27. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Joseph Stiglitz
28. 3. 2009

Úkolem je vybudovat novou finanční architekturu. Pokud to nezvládneme, nejhůře dopadnou nejchudší země

Další důležité doporučení komise se týká vytvoření nového globálního rezervního systému. Existující systém s americkým dolarem coby rezervní měnou se rozpadá. Dolar byl nestabilní. Rostou obavy z budoucích inflačních rizik. Současně s tím každoroční tesaurace kvůli tvorbě rezerv proti rizikům globální nestability vyvolává sklon k poklesu agregátní poptávky a tím oslabuje globální ekonomiku. Navíc má současný systém tu zvláštní vlastnost, že chudé země půjčují Spojeným státům biliony dolarů v zásadě za nulový úrok, zatímco v jejich vlastních zemi existuje velmi mnoho potřeb, do nichž by bylo třeba investovat. Komise tvrdí, že nový Globální rezervní systém je "uskutečnitelný, neinflační a snadno realizovatelný".

KD│Finanční krize, která začala na americkém trhu "subprime" hypoték, se nyní změnila v globální recesi -- s předpokládaným hospodářským poklesem o 1,5%, což je nejhorší výsledek od Velké deprese. I země, které udělaly vše správně, čelí poklesu růstu, a dokonce hlubokým recesím. A většina nejbolestnějších důsledků zasáhne rozvojové země, napsal v Guardianu nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz.

29. 3. 2009

Britský ministr financí se přípravuje rozdávat peníze chudším rodinám v rámci státního rozpočtu. Má to být fiskální pobídka pro stimulaci ekonomiky a na ochranu zranitelných občanů. Čelní členové britské vlády podporují kampaň více než 110 labouristických poslanců, kteří požadují, aby byly zvýšeny sociální dávky pro chudé rodiče.

Britský premiér Gordon Brown se mezitím snaží vyjednat pro summit G20, který se bude konat příští týden, dohodu v hodnotě 100 miliard liber na pomoc nejchudším lidem na světě, aby se nestali obětí ekonomické krize. Peníze mají být poskytnuty na prodloužení půjček a rozšíření pomoci pro rozvojové země, v nichž hrozí chudoba, nemoci a války. V otevřeném dopise, který byl zveřejněn v neděli v týdeníku Observer argumentují britští poslanci, že poskytování daňových úlev středním vrstvám pouze vede k tomu, že střední vrstvy uloží víc peněz do bank, kdežto poskytnutí peněz těm, kteří je opravdu potřebují, zajistí, že je opravdu vydají.

Gordon Brown také pracuje na nouzovém balíku pro summit G2O, který by nahradil bankovní úvěry pro chudé země, které v důsledku finanční krize zmizely a chudým zemím hrozí recese.

Lord Malloch Brown, náměstek ministra zahraničí, však varoval, že se západní spotřebitelé budou muset zvyknout neutrácet peníze, které nemají. "Uvidíte změnu v životním stylu. Bude to nový svět, který bude méně hnán konzumerismem, možná vznikne i svět, v němž bude moc rozdělena.

Podrobnosti v angličtině ZDE

29. 3. 2009

Americký viceprezident Joe Biden apeloval na aktivisty, kteří protestují proti summitu G20, aby dali vládám šanci vyřešit hospodářskou krizi.

Na přípravné schůzce skupiny G20 v Chile uvedl Biden, že šéfové států dohodnou návrhy proti krizi na schůzce, která se bude konat příští týden v Londýně. Totéž zdůraznil britský premiér Gordon Brown.

Mezitím demonstrovaly desetitisíce osob v Londýně a v Německu, ve Francii a v Itálii.

V Londýně v sobotu požadovali demonstranté činy proti chudobě, ve prospěch pracovních příležitostí a proti globálnímu oteplování. Apelovali na vedoucí představitele skupiny G20, aby vytvořili nový druh globální spravedlnosti. Policie odhaduje, že se demonstrací účastnilo asi 35 000 osob.

29. 3. 2009

Významná světová města a globální památníky se ponořily do tmy: miliony lidí na hodinu zhasly světlo na protest proti globálnímu oteplování.

Tuto iniciativu, Hodinu pro Zemi, začali organizovat před dvěma lety aktivisté v Austrálii ve snaze vyvinout nátlak na jednání, které se má konat letos v Kodani ohledně nové dohody o podnebných změnách.

Kritikové akci charakterizují jako symbolické a bezvýznamné gesto.

27. 3. 2009

Asi bych v hodnocení české politiky nebyl tak příkrý. I jinde v Evropě se dostávají k moci vládci poněkud pitoreskní -- napadá mě např. Itálie, ale to bohužel nic nemění na tom, že česká politika má ke standardům zemí, jako je např. Německo, daleko. Proč tomu tak je:

27. 3. 2009

Zpravodajství na ČT: prosté, nebo navedené? Patrně obojí

V pořadu Události odvysílala Česká televize ve středu dne 25. 3. 2009 v souvislosti s vyslovením nedůvěry vládě reportáž nazvanou "Jak pád vlády poznamená ekonomiku". Česká televize v této reportáži uvedla zcela nesmyslné a zavádějící informace, jejichž vznik byl evidentně řízen tak, aby manipuloval veřejným míněním. Fakta, která Česká televize uvedla, jsou skandálně zkreslená a je do nebe volající ostudou, že něco takového mohla redakce zpravodajství ČT zplodit. Manipulace veřejného mínění, která tímto vznikla, je zcela zjevná. Jak bude ČT reagovat? ptá se autor, jehož totožnost je redakci známa, ale z dobrých důvodů ji utajíme.

27. 3. 2009

Občané města prokázali své odhodlání a sílu. Bude to na zvrat stačit?

Mimořádné zastupitelstvo města Litvínova odvolalo 18. 3. t. r. starostu Milan Šťovíčka a radního Miroslava Otcovského (oba ODS). Oba muži upozorňovali podle serveru aktuálně.cz na neprůhledné přidělování veřejných zakázek a nekalé praktiky ve městě.

27. 3. 2009

KAUZA CHOMUTOV

tisková zpráva - rozbor kauzy Chomutov z pera ministra Michaela Kocába

Lidská práva nemají barvu. Nejsou pravá, ani levá. Pokud se jako lidé jednoho jazyka, národa a kultury nedokážeme domluvit na jistotě práva a práv pro všechny, pak nás ve chvíli obtíží nebude spojovat nic než odmítání spoluodpovědnosti.

Všichni jsme povinni přispívat k ochraně proti diskriminaci uvnitř celé společnosti. Cokoli se dnes jeví jako diskriminace menšiny se může zítra obrátit proti všem. Jsme povinni usilovat o sociálně přívětivé prostředí pro všechny lidi -- i pro ty, kteří se ne vždy vlastní vinou dostali do situace hmotné nouze, ze které nenacházejí východiska. Nelze, samozřejmě, stát na straně neplatičů. Ale i "slušní" lidé se totiž vlivem ekonomické krize mohou přes noc ocitnout na okraji společnosti a pokud se v naší společnosti uhnízdí princip tzv. nulové tolerance, municipality i proti nim mohou zasáhnout s nebývalou tvrdostí. Tato přesmyčka by se neobjevila v našich nedávných dějinách poprvé. Už Voskovec a Werich použili v třicátých letech stovky let starý citát Francoise Villona "Bída z lidí lotry činí a vlky z lesa žene hlad." Sociální vyloučenost totiž vede k vyloučenosti z práva, komunikace, vzdělání i z ekonomiky. Pokud stát a samosprávy nebudou aktivní, problém se bude jenom prohlubovat.

Případ nehospodárného provádění exekucí dávek hrazených z veřejných rozpočtů v Chomutově je alarmující.

27. 3. 2009

KD│Když český premiér označil ekonomický balíček amerického prezidenta za "cestu do pekla", odstartoval tím po pádu své vlády předvolební kampaň, domnívá se v Nězavisimoj gazetě Andrej Těrechov. Předčasné volby by se mohly uskutečnit v srpnu a vítězství opozice by mohlo znamenat konec plánů na rozmístění protiraketového radaru v České republice. S ohledem na osobní vztahy mezi Topolánkem a Klausem je spíše nepravděpodobné, že by prezident sestavením nové vlády opět pověřil předsedu ODS.

27. 3. 2009

O pádu vlády se vášnivě diskutuje. Podle některých to vypadá, že se blíží konec světa. Jiní vyjadřují úlevu, další proklínají údajné "zrádce". Obsah internetových chatů k této události hodně připomíná diskuse sportovních fanoušků na webových stránkách klubů. Účastníci se hádají, nadávají sobě, hráčům i trenérům. A protože fotbal je nám všem vlastní (ostatně kdo neskáče, není Čech), pokusme se na politické události posledních dní podívat očima sportovního komentátora, sledujícího klíčový zápas mezi týmy modrých a oranžových.

Michael Marčák: Pan Zuru-muru, vládce vesmíru v demisi.
28. 3. 2009

27. 3. 2009

Na polické situaci v naší zemi leží stín. Při sledování všech možných komentářů i prohlášení politiků se nemohu ubránit dojmu, že vše teď záleží jen a jen a Václavu Klausovi. Je naprosto nepochybné, že jistá neukojenost špiček ČSSD věnovala jejich "milovanému prezidentovi" nejen ohromný politický vliv, ale i reálnou moc. Stejně tak je nepochybné, že Václav Klaus je na takovou situaci dokonale připraven a dokáže si ji nejen pořádně užít, ale i využít. Václav Klaus může jít až tak daleko, že čela EU postaví vládu složenou kýmkoliv, koho on chce, ovšem z osob, které si sám vybere, a dokonce takovou vládu může nechat bez důvěry, ovšem pod svým moudrým vedením, vládnout až do konce volebního období. Václav Klaus již sedmým rokem lituje, že "v naší zemi opravdu, ale opravdu, není prezidentský systém".

27. 3. 2009

Americký ministr financí Timothy F. Geithner ve čtvrtek navrhl rozsáhlé rozšíření federálních pravomocí nad finančním systémem. Obanmova vláda chce podle něho poprvé rozšířit federální regulaci na všechny firmy, které obchodují s finančními derivativy, na firmy, které mají velké hedgové fondy a také na velké pojišťovny, jako je AIG. Americká vláda chce uvalit na všechny velké finanční instituce tytéž uniformní předpisy a vážně omezit rozsah a riziko jejich činnosti.

Geithner požaduje, aby regulační orgány uvalily na všechny finanční firmy normy týkající se platů ředitelů. Tyto předpisy donutí finanční firmy, aby byl plat ředitelů vypočítáván na základě dlouhodobého výkonu. Zakáží astronomické prémie za krátkodobé firemní úspěchy.

28. 3. 2009

KD│V pondělí reagoval šéf Národní ekonomické rady Laurence Summers na kritiku plánu Obamovy administrativy, jenž má podpořit soukromé nákupy toxických aktiv. "Neznám žádného ekonoma," prohlásil, "který by nevěřil, že lépe fungující kapitálové trhy, na nichž by byla aktiva obchodovatelná, jsou dobrým nápadem."

Nechejme na chvíli stranou otázku, zda trh, na nějž kupující mohou vstoupit jen pod podmínkou podplácení, může být opravdu popsán jako "lépe fungující". I tak pan Summers potřebuje něco více. Jen málo ekonomů totiž ve světle nynější krize přehodnotilo svůj oblíbený názor na kapitálový trh, napsal v International Herald Tribune nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.

27. 3. 2009
tisková zpráva iniciativy Ne základnám

Ve středu 25. března 2009 se ve Štrasburku uskutečnila konference Ne základnám, organizovaná Stranou evropské levice, evropskými protiválečnými organizacemi a organizací International Network for the Abolition of Foreign Military Bases (Mezinárodní síť za zrušení cizích vojenských základen). Konference se zabývala americkou vojenskou přítomností v Evropě a koordinovat společný postoj k této problematice na evropské úrovni.

27. 3. 2009

KD│ ČLR rozhněvala zpráva Pentagonu o jejích vojenských kapacitách, v níž se tvrdí, že Peking mění vojenskou rovnováhu v Asii. Mluvčí ministerstva zahraničí to nazvala "hrubým překroucením faktů" a vyzvala ke skoncování se "studenoválečnickým myšlením". Pentagon ve výroční zprávě určené Kongresu konstatoval, že Čína vloni vyvíjela "rušivé" technologie pro použití v jaderném, kosmickém nebo kybernetickém boji, informoval server BBC News.

27. 3. 2009

Poprask v divadle nenových forem na otevřené scéně?

1. Malé ohlédnutí zpět

Letos dovrší česká politika -- po tlusté čáře za víc jak čtyřicetiletou minulostí -- 20 let své nové existence. Vyšla nejdřív anonymně do ulic. V nejistých počátečních podmínkách k artikulované politice vyjadřovali občané (jako oprávněný subjekt té politiky) výchozí nejasnou naději v lepší zítřky. Jako kdyby stačilo opět být "v jednom šiku", jenže bez vnějšího donucení ("Občanské fórum", a tehdy také "Verejnosť proti násiliu"). Mnozí pak sledovali s jistou nevrlostí, když V. Klaus začal svolávat možné souvěrce do vyčleňujícího se "pravicového" ovčince vznikající ODS. Nakonec se vyrojilo přes stovku rozmanitých stran a hnutí; většina měla jepičí život, mnohé další po nadějném vzestupu upadly již do zapomnění. Jako kdybychom nakonec měli výrazně vlevo jen KSČM a od ní napravo ČSSD (nevídaně zmohutnělou za časů M. Zemana); a napravo prakticky monopolně jen ODS (když ani ODA, ani US-DEU, ani ED se přijatelně a jako důvěryhodné stálice ve vnitřní politice trvale neprosadily). Střed jako kdyby "tradičně" okupovala KDU-ČSL, s koaličním potenciálem pro obě směrovky. Neměli bychom zapomínat na tzv. "opoziční smlouvu", jako zjevný výchozí projekt k případné likvidaci významu a možné funkce dalších politických stran ve státě. (Kromě zjevné možné stability vládnutí projekt "dvou stran" ve státě bez dostatečných právních a politických pojistek umožňuje mj. také nekontrolovatelnou korupci a nezodpovědnost při správě věcí veřejných.)

27. 3. 2009

K pádu Topolánkovy vlády by bylo možné psát a psát, že by to vyšlo na menší román. Když uvedu jen namátkou, co mě zrovna náhodně vytane na mysli, bude to jen zlomek popisu jeho celého, vysloveně trapného působení v roli premiéra. Působení započatého již po volbách, zoufalými pokusy o sestavení vlády, jen aby to nějak prošlo hlasováním. Ministryně kultury, sotva se rozkoukala a zjistila, jaká v téhle Topolánkově sešlosti bije, tak podává demisi.

27. 3. 2009

Pane Čulíku, vy jste neuvěřitelný farizej. Pokud se vám to hodí, tak jsou Češi pitomci, co se nedomluví anglicky. Poté jsme označeni za inteligentní národ s problémy s politickou reprezentací, děkuji za vaše pevné stanovisko.

 Pozdravujte Karla Vladimíroviče Dolejšího (jeho články čtu také s největším sebezapřením, jako on píše o M. W. Topolánkovi).

 Pavel W. Rampír

 P.S.: Znáte jméno M. Hilský? Četl jsem jeho překlady, ale jistě byste to zvládl  lépe, že.

27. 3. 2009

Vážení, načpak zase to mudrování o české jakosti? Co nového jsme se o Nás dověděli u příležitosti pádu vlády? Nic. To že jsou malichernosti všeho druhu pro Naše zastupitele důležitější než veškeré výzvy současnosti natož budoucnosti? Nic nového!

Mladá fronta včera vyšla div ne v černém rámečku, chybělo jen přibalit CD s pohřebními melodiemi. Nejsme hodni této vlády, která se tolik snažila ..., zní v podtónu každého úderu klávesy z Mafry, zrovna teď, když je Krize a Evropa Nás poslouchá ...

27. 3. 2009

Ad : Církev svatá, nebo zločinná?

Jan Kadlubec sám sebe popisuje jako ateistu, který dává přednost kanalizaci, vodovodu, ústřednímu městskému topení, splachovacím záchodům a koupelnám a vydlážděným ulicím před katedrálami, chrámy, kostely či biskupskými paláci. Nevím, jak v Harappě a Mohendžodáru, ale například Sumerové i mnozí jejich nástupci zvládli budovat obojí. Průkopníci civilizace zřejmě netušili, že se takovéto stavební aktivity navzájem vylučují. A že by tudíž měli hledět na církev (kterou měli také) silně negativně.

27. 3. 2009
John Michael Greer

Pokud už selhání není penalizováno a nefungující strategie jsou jedinou volbou, o níž je povoleno diskutovat, změna kursu se stává tou nejméně pravděpodobnou variantou; čím jsou klapky více přitaženy, tím pravděpodobněji bude kůň běžet vpřed, i když cesta vede rovnou na útes.

KD│Nalézat smysl probíhajících dějin je trochu jako skládat puzzle bez představy o tom, jaký obraz se nakonec ukáže. Modrý díl s hranou, strakatý s velkou vybouleninou na straně a stovky dalších leží na stole a pokoušejí představivost. Řešení je vesměs náročné na čas; ale občas se stane, že dva nebo více dílů různých částí skládanky odhalí vzor, který během pár minut umožní poskládat velkou část obrazu.

Podobný okamžik nastal začátkem týdne, když se v mailové schránce objevily dvě zdánlivě nesouvisející zprávy. První byl článek o malé novozélandské firmě EcoInnovation Ltd., která staví miniaturizované hydroenergetické systémy -- systémy umožňující vyrábět elektřinu z málo vydatného zdroje tekoucí vody. Mikrohydrosystémy se na alternativní ekologické scéně neobjevily od 70. let, především proto, že vodní zdroje nejsou tak rozšířené jako slunce a vítr a těší se tedy menší popularitě. Systémy firmy EcoInnovation přitom odlišuje od ostatních to, že generátory jsou vyrobeny z motorů starých praček.

30. 3. 2009

Aktuální ceny neodrážejí skutečnou dostupnost zdrojů

Tak se nám na BL rozvinula až úsměvně absurdní polemika o (ne)obnovitelných energiích a energetické (ne)závislosti. Doufejme, že někdo kvalifikovaným rozborem jednotlivých textů dokáže, že jde o učebnicový příklad, jak vypadá zaujatá a jednostranně argumentovaná diskuse. Není to poprvé a bohužel asi ani naposledy, kdy si někdo z celé složité problematiky získávání primárních energií a možností využití jejich obnovitelných zdrojů vybírá jednotlivosti a s jejich pomocí potom horlivě buší do oponentů, aniž by něco věcně a fundovaně dokázal.

Jakob von Üxkull
27. 3. 2009
reakce na článek Milana Smrže ze sdružení EKOSOLAR "Prvním praktickým využitím jaderné energie byly Hirošima a Nagasaki ", jako odpověď na repliky Štěpána Kotrby "Nudný kolovrátek aktivismu snílků" a Ladislava Brzobohatého "Nevěřím převratným energetickým projektům"

Nechci čtenáře nudit vysvětlováním rozdílů mezi štěpením jádra v jaderné náloži a v jaderném reaktoru... Myslím, že Enrico Fermi to učinil za mne už dávno a i děti školou povinné se o tom učí ve fyzice.

České elektrárny nejsou dostatečně chráněny před teroristickým útokem například leteckých modelářů, ale jinak ano. Jen to panu Smržovi zapomněly odpovědné osoby říct.

28. 3. 2009

CRI│ Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku a představitel Mezinárodního výboru pro finanční reformy OSN Joseph Stiglitz 26. března v sídle OSN uvedl, že je třeba udělat radikální reformy současného globálního systému a rezervní měny. Stiglitz tvrdí, že je třeba založit nový systém.

28. 3. 2009

Roztrpčení na německé extremně pravicové scéně. U neonacistů oblíbená značka oblečení Thor Steinar už není v německých rukou. Výrobce MediaTex GmbH z braniborského městečka Königs Wusterhausenu převzal investor z Dubaje. Co dále? ptají se mnozí neonacisté...

Týden: Značka oblíbená neonacisty je v arabských rukou ZDE

27. 3. 2009
Odpověď na repliky pánů Kotrby a Brzobohatého

Vážený pane Kotrbo, mě zase nudí stálá obhajoba jaderné energie v České republice, jak je nezbytná, jak je bezpečná a jak je levná. Opak je pravdou. Jaderná energie má příliš mnoho rizik a tak málo profitů, že bychom ji opravdu měli odmítnout. Několik otázek na počátek: jsou české elektrárny dostatečně chráněny před teroristickým útokem, třeba nárazem letadel? Co budeme dělat v případě válečného útoku? Vy takové situace vylučujete? Také bych rád. V Německu již běží v obdobné věci žaloby. Ale dobře, třeba je toto zbytečně silná argumentace.

27. 3. 2009

Podle Milana Smrže je "odpověď Ladislava Brzobohatého ... exemplárním příkladem toho, jak se v České republice zametají pod stůl moderní, ale také pro mnohé nepohodlné a radikální směry rozvoje." Podsouvat stoupencům těchto směrů návrat k babičkám s klestím na upracovaných zádech je jistě klasickou ukázkou zjednodušující manipulace.

Zoltan Glass: Journalist in an BMW - 1935
27. 3. 2009

Kdo je vlastně novinář ? Otázka, která se vrací v kruzích. Novinář je ten, kdo.... pracuje v novinách. Papírových. Velkých. Jo ? Takže internetovou žurnalistiku dělají.... ehm ?

Novinařina je řemeslo, které  vlastně nepotřebuje nic, kromě umění zaujmout čtenáře. Není na to potřeba vystudovat žurnalistiku jako obor a není vlastně potřeba ani moc vědět, kromě základů českého pravopisu. Alespoň podle zaměstnavatelů některých novinářů, kteří zaměstnávají i "žurnalisty", kteří znají POUZE základy onoho pravopisu. Ti jsou totiž nejlevnější.

27. 3. 2009

Poslanecká sněmovna už zákon schválila, a tak čeká pouze na podpis prezidenta. Zákon bude garantovat, že za úraz na chodníku nebude souzen či jinak perzekvován majitel přilehlé nemovitosti. Odpovědnost za úklid chodníků ponese obec (nebo jiný vlastník chodníků - město, stát...). Vzhledem k možnostem obcí zvednout místní daně, včetně daně z nemovitostí, jde o první zákon připravený politikem ODS, který navyšuje daňové zatížení bohatých... Každý majitel nemovitosti je bohatý... Senátoru Kuberovi je nutno poděkovat třikrát. Jednak za majitele nemovitostí, kterým ubude povinnost a obava, jednak za vytvoření tisíců míst pro nezaměstnané v době hospodářské krize, jednak za porušení zásady pravicové politiky - bohatým daně snižovat, chudým život zdražovat.

LN: Senát: Za chodníky mají zodpovídat vlastníciZDE

iDnes: Senátoři schválili chodníkovou novelu, zodpovědnost bude na obcích ZDE
Aktuálně: Chodníky ať uklízejí ti, kterým patří, potvrdil Senát ZDE

Úklid chodníků jako TÉMA BL

27. 3. 2009

V případě sporů o zlámané nohy může být vlastnictví chodníku klíčové.

Upozorňuji na nepřesnost ve zprávě o schválení Kuberovy "chodníkové" novely, obsaženou v zobecňujícím tvrzení, že odpovědnost za úklid ponese obec, píše Jan Potměšil.

Úklid chodníků jako TÉMA BL

Greenpeace International: Innovation for living planet
27. 3. 2009
tisková zpráva Českého rozhlasu a tisková zpráva Greenpeace

Rok gorily vyhlásily UNEP (United Nations Environment Programme) a WAZA (World Association of Zoos and Aquariums) a Český rozhlas se prostřednictvím projektu Odhalení stal jejich partnerem. Dále navázal spolupráci s  Richardem Leakeym na jeho projektu WildlifeDirect.

27. 3. 2009

Text petice uvnitř článku:

27. 3. 2009

Pražští Zelení:

Tisková zpráva Strany zelených

Klub SZ je zklamán z výsledku dnešního jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy, které nevyslyšelo hlas veřejnosti a rozhodlo o budoucí výstavbě v Trojmezí zařazením tohoto rozsáhlého území  zeleně mezi celoměstsky významné změny územního plánu.

 Proti tomuto záměru se postavili nejen pražští Zelení, ale také nevládní organizace, které uspořádaly petici "Za zelené Trojmezí", pod kterou se za 11 dní podepsalo neuvěřitelných 16 000 lidí. Petice žádá ponechat toto území pro zeleň a  rekreační účely a o budoucí podobě Trojmezí rozhodovat na základě veřejně projednané územní studie v rámci přípravy územního plánu. Koncept nového územního plánu přitom bude zveřejněn už letos na podzim.

27. 3. 2009

Poznámka ke glose "Češi nejsou inteligentní národ"

Ad: Češi nejsou inteligentní národ. K volbám chodím pravidelně a po volbách se divím, že v parlamentu vidím stále stejné tváře. On totiž náš volební systém, kde pořadí na kandidátce sestavuje vždy nejvyšší politbyro strany, ani nic jiného generovat nemůže, píše Pavel Šíp.

Což zkusit trochu zamíchat kartami.

Nechci agitovat konkrétně za žádnou stranu, je to stejně jedno, ale což ve vybrané straně dát preferenční hlasy těm, co jsou na konci kandidátky. Když to udělá dost lidí, naši chroničtí politici vypadnou.

26. 3. 2009

Izrael obviněn z válečných zločinů:

Izraelská armáda opakovaně a volně odpalovala bílý fosfor nad silně obydlené oblasti v Gaze. Usmrcovala a zraňovala tím civilisty a páchala tím válečné zločiny, konstatovala ve středu americká lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Ve své zprávě, čítající 71 stran, konstatuje HRW, že opakované užívání dělostřeleckých granátů z bílého fosforu v obydlených oblastech v Gaze nebylo náhodné, ale ukazuje, že bylo založeno na "záměrném chování a politice".

Zpráva uvádí, že izraelská armáda užívala bílý fosfor "záměrným a bezohledným" způsobem. Zpráva zdůrazňuje:

26. 3. 2009

Demise vyvolává poruchy osobnosti

Podle analýz průzkumů veřejného mínění stojí za rostoucími preferencemi ODS působení pana premiéra a jeho kolegů z vlády v čele Rady Evropské unie. Jeden politolog to pro Českou televizi zhodnotil tak, že pan Topolánek se lidem jeví jako vlivný politik, který se objevuje po boku významných osobností a "rozhoduje zásadní témata".

Další důkaz, jak mocně hospodské blábolení v České republice, pokud se odehrává v muzikálové atmosféře, politicky svádí intelektuály (viz dvorní premiérův intelektuál Marek Dalík).

26. 3. 2009

Úřadující premiér ví, že USA a s nimi celý svět jsou kvůli Obamově ekonomické politice na "cestě do pekel". Američtí ekonomové, kteří Obamův přístup ke krizi kritizují, sice používají poněkud jiný slovník - ale nikdo z nich si už v americkém totalitním socialismu nemůže dovolit otevřeně říci, co si myslí. A to Mirek přece smí. Předsedá totiž Radě EU, ogar jeden čiperný.

26. 3. 2009

Docela mě mrzí, jak nereprezentativně hloupá - vůči národu - je tzv. česká vrcholová politika. Možná, že to tak bylo vždycky, ale za první republiky nikdo o Československu mezinárodně nevěděl a nemohly se napáchat takovéto škody. Je opravdu velmi politováníhodné, že od pádu komunismu vznikla v české politice taková kultura, v jejímž důsledku jdou do politiky jen lidi - inteligenčně vzato - třetího či čtvrtého řádu.

26. 3. 2009

Sdílím váš názor ohledně české politiky. poznamenává Tomáš Koloc. Myslím, že to, že kvalitní lidi nechtějí do politiky, je dáno českou tradicí vzniklou v sérii po sobě jdoucích totalit, že totiž slušný člověk nemá s vládnoucím režimem nic společného. Částečně je kvalita české politiky dána tím, že český člověk je relativně chudý a politika je suverénně nejvýnosnějším povoláním v této zemi. Český zlatokop jasně ví, kde je jeho místo. A toto je charakteristickým rysem chudých zemí v Africe, dodává k tomu Jan Čulík.

26. 3. 2009

Kdyby byli Češi tak inteligentním národem, jak píšete (já osobně jsem přesvědčen o opaku), tak by tyhle lumpy v politice nestrpěli a chodili by k volbám... Naštěstí nikoho ve světě náš národ ani jeho politici nezajímají. V EU určitě netušili, jakou veš si nasadí do kožichu přijetím CZ do EU. Čtyřicet let komunistické devastace se na tom národě podepsalo důkladně. Kdyby byli tak inteligentní, jak se domníváte, tak by je nevolil a hlavně je vůbec do veřejného života nepouštěli, píše V. Chabr.

Michael Marčák: Toto je státní hranice, děti, bohužel i hranice morálky v politice...
26. 3. 2009

26. 3. 2009
Topolánkovy výroky evropské činitele překvapily.
Analytikové v Praze se domnívají, že Topolánek chtěl ukázat Evropě, že je navzdory pádu své vlády stále ještě politicky důležitý.

Pouhý den poté, co český parlament odvolal vládu České republiky a pouhých několik dní předtím, než má Barack Obama cestovat do Prahy, český premiér Mirek Topolánek neprojevil žádnou pokoru, píší EIN News. Ve svém středečním projevu v Evropském parlamentě charakterizoval Topolánek americká opatření na stimulaci ekonomiky jako "cestu do pekla". Dodal, že "tato opatření ochromí stabilitu globálních finančních trhů".

EIN News odkazuje i na článek v New York Times.

26. 3. 2009

Katinka Barysch, náměstkyně londýnského Střediska pro evropskou reformu (Centre for European Reform), zdůraznila, že Topolánek ochromil konsensus, který byl pracně vytvořen na vrcholné schůzce v Bruselu minulý týden. "Evropská unie pokročila k dobře vypracované argumentaci," řekla. "Topolánek to zpochybnil."

Je záhadou, proč to udělal právě v této chvíli, řekla a dodala: "Proč Topolánek právě v této chvíli zahájí kanonádu proti lidem, kteří chtějí víc stimulovat ekonomiku, to je záhada. Je to asi jeho osobní postoj."

Krize ve vedení Evropské unie uprostřed této vážné hospodářské krize byla dramaticky zdůrazněna ve středu, kdy premiér země, která zastává rotační předsednictví EU, vynadal prezidentu Baracku Obamovi za jeho nouzový balík k oživení ekonomiky a označil ho za "cestu do pekla", která "ochromí stabilitu globálních finančních trhů".

26. 3. 2009

Prezident Evropské unie ve středu roztrhal hospodářskou politiku Obamovy vlády. Charakterizoval její obrovské deficitní výdaje a záchranu bank jako "cestu do pekla". Výroky Mirka Topolánka, premiéra České republiky, vyděsily některé evropské a americké činitele, kteří připravují Obamovu cestu příští měsíc do několika evropských měst, včetně Prahy.

26. 3. 2009

Kabaret, pouhý kabaret! Nekonečné delirium, s jakým se v úterý odporoučela vláda Mirka Topolánka, vyvolalo v české veřejnosti směsici veselí, smutku a často i pohrdání. Snad by opravdu stálo za to udělat nějaký průzkum, co si lidé o tom všem myslí. Jistě s tím někdo brzy přijde. Obávám se, že Česká televize, která čtyřhodinový přenos z Poslanecké sněmovny přenášela, vyvolala především nový zmatek v českých duších.

26. 3. 2009

Podle slov Mirka Topolánka se v úterý v noci slavilo na Hradě, Mariánském náměstí a také na ruské ambasádě. Dovedu si představit, že chcíplá Topolánkova vláda rozzářila světla u jeho blízkých politických sousedů, ale poněkud mi unikají důvody radosti v ulici Pod kaštany. Dovolím si pouze připomenout, že i v listopadu 1989 se prý na sovětské ambasádě dlouho svítilo. Kladu tedy otázku, zda tam od té doby jen někdo nezapomněl zhasnout.

26. 3. 2009

Za strůjce pádu vlády označují média unisono tzv. rebely, tedy čtyři bývalé koaliční poslance, kteří se při úterním hlasování vyslovili "pro návrh". Nebyli to však oni, kdo vládu potopil. Oni jí jen zasadili ránu z milosti.

27. 3. 2009

Zveřejňujeme daňová přiznání OSBL z let 2003 2004 2005 2006 2007

2. 3. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V únoru 2009 přispělo celkem 180 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 35 220.46 Kč. Příjem z reklamy byl 10 200 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 99 040.99 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a

Úklid chodníků RSS 2.0      Historie >
27. 3. 2009 Senát schválil Kuberův "chodníkový" zákon Štěpán  Kotrba
27. 3. 2009 Není pravda, že za chodníky vždy odpovídá obec Jan  Potměšil
25. 2. 2009 Bože, ochraňuj nás před senátory! Miloslav  Štěrba
24. 2. 2009 Sněhu je stále dost, jako sobectví Stanislav A. Hošek
24. 2. 2009 Koho zajímají starosti majitelů domů? Ladislav  Jakl
20. 2. 2009 Hrablo na obecní neschopnost Štěpán  Kotrba, Petr Wagner, Miloslav Štěrba, Jan Potměšil
18. 2. 2009 Senátor Kubera konečně něco udělal pro obyčejné lidi Štěpán  Kotrba

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
29. 3. 2009 Biden žádá demonstranty o čas   
29. 3. 2009 Britská vláda bude dávat peníze chudým   
28. 3. 2009 Tržní mystika   
28. 3. 2009 Reforma je nutná. Reforma je ve vzduchu. Nemůžeme si dovolit selhat   
27. 3. 2009 Lesk, anebo bída nachystané pasti na vládu? Miloš  Dokulil
27. 3. 2009 Americký ministr financí navrhuje podstatné rozšíření vládního dohledu nad finančním systémem   
27. 3. 2009 Topolánkův útok na Obamu byl začátkem předvolební kampaně   
27. 3. 2009 Kupředu - s klapkami na očích John Michael Greer
26. 3. 2009 Beznadějná finanční politika   
26. 3. 2009 Obamobijce štrasburský aneb Ztraceno v překladu Karel  Dolejší

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
28. 3. 2009 Tržní mystika   
27. 3. 2009 Lesk, anebo bída nachystané pasti na vládu? Miloš  Dokulil
27. 3. 2009 Topolánkův útok na Obamu byl začátkem předvolební kampaně   
26. 3. 2009 Beznadějná finanční politika   
26. 3. 2009 Obamobijce štrasburský aneb Ztraceno v překladu Karel  Dolejší
24. 3. 2009 K teorii mezní zlodějny Karel  Dolejší
23. 3. 2009 Miloš Pick: Can Obama lead the world out of the crisis? Miloš  Pick
23. 3. 2009 Wall Street: Zločiny proti lidskosti   
18. 3. 2009 American voice against proposed radar in the Czech Republic John Lindsay Poland
17. 3. 2009 Konec zatlačování, konec mentorování - jasné priority a respekt Karel  Dolejší

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2009 Ruský ministr financí předpovídá novou vlnu problémů finančního sektoru   
17. 3. 2009 Konec zatlačování, konec mentorování - jasné priority a respekt Karel  Dolejší
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
6. 3. 2009 Budeme znova mrznout? Karel  Dolejší
5. 3. 2009 Gazprom plánuje postavit v Německu plynové zásobníky pro EU   
26. 2. 2009 Ukrajina se žene do propasti   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
10. 2. 2009 Nabucco -- fikce nebo reálná možnost? Jaroslav  Ungerman
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2009 Ultrakonzervativní Občanský institut se přiznal: nechal se financovat z USA   
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Stratfor: Šest pilířů ruské moci   
6. 3. 2009 Clintonová v Ženevě: Zlepšování vztahů s Ruskem není zradou spojenců   
25. 2. 2009 Gruzie: Nová koalice žádá předčasné prezidentské volby   
23. 2. 2009 Potřebuje Rusko šíleného cara? Karel  Dolejší
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2009 Etnická čistka pracovního trhu aneb Při loupání cibule Karel  Dolejší
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2009 Co s odpovědností za nežádoucí reakce? Petr  Wagner
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
18. 2. 2009 Platy a poplatky Boris  Valníček
13. 2. 2009 Důchodcův dopis ministryni zdravotnictví Štěpán  Steiger
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček

Zelení RSS 2.0      Historie >
27. 3. 2009 Diverzifikovaná, decentralizovaná, občanská a komunální energetika Štěpán  Kotrba
25. 3. 2009 Nudný kolovrátek aktivismu snílků Štěpán  Kotrba
19. 3. 2009 Není frakce jako frakce Pavel  Pečínka
19. 3. 2009 "Demokratická výzva" svolává valnou hromadu   
18. 3. 2009 Pane Juste, spletl jste si dveře Václav  Hála
11. 3. 2009 Zelená se, zelená? Miloš  Dokulil
9. 3. 2009 Ústřední revizní komise Strany zelených: Čáslavka a Šlegr budou zbaveni všech funkcí   
9. 3. 2009 Jak mohou být zelení atraktivní pro voliče komunistů? Boris  Cvek
9. 3. 2009 Vzkaz pro modrozelenou bandu ve Straně zelených Pavel  Pečínka
9. 3. 2009 Zubová: "Se lháři ve vedení nezíská Strana zelených podporu voličů"   

Čína RSS 2.0      Historie >
26. 2. 2009 Německo získalo miliardové objednávky z Číny   
21. 2. 2009 Lula da Silva a Si Ťin-pching: strategická spolupráce Jihu s Jihem Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 Čína začíná globálně investovat   
17. 2. 2009 Clintonová dorazila do Asie a Severní Korea odpálí raketu "s doletem do USA"   
13. 2. 2009 Čína se bojí o své satelity   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
27. 3. 2009 Matematická rovnice ČT: 2026 = ¾ z 2 500 000   
24. 3. 2009 Rada Českého rozhlasu se vážně chce soudit s koncesionáři...?   
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
20. 2. 2009 Serpenízek další z malých digitálních televizí je v problémech Štěpán  Kotrba
18. 2. 2009 Týden - kreativně přepracovaný Telegraph? Štěpán  Kotrba
17. 2. 2009 Touží Bobocký stále po křesle ředitele STV? Štěpán  Kotrba
13. 2. 2009 Česká televize démonizuje Hugo Chaveze, který stojí v čele Venezuely již deset let Daniel  Veselý
10. 2. 2009 zabijsvojeradio.cz aneb jak se stát předsedou Rady ČRo Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 MF Dnes : "Referendum je nástroj totality" Bohumil  Kartous

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
19. 3. 2009 Systém jako systém, dyť je to fuk, hlavně když poslouží "naší" věci Stanislav  Kaucký
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem   
3. 3. 2009 Poradní orgán doporučil Kongresu opustit projekt brdského radaru Karel  Dolejší
27. 2. 2009 Polsku víc záleží na bezpečnostní spolupráci s USA než na protiraketové obraně   
26. 2. 2009 Češi bydlí v zemljankách, hrají na dudy a milují Wesleyho Clarka Karel  Dolejší
21. 2. 2009 Jen počkej zajíci....radar bude! Miloslav  Štěrba
20. 2. 2009 Obamova administrativa už nespěchá s radarem ani s raketami   
15. 2. 2009 Mezi kritiky evropské protiraketové základny přibyl významný americký vědec Karel  Dolejší
15. 2. 2009 Hledání alternativ k evropské protiraketové základně: Program NCADE a jeho úskalí Karel  Dolejší
13. 2. 2009 Stala se ČR obětí velmocenských kšeftů? Karel  Dolejší

Zaznamenávání osobních dat občanů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2009 Boj proti terorismu "znamená konec soukromí"   
28. 1. 2009 Chcete opravdu poskytnout svá data společnosti Google? Jan  Molič
28. 1. 2009 Ochrana osobních údajů -- není co slavit   
19. 1. 2009 Vláda zbrkle přijala návrh zákona o registrech, který může ohrozit občany   
31. 12. 2008 Moc Velkého bratra má výrazně posílit   
24. 2. 2008 Britská vláda požaduje, aby všichni cestující v EU poskytovali úřadům podrobná osobní data   
6. 2. 2008 Výhledy a rizika ochrany osobních dat v ČR Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 FBI požaduje přímý přístup k datům o totožnosti britských občanů   
31. 12. 2007 USA, Británie, Rusko, Čína, Singapur a Malajsko nejvíce porušují soukromí občanů   
5. 12. 2007 Máme se bát Velkého bratra?   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   
9. 3. 2009 Obama přiznal, že Spojené státy "nevyhrávají" válku v Afghánistánu   
25. 2. 2009 Konec iluzí o manévrovém boji v Afghánistánu   
25. 2. 2009 Britský ministr spravedlnosti vetoval zveřejnění vládních záznamů o rozhodnutí zaútočit na Irák   
21. 2. 2009 Přeskupení priorit NATO   
18. 2. 2009 CIA tajně používá vojenskou základnu v Pákistánu   
16. 2. 2009 Irák: Vysocí američtí vojáci vyšetřováni kvůli ztrátě miliard dolarů na rekonstrukci   
13. 2. 2009 V Afghánistánu je nezvěstná třetina zbraní z amerických dodávek   
12. 2. 2009 Rusko chce "pomáhat" Spojeným státům v Afghánistánu   
11. 2. 2009 Petraeus údajně vypouští falešné zprávy o odkladu stahování USA z Iráku   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
5. 3. 2009 Proč zakazovat názor? Miroslav  Uhlíř
28. 2. 2009 Britská vláda "zneužívá strachu" k likvidaci demokratických svobod   
11. 2. 2009 Kde jsou hranice svobody projevu?   
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2009 Melounek sem, melounek tam Pavel  Táborský
9. 3. 2009 Oxfordský profesor doporučuje, aby teenageři chodili do školy až od 11 hodin   
4. 3. 2009 MŠMT pokračuje v neprůhledné přípravě školské reformy   
27. 2. 2009 70 procent evropských absolventů anglických vysokých škol nesplácí půjčky na školné :) Jan  Čulík
19. 2. 2009 Zavést školné v ČR? Rozhodně ne!   
12. 2. 2009 Národ v ohrožení Kostas  Dimelis
10. 2. 2009 Potřebují pedagogové své profesní sdružení? Pavel  Táborský
9. 2. 2009 Buďme tvořiví v roce kreativity 2009 Michal  Giboda
9. 2. 2009 University of Chicago Visiting Scholars Program   
9. 2. 2009 Zavedení školného v Anglii ve školství nic nezlepšilo Jan  Čulík

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2009 Vláda národní autodestrukce padla. Nastoupí vláda provizoria? Karel  Dolejší
25. 3. 2009 Proradarová vláda padla - jaké budou ty další?   
24. 3. 2009 Špatná vláda, mizerná demokracie Václav  Novotný
18. 3. 2009 American voice against proposed radar in the Czech Republic John Lindsay Poland
18. 3. 2009 Americký hlas proti navrhovanému radaru v České republice   
17. 3. 2009 Konec zatlačování, konec mentorování - jasné priority a respekt Karel  Dolejší
16. 3. 2009 Pojďte se s námi zviditelnit! Jan  Neoral
16. 3. 2009 Radarové smlouvy v úterý do sněmovny Karel  Dolejší
13. 3. 2009 Scott Ritter: Obamo, vyřiď to s B týmem   
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
17. 3. 2009 Novotný, novotnější, nejnovotnější Petr  Štengl
6. 3. 2009 The Crisis of Czech Literature Štefan  Švec
3. 3. 2009 Zemřel spisovatel Jan Vladislav   
2. 3. 2009 Lidé nečtou Josef  Vít
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka