24. 6. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 6. 2005

Ministr kultury Pavel Dostál opravdu neví, kolik stojí česká mediální kultura, anebo jí začal úmyslně škodit. Stejně tak radní ČT a dloholetý komentátor Práva Petr Uhl.

Oba totiž podlehli mýtu, rozšiřovanému lobbisty reklamních a mediálních agentur, že odchod médií veřejné služby z reklamního trhu povede ke zdražení výrobků. Nepovede, ale reklamní lobby se činí, neboť chce reklamou zasáhnout opravdu každého. I toho, kdo chce sledovat film nezpřetrhaný propagací dámských vložek, pracích prášků či syrovátky, tvářící se jako lék na všechny choroby civilizace. Diváky komerční televize neosloví zadavatelé reklamy vícekrát, protože by to bylo nesmyslné. Nedají do elektronických médií více peněz, protože konkurence ostatních médií vyvažuje monopolistické snahy těch, kteří si myslí, že jsou nejlepší a musí být tudíž i nejdražší. Klíčový termín reklamy se jmenuje CPT. Cena za oslovení tisíce diváků. Slevy už dnes vládnou naplněnému trhu, jak se o tom přesvědčila televize Prima. Zadavatelé po ztrátě jednoho segmentu diváků vloží peníze do jiných sebezviditelňovacích aktivit. Nebo ušetří. Reklamní a mediální agentury budou mít menší provize. Ty tvoří třicet i více procent celkové ceny reklamy. Nepokrytí části diváků a posluchačů vymýváním mozků vede k nižší účinnosti brainwashingu. Občan nebude ze své kapsy dotovat soukromé televize. Bude platit za službu ve veřejném zájmu, definovanou zákony. Bez reklamy, která je jen a jen v zájmu soukromém.

Sloupek

Podle sociologického průzkumu STEMu existuje přímo úměrný vztah mezi výškou vzdělání respondenta a oblíbeností českého prezidenta. "Čím má člověk vyšší vzdělání, tím spíše posuzuje prezidentovu práci příznivě", takhle to prý je.

To může vypadat dost překvapivě. Prezident je znám svými vyhraněnými názory, často vyjadřovanými v poměrně neobvyklých formulacích či s poměrně bizarními konotacemi, což u intelektuálně náročnějších nemusí vždy vyvolávat kladnou odezvu. To, jak reprezentuje (tedy pracuje) vyvolává často otevřené diskuse s velmi protichůdnými názory. Nedávno vyzvala skupina českých intelektuálů Václava Klause, aby zvážil svou kritiku NGO.

Přesto, podle posledního průzkumu se s Václavem Klausem jako prezidentem, nejvíce ztotožňují ti nejvzdělanější.

Paradox je však jen zdánlivý a vysvětlení poskytuje stejný zdroj. Prezident pobesedoval s akademiky a ti prý se v jeho přítomnosti skutečně nasmáli. Jiskra přeskočila...:)

Pozn. JČ: Zejména vděčně museli jistě vědci přijmout Klausovu originální myšlenku, že pro vědeckou práci je plodné, když výzkumníci nemají peníze, protože "opulentní život ubíjí myšlení". To, že podmínkou pro úspěch současného vědeckého výzkumu, je pro vědce přístup k nákladné moderní technologii, bylo pro chudáka pana prezidenta jaksi zcela mimo...

Kdo se chce zasmát, je to ZDE. Jak napsal jeden čtenář: "Inu, máme na Hradě myslitele, jakého svět ještě neviděl..."

PRAHA - V debatě s vědci, kteří léta poukazují na špatnou ekonomickou situaci začínajících badatelů, použil [Klaus] argument, že pro vědu je lepší chudoba než opulentní život, který ubíjí myšlení.

Klaus několikrát připomněl, že i on v Akademii věd pracoval a že byl také postaven před rozhodnutí, zda má zůstat ve Spojených státech v lepších podmínkách, nebo se vrátit do tehdejšího komunistického Československa. Mladým vědcům, kteří poukazovali na to, že jejich kolegové mají v Americe lepší podmínky pro práci, dal za pravdu. Současně však uvedl, že je pouze na nich, jak se rozhodnou. Věda se podle něj nemění. O tom, že ve Spojených státech se vědcům daří lépe, už se hovořilo před sto lety, dosud ale "mozky vysáty nebyly", řekl prezident. (...)

25. 6. 2005

Íránský ultrakonzervativní starosta Teheránu, Mahmúd Ahmedinedžad, byl velkou většinou zvolen novým íránským perzidentem. Získal 62 procent hlasů a porazil svého umírněného soupeře bývalého prezidenta Akbara Hašemiho Rafsandžáního. Voleb se v druhém kole účastnilo asi 22 milionů osob, 47 procent voličů; prvního kola před týdnem se zúčastnilo 63 procent voličů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

24. 6. 2005

Americká armáda hájí práci lékařů, kteří pomáhali definovat násilné vyšetřovací taktiky, jakých užívají americké úřady na vězních v táboře v zálivu Guantánamo.

Pentagon uvedl, že žádné vyšetřování nepřineslo "přesvědčivé důkazy", že se lékaři podíleli na "nelidském zacházení s vězni".

Pentagon však přiznal, že "odborníci na psychologii chování" pomáhali vyšetřovatelům využívat slabosti vězňů. Toto přiznání přichází uprostřed obnoveného znepokojení nad tím, že americké úřady v Guantánamu porušovaly lékařskou etiku.

24. 6. 2005

Slovenská farská republika:

Někteří představitelé katolické církve na Slovensku se pokusili existenčně zničit novináře Martina Kleina. Jeho případem se však nyní zabývá Evropský soud pro lidská práva. Psal o něm v minulých dnech i americký deník New York Times:

24. 6. 2005

Soudce v Itálii nařídil zatčení 13 agentů CIA za to, že údajně pomáhali v rámci americké "války proti terorismu" s únosem jednoho islámského kněze z Itálie do Egypta. Jde o imáma jménem Abu Omar, původem Egypťana. Byl unesen v únoru 2003 na ulici v Miláně. Italští prokurátoři jsou přesvědčeni, že se ho agenti CIA zmocnili v rámci amerického programu tzv. "rendition", v jehož rámci jsou osoby, podezřívané z terorismu, odváženy do třetích zemí bez souhlasu soudů. Informují o tom páteční vydání listů Corriere della Sera a Il Giorno. Internetové stránky BBC k tomu dodávají, že na tyto americké občany sice byly vydány v Itálii zatykače, ale Američané se nenacházejí na italském území a nikdo z nich dosud nebyl zatčen.

K tomu: New York Times: "Letadlo CIA , které převáží vězně k mučení do Taškentu, startovalo z ČR"

24. 6. 2005

Tiskové prohlášení FFII.cz

V současné době probíhá mnoho diskusí o účelnosti a budoucím směřování Evropské unie. Záležitost takzvaných evropských softwarových patentů (přesněji Směrnice o počítačem implementovaných vynálezech, která byla navržena Radou ministrů EU) je v podstatě dokonalým testem, zda Evropská unie, proklamující se jako demokratický svazek národních států, není pouze dalším spolkem mocných, kteří hodlají bez skrupulí prodat občany do otroctví monopolů a vykořisťovat daňové poplatníky.

25. 6. 2005

Tisková zpráva Socialistické alternativy Budoucnost ke Dni politických vězňů.

Jako každý rok posledních 15 let bude 27. červen spojen s připomenutím popravy Milady Horákové, která následovala po procesu se skupinou národně socialistických a dalších politiků. A jako každý rok média a politická elita se pokusí toto výročí využít k antikomunistické kampani, která nemá za cíl popsat a vysvětlit současníkům, co to bylo a kde se vzal stalinismus, ale především má za cíl spojit veškerou radikální levici a radikálně socialistické myšlenky s jejich barbarským pošlapáním stalinismem, zaměnit oběti za viníky.

Proto si v tento den Socialistická alternativa Budoucnost připomene na Újezdě u pomníku věnovaného obětem stalinismu oběť nepříliš zmiňovanou, protože socialistickou, filosofa, spisovatele a novináře Záviše Kalandru, někdejšího člena KSČ, který po procesech v Sovětském svazu roku 1936 byl vyloučen ze strany za ostře kritické odsouzení praktik stalinismu (především procesů v roce 1936, které vyvrcholily v roce 1937) kritizoval. Záviš Kalandra byl odsouzen ve stejném procesu jako Milada Horáková a popraven také 27. června.

24. 6. 2005

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld zdůraznil, že Američané neprohrávají válku v Iráku a že by bylo chybou určit přesný plán, dokdy by americká vojska měla opustit tuto zemi.

24. 6. 2005

V předvečer britského předsednictví Evropské unie řekl Tony Blair poslancům v Evropském parlamentu, že "je načase, aby se Evropa probudila". Odmítl představu, že je Británie "obětí nějaké extremní anglosaské tržní filozofie, která zotročuje chudé a slabé."

24. 6. 2005

Dopravní podnik hlavního města Prahy tentokráte zabodoval. Už po týdnu problém přechodu pro chodce na nové tramvajové trati na Barrandov u zastávky Poliklinika Barrandov, kde za svou neopatrnost zaplatila desetiletá školačka životem, vyřešil.

24. 6. 2005

Vedení společnosti BBC zdůraznilo svým novinářům, že "přesnost zpravodajství je důležitější než rychlost". Korporace publikovala své nové redakční předpisy, které reagují na ostře kritickou Huttonovu zprávu, vydanou po skandálu týkajícího se smrti vládního zbrojního experta dr. Davida Kellyho. (Dr. Kelly informoval společnost BBC o svých pochybnostech ohledně existence zbraní hromadného ničení v Iráku. BBC to odvysílala v květnu 2003 a dostala se tehdy do ostré kontroverze s vládou preméra Blaira. Dr. Kelly pak údajně spáchal sebevraždu.)

BBC také zavede pro své živé televizní vysílání časovou smyčku, takže editoři budou při živých reportážích z drastických globálních událostí, jako byl útok na WTC dne 11. září 2001 anebo masakr ve škole v Beslanu budou moci zcenzurovat záběry, které budou považovat pro diváky za příliš drastické.

24. 6. 2005

Bude to znít možná až příliš pesimisticky, ale nalejme si čistého vína: Česká média nemají, až na světlé výjimky, příliš vysokou úroveň. Manipulace, podbízivost, zjednodušování faktů, zkratkovitost a upřednostňování nedůležitých události před těmi opravdu zásadními, to jsou hlavní atributy, kterými se vyznačují. Chybí kritický nadhled a skutečná polemika v tom pravém slova smyslu. Česká média mluví téměř jedním hlasem a občas je dosti těžké je od sebe rozeznat. Lidově řečeno, jsou si zkrátka podobná jako vejce vejci. Není nutné dodávat, že to je samozřejmě špatně.

24. 6. 2005

Líbí se vám levicově punková existence bankovního úředníka jako tradičního reprezentanta průměrného systémového konformisty? Můžete být čímkoli, jde jen o to namíchat dle libosti různé estetické znaky a dodat jim svou jedinečností tvar a prostorové zhmotnění. Záleží v podstatě jen na vkusu. Když se tak dívám na barevné hity posledního léta, nevím jestli je zrovna estetika masy tím nejlepším příkladem vůdčí role ducha.

Elektronický virtuální svět masmédií přebírá velkou část potřeby jakési metafyzické komunikace člověka, jedince i společnosti.

24. 6. 2005

Arabské satelitní televizní stanice věnují velké množství pozornosti nejnovějším atentátům a krveprolévání v Bagdádu. Jejich reportáže zdůrazňují, že terčem těchto útoků jsou především iráčtí civilisté. V některých arabských sdělovacích prostředcích to vyvolává otázky ohledně legitimity organizací, páchajících tyto útoky, i když většinou kladou arabská média vinu za násilí na Američany.

Avšak postoj k atentátům se v arabských televizních stanicích za poslední měsíce podstatněji změnil:

24. 6. 2005

Věda a umění:

Úvodem citace z několika recenzí:

"Dlouhou linii instalace na úzkém mostě určují balíky starého sešrotovaného a slisovaného papíru na dřevěných paletách. V nově vzniklé struktuře útržků se skrývají tajemství, příběhy a osudy lidí, které byly uloženy v tajných archivech" (výstava v berlínské Akademii umění) .

"Ve Vreckovkách se nejdříve zmačká, pak fixuje a šepsuje plátno, na než se nakonec maluje. Praváci pracují levou rukou, leváci pravou rukou. Jde o to, aby se zrušily stereotypy, aby se umělci i diváci naučili dívat na skutečnost novýma očima, abychom dokázali zapomenout, co jsme se naučili, na chvíli odložit svazující zkušenost a vnímali svět s čistou hlavou" (Dezider Tóth v Slovenskom Inštitute v Praze) .

24. 6. 2005

Poslanecká sněmovna přijala novelu silničního zákona, která zavádí bodový systém hodnocení dopravních přestupků. Dále pak vysoké peněžní pokuty, povinné svícení po celý rok či pravomoc policii znovu na místě zabavovat řidičské průkazy. Zastánci novely, v čele s ministrem dopravy Šimonovským, vyjadřují radost, že byl konečně schválen "bič na řidiče".

24. 6. 2005

Nebojte se, lékaři mají větší strach než my, oni i my jsme účastníci falešné hry na zázrak medicíny, kde je chyba?

24. 6. 2005

Pokusím se navázat jiným pohledem na osobní zpověď pana Paula o jeho bolestném zážitku, který nás ale v té či oné formě čeká všechny.

24. 6. 2005

Brezinův článek ("Jedinou reálnou alternativou je jaderná energie") mne znepokojuje, poněvadž jsem dosti starý na to, abych si dobře pamatoval jiné podobně nebezpečné hlasatele jediných správných řešeních. Mladší čtenáři už patně nepamatují, že "jediným vědeckým světovým názorem byl marxismus-leninismus" a že "jediným věrným přítelem Československa byl Sovětský svaz", píše Karel Vaníček

24. 6. 2005

V reakci "Vypínání přístroje poškozuje" uvádí Jan Holík polopravdy, píše Petr Nachtmann a pokračuje: Se svolením pana Mrázka Vám předávám jeho vyjádření v odborné elektronické konferenci o telekomunikacích:

24. 6. 2005

Reakce na článek "Independent: Zabíjíme tuto planetu"

Přístroje ve "stand-by" modu, jistě spotřebovávají, jak článek upozorňuje, mnoho energie, která by se dala ušetřit a tím pádem škodliviny způsobené její výrobou...

Nikdo už ale nezmiňuje fakt, že kdyby se všechny přístroje v domácnosti vypínaly úplně (bez použití pohotovostního režimu), docházelo by k nadměrnému opotřebování elektroniky těchto přístrojů, což by vedlo k jejich kratší životnosti a to, co by majitel ušetřil na elektrické energii a životní prostředí u její výroby, by na straně druhé musel investovat do nových elektrických spotřebičů a taktéž životní prostředí by bylo poznamenáno zvýšením objemu výroby domácích spotřebičů, píše Jan Holík.

23. 6. 2005

Domácí elektrické přístroje v pohotovostním modu (stand-by) vedou k tomu, že Británie vypouští do atmosféry milion tun uhlíku. Vyplýtvaná energie přístrojů v pohotovostním modu by stačila uspokojit energetickou potřebu 400 000 domácností. Až 85 procent elektrické energie, kterou využívá videorekorder, je spotřebováno na setrvávání přístroje v pohotovostním modu. Britská vláda konstatuje, že Británie by ušetřila 240 000 tun CO2, kdyby lidé úplně vypínali televizní přijímače.

Ve středu byly v Británii zveřejněny statistiky, které jsou vážným varováním, že všichni výrazně přispíváme k podnebným změnám, píše čtvrteční list Independent a pokračuje:

Statistiky dokazují, že to, že miliony lidí dělají nesprávné věci, má drastické, kumulativní důsledky.

Nemůžeme se vyhnout spojení mezi podnebnými změnami a naším individuálním, každodenním chováním: jaký používáme benzín a jaký máme automobil, zda používáme veřejnou dopravu a zda kdekoliv je to možné chodíme pěšky, anebo jezdíme na kole, zda létáme s levnými leteckými společnostmi (což je nejneodpovědnější forma dopravy), zda zavřeme vodovodní kohoutek, když si čistíme zuby, zda se snažíme nalézt místní výrobce potravin, aby potraviny nemusely být dopravovány přes půl Zeměkoule, a zejména, zda vypínáme elektrické spotřebiče.

23. 6. 2005

Vážená redakce, dovoluji si pár poznámek k uvedenému článku, píše Miloš Tichý:

1. Nevím je-li uváděná emise správně, ale 240 tis.t CO2 je cca 4 promile celkové emise VB tj. hluboko pod "přesnost" inventury.

2. Přesto je šetření elektřiny hodné pozornosti, protože vynaložené náklady na zamezení jsou zanedbatelné.

3. Každý si může koupit v supermarketu specializovaném na el. přístroje wattmetr a změřit si spotřebu spotřebičů ve stand-by modu. Dostane asi následující výsledky:

  • televize, video cca 15W

  • počítač cca 60W (většinou se nedá vypnout síťovým vypínačem jako televize, standartně je stand-by)

  • monitor po počítač cca 60W
  • Počítače jsou suveréní šampioni, pokud máme připojení k internetu za paušál, nechává se počítač zapnutý nebo ve sleep modu - cca 150-400W

    23. 6. 2005

    Čína investuje velké množství peněz, které v Americe vydělá, do amerických vládních obligací, a tím pomáhá Spojeným státům financovat jejich další utrácení.

    Britský ministr financí Gordon Brown znovu ve středu zdůraznil ve svém projevu v Londýně, že rostoucí nátlak od čínské a americké ekonomiky znamená, že Evropská unie nemůže odkládat tržní reformy a liberalizaci svého hospodářství. Brown varoval, že se čínský vývoz do Evropy zvýšil o 100 procent za pouhé tři roky a že do roku 2020 přejde do Číny až pět milionů evropských a amerických pracovních příležitostí.

    Jean Paul Sartre
    23. 6. 2005

    21. června uplynulo sto let od narození Jeana-Paul Sartra, francouzského spisovatele a filozofa.

    Sartrova pověst jako jednoho z nejvýznamnějších myslitelů a spisovatelů 20. století nyní znovu stoupá, paradoxně ani tak ne ve Francii jako ve vysokých akademických kruzích v USA, v zemi, kterou Sartre nesnášel.

    Sartrovy četné pokusy definovat, co je to lidská "svoboda", připadají dnes významné černošským, ženským či radikálním univerzitním výzkumníkům, kteří utvořili Severoamerickou Sartrovu společnost. Sartre je pro ně intelektuální protilátkou proti samolibému a často účelovému zneužívání slov, jako je "svoboda" politickou a mediální kulturou v jejich zemi.

    Jeho filozofie inspirovala celou generaci, pak vyšel z módy. Nyní, sto let od jeho narozením jsou Sartrovy myšlenky znovu vysoce relevantní a ostře kontroverzní. Jeho život a dílo shrnul nedávno deník Independent:

    Jean-Paul Sartre - filozof, spisovatel, dramatik, polemik a politický aktivista, světský mesiáš existencialismu, prototyp "angažovaného" francouzského intelektuála, zemřel před 25 lety. Tento týden v úterý uplynulo od jeho narození 100 let.

    Sartrův pohřeb v dubnu 1980 vyvolal ve Francii množství smutku, většinou spojovaného spíš s herečkami než s filozofy. Do ulic v Paříži se za jeho rakví vydalo více než 30 000 lidí, aby "demonstrovali proti Sartrově úmrtí".

    23. 6. 2005

    O nezávislosti České televize a Českého rozhlasu na reklamním trhu

    Nedávno jsem měl tu čest být mezi navrženými kandidáty do Rady České televize. Jednotlivé kluby si kandidáty zvaly, aby poslanci lépe poznali jejich názory. Mezi nejfrekventovanější otázky, kladené při slyšení před poslaneckým klubem ČSSD, patřily dvě tak zásadní, že se v nebližší době frekvence jejich kladení (samozřejmě nejenom v separé zmíněného klubu) nepochybně ještě zvýší. První z dotazů se týkal digitalizace, druhý směřoval ke stále diskutovanějšímu problému reklamy na obrazovce veřejnoprávní České televize. Přitom projednávání novely příslušného zákona, která by měla znovu definovat tuto reklamně veřejnoprávní mesalianci, je více než aktuální a rozhodně se nejedná o žádné drobné.

    23. 6. 2005

    Tisková zpráva Amnesty International ze dne 23. června 2005

    V předvečer schůzky zemí G8, která se koná ve dnech 23. -- 24. června v Británii, vydaly organizace Amnesty International, Oxfam a IANSA studii nazvanou "G8: Globální vývozci zbraní selhávají při předcházení nezodpovědným transferům zbraní". Text upozorňuje na skutečnost, že osm nejvlivnějších zemích světa vyváží zbraně do zemí jako je Súdán, Myanmar (Barma), Konžská demokratická republika nebo Filipíny.

    22. 6. 2005

    Na rozdíl od Jana Wericha, který to mezi opravdu významnými Čechy dotáhl hned za Járu Cimrmana, se Jiří Voskovec (19.6.1905 - 4.7.1981) sotva drží na okraji povědomí české veřejnosti.

    Je to svým způsobem důsledek nepohodlnosti této dvojice pro kteroukoli dobu. Je to výsledek toho, že každá moc si z V+W přivlastnila, co se jí hodilo, a zbytek potlačila.

    21. 6. 2005

    Milé děti, lituji, ale v této pohádce prostě musím používat sprosté slovo, a sice slovo prdel. Bez něho to prostě nejde a takové to p.... se čtyřmi tečkami mi připadá vlastně mnohem sprostší. Takže se omlouvám, ale tohle je prostě pohádka o prdeli.

    Tak tedy, bylo nebylo, za devaterými horami, bylo to v pohádkové zemi Boémii a já šel navštívit někdejšího dlouholetého přítele. Možná to bylo proto, že jsme před tím v hospodě přemítali o starém vtipu Jak vznikl dvojocasý český lev.

    22. 6. 2005

    Šéfredaktor Britských listů Jan Čulík zastává názor, že při současném relativně vysokém počtu čtenářů tohoto deníku by mělo být možné, na základě relativně minimální osobní finanční újmy, aby čtenáři Britským listům umožnili (pravidelnou měsíční částkou cca 50 - 100 Kč) skutečně profesionální provoz v nezávislém občanském zájmu. Kdyby totiž z 8000 denních čtenářů Britských listů jen polovina přispěla pravidelnou měsíční padesátikorunou, list by měl k dispozici 200 000 Kč měsíčně a s takovou částkou by mohl dělat podstatné věci ku prospěchu řadových občanů v české společnosti. Jde tedy přirozeně jen o rozhodnutí čtenářů, zda mají pocit, že je takového nezávislého a průrazného listu v českém prostředí zapotřebí.

    Po zveřejnění Čulíkova apelu "Proč to nejde" přispělo na konto Britských listů 166 čtenářů celkovou částkou přibližně 70 000 Kč. Přispěl tedy dosud jen zlomek z cca 8000 denních čtenářů, zato podstatně většími částkami než je navrhovaných 50 - 100 Kč.

    Darovaná částka nám umožní odstranit dosavadní technické nedostatky v redakčním systému. Děkujeme. Kdo z dárců chce potvrzení pro daňové účely, napište si o ně, prosíme. - O dalším vývoji budeme informovat.

    Britské listy mají účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo konta: 1001113917, kód banky 5500. (PS. Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.)

    Diskuse "Měli by čtenáři přispívat na Britské listy?" je ZDE

    8. 6. 2005

    V květnu 2005 přispěli čtenáři na provoz Britských listů částkou částkou 5000 Kč, dalších 5000 Kč byl příjem z reklamy. Příspěvky stačí na běžný administrativní provoz listu, avšak neumožňují nám zatím financovat systematickou novinářskou práci ani systematickou technickou správu a technický rozvoj ani odbornou právní pomoc. Právě pro nedostatek financí nejsme schopni rychle zprovoznit celou řadu potřebných technických funkcí serveru (vyhledávání, statistiky, knihovnu, galerie, zasílání BL mailem, onlinové chaty, odstranit četné technické chyby).

    Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

    Hlavní potíží v současnosti je, že nemáme finanční prostředky na kompletní zprovoznění veškeré funkčnosti serveru Britských listů.

    Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

    Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

    Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

    Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

    22. 11. 2003

    Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    23. 6. 2005 Návrat Jeana-Paula Sartra   
    23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
    22. 6. 2005 Sté výročí narození Jiřího Voskovce Jiří  Jírovec
    17. 6. 2005 Dálnice D8 a České středohoří: (re)kapitulace Martin  Škabraha
    16. 6. 2005 O privatizaci deníku Mladá fronta Marta  Vildová
    15. 6. 2005 Orwellovská vize Jan  Čulík
    10. 6. 2005 Svět vydává bilion dolarů na zbrojení   
    10. 6. 2005 Příčinou evropské krize je euro   
    10. 6. 2005 Británie zavede placení za jízdu autem do pěti let   
    9. 6. 2005 Reakce na článek pana Kechlibara: "Japonci jsou agresivní" Antonín  Líman

    Měli by čtenáři finančně přispívat na Britské listy? RSS 2.0      Historie >
    22. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
    10. 6. 2005 Britské listy: Průběžný stav financí   
    10. 6. 2005 Britské listy jsou komunistické svinstvo   
    8. 6. 2005 Proč to nejde a proč by stálo za to zkusit Martin  Marek
    8. 6. 2005 Vydávat noviny za 8.600.- Kč měsíčně je výkon hodný Davida Copperfielda   
    8. 6. 2005 Britské listy: polovina špíny a polovina perel   
    8. 6. 2005 Jsem parazitem, když čtu veřejně přístupné stránky?   
    7. 6. 2005 Proč to nejde? Jan  Čulík
    7. 6. 2005 Příšerná úroveň a parazitismus Britských listů   
    7. 6. 2005 Hodnotou BL je právě jejich nekomerčnost   

    Česká literatura RSS 2.0      Historie >
    10. 6. 2005 Petra Hůlová   
    3. 6. 2005 Vždyť přece létat časem je krásné Tomáš  Koloc
    3. 6. 2005 Azyl a království Alex  Koenigsmark
    3. 6. 2005 Je útlak plodný? Kvete umění při útlaku jinak? Jan  Čulík
    23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
    12. 5. 2005 Viewegh se k stáru naučil psát Jan  Čulík
    10. 5. 2005 Sedmero rozchodů Irena  Zítková
    6. 5. 2005 Horory v domácím balení František  Hrdlička
    14. 4. 2005 Neprožívám žádné velké excesy Filip  Sklenář
    21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek

    Liberalismus RSS 2.0      Historie >
    25. 5. 2005 Proč jsem liberál? Boris  Cvek
    25. 5. 2005 Inspirativní liberál Karel Marx Michael  Kroh
    25. 5. 2005 Naděje, jistoty, antiliberálové Pavel  Urban
    23. 5. 2005 Liberalismus (?) a represe   
    23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
    22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
    20. 5. 2005 Liberalismus znamená především osobní svobodu Milan  Černý
    16. 5. 2005 Co je liberalismus? Josef  Vít

    Modrá šance ODS RSS 2.0      Historie >
    22. 6. 2005 Mýty Modré šance viděné očima odborů Pavel  Janíčko
    24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
    20. 5. 2005 Mladá internetová pravice zvolna hnědne Ondřej  Slačálek
    16. 5. 2005 Modrá šance pro bezpečí země Josef  Vít
    13. 5. 2005 Ach, my hlupáčci... Petr  Freiwillig
    13. 5. 2005 Ať zdechnou na zápraží nemocnic všichni, co nebudou mít na zdravotní pojištění - alespoň se pročistí genofond Josef  Vít
    13. 5. 2005 Argumentace kritiků Modré šance je nepodložená, plná chyb a ideologická   
    13. 5. 2005 Modrá šance je šancí pro levici Lubomír  Novotný
    13. 5. 2005 Rozkradený stát Karel  Braunheld
    12. 5. 2005 Krajský hejtman Petr Bendl obdržel z Rakovníka petici 4965 občanů Petr  Kotyk

    Literární noviny RSS 2.0      Historie >
    25. 4. 2005 Literární noviny: Vyhrocení situace mimo právní rámec je krajně nešťastné   
    25. 4. 2005 Literární noviny: Opravdu nešťastné vyhrocení Jiří  Vančura
    20. 4. 2005 Literární noviny -- po valné hromadě Jiří  Vančura
    12. 4. 2005 "Literárky zničili osmašedesátníci" Ivan  Brezina
    29. 3. 2005 Ještě jednou k petici na záchranu Literárek   
    25. 3. 2005 Poslední číslo Literárních novin: Milník v dějinách žurnalistiky Ondřej  Slačálek
    18. 3. 2005 Stačí jedno slovo   
    17. 3. 2005 Odmítáme spojování našich zájmů se zájmy Jakuba Patočky   
    14. 3. 2005 Patočkova zbytnělá sebedůvěra Jiří  Vančura
    11. 3. 2005 Konec Cirkulárních novin Jan  Machonin

    Osvobození Československa v roce 1945 a konec II. světové války RSS 2.0      Historie >
    24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR   
    23. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce IV. Boris  Cvek
    23. 5. 2005 Anglo-německý spor o obětech a vinících Richard  Seemann
    16. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce III Boris  Cvek
    13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
    12. 5. 2005 Válka Milan  Valach
    11. 5. 2005 Proč neslavíme konec druhé světové války Jan  Vnouček
    11. 5. 2005 Pár myšlenek o druhé světové válce II Boris  Cvek
    10. 5. 2005 Smí mít pravda dva konce? Miloš  Dokulil
    6. 5. 2005 Tolik válečných mýtů, jako je národů   

    Případ Petra Partyka RSS 2.0      Historie >
    21. 3. 2005 Free speech is ours, but don't dare use it Jan  Čulík
    17. 3. 2005 Dura lex, sed lex Jaroslav  Štemberk
    17. 3. 2005 Případ Petra Partyka je svým způsobem pro české soudnictví typický Aleš  Uhlíř
    16. 3. 2005 Jak soud potrestal Petra Partyka za to, co mu neprokázali   
    16. 3. 2005 Je byrokratičnost omluvou? Jan  Čulík
    15. 3. 2005 Chvála soudce Šídla Zdeněk  Jemelík
    10. 3. 2005 Stát nemá trestat občany, kteří kritizují úředníky Jan  Čulík
    2. 3. 2005 Petr Partyk byl za verbální "trestný čin" odsouzen do vězení   
    28. 2. 2005 Špatný zákon omezuje svobodu projevu   

    "Dáda" Patrasová RSS 2.0      Historie >
    16. 3. 2005 PR Dády Patrasové, to je malorážka proti PR Šárky Grossové!   
    14. 3. 2005 Novináři na hraní Bohumil  Kartous
    18. 1. 2005 Komerční tlaky omezují svobodu slova Jan  Čulík
    12. 1. 2005 Dáda Patrasová "hodlá podat trestní oznámení" za recenzi na její televizní show   
    7. 1. 2005 Dáda Patrasová je tvrdá profesionálka Vojtěch  Fatka
    7. 1. 2005 Dáda využívá jen toho, že malé holčičky budou chtít vypadat stejně umakartově Štěpán  Kotrba
    5. 1. 2005 Dáda není dada Bohumil  Kartous
    4. 1. 2005 "Dáda" Patrasová škodí dětem a České televizi - dělá jí za to ČT zakázanou reklamu? Jiří  Černý

    Globální oteplování RSS 2.0      Historie >
    23. 6. 2005 Independent: Zabíjíme tuto planetu   
    19. 6. 2005 Amerika usiluje o likvidaci připravované dohody o podnebných změnách   
    10. 6. 2005 Ropný lobbista zkresloval v Bílém domě vládní zprávy o globálním oteplování   
    10. 6. 2005 Američané se už nemohou skrývat před globálním oteplováním   
    10. 6. 2005 Arogance moci   
    10. 6. 2005 Zprávy o globálním oteplování zkreslovali nejen ropní, ale také zelení lobbisté Ivan  Brezina
    9. 6. 2005 Světové akademie žádají zásah proti globálnímu oteplování   
    8. 6. 2005 Bush odmítl kjótský protokol pod vlivem ropné společnosti Exxon   
    8. 6. 2005 Šéf britských konzervativců varuje před podnebnými změnami   
    31. 5. 2005 Taky bude Vaše dovolená samozřejmě s leteckou dopravou? Miloš  Dokulil

    Evropská ústava a Lisabonská smlouva RSS 2.0      Historie >
    13. 6. 2005 Evropská integrace ničí sebe samu Martin  Horut
    6. 6. 2005 Pánové politologové jistě něco vymyslí Michal  Vimmer
    6. 6. 2005 Rebelie kmánů   
    6. 6. 2005 Pozice mrtvého brouka v časech globalizace Milan  Černý
    3. 6. 2005 Barroso: Evropská ústava není mrtvá   
    3. 6. 2005 Poučení z francouzského a nizozemského NE Michael  Kroh
    1. 6. 2005 Návrat politiky do Francie Milan  Neubert
    1. 6. 2005 Problémy Evropské ústavní smlouvy Martin  Kunštek
    1. 6. 2005 PBS: Co bude znamenat odmítnutí EU Francií pro USA?   
    31. 5. 2005 Timothy Garton Ash: Francii ovládl strach   

    Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti RSS 2.0      Historie >
    13. 5. 2005 Curtisova Moc nočních můr na filmovém festivalu v Cannes   
    15. 4. 2005 Význačný televizní dokumentarista obvinil BBC, že přehání hrozbu terorismu   
    31. 3. 2005 Moc nočních můr Adama Curtise v Bratislavě   
    11. 3. 2005 Neoliberální plíživý převrat a smrt demokracie podle Noreeny Hertzové Stanislav  Heczko
    2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě   
    26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
    19. 1. 2005 Curtisova Moc nočních můr znovu v britské televizi   
    18. 1. 2005 Bez analýzy a syntézy se ve světě nezorientujete - musíte vytvářet teorie o tom, jak věci jsou Irena  Ryšánková
    6. 1. 2005 Jak Adam Curtis bourá mýty prostřednictvím šokujících vizuálních souvislostí Marta  Svobodová
    6. 1. 2005 Síla nočních můr v Nostickém paláci   

    17. listopad RSS 2.0      Historie >
    26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť   
    26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády   
    24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
    24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990   
    24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA   
    24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje   
    24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana   
    13. 12. 2004 17. listopad -- přestaňme se litovat Milan  Valach
    10. 12. 2004 Trojí ohlédnutí za "Listopady" Petr  Miller
    8. 12. 2004 17. listopad trochu jinak Miroslav  Polreich

    Český film RSS 2.0      Historie >
    22. 6. 2005 Česká filmová klasika -- proč nevychází na DVD? Jan  Lipšanský
    9. 5. 2005 Příjemná zábava s novým Renčovým filmem Jan  Čulík
    7. 5. 2005 Zlopověstné dítě přichází do kin Petr  Šafařík
    15. 4. 2005 Pár postřehů k Horem pádem Jan  Lipšanský
    14. 4. 2005 Je Horem pádem dobrý film? Igor  Daniš
    8. 3. 2005 Český lev byl k ničemu Jan  Čulík
    13. 1. 2005 Formanovo Taking Off je typické emigrantské dílo Jan  Čulík
    9. 1. 2005 Vcelku slušná televizní inscenace Jan  Čulík
    8. 12. 2004 Jak se v Jihlavě opět myslelo filmem Petr  Šafařík
    29. 10. 2004 Český sen: Podstatný film aneb Zklamání z kritiky Jana Čulíka Petr  Šafařík

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    21. 6. 2005 Bombardování Iráku dlouho před válkou bylo porušením mezinárodního práva   
    13. 6. 2005 "Američané nemají řádné plány pro Irák po invazi"   
    21. 5. 2005 Fotky Saddáma ve spodkách vyvolaly kontroverzi   
    17. 5. 2005 Spojené státy "podporovaly ilegální prodej Saddámovy ropy"   
    16. 5. 2005 Britská rozvědka varovala Blaira, že Bush bude chtít zaútočit na Irák   
    29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák   
    29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira   
    29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák   
    12. 4. 2005 Proč v Česku neumíme pořádat polemické diskuse? Petr  Šafařík
    5. 3. 2005 Američané stříleli na italskou novinářku   

    Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
    13. 6. 2005 Britové protestují proti návrhu zákona kriminalizujícího "náboženskou nenávist"   
    3. 5. 2005 Logika myšlení u některých lidí...   
    2. 5. 2005 České "pravicové" servery a homosexuálové   
    26. 4. 2005 Nad nesmyslností diskriminace homosexuálů Bohumil  Kartous
    23. 4. 2005 Nový papež ostře odsoudil španělský zákon dovolující homosexuální manželství   
    10. 3. 2005 Mají homosexuálové vychovávat děti? Ondřej  Stehlík
    20. 2. 2005 Bush a jeho homosexuální prostitut Fabiano  Golgo
    13. 1. 2005 Křesťané respektují homosexuály Boris  Cvek
    5. 1. 2005 Křesťané a demokracie Milan  Valach
    4. 1. 2005 Valach, drzost a náboženství Jan  Hruška

    Školství RSS 2.0      Historie >
    24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
    28. 4. 2005 Reforma školství je vážně ohrožena   
    26. 4. 2005 Je to možné? Igor  Daniš
    21. 4. 2005 Nejde o školné, ale o úlohu vzdelania Igor  Daniš
    7. 4. 2005 Struktura a funkce Michal  Giboda
    23. 3. 2005 Na státní maturity se zbytečně vyplýtvalo přes 100 milionů korun! Radek  Sárközi
    10. 3. 2005 Opravdu školská reforma? Milan  Kulhánek
    1. 3. 2005 O voze, o koze a o školném Radim  Valenčík
    1. 3. 2005 O školství, prosím, bez demagogie Rudolf  Převrátil
    28. 2. 2005 Přestaňme snít o New Labour, pokud sociální spravedlnost má být naším cílem Jan  Drahokoupil

    Katolická církev RSS 2.0      Historie >
    13. 6. 2005 Italší katoličtí politici vzdorují církvi   
    26. 5. 2005 Odsoudila katolická církev skutečně své zločiny?   
    25. 5. 2005 Není omluva jako omluva Boris  Cvek
    16. 5. 2005 Zázrak jako setrvalý argument pro "spasitelnost" víry Miloš  Dokulil
    13. 5. 2005 Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi Filip  Sklenář
    13. 5. 2005 Papež Jan Pavel II. bude blahoslaven   
    13. 5. 2005 Krizová komunikace české katolické církve, smlouva s Vatikánem a ošukaní chlapečci Štěpán  Kotrba
    13. 5. 2005 Je vyšetřování pedofilních zločinů podle církevního práva "nevinným vnitropodnikovým disciplinárním řízením"? Jan  Čulík
    9. 5. 2005 Oslovily Vatikán představy o Bohu-Hodináři nebo Bohu-Návrháři? Miloš  Dokulil
    7. 5. 2005 Vatikán "donutil jezuitu, aby rezignoval z šéfredaktorské funkce"   

    21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
    22. 11. 2004 Udalosti, ktoré zmenili pohľad na svet Michal  Barnovský
    13. 9. 2004 Definitívny koniec československej jari Peter  Greguš
    3. 9. 2004 Třeba uprostřed noci na opačný straně Zeměkoule Tomáš  Koloc
    1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
    23. 8. 2004 Chcete snad říci, že srpen 1968 nebyl událostí?   
    23. 8. 2004 K roku 1968: Psal jsem z pozice laika Boris  Cvek
    21. 8. 2004 Ukradená normalizace Milan  Krejčiřík
    21. 8. 2004 Českoamerická televize o invazi z roku 1968   
    21. 8. 2004 Výstava o Pražském jaru 1968 a o srpnové invazi na Michigan University   
    20. 8. 2004 Zkreslený pohled Borise Cveka na osmašedesátý rok je alarmující Jan  Čulík