24. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Solární farma
24. 7. 2008
 • Má vzniknout obří supersíť solárních panelů na Sahaře, investicí 35 miliard dolarů
 • Projekt pro severní Afriku podporují Brown i Sarkozy

Připravuje se ambiciózní plán jak snížit evropské emise uhlíku. Jednoduše: využije se obrovské energie pouštního slunce na Sahaře. V oblasti menší, než je Wales, má vzniknout baterie solárních panelů, která by v budoucnosti měla být schopna zásobovat celou Evropu čistou elektřinou. Arnulf Jaeger-Walden z Institutu pro energii Evropské komise konstatoval v Barceloně na Otevřeném fóru Euroscience, že by stačilo zachytit pouze 0.3 procent světla, které dopadá na Saharu a na Blízký východ - a tím by se uspokojily veškeré energetické potřeby Evropy.

24. 7. 2008

"Rada ČRo doporučuje generálnímu řediteli ČRo Václavu Kasíkovi provést programový audit a redefinici vybraných stanic Českého rozhlasu, a to ČRo 1 - RŽ, ČRo 2 - Praha, ČRo 6 a ČRo Rádia Česko. Při zpracování tohoto materiálu stanovit filosofii stanice, cílové skupiny, poměr slova a hudby, podíl tvorby z regionálních studií ČRo a plán přechodu na digitální pozemní vysílání. V materiálu vytyčit základní programové cíle , určit nosné pořady, rozpracovat finanční a personální zabezpečení a jejich efektivitu.
Kontrolní termín: 30. 11. 2008"

Kdyby to měla být příprava na revizi zpravodajského a publicistického obsahu, mající za cíl vyjasnění situace "pseudostanice" ČRo 6, která je vlastně samostatnou redakcí Českého rozhlasu Praha (nemá vlastní kmitočtovou síť, vysílá jen několik hodin denně na kmitočtech ČRo 2) a pohlcení této redakce do nové zpravodajské a publicistické stanice Českým rozhlasem Česko, dalo by se poslednímu návrhu Rady Českého rozhlasu tleskat, protože by přinesl úsporu i zkvalitnění zpravodajství a větší rozšíření publicistických pořadů . Jenže to tak není.

23. 7. 2008

TESCO ČR A TESCO GB

Digitální fotoaparát Samsung ECL 730 stojí v britském Tescu 79.97 liber (cca 2400 Kč) ZDE, v českém Tescu má normální cenu 3100 Kč, "zlevněná" cena v "akci" je 2999.00 Kč ZDE, upozorňuje čtenář Zdeněk Výboh. Proč jsou čeští zákazníci takto odíráni?'

Rádi zveřejníme i další příklady odírání českých zákazníků zahraničními supermarkety v ČR.

24. 7. 2008

Pro získání představy o cenové politice řetězce diskontních prodejen LIDL netřeba cestovat do zahraničí, stačí srovnat aktuální akční nabídku na www.lidl.cz a www.lidl.co.uk.

(V UK je nutno při první návštěvě zadat PSČ pro zobrazení nabídky nejbližší prodejny, nějaké si snadno najdete na postcode.royalmail.com) - struktura webu je shodná lze tam zpravidla najít desítky identických položek. Stačí přepočítat cenu podle aktuálního kurzu. Shodou okolností jsem to těsně před začátkem debaty o cenách na BL udělal, píše Jan Čáp z Tábora:


CZ Pečicí trouba 899,-
UK Electric Oven with Grill 584,10

CZ Elektrický mlýnek na maso 1.290,-
UK Electric Mincer 873,30

24. 7. 2008

Pro zjištění jak se "pracuje" s cenami v ČR není zapotřebí ani jezdit do Velké Británie či Bavorska. Stačí se podívat k našim sousedům do Polska, kam snad jezdí nakupovat půl severní Moravy. Už jste někdy v Česku viděli kvalitní banány za 14 korun? Já v Polsku ano. Tak bych mohl pokračovat jmenováním celé řady mléčných i průmyslových výrobků. Společenský oblek pořídíte v Polsku za 50% ceny v Česku a to nemluvím o kožených výrobcích. Zboží dovážené z EU do Česka je stále přepočítáváno v kurzu okolo 30 korun za euro (dokonce v C&A to máte jasně uvedeno na cenovkách), píše Antonín Kubačák.

24. 7. 2008

Doporučuji všem, ať si udělají nákupní výlet třeba do Londýna, Dubaje nebo New Yorku, cena letenky se jim vrátí už po nákupu prvního společenského obleku. Je vhodné cestovat velmi nalehko, vše si nakoupit až na místě, včetně druhého zavazadla a pak jen počítat, kolik desítek tisíc jsem zase ušetřil. A to už nepíšu o tom, že možná poprvé v životě zažijete skutečně příjemné nakupování, kde doslova nic není problém. Úžasný zážitek.

I já se po deseti letech života v zahraničí nestačím divit, jak je možné, že je u nás vše tak drahé, a lidé to přesto pořád kupují. Nakupovat v ČR se nevyplatí snad už vůbec nic. Od nábytku, stavebního materiálu, elektroniky, automobilů, oblečení až po potraviny. Obchodníci jsou v ČR neuvěřitelní, z dovezeného zboží mnohdy ani nesundají cenovky v EUR či GBP, takže se můžete na místě přesvědčit, že kurz přepočtu CZK/EUR je stále nejméně 29 Kč, libra kolem 40 atp.

Jsou u nás lidé tak bohatí, že mávnou rukou nad tím, že stejné zboží (často i mnohem lepší) si mohou pořídit i o desetitisíce levněji pár kilometrů za hranicemi nebo na internetu s doručením až domů? Například nedávno jsem uvažoval o koupi nového motocyklu. Byl jsem velmi překvapen, že jeho cena v Německu včetně dovozu do Prahy je dokonce desítky tisíc pod nákupní cenou dealerů v ČR. O ceně při dovozu z USA ani nemluvě, píše Martin Hovorka.

23. 7. 2008

Právě jsem se vrátil od rodiny z Bavorska. Co dodat. Co u nás stojí 70 korun, to tam mají za 1,50 euro. Zvýšení cen ropy se v Německu téměř neprojevilo. U nás pořád melou, že u nás za to vděčíme růstu koruny. U malé pumpy stojí benzín cca 1,46 Euro za jejich daňových podmínek a razantní růst měny se tam nekoná, a přesto zdražil za posledních pět let asi o dvacetník.

Je to jako posledních asi 5 let. Potraviny například jsou už skoro stejně drahé, mnohé levnější. DPH na Lebensmittel - potraviny je v Německu stále 7%. Ostatní zboží DPH 16%.

Obyvatelstvo ČR je neskutečně obíráno. Např. bavorský venkov žije stejně poklidně jako my v 80. letech. Žádný spěch, žádná hektika, žádný hnus z lidí se špatnými zuby, špatným oblečením a vysypanou kapsou, míní Radek Mokrý.

Pozn. JČ: Do nynější ropné krize stál benzín u pump v ČR přibližně dvacet třicet procent méně než v Británii. Od vzniku krize je cena benzínu v ČR téměř úplně stejná jako v Británii. Někdo krizi zneužil k tomu, aby ten rozdíl dvaceti-třiceti procent dorovnal.

Často uvažuji nad tím, jak je možné, že lidé v ČR s daleko menšími platy než lidé v západní Evropě si nechávají líbit vysoké ceny. Proč je tomu tak, že se supermarkety v ČR chovají k zákazníkům daleko agresivněji než např. v Británii. Zdá se mi, že v ČR prostě nefunguje mezi jednotlivými supermarkety řádně konkurence a nevznikají cenové války. Jedna z nich vznikla v těchto dnech právě v Británii, kdy tři různé supermarketové řetězce snížily ceny benzínu ve snaze přilákat k sobě zákazníky.

Zdá se mi, že supermarkety se často snaží stále využívat představy, že co je ze Západu, je luxusní, a tedy musí být "drahé". Viděl jsem to v březnu v Ostravě, kde stála v supermarketech "západní" (jinou neměli) pěna na holení cca 130 - 140 Kč, v Británii se prodává za 80 pencí, nejvýše tak za 2.20 (tj. za 24- 66 Kč). Před deseti dny jsem v pražském Tescu viděl "francouzskou" hořčici za 99 Kč. Hořčice stojí v britských supermarketech tak libru, a to i francouzská, tuhle jsem jednu viděl za 30 pencí (9 Kč).

24. 7. 2008

Přidávám se k těm, kteří mají zkušenosti se zahraničními cenami a mohou srovnávat s českými, píše Milena Kasková. Právě pobývám v Británii a nestačím se divit, jak nás v České republice neuvěřitelně obírají o peníze. Vydala jsem se na nákupy oděvů a prádla.

24. 7. 2008

Těch představ o vybudování solárních elektráren jsem od svého dětství, kdy s nimi přišli jako první Francouzi, zažil několik desítek. Od systémů koordinovaně naklápěných zrcadel, v jejichž ohnisku by byla sluneční pec, přes ony fotovoltaické články až po systémy buď částečně, nebo plně umístěné ve vesmíru. Mnoho vykuků - snílků - vědců strávilo svůj celý produktivní život sněním o ekonomickém využití sluneční energie. Ne jinak je tomu v romantickém, nekritickém promo článku deníku Guardian. Dodnes tomu brání několik technologických limitů:

 • nízká účinnost fotovoltaických solárních panelů a vysoká cena polovodičů v nich umístěných
 • neexistence průmyslově využitelné supravodivosti při pokojové teplotě, zamezující ztrátám při dálkovém přenosu energie, byť v páteřních vedeních extrémně vysokého napětí.
 • složitost konstrukce zrcadel a náročnost jejich údržby a obsluhy v extrémních tepelných a prašných podmínkách pouště.

Dosud největší instalovaná solární farma má výkon 20 megawattů, je vytvořena ze 120 000 fotovoltaických panelů na 100 hektarech. Je v obci Jumilla, v vinařském regionu na jihu Španělska. Další, 3.2 MW farma je na Mallorce. Druhá největší farma je na Nellis Air Force Base v Nevadě a má výkon 14 megawatt. Další projekt o výkonu 280 megawatt se plánuje 70 mil jihozápadně od Phoenixu v v Arizoně s náklady 4 G USD. V Austrálii se plánuje farma slunečních pecí o výkonu 154 megawattů. Plánuje se už několik let, hotova má být nejdříve v roce 2013. Náklady převýší zcela určitě původní spartánský předpoklad 320 M USD. Investorští romantici se snaží získat peníze na celé sítě slunečních elektráren. Doposud jim věří jen voliči zelených. Ale ti uvěří všemu.

24. 7. 2008

Lidský rozvoj a ekonomická výkonnost:

Ne, neumím (na rozdíl od některých analytiků) věštit budoucnost. Ale některá novější skutečná čísla již jsou po ruce. Podívejme se tedy, co říkají. Před několika dny přinesly Britské listy výtah z komentáře Guardianu, který shrnuje „Zprávu o lidském rozvoji“ z dílny OSN. Komentátor upozorňuje na prudký propad USA na žebříčku lidského rozvoje. Ten je měřen tzv. indexem lidského rozvoje (Human Development Index – HDI), který posuzuje tři oblasti lidského rozvoje: délku života a zdravotní stav, přístup ke vzdělání a ekonomickou úroveň. Ekonomická úroveň je měřena dolarovou hodnotou hrubého domácího produktu na obyvatele, která je ještě upravena tzv. paritou kupní síly. Zjednodušeně se dá říci, že toto ekonomické kritérium hodnotí, kolik si občan za své peníze může koupit ve své zemi.

24. 7. 2008

Mediafax│ŠOK│ Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) převzal 22. 7. 2008 z rukou ředitele Vojenského historického ústavu plukovníka Aleše Knížka kopii Mnichovské dohody z roku 1938. Nutno říct, že jsem u plukovníka Armády České republiky takovou dávku suchého britského humoru několik dnů po podpisu americko-české dohody o radaru v Brdech nečekal. Bravo, pane plukovníku, mile jste mne překvapil. Nicméně nečekejte, že v Senátu tento symbol někdo pochopí nebo se z něj dokonce poučí....

24. 7. 2008

TUPOST V ČT24

Dovoluji si čtenářům Britských listů doporučit komentář "politologa" Igora Lukeše, který je prý profesorem v USA, k návštěvě venezuelského presidenta Chaveze v Moskvě. Historik a prý znalec (narozený roku 1950) pozoruje více než čtvrt století politiku jako profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University. Nejsem znalcem a odborníkem na ruský zbrojní program a jeho aktuální použitelné výstupy, ale prohlášení pana Lukeše ke kvalitě současného ruského zbrojního arzenálu mi připomínají výkřiky rekrutů první světové války z léta 1914 o utlučení nepřítele čepicemi a o podzimním návratu domů.

Ponorka Projekt 636 Kilo
24. 7. 2008

ESKALACE VÝROKOVÉ VÁLKY SUPERVELMOCÍ

Američané stále běhají jako pes za svým ocasem. Rusové během té doby organizují asymetrickou odpověď na americkou vojenskou expanzi v Evropě a v zemích bývalého sovětského vlivu - ať už je to postsovětská Gruzie, nebo základny v Bulharsku a Rumunsku, či raketová sila v Polsku a radar v Česku.

Nedávná analýza psychologie současné virtuální války v mozcích ne příliš tvůrčích, ale o to více vojenskou historii studujících amerických generálů se potvrzuje, stejně jako prognóza o Chávezově zájmu o ruskou vojenskou instalaci ve Venezuele. K vystrašení USA dnes nepotřebujete zbraně rozmístit nebo z nich dokonce střílet. Stačí říci nenápadně "bez udání zdroje" nějakému novináři, že byste to chtěli udělat. Amerika v tu chvíli reaguje. Amerika se bojí. Amerika ukazuje, jak moc je slabá.

BL 22.7.2008, Štěpán Kotrba: Analýza možné asymetrické odpovědi na radar v Brdech - Druhá karibská krize anebo PSYOPS? ZDE

24. 7. 2008

aneb Poznámky k ústavnímu právu na stávku

Klíma ve sférách naší nejvyšší politiky je natolik neúnosné že, mimo jiné, i několik bývalých úspěšných sociálních demokratů se rozhodlo ho napravovat, dokonce i za cenu možného rozkolu ve své straně a tím rizika ztráty jejích současných volebních preferencí. Problém politické kultury je především dlouhodobě nevyčerpatelným zdrojem činnosti většiny novinářů a dominujícím předmětem skoro každé občanské kritiky chování a jednání osob ve veřejném, nejen politickém prostoru. Při tom se v textech i hovorech o politické kultuře prakticky vždy propírá pouze chování politiků od komunálních po státníky, ale skoro nikdy se nehovoří o politické kultuře občanů samotných. A to i přesto, že právě oni jsou v demokraciích zdrojem veškeré moci a tedy by se měli chovat tak, aby byli i zdrojem mocenské kultury, což znamená, aby považovali za svou povinnost nést rovněž tíhu odpovědnost za politickou kulturu v zemi.

24. 7. 2008

Pekingská olympiáda se kvapem blíží. --- Také by mohly být zajímavé důvody "pro", anebo "proti" takové účasti; nejen samotných sportovců, ale též politiků. Samozřejmě že na pozadí případného řešení doprovodné otázky, zda je olympiáda "sportovním svátkem světa", anebo na relativně mírovém poli soupeřením především o politické vavříny pro nejširší možné publikum naší současnosti. Přičemž může vypadat jako nepřípadně delikátní otázka, zda se podaří dostatečně zlepšit ovzduší na místě Olympiády. (Může stačit úprava na liché a sudé dny -- podle evidenčních čísel automobilů -- k tomu, aby se "podstatně" změnil k lepšímu vzduch v Pekingu? Zastaví se také výroba v celé pekingské oblasti?)

23. 7. 2008

STANOVISKO ČESKÉ LÉKAŘSKÉ KOMORY K LEGISLATIVNÍM NÁVRHŮM MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ

Níže najdete připomínky ČLK k paragrafovaným zněním návrhů tří zákonů, které připravilo ministerstvo zdravotnictví.

 • Namísto lékařského tajemství všeobecná udavačská povinnost. Toto by znamenalo neskutečný průlom do lékařského tajemství, jaký má obdobu snad za fašistické okupace a v padesátých létech minulého století
 • Možnost interrupce bez souhlasu nezletilé matky - návrh, který odporuje Úmluvě o lidských právech a biomedicíně
 • Velmi vágní, zjednodušená a nedostatečná definice lege artis, nezajistí práva pacientů. Daleko lépe je zpracována v judikátu Nejvyššího soudu k pojmu lege artis sp.zn. 7 Tdo 219/2005
 • Prodloužení dojezdových časů ZZS
 • Nedostatečná a chybná definice neodkladných služeb - neodkladné péče
 • Poskytovatel řeší stížnost sám na sebe
 • Neřešena neodkladná péče o nezletilé, jejichž život je ohrožen a rodiče potřebnou péči odmítají
 • Zákon neřeší nároky na kvalifikaci lékařů ZZS ani záchranářů
 • Zrušení registrací soukromým lékařům do 2 let od nabytí účinnosti zákona
 • Pacient dostane informace o výši případné finanční úhrady poskytovaných zdravotních služeb, nehrazených ze zdravotního pojištění a před jejich poskytnutím, pouze "na jeho žádost "
 • Zdravotnický pracovník má právo odmítnout poskytnutí odborné zdravotní péče pacientovi v případě, že by její poskytnutí odporovalo jeho etickému přesvědčení a svědomí

To je jen několik "perliček" z neuvěřitelně špatně napsaných zákonů, k nimž ČLK uplatnila celkem 117 věcných připomínek, z nichž se pouze 7 týká postavení a pravomocí ČLK. Zákony o zdravotních službách a o speciálních zdravotních službách je vhodné vrátit k přepracování. Pokud nebudou zásadní připomínky akceptovány, bude ČLK přesvědčovat poslance, aby zákony odmítli. Návrhy jsou totiž mnohem horší než současné znění zákonů o péči o zdraví lidu a o nestátních zdravotnických zařízení, které mají být zrušeny, píše tiskový mluvčí ČLK Sojka.

Zákon o specifických zdravotních službách PŘIPOMÍNKYPŘIPOMÍNKY+ZÁKON

Zákon o zdravotních službách PŘIPOMÍNKYPŘIPOMÍNKY+ZÁKON
Zákon o zdravotnické záchranné službě PŘIPOMÍNKYPŘIPOMÍNKY+ZÁKON
24. 7. 2008

Je přirozené, že člověk přemýšlí o smysluplnosti své práce, pokud může ovlivnit konečný produkt na základě vlastního svobodného přesvědčení. Po předchozím, celkově "zavrženíhodném" režimu jsme zdědili řadu užitečných věcí a řadu pitomostí. Některé z nich pamatovaly ještě císaře pána. Mezi ně patřila periodika vydávaná městy a obcemi pro své obyvatele. Sloužila jako hlásná tribuna ideologických povelů, k zvyšování prestiže zvolených zástupců „lidu“, ale i jako informační kanál pro přirozené potřeby občanů. Jestli byly ty plátky užitečné, posuďte sami, píše čtenář Miloslav Štěrba .

23. 7. 2008

Pracuji během svého studia v exportní firmě a musím říci, že jsem podrážděný ideologickým či spíše nekompetentním přístupem některých špiček ČNB, analytiků, ekonomických komentátorů a členů vlády k popisu trendu skokového posilování české koruny. Jako vzorový příklad si dovolím uvést článek pana Roberta Holmana "Desetkrát ano pro odklad eura", uveřejněný 8.7.2008 v HN. Autor článku o sobě uvádí - Autor je člen bankovní rady ČNB a profesor Národohospodářské fakulty VŠE.

Článek profesora Holmana je vzorová ukázka prezentace od reality odtržených frází či ideologických postojů a dokazuje, koho lze nominovat do nejvyšších orgánů ČNB. Nastíňuje rovněž jako měrou je dnešní společnost ovládaná ideologiemi, místo zdravého úsudku a tolik potřebné chybějící diskuze a skutečné odbornosti.

Na nutnost snížení úrokových měr v ČR, aby se zamezilo nesmyslnému a škodlivému růstu české koruny, jsme upozorňovali už začátkem března 2008, pozn. red. ZDE Přitom je zajímavé, že se síla české koruny skoro vůbec neprojevila snížením cen při prodeji zahraničních výrobků v ČR, např. potraviny v pražském Tescu jsou dnes často o dost dražší než v britských supermarketech.

24. 7. 2008

Máme zřejmě s panem Veselým zcela odlišné koncepty vidlí, a proto jsem asi vůbec nepochopil, v čem jsem si naběhl na ty jeho, jak to tvrdí v odpovědi na mou kritiku "Kritika Britských listů z Izraele". Napsal zdlouhavou odpověď, ve které nasekal ještě více chyb a nesmyslů než ve svém původním textu. Nezbývá mi tak nic jiného, než se pustit do dalšího rozboru, píše Pavel Bergmann.

24. 7. 2008

Barack Obama v úterý přislíbil "neotřesitelnou podporu pro bezpečnost Izraele" poté, co se setkal s nejvýznamnějšími izraelskými politiky a navštívil město, které je terčem raket, odpalovaných z Gazy.

24. 7. 2008

Čína uvedla, že během Olympijských her povolí demonstrace ve třech k tomu určených parcích v Pekingu.

Avšak aktivisté, kteří budou chtít protestovat, budou muset požádat o povolení od komunální správy města a od policie.

24. 7. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Z textů Petra Wagnera ZDE ZDE jsem se dozvěděl, že nejen v Německu se diskutuje o zdánlivém rozporu mezi povinností zachránit život a právem člověka si ho sám vzít a dostat při tom pomoc od druhých. V téhle poznámce se chci nad tím zamyslet a poukázat na to, že správnou organizací těchto pochyb by bylo možno zachránit jinak docela ztracené životy...

23. 7. 2008

Britské listy přinesly 22. 7. 2008 zajímavý článek o ustanovení Komise pro rovnost a lidská práva (“The Equality and Human Rights Commission - EHRC)” ve Velké Británii. Ano, ano, byla doba, kdy jsme byli skoro tak daleko jako ve Velké Británii a na vládní úrovni působila komise pro rovné příležitosti, kterou založila tehdy vládnoucí ČSSD. Problematika rovných příležitostí, včetně genderové problematiky, tehdy pronikla do několika resortů, např. školství, sociální věci a místní rozvoj. Dokonce i pojem "gender budgeting" byl na centrální úrovni známý pojem.

Nová vláda vzešlá z voleb v roce 2006, ve které má většinu ODS, však bohužel komisi pro rovné příležitosti zrušila a nahradila ji pouze náhražkovou vládní komisí pro slaďování soukromého a profesního života. Problematika rovných příležitostí se tak na centrální vládní úrovni opět stala pro Českou republiku hudbou budoucnosti, i když doufáme, že budoucnosti více než blízké.

24. 7. 2008

Zadáte-li si do vyhledávače na internetu heslo "vybočený palec" dostanete nejméně 3.750 kusů nalezených odkazů. Jestliže si je prostudujete, pojme vás vážné podezření a děsivé plíživé obavy o náš osud. Všichni, kteří o vybočeném palci píší, mají totiž podivný strach napadnout pravou příčinu vybočeného palce.

23. 7. 2008

tisková zpráva

Upozorňujeme na případ rodiny Badžových z Prahy 6, píše Strana zelených. Této rodině, která se stará o tři nezletilé děti, městská část neprodloužila nájemní smlouvu na obecní byt.

˙ Tiskovou zprávu Strany zelených ze dne 2. 7. ke kauze rodiny Badžových naleznete ZDE

˙ Tiskové prohlášení MČ Praha 6 naleznete ZDE

˙ Zásady a podmínky pro nakládání s byty v majetku Hl. m. Prahy - Městské části Praha 6. Schváleno Radou městské části Praha 6 usnesením č. 875/07 ze dne 14.11.2007: ZDE

23. 7. 2008

tisková zpráva Ligy lidských práv

Praha -- 23. července 2008 -Vliv znalců je veliký a soudy i policie na ně rádi přenášejí odpovědnost za otázky, které by měli řešit sami. Činnost znalců je přitom regulována nedostatečně, zákon z šedesátých let byl dosud novelizován jen jednou (přičemž se jednalo pouze o technickou novelu týkající se DPH). Nikdo nedohlíží na to, jestli mají znalci dostatečnou kvalifikaci a dále se vzdělávají. Znalci nejsou disciplinárně odpovědní a občan si tak nemá na nekvalitně provedený posudek kde stěžovat. Množí se také stížnosti na porušení objektivity a nestrannosti znalců.

23. 7. 2008
se svolením autora přeložil Rudolf Převrátil

Střední východ je dnes jako velký geopolitický balón. Když ho někde zmáčknete, vzduch se prostě přemístí jinam.

Roku 2006 dopadalo vojenské úsilí v Iráku špatně. Irácká válka se tehdy stala hlavním tématem voleb do Kongresu Spojených států. Všeobecně se uznává, že špatné výsledky republikánů v těchto volbách byly do značné míry způsobeny zklamáním voličstva USA z průběhu invaze USA do Iráku a tedy i její užitečnosti.

23. 7. 2008

Kritika britského mediálního regulátora Ofcom, zaměřená proti filmu televize Channel Four The Great Global Warming Swindle (Velký podvod s globálním oteplováním), který v ČR propagoval Václav Klaus, vyvolala v britském tisku celou řadu komentářů. Verdikt úřadu Ofcom kritizovala komentátorka listu Independent Mary Dejevsky ze zajímavého úhlu pohledu:

Požadavek regulačního úřadu Ofcom, že média musejí zastávat v kontroverzních otázkách veřejné politiky nestrannost, a to nikoliv dlouhodobě celým svým vysíláním, ale v rámci jediného pořadu, je pošetilý. Samozřejmě, máme přísné předpisy o politické nestrannosti v médiích během předvolebních kampaní a to je zcela správné. A samozřejmě vysílatelé veřejné služby musejí používat svou velkou moc odpovědně. Ale měl by opravdu být kritizován dokumentární film za to, že prezentuje určitý názor? Proč se nedá vyváženost hodnotit na základě celého vysílání dané stanice? A jestliže, jak uvedl Ofcom, je debata v otázce globálního oteplování už uzavřena, avšak hrstka kvalifikovaných lidí stále tvrdošíjně - hrdinsky? - nesouhlasí, znamená to, že tento menšinový názor musí být umlčen?

23. 7. 2008

Změňte svou techniku řízení. Jezděte na pokud možno nejvyšší rychlostní stupeň, dokud to nebude motor namáhat. Automobil, který jede rychlostí 60 km/h na trojku, spotřebovává o 25 procent více benzínu, než když jede toutéž rychlostí na pětku. Podle britské National Energy Foundation máte přeřadit na vyšší stupeň v autě na benzín, jakmile dosáhnete 2500 otáček za minutu, a v autě na naftu, jakmile dosáhnete 2000 otáček za minutu, abyste dosáhli co největší palivové efektivnosti.

Také, snížíte-li rychlost ze 140 km/h na 110 km/h, ušetříte téměř litr benzínu na každých ujetých 30 km.

22. 7. 2008

JU│ Nezavisimaja Gazeta se vrací k problému dodávek ruské ropy do České republiky. Píše, že na zasedání předsednictva vlády vysvětloval vicepremiér Sečin, co stalo s těmito dodávkami. Podle něho se dodávky ropy se uskutečňují na základě smluv mezi ruskými firmami a českými odběrateli za pomoci zprostředkovatelů, což jsou firmy registrované v off shorech (tj. daňových rájích). Naprostá většina ruských firem nemá přímé dlouhodobé smlouvy s českými odběrateli, prohlásil. S odvoláním na data ministerstva energetiky a Tatněfti uvedl, že pro dopravu do ČR bylo ohlášeno v červenci 260 tisíc tun, i když Transněftť (operátor ropovodu) měl rezervovánu kapacitu 442 tisíc tun. Jinak řečeno, dodávka téměř 200 tisíc tun nebyla potvrzena.

22. 7. 2008

Když jsem ve svém článku "Ústavní pořádek v podání ministerstva zdravotnictví, aneb Úřednický příkaz nad zákon" (Britské listy 17. 5. 2007) líčil praktiky ministerstva zdravotnictví při udělování specializované způsobilosti k výkonu soukromé lékařské praxe, netušil jsem, do jak morbidních rozměrů tento případ naroste. Můj článek týkající se svérázné aplikace zákona č. 95/2004 Sb. ministerstvem zdravotnictví se tehdy mimo jiné dostal na oficiální stránky České advokátní komory a obdržel jsem také souhlasný dopis s obsahem článku od České lékařské komory.

19. 7. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 170 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V červnu 2008 přispělo celkem 173 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 40 954.45 Kč, příjem z reklamy byl v červnu 2008 400 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 30.6. 2008 částku 256 552.30 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 1,337.78 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Šikana od Cizinecké policie RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2008 Fronty na cizinecké polici chce řešit Akademie věd: vlastním cizineckým policistou pro vědce   
6. 7. 2008 Imigrace Petr  Wagner
4. 7. 2008 Jak Cizinecká policie v Praze bojuje proti cizincům   
2. 7. 2008 Jak Cizinecká policie ČR zachází s lidmi   
5. 3. 2008 Stop, už nejste legály Milan  Daniel
22. 1. 2008 Korupce státních úředníků aneb Jak se žije cizincům v ČR   
16. 1. 2008 Třeba se Britové poučili v Česku Milan  Daniel
3. 12. 2007 Odpor vůči cizincům v České republice Jan  Čulík
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík
26. 4. 2007 Prohlášení k hrozící změně zákona o pobytu cizinců a zákona o azylu   

Filmový festival Karlovy Vary 2008 RSS 2.0      Historie >
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
8. 7. 2008 Vorlův Gympl: Jak film vyjadřuje všeobecnou občanskou nespokojenost v České republice Jan  Čulík

Marihuana RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Zhulení křesťané: vědci objevili psychoaktivní účinky starověkého kadidla   
1. 7. 2008 V holandských kavárnách smějí kuřáci kouřit jen konopí   
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
13. 5. 2008 15 000 lidí: fotoohlédnutí z Global Marihuana March 2008 Štěpán  Kotrba
6. 5. 2008 Global Marihuana March 2008 tuto sobotu   
21. 3. 2008 Pokání na Velký pátek kvůli perverznímu efektu Bushka  Bryndová
29. 1. 2008 Teta Bushka možná půjde do vězení Štěpán  Kotrba
6. 12. 2007 Podaná ruka Liškovi: Dekriminalizace marihuany není legalizace Anna  Čurdová
9. 7. 2007 Už ani jednoho jointa! Aneb marjánka není vůbec lehká droga Jan  Paul

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Euthanásie Petr  Wagner
21. 7. 2008 Úspory ministerstva zdravotnictví Jan  Mertl
10. 7. 2008 Klystýr, nebo kůrovec? Hynek  Hlavenka
4. 7. 2008 Obchod ve zdravotnictví a autentická solidarita Tomáš  Munzi
4. 7. 2008 Jak je to s tou "falešnou solidaritou?"   
4. 7. 2008 Nejde o konflikt mezi falešnou a skutečnou solidaritou, ale o konflikt mezi lékařskou etikou a neoliberální ekonomickou ideologií Vladimír  Línek
3. 7. 2008 Další fundamentalista, který chce české zdravotnictví zničit Petr  Wagner
1. 7. 2008 Horký konec června? Ondřej  Slačálek
13. 6. 2008 Protestní shromáždění proti neblahým změnám ve zdravotnictví   
12. 6. 2008 Anatomická pomůcka ke studiu chirurgie českého zdravotnictví   

Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Evropa šéfů Burkhard  Hirsch
25. 6. 2008 Soud odmítl požadavek milionáře, aby se konalo referendum o Lisabonské smlouvě   
23. 6. 2008 Lisabonská smlouva není test, oni to myslí vážně Jan  Zeman
16. 6. 2008 Nebude-li pršet, nezmoknem Ladislav  Žák
13. 6. 2008 Irsko: Britské listy byly rychlejší než všechna politicky korektní francouzská média Karel  Košťál
9. 6. 2008 Klaus: Zůstane EU i po ratifikaci Lisabonské smlouvy mezinárodní organizací? Václav  Klaus
9. 6. 2008 Lisabonská smlouva hrozí masivním obejitím Benešových dekretů Jan  Zeman
9. 6. 2008 Bude možné domáhat se práva podle protektorátních předpisů a rozsudků, padnou-li "Benešovy dekrety"? Jaroslav  Kuba
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
27. 5. 2008 Lisabonská smlouva "ohrozí majetkové jistoty občanů ČR"   

Čína RSS 2.0      Historie >
24. 7. 2008 Čína "povolí politické protesty během Olympijských her"   
22. 7. 2008 Pozemská bída národní hudby Jan  Chmelarčík
16. 7. 2008 Nedostatek žen povede v Číně k občanskému násilí   
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
2. 5. 2008 Čína si vybudovala tajnou základnu pro jaderné ponorky   
2. 5. 2008 Fukuyama: Mocná slabost Číny   
28. 4. 2008 Brave New World Štěpán  Kotrba
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart

Tibet RSS 2.0      Historie >
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu   
20. 5. 2008 "Jako by zaklet byl onen sad."   
19. 5. 2008 Dalajláma nebyl přijat na vládní úrovni Richard  Seemann
25. 4. 2008 Tibet -- žádná Šangri-la Slavoj  Žižek
24. 4. 2008 Protestuji proti pokrytectví aktivistů, kteří se zasazují za lidská práva jen pro někoho Petr  Kužvart
18. 4. 2008 Mluvme tedy o Tibetu! Petr  Fiala
31. 3. 2008 "Olympiáda v Pekingu - Vypni televizi!"   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
30. 3. 2008 Dezinformační válka: Podle obskurních zdrojů prý britská špionáž tvrdí, že nepokoje v Lhase vyvolali čínští policisté   
28. 3. 2008 Tibetští mniši narušili oficiální čínskou mediální PR akci   

Zelení RSS 2.0      Historie >
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd   
10. 7. 2008 Bursíka odvolejte, ve vládě zůstaňte Václav  Hála
16. 6. 2008 Paroubek drží zemi v kleštích a Bursík si dělá legraci z voličů Václav  Hála
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
28. 5. 2008 Je rozkol ve Straně Zelených řízený? František  Řezáč
24. 5. 2008 Zelení: "Voni to móc dobře vědi jak se do vlády dostali a komu mají být zavázaný"   
24. 5. 2008 Ještě že to není nic znepokojivého... Jan  Neoral
8. 4. 2008 Že by už to neplatilo, poté, co byli zvoleni?   
31. 3. 2008 Rezignuje dalajláma? Tibetská mládež ho možná donutí Štěpán  Kotrba
11. 12. 2007 Jak se v Čechách dodržuje právo aneb odpověď americkému brouku Miroslav  Šefara

Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
8. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
21. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
20. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
18. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
17. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
14. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
13. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
12. 3. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Írán RSS 2.0      Historie >
23. 7. 2008 Immanuel Wallerstein: Zabrala v Iráku "vlna"? Immanuel  Wallerstein
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Írán: hledání cesty Miroslav  Polreich
28. 4. 2008 Teheránský politolog: ŠOS se může brzy stát novým geopolitickým mocenským centrem Pavel  Barák
15. 4. 2008 USA a Írán vedou už pět let "tajné" rozhovory o jaderných zbraních   
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
24. 7. 2008 Rada Českého rozhlasu opět škodí Českému rozhlasu Štěpán  Kotrba
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík
9. 7. 2008 Zrození politika je smrtí šaška Bohumil  Kartous
4. 7. 2008 Teorie informačního pole (část 1) Michal  Rusek
24. 6. 2008 Ubohý pořad na ČRo 6 Eliška  Svobodová
3. 6. 2008 "Volení zástupci volených poslanců" Štěpán  Kotrba
27. 5. 2008 Hezký zbytek dne ve společnosti České televize aneb co se do ČT 1 nevešlo   
23. 5. 2008 Proč zrušit ČT1 Bohumil  Kartous
23. 5. 2008 Manažer mrtvých sponzorů zaútočil na veřejnou službu Štěpán  Kotrba
22. 5. 2008 Problém Media Tenoru: co je to neutralita Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2008 Druhá karibská krize anebo PSYOPS? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2008 Mnoho řečí, ale otázka "Proč radar?" stále nezodpovězena Lubomír  Peške
14. 7. 2008 Bude odpovědí Ruska na radar v Česku rozvinutí systémů Iskander u Kaliningradu?   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
9. 7. 2008 Missile defense deal Štěpán  Kotrba
8. 7. 2008 Opakuji, že jste lhář, pane Topolánku, a ohrožujete občany -- a tady je další důkaz Jan  Neoral
7. 7. 2008 Kvůli radaru 20 hektarů lesa padne, 85 hektarů prořídne, přiznal Bursík Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 KSČM: Budeme hlasovat proti smlouvě o umístění amerického radaru v Brdech Vojtěch  Filip
28. 6. 2008 Paroubek: Nepronesený projev k radaru na jednání parlamentu Jiří  Paroubek
24. 6. 2008 Uhradí česká vláda škody na majetku občanů? Radar v Brdech již sráží ceny nemovitostí Petr  Nachtmann

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2008 Historie téměř detektivní aneb co Marxovi bránilo ve vydání dalších dílů Kapitálu ? Miroslav  Tejkl
16. 6. 2008 Interpretace a kritika Hegelovy filosofie v díle mladého Marxe David  Pěcha
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
23. 7. 2008 Jak ušetřit benzín   
21. 7. 2008 Jak si poradíme bez fosilních paliv?   
30. 6. 2008 Ropná krize jako příležitost Jan  Sova
20. 6. 2008 Požadavky Gordona Browna, aby byla zvýšena těžba ropy, jsou "iracionální"   
18. 6. 2008 Nepokoje nesníží ceny ropy   
17. 6. 2008 Ropa opět za rekordní cenu   
11. 6. 2008 Budeme se sázet, že ceny pohonných hmot se ještě zvednou? Miloš  Dokulil
11. 6. 2008 Vážné varování: Rychlý růst cen ropy teprve začal   
7. 6. 2008 Výrok dne (včerejšího)   
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti   

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
16. 5. 2008 Neslyšitelný nářek Somálců Daniel  Veselý
12. 3. 2008 Somálsko: zhoršení humanitární situace   
12. 3. 2008 Independent: Ohlušující mlčení   
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 7. 2008 Immanuel Wallerstein: Zabrala v Iráku "vlna"? Immanuel  Wallerstein
22. 7. 2008 Historie se opakuje Petr  Nachtmann
15. 7. 2008 BBC: Spojené státy utrpěly v Afghánistánu těžké ztráty   
15. 7. 2008 Bush plánuje urychlit stahování amerických vojsk z Iráku, aby pomohl Johnu McCainovi vyhrát volby   
14. 7. 2008 Americké volby: Obama plánuje poslat dalších 10 000 vojáků do Afghánistánu   
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Památce dejvických MacGyverů Štěpán  Kotrba
2. 7. 2008 Agent CIA žaluje americkou vládu kvůli íránské lži Mojmír  Babáček
26. 6. 2008 Naivní představy o minulosti Štěpán  Kotrba
24. 6. 2008 Svět slíbil pomoc Afghánistánu. Komu kdo pomáhá? Martin J. Kadrman

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
30. 4. 2008 Spisovatelé protestují, že Tesco potlačuje svobodu projevu   
20. 3. 2008 Zákaz Komunistického svazu mládeže potvrzen Ondřej  Slačálek
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo

Školství RSS 2.0      Historie >
23. 7. 2008 Hospodářská krize na obzoru, aneb Výhoda poklesu porodnosti a chybějícího vzdělání Uwe  Ladwig
22. 7. 2008 Výuka angličtiny na VŠ jako kladivo na čarodějnice Jiří  Beránek
4. 7. 2008 Demokracie ve školství, neboli Kvalita není jen nutná, mělo by ji také být možné prosadit Uwe  Ladwig
3. 7. 2008 Liška: Za poslední ročník mateřské školky povinně plaťte, aneb jak zezelenat zděšením Anna  Čurdová
2. 7. 2008 Národ Gátorů: Jak vypadá americký model "univerzity-firmy" Greg  Evans
30. 6. 2008 Inteligenci do škol Ondřej  Hausenblas
26. 6. 2008 Škola žádá kreativitu Michal  Giboda
26. 6. 2008 O "lopatách" a o vzdělání Ivan Odilo Štampach
16. 6. 2008 Stav školství je odrazem stavu společnosti   
16. 6. 2008 Mafiánský kapitalismus v českém školství   

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
23. 7. 2008 Slabí jedinci v čele Československa a České republiky Petr  Nachtmann
22. 7. 2008 Jistě, paní ministryně: argumentační agónie Vlasty Parkanové Radek  Batelka
22. 7. 2008 BASIC: Osud íránského raketového programu závisí na mezinárodních kontrolních režimech   
22. 7. 2008 Mluvčí MO ČR: Nedokážu odpovědět   
20. 7. 2008 Test protiraketové obrany: Šaškárna pro české publikum Jakub  Rolčík
18. 7. 2008 USA, Rusko. Proč pořád "s někým"? Ondřej  Šlechta
18. 7. 2008 Zůstal věren své smečce... Jan  Neoral
16. 7. 2008 Ruský prezident Medvěděv obnovil napětí s USA ohledně raketové obrany   
15. 7. 2008 Co by mělo Rusko dělat proti americké raketové obraně v Evropě   
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
21. 7. 2008 Chemik, redaktor a "utajený" spisovatel Boris Cvek Libor  Martinek
9. 7. 2008 Jdi a otevři dveře...aspoň průvan bude   
23. 6. 2008 Dvanáct vzpomínek na "Gustu" proti gustu intelektuálního establišmentu Michael  Volný
22. 6. 2008 Zveme vás na večer poezie   
12. 6. 2008 Hluboká textová analýza žije nejen v Londýně, ale i v Hradci Králové Tomáš  Koloc
10. 6. 2008 F. X. Šalda: "Karel Čapek byl tichošlápek!"   
4. 6. 2008 Nestoudná drzost: Projevy ubohosti, které zaslouží pár facek Vít  Bezdíček
16. 5. 2008 R.B. Pynsent a česká literatura Jan  Makovička
30. 4. 2008 Protest v britském deníku The Times proti udělení Nobelovy ceny   
21. 4. 2008 Škrabáky rozdá Dědeček Tomáš  Koloc