16. 3. 2009
Pojďte se s námi zviditelnit!Na informačním regionálním webu www.pribramsko.eu v "Hyde parku" v článku "NENÁSILISTÉ" JEDOU DO BRUSELU BOJOVAT PROTI RADARU" se redaktorka Pavlína Svobodová zamýšlí nad "činností iniciativ bojujících proti systému protiraketové obrany", a shledává, že iniciativa "je nejen hloupá, ale především nebezpečná, protože sabotuje snahu o zajištění bezpečnosti nejen našeho státu, ale i celé Evropy". Paní redaktorka zde cituje z médií... |
"Jan Neoral, starosta Trokavce a člen Ligy starostů řekl: "Cílem této cesty (starostů a občanů Brd 18.2.2009 do europarlamentu, pozn. J.N.) je informovat evropské politiky o tom, co se zde
v České republice děje v souvislosti s plánovaným umístěním vojenské základny USA na našem území. Česká vláda sice hodně mluví o demokracii a svobodě, ale v praxi její chování vypadá zcela jinak. Chceme informovat Evropský parlament o tom, že naše vláda dlouhodobě ignoruje názor většiny obyvatel a desítky referend, ve kterých dali občané jasně najevo, že si cizí vojen-skou základnu nepřejí. Rozhodně nebudeme jen nečinně přihlížet, jak vláda ignoruje vůli většiny obyvatel a chce zatáhnout Českou republiku do nového kola zbrojení a do vesmírných válek".
A jedním dechem hned komentuje:
"Co k tomu dodat... Dle mého názoru tato slova pana starosty Neorala hraničí s fanatismem. Tyto výroky o vesmírných válkách používali komunističtí pohlaváři v 60. letech ve svých protiamerických projevech".
Tolik paní redaktorka. Já ale trvám na tom, že česká vláda skutečně vznosně mluví o demokracii, o zastupování občanů, ale "skutek utek". Trvám na tom, že vláda ignoruje své občany - a to nejen v otázce radaru. Trvám na tom, že v europarlamentu nemluví naše vláda pravdu o svých občanech, o jejich vztahu k radaru - a doma neříká pravdu, když nám namlouvá, že Evropa po radaru touží. Trvám na tom, že se naprosto nejedná, v případě tohoto radaru, o zajištění "bezpečnosti nejen tohoto státu, ale i celé Evropy", jak píše paní redaktorka. Chtěli jsme vyvrátit tyto nepravdy, a proto jsme jeli 18. února 2009 informovat poslance Ev-ropského parlamentu o těchto skutečnostech. Je na tom něco "fanatického"? Co to má společného s "komunistickými pohlaváry šedesátých let", s jejich "antiamerickými pro-jevy"? Vždyť velká většina občanů ČR, odpůrců radaru, dnes dokonce s nadějí očekává, že nový americký prezident Obama rozpozná nebezpečí plynoucí z nesmyslného záměru jeho předchůdce umístit toto provokující zařízení do středu Evropy. V čem spatřujete onen zmiňovaný "fanatický antiamerikanismus", paní redaktorko? Když jsem si přečetl poslední odstavec, závěrečnou řečnickou otázku Vašeho článku, cituji:
"Znovu opakuji: jelikož v aktivitách lidí v iniciativách zaměřených proti systému protiraketové obrany nevidím žádný rozumný důvod, a tito lidé jej ani nepředstírají, domnívám se, že se někteří lidé z těchto iniciativ díky protiradarové tematice zviditelňují a trou-fám si tvrdit, že si na tom zřejmě staví svoji politickou kariéru. Kdopak asi chce uspět ve volbách do Evropského parlamentu 2009...?", pak jsem teprve pochopil, že zde vlastně nejde o argumenty odborné, mezinárodně politické či bezpečnostní - ale o pokyn pro čtenáře:
"Heleďte se, jak se "někteří lidé" chtějí ve volbách do Evropského parla-mentu zviditelnit"!
Paní redaktorka evidentně netuší, že je nás v České republice, podle posledního nezávislého průzkumu, 72 %. Tedy - podle ní - těch fanatiků, kteří chtějí uspět. Kteří se chtějí zviditelnit, dostat se do europarlamentu. Pokud by se rozhlédla po Evropě i po světě, zjistila by, kolik seriózních politiků současných i minulých, kolik uznávaných vědců a odborníků, kolik občanů evropských států se jasně vyslovilo proti antiraketovému štítu uprostřed Evropy, proti radaru. Nakonec i sám prezident Obama se ještě nevyjádřil, snad nefunkčnost a neefektivita tohoto monstra, snad zdravý rozum, snad jiné důvody způsobí, že odstoupí od antiraketového štítu v Evropě. Vše tomu nasvědčuje s pravděpodobností, hraničící skoro s jistotou... Oproti tomu stojí pár našich politiků a se zatvrzelostí malého děcka žadoní o tu bílou kouli, ohánějíce se velikostí politického rizika, které do této nepromyšlené a uspěchané akce vložili. Tak nadšeně a servilně se snažili - a oni je teď nechávají na holičkách... Já jsem fandil kandidátu Obamovi - ve svém projevu dne 8.7.2008 na manifestaci na Václavském náměstí, toho dne, kdy naše vláda podepsala s ministryní zahraničí USA první radarovou smlouvu, jsem doslova řekl:
"...americký Kongres zvažuje funkčnost antiraketového štítu v Evropě. Kongresmani se konečně zamýšlejí nad varovnými slovy odborníků. Pentagon žádá dodatečné testování antiraket. Zdá se, že americkým prezidentem se stane Barack Obama - pak existuje velká naděje, že se celý systém bude ubírat jiným směrem, ne tak protektorským pro Evropu."
Stalo se. Radost z tohoto obratu - že tu radar přece jen snad nebude - mi kalí jediná věc: Že si americký prezident Obama nechá z www.pribramsko.cz přeložit poznámku paní redaktorky, že každá
"iniciativa bojující proti systému protiraketové obrany je nejen hloupá, ale především nebezpečná, protože sabotuje snahu o zajištění bezpečnosti nejen našeho státu, ale i celé Evropy"
- a zastydí se, radar sem nechá postavit a požádá našeho premiéra, aby to za něho "zatáhnul"... |