více tématům.
12. 6. 2006

V dubnu přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 876..00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,321.99 USD. Příjem z reklamy byl 2600 Kč. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než deset tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   
27. 2. 2006 Vede masturbace k terorismu?   
27. 2. 2006 Jací jsou ti "muslimové" věznění v Guantánamo?   
27. 2. 2006 Podíl emocí na chodu demokracie Zdena  Bratršovská

Media Tenor - obsahové analýzy médií RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
13. 6. 2006 Hnusí se mi bulvární styl argumentace Marek  Síbrt
12. 6. 2006 Manipulace analýzou manipulací Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Sovy nejsou tím, čím se zdají být Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Media Tenor: Mezi "negativním popisem" a "poškozováním" je zásadní rozdíl Marek  Síbrt
28. 5. 2006 Štěpán Kotrba dezinterpretoval analýzu Media Tenoru o politických stranách Marek  Síbrt
26. 5. 2006 Mladá fronta Dnes a Lidové noviny poškozovaly ČSSD a KSČM Štěpán  Kotrba
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
24. 8. 2005 CzechTek 2005: Analýza vyváženosti televizního zpravodajství   

VŠUP - trampoty umělecké školy RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2006 Akademický senát VŠUP v Praze chce odvolat rektora Borise Jirků   
30. 3. 2006   
24. 10. 2005 Šel jsem si to zkusit a vyhrál jsem! Jan  Paul
24. 10. 2005 Na rektora kandidovaly dvě osoby, které se měly právo samy volit! Jiří  David
24. 10. 2005 Jan Paul nepsal o všem   
19. 10. 2005 Jak to, že se protestuje proti protekci teprve před volbami? Jan  Paul
17. 10. 2005 Učitelé na vás kašlou! Jan  Paul
11. 2. 2004 Artsemestr 2004 - a co dál? Jan  Paul

České volby v roce 2006 a povolební pat RSS 2.0      Historie >
15. 6. 2006 K povaze většiny našich diskusí Miloš  Dokulil
14. 6. 2006 Povolební pat neexistuje Oskar  Krejčí
12. 6. 2006 Podivná reakce prezidenta Klause Jiří  Jírovec
10. 6. 2006 Jak mohou být Zelení součástí pravicové koalice?   
9. 6. 2006 Jediné řešení je neprůchodné Josef  Vít
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
8. 6. 2006 Jediným řešením je kompromis Jan  Čulík
8. 6. 2006 "Slušní občané" budou demonstrovat proti "diktátoru Paroubkovi"   
8. 6. 2006 V české politice chybí nekompromisní postoj   
7. 6. 2006 Kdo zavinil povolební chaos Oskar  Krejčí

Aleš Cibulka a Yvonne Přenosilová RSS 2.0      Historie >
25. 5. 2006 Stažení Aleše Cibulky bylo odůvodněné   
25. 5. 2006 Právníci EBU se diví: jak jinak vyžadovat pravidla profesionální novinářské etiky než kodexem? Štěpán  Kotrba
16. 5. 2006 Cibulkův pořad Jak to vidí dával slovo hostu   
15. 5. 2006 Opakovaný dámský gambit... Ladislav  Žák
15. 5. 2006 "Laický názor" moderátora na obrazovce ČT 24 Štěpán  Kotrba
15. 5. 2006 Českému Novákovi primitivní hospodské kecy v rádiu nevadí Jan  Čulík
15. 5. 2006 Pořad s Přenosilovou nelze brát vážně   
13. 5. 2006 Není stížnost jako stížnost Josef  Bouška
12. 5. 2006 Satira v rozhlase je přípustná, ale tenhle pořad byl nevyvážený Jan  Čulík
12. 5. 2006 Sprostořekost a meze veřejné služby Štěpán  Kotrba

Role generála Vlasova a ROA při osvobození Prahy RSS 2.0      Historie >
11. 5. 2006 Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze Richard  Seemann
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
18. 8. 2005 Překvapivé paměti Čestmíra Císaře Jan  Čulík
10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   
20. 10. 2004 Stalinská cholera a banderovský mor Pavel  Pečínka
23. 12. 2003 Čapek a Beneš - boj za svobodu ducha a srdce Věra  Olivová
27. 11. 2003 Den vítězství Petr  Jánský
8. 5. 2003 Osvobození ČSR   
8. 5. 2003 Vojska generála Vlasova v Čechách Jan  Čulík

Policejní násilí RSS 2.0      Historie >
17. 5. 2006 Zelení: Kam jsi to vlezl? Ven ! Štěpán  Kotrba
17. 5. 2006 Truncheons and other pre-electoral tools Irena  Ryšánková
12. 5. 2006 O profesionální deformaci v demonstraci Oldřich  Průša
9. 5. 2006 Policejní zmlácení paní vrchní ředitelky Petr  Kužvart
4. 5. 2006 "Wolf": Jak jsem podával vysvětlení inspekci ministerstva vnitra Michal "Wolf" Vlk
4. 5. 2006 V Policii ČR vládne šikana a loajalita Stanislav  Huml
3. 5. 2006 Jaká je tolerance policistů vůči násilí Bohumil  Kartous
3. 5. 2006 Naprosté nepochopení demokracie Jan  Zeman
2. 5. 2006 Trestní oznámení na neznámé pachatele, příslušníky Policie ČR Radek  Mikula
2. 5. 2006 "Já nebudu někde na internetu, kurva"   

Útok na Jiřího Dolejše RSS 2.0      Historie >
1. 5. 2006 Zmlátili Dolejše. Proto se cítím jako komunista Jindřich  Kalous
30. 4. 2006 Odpovědnost za verbální šíření nenávisti Štěpán  Kotrba
30. 4. 2006 Komunismus jako terč pro střelnou zbraň... Martin  Šaffek
29. 4. 2006 Komunismus v nich Jan  Čulík
29. 4. 2006 Adam Drda: Zkreslil jste můj komentář jak Haló noviny   
29. 4. 2006 Pražští mediální propagandisté mají strach Jan  Čulík
29. 4. 2006 Ano, antikomunismus je protidemokratické hnutí Ondřej  Slačálek
28. 4. 2006 Na okraj ke kauze Dolejš Boris  Cvek
28. 4. 2006 Magistra Edelmannová by měla vrátit diplom Karel  Dolejší
28. 4. 2006 Nebezpečná hra Jan  Polívka

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
24. 1. 2006 Co dnes činí lidi lhostejnými k osudu druhých Jan  Bím
20. 1. 2006 Pětatřicátníci, sociálně cítící a další... Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
12. 5. 2006 Americký výzvědný úřad "dohlíží na telefonní rozhovory"   
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu   
25. 2. 2006 Británie terčem kritiky za zákon o shromažďování informací o elektronické komunikaci   
23. 2. 2006 Jak se může ctnostný vesnický farář nakazit syfilis Štěpán  Kotrba
10. 2. 2006 Vrcholí jednání o tom, kolik zaplatíme za sledování naší vlastní komunikace   
6. 2. 2006 Amerika: Soukromá data z internetu se intenzivně využívají v trestním vyšetřování i civilních soudních sporech   
20. 1. 2006 Bílý dům Googlu: předejte informace o tom, co kdo vyhledává   
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Nazelenalé uzenky, tráva a bývalý prezident Štěpán  Kotrba
18. 4. 2006 Čulíkovy znaky demokracie Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Utajené dějiny "permanentní kulturní revoluce" Jaroslav  Kuba
13. 1. 2006 Aero Vodochody: iks pokusů o záchranu leteckého průmyslu Štěpán  Kotrba
12. 1. 2006 Nevím, jak zabránit létání třísek než použitím jiné sekery Pavel  Urban
6. 1. 2006 Kdo jsou vítězové antikomunistické revoluce? Jindřich  Kalous
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
9. 5. 2006 Případ Jacques, Paroubek a Czechtek 2005 Jan  Zeman
5. 5. 2006 Jak Policie ČR beztrestně porušuje zákony   
3. 3. 2006 Stíhání klienta IuRe soud podmíněně zastavil   
21. 2. 2006 Otakar Motejl: Kdyby tomu velel jiný policejní ředitel, vzal by to na bodáky Dalibor "Exx" Záhora, Martin "Juki" Jyrkinen
1. 2. 2006 Ombudsman: "Postup policie na CzechTeku byl nepřiměřený"   
1. 2. 2006 Účelově obžalovaný účastník CzechTeku obhajovaný IuRe soudem zproštěn obžaloby   
9. 1. 2006 Ministr kultury Vítězslav Jandák: "Na CzechTek se přijedu podívat!" Martin "Juki" Jyrkinen
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   

Český film RSS 2.0      Historie >
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
30. 5. 2006 KSČM filmaře ve Sněmovně podpořila a podpoří znovu Ivana  Levá
30. 5. 2006 Dopis televizních ředitelů Klausovi, který Martin Krafl odmítl zveřejnit   
29. 5. 2006 Cesta do hlubin filmařovy duše Filip  Rožánek
29. 5. 2006 Filmařská sprostota a 111 hlasů dobrých Štěpán  Kotrba
29. 5. 2006 Princip veřejné mediální služby a meze Janečkova intelektu Štěpán  Kotrba
26. 5. 2006 Čeští filmaři z protestu stáhli filmy, na které dostali státní dotace Filip  Rožánek
15. 5. 2006 Prezident Veto Vít  Horák
9. 2. 2006 Nebýt dnešní, aneb nemá tady někdo dvojníka Patrik  Hronek
13. 1. 2006 Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí -- úvaha nad banalitou jednoho filmu Bohuslav  Binka

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2006 Jaderný útok na Írán, raketová sila v Česku a logika Bílého domu Štěpán  Kotrba
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
8. 6. 2006 Energetická geopolitika 2006   
26. 5. 2006 Energetická bezpečnost EU: akademická otázka nebo reálný problém ?!? Ladislav  Žák
28. 4. 2006 "Rusko opustilo oběžnou dráhu Západu"   
24. 4. 2006 Co si to dovolují - brát si naši ropu! Jindřich  Kalous
21. 4. 2006 Čeká nás nová energetická krize ? Egon T. Lánský
10. 4. 2006 Skutečná cena ropy - ČR jako věrný spojenec v pokračujících energetických konfliktech? Michal  Brož
4. 4. 2006 Tři cesty Milan  Smrž
31. 3. 2006 USA "v kostce" Ladislav  Žák
18. 3. 2006 CNN o ropném zlomu   
7. 3. 2006 Energie budúcnosti Radovan  Geist

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší
10. 6. 2006 Sebevraždy v Guantánámo jsou "válečným aktem"   
8. 6. 2006 Zarkáví je mrtev   
30. 5. 2006 Havárie amerického vozidla vyvolala v Kábulu nepokoje   
29. 5. 2006 Nejméně 1000 britských vojáků od začátku irácké války dezertovalo   
26. 5. 2006 Írán: Návrat změny režimu   

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 6. 2006 O co jde ve volbách a po nich? František  Augusta
30. 5. 2006 Školné a ekonomické bariéry v přístupu ke vzdělávání Petr  Staněk
30. 5. 2006 Asociace školských odborů hodnotí 8 let vlády ČSSD Radek  Sárközi
17. 5. 2006 Vysokoškolská stávka: Je to jako sledování automobilové havárie ve zpomaleném filmu   
17. 5. 2006 Opravdu parodie   
16. 5. 2006 Maturity z logického a systémového myšlení Miroslav  Prokeš
16. 5. 2006 Domácí učitelé z třetího světa vyučují americké studenty na dálku   
15. 5. 2006 Kolektivní maturity -- danajský dar ČSSD na rozloučenou Radek  Sárközi
15. 5. 2006 Výzkumné záměry a rozvoj vědy v regionech Demeter  Krupka
14. 5. 2006 Stávka hrozí kompletním uzavřením britských univerzit   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2006 Kunderův román Totožnost v českém překladu   
12. 6. 2006 Zemřel nám pan Fischl Tomáš  Koloc
28. 5. 2006 Zemřel spisovatel Viktor Fischl   
9. 5. 2006 Ruptura duše Irena  Zítková
12. 4. 2006 Spisovatelé senioři v elektronickém médiu Miroslav  Vejlupek
11. 4. 2006 Květnové ceny Václav  Dušek
14. 3. 2006 Mami, já nechci umřít je vynikající literární čin   
2. 3. 2006 Klára Hůrková - tvůrkyně Evropanka Miroslav  Vejlupek
28. 2. 2006 Český Parnas a kyberkultura Miroslav  Vejlupek
23. 2. 2006 Literatura na digitální scéně -- a co dál? Miroslav  Vejlupek