6. 2. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 2. 2009

Tak to si Obama za rámeček nedá...

Redaktor MF DNES Teodor Marjanovič se ve svém článku "Obamovo holubičí harakiri" ze 6. února 2009 pustil do amerického prezidenta Baracka Obamy. Nazval ho "mesiášem změn" - a odhalil způsob, kterým Obama hodlá plnit "sliby, že změní svět".

"Bude podlézat Rusům", informoval nás pan redaktor. Podlézáním zřejmě míní, že dotyčný prezident navrhuje "radikální jaderné odzbrojení, které by zahrnovalo i sbohem evropskému radaru a obranným střelám".

Před několika dny, kdy byly zveřejněny úvahy The Times, že by Američané a Rusové snad mohli konečně najít společnou řeč a začít jednat o radikálním snížení svých zásob jaderné munice, jsem (snad díky určité naději, že by to mohlo znamenat konec radaru v Čechách) začal svým známým žertem říkat, že nyní nastanou Obamovi těžké chvíle: některými českými politiky a novináři bude označen za komunistu, islámistu, bolševika, zbabělého pacifistu, potažmo bývalého lampasáka z Brd - a ministr vnitra bude zjišťovat, zda není placen ruskými agenty.

Ani ve snu mě v tu chvíli nenapadlo, že skutečnost překoná můj pokus o vtip a že se někdo skutečně a vážně začne nad něčím podobným veřejně zamýšlet.

Pan redaktor se obává chvíle, kdy "se svět začne řítit nějakým chamberleinovsky bláhovým směrem s Obamou coby kormidelníkem ..." - ale přesto, říká, jedna věc tu zůstane. A sice fakt, že Češi v jednáních s USA o radaru ve smlouvě dohodli dost zásadní prohloubení vědecké spolupráce. Běží údajně "tři projekty o celkové hodnotě jednoho milionu dolarů, které na ně vyčlenil Washington. Týkají se špičkových vojenských technologií. To není k zahození".

Ale je, pane redaktore, je to k zahození. Kdyby to byl projekt na nový lék proti rakovině, leukemii, projekt na dokonalejší čištění odpadních vod, snížení emisí - prostě projekt na cokoliv, co nesmrdí tou militantností, jež páchne od našich politických vládních špiček až po závislé novináře, kteří obdivují svými články další zkvalitňování smrtících vynálezů.

Pro koho, pane redaktore, se domníváte, že to naši vědci budou vynalézat? Pro těch pár našich žoldnéřů, kteří občas tam někde v cizí, velmi vzdálené zemi, nemohou s cizím džípem vyjet kopec? Na obranu naší malé zemičky, či Evropy? Ani to, ani ono. Kdo si to zaplatil, ten to chce užívat.

Je to paradox, takový pohled: Máme si sem nechat nasadit zbytečné, rizikové vojenské monstrum, o němž už se dnes ví, že naši zemi nedokáže ochránit, které může přinést další problémy, další zvýšení rizika, které tu dříve nebylo (navíc zřejmě není tak funkční a efektivní, jak nám o něm lhali) - a za to budou moci naše vědecké ústavy za pitomých milion dolarů dále vynalézat věci "špičkových vojenských technologií"...

Tisk, web:

"Podle Vladimíra Maříka, vedoucího katedry kybernetiky na ČVUT, byla americká strana potenciálem českého výzkumu oslovena natolik, že začala přispívat na některé projekty sama od sebe. "Od prosince a ledna financuje některé projekty Agentura protiraketové obrany. O seznam projevily zájem i další americké vládní obranné výzkumné organizace. Hrne se na nás lavina zájmu o spolupráci v nejrůznějších oblastech," dodává Mařík."

Ano, hrne se to na nás. Jsme stále více zatahováni do vojenských problémů, do vojenských výzkumů, a naše vláda tomu servilně napomáhá. Bez ohledu na to, co si o tom myslí její občané.

Můžete oponovat, že takový výzkum může přinést i do civilního sektoru mnoho nového a pozitivního - například v elektronice. Souhlasím. Ale je nutno se vždy ptát: komu ku prospěchu? Musíme si kvůli tomu nechat sem umístit tu věc?

(Kdyby si paní ministryně války odpustila onen trapný přehlídkový parádemarš po Evropské třídě (do něhož zřejmě přizvali i uniformované vrátné od hotelů, aby to vypadalo, že jich tam bylo víc), mohli mít naši vědci na bádání o našich a nikoliv cizích problémech asi 15 milionů našich korun - a máte ten americký milion dolarů skoro doma).

Co se týče "chamberlainovsky bláhového směru": Chamberlain podle mého názoru udělal něco naprosto jiného, než o co se (snad) snaží B. Obama. Kleknul před potenciálně silným agresorem a odepsal mimo jiné jednu malou zemičku - a sdělil doma, že přivezl mír. Mýlil se.

Obama snad směřuje k tomu, co si přeje naprostá většina lidiček na této zeměkouli - snížit možné riziko jaderného střetu, které by zřejmě vedlo k totálnímu zničení lidstva - nebo v nejlepším případě k rozsáhlé devastaci civilizace, jak ji známe dnes (té nevojenské, ale kulturní).

Navrhnout oboustranné osmdesátiprocentní snížení zásob jaderných hlavic a raket - tomu Vy říkáte posměšně "mezinárodní holubičí harakiri Obamovy vlády", pane redaktore?

Podle mého názoru nejde o nějaké harakiri, ale snad o náznak nové mezinárodní politiky, o možný (zdůrazňuji možný) začátek lepších vztahů mezi Amerikou a Ruskem. O zakopání nenávisti, o zakopání válečných seker. Může se stát, že se nedohodnou. Může se stát, že ta či ona strana narazí na něco, přes co se nedokáže přenést.

Ale to není důvod k tomu, aby novinář hloupě ironizoval a vysmíval se prezidentovi, který něco slíbil a pokouší se to dál řešit.

Z bavorské metropole Mnichov, kde začal 45. ročník Mnichovské bezpečnostní konference, přinesla média:

(7.2.2009): "Americký viceprezident John Biden podle agentury AFP na bezpečností konferenci v Mnichově oznámil, že USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany... o podmínečném pokračování už dříve hovořil i Barack Obama. Znamená to nejprve prověřit skutečné kvality systému a pak jej teprve implementovat. Pro ČR by to zřejmě znamenalo pozdržení výstavby radaru".

Z těchto řádků a mezi nimi lze vyčíst, že se systém bude prověřovat - a bude-li shledán funkčním, efektivním, účelným, nenákladným (ne dražším než nový systém jeho překonávání), nebude-li na úkor jiných systémů, pak teprve se o jeho instalaci může uvažovat. Bude-li shledán nevyhovujícím, instalovat se nebude.

Tak nějak to řekl Obama již dlouho před svým zvolením, a opakuje to i dnes. Nevyjádřil se jasně ani pro, ani proti. Tak to říká i Biden.

Naši přední a navzájem se uznávající (protože víc uznávajících se asi nenajde) protiraketoví odborníci Vondra a Parkanová jsou jiného názoru:

(7.2.2009) : "Vondra i Parkanová prakticky vyloučili, že by radar v České republice nakonec instalován nebyl. Jones podle nich takovou možnost ani nenaznačil. Vondra však připustil, že by do projektu mohlo být zapojeno Rusko. "Má smysl orientovat protiraketovou obranu tak, aby tu byla skutečně nabídka nějaké spolupráce s Ruskem. K tomu jsme se vždycky stavěli otevřeně," prohlásil Vondra."

Má ještě smysl připomenout panu Vondrovi, že premiér Topolánek už vysvětlil na sjezdu ODS v listopadu 2007 veřejnosti velmi jasně, jak hodlá spolupracovat s Ruskem v otázce radaru?

"...nedopustit, abychom se opět plíživě sunuli do geopolitického vlivu Ruska - to je ten pravý důvod, proč u nás má stát radarová základna! A proto stojí za to, zachovat tuto vládu."

Od 20. ledna 2007 jsem nemusel změnit ve svých článcích, tiskových prohlášeních, v hovorech pro média jediný technický údaj - protože jsem se snažil od samého počátku spolupracovat s vědci a odborníky. Přenášel jsem k veřejnosti jejich odborné námitky, jejich znalosti, jejich varování. Velice si vážím toho, že se mnou tito odborníci o těchto věcech komunikovali a trpělivě mi pomáhali zvyšovat mé znalosti o radaru.

To mi dovoluje usmívat se dnes nad "perlami", které vypouští naši proradaroví politici (a také někteří novináři). Stačí jen listovat na serverech v tom, co už řekli - a kolikrát to úplně změnili, obrátili a vysvětlili úplně opačně. Hlavně tak, jak se to hodilo jim.

Dokonce ze serverů (www.radarbrdy.cz) vymazali data (například původní údaj o výkonu radaru v pulzu, tedy až 10,5 MW. Dnes je tam jen 200 kW. Nepotřebujete kopii původních údajů, pane redaktore?).

Usmívat - a hlavně se ptát: co, proboha, těch pár našich politických špiček (kterým v podzimních volbách lidé řekli, co si o nich myslí) žene ještě dnes k tomu, prosazovat radar za každou cenu? Z čeho pramení ta tvrdošíjnost, ty rádobyzasvěcené projevy o jistotě a o nutnosti to sem instalovat, o jeho naprosté funkčnosti - když i americký prezident hovoří o nutnosti nejdříve to znovu prověřit?

Něco tu páchne, pánové a dámo v ministerských křeslech. Už nejsme hloupí - a my na to časem přijdeme.

                 
Obsah vydání       6. 2. 2009
8. 2. 2009 Observer: Spojené státy pozastavují protiraketovou obranu ve střední Evropě
8. 2. 2009 Tak to si Obama za rámeček nedá... Jan  Neoral
8. 2. 2009 Nevěřte Putinovi Petr  Litoš
8. 2. 2009 Nejde přehrávat staré bitvy Jan  Čulík
8. 2. 2009 Dobrý radar ještě žije... Ladislav  Žák
8. 2. 2009 Mail on Sunday: Hrdinní Češi bojují proti tyranskému Bruselu
8. 2. 2009 Gaza 2009: Vyhlaďte tie zvieratá (1) Noam  Chomsky
7. 2. 2009 Fakta a čísla izraelského teroru Jana  Ridvanová
6. 2. 2009 Oznámí Joe Biden o víkendu zastavení projektu protiraketové obrany?
6. 2. 2009 Hrozí českej korune kolaps? Juraj  Slabeycius
7. 2. 2009 Stiglitz: Jedinou odpovědí na finanční krizi je znárodnění bank
8. 2. 2009 Pár poznámek k rozhovoru se Stiglitzem Jiří  Drašnar
6. 2. 2009 Středoevropské měny "poklesnou o dalších 10 - 15 procent"
6. 2. 2009 Středoevropské měny: Zasáhnout, či nezasáhnout?
6. 2. 2009 Nehrozí Slovensku hospodářský kolaps?
7. 2. 2009 Euro na Slovensku: ludia vo frontách s igelitkami plnými peňazí Juraj  Slabeycius
7. 2. 2009 Přineslo dvacet let kapitalismu vaší zemi prospěch?
7. 2. 2009 Policie Hamasu "zkonfiskovala pomoc pro Gazu"
7. 2. 2009 Cílená protiizraelská propaganda v Britských listech
7. 2. 2009 Víkendové čtení z klasika
7. 2. 2009 Tonoucí zelený se i blobu chytá Ivan  Větvička
7. 2. 2009 Tušené souvislosti paralelní krize vládnutí, ekonomiky a společenských věd Martin  Potůček
7. 2. 2009 Strach. Vždyť mají jenom strach...
7. 2. 2009 S českými nacionálními bolševiky nechceme nic mít Jan  Májíček
6. 2. 2009 Je třeba jiných než ryze kolektivistických institucí pro péči o malé děti Jaroslav  Zvěřina
6. 2. 2009 Co vlastně odpověděl úřad ombudsmana nezaměstnaným sklářům z CRYSTALEXU?
6. 2. 2009 Insolvenční poradna soudkyně Ivany Mlejnkové
6. 2. 2009 Na protiradarovém hnutí parazituje nacionálně bolševická strana Karel  Dolejší
6. 2. 2009 Válka politiků, policajtů a tajných agentů o moc a o peníze prostřednictvím prodejných novinářů Štěpán  Kotrba
6. 2. 2009 Zákaz zveřejňování odposlechů: bude Kmenta bez práce? Štěpán  Kotrba
6. 2. 2009 Český parlament hrubě omezil kontrolu politiků ve veřejném zájmu Petr  Wagner
6. 2. 2009 Vážné pochybnosti o "zákonu Kmenta" Jan  Čulík
6. 2. 2009 O jádru zodpovědně, je to politikum Václav  Hála
6. 2. 2009 Rada Evropy protestuje proti kastracím v ČR
6. 2. 2009 Nový občanský zákoník omezí svobodu sdružování
6. 2. 2009 Nápady by se hodily Štěpán  Steiger
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
6. 2. 2009 Hrůzy "války proti terorismu"
5. 2. 2009 Vláda ignoruje protesty univerzit, jejich zástupci nevědí, co si počít Tomáš  Koloc
5. 2. 2009 Plíživá privatizace vysokého školství Martin  Hříbek
6. 2. 2009 Anketa v ČSSD: co s Afghánistánem? Jiří  Beránek
6. 2. 2009 Spadne nám konečně kámen ze srdce? Miloš  Dokulil
6. 2. 2009 Kdo seje vítr, sklidí bouři! Miloslav  Štěrba
6. 2. 2009 Školství potřebuje občanskou aktivitu Miloslav  Štěrba
6. 2. 2009 Zvěřina jako Turkmenbaši Anna  Čurdová
5. 2. 2009 Evropský parlament žádá členské státy, aby dosáhly svých cílů v oblasti péče o děti
6. 2. 2009 Cílem není do jeslí hnát rodiče, kteří nemají zájem jít do práce
6. 2. 2009 Využijme potenciál a iniciativu lidí Vítězslav "Vitex" Dvořák
6. 2. 2009 Papež a kancléřka, neboli příklad mediální moci Uwe  Ladwig
6. 2. 2009 Někteří britští držitelé hypoték nebudou platit žádné úroky
5. 2. 2009 Vlk se ani tentokrát nenažral: další rozhodnutí RRTV zrušeno pro nezákonnost Štěpán  Kotrba
5. 2. 2009 Pokrok nezastavíš. Zejména, když nic jiného nezbývá Irena  Ryšánková
5. 2. 2009 Zlatá šedesátá Anděla  Horová
5. 2. 2009 Obamova iniciativa "Buy American" Ludmila  Štěrbová
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
5. 2. 2009 Ceny na Slovensku sa zavedením eura nijak výrazne nezmenili
5. 2. 2009 Ako prijali na Slovensku Euro
31. 1. 2009 Hospodaření OSBL za leden 2009

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2009 Observer: Spojené státy pozastavují protiraketovou obranu ve střední Evropě   
8. 2. 2009 Tak to si Obama za rámeček nedá... Jan  Neoral
6. 2. 2009 Spadne nám konečně kámen ze srdce? Miloš  Dokulil
6. 2. 2009 Na protiradarovém hnutí parazituje nacionálně bolševická strana Karel  Dolejší
6. 2. 2009 Oznámí Joe Biden o víkendu zastavení projektu protiraketové obrany?   
5. 2. 2009 Vyvíjí Rusko bezpilotní prostředek určený k útoku na protiraketovou základnu v Evropě? Karel  Dolejší
5. 2. 2009 Kateřina a Barbie důležitější než radar Václav  Hála
4. 2. 2009 Mrtvá česká politika a zoufalá deformace veřejného prostoru Bohumil  Kartous
4. 2. 2009 Prezident Obama se chce dohodnout s Ruskem na radikálním snížení jaderných zbraní   
4. 2. 2009 Londýnský analytik: Zdá se, že Írán podporuje stoupence americké protiraketové obrany v USA   
4. 2. 2009 Čurdová: "Máme společný problém: americkou základnu" Anna  Čurdová
2. 2. 2009 Rusko je "zklamáno Obamovým postojem k protiraketové obraně"   
29. 1. 2009 Nejen technické aspekty radaru v Brdech Petr  Pokorný, Milan Hlobil, Stanislav Kaucký