26. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 3. 2009

Český politický kabaret aneb Čekání na kouzelníka Klause

Kabaret, pouhý kabaret! Nekonečné delirium, s jakým se v úterý odporoučela vláda Mirka Topolánka, vyvolalo v české veřejnosti směsici veselí, smutku a často i pohrdání. Snad by opravdu stálo za to udělat nějaký průzkum, co si lidé o tom všem myslí. Jistě s tím někdo brzy přijde. Obávám se, že Česká televize, která čtyřhodinový přenos z Poslanecké sněmovny přenášela, vyvolala především nový zmatek v českých duších.

Truchlivý stav demokracie

Poté, co si po frustrujícím a místy až depresivním konání zvolili poslanci loňského února znovu prezidentem Václava Klause, je to další ze série mediálních kolapsů, které jsme mohli v přímém přenosu sledovat. Vypovídá to o značně truchlivém stavu české demokracie, v níž se poslanci na tu vytčenou dobu stávají herci divadla: častují se různými více méně nechutnými bonmoty, aby se po závěrečném hlasování o důvěře -- tentokrát již po páté a s kladným výsledkem -- odporoučeli do hospody, nebo domů. Česká politická kultura se propadla do konírny, chlívku nebo lihovaru, chcete-li (slovy Lubomíra Zaorálka, Miroslava Kalouska a Davida Ratha), kde se vyprávějí košilaté pohádky, a nebo se hřímá z tribuny o kontrarevolučním spiknutí (samotný Topolánek).

Záznam přenosu ZDE

Vláda Mirka Topolánka nezískala 101 hlasů a v úterý vpodvečer padla. Prezident při oznámení o demisi den poté s úsměvem řekl: "Pád vlády není věcí neznámou a v plně fungujícím ústavním systému není situací katastrofickou. Za mých šest let v nejvyšší ústavní funkci je to již čtvrtý případ. Tuto situaci jsme již čtyřikrát úspěšně vyřešili a já bych chtěl ubezpečit celou českou veřejnost, že bude vyřešena i nyní."

Video ZDE

Ano, prezident Václav Klaus, o jehož volbě se ve svém úterním agonickém projevu zmínil znovu předseda vlády, má nyní přesně to, co symbolicky předznamenal dvěma svými kroky: odstoupením z funkce čestného předsedy ODS a vystoupením na sjezdu ČSSD. Zatímco ze strany, kterou kdysi zakládal, významně vystoupil, na sjezdu kdysi nepřátelské strany nastoupil. Nebylo to ani státnické, ani moudré rozhodnutí, možná aktivní, a nikoliv aktivistické, ale zejména populistické a ryze intrikánské ve stylu, který dlouhodobě připomíná pokleslý spaghetti western.

Bezmoc občanů

Některým se možná i zamžilo před očima. Bezmoc občanů, kteří sedí u televize nebo čtou noviny, je opět zkoušena způsoby, jimž se nechce věřit. Vysoká míra koncentrace moci mezi dvěma velkými politickými subjekty (ODS, ČSSD), jimž pouze de facto jen asistují dvě menší strany (KDU-ČSL a SZ), je stavem věcí, s nimiž se člověk jenom těžko smiřuje. Vypadá to ale, že právě tomuto stavu čeští občané přáli a tento stav udržují. KSČM je strana svého druhu: jako relikt minulosti ale i jako výhružný černý Petr. Ale co ti ostatní?

Jistě, je tu pětiprocentní hranicí vstupu do Sněmovny, jež je "v zájmu stability" podporována státními dotacemi za získané mandáty, které vytvářejí elity a prostředí bez možnosti kontroly a vážné konkurence. Étos demokracie, který občané před dvaceti lety svou přítomností na náměstích měst a míst vyvolali, se dnes ztrácí v záplavě burleskních konfet a fedrpušů, které si tito reprezentanti stávajícího režimu nasadili, aby své publikum dojali k slzám. Myslím, že se jim to i tentokrát podařilo. Slabší povahy patrně od televize odešly, některé ženy možná i omdlely.

Prezident, na jehož rozhodnutí o demisi premiéra a pověření o sestavení nové vlády se nyní čeká, bude podle svých slov dbát ústavy. Bude-li to způsob, jaký pro svůj výklad zvolil v předchozích případech, budeme patrně svědky dalších mocenských her na politické šachovnici, při kterém dojde opět jen na prázdná gesta. Zdá se, že to nikomu nevadí...

Cui bono?

Pád vlády již nyní vyvolává otázky, komu to nejvíce poslouží. Premiéru Topolánkovi vzal pád vítr z plachet, který si sliboval od českého předsednictví Evropské unie. Marně se snaží vicepremiér Alexander Vondra budit dojem, že se touto demisí poškodí kredit České republiky: ten on již zničil dávno svou antievropskou kampaní a nesnesitelně vlezlým stylem chování vůči Spojeným státům americkým. Postava k podpírání jménem Karel Schwarzenberg nic nezkazí, ale také ničemu nepomůže. Měl už dávno odstoupit v kauze Jiřího Čunka. Pád ale paradoxně nevylepší image ani opozičnímu Jiřímu Paroubkovi, který pád sám nastartoval: televize ho pro většinu národa ukázala jako poněkud krvelačného tučňáka z Batmana, jenž roztrhá každého, kdo se mu postaví do cesty.

Komu tedy? Komunistům? Beze sporu. Uplakaná postava zelené poslankyně Olgy Zubové, která své vystoupení korunovala zvláštním druhem environmentální poezie, byla patrně labutí písní pro stranu, do níž vložili naděje kdysi ti, co nechtěli volit establishmentový sametový čtyřlístek. Nevím, co ještě více potřebuje český občan, aby volil jinak. Že nikdo jiný není? Ano, mnohdy to tak vypadá, ale pokud budou u moci stále stejní, nic se na naší politické scéně nezmění dalších dvacet let. Nebo možná přijdou jen noví Klausové (Langrové, Machové), Paroubkové (Škromachové, Rathové), Kalouskové (Svobodové, Čunkové)... a možná přijde i nový kouzelník.

Ten nynější klobouk má ale v rukou kouzelník Václav Klaus. A bude z něho v následujících dnech vytahovat králíky pro všeobecný posměch národa. Jen tak, mezi žonglováním s bílými míčky... Už se také nemůžete dočkat na jeho další výstup?

                 
Obsah vydání       26. 3. 2009
26. 3. 2009 V Gaze bez rozmyslu odpaloval fosforové granáty
26. 3. 2009 Topolánek po svém pádu zaútočil na Obamu, v zahraničí to vidí jako poněkud trapný folklór
26. 3. 2009 International Herald Tribune: Po Topolánkově výlevu se EU usilovně snaží o nápravu škod
26. 3. 2009 Washington Post: Prezident Evropské unie zuřivě zaútočil na Obamovu politiku
26. 3. 2009 Obamobijce štrasburský aneb Ztraceno v překladu Karel  Dolejší
26. 3. 2009 Vícepremiér lže jako malé dítě. Premiér trpí herostratizmem Bohumil  Kartous
26. 3. 2009 Češi jsou inteligentní národ, škoda, že mají smůlu na politiky Jan  Čulík
26. 3. 2009 Kvalitní lidi v ČR nechtějí jít do politiky Tomáš  Koloc
26. 3. 2009 Češi nejsou inteligentní národ
26. 3. 2009 Český politický kabaret aneb Čekání na kouzelníka Klause Josef  Brož
26. 3. 2009 Vzpomínka na budoucnost Jiří  Nezval
26. 3. 2009 Michael  Marčák
26. 3. 2009 Politika bez strategie Oskar  Krejčí
26. 3. 2009 Beznadějná finanční politika
26. 3. 2009 Světlo Pod kaštany Ladislav  Žák
26. 3. 2009 Fronty. Na set-top-box. V Americe ! Irena  Ryšánková
26. 3. 2009 Neuvěřitelná moc internetu
26. 3. 2009 Nevěřím převratným energetickým projektům
26. 3. 2009 Musíme se podívat, kolik to stojí Josef  Vít
26. 3. 2009 Ano, bude to drahé, ale nedá se nic dělat Jan  Čulík
26. 3. 2009 Energetické bludy
26. 3. 2009 Na každou složitou otázku existuje jednoduchá a nesprávná odpověď Štěpán  Kotrba
26. 3. 2009 Vládu potopil Bursík Milan  Daniel
26. 3. 2009 Prezident nás z krize vyvede
26. 3. 2009 Současnost a budoucnost ruských ponorek
25. 3. 2009 Fast money podle Jona Stewarta
25. 3. 2009 Ruský ministr financí předpovídá novou vlnu problémů finančního sektoru
25. 3. 2009 Chudé země jsou stále chudé, přestože jejich ekonomiky rychle rostly Martin  Janíčko
24. 3. 2009 Balkán -- hřiště čarodějnických učňů Bushka  Bryndová
25. 3. 2009 Osud Smyrny jako model rozpadu Jugoslávie Karel  Dolejší
25. 3. 2009 Dienstbier v ČT: Bombardování Jugoslávie bylo naprosto nesmyslné
25. 3. 2009 Proč nespoléhat na „zasvěcené“ komentátory
25. 3. 2009 Obrana proti marťanům Karel  Dolejší
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009