16. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 3. 2009

Strana nezávislých naivků jako politický ideál?

reakce na článek Milana Daniela "Proč kapři vyloučili štiky z českého parlamentu" a poznámku Jana Čulíka v něm, lobbující za založení "Strany nezávislých kandidátů s podporou moderních technologií"

Plán na "nezávislou kandidátku" účelového spolku "internetové strany" je romantickým nesmyslem. Sympatickým, ale nesmyslným pokusem o negaci reality politického koruptivního systému západoevropské parlamentní demokracie. A systém "demokratického" výběru a ekonomického zajištění politiky v západní parlamentní demokracii JE systém ekonomicky determinující, je systém korupční. Protože náklady politiků nejsou zákonem limitovány a vždy jsou větší, než příjmy. Rozdíl ber kde ber, tvoří míru korupce či klientské vděčnosti politiků ke sponzorům. Problém není v rybách, ale v cirkulaci vody v rybníce. Viníkem nejsou kapři či jiné mřenky, ale rybníkář a hrázný. Vina je zakódována až do samotných plánů výstavby rybníka. Ani nově odizolované základy nepomohou tuto logiku zvrátit. A skoro všem vyhovuje.

V Česku navíc neexistuje politický prostor pro takovou stranu. Neexistuje důvod (mimo absence internetových nástrojů v marketingu stran mimo SZ), proč by měli takto "nezávislí" kandidáti zaujmout. Není zde absence politických programů. Je zde absence osobností, ale nejsou ochotné (či všehoschopné) osobnosti. Neexistuje inteligentní a charismatický kandidát, který by investoval SVOJE vlastní peníze do nezávislé kandidatury. Kamkoliv.

Senátor Štětina při své "nezávislé" kandidatuře do Evropského parlamentu rozesílá žebravý email s žádostí o tři stovky. A protože je stále naléhavější (mám už tři verze), nedostal nejspíš nic moc. Spíše nic. A nevidím jediný důvod, proč by měl cokoliv dostat. Jako novinář selhal v pasti aktivismu. Jako senátor se utopil v pasti primitivního antikomunismu. A jako plánovač své kariéry selhal, protože kandiduje, aniž ho kdo chce. Bez peněz do hospody nelez.

Senátor Fischer, ona ikona homosexuálního politického liberalismu, kandidoval do Senátu v souvislosti s potřebou výhodně úvěrovat své podnikání. Vlna solidární nechuti k jeho "čisté" kampani a moralizování u politiků ostatních stran i u jim naslouchajících ekonomických elit dostala Fischera málem do vězení. Dnes je Fischer bankrotářem a jeho letadla koupená na leasing reznou na ranveji.

Stejně dopadl bývalý ředitel nejvlivnějšího sdělovacího prostředku v zemi, Vladimír Železný. Jeho okolí v jednu chvíli dokonce uvažovalo, zda by mohl být prezidentem. Stal se senátorem, stal se europoslancem. Jeho strana v dalších volbách propadla. Nova pohasla. Co bude dál, uvidíme.

Prosazení "nezávislé" politiky musí být přímo a fatálně závislé na finančních zdrojích. Tudíž na zájmech těch, kteří do takové politiky investují SVOJE peníze. To není nezávislost. Buď se bude jednat o lobbistu silné ekonomické skupiny, nebo o kandidáta frustrovaných, nebo o životního rebela, který bude "proti všem" a neprosadí nic. Politická strana agreguje programovou blízkost, schopnost dohody na společním programu a agreguje i zdroje. Zvyšuje účinnost práce svých politiků ekonomickým, expertním, logistickým, informačním i administrativním zázemím. Strana "Starých lišek" ani "na Nezávislých nezávislý Nezávislý" nemá v české politice šanci, protože je zde standardní západoevropský politický model uspokojení zájmů prostřednictvím politického spektra.

Neexistují výrazná společenská hnutí, která by překročila rámec jednoagendového lobbismu (Greenpeace, Ne základnám) a z nichž by mohly vyrůst osobnosti pro "nezávislou" politiku. Nejsou to důchodci, kteří tvoří jazýček na vahách izraelské politiky. Nejsou to věřící, kterých je míň, než homosexuálů. Liberální strany levého i pravého středu nejsou ateistické, a proto absorbují jak věřící, tak homosexuály. Nejsou to spotřebitelé, ochránci svobody slova, ani osobnosti mírového hnutí, protože Česko nezažilo svůj Woodstock ani Watergate. Disent se svou prodejností západním vyslanectvím, opileckou "nonkonformní" filosofií a pozdější prostitucí s vlastní mocí diskreditoval stejně, jako spisovatelé - ono "svědomí společnosti". Veteráni čtvrté cenové skupiny v politice dosáhli maxima v letech těsně po plyšáku a pak se vytratili. Nepřítel v podobě KSČ byl poražen a účelový protestní koaliční slepenec OF nemohl v partajním systému fungovat. Kam se poděli pohrobci OF z prohavlovského politického středu, kteří neskončili v postofáckých politických stranách? Pithart bloudí Senátem. Za KDU-ČSL. Dienstbier koketuje se světovou politikou. Za ČSSD. Jan Urban školí v Iráku irácké novináře v "demokratickém" psaní. Za peníze USA. Miler je v důchodu. Dagmar Burešová zmizela z veřejného života. Josef Wagner po krachu Politického klubu spravuje židovský majetek. Někteří už zemřeli. Z ostatních profesionálních disidentů, stejně jako z osmašedesátníků, jsou důchodci či rentiéři, semtam nějaký publicista či spisovatel na vejminku. Starý Mlynář zemřel, mladý po krachu Unie svobody zmizel. K chartistům se dnes pro jistotu nikdo nehlásí. Nikdo je neadoruje. Nikdo je nepostrádá. Schwarzenberg se vrátil. Za Zelené. Kocáb se vrátil. Za Zelené. Na chvíli, než se oba definitivně zdiskreditují a zdiskreditují svou politikou Zelené. Občan Havel dožívá na Hrádečku a u moře. Humanitární bombardování zkrachovalo. Nikdo už jeho moudra nepostrádá.

Jediný, kdo by dnes mohl pod pláštíkem "nezávislosti" v politice uspět, by byl kandidát frustrátů neonacionalisitických, neonacistických či populistickoxenofobních. Pouze tento názorový segment není dlouhodobě zastoupen v politice. "Bílá síla". To by mohly být ony dravé štiky. Ale právě proto nebudou limity pro vstup do Sněmovny sníženy. Abychom se nedivili nějakému novému NSDAP či an druhé straně nějaké obskurní straně Šas.

Doba nezávislých přijde s nástupem přímé demokracie. Pravdou je, že obé bude determinováno technologií a digitalizací. Digitálními médii, digitálními komunikátory a digitálními penězi. Až tyto technologie ovládnou politiku, nebude politických stran třeba. Otázkou zůstává, zda se tento model přímé demokracie pod správou telekomunikačních operátorů s celostěnnými interaktivními obrazovkami a personálními komunikátory bude dnešním vyznavačům zamlouvat, a nebo zda opráší dvě knihy klasiků sci-fi: Raye Bradberyho 451° Fahreheita a Brawe New World od Aldouse Huxleyho. Protože od konce civilizace bude ten systém k nerozeznání.

                 
Obsah vydání       16. 3. 2009
14. 3. 2009 Revoluce začíná - a je uskutečnitelná prostřednictvím technologie
16. 3. 2009 Může virtualita ovládnout reálný život?
16. 3. 2009 Historický fatalismus, aneb Češi vám vždycky vysvětlí, že nic nejde a o nic nemá cenu se snažit Jan  Čulík
16. 3. 2009 Nedůvěra k voličům? Karel  Dolejší
15. 3. 2009 Proč kapři vyloučili štiky z českého parlamentu Milan  Daniel
16. 3. 2009 Příležitost pro mnoho velmi sympatických, velmi inteligentních a aktivních "agentů" kohosi Václav  Drbohlav
16. 3. 2009 Deregulace politiky jako její cicciolinizace? Karel  Dolejší
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
16. 3. 2009 Radarové smlouvy v úterý do sněmovny Karel  Dolejší
16. 3. 2009 Pojďte se s námi zviditelnit! Jan  Neoral
16. 3. 2009 Když to dobře dopadne ... Michal  Vimmer
16. 3. 2009 Web druhé generace jako výzva i hrozba Štěpán  Kotrba
16. 3. 2009 Bude mít Obama "brazilský přístup" ke Kubě a Venezuele?
17. 3. 2009 Morales rozdal půdu chudým
15. 3. 2009 Na ostrově Martiniku skončila generální stávka
15. 3. 2009 Francie trvá na odporu k nezávislosti Tibetu
16. 3. 2009 Polívkův Český lev 2008 versus glamour César 2009, znovu Jiří David a Nikdo se nebude smát Josef  Brož
16. 3. 2009 Chtěl Topolánek hned po Dělnické straně nechat zakázat komunisty? Štěpán  Kotrba
15. 3. 2009 15. březen 1939: Vznikem Protektorátu bylo zahájeno pronásledování Židů Richard  Seemann
14. 3. 2009 Rozchod, nebo spolupráce nezávislých subjektů? Ivan Odilo Štampach
16. 3. 2009 Katolická církev by měla odškodnit všechny včetně ateistů Ivan  Sommer
15. 3. 2009 Neprivilegovanost církví a kouzlo nechtěného Štěpán  Kotrba
16. 3. 2009 O "křesťanské dogmatičnosti" Tomáš  Koloc
16. 3. 2009 Církev nemůže uznat občanský rozvod ani potraty
16. 3. 2009 Že jsme málo bilingvní ? Miloš  Dokulil
16. 3. 2009 Pár nedávných citátů pro osvěžení paměti (2) Miloš  Dokulil
16. 3. 2009 Tfuj - stromy! Beno  Trávníček
16. 3. 2009 Nesmyslné utrpení? Petr  Schnur
14. 3. 2009 Michael  Marčák
15. 3. 2009 MMF: Výměnou za půjčku je Ukrajina povinna zvýšit věk odchodu do důchodu
15. 3. 2009 Gruzínská opozice chce dosáhnout odstoupení Saakašviliho
16. 3. 2009 Immanuel Wallerstein: Občanská válka ve Spojených státech? Immanuel  Wallerstein
16. 3. 2009 Immanuel Wallerstein: Guadeloupe: obskurní klíč ke světové krizi Immanuel  Wallerstein
17. 3. 2009 Recept na krízu - chovajte sa ako francúzska polícia
16. 3. 2009 Musí studená válka pokračovat i dnes?
16. 3. 2009 Písně, které nesmíme slyšet Miloslav  Štěrba
16. 3. 2009 Od "Malé" dohody k "velkému" bombardování Bělehradu Vladislav  Černík
16. 3. 2009 Venezuelská armáda přebírá kontrolu nad letišti a přístavy
16. 3. 2009 Profesionalita dne (včerejšího)
14. 3. 2009 Čína znepokojena osudem svých peněz v USA
14. 3. 2009 Antikomunismus v českých médiích systematicky zkresluje skutečnost
14. 3. 2009 Japonsko možná sestřelí severokorejský satelit
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
20. 2. 2009 "Ach, Emo..." aneb kdo dřív přijde, ten dřív žije Irena  Ryšánková
20. 2. 2009 Serpenízek další z malých digitálních televizí je v problémech Štěpán  Kotrba
18. 2. 2009 Týden - kreativně přepracovaný Telegraph? Štěpán  Kotrba
17. 2. 2009 Touží Bobocký stále po křesle ředitele STV? Štěpán  Kotrba
13. 2. 2009 Česká televize démonizuje Hugo Chaveze, který stojí v čele Venezuely již deset let Daniel  Veselý
10. 2. 2009 zabijsvojeradio.cz aneb jak se stát předsedou Rady ČRo Štěpán  Kotrba
10. 2. 2009 MF Dnes : "Referendum je nástroj totality" Bohumil  Kartous
10. 2. 2009 Rádio Jerevan hlásí.... Miloslav  Štěrba
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Papež a kancléřka, neboli příklad mediální moci Uwe  Ladwig
5. 2. 2009 Vlk se ani tentokrát nenažral: další rozhodnutí RRTV zrušeno pro nezákonnost Štěpán  Kotrba
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
3. 2. 2009 Už je to tady: trh s videoobsahem se začíná pomalu hroutit   
28. 1. 2009 Proč vedou média proti Drymlovi a Rathovi totální válku? Petr  Wagner

Digitalizace sdělovacích prostředků RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
16. 3. 2009 Web druhé generace jako výzva i hrozba Štěpán  Kotrba
25. 2. 2009 Služby státní správy občanům prostřednictvím digitálního televizního vysílání   
20. 2. 2009 Serpenízek další z malých digitálních televizí je v problémech Štěpán  Kotrba
17. 2. 2009 Touží Bobocký stále po křesle ředitele STV? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
3. 2. 2009 Už je to tady: trh s videoobsahem se začíná pomalu hroutit   
29. 1. 2009 Rada Českého rozhlasu stále lže - a to nejen o Rádiu Wave Štěpán  Kotrba
26. 1. 2009 ICT: Krize, krize, krize kam se podíváš Štěpán  Kotrba
23. 12. 2008 Jednání Rady Českého rozhlasu je neobhajitelné a nelogické, je třeba prošetřit, zda není zkorumpována, tvrdí poslanec   
11. 12. 2008 OSN vyhlásila rok 2009 rokem goril, Český rozhlas zrušil gorilí reality show Štěpán  Kotrba
27. 11. 2008 Rada Českého rozhlasu hájí komerční zpravodajské stanice a portály Štěpán  Kotrba
31. 10. 2008 Multiplex veřejné služby z vysílače Praha - město - Žižkov spuštěn   
21. 2. 2008 Češi jsou přesyceni reklamou v elektronických médiích   
15. 2. 2008 Jiřina Jirásková pokřtí Lucii Bílou v roli malé černé gorily   

Svět 2050 RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2009 Web druhé generace jako výzva i hrozba Štěpán  Kotrba
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
18. 9. 2008 Dva scénáře mediální civilizace, dvě vize digitalizovaného světa Petr  Sak
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
7. 8. 2007 Stroje, humanismus a evoluce society Miroslav  Vejlupek
31. 12. 2006 Jak sesbírat moudrost civilizace na rozcestí Tibor  Vaško
22. 12. 2006 Bude nás budoucnost potřebovat? Jan  Baltus
2. 11. 2006 Svět 2050: Padesátiletí čtvrté světové války Miloš  Balabán, Antonín Rašek
19. 10. 2006 Svět 2050: Jak se vyrovnat s budoucností aneb potřebujeme prognostiku? Martin  Potůček
17. 10. 2006 Svět 2050: Nová supertechnologie Bohumír  Štědroň, Peter Mikulecký
16. 10. 2006 Svět 2050 - nové téma Britských listů   
6. 8. 2004 Global Trends 2015: A Dialogue About the Future With Nongovernment Experts   

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
16. 3. 2009 Strana nezávislých naivků jako politický ideál? Štěpán  Kotrba
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   
6. 7. 2003 Československý underground se směje   
5. 7. 2003 Specialisté provádějí pro Britské listy operativní monitorování "hackerské neděle"   
3. 7. 2003 V neděli se koná hackerská soutěž   
12. 6. 2003 "Triuhorky": Slovenské telekomunikácie obeťou útoku hackerov Michal  Feik