6. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 2. 2009

Amerika potřebuje Rusko na své straně pro vyjednávání s Íránem

Obamův poradce pro národní bezpečnost, generál James Jones, sdělil týdeníku Observer, že ty části amerického protiraketového štítu, které měly být vybudovány v Polsku a v České republice, budou dány k ledu a že rozhovory o protiraketové obraně budou rozšířeny.

Obamova vláda se po letech nepřátelství pokusila výrazně zlepšit styky s Ruskem. Nabídla, že zruší kontroverzní projekt raketové obrany, který Bush chtěl rozmístit ve střední Evropě. Chce také spolupracoval s Ruskem na kontrole zbrojení i v celé řadě dalších otázek.

8. 2. 2009

Redaktor MF DNES Teodor Marjanovič se ve svém článku "Obamovo holubičí harakiri" ze 6. února 2009 pustil do amerického prezidenta Baracka Obamy. Nazval ho "mesiášem změn" - a odhalil způsob, kterým Obama hodlá plnit "sliby, že změní svět".

"Bude podlézat Rusům", informoval nás pan redaktor. Podlézáním zřejmě míní, že dotyčný prezident navrhuje "radikální jaderné odzbrojení, které by zahrnovalo i sbohem evropskému radaru a obranným střelám".

8. 2. 2009

Přestože cítím úctu a obdiv k lidem, kteří dnes dokážou obětavě a bez jakékoli naděje na osobní prospěch vykonávat veřejné funkce na úrovni obcí, nemohu souhlasit s článkem pana Jana Neorala. Obavy redaktora MF DNES Teodora Marjanoviče, které pan Neoral cíleně zlehčuje, nejsou v žádném případě plané a neopodstatněné. Jsem ale přesvědčen o tom, že současná aktuální problematika postojů Baracka Obamy by se neměla zužovat pouze na otázku radaru či neradaru, nebo naopak generalizovat výlučně do podoby vztahů USA -- Rusko.

8. 2. 2009

Motto: "Modernismus je výrazem pocitu dezorientace, který vzniká, když si lidé uvědomí, že v důsledku bouřlivého společenského vývoje není možno používat zkušeností z minulosti pro orientaci v dnešním světě." ZDE

Článek Petra Litoše je myslím ukázkou, jak zatraceně úzké jsou limity uvažování četných dnešních politických komentátorů a proč je vlastně nikdo mimo hranice českého společenství nemůže v důsledku jednoduchosti jejich argumentace brát příliš vážně.

Tito komentátoři jednak stále bojují v minulých konfliktech a nejsou schopni se zbavit v dnešním chaotickém, nepřehledném, pluralitním světě černobílých stereotypů dělení lidí na "my a oni".

Petr Litoš varuje před nebezpečím Vladimira Putina, onoho zlovolného, dlouholetého zpravodajce, který "léta žil v cizím prostředí pod tlakem" a "bude rozlišovat a vyhodnocovat jen sílu a slabost".

Nemám žádné iluze o Putinovi a nevím, jakým směrem bude směřovat v budoucnosti Rusko, zda se nestane nebezpečným (totéž platí i o Spojených státech). Navzdory mnoha rozporným okolnostem života v dnešním Rusku nemohu však po své nedávné návštěvě té země než usoudit, že nová generace, která je dnes v Rusku u moci, si počíná - v rámci možného - velmi obratně. V současnosti svou politikou osoby jako Putin a Medvěděv vytvořily pro obyčejné Rusy neuvěřitelný konzumní blahobyt a v porovnání s ruskou historii posledních sta a možná i více let i pozoruhodnou míru svobody. Jsem si vědom, že ruská vláda, údajně "v zájmu stability" kontroluje vysílání televizních stanic, což je nepřijatelné, avšak v zemi existují četná tištěná média, která jsou daleko víc protivládní než cokoliv, co vychází v České republice.

V argumentaci Petra Litoše jsou nejméně dva myšlenkové zkraty, týkající se obecného chápání politických skutečností:

8. 2. 2009

Joe Biden nám dal naději, že český národní spor o radar v Brdech může ještě nějakou dobu pokračovat. (Avšak britský týdeník Observer, který téma zpracoval pečlivěji než jiná média, se v Mnichově na věc dotazoval generála Jamese Jonese, Obamova poradce poro národní bezpečnost, který uvedl, že česká a polská část radarového systému budou "uloženy k ledu" a o projektu se bude široce jednat, pozn. JČZDE). Možná jsem měl napsat, že jde i "český národní sport", protože je pro nás tolik typické, že se dokážeme střetávat především v otázkách, na které jaksi nemáme žádný reálný vliv anebo naopak o těch, které nemají žádný reálný vliv na nás. Vedeme vášnivé spory o radar, o pravdu ve vztazích mezi Ruskem a Ukrajinou a o to, kdo je oním spravedlivým v tisíciletém sporu mezi Palestinci a Židy, popř. o to, zda je pan či paní XYZ padouch nebo hrdina nebo zda má na Letné stát blob.

8. 2. 2009

V moderním světě se levice, která tvrdí, že jsou to romantičtí rebelové a milovníci svobody, stala dogmatickým mluvčím vzdálené moci. Pravice, jíž se svět posmívá jako stoupencům diktatur a tajným fašistům, se dnes skládá ze skutečných revolucionářů a romantiků, píše v britském polobulvárním, avšak často provokativním a inovativním pravicovém listě Daily Mail (který před válkou podporoval Hitlera) komentátor Peter Hitchens. Textologická analýza ze sociologického hlediska a z pohledu vytváření mytologií (Barthes) by byla velmi zajímavá.

Hitchensův ostře protiněmecký a protibruselský článek je motivován silným anglickým nacionalismem, tedy sebezájmem, iracionálně pociťovaným euroskeptismem některých Britů, jehož součástí je i nenávist vůči Německu, datující se nejméně od druhé světové války. Do článku Hitchens zamotal historii Československa ve dvacátém století, "dosud silně pociťované" trauma Čechů z útlaku za komunismu i jejich nynější obavu z permanentního zotročení Bruselem. Obdivuje Klause a české euroskeptiky, že proti bruselskému jhu hrdinně bojují.

Článek obsahuje některé nepřesnosti (není pravda, že Lisabonská smlouva může vést k návratu zkonfiskovaného majetku sudetských Němců ZDE, není zřejmě pravda, že vražda Jana Masaryka "je dosud nevyřešena". ZDE ) Hitchens obdivuje pražské Muzeum komunismu. Z článku dál citujeme (JČ) :

8. 2. 2009
Noam Chomsky
Preložil Peter Vittek

V sobotu 27. decembra 2008 sa začal posledný americko-izraelský útok na bezmocných Palestínčanov. Podľa izraelskej tlače ho dôkladne pripravovali viac ako šesť mesiacov. Plán mal dve zložky: vojenskú a propagandistickú. Zakladal sa na izraelskom poučení z invázie do Libanonu v roku 2006, ktorá sa považuje za mizerne naplánovanú a zle propagovanú. Preto si môžeme byť istí, že väčšina z toho, čo sa stalo a čo sa povedalo, bola dopredu naplánovaná a zamýšľaná akcia.

Celkom určite bol naplánovaný začiatok útoku: tesne pred poludním, keď sa deti vracali zo školy domov a davy ľudí sa potulovali ulicami husto obývaného Gaza City. Zabiť viac ako 225 ľudí a zraniť 700 trvalo len zopár minút. Sľubný začiatok masového vraždenia bezmocných civilistov uväznených v malej klietke, z ktorej sa nedá uniknúť.

7. 2. 2009

ANALÝZA BEZPEČNOSTNÍHO PROSTŘEDÍ

Kdo platí okupaci a kdo nemá zájem na mírovém jednání?

Poslední útok na Gazu nezačal 27. prosince 2008, ale začal již v lednu 2006, kdy si Hamás dovolil vyhrát demokratické volby. Zpráva OSN informuje o tom, že během roku 2006 Izrael do Gazy vystřelil 14 000 dělostřeleckých granátů, které zabily 59 lidí. Skoro všechno to byli civilisté.

Zdroj: Office for the Coordination of Humanitarian Affairs - OCHA UN ZDE

Zřejmě kvůli některým médiím se Izrael uchýlil k tišší taktice kolektivního trestání obyvatel Gazy a začal jim přerušovat dodávky humanitární pomoci, na kterých jsou životně závislí. Totální ekonomickou blokádu Izrael zahájil poté, co Hamás z Gazy v červnu 2007 vyhnal kolaboranty z Fatahu. Proč říkám kolaboranty? Všem je známo, že Izrael by si nemohl dovolit ignorovat mezinárodní právo a pokračovat ve velice nákladné okupaci, kdyby nebyl politicky podporován a de facto sponzorován Spojenými státy. Izrael inkasuje tolik ekonomické pomoci, jako všechny země dohromady.

6. 2. 2009

Studenoválečník Henry Kissinger tajně jednal v Rusku

Pětaosmdesátiletý bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger se v prosinci tajně setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem. Podle západních diplomatů přesvědčoval Kissinger po dva dny ruské státníky, aby souhlasili s Obamovou iniciativou, jejímž cílem je snížit jaderné arzenály na obou stranách na 1000 hlavic.

Obama se rozhodl vyslat Kissingera do Moskvy ještě v době před nástupem do úřadu, aby se tak vyhnul případným obstrukcím od Republikánů v Kongresu.

6. 2. 2009

Denník SME s odkazom na článok ve Financial Times Deutschland informuje o akútnom ohrození niektorých východoeurópskych mien, najmä CZK, HUF a PLN. Podľa mienky Ulricha Leuchtmanna, hlavného devízového analytika Commerzbank, hrozí týmto menám špirálový pokles kurzov, čo zrejme vyvolá ďalší únik kapitálu.

V tejto súvislosti je zaujímavé pozrieť sa na vývoj kurzov týchto mien za posledný rok, hlavne ich dynamiku voči USD a EUR za posledný mesiac. Okrem troch spomínaných mien si všimneme ešte vývoj slovenskej koruny, ruského rubľa a nórskej koruny.

7. 2. 2009

KD│ V interview pro Deutsche Welle hovořil nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz o znárodňování bank, vyhlídkách rozvojových zemí a potřebě vzniku mezinárodního finančního regulátora.

8. 2. 2009

Reakce na tento rozhovor se Stiglitzem v Deutsche Welle.

DW-World: Ekonomové Nouriel Roubini a Nassim Taleb, kteří předpověděli globální ekonomický pokles, volají po znárodnění bank, aby došlo k zastavení ekonomického úpadku.

1. Taleb, narozdíl od Roubiniho, není ekonom, a pokud mohu soudit z toho, co jsem od něho četl a slyšel, většinou ekonomů a odborníků na finance pohrdá. (Nouriel Roubini je patrně výjimka.) Taleb je všestranně vzdělaný polyglot, universitní profesor, bývalý obchodník na burze (pracoval mimo jiné pro několik velkých firem na Wall Street jako specialista na finanční deriváty), esejista a v poslední době také autor dvou bestsellerů, které bych každému vřele doporučil.

6. 2. 2009

Součinnost stagnujících ekonomik a rostoucí politické nespokojenosti zlikvidovala představy, že dochází k hospodářské konvergenci mezi východní a západní Evropou a investoři začali nyní s tímto regionem zacházet více jako s tradičními vznikajícími trhy, píší mezinárodní analytici.

Litva Lotyšsko a Bulharsko byly v lednu letošního roku terčem pouličního násilí, takže investoři bedlivě zvažují politická rizika ve východní Evropě. Tyto kdysi stabilní a rychle se rozvíjející ekonomiky nyní pravděpodobně čelí v první polovině letošního roku recesi, klesajícím cenámk kapitálu a potenciálním negativním feedbackovým cyklům, které by mohly prodloužit krizi, která byla před půl rokem ještě nemyslitelná.

6. 2. 2009

V krátkodobé perspektivě zřejmě dojde k rozdílům v osudu středoevropských měn podle toho, jaký zaujmou středoevropské vlády postoj vůči měnovým intervencím. Guvernér maďarské ústřední banky hovořil o "nových nástrojích" na pomoc stabilizaci maďarského forintu, zatímco v Polsku zdůraznili jak guvernér ústřední banky, tak ministr financí, že nejrozumnější je nechat změnám kursu polského zlotého volný prostor. Čeští politikové se v posledních týdnech k oslabování české koruny nijak nevyjádřili, a my se domníváme, že také nechtějí intervenovat. Tlak na středoevropské měny zřejmě nepomine, míní analytikové finanční instituce Barclays Capital ZDE

6. 2. 2009

Nehrozí Slovensku ekonomický kolaps? V souvislosti s kurzovým vývojem, který popisuje Juraj Slabeycius, se Slovensko stalo značně cenově nekonkurenceschopné vůči svým hlavním konkurentům. Takže je možné, že z Česka odejde ještě pár finančních investorů, ale obávám se, aby ze Slovenska nezačaly odcházet reálné investice (pokud současný stav bude trvat trochu déle).

V této souvislosti lze chápat vývoj ostatních středoevropských kurzů (a vlastně i eura) spíše jako příznivou skutečnost, která reálné ekonomice usnadní adaptaci na celosvětové zpomalení ekonomického růstu. Pouze u zadluženého Maďarska by mohl tento vývoj zároveň působit problémy se splácením závazků v cizí měně, míní Jan Hošek.

7. 2. 2009

Zavedenie európskej spoločnej meny na Slovensku k 1.1. 2009 malo ešte jeden veľmi významný, aj keď vopred neplánovaný dôsledok. Už niekoľko mesiacov pred termínom prechodu na euro pociťovali všetky komerčné banky zvýšený nárast korunových vkladov. Bolo to spôsobené tým, že medzi obyvateľstvom sa podľa odhadu Národnej banky Slovenska nachádzalo 50-70 miliárd korún, ktoré neboli uložené v bankách.

7. 2. 2009

To je anketa na stránkách serveru BBC. Máte odpovědět na otázku "Žijete v zemi, která byla součástí sovětského bloku? Myslíte, že vaše země měla prospěch z ukončení komunismu?" Fórum je moderováno, musíte se zaregistrovat, z 644 příspěvků jich bylo dosud zveřejněno 503 a 108 bylo odmítnuto.

Kdo chce, může odpovědět ZDE

7. 2. 2009

HUmanitární úrad OSN v Gaze UNRWA konstatuje, že suspendoval veškerou pomoc pro Gazu a obvinil vládu Hamasu, že potravinové zásilky konfiskuje.

Hamas přiznal, že se stala "chyba", a uvedl, že zásilky vrátí. Avšak úřad URNWA zdůrazňuje, že dodávky neobnoví, dokud se mu nedostane ujištění, že ke konfiskaci zásilek nebude znovu docházet. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon zdůraznil, že Hamas muší okamžitě vydat zkonfiskované zásilky, a požadoval, aby Hamas "přestal zasahovat do rozdělování humanitární pomoci v Gaze".

Podrobnosti v angličtině ZDE

7. 2. 2009

Nedá mi to nereagovat na zcela jednostrannou propagandu, která na BL ohledně Izraele panuje. Nevím jestli je to tím, že lidé z vyváženějším názorem vám své postřehy nepíši, nebo je to cílené. Podotkl bych, že Izrael nijak v lásce nemám, a jeho pravdivou kritiku není problém najít, ale bohužel ne na BL. Například zatímco se zde objevil další zcela neobjektivní protiizraelský článek*), o tom že OSN odvolala tvrzení o tom, že Izrael ostřeloval "jejich" školu v Gaze a zabil v ní se ukrývající civilisty, se nedočteme. Také se nejspíše nedočteme o tom, že OSN zastavila přísun pomoci do Gazy dokud Hamas nepřestane zcela otevřeně krást tuto pomoc. Ano ta druhá je spíše nevýznamná zpráva a ani bych ji na BL normálně nečekal, ale když se zde objevují stejně bezvýznamné zprávy demonizující Izrael, tak pro vyváženost bych čekal i pohled ani ne tak z opačné, jako z ověřené a objektivní strany, píše Michal Ciesla.

Pozn red.: "Neobjektivní" "protiizraelský" článek Jany Ridvanové je pečlivě zdrojován z mnoha renomovaných mezinárodních zdrojů, jak se může přesvědčit každý čtenář.

O vyváženosti či nevyváženosti BL ZDE

7. 2. 2009

Nejzazší blahosklonnost. - V nekrologu jednoho obchodníka stálo: "Šíře jeho svědomí soupeřila s laskavostí jeho srdce." Klopýtnutí oddaných pozůstalých ve vzletné řeči vyhrazené pro tento účel nedobrovolně připouští, že laskavý zesnulý žádné svědomí neměl, a posílá tak pohřební vůz nejkratší cestou do země pravdy.

Pokud muž pokročilého stáří proslul mimořádnou blahovůlí, můžeme pokládat jeho život za sled hanebností. Odnaučil se rozčilování.

Široké svědomí se prezentuje jako velkomyslnost, která vše odpouští, protože příliš dobře chápe. Quid pro quo mezi vlastní a cizí vinou je rozhodnuto ve prospěch kohokoliv, kdo získal více. Po tak dlouhém životě už chybí schopnost rozlišit, co kdo komu udělal. V abstraktní představě univerzální nespravedlnosti každá konkrétní zodpovědnost mizí.

7. 2. 2009

Občanská iniciativa Demokracie staví uspořádala pátého února na Staroměstském náměstí v Praze demonstraci na podporu projektu stavby budovy Národní knihovny na Letné podle návrhu architekta Jana Kaplického. Ve prospěch projektu vystoupily nejen osobnosti čeké kultury, ale i zelení ministři Ondřej Liška a Michael Kocáb, nečekaně promluvil i Karel Schwarzenberg. Nabízí se otázka, zda páni ministři křísili z mrtvých jenom chobotnici, nebo i volební vyhlídky Strany zelených.

7. 2. 2009
Vystoupení Centra pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd UK Praha na Mezinárodní vědecké konferenci ESF MU „Šlapanice 2009“, 22.1. 2009

Nedávno jsem se vrátil z USA: nemluví tam o ničem jiném než o začínající krizi. Vědí, proč. Už se dotýká a ještě dlouho se bude bezprostředně dotýkat jejich životů, šancí, příležitostí i ohrožení. Ale nejen jejich – dozajista i našich. Proto jsem se rozhodl nabídnout ke kritické diskusi svůj výklad faktorů, prodromů, povahy a možných reakcí na globální krizi finančních trhů – a na ni navazující krizi hospodářskou, sociální a politickou.

Vidím především dvě podstatné okolnosti, které přispěly k jejímu vzniku: artikulované zájmy finančního kapitálu, protěžující neoliberální ideologii, které se úspěšně prosadily v arénách politického rozhodování, a nekompetenci společenských věd v poznávání charakteru soudobé fáze vývoje lidské civilizace.

7. 2. 2009

Za ty roky, co čtu Britské listy, je to poprvé, co mě tak něco nadzvedlo, že musím reagovat. Jedná se o článek pana Kotrby "Jak chcete vychovávat děti, bojíte-li se podepsat". Jímá mě hrůza nad tím, jak je pan Kotrba zhnusen člověkem, který na rozdíl od ostatních měl alespoň tu vůli o nedobrých poměrech napsat. Proč není stejně, spíše však více roztrpčen nad těmi, kteří těmi poměry trpí, ale ani o nich nenapíší, natož aby proti nim bojovali? Asi proto, že jsou jich desetitisíce a byl by pro něj problém říci: chce se mi zvracet nad 99,9 % učitelů, píše čtenář V.Rod .

7. 2. 2009
tisková zpráva iniciativy Ne základnám k situaci v Brně jako reakce na článek Karla Dolejšího "Na protiradarovém hnutí parazituje nacionálně bolševická strana"

Iniciativa Ne základnám prohlašuje, že situace v Brně dosáhla neúnosné míry. S okamžitou platností nepovažujeme skupinu působící dosud pod jménem Iniciativy v Brně za součást Iniciativy a vyzýváme všechny místní aktivisty a sympatizanty Iniciativy k ukončení kontaktů s touto skupinou. Iniciativa Ne základnám hodlá v nejbližší době iniciovat vznik nové brněnské skupiny. Informace o tom budou s předstihem zveřejněny na oficiálním webu Iniciativy Ne základnám.

6. 2. 2009
reakce na článek poslankyně Anny Čurdové "Zvěřina jako Turkmenbaši"

Poslankyně Čurdová proti mně vytáhla v článku "Zvěřina jako Turkmenbaši" opravdu silný kalibr. Podkladem pro její kritiku byla moje věta v rozhovoru s novináři, zcela vytržená z kontextu. Prohlásil jsem, že kritika pozice české vlády k péči o malé děti, obsažená ve zprávě Evropského parlamentu, vychází "z představy feministek, že ženy jsou stejné jako muži, a že nemají dělohu a jejich rozmnožovací funkce není pro lidstvo až tak důležitá". Nevím co o feminismu soudí "Otec všech Turkmenů", možná to paní poslankyně měla poněkud rozvést...

Já jsem se nikdy ve své odborné ani politické činnosti netajil s tím, že nesouhlasím s ideologickými východisky radikálních feministek.

6. 2. 2009

Bývalá senátorka ODA a nyní zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová nedávno reagovala v Britských listech na zveřejněný výkřik bezmocných odborářů z krachujících skláren. Jménem JUDr. Otakara Motejla pak sklářům odpovídal zástupce vedoucí právního odboru JUDr. Pavel Pořízek. Představte si, že jste dvacet či třicet let poctiví a pracovití zaměstnanci skláren, pak jednoho dne nedostanete plat, nájem a elektriku ale platit musíte, dětem snídani dát musíte a na zoufalý dopis o pomoc dostanete tuto odpověď:

z pověření veřejného ochránce práv JUDr. Otakara Motejla odpovídám na Vaše elektronické podání doručené Kanceláři veřejného ochránce práv dne 13. 1. 2009, které nelze vzhledem k jeho obsahu považovat za podnět podle zákona č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv, ve znění pozdějších předpisů. ... ... Problém, se kterým se na veřejného ochránce práv obracíte, je mimo jeho působnost stanovenou zákonem č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv, ve znění pozdějších předpisů. Na základě tohoto zákona působí ochránce k ochraně osob před jednáním úřadů a dalších institucí státní správy v konkrétních případech, pokud je v rozporu s právem, neodpovídá principům demokratického právního státu a dobré správy, nebo jsou-li tyto instituce nečinné. Ochránce není oprávněn poskytovat stanoviska k obecné právní úpravě. Jeho působnost se rovněž nevztahuje na zasahování do soukromoprávních vztahů, kam patří i vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

6. 2. 2009

ŠOK│ Nejpřehlednější radu, jak se co nejrychleji domoci svého práva na výplatu mzdy, kupodivu nepřinesla informace z úřadu ombudsmana, ale poradna Konkursních novin, kde na "typické" otázky odpovídá soudkyně Mlejnková. Důležité je říci na úvod, že návrh na insolvenční řízení CRYSTALEXU byl podán 22.9.2008. Mzda za září , říjen a listopad 2008 byla zaměstnancům vyplacena v termínu a nic nenaznačovalo, že by tomu mělo být jinak v prosinci 2008, tvrdí odboráři. No, takovou naivitu bych nečekal ani u dětí z mateřské školky. Nicméně zaměstnanci neměli důvod uplatnit své mzdové nároky, v termínu 1 měsíce ode dne, kdy úřad práce zveřejnil informaci o zahájení insolvenčního řízení. Tím se ovšem stalo, že banky dostaly přednost, neboť pohledávky se vyřizují podle data podání. Kdo dřív přijde, ten dřív mele...

"Pojetí odpovědi Jitky Seitlové a vysvětlení by poškodilo zaměstnance, a vůbec jim nepomohlo v jejich svízelné situaci. Zkuste si představit, že 2 měsíce (prosinec a leden, vykonáváte nadále svou práci dle řádně uzavřené pracovní smlouvy a nedostáváte žádnou mzdu, ani zálohu na mzdu, a pak "můžete" skončit pracovní poměr dohodou ale Vaši finanční situaci to vůbec neřeší. Nárok na výplatu mzdy a odstupného dle Zákoníku práce a kolektivní smlouvy je v nedohlednu", vzkazuje Jitce Seitlové odborářka Anna Hykšová. Za flagrantní selhání "záchranné sítě" státu je nejspíše zodpovědný úřad práce, který může zaměstnancům vyplatit mzdové pohledávky a uplatnit je namísto nich v konkursním řízení. Zde ovšem selhala i komunikace mezi odborníky - odboráři na ČMKOS a odboráři v Crystalexu. Zde mělo dojít k neprodlené právní pomoci a nejspíše nedošlo. Nicméně úřad práce může reagovat okamžitě a v plné výši nahradit insolventního zaměstnavatele. Nejen že může, měl by. Co ale chcete po úřednících , jejichž ministr se jmenuje Nečas...

6. 2. 2009

◄ Demonstrace ruských národních bolševiků. Foto: Informační agentura Gorjačije kommentariji.

V minulých dnech jsem obdržel ústní informaci ze zdroje, který pokládám za dostatečně věrohodný, že do činnosti brněnské pobočky Ne základnám se ve zvýšené míře zapojují zástupci extrémistické nacionálně bolševické strany. Mimo jiné se podílejí na přípravě únorové protiradarové demonstrace, která má proběhnout pod hlavičkou lokální pobočky hnutí Ne základnám. Na závěr celé záležitosti, která bude vzhledem k politice Obamovy administrativy patrně rozhodnuta v neprospěch českých proponentů radaru, to nelze označit jinak než jako politováníhodné selhání samočistících mechanismů v táboře protiradarové opozice.

6. 2. 2009

Opravdová investigace je vlastní, NEZÁVISLÉ vyšetřování, ne účelová medializace účelově vynesených dat z policie a tajných služeb s cílem účelové politické skandalizace. Kdyby Jan Čulík i Petr Wagner četli novelu zákona pečlivěji, věděl by, že se zákaz zveřejňování odposlechů týkají POUZE odposlechů prováděných policií do chvíle, než se stanou důkazem u soudu, nikoliv audiozáznamů či videozáznamů, prováděných investigativním žurnalistou pro vlastní práci. Jejich získání a případné použití se řídí jinými právními předpisy. Jenže "investigace" je vlastní pátrání, vlastní odposlouchávání, vlastní dokumentování, vlastní shromažďování údajů, vlastní hacking. Takto získané informace se musí vyhodnocovat pečlivě, aby byly naprosto prokazatelné a snesly konflikt "práv osoby" a "veřejného zájmu". Prokazatelně usvědčený pedofil práva na beztrestnost zaručená nemá. Prokazatelný korupčník práva na beztrestnost zaručena nemá. Ale novinářem získané a nevhodně použité záznamy mohou poškodit nejen prokazatelného viníka, ale i nevinné i oběti. Rozlišit to je prací analytika.

6. 2. 2009

Málokterý zákon omezující činnost médií byl přijat s takovým pochopením nejen členy Parlamentu napříč celým politickým spektrem, ale i novináři samotnými. Lex Kmenta, jak se tomuto účelovému právnímu předpisu říká, prošel ve Sněmovně po návratu ze Senátu takřka ústavní většinou. Pro znění Senátu, který vyhodil ze zákona zveřejňování odposlechů, hlasovali pouze 4 poslanci. Hlasování o původní verzi už jednou schválené sněmovnou, číslo 129 bylo přítomno 161 poslanců, pro původní sněmovní znění bylo 129 poslanců, proti nikdo. Potlesk. Není divu.

6. 2. 2009

Již jednou jsem psal o osudu jednoho z hlavních polistopadových ideálů -- svobodě slova. Po čtvrtku, kdy zákon o trestním řádu s přílepkem navrhujícím za zveřejnění odposlechů trestní sazbu pět let či pět milionů pokuty byl s pohodlnou většinou schválen a večerních událostech komentářích s panem poslancem Markem Bendou mi nedá napsat dodatek.

Na úvod snad jenom rekapitulaci, která opravdu je ilustrací paradoxů divadla světa. Pro nehlasovalo několik sociálních demokratů a žádný komunista! Dvacet let po revoluci skutečně schizofrenní situace a předčasný dárek k dvacátému výročí.

Takže pět let žaláře a pět milionů pokuty.

6. 2. 2009

Štěpán Kotrba má pravdu, že bylo třeba zamezit účelovému zveřejňování tajných informací ze soudních spisů během soudních procesů - něco takového je pohrdání soudem. Na druhé straně co když důvěrné informace, dokumentující nějaký politický skandál či kriminální chování politika či podnikatele objeví novinář na vlastní pěst?

Bude od nynějška v ČR zakázaná investigativní praxe, jakou provádí třeba společnost BBC, která na dva roky pošle svého reportéra, aby pracoval u britské policie a skrytou kamerou nahrával výroky policistů, a odhalil tak rasismus či korupci? Toto jsou důležité pracovní metody a bez této novinářské práce se demokracie neobejde. Politikové i podnikatelé musejí vědět, že jsou kontrolovatelní. I legislativa Evropské unie zdůrazňuje, že osobnostní práva politiků jsou daleko menší než osobnostní práva obyčejných občanů. Politik musí počítat s tím, že se jeho život a jeho chování bude v médiích kriticky hodnotit ve veřejném zájmu.

6. 2. 2009

Polemika se článkem Matěje Stropnického "O jádru nedogmaticky, není to náboženství" (Právo 29.1.2009)

Vážená redakce, posílám polemiku se článkem v Právu, kde jsem se bezvýsledně snažil o její otištění, píše Václav Hála

6. 2. 2009

tisková zpráva Rada Evropy -- Evropský vybor po zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (CPT) zveřejnil svou Zprávu o návštěvě České republiky

Výbor pro předcházení mučení (CPT) publikoval svou Zprávu z ad hoc návštěvy České republiky konané v březnu a dubnu 2008. Současně je publikována i odpověď české vlády na Zprávu. Oba dokumenty jsou zveřejňovány na základě žádosti českých úřadů.

Jedním z hlavních cílů návštěvy bylo prozkoumat provádění chirurgických kastrací na sexuálních delikventech. Delegace CPT vedla rozhovory s celkem 9 takto odsouzenými, kteří již kastraci podstoupili, a s pěti, kteří byli v přípravné fázi kastrace. Navíc CPT prostudoval spisy 41 pachatelů sexuálních zločinů, kteří podstoupili chirurgickou kastraci v letech 1998 až 2008. CPT také vedl rozhovory s praktickými lékaři, vědci a vysokými úředníky. CPT shledal, že chirurgické kastrace byly prováděny nejen na pachatelích sexuálně motivovaných zločinů, ale také na osobách, které prováděly delikty typu exhibicionismu.

6. 2. 2009

tisková zpráva

Liga lidských práv a ekologické organizace sdružené v asociaci Zelený kruh kritizují poslední úpravy návrhu nového občanského zákoníku. Ministerstvo spravedlnosti, které je předkladatelem návrhu, oproti očekávání nezaneslo do finální verze návrhu potřebné změny týkající se vzniku spolků. V novém návrhu občanského zákoníku tak zůstává starý, demokratickým zásadám odporující registrační princip, kdy o vzniku jakéhokoli spolku rozhoduje státní orgán. Naopak ministerstvo spravedlnosti nově "obohatilo" návrh zákona o mnoho zbytečných povinností, které mohou mít za následek zánik malých zájmových sdružení. Státním úředníkům by tak zůstalo v rukou právo zabránit vzniku sdružení, aniž by vůbec zahájilo svou činnost.

6. 2. 2009

Nikoliv k premiérovi předsedající země EU zamířil Mahmúd Abbás - naopak, zrušil návštěvu u prezidenta této země, aby měl čas jednat s prezidentem země, jež předsedala dříve. Nikoliv Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí předsedající země, nýbrž ministr zahraničí jedné ze dvou největších (nejvýznamnějších) členských zemí EU se setkává s novou ministryní zahraničí USA. O Schwarzenbergově návštěvě se "teprve jedná" - zatím na něj nemá Clintonová čas, musí nejdříve cestovat do Asie.

Mohl bych uvést ještě několik dalších "nikoliv". Lze je shrnout: není to EU, kterou aktéři - tj. ti, co dokáží a mohou jednat - přehlížejí. Přehlíženou je země, která dočasně EU předsedá.

5. 2. 2009

Den po vyřazení smluv o americkém radaru z programu jednání sněmovny se největší české deníky stavějí k této zprávě opravdu pozoruhodně. MF Dnes o ní informuje na straně 2, stejně jako Právo (na konci článku s názvem "Nemocného Kvapila párovali komunisté"). Za důležitější, první strany hodné, totiž pokládají fotografiemi doplněné články "Panenka Barbie slaví padesátiny" (MF Dnes) nebo "Čeští olympionici mají nové šaty" (Právo, s fotkou Kateřiny Neumannové v roli modelky).

Přitom je dost důvodů domnívat se, že vzhledem k posunu názorů v USA a trvajícímu odporu většiny poslanců si vláda už nedovolí předložit smlouvy o radaru sněmovně znovu, kauza cloumající posledního dva a půl roku českou politikou vyšumí do neurčita a jako přece jen zlomové datum bude zpětně hodnocen právě 4. únor 2009, kdy k vyřazení vládního návrhu z jednání sněmovny došlo.

6. 2. 2009

Gordon Brown by měl zatelefonovat Baracku Obamovi a říci mu: "Pane prezidente, naši předchůdci nám zanechali velkou kouřící hromadu hnoje jménem válka proti terorismu. Hrozí zničit naši práci, pošpinit naši pověst a mimochodem i ochromit svobodu. Spojme se nyní a vyhlašme obří vyšetřování všech špinavých roků této takzvané války a očistěme se. Udělejme to bezodkladně."

Namísto toho tato ubohá sága vydává své hrůzy, píše komentátor Simon Jenkins v deníku Guardian. Tento týden donutily síly temnoty britského ministra zahraničí Davida Milibanda, aby zabránil britskému Nejvyššímu soudu ve zveřejnění podrobností o údajném mučení muže s britským povolením k pobytu, který byl na čtyři roky pohřben v Guantánamo.

5. 2. 2009

Včera jsem se na své bývalé alma mater, na půdě Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové zúčastnil za Britské listy tiskové konference, která následovala setkání zástupců akademických senátů filosofických, pedagogických, teologických, uměleckých, humanitních, ale i lékařských, farmaceutických, přírodovědeckých, matematicko-fyzikálních, technických, právnických, a dokonce i ekonomických fakult českých univerzit. Předmětem jednání byl společný postup proti nebezpečí zavedení tak zvané Bílé knihy terciálního vzdělávání ministra Lišky, která se snaží o finanční a zájmové propojení českých univerzit se soukromou ekonomickou sférou a o "znormalizování" výstupů těchto fakult v zájmu chystaného propojení.

Na tomtéž místě se v říjnu minulého roku sešli děkané českých filosofických fakult, aby premiéru Topolánkovi a ministru Liškovi adresovali následující provolání:

5. 2. 2009

Vláda ČR svým usnesením z 26. ledna vzala na vědomí tzv. Bílou knihu terciárního vzdělávání a uložila ministru školství vtělit ji do návrhů zákonných úprav. Tento dokument v různých podobách a s různými argumenty doporučuje posílit roli soukromého podnikání ve vysokoškolském vzdělávání a výzkumu. Do budoucna navrhuje poskytovat státní dotace i soukromým vysokým školám, podporovat větší participaci komerční sféry na výzkumné činnosti z veřejných zdrojů a dosadit zástupce této sféry spolu s dalšími tzv. "externími aktéry" do řídících pozic univerzit a vědeckých rad. Z konkrétních opatření navrhovaného partnerství veřejného a privátního sektoru zmiňme například "vypisování témat doktorských prací ve spolupráci s podnikatelskými subjekty" nebo "vznik plnohodnotných profesorských pozic vázaných na konkrétního komerčního partnera." Ten samý dokument se zároveň obává "rezistence stávající akademické obce."

6. 2. 2009

Členové ČSSD obdrželi dotazník v rámci vnitrostranické ankety k otázce další existence či ukončení české vojenské mise v Afghánistánu po roce 2009. Sociální demokraté v něm mají odpovědět na tři položené otázky: 1) Souhlasíte s ukončením české vojenské mise v Afghánistánu po roce 2009? 2) Pokud ukončení české vojenské mise v Afghánistánu po roce 2009 nebude z vážných důvodů možné, souhlasíte s omezením členů mise na počet odpovídající poměrové misi Slovenské republiky (v roce 2008 175 vojáků)? 3) Souhlasíte s tím, aby ČSSD vyzvala Vládu ČR k neprodlenému zahájení zásadní rozpravy v orgánech NATO ke stanovení cíle operace NATO v Afghánistánu směřující k jejímu výraznému omezení či ukončení?

6. 2. 2009

Ještě že jsme si byli jisti, že základna v Brdech stojí a padá díky naší vůli!

Jak jsme si uměli v ČR vzájemně vjíždět poslední dobou do vlasů i na holohlavé lebce! A samozřejmě že přitom lítaly principy "vole i nevole". Ať už z důvodů vlasteneckých či smluvně zakonzervovaných; přitom paradoxně s mnohem menším ohlasem, pokud někdo zvažoval také míru racionality a účinnosti toho amerického "obranného plánu" (jakoby zrovna namířeného -- že by? -- především proti Íránu). Jako kdyby tato naše zeměkoule neukrývala v různých silech takovou ničivou sílu rozmanitých typů atomových, vodíkových a neutronových zbraní, že by to hravě zničilo celou lidskou civilizaci na mnohokrát! Přitom ne všechny státy vlastnící "atomové"zbraně jsou nějak přijatelně vázány k tomu, aby nedocházelo k dalšímu nekontrolovatelnému jejich šíření; zvláště když tu je navíc riziko, že by se k takovým zbraním mohly dostat teroristické organizace.

6. 2. 2009

Novinové stránky plní denně zprávy o propouštění ze zaměstnání, neproplacených mzdách, zoufalé sociální situaci důchodců atd. Svět kolem nás je čím dál tím víc brutální a bezohledný. Policie je zkorumpovaná, justice manipulovaná politiky, armádu máme žoldnéřskou, vyslanou k zabíjení v zájmu zbrojařských monopolů. Opět se lidé dělí na "socky" a VIP, celebrity a bezdomovce. Média, proměněná na bulvár, ukazují mládeži idoly, jejichž význam spočívá v okázalém životě na golfových hřištích, luxusních restauracích, milionářských vilách.

6. 2. 2009

Štěpán Kotrba se vyřádil na paní učitelce a zástupkyni ředitele školy. Vytýká jí zbabělost, že žádá o anonymitu. Dokonce se mu chce "zvracet z této morálky, otrocké pokoře, útočící ze zálohy, ze tmy".

Ano, takový je náš svět dospěláků! Koho zajímá "boj o charakter" v "dílně lidskosti"? Škola se totiž v ničem neliší od jiných druhů profesí, kde cesta vzhůru pro ambiciózní grázly vede přes úbočí mravních poklesků, vodopády špíny a skaliska rektálního alpinismu.

6. 2. 2009

Ostrý spor o kritiku českého předsednictví EU odstartoval návrh začít znovu diskuzi nad Barcelonskými cíli, který k neformální diskuzi předkládá české Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jako diktátor „Turkmenbaši“ Saparmurat Nijazov se přitom projevili europoslanec ODS Jaroslav Zvěřina i ministr Nečas. Evropský parlament kvůli postoji ODS ostře kritizoval české předsednictví Evropské unie ve zprávě o diskriminaci, kterou přijal. Za to, že svéráznou interpretací sociální politiky nutí ženy setrvat v domácnosti, starat se o děti, a vzdát se tak profesního života. Za tmářství.

Barcelonské cíle byly přijaty Evropskou radou v roce 2002 a vyzývají členské státy k tomu, že by „ měly odstranit překážky účasti žen na trhu práce a s přihlédnutím k poptávce po zařízeních péče o děti a struktuře nabídky těchto služeb na vnitrostátní úrovni usilovat o to, aby do roku 2010 byly schopny poskytovat péči pro nejméně 90 % dětí ve věku od tří let do věku povinné školní docházky a pro nejméně 33 % dětí mladších tří let“.

5. 2. 2009

Barcelonské cíle

tisková zpráva Evropského parlamentu

Evropský parlament přijal zprávu týkající se mezigenerační solidarity. Poslanci jejím prostřednictvím žádají členské státy, aby do roku 2010 zavedly zařízení pro péči o děti pro 90 % dětí ve věku od tří let do věku povinné školní docházky a pro nejméně 33 % dětí ve věku do tří let. Parlament rovněž žádá přijetí opatření k lepšímu sladění rodinného a pracovního života. Poslanci prostřednictvím zprávy o nediskriminaci na základě pohlaví a mezigenerační solidarity poslankyně Anny Záborské (EPP-ED, Slovensko, KDH), kterou přijali poměrem hlasů 358:271:28, připomínají, že pojem mezigenerační solidarita se neomezuje pouze na péči o děti, ale týká se také odpovědnosti vůči starším a závislým osobám. Míra zaměstnanosti žen s malými dětmi v EU je pouze 62,4 % oproti 91,4 % zaměstnaných mužů.

6. 2. 2009
tisková zpráva Gender Studies a Asociace pro rovné příležitosti

Nesouhlasíme se zpochybňováním Barcelonských cílů. Evropský parlament včera v souvislosti s diskuzí nad Barcelonskými cíli kritizoval Českou republiku, že svými návrhy nutí ženy přerušit svojí profesní kariéru za účelem péče o děti. K této kritice se připojujeme.

Evropská rada na svém zasedání v Barceloně v březnu 2002 vyzvala členské státy, že by „měly odstranit překážky účasti žen na trhu práce a s přihlédnutím k poptávce po zařízeních péče o děti a struktuře nabídky těchto služeb na vnitrostátní úrovni usilovat o to, aby do roku 2010 byly schopny poskytovat péči pro nejméně 90 % dětí ve věku od tří let do věku povinné školní docházky a pro nejméně 33 % dětí mladších tří let“. Barcelonské cíle jsou nedílnou součástí evropské strategie pro růst a zaměstnanost.

6. 2. 2009

Marie Haisová ve svém článku "Prodám ledvinu nebo jiný orgán" popisuje pro a proti kapitalistického a "socialistického" zřízení jejichž důsledky již známe na vlastní kůži. Ačkoliv jsem proti konceptu státu jako takového skeptický dokážu si představit že by to mohlo za jistých okolností fungovat ku prospěchu nejen občanů ale všech v zemi žijících lidí. Těmito okolnostmi je efektivní využití stávající úrovně vědeckotechnického pokroku. To bychom se však nesměli dostávat k přísloví o kaprech, co si nevypustí rybník.

Mnou navrhované řešení je prosté. Stát musí nejprve změnit legislativu tak, aby došlo k upřednostnění svobodného software.

6. 2. 2009

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Často se hovoří o moci médií, ačkoliv jde o moc těch, kteří rozhodují o tom, co v nich vyjde. Příklady téhle moci jsou nesčetné, ten nový je ale obzvlášť zajímavý, protože jde o dramatickou změnu názoru na jednoho člověka. Začalo to kdysi tím, že německý bulvární list Bildzeitung prohlásil, že 'Wir sind Papst' (Stali jsme se papežem!). Psal jsem o tom nesmyslu v jedné poznámce. Tentokrát jde vlastně zase hlavně o tyto noviny a jejich postoj, jinak ale samozřejmě o katolického papeže a o dceru evangelického faráře Horsta Kastnera, která je dnes známá jako německá kancléřka jménem Angela Merkel.

6. 2. 2009

Ústřední Anglická banka ve čtvrtek ve snaze oživit britské hospodářství snížila úrokové míry na 1 procento.

Asi 1500 zákazníků, kteří uzavřeli s Lloyds Bank tzv. "trackerovou" hypotéku, u niž jsou úroky trvale o 1,01 bodů nižší než je základní britská úroková míra, nyní nebudou ze svých půjček platit vůbec žádné úroky.

Je to poprvé v historii, co byla banka, poskytující hypotéky, donucena snížit úroky na posktnuté půjčky na koupi domů a bytů na nulu. Banka Lloyds, kterou nyní ze 43 procent vlastní stát, konstatovala, že její počítačový systém si nedokáže poradit s nulovým úrokem, a tak bude banka zákazníkům dočasně účtovat úrok 0,001 procent, tedy 8 pencí (2,56 Kč) měsíčně za hypotéku ve výši 100 000 liber (3,2 milionu Kč). Tyto peníze budou zákazníkům vráceny.

Podrobnosti v angličtině ZDE

5. 2. 2009

Atomový hřib umělecké skupiny Ztohoven v oblasti Krkonoš na obrazovce České televize zůstane bez trestu. Proč? Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila každému z tvůrců pokutu 50.000 Kč. Soud rozhodnutí Rady zrušil. Soudkyně Naděžda Řeháková jako důvod zrušení pokuty od vysílací rady uvedla, že Rada překročila roční lhůtu, ve které ze zákona může pokutu udělit. 17. června 2007 se Ztohoven nabourali do vysílání ČT. Rada se začala případem zabývat 26. června 2007. Právní moci nabyla pokuta udělená Kalábovi v souvislosti s datem doručení až 30. června 2008.

Zmeškání lhůty je považováno v právním světě za nejhrubší pochybení - nedbalost při výkonu praxe. Rada je ze zákona správním orgánem státu.

5. 2. 2009

My novináři jsme byli zvyklí s přehledem komentovat dění v politice, ekonomice a všem, co projde kolem nás. Všechno s vědomím, že ,,nás" se to moc netýká, protože se to odehrává ,,tam někde venku". My novináři jsme si mysleli, že víme. Houby víme.

My novináři jsme si mysleli, že nás nic netýká. Dorazila ekonomická krize a náhle není ,,tam někde venku", ale otřela se i o média. Týká se.

5. 2. 2009

O UMĚNÍ JINAK 1.

Byla jsem hodně zvědavá na cyklus Zlatá šedesátá na ČT 2. Jsem totiž pamětník. A tak jsem zavzpomínala. Proč bylo umění takovou výsostnou hodnotou? A bylo vůbec? Jezdila jsem například do Kroměříže na Ars film. Ano, jistě nás všechny zajímalo umění. Ale nakonec jsme šťastně každý večer končili v místních barech a hospůdkách a hledali pohlavní spojence. Tak jsem se seznámila se slavným kameramanem Jozefem Ort-Šnepem. Seděla jsem na vysoké židli za barem a odrážela (doslova) všelijaké obšourníky, jednoho dokonce oběma rukama přímo na zem. Jozefovi se to nejspíš líbilo a seznámil se.

5. 2. 2009

Prezident Obama zařadil iniciativu „kupuj americké“ do stimulačního balíčku pro americký průmysl, který je nyní schvalován Senátem USA. To vzbudilo velmi silné reakce Kanady, EU a dalších zemí, a média, včetně českých, se ujala role zdviženého prstu před americkým obchodním ochranářstvím. Protože však doposud nikdo kromě vyvolených neviděl navržený text zákona, je docela možné, že se jedná jen o situtaci, která v USA existuje skoro osmdesát let, která je však nyní dobře „prodávána“.

5. 2. 2009

◄ Bezpilotní prostředek Pčela-1 firmy Jakovlev - ilustrační foto

Rusko v tyto dny poněkud zmírnilo rétoriku ohledně plánu namířit na plánovanou americkou protiraketovou základnu ve Střední Evropě rakety Iskander-M. Současně však velmi intenzivně vyvíjí prostředek, který má účinnost těchto raket ještě zvýšit, domnívá se zahraniční editor agentury UPI Martin Sieff.

5. 2. 2009
reakcia na otázku čitateľa Kropáča ohľadom zavedenia eura na Slovensku

V prvom rade: nenastala žiadna katastrofa, významné zlyhania rôznych systémov ani žiadne iné škody, čo by stáli za zmienku. V rámci duálneho obehu Sk a eura od 1. do 16.1.2009 mali niektoré inštitúcie (ako napr. pošty) zmenené (skrátené) otváracie hodiny, čo možno vysvetliť zvýšenou náročnosťou spracovania hotovosti. Niektoré prevádzky (napr. niektoré novinové stánky) sa duálnemu obehu vyhli jednoducho tak, že v novom roku prvý krát otvorili až 17.1.2009, píše čitateľ Ing. Marián Fillo z Žiliny.

5. 2. 2009

Pán Kropáč poslal do BL otázku, ako dopadla na Slovensku ta jejich "měnová reforma".  Nie som si istý, že proces prechodu na jednotnú menu Európskej únie vystihuje pomenovanie reforma, jednoducho Slovensko prijalo spoločnú menu EÚ. Predpokladám, že väčšinu čitateľov z Čiech a Moravy bude zaujímať to, ako tento proces vnímal bežný človek. Upozorňujem, že nasledovný výklad je môj subjektívny pohľad, resp. opisuje to, čo som mal možnosť vidieť vo svojom blízkom okolí. Podobne ako väčšina Slovákov mám však k prijatiu Eura neutrálny postoj, takže nasledujúce informácie by nemali byť zvlášť tendenčné, píše čitateľ BL, podnikateľ František Petro z Bratislavy.

31. 1. 2009

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V lednu 2009 přispělo celkem 187 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 43 243.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 1. 2009 částku 114 952. 65 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,816.91 EUR.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Hypoteční, finanční ... ekonomická krize RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2009 Dobrý radar ještě žije... Ladislav  Žák
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
6. 2. 2009 Někteří britští držitelé hypoték nebudou platit žádné úroky   
6. 2. 2009 Nehrozí Slovensku hospodářský kolaps?   
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
2. 2. 2009 O freudovské cestě k univerzáliím aneb Nezobecňuj z jednoho případu, zobecňuj ze dvou Karel  Dolejší
2. 2. 2009 150 milionů na televizi je málo Štěpán  Kotrba
31. 1. 2009 O filosofech, manažerech a nenápadném půvabu buržoazie Karel  Dolejší
29. 1. 2009 Hospodářská situace se stále zhoršuje   
28. 1. 2009 Krize: Nevědomost, nebo neprofesionalita? Jaroslav  Ungerman

USA 2009: Obama a očekávání RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank   
5. 2. 2009 Spasitel světa konečně přišel. No a? Miloš  Dokulil
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
4. 2. 2009 Prezident Obama se chce dohodnout s Ruskem na radikálním snížení jaderných zbraní   
4. 2. 2009 Rána pro Obamu: Tom Daschle byl donucen rezignovat   
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   
3. 2. 2009 Mise na Mars? Ani náhodou Petr  Litoš
2. 2. 2009 Immanuel Wallerstein: Jak předělat Ameriku: Obamovy dvojznačnosti Immanuel  Wallerstein
2. 2. 2009 Odchod Matúš  Holý

"Entropa" Davida Černého RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2009 Bulharská odveta Ladislav  Žák
26. 1. 2009 Mystifikace za mystifikaci aneb poprvé fandím Mladé frontě Dnes   
21. 1. 2009 Omlouvám se, že jsem umělec?? Bohumil  Kartous
21. 1. 2009 Entropa není umění Petr  Wagner
20. 1. 2009 Černý obrys rafinovaného cukru? Miloš  Dokulil
20. 1. 2009 Ta provokace mi skutečně připadá vtipná Jan  Čulík
17. 1. 2009 Tak je vyloupněte Petr  Litoš
17. 1. 2009 Absurdistán se představil Entropou Zdeněk  Jemelík
17. 1. 2009 Bulharsko František  Řezáč
17. 1. 2009 Washington Post: Je-li Bulharsko záchod, je na něm teď pěkně zima   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2009 Fakta a čísla izraelského teroru Jana  Ridvanová
7. 2. 2009 Cílená protiizraelská propaganda v Britských listech   
7. 2. 2009 Policie Hamasu "zkonfiskovala pomoc pro Gazu"   
4. 2. 2009 Člověk v tísni by v Gaze rád pomohl, ale nemá tam zkušenosti a infrastrukturu   
3. 2. 2009 Kde je Člověk v tísni, když jsou lidé v tísni?   
2. 2. 2009 Izrael hrozí "tvrdou a nepřiměřenou" reakcí na nové odstřelování palestinských raket   
31. 1. 2009 Tony Blair: Je nutno vyjednávat s organizací Hamas   
30. 1. 2009 Turecký premiér hněvivě odešel v Davosu z pódia kvůli hádce o Gaze   
27. 1. 2009 Obama zahajuje diplomatické úsilí vůči Blízkému Východu   
26. 1. 2009 Článek podepsaný Arnoštem Lustigem, i když s jakýmkoliv obsahem, bývá uveřejněn vždy   

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
4. 2. 2009 Vojna o ropu a plyn pokračuje - sporom o Hadí ostrov   
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
21. 1. 2009 Plynová krize a slabost Ruska Pavel  Urban
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
18. 1. 2009 Ukrajinsko ruská dohoda dosiahnutá -- je kríza skutočne za nami? Juraj  Slabeycius
18. 1. 2009 Tymošenková obviňuje Firtaše, Bojka a Juščenka ze selhání plynových rozhovorů   
16. 1. 2009 Bielorusko a Ukrajina sa nelíšia iba o faktor priepustnosti plynu   
16. 1. 2009 Putin o plynu v německé televizi   

Kontroverze Klaus kontra europoslanci, prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler   
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí   
27. 12. 2008 S Čechy v čele EU bude veselo   
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
22. 12. 2008 Evropská unie je politický kýč, aneb O věrnosti prázdnotě Luděk  Toman
19. 12. 2008 Transformace středověké Svaté říše v národní státy byla postupná Petr  Schnur
17. 12. 2008 Der Spiegel: Pozdvižení nad českým prezidentem: Tajně odposlouchával europoslance   
16. 12. 2008 Jak odvést pozornost od "lisabonizace" EU... Jaroslav  Kuba
16. 12. 2008 Tanečky okolo Lisabonské smlouvy Michael  Kroh
16. 12. 2008 Nastávající krize Milan  Valach

Sankt Peterburg prosinec 2008 RSS 2.0      Historie >
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu   
31. 12. 2008 Ne, v Rusku není komunismus Jan  Čulík
27. 12. 2008 Dětští žebráci v petrohradském metru Jan  Čulík
23. 12. 2008 Vánoční procházka starým Petrohradem Jan  Čulík
22. 12. 2008 Sankt Peterburg a okolí - dalších pár pohledů Jan  Čulík
22. 12. 2008 Dnešní Rusko: Směsice kapitalismu a komunismu, která zraje k bizarnosti Jan  Čulík
21. 12. 2008 Půjde Rusko tou či onou cestou a jak to tam vypadá dnes? Jan  Čulík
20. 12. 2008 V ďáblově lůně: Sankt Peterburg 2008 Jan  Čulík
20. 12. 2008 Orgie konzumerismu v ruském městě Jan  Čulík

Plynovod Nabucco RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2009 Nabucco – plynárenský sen, alebo realita? Karol  Palkovič
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
19. 1. 2009 Komu prospívá plynová krize v Evropě? Pavel  Rott, Štěpán Kotrba
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila   
10. 11. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část II Jaroslav  Ungerman
31. 10. 2008 Energetická bezpečnost a zemní plyn -- část I. Jaroslav  Ungerman
27. 10. 2008 Rumunsko a Rakousko zrazují Nabucco   

19. kongres ODS RSS 2.0      Historie >
10. 12. 2008 Nekolikajazyčný eurooptimistický jekot na Hradčanech Karel  Košťál
9. 12. 2008 Hlas lidu aneb co reprezentuje zkratka ODS   
9. 12. 2008 Koncept bezpečnosti České republiky od ODS -- zřeknutí se suverenity ve prospěch Spojených států? Mojmír  Babáček
8. 12. 2008 Boj s bolševismem v ODS Ladislav  Žák
8. 12. 2008 ODS kompletní. Stejná jména. Stejný styl. Stejné výsledky do budoucna. Štěpán  Kotrba
8. 12. 2008 Modré autíčko Robert  Bartoš
8. 12. 2008 Hrozící finanční krize zřejmě oslabila podporu ODS Vojtěch  Polák
8. 12. 2008 ODS: načechrejme péra, začne nová éra Milan  Daniel
8. 12. 2008 Václav Klaus de la Mancha a pár podivných kukaček v hnízdě ODS Ivo  Šebestík
7. 12. 2008 ODS stále bojuje s bolševismem Bohumil  Kartous

Roman Joch, ředitel "Občanského institutu" RSS 2.0      Historie >
5. 12. 2008 To, že je Roman Joch zván v ČR do televize, má zásadní význam   
5. 12. 2008 Joch Jan  Hruška
5. 12. 2008 Doufejme, že se Roman Joch nebude chtít vrátit k profesi   
5. 12. 2008 Poplašná zpráva o úrovni české populace   
4. 12. 2008 Necenzurovat- ani Jocha Ivan  David
4. 12. 2008 Naše civilizace nebyla nikdy dosti křesťanská   
4. 12. 2008 Televizní odborník Roman Joch   
3. 12. 2008 Propaganda od Romana Jocha - článek bez informační hodnoty   
25. 2. 2008 Jochův návrh na legalizaci mučení jste nepochopili   
24. 2. 2008 Nikdy více bolševizaci ČR   

Může být mučení uměním? RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2009 Na odporu postavená estetika není umění Štěpán  Kotrba
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
7. 11. 2008 Film Veroniky Janečkové Pravztahy a otázka Jana Čulíka František  Koukolík
6. 11. 2008 Etické obsahy v díle jsou přirozenou součástí umění a mají právo být hodnoceny Jan  Paul
6. 11. 2008 Film Pravztahy Veroniky Janečkové byl zpřístupněn na webu   
5. 11. 2008 Janečkové Pravztahy se budou promítat v Praze   
4. 11. 2008 Číst Hitlera Milan  Valach
4. 11. 2008 Krve jako na jatkách je plný Louvre Miloslav  Štěrba
4. 11. 2008 Umění a krása, neboli Život umělce v nehezkých dobách Uwe  Ladwig
4. 11. 2008 Devianti Jiří  Drašnar

Krajské a senátní volby říjen 2008 RSS 2.0      Historie >
4. 12. 2008 Analýza neúspěchů ODS   
20. 11. 2008 Jak se jedná o krajské vládě na jižní Moravě   
20. 11. 2008 Když dva dělají totéž... Antonín  Hubený
31. 10. 2008 Co řekly volby 2008? Soňa  Hromátková
29. 10. 2008 Kdo měl jít k volbám   
29. 10. 2008 Jak by interpretoval Klausovo chování před volbami Ústavní soud? Václav  Chyský
27. 10. 2008 O hyenách, kočárku a "velké" politice Jan  Keller
27. 10. 2008 Topolánek: podmínky mé demise Mirek  Topolánek
27. 10. 2008 Nebude diktatura v ČR Bohumír  Tichánek
27. 10. 2008 Zeman měl pravdu, severočeská ČSSD nejspíš má v plánu uzavřít koalici s ODS Štěpán  Kotrba

Pákistán RSS 2.0      Historie >
16. 12. 2008 Immanuel Wallerstein: Pákistán: Obamova noční můra Immanuel  Wallerstein
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
29. 11. 2008 Times of India: Spojené státy, Británie a Izrael poskytují Indii zpravodajskou pomoc   
24. 10. 2008 "Americké rakety" zasáhly školu v Pákistánu   
8. 10. 2008 Rakety Hatf - jaderná pěst Pákistánu Lukáš  Visingr, Štěpán Kotrba
27. 9. 2008 Další incident mezi USA a Pákistánem skončil na Valném sromáždění OSN   
27. 9. 2008 Indické rakety Agni: Od regionálního odstrašení ke globální výzvě Štěpán  Kotrba, Lukáš Visingr
25. 9. 2008 Přestřelky v Pákistánu: konečně se Američané přiznali   

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
23. 1. 2009 Experti: Nabucco není skutečnou alternativou   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
15. 1. 2009 Stratfor: Ruská plynová past   
13. 1. 2009 Pustili nám plyn aneb sebevražda ukrajinského snu Štěpán  Kotrba
25. 12. 2008 Bývalý gruzínský zástupce v OSN vyzval k předčasným volbám Karel  Dolejší
24. 12. 2008 Nězavisimaja gazeta: Ruské obavy z českého předsednictví   
16. 12. 2008 Ruští generálové ztrácejí moc   
30. 11. 2008 Zpráva Izvestijí je zavádějící, Saakašvili trvá na tom, že za válku nese odpovědnost Rusko Karel  Dolejší
29. 11. 2008 Izvestija: Saakašvili prý "přiznal, že vyprovokoval válku s Ruskem; podle opozice chce uprchnout ze země"   
25. 11. 2008 Válka jako zrcadlové bludiště Petr  Nachtmann

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
10. 10. 2008 Další překážka příchodu lidí ze zahraničí do ČR   
18. 8. 2008 Welcome to Prague   
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
30. 1. 2009 Elektronický způsob vedení zdravotnické dokumentace: ochrana dat především Štěpán  Kotrba
29. 1. 2009 Za levné léky se v ČR vydaly jen 4 promile z celkových nákladů na léčiva Petr  Wagner
24. 1. 2009 Co zdravotnické poplatky regulují? Antonín  Konečný
23. 1. 2009 Ideologické hrůzy náměstka ministra či jeho kritika? Jan  Marek
22. 1. 2009 Ideologické hrůzy pana magistra Šnajdra Petr  Wagner
19. 1. 2009 Pohroma Julínek odchází, modrá kára zdravotnictví jede dál Vladimír  Tupáček
14. 1. 2009 České zdravotnictví žádné reformy nepotřebuje Petr  Wagner
20. 12. 2008 Poplatky za ošetření nic neregulovaly Petr  Wagner
6. 12. 2008 Šlo o návštěvu lékaře jen v nutných případech   
5. 12. 2008 Poplatky ve zdravotnictví v ČR a v Německu   

Čína RSS 2.0      Historie >
3. 2. 2009 V Číně přišlo 26 milionů lidí v důsledku hospodářské krize o práci   
22. 1. 2009 Bílá kniha čínské obrany Oskar  Krejčí
29. 12. 2008 Sinologie a dnešní Čína Lukáš  Zádrapa
2. 12. 2008 Čína se obává indicko-japonské vesmírné aliance   
9. 11. 2008 Xinhua: OSN oznámila podepsání Pekingské deklarace o změnách klimatu   
8. 11. 2008 Dong Feng - raketový arzenál Říše Středu Lukáš  Visingr, Alena Breuerová, Štěpán Kotrba
31. 10. 2008 Na čínském obzoru jsou přece jen nakonec "josefínské" reformy? Miloš  Dokulil
30. 10. 2008 Asijské vesmírné závody   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
5. 2. 2009 Afghánistán potřebuje mír, ne české žoldáky Oskar  Krejčí
4. 2. 2009 Bude v České republice vyhlašována "presstitutka" roku? Mojmír  Babáček
4. 2. 2009 Tajná studie Pentagonu požaduje revizi cílů afghánské války   
28. 1. 2009 Britská vláda "musí zveřejnit" záznam kabinetních jednání o válce v Iráku   
22. 1. 2009 Vymítání démonů z americko-ruských vztahů   
20. 1. 2009 Vyšetřování antraxových útoků - konflikt vědecké pravdy s mocí Mojmír  Babáček
19. 1. 2009 Barack Obama a meze americké moci Karel  Dolejší
17. 1. 2009 Konec Bushovy éry v USA Robert  Bartoš
14. 1. 2009 Kdo je čí spojenec -- ve válce nebo v míru? Mojmír  Babáček

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2009 Když se norma stává pornem a porno normou Irena  Ryšánková
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
13. 12. 2008 Elton John žaloval deník Guardian a prohrál   
13. 11. 2008 Na svobodě slova už v ČR nezáleží? Petr  Wagner
5. 11. 2008 Český rozhlas: Jaklová se pokusila těsně před volbami o další cenzurní zásahy do vysílání Štěpán  Kotrba
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Komu slouží Česká školní inspekce?   
5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek
3. 2. 2009 Sadomasochismus to tedy nebyl Jan  Čulík
2. 2. 2009 Recept na krizi nemáme, proto řešíme výuku dějepisu Miloslav  Štěrba
2. 2. 2009 Brutální zotročení znojemské "učitelky" Jan  Čulík
2. 2. 2009 PORNO S UČITELKOU: Čím se liší Čulík od znásilňovatele? Štěpán  Kotrba, Jan Čulík
29. 1. 2009 Existuje v ČR "moderní" a všestranně adekvátní výuka? Miloš  Dokulil

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2009 Observer: Spojené státy pozastavují protiraketovou obranu ve střední Evropě   
8. 2. 2009 Tak to si Obama za rámeček nedá... Jan  Neoral
6. 2. 2009 Spadne nám konečně kámen ze srdce? Miloš  Dokulil
6. 2. 2009 Na protiradarovém hnutí parazituje nacionálně bolševická strana Karel  Dolejší
6. 2. 2009 Oznámí Joe Biden o víkendu zastavení projektu protiraketové obrany?   
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
4. 2. 2009 Mrtvá česká politika a zoufalá deformace veřejného prostoru Bohumil  Kartous
4. 2. 2009 Prezident Obama se chce dohodnout s Ruskem na radikálním snížení jaderných zbraní   
4. 2. 2009 Londýnský analytik: Zdá se, že Írán podporuje stoupence americké protiraketové obrany v USA   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
1. 2. 2009 Resources in English on Czech film, literature and politics   
7. 1. 2009 Ústav pro českou literaturu AV ČR vypisuje bohemistické stipendium   
31. 12. 2008 Podvod I. Miloslav  Bukovecký
15. 12. 2008 Na břehu dnů Petr  Litoš
11. 12. 2008 Vieweghova dvacátá kniha: Banální stereotyp Jan  Čulík
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
17. 10. 2008 "Nebudu-li já kurvú, ale bude jiná" Jan  Hus
15. 10. 2008 Milan Kundera a tragédie Střední Evropy Karel  Dolejší
14. 10. 2008 Jak to, že se nic nestalo té paní Militké?   
14. 10. 2008 Milan Kundera v zajetí imagologů Josef  Švéda