11. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 2. 2008

Bush vydírá Evropskou unii ohledně letů do USA

Činitelé EU zuří: Washington chce další soukromé informace o cestujících

Vysoký činitel EU varoval, že Spojené státy zřejmě plánují uzavřít bilaterální dohodu s velmi poddajným "průkopníkem" a tuto dohodu pak budou používat "jako klacek, jímž budou bít ostatní členské země EU".

A tím přeúslužným "průkopníkem" bude zřejmě Česká republika. Ve středu navštívil Prahu Richard Barth z amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti a vyjednával o dohodě s Alexandrem Vondrou.

Americká vláda vyvíjí nátlak na 27 členských zemí Evropské unie, aby přijaly nová bezpečností opatření pro cestování do USA, a aby dovolily přítomnost ozbrojených stráží ve všech letadlech amerických leteckých společností, létajících z Evropy do USA. Přítomnost ozbrojenců v letadlech se přitom považuje za nesmírně nebezpečnou.

11. 2. 2008

"O stromové huse jsem učinil zmínku proto, poněvadž z ní byla zrozena želva. Asi také dobře víte, jak vzniká žába z kachny a myš z úhoře."

Theophrastus Bombastus Paracelsus von Hohenheim: Azoth. O stromu neboli linii života.

Po pátečněsobotním iniciačním rituálu na Hradě je věru proměna stromové husy v želvu tím opravdu posledním, co by zasvěcence okultních nauk sněmovních i senátních ještě mohlo překvapit. Prezidentská volba transmutovaná ve výběr mezi monetaristou a monetaristou a následně v dohadování o církevních záležitostech, kolorovaná navíc sporem o to, zda kandidát má být obecenstvu servírován v šípkové omáčce nebo se zelím -- toť, občane, vrcholný výkon české politiky.

11. 2. 2008

Proč se stále omílá, jestli je ušlechtilejší, decentnější, důstojnější a já nevím jaká, volba veřejná nebo tajná? Kdo to viděl - co vlastně viděl? Byl jsem naivní a předpokládal, že když je takový boj o volbu "veřejnou" a dává to na veřejnost TV, tak taky uvidím, jak kdo hlasuje.

Ovšem mimo jiné díky tomu, že se ta věc odehrávala na plochém sále, neviděl nikdo u televize NIC!

11. 2. 2008

Každý, kdo kritizuje veřejnou volbu pro její nepřehlednost, by se měl trochu zamyslet a ne hned psát. Přehlednou veřejnou volbu si umí zorganizovat každý spolek baráčníků. Ale musí holt se umět počítat, ti co to umějí, tak to sčítají a musí jim souhlasit celkové počty. Dá to práci, jako cokoliv pořádného, ale jde to. Když je volitelů moc, tak musí tu ručičku držet o trochu déle a mít v ní třeba lísteček na oběd či něco barevného, aby to ti sčítači (skrutátor mi zní nějak nemravně) měli snažší. To je asi všechno. Že se o tom bude sáhodlouze mudrovat, se ovšem dalo čekat.

11. 2. 2008

I to je demokracie

O neúspěšné prezidentské volbě se toho napsalo již mnoho. Vyjadřovali se komentátoři, politologové, politici i bloggeři. Většinou negativně. Vadila jim příliš zjitřená atmosféra, taktizování, zákulisní manévrování, obhroublé vyjadřování, zbytečné osobní ataky. Prezidentské volbě podle nich chyběla důstojnost a svoboda.

10. 2. 2008

Komentátor John McEnroe často používá větu "to se snadněji řekne, než udělá". Pro Kocourkov, známý rovněž jako Česko, to platí beze zbytku ne pro tenis, ale pro politiky. Kdyby to možné bylo, přišel by ovšem občan o kouzelný obraz mafiánských praktik, který poskytuje současná volba presidenta republiky.

Jak krásné by bylo, kdyby Klaus a Švejnar měli v sobě alespoň špetku mravnosti a prohlásili, že se takové nedůstojnosti nebudou účastnit. Jenže moc je moc a láska i pravda mají své meze.

10. 2. 2008

Nejen někteří politici, ale překvapivě i novináři (jako příklad Pečínka z Reflexu nebo Hanák z Práva) si myslí, že volba prezidenta měla a má probíhat tajně. Jejich pseudoargumentem se stala "tradice", "důstojnost" nebo dokonce "přirozenost", což jsou podle nich nejdůležitější aspekty této veřejné události. Připomínají tak vyvolávače duchů dob dávno minulých, v nichž se podle jejich mínění na vždy usadila Pravda. Tradice totiž podle nich svým významem převyšuje jedinečnost společenského kontextu, v němž se nacházíme, a měla by být tím prvním, podle čeho se bude poměřovat každý veřejně hybný krok. Někteří připomínají s varovně zdviženým prstem, že v roce 1918 a vždy potom se volilo tajně. Ano, tehdy se taky jezdilo v koňských povozech, načež přišly trabanty. A jak to bylo důstojné!

11. 2. 2008

Rád bych navázal na článeček "Směšní advokáti posvátných rituálů" kolegy Kartouse a v zásadě jej podpořil, protože i já jsem, i přes všechny technické nedostatky a organizační zmatky pro veřejnou volbu prezidenta republiky. Pokusím se vysvětlit proč se domnívám, že je tato volba jediná správná.

1) ODS argumentuje tím, že změna politického systému v roce 89 si kladla mimo jiné za cíl svobodné (rozuměj tajné) volby. Ano, ale to se týká jednotlivých voličů, kteří volí své zástupce. A voliči MAJÍ PODLE MÉHO NEZPOCHYBNITELNÉ PRÁVO VĚDĚT, JAK SE JEJICH VOLENÍ ZÁSTUPCI CHOVAJÍ, TEDY JAK HLASUJÍ!

11. 2. 2008

Komunistická strana v prezidentských voľbách podporila návrh strany známeho rentiéra Bursíka voliť na post prezidenta Čechameričana Švejnara, teda človeka ktorý bude rozširovať a prehlbovať americké impérium. Neviem, či to postačuje na vyhodenie KSČM z medzinárodných štruktúr. Jedno je isté, komunisti popreli dve základné zásady svojej histórie a existencie. Potvrdili, že im vždy od dôb vzniku boľševikov išlo iba moc, šikanovanie ľudí a teror.

10. 2. 2008

Ačkoliv hlasování při volbě prezidenta bylo veřejné, jeho (jmenovité) výsledky překvapivě veřejné nejsou. Nejsou na webu Poslanecké sněmovny (dle jejíž pravidel se hlasuje). (Dodatek pondělí: shodný seznam jako první verze zde se objevil na idnes.cz) . (Dodatek středa: seznam již má ode dneška i aktualne.cz, kde se objevili i nové některé nové, které jsem zde tedy také přidal. Na webu Poslanecké sněmovny už jsou stenozáznamy z volby.)

11. 2. 2008

Ideologická hysterie, pomocí které se ODS snaží udržet Václava Klause na Hradě vede nutně k tomu, že ostatním stranám nezbude, než slušně požádat KSČM o podporu Jana Švejnara.

Pro zachování alespoň špetky zdravého rozumu opravdu nic jiného nezbývá. Alespoň v tuto chvíli, pro tuto volbu, jsou komunisté stokrát méně nebezpeční, než odeesáci.

11. 2. 2008

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Haló noviny online: Korunu nedůstojné volbě prezidenta nasadil premiér Mirek Topolánek (ODS), který prostě a jednoduše v přímém přenosu pronesl větu (citujeme v plném znění) At jdou do prdele všichni.

To si pozorovatel protírá oči, nebo nevěří svým uším, když čte, nebo slyší, že pan premiér poslal všechny někam.

11. 2. 2008

Při veřejné volbě podobného typu jako byla prezidentská, se vždy počítaly hlasy pro, proti a těch volitelů, kteří se zdrželi hlasování, Kontrolní součet musel být roven počtu volitelů celkem. Překvapuje mne, že se doposud nikdo nepozastavil nad způsobem hlasování v prezidentských volbách, kde se nezjišťoval počet těch, kteří se zdrželi hlasování. Skrutátoři tak neměli žádnou možnost kontrolovat sami sebe, před odevzdáním výsledků volební komisi, poznamenává Alfred Eckhardt.

9. 2. 2008

Vždycky znovu propukají výtky pravicových mudrců -- dejme tomu nestora českých právníků Vojtěcha Cepla -- sociálním demokratům, že vedení strany a vedení poslaneckého klubu v parlamentu nějak vynucuje kázeň poslanců strany při hlasováních a tím znásilňuje jejich výtečná výlučná svědomí. Neboť sociální demokracie má nehynoucí tradici zrádců v parlamentě -- poslanců Teplíka, Wagnera, Melčáka, Pohanky, nejnověji asi Snítilého...

11. 2. 2008

Zdá se, že výraz ošuntělost, použitý Janem Čulíkem v článku "Ošuntělá Česká republika", jímž vyjádřil dojem, který v něm vyvolává obraz staré vlasti, zřejmě zacílil do neuralgických bodů mnohých čtenářů, soudě tak podle početných komentářů v Britských listech. Ne všechny se přidržovaly původního tématu.

Čulíkova pozorování mají sociologický charakter a jsou zostřena jeho možností srovnávat různá národní (státní) společenstva, ve kterých se Čulík pohybuje, a to nejen topograficky nýbrž i v plynutí času. Národy potřebují osten nerovnosti k jejich dynamickému růstu (1) Sportovní soutěžení je dobrý příklad i pro jiná pole lidské působnosti. Srovnávání je jedna z používaných sociologických metod.

11. 2. 2008

Při pročtení Čulíkovy obsáhlé knihy o současném českém filmu Jací jsme zůstává v mysli snad jen povzdychnutí, že se česká filmologická obec nechala v reflexi současné kinematografie předběhnout Janem Čulíkem. I Čulíkovy Britské listy se již delší dobu specializují na dobývání aktuálních prvenství žhavě ukvapenými komentáři, aby ostatním mnohdy ukázaly, že tudy cesta nevede.

Lucie Česálková, Literární noviny

Kniha je k dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE. Ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE

11. 2. 2008

Sarkozy se propadá. Prezident ještě nedávno sliboval, že se ve Francii zvýší životní úroveň. Životní úroveň námezdně pracujících prudce klesá, bohatnou spekulanti a akcionáři. Generální ředitel banky Société Générale Daniel Bouton, který prošustroval 5 miliard eur pomatenými spekulacemi, dostal 7 milonů eur „odškodnění“, aby se vzpamatoval ze šoku, který utrpěl. Sarkozy si udělil plat 49 151 eur měsíčně. Sarkozyho neoliberální vláda je vládou nestydatých zbohatlíků a parazitů.

11. 2. 2008

Ted si přesně nevzpomínám, který římský politik (myslím že Cato st.) jednu dobu končil všechny svoje projevy hláškou: "Ostatně soudím, že Kartágo musí býti zničeno". A tak jako u Erbena dívčinu "k jezeru cos nutí, nic doma, nic jí po chuti", tak já mám alergii na "rozostřené a zamlžené bláboly jež se na mne z řečnických (ale i písemných) projevů hrnou" a brání (pozor, teď přijde moje parketa) rezultativnosti komunikace.

10. 2. 2008
V posledních dnech se plně odhalilo, jak ve skutečnosti vypadá v Rakousku demokracie založená na soutěži politických stran a jak vyhlížejí na tom stojící základy právního státu.

11. 2. 2008

Dlouhou dobu po podání první žádosti o vytvoření Wikipedie v dolnolužické srbštině došlo 12. ledna 2008 konečně k jejímu spuštění. Nutno podotknout, že se tak stalo po několika zbytečných obstrukcích ze strany zodpovědných lidí z Wikimedia Foundation, kteří jsou za tvorbu jazykových verzí této encyklopedie zodpovědní.

11. 2. 2008

Nejspíš do 18. února tam s nimi pobudem. V sobotu 9. února jsme sledovali v přímém přenosu na internetových stránkách amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír přistávací manévr Atlantisu, při němž se raketoplán připojil k stanici ISS. A znovu na mysl přišla filosofie Teilharda de Chardin, neoblomně vyznávajícího fundamentální jednotu skutečnosti, a s ní přesvědčení, že pohyb vývoje není zbůhdarma a slepý a že vesmírný proces rozvoje nemůže ztroskotat. Je to o nové dimenzi smysluplnosti naší přítomnosti. Je to o smysluplnosti evoluce.

9. 2. 2008

< Jak o Putinově projevu na titulní straně v sobotu referoval britský deník Independent

"Stáhli jsme se ze základen na Kubě a ve Vietnamu," řekl. "A co jsme za dostali? Nové americké základny v Bulharsku a v Rumunsku."

Vladimir Putin využil jednoho z posledních projevů svého funkčního období v prezidentském úřadě k tomu, aby znovu ostře varoval Západ a obvinil ho, že vyvolává nové závody ve zbrojení. Podle Putina nemá Moskva jinou možnost než na to adekvátně reagovat.

"Je jasné, že ve světě vznikají nové závody ve zbrojení," konstatoval Putin. Podle něho jsou to závody ve zbrojení, s nimiž si Rusko nezačalo. Putin se znovu zapřísahal, že Rusko bude reagovat na tuto hrozby tím, že si vyvine nové a modernější zbraně, které budou aspoň tak dobré jako zbraně, které mají západní země. "Jsme nuceni k tomu, abychom připravili odplatu. Rusko má a vždycky bude mít odpovědi na tyto výzvy," řekl Putin.

9. 2. 2008

9. 2. 2008, 14:40. Ve třetím kole první volby nebyl zvolen prezident České republiky. Nerozhodl zatím ani příklon poslanců a senátorů KDU - ČSL na stranu Václava Klause, který je odůvodňován snahou prezidentské koalice podporující Jana Švejnara o obstrukce na konci včerejšího jednání.

Důvodem, proč pravděpodobně nedošlo ke zvolení Václava Klause, je snížení celkového kvóra volitelů. Dva senátoři zvolení za KDU - ČSL a jeden poslanec za ČSSD se z důvodů zdravotních problémů třetího kola první volby neúčastnili. U obou senátorů se přitom počítalo s podporou Václava Klause, ačkoliv to zpochybňují zástupci ČSSD a tvrdí, že oba senátoři dnes chtěli podpořit Jana Švejnara.

10. 2. 2008

Protože se jeho tým těžce přepočítal. Tolik aktualne.cz. Konečně někdo, kdo používá selský rozum.

ODS od počátku spoléhala na přeběhlíky. Proto a jedině proto se bránila zuby nehty veřejné volbě.

Všechny ty řečičky pánů Sobotků a dalších o důstojnosti a obstrukcích byly jen kamufláží skutečného úmyslu - po získání vládní většiny pomocí přeběhlíků - zvolit stejným, totiž nedůstojným a podlým způsobem, tajnou volbou jako pouhým zastíracím instrumentem, s pomocí přeběhlíků i svého stranického prezidenta.

9. 2. 2008

VOLBA PREZIDENTA:

Sledoval jsem prezidentskou volbu s napětím jako bitvu dvou politických zájmů (spíš než koncepcí), které se prostě nemohou sejít a smířit a dohodnout. Nejde ani tak o ideje, ani o nějaké "dobré" proti "zlým. To, proč ODS potřebuje na Hradě Klause, a ČSSD spolu se Zelenými zase Švejnara, to má spoustu příčin, které nelze snadno definovat, ale které jsou nesmírně silné. Zdálo se mi také, že oba bloky - a mezi nimi KDU-ČSL a KSČM - jaksi chápou, proč ten druhý nemůže jinak, a respektují to, i když na sebe háží před veřejností vinu za tu "trapnost".

9. 2. 2008

Celkem téměř 4 hodiny odkládaná sobotní volba českého prezidenta se propracovala k závěru:

Nikdo nebyl zvolen

K závěru, který očekával málokdo z komentátorů. Podle mého názoru někteří komentátoři tuto domněnku jen nechtěli uvádět, jen proto, že by to nahrávalo předchozím politickým analýzám z řad špiček KSČM.

Již v předešlý den, čili v pátek po skončení volby bylo oznámeno z ČT, že náročný den vedl k několika zdravotním kolapsům.

Je za tak vyrovnaných preferencí, pro jednoho i pro druhého kandidáta opravdu nutné jít k "výsledku", i přes kolapsy tří poslanců-volitelů?

10. 2. 2008

Tak se nám ze zpravodajství televize Prima stalo béčkové zpravodajství televize NOVA. Nemusím podotýkat, že obé jsou nakloněny směrem ke straně s emblémem modrého ptáka. Televize Prima, místo toho, aby veřejnost informovala o volbě prezidenta (kdyby náhodou někdo utekl přímému přenosu), tak nám vykreslovala ČSSD jako padoušskou a obstrukční stranu. Zpravodajství Prima se stává povrchní a hloupou kopií povrchního a hloupého zpravodajství TV NOVA, které vlastně ani není zpravodajství, ale emocionální manipulací politicky zaujatých takynovinářů, míní Vojtěch Červenka.

8. 2. 2008

Ve středu (6. 2. 2008) TV Nova blíže seznámila diváky s nedávno zveřejněným případem utýrané kočičky skupinou mládeže. Dnešní děti jsou záměrně vychovávány k tomu, aby samy nepoznaly bolest. Seznamují se s ní odtažitě, jen pokud se odcizeně týká někoho druhého. Třeba, když ji sledují v televizi, vytvářejí v počítačových hrách nebo ji působí jiným ve svém okolí. Když se takto "vychovaný" rozmazlenec dostane do situace znásilněné a týrané kočky, je již pozdě. Z pasti, do které se nechal nalákat neovládanými a záměrně provokovanými pudy, již není úniku.

8. 2. 2008

AMERICKÁ ZÁKLADNA JINDE

Poslední kniha Johna Pilgera, v Británii žijícího australského válečného zpravodaje, investigativního novináře, dokumentaristy a držitele dvou britských ocenění Novinář roku, jenž se u nás mimo jiné v sedmdesátých letech setkal s československými chartisty, Svoboda až příště (Freedom Next Time), která poprvé vyšla u britského nakladatelství Bantam Books před dvěma lety, se v pěti kapitolách věnuje "impériu, jeho vnější fasádě a vytrvalému boji lidí za svobodu" (str. 13). Kvalitní recenzi na knihu si lze přečíst v článku Voice of the Unpeople" (Hlas nenároda) v britském deníku Guardian. Tento článek se věnuje pouze první kapitole nazvané "Ukradený národ" (Stealing a Nation), která představuje jednu z takzvaných "pomalých zpráv", zpráv, které nikdy neměly spatřit světlo světa, jež se "nikdy nestaly", i když pozornost si zaslouží i další kapitoly, které se zabývají Palestinou ("Poslední tabu"), Indií ("Zářivá Indie"), Jižní Afrikou ("Apartheid nezemřel") a Afghánistánem ("Osvobození Afghánistánu"). V úvodu ke knize, jenž ve zkratce představuje kritickou koláž současné situace a výbornou charakteristiku západního pohledu a historického chápání světa "těch druhých", John Pilger cituje nositele Nobelovy ceny za literaturu, Harolda Pintera, který se při předávání ceny ptal proč "jsou na Západě tak dobře známy systematická brutalita, všudypřítomné krutosti a neúprosné utlačování nezávislého myšlení ve stalinistickém Rusku, zatímco americké imperiální zločiny jsou zaznamenávány jen částečně, nemluvě o jejich dokumentaci nebo připuštění jejich existence vůbec" a rezignovaně poznamenává, že pro britskou BBC se ani tento proslov "nikdy nestal" (str. 17).

Bremner, Bird and Fortune
7. 2. 2008

John Bird a John Fortune o "sofistikované" krizi světového finančního systému

◄John Bird jako vysoký britský armádní důstojník

Vřele doporučujeme tyto dva klipy ZDE ZDE (mají české titulky), na něž nám maily opakovaně odkazují čtenáři. Dovíte se v nich všechno - a velmi se pobavíte (ale je to šibeniční humor) - o tom, jak dnes fungují finanční trhy.

Zdá se, že prostřednictvím YouTube konečně přišlo i do ČR řádné povědomí o Johnu Birdovi a Johnu Fortunovi. České titulky nejsou dokonalé - občas překladatel nepochopil, o čem oba komici hovoří, anebo jejich výroky přeložil chybně (např.v druhé scénce "alarm bells would ring" - "ozval by se poplach" se nedá přeložit jako "znějí osamocené zvonky" překladatel nerozuměl slovu "alarm" a přeložil ho podivně jako "alone", dále např. "punters" jsou normální zákazníci, ne rejpalové, atd.)- ale v podstatě to nevadí. Mimochodem, měli byste vědět, že komici improvizují na předem dohodnuté téma. Jsou opravdu dobří.

30. 11. 2007

PRVNÍ SOUBORNÁ KNIHA O ČESKÉM HRANÉM FILMU OD ROKU 1989

Jan Čulík, Jací jsme: Česká společnost v hraném filmu devadesátých a nultých let. Host, Brno, 2007, 656 str. Barevná fotografická příloha. 429 Kč. ISBN 978--80--7294--254--1. Vychází s finanční podporou University of Glasgow.

"Neocenitelná historicko-kritická práce, přehledná, vnímavá a dobře napsaná."

Josef Škvorecký, 6. ledna 2008

Právě přichází na předvánoční trh nová kniha o českém filmu od Jana Čulíka. K dispozici ke koupi na www.kosmas.cz ZDE, též přímo z nakladatelství Host ZDE

V první souborné knižní práci o českém hraném filmu od roku 1989 rozebírá autor více než dvě stě devadesát snímků, které vznikly za posledních osmnáct let. Filmovou produkci rozdělil tematicky do několika celků: v období kolem pádu komunismu se objevila celá řada trpkých výpovědí o životě v Československu sedmdesátých a osmdesátých let; naproti tomu svědectví o stalinském útlaku z padesátých let většinou už nesvědčí o životě v totalitě s tak úzkostnou naléhavostí jako snímky o normalizaci. Autor se dále věnuje četným filmům s historickými tématy, zejména z traumatických období, dále snímkům svědčícím o prvních zkušenostech z postkomunismu, včetně "pokleslých" komerčních komedií, a rozebírá též množství filmů vzniklých o současné společnosti. Nejnověji se česká kinematografie zabývá především mezilidskými vztahy; tyto snímky patří podle autora k nejlepším. Kniha analyzuje i filmy pro děti a mládež, dále četné, více či méně úspěšné umělecké experimenty, a závěrem vybírá "nejlepších pětačtyřicet" --- snímky vysoké kvality, které podle autorova názoru zřejmě přežijí.

Cílem autorovy analýzy bylo zjistit, jakým způsobem vypovídá současná česká kinematografie o dnešní české společnosti, zda o ní vytváří mýty a jakého hodnotového systému se podle českých filmů dnešní společnost přidržuje. Podrobným sémantickým rozborem příběhů jednotlivých hraných filmů dochází autor k překvapivým závěrům.

Současná česká kinematografie zaujímá vůči české společnosti svobodný a kritický postoj. Vytváří o ní podle jeho názoru pozoruhodně ucelené svědectví.

Informace ze záložky
ukázka z jedné ze shrnujících kapitol a obsah knihy ZDE
10. 2. 2008

Naše občasná korespondentka v Sankt Peterburku, Emma Čulík, obnovila tyto svoje docela atmosferické stránky ZDE

2. 1. 2008

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. V anketě letos na jaře odpovědělo během několika málo dnů více než 5000 čtenářů. Finančně však na provoz listu přispívá jen něco málo nad 100 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře. Nedokáže to česká komunita? Jsou finanční prostředky skutečně k dispozici jen pro cílenou politickou manipulaci, a chce-li list prosazovat svobodnou linii, padni komu padni, národ se pro jeji podporu nevzchopí?

V prosinci 2007 přispělo celkem 131 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 45 847.78 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31.12. 2007 částku 197 706.42 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a 688.55 euro.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely.

Klaus versus Švejnar - prezidentské volby 2008 RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2008 Pohlad na volby z odlišného zorného uhla Igor  Daniš
11. 2. 2008 Poučení z krizového vývoje při volbě prezidenta Michael  Kroh
11. 2. 2008 Otázka k volbám, neboli Že by voliči s premiérovým cílem souhlasili? Uwe  Ladwig
11. 2. 2008 Proč se nezjišťoval počet těch, kdo se zdrželi hlasování?   
11. 2. 2008 Modří bolševici vtahují do hry rudé Zdeněk  Bárta
11. 2. 2008 Veřejná volba jako princip informování voličů Pavel  Zoch
11. 2. 2008 Tu máš -- a vyber si! Karel  Dolejší
11. 2. 2008 Veřejná volba Michal  Vimmer
10. 2. 2008 Proč nevyhrál Klaus? František  Řezáč
10. 2. 2008 Béčkové zpravodajství televize Nova   

Radiožurnál podle Tachecí RSS 2.0      Historie >
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Který film naposledy rozplakal Petra Vachlera?   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Každý by měl dělat, co umí, aneb, paní Tachecí, potřebujeme vás jinde a jinak! Karel  Šolín
21. 1. 2008 Volejte ředitelce, volejte Báře aneb čí chleba jíš, toho píseň zpívej   
18. 1. 2008 Svět kolem rádia František  Řezáč
17. 1. 2008 První významná internetová iniciativa?   
17. 1. 2008 Barbora Tachecí: 4000 lidí nepokládám za mnoho   
16. 1. 2008 Radiožurnál: Pro řešení neexistuje rychlý, jednoduchý, schematický recept Štěpán  Kotrba
16. 1. 2008 "S nutným časovým odstupem budeme změny vyhodnocovat"   

Zdravotnictví a reformy RSS 2.0      Historie >
31. 1. 2008 Premier Topolánek hat wieder Bescheid gegeben...! Vladislav  Černík
17. 1. 2008 Poplatky u lékaře platit nebudu   
17. 1. 2008 Jako lékař MUSÍM pacienta ošetřit Petr  Wagner
14. 1. 2008 Zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění může dosahovat velmi dobrých výsledků Darina  Martykánová
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?   
8. 1. 2008 Turecké hospodářství?   
8. 1. 2008 Vadí mně platby za děti, za pacienty v komatu   
8. 1. 2008 Je možno chudým napomoci před "reformou zdravotnictví" použitím výjimečného legislativního prostředku? Vladislav  Černík
8. 1. 2008 Poplatek za lékařskou péči je jen jedno z mnoha příkoří, které člověk utrpí   
8. 1. 2008 Jsou nemocní simulanti a zaslouží trest? Petr  Wagner

Smrt Bénazír Bhuttové RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
9. 1. 2008 BBC a indicie naznačující budoucí realitu v Pákistánu a Afghánistánu Štěpán  Kotrba
8. 1. 2008 Bhuttová: Důkazy jsou pryč, za smrt si podle Mušarrafa mohla sama   
8. 1. 2008 Konspirace, nebo zvídavost? Jiří  Jírovec
8. 1. 2008 Neprofesionalita nebo Profesionálové? Jan  Zeman
8. 1. 2008 BBC je zaprodaná vládě Michal  Vimmer
8. 1. 2008 Atentát na Bhuttovou vyšetřuje pákistánský inspektor, který řešil vraždu reporéra Wall Street Journal   
8. 1. 2008 Editor pořadu Newsnight: BBC případ dvou "diplomatů" vyhoštěných z Afghánistánu vyšetřuje Jan  Čulík
7. 1. 2008 Complaint to the BBC - Stížnost na BBC   

Aféra jménem Andula - kniha na pokračování RSS 2.0      Historie >
11. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XX. část) Josef  Brož
7. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XIX. část) Josef  Brož
4. 12. 2007 Aféra jménem Andula (XVIII. část) Josef  Brož
28. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVII. část) Josef  Brož
23. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XVI. část) Josef  Brož
20. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XV. část) Josef  Brož
15. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIV. část) Josef  Brož
13. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XIII. část) Josef  Brož
8. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XII. část) Josef  Brož
6. 11. 2007 Aféra jménem Andula (XI. část) Josef  Brož

Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě RSS 2.0      Historie >
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE   
15. 11. 2007 Červený kříž lituje nedostatečné aktivity zemí-účastníků Úmluvy o některých konvenčních zbraních   
8. 11. 2007 Rusko vypovědělo smlouvu o konvenčních silách   
6. 11. 2007 Generál Balujevskij: "Vyjasněme si nejprve pojmy"   
31. 10. 2007 Rusko--Západ: hledání východiska   
26. 10. 2007 Týden vztyčených prostředníků Karel  Dolejší
21. 9. 2007 Rusko vysílá vážné varování západní Evropě   
14. 9. 2007 Velká hra existence lidské společnosti je neměnná   
10. 8. 2007 Tvrdá pravda a evidentní skutečnosti Fidel Castro Ruz
3. 8. 2007 Západ se třese strachem nad příznaky nové studené války   

Kongres Evropské levice, Praha 2007 RSS 2.0      Historie >
25. 11. 2007 Demagogický populismus Georgi  Margaritov
25. 11. 2007 Jak česká média ignorovala kongres evropské levice Štěpán  Kotrba
25. 11. 2007 Bertinotti: "Evropská levice nemůže vzniknout na platformě nějaké ideologie"   
25. 11. 2007 Evropskou levici povede Lothar Bisky. K příštím evropským volbám?   
25. 11. 2007 Zkreslená vize Vojtěcha Filipa Jan  Čulík
24. 11. 2007 Lothar Bisky: K evropské kultuře patří obsáhlá historie demokracie, osvícenství, veřejné debaty   
24. 11. 2007 Neubert: Evropská levice už ušla svůj kus cesty - jiný svět a jiná Evropa jsou nejen možné, ale i nutné Milan  Neubert
24. 11. 2007 Oskar Lafontaine v Praze   
24. 11. 2007 Lafontaine: "Levice je věrohodná pouze tehdy, když je demokraticky obnovená"   
24. 11. 2007 Filip: "Jsme v situaci, kdy se odzbrojuje lid a ozbrojují se ti, kteří vládnou penězi" Vojtěch  Filip

Čunkova demise na pokračování RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2007 Nechte orgány činné v trestním řízení pracovat Zuzka Bebarová Rujbrová
7. 11. 2007 Od Tuchačevského k Čunkovi Vladislav  Černík
7. 11. 2007 Déja–vu televizní krize Štěpán  Kotrba
5. 11. 2007 Kokardy, jásot, na praporu prapor - a inovace Miloš  Štěpánek
5. 11. 2007 Jenom Čunek...?!? Ladislav  Žák
3. 11. 2007 Poučení z Čunkova vývoje ve straně a společnosti Štěpán  Kotrba
2. 11. 2007 Čunek odstoupil pozdě Pavel  Kováčik
2. 11. 2007 V ČR fungují jen Parkinsonovy zákony   
2. 11. 2007 Proti politikovi se v ČR nikdy nepovede spravedlivý proces   
2. 11. 2007 Za určitých okolností je porušování zákonů nutné   

Klausovo tažení proti ekologům RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Gore -- demokrat, který opravdu, ale opravdu není občanský Anna  Čurdová
25. 9. 2007 Ekologické organizace k prezidentově projevu   
25. 9. 2007 Petržílek: ČSSD se distancuje od názorů prezidenta Klause Petr  Petržílek
24. 9. 2007 Živá planeta aneb sto omylů Václava Klause Pavel  Nováček
18. 9. 2007 Klaus: Dočkáme se umlčování oponentů na vážná společenská témata? Václav  Klaus
17. 9. 2007 Klaus k Masarykovi: "Měl blízko k humanistickému socialismu a chápal význam sociálních otázek" Václav  Klaus
14. 9. 2007 Je hluboký omyl dávat rovnítko mezi životním stylem a hodnotou svobody   
14. 9. 2007 Klaus Bursíkovi: Jednáte bez mandátu vlády - s fatálním dopadem na ekonomiku Václav  Klaus
14. 9. 2007 Klaus vs. Bursík Boris  Cvek
10. 9. 2007 Nashledanou, pane Klausi Bohumil  Kartous

Írán RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
24. 12. 2007 Dokument amerických zpravodajských služeb o Íránu - Dobrá zpráva. Až příliš. Karel  Dolejší
8. 12. 2007 Amerika tvrdě promarnila ve věci Íránu svou šanci   
5. 11. 2007 USA: 52 procent "pravděpodobných voličů" "podporuje americký vojenský útok proti Íránu"   
27. 10. 2007 Musíme bombardovat Írán   
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
17. 10. 2007 Íránská opozice nechce finanční pomoc z USA Lukáš  Lhoťan
12. 10. 2007 Hraje si s bombou -- aneb naivním konstruktivismem vpřed! Kateřina  Amiourová

Šanghajská organizace spolupráce RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
6. 10. 2007 V Dušanbe skončil summit SNS, zahájen byl summit Euroasijského ekonomického společenství   
1. 10. 2007 Tadžikistan: Snaha o posilnenie pozície Peter  Stupavský
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský
31. 8. 2007 Výsledky Šanghajské organizace spolupráce: rozdělování Turkmenbašiho zásob plynu pokračuje   
20. 8. 2007 Boj proti tzv. "třem zlům" - extremismu, separatismu a terorismu konečně v popředí zájmu Miroslav  Polreich
16. 8. 2007 NATO východu zahajuje diplomatickou ofenzívu Štěpán  Kotrba

iDnes publikuje rozhovory s majiteli bordelu RSS 2.0      Historie >
31. 8. 2007 Další výrazné posílení důvěryhodnosti portálu iDnes...   
26. 8. 2007 Žijeme ve svobodný zemi a podnikání v erotice je normálka   
25. 8. 2007 Lehký případ funkcionálního analfabetismu Václav  Chyský
25. 8. 2007 Kam v Kanadě do bordelu? Nikam - policie vás pošle na školení Miloš  Kaláb
25. 8. 2007 iDnes, "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál" idolizuje i pornoslužby pravidelněji   
25. 8. 2007 "Ne všechno, přicházející ze Západu, je kvalitní"   
25. 8. 2007 Bordely v Čechách legální nejsou   
24. 8. 2007 "Nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na 'českém' internetu" interviewuje majitele bordelu! Jan  Čulík
24. 8. 2007 Kam "utéct" před tím, co se děje v této zemi?   
24. 8. 2007 Proč by se ženy měly starat o děti?   

Antarktida RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2006 Globální oteplování -- pravdy a mýty Ladislav  Metelka
25. 11. 2005 Koncentrace CO2 je "nejvyšší za 650 000 let"   
8. 2. 2005 Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství Bushka  Bryndová
17. 1. 2005 Globální stmívání   
21. 3. 2002 Trvalé podnebné změny už nastaly, avšak co je způsobilo?   
20. 3. 2002 V Antarktidě se rozpadl obří ledovec   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
9. 2. 2008 Studio ČT poskytuje podporu Václavu Klausovi Bohumil  Kartous
8. 2. 2008 Prohlášení ČRo k vyjádřením redaktora Miroslava Konvaliny   
8. 2. 2008 Konvalina chce vysvětlení svého odvolání? Může ho mít. Štěpán  Kotrba
8. 2. 2008 Volba prezidenta ČR: K čemu je neaktuální Český rozhlas? Jakub  Rolčík
6. 2. 2008 Čurdová: Na výchovu dětí většina médií rezignovala Irena  Ryšánková
30. 1. 2008 Výhledy a rizika e-governmentu a t-governmentu v ČR Štěpán  Kotrba
30. 1. 2008 Ocenění pro ředitele Českého rozhlasu Leonardo   
21. 1. 2008 Stížnost Radě Českého rozhlasu: Tachecí porušila Kodex Českého rozhlasu aneb co je to "myslet nově" Štěpán  Kotrba
20. 1. 2008 Radio Wave spouští jako první v Česku vizualizaci rozhlasového vysílání v mobilech   
17. 1. 2008 Karel Burian má odstoupit z funkce brněnského studia ČT Štěpán  Kotrba

Radar v Brdech - klíčové argumenty RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
1. 2. 2008 Podílela se firma STEM na manipulaci veřejného mínění ve věci amerického radaru? Jakub  Rolčík
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
18. 1. 2008 Coyle připustil, že americké rakety v Polsku jsou schopné nést i jaderné střely Štěpán  Kotrba
17. 1. 2008 Obering: Stavba americké radarové základny v ČR může začít koncem roku 2008 Štěpán  Kotrba

Hacking, hackeři a bezpečnost sítí RSS 2.0      Historie >
10. 9. 2007 Co nejspíše rozluštila slovenská tajná služba Vlastimil  Klíma
28. 6. 2007 nbusr123: Policie zabavila servery kvůli rok starému hacku Štěpán  Kotrba
26. 7. 2006 Vy jste hackeři - vy to můžete udělat, učinit svět lepším místem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2004 Je nejsvobodnějším médiem Internet? Pro koho? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
10. 7. 2003 x-ker : My sme buducnost   
9. 7. 2003 Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... Štěpán  Kotrba
9. 7. 2003 Václav Jirovský pro HN: Až opravdu přijde vlk   
7. 7. 2003 1986 - Hackerův manifest   
7. 7. 2003 Bruce Sterling: The Hacker Crackdown   

Špionáž v době studené války RSS 2.0      Historie >
18. 10. 2007 Mediálně politické mýty jako náhražka politické reality a jejich trestuhodné dopady Miroslav  Polreich
18. 7. 2007 Co dělal špión Karel Koecher v Prognostickém ústavu? Karel  Köcher
16. 7. 2007 Podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání: plíživá propaganda Robina Hooda Ladislav  Žák
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera   
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek

Ruská varování před studenou válkou a asymetrické odpovědi RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
26. 12. 2007 Rusko vypustilo naráz další tři navigační satelity   
21. 12. 2007 Jaké jsou možnosti ruské protiraketové obrany a rizika amerického štítu   
11. 12. 2007 Rodina S-300 a S-400: geopolitické nástroje ruské obrany Lukáš  Visingr
7. 12. 2007 Ruská flotila vyplouvá na světové oceány   
7. 12. 2007 Strategické lety strategických bombardérů   

Karl Marx RSS 2.0      Historie >
30. 3. 2007 Marx nebyl prorok, ale ... Milan  Neubert
28. 3. 2007 Marx nebyl prorok ani historicista Petr  Kužel
26. 3. 2007 Marx prorok rozhodně nebyl Milan  Valach
21. 3. 2007 Dvojí tvář prorokova -- filosof Marx si vulgarizaci nezaslouží Luděk  Toman
19. 3. 2007 Marx a zákony Milan  Valach
16. 3. 2007 Prorok Karel Marx Luděk  Toman
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
2. 3. 2007 Nekonečná bída antikapitalismu Luboš  Zálom
2. 3. 2007 Argumenty Josefa Víta jsou omezené Jiří  Holý

Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2008 Je nesmysl vést o docházející energetické zdroje války Mojmír  Babáček
31. 1. 2008 Firma Shell zaznamenala "obscénní" zisky   
29. 1. 2008 Další kroky Gazpromu na Balkáně   
28. 1. 2008 Nová ruská energetická stratégia Vladimir Petrovič Radjuhin
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
22. 1. 2008 Ceny energie rostou. Bude hůř? Petr  Frish
9. 1. 2008 ČEZ! ČEZ? Martin  Martínek
31. 12. 2007 Vondra chce od neziskového sektoru připomínky k českému předsednictví EU Štěpán  Kotrba
21. 12. 2007 Přikaspický plynovod   
19. 12. 2007 Tak nám lhali o radaru   

Čína RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Vybuduje si Čína vojenskou základnu v Íránu?   
14. 1. 2008 ČRo a Čína: Radní jako diplomatičtí diletanti Štěpán  Kotrba
14. 1. 2008 Číňané mají financovat Citibank, aneb Další ukázka nezadržitelných změn ve světovém hospodářství Uwe  Ladwig
8. 1. 2008 Nezadržitelná změna ve světovém hospodářství, neboli O rostoucí kupní síle čínských firem Uwe  Ladwig
5. 1. 2008 Čínsko - indická výzva Západu   
3. 1. 2008 Globální válečná hrozba základny USA v ČR a naše odpovědnost Miroslav  Polreich
5. 11. 2007 Paroubek odlétl, aby se nechal přesvědčovat Američany Štěpán  Kotrba
16. 10. 2007 Nynější sjezd Čínské komunistické strany ovlivní celý svět   
16. 10. 2007 Hu oznámil mírné reformy   
15. 9. 2007 Stredoázijské energetické lišiactvo Peter  Stupavský

Afrika - bohem i lidmi zapomenutý světadíl RSS 2.0      Historie >
24. 1. 2008 Immanuel Wallerstein: Keňa: stabilní demokracie nebo rozpad? Immanuel  Wallerstein
8. 8. 2007 Za oponou neoliberálního humanitarismu: od Iráku k Darfúru Mesfin  Gedlu
6. 8. 2007 Africký kontinent součástí "války proti terorismu" Daniel  Veselý
26. 6. 2007 Afrika odmítá americké plány na výstavbu velké vojenské základny   
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním   
1. 5. 2007 Immanuel Wallerstein: Afrika roku 2057 Immanuel  Wallerstein
29. 3. 2007 Očekával jsem, že mě zabijí   
27. 3. 2007 Zimbabwe: vítejte zpět špatné vzpomínky! Mesfin  Gedlu
13. 3. 2007 Pech impéria nenapraví sentimentální imaginace Mesfin  Gedlu
20. 2. 2007 Pošetilá cesta Bílého domu k africké ropě Mesfin  Gedlu

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2006 Věčná koalice - nebezpečný útok na demokracii Miroslav  Polreich
30. 6. 2006 Dokážeme být svobodní? Jan  Čulík
29. 6. 2006 O českém vysokém školství Jan  Čulík
9. 6. 2006 Kdyby... Jakub  Rolčík
9. 6. 2006 Karyatidy se hájí: My nic, to Paroubek! Jan  Čulík
9. 6. 2006 Jsme Šílení Bohumil  Kartous
9. 6. 2006 Jak voliči rozdali politické karty, a co dál? Vladimír  Vokál
4. 5. 2006 Politická příživa Štěpán  Kotrba
29. 3. 2006 Znovu o tom, co česká média pomíjejí Jan  Čulík
11. 3. 2006 Jak informovaly Britské listy o válce v Kosovu   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2008 Británie plánovala postavit v Afghánistánu pro Taliban výcvikový tábor   
5. 2. 2008 Britský princ Andrew kritizoval USA za iráckou válku   
5. 2. 2008 Americké firmy korumpují irácké poslance Anna  Voňavková
2. 2. 2008 Student odsouzen k smrti, že si stáhl z internetu chartu práv žen   
29. 1. 2008 Návrat do Falludže   
21. 1. 2008 Iránská hrozba Karla Schwarzenberga Přemysl  Janýr
16. 1. 2008 Americká a britská rozvědka se zřejmě svářejí o to, jaký přístup používat v Afghánistánu   
15. 1. 2008 Vážné pochybnosti o regulérnosti voleb a férovosti prezidentské volební kampaně Jan  Zeman
5. 1. 2008 Irácký voják prý "zabil dva americké vojáky"   
27. 12. 2007 Irácká vláda propustí z vězení protivládní povstalce   

Školství RSS 2.0      Historie >
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla
10. 10. 2007 Včera se tančilo všude, aneb dříve bylo všechno lepší Michael  Volný

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
7. 2. 2008 Americký systém protiraketové obrany by zvýšil pravděpodobnost vzniku jaderného konfliktu   
5. 2. 2008 Dopouštějí se členové vlády a další osoby závažné trestné činnosti? Václav  Drbohlav
4. 2. 2008 Radar s digitálním tvarováním vysílaného svazku: klíč k ruským obavám   
4. 2. 2008 Írán provedl test odpalovací rampy a otevřel vesmírné kontrolní středisko Štěpán  Kotrba
31. 1. 2008 Radar - zodpovědnost nejen velkých hráčů - USA, Ruska, ale i nás samotných Vladimír  Remek
31. 1. 2008 Už i časopis Popular Mechanic tvrdí to, co Vondra s Klvaňou stále popírají   
29. 1. 2008 Kanada zrušila svůj obranný radar po jediné stížnosti Miloš  Kaláb
28. 1. 2008 Pavel Baroch, jeho 2000 vysavačů a jedna lokomotiva Štěpán  Kotrba
28. 1. 2008 Bývalý analytik CIA Steven E. Meyer : Radar je najmä o politike. Je to akoby Rusi postavili radar v Mexiku.   
25. 1. 2008 Pacner jako senilnějící legenda Štěpán  Kotrba

Český film RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede   
19. 1. 2008 Čtěte "disidentskou" knihu Jana Čulíka o současném českém filmu Jan  Čulík
30. 11. 2007 Jací jsme   
2. 11. 2007 Po Gymplu Tomáš  Koloc
1. 10. 2007 Kinoteátr Pavel  Kopecký
1. 10. 2007 Okradl mě Medvídek Tomáš  Koloc
26. 7. 2007 České plagiáty Jan  Lipšanský
26. 7. 2007 Bukowski a Zelenka   
7. 7. 2007 Od filmů k rakům Jan  Čulík
6. 7. 2007 Skutečnou moudrost stačí šeptat Ema  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
28. 1. 2008 Odcházení od Václava Havla: Stará hra, která nevědomky nastoluje důležitý problém současnosti Jan  Čulík
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
17. 1. 2008 Založen Přípravný výbor Společnosti přátel Památníku národního písemnictví   
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
4. 1. 2008 Jan Čulík, Knihy za ohradou   
14. 12. 2007 Znovu: Bude zrušen Památník národního písemnictví?   
17. 11. 2007 Člověk zahrada širá: Milan Kundera jako mladý stalinista Jan  Čulík
16. 11. 2007 Lašsko-evropský básník Óndra Łysohorsky Libor  Martinek
7. 11. 2007 Ludvík Vaculík: Hodiny klavíru. Památník národního písemnictví, 7. 11. 2007, 18 hod.   
6. 11. 2007 Básník a darebák podruhé Petr  Král

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 10. 2007 Čína stále drakoničtěji cenzuruje internet   
8. 10. 2007 Zakažte reklamu a zhroutí se společnost Bohumil  Kartous
8. 10. 2007 "Svět bez loga" by byl světem spravedlivějším, ale nebude Štěpán  Kotrba
4. 10. 2007 Bude Česká republika protiprávně utajovat jinde přístupné informace? Helena  Svatošová
26. 7. 2007 Trestní oznámení pro pomluvu   
20. 6. 2007 Diplomatická kontroverze kolem spisovatele Rushdieho se zostřuje   
16. 3. 2007 Jak se v Právu cenzuruje Mitrofanov Štěpán  Kotrba
6. 3. 2007 Svoboda slova v ČR neexistuje Tomáš  Stýblo
16. 1. 2007 Německo chce zakázat nacistické symboly v celé EU   
22. 12. 2006 Jak úspěšně ovlivňovat a nenechat se zmanipulovat Jozef Bohumil Ftorek