20. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 6. 2006

Směr by byl. Hledá se cesta.

V Bratislavě se propočítává vzorec pro vládní koalici. Bude to vláda založená na ideologické příbuznosti nebo na jednoduchosti, spočívající v menším počtu koaličních partnerů?

Sobotní volby poslanců Národní rady Slovenské republiky na první pohled překvapení nepřinesly. Ve stopadesátičlenném zákonodárném sboru zasedne šest politických stran. Třetinu křesel získala strana Směr--sociální demokracie, což znamená, že s převahou zvítězila. Výsledkem je však matematicko-politická hádanka na téma, jak bude vypadat vládní koalice.

TABULKA 1: volby do Národní rady SR

 
2002
2004
strany, hnutí, koalice
podíl hlasů v %
počet mandátů
podíl hlasů v %
počet mandátů
SMĚR - SD
13,46
25
29,14
50
Slovenská demokratická a křesťanská unie - DS (SDKU - DS)
15,09
28
18,35
31
Slovenská národní strana (SNS)
3,32
-
11,73
20
Pravá Slovenská národní strana (PSNS)
3,65
-
-
-
Strana maďarské koalice (SMK)
11,16
20
11,68
20
Hnuti za demokratické Slovensko (HZDS-LS)
19,50
36
8,79
15
Křesťanskodemokratické hnuti (KDH)
8,25
15
8,31
14
Komunistická strana Slovenska (KSS)
6,32
11
3,88
-
Svobodné fĂłrum
-
-
3,47
-
Aliance nového občana (ANO)
8,01
15
1,42
-

Pramen: Statistický úřad Slovenské republiky

Základní sdělení voleb je srozumitelné: předseda vítězné strany Směr-SD Robert Fico potřebuje k sestavení vládní většiny dva koaliční partnery. Síla poslaneckého klubu strany Směr-SD je tak velká, že může postavit většinu jak s pravicovými stranami jako je Křesťansko demokratické hnutí (KDH) a Strana maďarské koalice (SMK), tak i se Slovenskou národní stranou (SNS) a Lidovou stranou-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS), ale i při kombinaci těchto sil. Samozřejmě, když pomineme možnost velké kolice dvou nejúspěšnějších stran.

Mikuláš Dzurinda, předseda Slovenské demokratické a křesťanské unie-DS (SDKU-DS), by k vytvoření vládní většiny potřeboval tři koaliční společníky. Protože pravicová koalice, která tvořila jádro vlády osm let -- tedy SDKU-DS, KDH a SMK -, nemá v Národní radě většinu. Jelikož není pravděpodobné, že by vedle sebe zasedla SMK a SNS, musel by Dzurinda na svou stranu získat Mečiarovu LS-HZDS.

Největším překvapením sobotních voleb na Slovensku byl menší rozdíl mezi vítěznou stranou Směr-SD a SDKU-DS, než se původně čekalo. Výzkumy volebních preferencí signalizovaly rozdíl přibližně dvaceti procentních bodů. Výsledek hovoří o polovině. I když někteří politologové v předvečer voleb naznačovali, že by se mohla opakovat situace z minulých voleb, kdy výzkumy hlásily vítězství Směru nad SDKU a ve skutečnosti bylo ve volbách pořadí obrácené, tyto úvahy měly více charakter propagandistických analogií než seriózní analýzy (viz tabulka č. 2).

Tabulka 2: Možné většiny v Národní radě SR

nadpoloviční většina je alespoň 76 mandátů

Směr-SD + LS-HZDS + KDH
79
Směr-SD + SNS + LS-HZDS
85
Směr-SD + SNS + KDH
84
Směr-SD + SMK + KDH
84
SDKU + SMK + KDH + LS-HZDS
80
Směr-SD + SDKU-SD
81

Čísla hovoří srozumitelně. V sobotních volbách klesla účast oproti volbám v roce 2002 ze 70,0 na 54,7 % oprávněných voličů (viz tabulka č. 3). Za této situace vzrostl podíl SDKU-DS, přestože počet hlasů, které získala, klesl o více než 11 tisíc. Naopak straně Směr-SD nejen stoupl podíl, ale i absolutní počet získaných hlasů, a to o úctyhodných 284 tisíc. Důvody snížení náskoku Směru před SDKU jsou v povaze předvolební kampaně.

Ta měla na Slovensku jedno dominantní a jedno důležité skryté téma:

  • Ústředním tématem byl spor o reformy. Slovensko je laboratoří radikálních liberálních reforem amerického střihu, které sice v posledním období vedly k oživení ekonomiky, ale nižšímu než v Česku za vlády sociálních demokratů. Navíc byly spojeny s výraznou sociální diferenciací. Strana Směr-SD se naopak ostře vymezila jako obhájce evropského sociálního státu. V médiích byl tento konflikt, obdobně jako v Česku, prezentován jako spor »Reformy ANO, či NE«. Takto ovšem nikdy otázka v žádné z těchto zemích nestála -- zápas se vedl o povahu a cíl reforem.
  • Skrytým tématem byla národnostní otázka. Toto téma v Česku neznáme, protože tu není žádná výrazná a politicko-ideologicky kompaktní národnostní menšina.

Ve volbách na Slovensku uspěly především ty strany, které nalezly jasnou odpověď alespoň na jedno z těchto témat. Konečnou matematickou podobu tohoto zápasu zformovala kampaň, kde svéráznou roli sehrály do ní vložené peníze a media. Také na Slovensku byla cítit gravitační síla největších stran, která pohřbívala strany malé a ořezávala strany střední. Přesto lze nalézt jednu výraznou zvláštnost, která ovlivnila konečný výsledek, jež nejen v Česku nebyla, ale i na Slovensku je pravděpodobně neopakovatelná.

Oním zvláštním faktorem slovenských voleb byl odchod KDH z koalice počátkem února letošního roku. Ten znamenal nejen vypsání předčasných voleb, neboť menšinová podpora vlády v parlamentu se smrskla na nepřijatelné minimum. To, co zásadním způsobem ovlivnilo volby, byla hrubá chyba KDH při odchodu z koalice: KDH měla tento krok spojit s pádem vlády.

Místo toho nejen umožnila rekonstrukci vlády ve prospěch bývalých koaličních partnerů a jejich dovládnutí až do voleb, ale navíc se KDH vzdala i funkce předsedy Národní rady. Výsledkem byly dvě důležité skutečnosti:

  • Mikuláš Dzurinda mohl až do posledního dne vést kampaň SDKU-DS jako předseda vlády. Je zásadní rozdíl, jestli přijíždíte na předvolební shromáždění jako šéf strany, která právě přivedla vládu ke kolapsu, nebo jako premiér. Nehledě na logistické či informační zázemí a mediální možnosti. Navíc si Dzurinda měl čas přetvořit vládní tým, a tak i čelo stranické kandidátky. Tento proces Dzurinda nastartoval v říjnu, kdy krajně nepopulárního ministra práce, sociálních věcí a rodiny Ľudovíta Kaníka vystřídala Iveta Radičová. Ta se sice podílela na přípravě kontroverzních sociálních reforem, ale ve skrytu. Od svého příchodu do čela ministerstva zahájila manévr, který Dzurinodvým reformám měl dát lidskou tvář. Jako žena, dobrý komunikátor a člověk s akademickou erudicí se stala víc než symbolem ofenzivy SDKU-DS v době kampaně.
  • Rekonstrukce vlády a neschopnost zvolit předsedu parlamentu vedla mimo jiné k tomu, že do národnostně citlivých funkci zasedli představitelé SMK. To platí především o ministru školství László Szigetim a větších nárocích na místopředsedu Národní rady SR, předsedu SMK Bélu Bugára. Tyto posuny ještě více oživily národnostní otázku -- zvedly prestiž SNS, což pak zpětně navyšovalo aktivitu maďarských voličů.

Politické strany, které nenalezly specifickou parketu při radikalizovaném sporu o reformy a o národnostní otázku, buď propadly sítem voleb, nebo snížily své zastoupení v parlamentu. Spor o reformy byl obdobou našeho sváru mezi ODS a ČSSD. Nebyl sice spojen se závěrečnými brutálními tahy typu »kauza Kubice«, přesto měl též zvýšenou gravitační sílu oproti minulým volbám. Jejím výsledkem na levici bylo, že do parlamentu neprošla Komunistická strana Slovenska, jejíž voliče strhla na sebe strana Směr-SD.

Na pravici zmizela liberální strana ANO, ale především Svobodné fórum. To se od SDKU oddělilo koncem roku 2003 a s touto stranou vedlo zápas o tutéž volební základnu. Předvolební výzkumy mu slibovaly vstup do Národní rady, ale celá řada dobře načasovaných vnitřních rozporů, včetně žaloby na vlastní stranu, jej těsně před volbami diskvalifikovalo.

TABULKA 3: Volební účast na Slovensku

údaje v procentech oprávněných voličů

 
1990
1992
1994
1998
1999
2001
2002
2004
2005
2006
Národní rada
95,39
84,20
75,65
84,24
-
-
70,06
-
-
54,67
prezidentské volby - 1. kolo
-
-
-
-
73,89
-
-
47,94
-
-
prezidentské volby - 2. kolo
-
-
-
-
75,45
-
-
43,50
-
-
kraje
-
-
-
-
-
26,02
-
-
18,02
-
kraje - 2. kolo volby župana
-
-
-
-
-
22,61
-
-
11,07
-
Evropský parlament
-
-
-
-
-
-
-
16,96
-
-

Poznámka: V letech 1990 a 1992 se jednalo o volby do Slovenské národní rady.

Pramen: Oskar Krejčí: Nová kniha o volbách Praha: Professional Publishing, 2006, s. 433 (doplněno).

Podařilo se vzkřísit SNS. Ta byla před volbami roku 2002 rozervána na dvě strany -- SNS a Pravou SNS --, které se věnovaly více sporům mezi sebou než propagaci programu. Do Národní rady se tehdy nedostala žádná z nich, v součtu ovšem získaly 7,0 % hlasů. O růstu významu národní tématiky svědčí fakt, že sloučená strana získala ještě o téměř pět procentních bodů více. SMK má sice relativně konstantní potenciál, přesto ale dokázala v nové situaci mírně navýšit svůj podíl hlasů, ovšem při absolutním poklesu získaných hlasů.

Polistopadové volby na Slovensku vždy ozvláštňovalo Hnutí za demokratické Slovensko charismatického Vladimíra Mečiara, dnes LS-HZDS. Zdá se, že přílišné lavírování nejvyššího představitele této strany, jeho neustálé »očišťování« vedení od nepohodlných druhů, ale i malá pravděpodobnost vstupu do vlády pod Mečiarovým vedením vedly k tomu, že charisma opadává. LS-HZDS nejen ztratila prvenství mezi stranami, které zaujala v minulých volbách, ale snížila svůj podíl a ztratila 358 tisíc hlasů. I když lze hovořit o tom, že lepší časy má tato strana za sebou, paradoxně může na tomto svém propadu vydělat. Přestává být obávanou stranou, což znamená, že při menším počtu mandátů se jí zvýšil koaliční potenciál -- není vyloučeno, že se dostane do vlády.

Nevýraznost ve vztahu k ústředním tématům poznamenala výsledek KDH. Tato strana má, jako naši lidovci, pevné voličské jádro. Jenže rozšířit vliv na další voliče vyžadovalo jednoznačněji se vyjádřit k reformám a národnostní tématice. Navíc se zdá, že chvályhodná snaha o kolektivní vedení je spojena s málo mediálními tvářemi představitelů této strany, což je v době vlády televize nad kampaní znát. Nyní musí KDH svést vnitřní zápas, zda dá přednost pravicové, nebo matematicky jednoduší koalici se stranou Směr-SD. Jestliže se KDH opětovně připojí ke Dzurindovi, podstoupí riziko, že potřetí jeho objetí již nepřežije.

Článek vyjde ve čtvrtek v týdeníku Ekonom

                 
Obsah vydání       20. 6. 2006
20. 6. 2006 BBC: Americká armáda mučila vězně v Iráku dál i po skandálu v Abu Ghraib
20. 6. 2006 Směr by byl. Hledá se cesta. Oskar  Krejčí
20. 6. 2006 ČR - Země, do které je opravdu komplikované se dostat: Jan  Drahokoupil
20. 6. 2006 Pražské výstaviště měl na starosti radní ODS Filip Dvořák Jiří  Paroubek
20. 6. 2006 Pohřbí ČSSD vládu, která ještě není? Miloš  Dokulil
20. 6. 2006 MPSV: Zaměstnavatelé mají ve vedrech povinnost poskytovat zaměstnancům nápoje
20. 6. 2006 Media Tenor : Třetí díl ságy - o tom, že bylo všechno jinak, než to bylo Štěpán  Kotrba
20. 6. 2006 Láska nezná hranic Darina  Martykánová
20. 6. 2006 Stává se národ pitomějším? Jan  Šlemenda
20. 6. 2006 Lékař: Souhlasím s ministrem Rathem
20. 6. 2006 Jsem tvůj vězeň Štěpán  Kotrba
19. 6. 2006 Několik argumentů pro "Velkou koalici" Vladimír  Vokál
19. 6. 2006 Komentář ke komentáři Alex  Koenigsmark
20. 6. 2006 Co se skrývá pod slupkou antikomunismu? Lubomír  Novotný
20. 6. 2006 Kuba a lidská práva
20. 6. 2006 Když dva dělají totéž Petr  Olšovec
19. 6. 2006 Farmaceutická společnost blokuje levný lék proti slepotě
19. 6. 2006 Stát ignoruje zákony, evropskou legislativu i práva svých občanů
19. 6. 2006 Komunismus -- dva aspekty Václav  Chyský
19. 6. 2006 V Británii se dostávají do otroctví ročně stovky dětí
19. 6. 2006 Lenost ducha Jindřich  Kalous
17. 6. 2006 Šamani, šamani Alex  Koenigsmark
16. 6. 2006 Zdeněk Šámal: Diletanti nejsme Filip  Rožánek
19. 6. 2006 O problému nemocnic Jiří  Kalous
16. 6. 2006 Je Marx stále ještě relevantní?
16. 6. 2006 Komunismus Petr  Wagner
5. 6. 2006 Témata Britských listů
12. 6. 2006 Hospodaření OSBL za květen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2006 Směr by byl. Hledá se cesta. Oskar  Krejčí
19. 6. 2006 Slovenské voľby: Vyvetranie od otravných trpaslíkov Lubomír  Sedláčik
15. 6. 2006 Ministraničky rozhadzujú ručičkami Lubomír  Sedláčik
12. 6. 2006 Podarí sa KDH to, čo sa nepodarilo ani T. G. Masarykovi? Jan  Dancer
29. 5. 2006 Dzurinda pred volbami: Strach pred Ficom Lubomír  Sedláčik
16. 5. 2006 Považujete teroristické útoky za reálnu bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko? Oskar  Krejčí, Mario Nicolini
8. 2. 2006 Výhrady politického svědomí Oskar  Krejčí
25. 1. 2006 Slovensko: Špinavé praktiky v zdravotníctve Braňo  Ondruš
21. 6. 2005 Malý Mikloš (Mikloško) opäť v Budapešti narástol Jan  Dancer
9. 6. 2005 Koniec jedného príbehu? Igor  Daniš
7. 6. 2005 Pod lampou na pravé poludnie Jan  Dancer
21. 6. 2004 Ochrana prírody podľa Ruska Mikuláš  Huba
21. 4. 2004 Zakladateľ štátu sa už nikdy nestane jeho prezidentom! Jan  Dancer
18. 4. 2004 Slovensko: Kto naozaj vyhral prezidentské voľby ? Lubomír  Sedláčik