5. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 1. 2006

"Na tu otázku umím odpovědět, ale jsem dost inteligentní na to, abych ji uměl položit?"

James Lee Byars

Historie vědy je plná objevů, které byly ve své době považovány za společensky, morálně či emocionálně nebezpečné. Nejtypičtějšími příklady jsou kopernikovská a darwinovská revoluce. O čem si myslíte, že je to v současnosti nejnebezpečnější myšlenka? Ne proto, že se předpokládá, že je falešná, ale protože je možné, že je pravdivá?

To je letošní otázka, s kterou se obrátil časopis Edge na 119 vědců z nejrůznějších zemí dnešního světa. Jejich odpovědi publikoval dne 1. ledna 2006.

Ve vzduchu je něco radikálně nového: nové způsoby, jak porozumět fyzikálním systémům, nové způsoby přemýšlení o přemýšlení, kteeré zpochybňují mnoho našich základních předpokladů. Realistická biologie mysli, pokrok v evoluční biologii, ve fyzice, v informační technologii, v genetice, v neurobiologii, ve psychologii, ve strojírenství, v chemii materiálů. Všechno jsou to klíčové otázky ohledně toho, co to znamená být člověkem, píše časopis The Edge a pokračuje: Z odpovědí 119 vědců vyplývá, že vzniká nová filozofie, založená na významu složitosti a evoluce. Velmi složité systémy - organizmy, mozky, biosféra, vesmír - nevznikly, protože by je někdo stvořil podle nějakého plánu - všechny se postupně vyvinuly.

Mezi největší nebezpečí, jimž čelí společnost, otázka, která vyvolá vážná etická a morální dilemata, patří rostoucí porozumění lidstva tomu, jak geny ovlivňují chování, shrnuje názory 119 vědců deník Guardian.

Sloupek

Anonym

Jsem stařec
Mám ranec
A v ranci housle k tanci
Neumím na housle hrát
Nohy nechtěj tancovat
Jsem stařec
Mám ranec
Co dál

z nepodepsaného e-mailu vybral Štefan Švec

5. 1. 2006

PARADOX:

Rád bych ještě upozornil na jednu, dle mého názoru, opravdu paradoxní skutečnost, píše Daniel Stirský: Pana Partyka jsem poznal ve 2. polovině 80. let. Pracovali jsme ve Výzkumném ústavu matematických strojů (známý VÚMS). On byl právníkem, já ekonomem. Petra P. bych si troufl označit za pětadvacetiprocentního disidenta. Chartu 77, pokud vím, nepodepsal, ale zcela indiferentní příslušník šedé zóny nebyl.

Od něj jsem získal k podpisu petici "Několik vět", spolu jsme - pokud si vzpomínám - navštívili první povolenou manifestaci ke Dni lidských práv na Škroupově náměstí 10. prosince 1988, Petr Partyk napsal dopis do Rudého práva, kde odsoudil policejní zásahy na Václavském náměstí, na výzvu Hlasu Ameriky poslal pohled uvězněné Daně Němcové (?), měl občasný přístup k samizdatovým Lidovkám...

5. 1. 2006
diskuze k článku Karla Dolejšího "Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí"

Slavný mistr světa v šachu Capablanca, ocitnuv se v partii se skupinou mladých šachistů v pěšcové koncovce se střelcem proti jezdci, byl sebevědomými mladíky vyzýván k uzavření remízy s tím, že taková pozice se přece nedá vyhrát. "Podívejte se do knih," odvětil prý Capablanca a po další hře donutil soupeře ke kapitulaci. Něco podobného by se chtělo vykřiknout i u některých příspěvků. Již dříve mne v tomto směru zaujal kupříkladu článek "O řízení podniku zaměstnanci" (BL z 6. 12. 2005), podle jehož autora způsob řízení podniků v socialismu odpovídá "v drtivé většině řízení firmy v kapitalismu".

5. 1. 2006

Co vede české novináře k vášnivé lásce pro dlouhé série genitivů?

Je to asi nezastavitelné. Dělají to kupodivu i nejzkušenější novináři. Skutečně jsem se pobavil, když jsem na stránkách týdeníku Respekt nalezl informaci:

Změnu designu tištěné verze týdeníku Respekt (podtrhl JČ) připravoval tým autorů: Filip Blažek (Designiq) (sic!), Michal Gregorini, Michal Hořava a Libor Kleček (Mowshe).

Ve čtvrtek dopoledne rozeslala Pavla Schauerová z Českého rozhlasu tiskovou zprávu s titulkem:

Nominace aktérů reality show Odhalení :)

A tak to jde pořád.

Ano, "zařízení vyřízení nařízení reality show Odhalení"...

Mohl by, prosím, někdo českým novinářům sdělit, že existují i jiné pády než genitiv a čeština má i slovesa!

5. 1. 2006

Sotva jsme přežili hektické období "nejkrásnějších svátků v roce" i Silvestra, budeme zase nuceni sledovat boj (jakoby nestačil ten kapitalistický, když už třídní je zakázán). V souvislosti s bojem předvolebním se nejen na hlavy politiků, ale i voličů snášejí ze všech stran přívlastky jako brutální, prolhaný, tvrdý, pohodlný, líný, nezakotvený (ten by mne obzvláště zajímal), nerozhodný, znechucený, ale též disciplinovaný ať již v kladném či záporném smyslu... Nic proti tomu (co, komu patří, si jistě dosadíte sami), mně však schází jeden, který dle mého (čistě subjektivního) názoru je mnohem výstižnější, ale důkazy na to nemám. Tím voličem, který není nějak oslovován, ani haněn, o němž se prostě nemluví, je volič naštvaný, volič, který se nutně musí cítit vyvržen mimo hru, volič, který nestojí o dobré rady, protože " ...dobrý rady jsou málo platný..."

Zuzana Paroubková v nemocnici v Motole --- foto: David Port,  MAFA
4. 1. 2006

ANALYZUJEME MEDIÁLNÍ MANIPULACI V MLADÉ FRONTĚ DNES

< Zuzana Paroubková v nemocnici v Motole --- foto: David Port, MAFA. Pod tuto fotografii připojil editor MFD či autorka článku popisek : "Slova Zuzany Paroubkové by ve skandinávských zemích vyvolala značné pobouření." Jak toto hodnocení souvisí s fotografií?

Zuzana Paroubková, manželka předsedy vlády ČR Jiřího Paroubka, nikdy neřekla, že "ženy do politiky nepatří", jak zní dnešní titulek Tématu dne v Mladé frontě Dnes, připraveného převážně Lenkou Petrášovou.

To tvrdí Lucie Orgoníková, tisková mluvčí premiéra, a dodává: V duelu Zuzana Paroubková versus Olga Sommerová, zveřejněný jako další materiál Lenky Petrášové v MFD, pod titulkem "Patří ženy k plotně, nebo do funkcí?" nebyla otištěna z nepochopitelných důvodů celá odpověď na první otázku Olgy Sommerové , která se premiérovy ženy ptala: "Říkáte, že ženy by se neměly snažit o vstup do politiky, protože je to věc mužů. Proč tedy podle vás na této planetě existují prezidentky, premiérky, ministryně?" Úplná a nezcenzurovaná odpověď manželky premiéra zní:

"Vážená paní Sommerová, nikdy jsem netvrdila, že by se ženy neměly snažit o vstup do politiky, když já osobně vidím pozici žen na jiném místě, i když větší zastoupení žen v politice by bylo jistě lepší z toho důvodu, že ženy dokáží mít jiné přístupy i řešení problému než muži"

Orgoníková to tvrdí v reakci na zveřejněný článek s odkazem na písemnou verzi odpovědí Paroubkové, která byla zaslána MFD, a kterou má redakce Britských listů k dispozici. Orgoníková namítá, že Zuzana Paroubková neřekla, že ženy do politiky nepatří. Nebylo to podle ní zmíněno ani v pořadu Před půlnocí na ČT24 dne 23. prosince. Mladá fronta namísto úplné odpovědi Paroubkové zveřejnila pouze toto:

Paroubková: Vážená paní Sommerová, netvrdím, že by se ženy neměly snažit o vstup do politiky, ale já osobně vidím pozici žen jinde.

Komu slouží tato manipulace?

5. 1. 2006

Co dodat k manipulaci v MFD

Ideovou část názorů paní Paroubkové se snažila Mladá fronta zmanipulovat tím, že tyto části neodůvodněně zredukovala a z osobní výpovědi udělal list politickou výzvu.

Když jsem včera ráno jel metrem, kdosi vedle si četl Mladou frontu, tak na titulní straně úplně blikal palcový titulek "Paroubková: Ženy do politiky nepatří". To mě opravdu zaujalo. Chtěl jsem si přečíst, jakým způsobem má tento titulek Mladá fronta podložený. Myslím totiž, že tohle by žádná soudná manželka premiéra v mediálním rozhovoru neřekla, leda, že by nevěděla, že je manžel premiérem. Už jen z tohohle podezřívavého důvodu se mi to zdálo jako hloupost.

Nicméně jsem na palcový titulek Mladé fronty zapomněl a jak jej mají podložen jsem si nepřečetl. Až večer, když jsem otevřel Britské listy, se na mě šklebí palcový titulek z Mladé fronty, tentokrát už s pokusem o analýzu a hlavně s původní verzí rozhovoru. Taková náhoda...:)

5. 1. 2006

Matematikova glosa

Pavel Urban tvrdí:

"Demokraticky perzekvovaní" se v nových poměrech uchytili většinou velmi dobře. ... Ti, kteří museli z politických důvodů opustit svá povolání za komunistů, ... srovnatelné nebo jen trochu slušné zaměstnání většinou nesehnali.

Takovému tvrzení bez důkazů se říká dojmologie.

5. 1. 2006

Česká televize:

tisková zpráva České televize

Nový cyklus pořadů O češtině uvede Česká televize od 5. ledna vždy ve čtvrtek na ČT2 po 17. hodině.

5. 1. 2006

Izraelský premiér Ariel Šaron nyní utrpěl "vážnou" mrtvici a je v jedné jeruzalémské nemocnici v bezvědomí, uvádějí úřady. Podle lékařů utrpěl "obrovské krvácení do mozku". Dolní část jeho těla byla paralyzována. Šaronovy pravomoci byly předány jeho zástupci Ehudu Olmertovi.

18. prosince utrpěl Šaron malou mrtvici, kterou prý možná způsobil trombus způsobený trhlinou v jeho srdci. Ve čtvrtek se měl vrátit do nemocnice na srdeční operaci, která měla trhlinu odstranit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 1. 2006

Katolické noviny autora požádaly o článek Mládeže a naděje. Editor však udělal do článku takové zásahy, že autor odmítl článek publikovat. Nabídl jej v původní podobě Britským listům.

Téma "naděje budoucnosti" není zdaleka tak jednoznačné, jak se jeví na první pohled. Přinejmenším je třeba položit a zodpovědět dvě otázky. První zní naděje pro koho? Druhou otázkou je naděje vůči čemu? Mládež v podobě Hitlerjugend byla nadějí pro Hitlera, budovatelská generace mládeže byla nadějí socialismu padesátých let, mládež šedesátých let byla nadějí pro socialismus s lidskou tváří, mládež listopadového převratu je nadějí neoliberálního kapitalismu, mládež na milionových shromážděních s Janem Pavlem II. je nadějí katolické církve.

5. 1. 2006

Nejméně dvě osoby z východního Turecka onemocněly ptačí chřipkou, konstatovalo ve středu turecké ministerstvo zdravotnictví. Čtrnáctiletý chlapec, který zemřel o víkendu, měl ptačí chřipku. Nakažena ptačí chřipkou je i jeho sestra, která leží vážně nemocna v nemocnici. Třetí sourozenec má také příznaky ptačí chřipky.

Všichni žili s rodinou na slepičí farmě v měztě Dogubayezit, nedaleko hranice s Íránem. Slepice měli i doma a jedli je.

Dosud byli nakaženi ptačí chřipkou, případně na ni zemřeli jen lidé, kteří žijí ve styku s ptactvem či drůbeží, ale zdravotníci se obávají, že by virus mohl zmutovat a začít se šířit mezi lidmi stejně lehce a rychle jako normální chřipka.

Podrobnosti v angličtině ZDE

3. 1. 2006

Petra Partyka odsoudil soudce Šídlo do vězení na 75 dnů za to, že údajně publikoval na internetu urážlivé výroky. Šlo o to, že Partyk na internetové stránky jednoho pražského komunálního úřadu skutečně napsal stížnost a anonymové tam pak pod jeho jménem k tomu v dalších příspěvcích připojili na adresu pracovníka komunálního úřadu nadávky. Přestože nebylo prokázáno, že tyto nadávky publikoval Petr Partyk, soudce Šídlo ho odsoudil nakonec do vězení, kam byl odveden před Vánoci.

Posílání dopisů nevinně odsouzeným je zavedená praxe mezinárodní organizace Amnesty International. Vede své členy, aby posílali vězňům svědomí v nejrůznějších diktaturách do vězení pozdravy a výrazy povzbuzení. Velmi to funguje, dostane-li vězeň stovky či tisíce mezinárodních dopisů. Napište, prosím, panu Partykovi i vy!

Benny Rees pokračuje:

Jinak jsem Petru Partykovi objednal do vězení nějaký denní tisk, což mu (kromě svobody) nejvíce chybí. Budete-li mu chtít napsat pár slov, jeho adresa je:


Petr Partyk
12.5.1955
P.P. 1
Věznice Všehrdy
Chomutov
430 01
Czech Republic

více zde: http://www.sweb.cz/petr.partyk

Může dostávat poštu bez omezení - maximum A4 obálka, do 1 kg hmotnosti. Poštu mu samozřejmě kontrolují.

25. února půjde domů - je ovšem skandální, že k tomu v ČR vůbec mohlo dojít. Nevíme, co ho poté bude čekat, jestli dostane vyhazov z práce.

Leoš Zimmerman dodává: Dostal jsem od Petra dopis, kde píše, že v dopisech smí být pouze papíry. Kafe a diasušenky mu zatím tolerovali ale patrně mu bylo naznačeno, že brzy ztratí trpělivost...

PŘÍPAD PETRA PARTYKA - TÉMA BL

4. 1. 2006

Postskriptum k pětatřicátnické diskusi

"Novou střední třídu tak například nespojuje jednotná doktrína individualismu, nýbrž typický způsob, jak individualismus intuitivně chápou a prakticky realizují. Jde tedy spíše o jakési sdílené "kolektivní nevědomí" reprezentované v kulturních formách, jež ovšem nestmelují aktéry na výslovném třídním základě."

Radim Marada: Kultura protestu a politizace každodennosti. CDK, Brno 2003

Jsem pětatřicátníkem.  Přesto se necítím být primárním cílem hořekování pana Víta nad mou údajně ztracenou generací, stejně jako jsem se v minulosti nepovažoval za terč podobných výpadů Milana Valacha proti "Husákovým dětem". Teď se navíc v první fázi Vítovi postavili zejména ti, kdo cítí potřebu hájit vypjatý individualismus. K oné skupině jsem se rozhodně přiřadit nechtěl, proto reaguji až nyní. Následující poznámky se budou nejprve týkat Bímovy teze o dnešní "svobodě volby", poté oprávněnosti Vítovy a Valachovy "generační" interpretace individualismu hraničícího s asociálním chováním,  dále otázky, zda a nakolik lze tento jev označit jako typicky postkomunistický nebo dokonce český, a nakonec nadějí obou autorů na překonání tohoto individualismu, které jsou  spojovány s generací následující.

4. 1. 2006

část II.

Francouzská politická scéna nikdy ženami příliš nehýřila. Společnost, která si tolik zakládá na svém glamour, mezi své politické elity vybírala ženy jenom zřídka, výjimky vždy spíše potvrzovaly pravidlo. Otců národa bylo vždy dosti (Pétain, De Gaulle, Mitterrand), žen, nebo chcete-li Matek národa, pomálu. Na jednu z nich aspirovala pouze ta, která dodnes zůstává v mediálním Pantheonu jakousi živou inkarnací svaté Marie. Ponechávám na úvaze čtenářů, zda se to týká i jejich činů...

5. 1. 2006

Spor o interrupce -- jedna z nejintenzivnějších a nejkontroverznějších politických diskusí v západoevropské civilizaci. Pojem "politický" používám proto, že jen málokdy se jedná pouze o osobní, niterný názor na interrupce. Jde o problematiku, ve které nejsou povoleny umírněné postoje. Stanoviska jsou naopak ostře polarizována do dvou soupeřících skupin: hnutí pro svobodnou volbu (pro-choice) a hnutí pro život (pro-life). Spor o umělé přerušení těhotenství se rozhořel také v ČR, i když v menší míře, než ve své kolébce -- USA. I tady jsou aktivní zastánci svobodné volby v otázce interrupcí a také jejich odpůrci. V následujícím příspěvku si přečtete, o co vlastně jde českému hnutí pro život. A proč se této problematice věnujeme tak obsáhle? Pouze o interrupce totiž jde jen zdánlivě. Na hnutí pro život je vázán celý konzervativně-katolický světonázor -- od odsuzování homosexuálů až po striktní pohledy na to, kdo je správným člověk se vším, co se k tomu váže.

5. 1. 2006

Česká republika je zemí s dlouholetou tradicí legálního provádění umělého přerušení těhotenství. Mimo jiné i proto česká veřejnost považuje za "přirozené", že má žena právo rozhodnout se, zda porodit chce nebo ne.

4. 1. 2006

Před vánočními svátky mi volalo pár ukrajinských občanů, kteří u nás žijí již několik let. Všichni se ptali, jakže to vlastně je s tou novelou cizineckého zákona, která jim má přinést úlevu v tom, že na možnost požádat o udělení trvalého pobytu budou moci čekat jen pět namísto dosavadních deseti let. S ulehčením přijímali vysvětlení, že poslanecká sněmovna projednávala novely dvě; zatímco první, která akceptovala právo EU v oblasti slučování rodin již byla přijata, druhá je v druhém čtení.

V kratší verzi vyšlo ve středu v Lidových novinách

5. 1. 2006

Chtěla bych se zastat Igora Chauna. Nejsem věřící, Boha si vůbec neumím představit a upřímně řečeno ani nechci. V dětství jsem stejně jako Alice Valkarová chodila na náboženství, ale zřejmě jsem neměla štěstí na faráře. Byla jsem dítě, s nímž šili všichni čerti, v očích mi seděly plamínky, které rozčilovaly některé dospělé, sotva se na mě podívali. Pan farář mne neustále nutil ctít otce svého a matku svou, jejichž řemen a vařečka coby výchovný prostředek ve mně žádnou úctu nevzbuzovaly, proto jsem jako dítě vůbec nechápala, co to po mě vlastně farář chce. Přesvědčoval mne, že klečením a modlitbou se očistím, že pokání mi pomůže. Nepomohlo a čistší jsem si nikdy nepřipadala. Bibli jsem četla několikrát a mám ji dnes doma, ale jako ztělesněné dobro mi nikdy nepřipadala. Spíše naopak. Boha bych ráda mít nemohla.

Přesto cítím, o čem pan Chaun mluví.

5. 1. 2006

Také reaguji na článek Igora Chauna. Jak zajímavé, fascinující a nevděčné - věřit v Boha v nejateističtější zemi na světě. Aspoň podle některých průzkumů je Česká republika bezvěrecká natolik, že to ve světě nemá obdoby. Už to samo o sobě je nesmírně zajímavý empirický fakt. Záleží však, z jakého úhlu budeme na víru v Česku pohlížet.

5. 1. 2006

Se zájmem jsem si přečetl článek pana Chauna o jeho víře v Boha i následující reakce. Zejména mě zaujala polemika pana Víta. Už dlouho mě mrzí jedno velké nedorozumění, které v české společnosti panuje: křesťanství a víra jsou spojovány s pravicovými a tzv. konzervativními politickými postoji.

Jako křesťana mě velmi mrzí, když se na zastánce mé víry na veřejnosti pasují lidé jako je pan Chaun, kterého jinak znám jako režiséra neoliberálních agitek typu Léčba Klausem a autora záštiplných výroků na adresu "bolševiků". Jak to, že nikomu nepřipadá divné, že např. politici KDU-ČSL mohou jedním dechem volat po zpřísnění trestní represe a po pronásledování lidí s odlišnými názory (např. komunistů) a zároveň se demonstrativně oddávat okázalé zbožnosti (viz pan Kalousek na bohoslužbě v ČT minulou neděli)? Zjevně není křesťan jako křesťan, míní čtenář David Masopust.

5. 1. 2006

Zajímalo by mě, čím to je, že je Česká republika zemí s percentuálně nejvyšším počtem bezvěrců (jak to tvrdí statistiky). Dokonce ani v Rusku, kde byla víra v Boha po celá desetiletí zcela potlačována a navíc církev spolupracovala (na rozdíl od Polska) se státem, na tom nejsou s počtem věřících tak bídně jako v ČR!

Nedá se to vysvětlit násilnou rekatolizací v minulosti, která vedla k tomu,že ti silně a nekompromisně věřící byli perzekuováni, pokud zůstali, a mnozí z nich tedy emigrovali? Na to se ptá čtenářka Alice Valkarová.

5. 1. 2006

Blesk pro lidové mudrlanty

Ten pan Vít, to je takový rozumbrada :-) . Píše samé nesmysly... Víte, příklad: když někdo mluví v souvislosti s Francouzskou revolucí o pádu papežské moci (který se datuje od dob Filipa IV. a pak především od dob reformace a nástupu Anglie, pak s příchodem osvícenství a josefínství... ale s Francouzkou revoluci nemá nic společného, snad jedině s Napoleonem, který ale už revoluci není), pak o sobě říká všechno :-) . Je jen zvláštní, že mu ty články publikujete... děláte si tím podle mne u lidí, kteří daným problémům rozumí, velmi špatnou pověst. Vítovy Blisty jsou něco jako Blesk pro lidové mudrlanty :-) .

3. 1. 2006

K pořadu Bez obalu

Při rozhodnutí zrušit Šímův a Čermákův pravidelný pořad Bez obalu odkázalo oficiální vysvětlení České televize na statistickou analýzu ostravské pobočky firmy Media Tenor, která v něm shledala vážné nedostatky.

Mezinárodní instituce Media Tenor se pyšní svou údajně vědeckou, objektivní metodologií. Zkoumaný mediální materiál je statisticky rozčleňován na drobné prvky a k nim jsou přidávány kvalitativní indexy. Tříšť indexovaného materiálu je pak statisticky hodnocena.

Vyšlo v úterý v Lidových novinách ZDE

30. 12. 2005

Mimořádné Vánoce:

Neskutečně magické jazzové variace na Johanna Sebastiana Bacha jsou např. v pořadu 34.

Na začátku pořadu 15 hraje Bachovu varhanní Toccatu a fugu d moll BWV 565 varhaník Wayne Marshall způsobem, jak jsem to dosud nikdy neslyšel. Ta hudba pod jeho prsty doslova ožívá.

Kolem druhé hodiny a třicáté sedmé minuty pořadu 45 zápolí v dramatické kantátě "Herr Gott, dich loben alle wir" tenor v boji svatého Michala s ďáblem s třemi trumpetami a tympány. Slyšeli jste někdy něco takového?

Dokončil jsem nahrávání z internetu - pro osobní potřebu - všech dvaasedmdesáti dvou až tříhodinových (po půlnoci sedmihodinových) pořadů, v nichž se od pátku 16. 12. do neděle 25. 12. rozhlasová stanice BBC Radio 3 vysílala ve více než 210 hodinách kompletní dílo Johanna Sebastiana Bacha. Uvědomuji si, že normálním poslechem rozhlasu, kdy si posluchač tu a tam na chvíli pustil pokračující bachovský maraton, člověku vůbec nedojde monumentalita a výjimečnost tohoto projektu. Pouze systematičtější sledování mnoha hodin těchto pořadů v klauzuře vede k uvědomění, jak vynikající a mimořádný byl tento rozhlasový projekt - dokonalá realizace principu veřejnoprávnosti. Byla to nesmírně intenzivní, desetidenní seance, zpřístupněním všech pořadů na internetu prodloužená i po vysílání, kterou ve vytržení sdíleli lidé z celého světa.

3. 1. 2006

VĚŽ ZE SLONOVINY V.

Zápisky od života odtrženého spisovatele

1. Na jednu stranu je to jednoduché. Zpitomělá pravice je fašismus, zpitomělá levice je komunismus. Jenže... Původní italský fašism nebyl úplně totéž co hitlerovský nacism. To, čemu se dnes většinou říká komunismus (poznámka: dojalo mě, jak jeden k kandidátů na ústavního soudce v senátu na otázku po komunismu řekl po masarykovsku, že komunism je krásná idea, sen, ale nerealizovatelná a vzdělaní osli ho proto soudcem neučinili) nemá se samou myšlenkou komunismu vůbec nic společného, podobně jako s Marxem samotným, stalinism a leninism jsou svým důrazem na funkci státu přece pravý opak... Komunism snový, o kterém ten soudce hovořil, je utopie o prostém světě, kde všichni pracují rádi a konzumují jen to, co opravdu potřebují. Mám dojem, že realizovatelný je opravdu jen na malém, tichomořském ostrůvku, kde nepotřebujeme kromě zdraví už nic a těch lidí tam nesmí být víc, než dva, muž a žena.

Všechno, co je hodně jednoduché, je také zpitomělé, až na dětskou káču.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

2. 1. 2006

V prosinci 2005 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 34 359.00 Kč. Příjem z reklamy byl 1200 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 981.24 USD. Přispěl jen zlomek z celkového počtu více než devět tisíc čtenářů denně, děkujeme. Apelujeme i na ostatní, aby nám třeba i malým, pravidelným finančním příspěvkem pomohli rozšiřovat a profesionalizovat práci časopisu ve veřejném zájmu, kterou děláme zadarmo. Vybranou částkou financujeme postupné dopracování našeho redakčního systému a odstranění četných nefunkčností, financování systematické novinářské práce to však zatím neumožňuje. Právě pro nedostatek financí jsme dosud nebyli schopni zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
28. 12. 2005 Pane Pehe, novinářovou povinností není stranickost, ale mravnost Jiří  Jírovec
28. 12. 2005 Jak se bránit proti Českým aeroliním a jiné byrokracii Jiří  Jírovec
28. 12. 2005 Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? Jan  Bím
28. 12. 2005 Masová mediální kultura je mrtvá...?   
28. 12. 2005 Turci se nenaučili popírat genocidu v minulosti tak dobře jako Britové   
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
27. 12. 2005 Američtí konzervativci: Proč nám Evropané nerozumějí a jak to napravit?   
27. 12. 2005 2006 - pátrejte více po vlastní identitě Bohumil  Kartous
25. 12. 2005 Láska ve věku neurologie   
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic

Igor Chaun: "Proč věřit v Boha?" - názory a reakce RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Nedovolme pravici unést Boha   
5. 1. 2006 Josef Vít je rozumbrada a v článcích má věcné chyby Boris  Cvek
5. 1. 2006 Víra v Boha v nejateističtější zemi na světě - přijde nový Bůh? Jiří  Mašek
5. 1. 2006 Chtěla bych se zastat Igora Chauna Věra  Říhová
4. 1. 2006 Schopnost věřit je genetická záležitost   
4. 1. 2006 Vadí mi, že nám Igor Chaun vnucuje víru   
4. 1. 2006 Proč věřit v Boha -- opravdu, proč? Josef  Vít
3. 1. 2006 644 milionů Filip  Sklenář
3. 1. 2006 Proč věřit v Boha? Igor  Chaun

Mají pětatřicátníci v Česku dnes zhoubný vliv? RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
2. 1. 2006 Pětatřicátníci, hoši jako květ, na vás bylo vždycky radost pohledět.... Josef  Vít
2. 1. 2006 Vadí, nevadí Luděk  Rozehnal
31. 12. 2005 Jak to bylo s tím západním rájem? František  Hájek
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček
30. 12. 2005 Flexibilita potřetí Jan  Holík
30. 12. 2005 Pohled (post)Husákova dítěte Lubomír  Novotný
30. 12. 2005 Ještě jednou pětatřicátníci Josef  Vít
30. 12. 2005 Opět jen střet generací Josef  Provazník
30. 12. 2005 Generace, argumenty a analýzy Martin  Brezina

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 12. 2005 Ankara a svoboda projevu:počet obviněných narůstá Simone  Radačičová
27. 12. 2005 Svoboda projevu v Evropě: Musí to být buď všechno, nebo to není nic   
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
20. 12. 2005 Trestní stíhání za pomluvu je potřebný paragraf   
19. 12. 2005 Zahájeno trestní stíhání proti Stanislavu Pencovi   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
28. 11. 2005 Stane se David Irving mučedníkem za svobodu projevu?   

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 Od roku 2006 budou v Británii zaznamenávány všechny jízdy automobilem   
23. 12. 2005 Nástup Velkého bratra v ČR a v EU   
17. 10. 2005 Odpor v EU proti orwellovské směrnici   
6. 10. 2005 Šikana zaměstnaců, kteří pracují s počítačem, šikana novinářů a protiteroristická hloupost Štěpán  Kotrba
9. 9. 2005 Plán archivovat telekomunikační data v EU odmítnut   
8. 9. 2005 Británie znovu požaduje archivaci informací o emailech a telefonních rozhovorech   
8. 9. 2005 Schraňování údajů o telekomunikačním provozu občanů EU není řešení!   
11. 7. 2005 Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích   
10. 6. 2002 Evropská unie chce číst všechny emaily a analyzovat všechny telefonní výpisy   

Kriminalizace fanoušků a Harry Potter RSS 2.0      Historie >
20. 12. 2005 Policie vyšetřuje neoficiální překladatele Harryho Pottera i nadále jako zločince Štěpán  Kotrba
17. 12. 2005 Harry Potter na netu: Jan Rychetský v Právu zbytečně kriminalizuje děti Štěpán  Kotrba
28. 7. 2005 Harry Potter a Mýtus věčného návratu Dominik  Lukeš
27. 7. 2005 Neoficiální překlad Harryho Pottera do češtiny už je na světě Štěpán  Kotrba
15. 9. 2004 Literatura se stala terčem mediální manipulace Petr  Bílek
30. 6. 2003 Nový Harry Potter -- postava plná angstu Hannah  Čulík
30. 6. 2003 The angst-filled Harry Potter Hannah  Čulík
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
19. 6. 2003 Rowlingová žaluje americký deník   
18. 12. 2002 O čo prišiel Harry Potter Eva  Michalková

Demokratická revoluce? Utajená historie devadesátých let RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Rozdíl je jen domněnkou, je třeba jej prokázat Miroslav  Prokeš
4. 1. 2006 Udělejte to profesionálně   
4. 1. 2006 V této demokracii smějí užívat svobody jen ti, co souhlasí   
4. 1. 2006 Vinu nesou ti, kdo narcistický habitus vytvářejí Karel  Dolejší
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
2. 1. 2006 Pár sametových příběhů Štěpán  Kotrba
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
2. 1. 2006 Taktéž jsem se stal terčem diskriminace a "obětním beránkem" zvůle zákonodárců Miloslav  Veselák
31. 12. 2005 Autoři by se měli vyhýbat všeobecným neadresným útokům   
31. 12. 2005 Zmačkané obaly Tomáš  Krček

Ptačí chřipka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 V Turecku onemocněli lidé ptačí chřipkou   
1. 12. 2005 Epidemie moru z roku 1665 versus epidemie hlouposti z roku 2005 Aleš  Uhlíř
1. 12. 2005 O hromadných hrobech   
1. 12. 2005 Rozumný požadavek slovenské hygieničky   
5. 11. 2005 Jak to vypadá při chřipkové pandemii   
4. 11. 2005 Někteří jsme si stále rovnější? Zbyněk  Šebor
4. 11. 2005 Chřipka Petr  Wagner
24. 10. 2005 Papoušek, dovezený do Británie "byl nakažen smrtelnou ptačí chřipkou"   
21. 10. 2005 Voliéra trapnosti a trusu Václav  Dušek
17. 10. 2005 Ptačí chřipka a paní Müllerová Lubomír  Brožek

Tak trochu jiná reality show Odhalení RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2006 Odhalení: budou v dnešních hlavních zprávách BBC World Štěpán  Kotrba
13. 12. 2005 Reality show Odhalení: Paroubek se setkal s Richardem Štěpán  Kotrba
1. 12. 2005 Stále stejná, režimem povolená a regulovaná hra Michal  Vimmer
15. 11. 2005 Reality show Odhalení: víkend aneb dámská rvačka o sex Štěpán  Kotrba
12. 11. 2005 Reality show Odhalení: začíná soutěž ne o deset, ne o jedenáct, ale o rovných dvanáct melounů Štěpán  Kotrba
11. 11. 2005 Reality show Odhalení: samci bez koulí vřeští, samci s koulema jsou v klidu Štěpán  Kotrba
10. 11. 2005 Reality show Odhalení: Mojo, vidí tě celá Amerika! Štěpán  Kotrba
9. 11. 2005 Reality show Odhalení: druhý den aneb jak je dobré míti dvě ženy Štěpán  Kotrba
8. 11. 2005 Gorily: nikdy jsme nepředstíraly, že nejsme nahé Karel  Moudrý
8. 11. 2005 Reality show Odhalení: premiéra na ČT 24 na pozadí bojující Francie Štěpán  Kotrba

10 let v českých médiích RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2005 Marketing a média - ztracené iluze Daniel  Köppl
13. 10. 2005 Komu patří informace na internetu? Milan  Stibral
12. 10. 2005 Etika a česká média - mezi lepším a horším Václav  Moravec
11. 10. 2005 Čí je vlastně svoboda projevu? Novinářů, nebo vydavatelů? Jan  Jirák
10. 10. 2005 "Máme pitomější politiky, nebo novináře?" Miloš  Čermák

Czech Politics: Jan Čulík's comment in Czech Business Weekly RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
14. 12. 2005 In reality TV, echoes of the plebeian past Jan  Čulík
15. 11. 2005 Racism emerges as French suburbs burn Jan  Čulík
24. 10. 2005 Now is the time for agents provocateurs Jan  Čulík
3. 10. 2005 Czech judiciary seen as corrupt from abroad Jan  Čulík
12. 9. 2005 No justification for soaring oil prices Jan  Čulík
22. 8. 2005 Mapping the limits of democracy Jan  Čulík
1. 8. 2005 Media must not give to stereotypes Jan  Čulík
18. 7. 2005 Media mistakes may just be growing pains Jan  Čulík
20. 6. 2005 The unexamined life is not worth watching Jan  Čulík

DIY, tekno a CzechTek RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2005 Vyjadřuji hlubokou nespokojenost s tím, jak vyšetřujete zásah policistů na CzechTeku 2005   
8. 12. 2005 Jsme nespokojeni s tím, jak se vyšetřuje Czechtek 2005!   
14. 11. 2005 Motejl: "Při Czechteku 2005 pochybila policie i účastníci" Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005 CzechTek 2005 v komentářích českého tisku   
16. 9. 2005 Ti, jimž jde o lidská práva, by se měli o bezprávný policejní zásah proti Czechteku zajímat Jan  Rovenský
12. 9. 2005 EuroTek aneb od teknohudby k technokracii? Petr  Schnur
9. 9. 2005 CzechTek v rovině zneužití práva Miroslav  Polreich
8. 9. 2005 Odpůrci zásahu: Vláda chybně interpretuje zásah policie na Tachovsku   
1. 9. 2005 CzechTek po americku Thomas  Franke
1. 9. 2005 Hudbou proti nesvobodě - "Nechceme policejní stát"   

Co je podstatou uměleckého díla RSS 2.0      Historie >
14. 11. 2005 Devadesáté páté výročí úmrtí L. N. Tolstého Jiří  Nezval
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý
7. 9. 2005 Tunel umění Alex  Koenigsmark
5. 9. 2005 Systém státních dotací je bojem o moc Jan  Samohýl
5. 9. 2005 Vysvětlovat prospěch z umění je jako vysvětlovat zamilovanost Jiří  Holý
5. 9. 2005 Umění je tyranií, překrucuje skutečnost a chová se k ní jako k děvce Jan  Paul
5. 9. 2005 Státní dotace jsou pro umění zhoubné Boris  Cvek
5. 9. 2005 Má stát dotovat umění?   

Báseň pro tento den RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 * * *   
4. 1. 2006 Když tři dny vítr vál Zbyněk  Hejda
30. 12. 2005 V konečcích prstů Zbyněk  Hejda
29. 12. 2005 * * * Jan  Pavel
28. 12. 2005 Příběh Fráňa  Šrámek
27. 12. 2005 A noc se zachvěla Štěpán  Kotrba
22. 12. 2005 VI Milan  Nápravník
21. 12. 2005 Čtyřverší Martin  Pokorný
20. 12. 2005 Kukačka Štěpán  Kotrba
15. 12. 2005 Sestry Ladislav  Novák

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2006 Konec jednoho snu Josef  Vít
28. 11. 2005 Ropný zlom: dojdeme k rozumným závěrům? Jindřich  Kalous
24. 11. 2005 Ropný zlom: nejperspektivnější je jaderná energie   
23. 11. 2005 Ropný zlom: Nebezpečné omyly Jindřicha Kalouse Jiří  Vačkář
22. 11. 2005 Ropný zlom: co dělat v České republice Jindřich  Kalous
14. 11. 2005 Ropný zlom a Švédsko Jindřich  Kalous
7. 11. 2005 Krutá zima Jindřich  Kalous
2. 11. 2005 Quo vadis, Evropo Oskar  Krejčí
26. 10. 2005 Středoasijská šachovnice Oskar  Krejčí
24. 10. 2005 Evropská komise o ropném zlomu   

Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005   
24. 12. 2005 Česká sekce BBC přece jen končí...   
30. 11. 2005 Vděčnost, taková všednost... Štěpán  Kotrba
16. 11. 2005 Zvyšte si sebevědomí pravidelnými finančními příspěvky pro Britské listy   
22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   

Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Petra Partyka - kupodivu - za komunismu nezavřeli, to až teď!   
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
21. 12. 2005 Jak je tomu s verbálními trestnými činy Jaroslav  Štemberk
16. 12. 2005 Soudce: Co je to Seznam.cz? Můžete mi říct, kdo na něm je?   
14. 12. 2005 Nevinný člověk, jehož soudce Šídlo odsoudil do vězení za neprokázanou blbost Jan  Čulík
14. 12. 2005 Svoboda je nedělitelná? Máme se za co stydět? Jan  Čulík
13. 12. 2005 Petr Partyk uvězněn   
21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř

Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
23. 12. 2005 "ODS se opět uchýlila k účelovému lhaní" Jiří  Paroubek
28. 11. 2005 Překvapení pana Topolánka Josef  Vít
27. 11. 2005 Mirek Topolánek: "Všem potřebným, nezaměstnaným a nemocným dokážeme, že skutečná solidarita má konzervativní, nikoli socialistické základy." Mirek  Topolánek
16. 11. 2005 Vede ODS kampaň pomocí anonymního spamu? Bohumil  Kartous
16. 11. 2005 Proč ODS chybí jeden hejtman a jak se v ní bojuje o funkce? Milan  Hamerský
19. 9. 2005 Zahradilova Modrá šance: možná budoucí zahraniční politika ČR Jiří  Staněk
25. 7. 2005 Klausovo Národní souručenství Štěpán  Kotrba
22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek

Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Jak se americká ropná společnost snaží zabránit, aby Evropa plnila smlouvu z Kjóta   
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
21. 9. 2005 Firmy chtějí jednat proti globálnímu oteplování, brání jim v tom vlády   
11. 8. 2005 Globální oteplování se přiblížilo bodu nevratnosti   
8. 7. 2005 Pitný režim duše Bohumil  Kartous
4. 7. 2005 Sladké mámení alternativ Milan  Černý
1. 7. 2005 Blair se prý připravuje na rozkol s Georgem Bushem   
30. 6. 2005 Alternativní zdroje energie jsou nerealistické   
23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   

Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2005 Moc nočních můr v internetovém archivu   
13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová

17. listopad RSS 2.0      Historie >
23. 11. 2005 S Jožínem z bažin proti komunismu Karel  Moudrý
18. 11. 2005 Co nám přinesl listopad 1989? Boris  Cvek
17. 11. 2005 16. listopad + 1 gól = 17.listopad Karel  Moudrý
15. 11. 2005 Ztracená generace Ladislav  Žák
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   

Český film RSS 2.0      Historie >
13. 12. 2005 Maria Procházková, Oldřich Kaiser a Žralok v hlavě Jan  Čulík
21. 11. 2005 Filosofický horor o kultuře Martin  Ondreját
7. 11. 2005 Sú Hrubeš a Mareš filmom do dažďa? Juraj  Korpa
27. 10. 2005 Hrubeš a Mareš jsou naši souputníci Tomáš  Koloc
10. 10. 2005 Štěstí: Ta schematičnost opravdu skřípe Tomáš  Koloc
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
26. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy dostalo cenu v San Sebastian   
15. 9. 2005 Štěstí Bohdana Slámy   
9. 8. 2005 Co se právě hraje v Athénách pod Akropolí? Jan  Čulík
1. 8. 2005 S Břetislavem Rychlíkem o jeho tvorbě a o České televizi Jan  Čulík

Rasismus RSS 2.0      Historie >
30. 12. 2005 "Neuvěřitelný hnůj" na serveru novinky.cz   
30. 12. 2005 Lidská povaha a diskuse na internetových serverech Aleš  Uhlíř
27. 12. 2005 Novinky.cz: "Chtěl bych mít od cikánské krve špičky bot"   
15. 12. 2005 Primitivní rasismus v časopise Mladá fronta Plus Jan  Čulík
13. 11. 2005 Rasismus v České televizi   
7. 11. 2005 Čekání na romskou Hirsi Ali Pavel  Pečínka
7. 11. 2005 Francouzští vzbouřenci: "Přestaňte nám tykat!"   
19. 9. 2005 Obecná pojmenování mají informační hodnotu Marian  Kechlibar
19. 9. 2005 Nábožensky nekorektní postoj Tomáš  Koloc
19. 9. 2005 Několik otázek k problému zahnívajícího rasismu Ondřej  Fér

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2006 Nový týdeník o češtině   
30. 12. 2005 Ohlédnutí za Johannem Sebastianem Bachem v BBC Jan  Čulík
28. 12. 2005 Pane Pehe, novinářovou povinností není stranickost, ale mravnost Jiří  Jírovec
21. 12. 2005 Zaveďte TV okruh "ČT Rodina" - bez televizního násilí Tomáš  Franke
21. 12. 2005 Dürenmatt v BBC   
21. 12. 2005 Fištejn ví pozitivně, že CIA nikoho nemučí! Jan  Čulík
20. 12. 2005 Čermákova vyváženost bez obalu a rakouský tiskový zákon Štěpán  Kotrba
16. 12. 2005 Kompletní Johann Sebastian v rozhlase   
14. 12. 2005 Televize BBC: "Spojenci na lavici obžalovaných"   
1. 12. 2005 Bude arabská televize BBC vnímána jako nezávislá?   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 12. 2005 Deset let pražského školství mezi Ábelem a Kainem Ivo V. Fencl
8. 12. 2005 Tiché dohody a špatné hody Václav  Dušek
11. 11. 2005 Škola a jazyky   
10. 11. 2005 Jak se vyučují jazyky na české střední škole   
10. 11. 2005 Výuka cizích jazyků Josef  Vít
9. 11. 2005 Pozor! Hrozí omezení samosprávy akademických obcí   
1. 11. 2005 České univerzity již dávají svým studentům peníze Zdeněk  Moravčík
27. 10. 2005 Pravice chce zrušit v Albertě školné v postsekundárním školství Jiří  Jírovec
19. 10. 2005 Stanou se univerzity otrokem komerčních zájmů?   
9. 9. 2005 Kde jinde než v škole a kdo jiný než učitel Michal  Giboda

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
13. 12. 2005 Poetry Slam v Ústí nad Labem   
1. 12. 2005 Pavel Janáček- Braková literatura   
24. 11. 2005 Nepotřebnost literatury a bezprizornost spisovatele Michal  Černík
17. 10. 2005 Brak Filip  Sklenář
17. 10. 2005 Umění je paměť, stopa po živých... Irena  Zítková
13. 10. 2005 Přátelé pokleslých forem Milan  Černý
6. 10. 2005 Late towards the morning Karel  Hlaváček
26. 9. 2005 Chvála braku Milan  Černý