3. 1. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
3. 1. 2006

Proč věřit v Boha?

Milí přátelé, vážení čtenáři, nosím už delší dobu na srdci něco, co vám potřebuji říci. Mám pro vás velké tajemství. Netýká se tématu, které jste zvyklí na těchto místech číst, není to o politice, ani u úplatcích ani o systému školství -- je to přímo o Bohu.

Je to o tajemství, u kterého se tváříme, jako by ho nebylo, a ono přece je. Chtěl bych vám popřát do Nového roku hodně štěstí a radosti, ale musím vám říci, že jsem zjistil, že bez Boha to nejde.

Je to zvláštní. Společnost se dělí na takzvané věřící a ateisty. Bereme to jako fakt a přijde nám normální říci: já nevěřím, Bůh prostě není. ... Ale při vidoucím pohledu je to totéž, jako kdyby květina řekla, že není slunce, jako kdyby strom řekl, že není voda, jako kdyby plíce řekly, že není vzduch.

Ve skutečnosti jsme obklopeni a prostoupeni všudypřítomnou a zářící energií nejvyšší síly, která je projevem Boha a která je absolutně nadřazena inteligenci lidské a pozemské. Z tohoto hlediska, pro člověka, který tohle pocítil, se pak běžný život stává zázrakem. A prosté lidské bratrství, láska a pospolitost, jsou najednou nejvyšší radostí i povinností.

Nevěřící člověk se vnímá jako osamocené individuum, cítí se vydělený ze souvislostí a domnívá se, že může žít na úkor druhých i vesmíru. A většinou je na to ještě hrdý. Ale být věřící a nevěřící nejsou dva rovnocenné stupně. Být věřící je o krok výš. Být věřící znamená otevřít se inteligenci a síle, která nás obklopuje. Vnímat ji a žasnout. Je to taková krása, že člověk mnohdy až pláče. A taky bolest, to když spatří pravdivě sám sebe, svůj úděl. Je pohodlnější říci, že Bůh není, a setrvávat v nevědomosti. Proto to spousta z nás dělá. Ale všichni musíme tu cestu podstoupit. Dřív, nebo později. Protože jsme Lidé...

Ale máme to usnadněno: v srdci každého z nás, dokonce i vraha, je zakódována cesta k Bohu, skryta schopnost Boha ucítit a započít návrat, cestu k rozpomění... Je to pouť s mnoha plody. Ale bolí... A jsem přesvědčen, že se jí nevyhneme nikdo. Být věřící znamená žít o stupeň výš, mít vědomý přístup k božskému paprsku. Ale také to znamená větší zodpovědnost. S vědomím Boha je totiž těžší páchat staré chyby. -- Nepřemýšlejte o Bohu, nepátrejte, co jste kde četli nebo slyšeli. Otevřte vlastní bránu, vlastní vnitřní naslouchání. Bůh vám tu schopnost dal. Až se to podaří, budete překvapeni, jak jste byli celou dobu blízko.

Je to Cesta, která vede k úspěchu, k naplnění. Záleží jen na nás, na každé lidské bytosti, jak využijeme svou kapacitu. Jak rozprostřeme své vědomí k nadílce Božského poznání. Jsme sestrojeni ke vnímání božské krásy, tak se nebraňme. Jsme dokonale vybaveni ke vnímání zázraku stvoření, úžasného údělu nás lidských bytostí, krásných a jedinečných v kontextu celého vesmíru. Když to poprvé ucítíte, je to jako poprvé udržet rovnováhu na kole, nebo poprvé udělat na vodní hladině pár temp. Je to cosi, co se otevře a zprůchodní -- a už to zůstane. Není se čeho bát. Praktický život zůstane, jaký je. Ale už se lépe žije.

Mějme proto odvahu spolupracovat s tím, co je ve skutečnosti naší součástí. Ochraňujme svou jiskru krásy a naděje. Touhy být lepším, pozvednout se ke hvězdám... Život bez Boha je možný, ale jen dočasně. Děkuji tomu, kdo mi rozumí a promiňte, milí čtenáři, moji odvahu a toto neobvyklé novoroční přání. Ale Pravda je taková a je bojácné ji neříci. Kdo ví o rezervoáru krásy a Lásky nad našimi hlavami, nedokáže mlčet. Máme to štěstí, že žijeme ve sféře, kde září Světlo Ježíše a Panny Marie. Využijme je a prosme je. Je to neuvěřitelné, ale oni jsou skuteční. Až přijdou, zatetelí se vám dech. Kdybych byl geniální vynálezce, vymyslel bych Bohoměr, ať si to každý sám změří. Ale tak to ve vesmíru vymyšlené není. Ten Bohoměr musíme vyrobit každý ve svém srdci.

To je ten trik, to je ta zkouška. Každý si na to musíme přijít sám. Přeji vám sílu a odvahu na cestě, která vede k plnému životu. Budu šťastný, když budu žít v zemi, kde lidé jsou hrdí na to, že jsou Lidmi, a budou vědět, že vyšší řád a spravedlnost existují. A že proto jen hlupák svému okolí škodí a drancuje je. Nezbývá než přiznat si, že jsme tady spolu a se společným úkolem. Hodně štěstí -- nám všem, milí čtenáři.

                 
Obsah vydání       3. 1. 2006
3. 1. 2006 Napište do vězení Petru Partykovi! Benny  Rees
3. 1. 2006 Američané zabili v Iráku rodinu civilistů
3. 1. 2006 Bushova vláda už nebude financovat znovuvýstavbu Iráku
3. 1. 2006 Svět se nedá vojensky ovládnout technologií
3. 1. 2006 Žánrový hybrid na obrazovce Jan  Čulík
3. 1. 2006 Všechno je relativní Alex  Koenigsmark
3. 1. 2006 Putování neznámým Acehem
3. 1. 2006 Na Západe je Východ (z núdze) I.
3. 1. 2006 Konec chirakismu: Pochybuje o tom ještě někdo? Josef  Brož
2. 1. 2006 Time to examine the hidden history of 1989 Jan  Čulík
2. 1. 2006 Ne Steigerwald, ale Koenigsmark Alex  Koenigsmark
30. 12. 2005 Ohlédnutí za Johannem Sebastianem Bachem v BBC Jan  Čulík
3. 1. 2006 644 milionů Filip  Sklenář
3. 1. 2006 Proč věřit v Boha? Igor  Chaun
3. 1. 2006 Perzekuce před listopadem a po něm: Jeden malý rozdíl Pavel  Urban
3. 1. 2006 Vzdají se Dánové svých výjimek? Jedni chtějí, druzí ne Roman  Grametbauer
1. 1. 2006 Nařídil Castro vraždu JFK? Tomáš  Krček
2. 1. 2006 Americká hospodářská krize, která ohrožuje svět
2. 1. 2006 Od začátku divný rok Bohumil  Kartous
2. 1. 2006 Habent sua fata statuae atque populi Václav  Chyský
2. 1. 2006 Záhořovo lože 2005 Karel  Moudrý
2. 1. 2006 Co s dluhem rozvojových zemí? Miloš  Kaláb
30. 12. 2005 Noční rozhovory aneb Komunikace s médii Alex  Koenigsmark
2. 1. 2006 Nový rok přinese Palestincům volby a s nimi i velké změny Kristina  Hazbounová
2. 1. 2006 Může být liberální sociálně prospěšné? Jan  Faltýsek
2. 1. 2006 Taktéž jsem se stal terčem diskriminace a "obětním beránkem" zvůle zákonodárců Miloslav  Veselák
24. 12. 2005 O českých špionech v 16. století Václav Vratislav z Mitrovic
31. 12. 2005 Jak tomu bylo ve vězení Václav Vratislav z Mitrovic
31. 12. 2005 K Novému roku bych přál ČR noviny, které by mělo smysl číst Jan  Žižka
22. 11. 2003 Adresy redakce
2. 1. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2005

Igor Chaun: "Proč věřit v Boha?" - názory a reakce RSS 2.0      Historie >
3. 1. 2006 644 milionů Filip  Sklenář
3. 1. 2006 Proč věřit v Boha? Igor  Chaun